Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Juste έχω σωθεί με αυτή την αύξηση, τελικά δεν θα φύγω εξωτερικό, μην σου πω ότι ακομα δεν ξέρω τι θα κάνω αυτά τα λεφτά. Ένα μπράβο το αξίζει ο Μητσοτάκης.

Προφανώς εσύ, με τις πολλές οικονομικές γνώσεις που έχεις, θα αύξανες τον κατώτατο μισθό από τα 713€ που είναι σήμερα σε 1.200€ μέσα σε ένα μήνα. Μπορεί να οδηγούσες στην χρεοκοπία όλες τις μικρές επιχειρήσεις και έτσι η ανεργία θα εκτινασσόταν στο 20%++, όμως θα έλυνες το οικονομικό πρόβλημα των Ελλήνων.😉😉
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Προφανώς εσύ, με τις πολλές οικονομικές γνώσεις που έχεις, θα αύξανες τον κατώτατο μισθό από τα 713€ που είναι σήμερα σε 1.200€ μέσα σε ένα μήνα. Μπορεί να οδηγούσες στην χρεοκοπία όλες τις μικρές επιχειρήσεις και έτσι η ανεργία θα εκτινασσόταν στο 20%++, όμως θα έλυνες το οικονομικό πρόβλημα των Ελλήνων.😉😉
Ότι ας πούμε εσύ δουλεύεις και σου φτάνουν τα 650 καθαρά. Οκ. Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Ότι ας πούμε εσύ δουλεύεις και σου φτάνουν τα 650 καθαρά. Οκ. Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε.

Με είδες να πω κάτι τέτοιο εγώ;; Έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που έγραψα πιο πάνω;; Δηλαδή ότι οι μισθοί στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλοί σε σχέση με την Δυτική Ευρώπη.

Αυτό όμως που λέω εγώ με αυτό που θέλεις εσυ είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Εσυ ήθελες σήμερα να βγει ο Μητσοτάκης η ο κάθε πρωθυπουργός και να σου πει ότι ο κατώτατος μισθός πάει από τα 713€ στα 1.000€, ενώ σε 2 μήνες θα πάει στα 1.100€. Ναι δεν λέω ωραίο σενάριο , όμως αν το έκανε αυτό ο Μητσοτάκης αυτόματα θα είχες χιλιάδες χρεοκοπίες από μικρά μαγαζιά που έχουν προσωπικό μέχρι 10 άτομα, η απλά θα μείωναν το εργατικό δυναμικό τους. Έτσι θα είχαμε άνοδο της ανεργίας, μείωση κατανάλωσης , αύξηση επιδομάτων σε ανέργους και ύφεση. Με αλλά λόγια θα γυρνούσαμε πάλι πίσω στο 2010-2016. Η αύξηση των μισθών πρέπει να είναι ετήσια προφανώς , αλλά με έναν λογικό ρυθμό ώστε να αυξάνεται η καταναλωτική δύναμη, να περνάει αυτό στις επιχειρήσεις έτσι ώστε να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν σε νέες αυξήσεις στο μέλλον.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η οικονομία δεν είναι παίξε γέλασε και κάθε κίνηση που εσένα θα σου έμοιαζε θετική προς το λαό θα γυρνούσε μπούμεραγκ μέσα σε μόλις λίγους μήνες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Ότι ας πούμε εσύ δουλεύεις και σου φτάνουν τα 650 καθαρά. Οκ. Μάλλον σε άλλη χώρα ζούμε.
Απλα δεν δουλευει καλε.Φοιτητης ειναι.Οταν βγει στην αγορα εργασιας,αν δεν εχει πλατες να δεις τι ωραια θα περασει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Απλα δεν δουλευει καλε.Φοιτητης ειναι.Οταν βγει στην αγορα εργασιας,αν δεν εχει πλατες να δεις τι ωραια θα περασει.
...
λέει η δημόσιος υπάλληλος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ότι ας πούμε εσύ δουλεύεις και σου φτάνουν τα 650 καθαρά
650 καθαρά παίρνουν οι εργάτες και οι οδοκαθαριστές

Οποιοσδήποτε άλλος με πτυχίο (σε θετική σχολή τουλάχιστον, για τα φιλολογικά δεν ξερω) και μισό χρόνο εμπειρίας χτυπάει άνετα 1000€ σε τομείς logistics, informatics, ελεγκτικές κλπ. Για κάτι μηχανικούς κλπ που τρέχουν με γραφεία και κατασκευαστικές τα ποσά αυτά είναι αστεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εστιάζουμε μόνο στους ταπεινούς και καταφρονεμένους αρκετό δάκρυ χύσαμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Απλα δεν δουλευει καλε.Φοιτητης ειναι.Οταν βγει στην αγορα εργασιας,αν δεν εχει πλατες να δεις τι ωραια θα περασει.

Έχεις βάλει κάμερα στο σπίτι μου και το λες;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

...
λέει η δημόσιος υπάλληλος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


650 καθαρά παίρνουν οι εργάτες και οι οδοκαθαριστές

Οποιοσδήποτε άλλος με πτυχίο (σε θετική σχολή τουλάχιστον, για τα φιλολογικά δεν ξερω) και μισό χρόνο εμπειρίας χτυπάει άνετα 1000€ σε τομείς logistics, informatics, ελεγκτικές κλπ. Για κάτι μηχανικούς κλπ που τρέχουν με γραφεία και κατασκευαστικές τα ποσά αυτά είναι αστεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εστιάζουμε μόνο στους ταπεινούς και καταφρονεμένους αρκετό δάκρυ χύσαμε.

Κοιτά και τα 1.000€ δεν είναι πολλά αντικειμενικά. Θέλεις τουλάχιστον 1.400€ για να είσαι οκ.😉😉
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
650 καθαρά παίρνουν οι εργάτες και οι οδοκαθαριστές

Οποιοσδήποτε άλλος με πτυχίο (σε θετική σχολή τουλάχιστον, για τα φιλολογικά δεν ξερω) και μισό χρόνο εμπειρίας χτυπάει άνετα 1000€ σε τομείς logistics, informatics, ελεγκτικές κλπ. Για κάτι μηχανικούς κλπ που τρέχουν με γραφεία και κατασκευαστικές τα ποσά αυτά είναι αστεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εστιάζουμε μόνο στους ταπεινούς και καταφρονεμένους αρκετό δάκρυ χύσαμε.
Θα συμφωνούσα μαζί σου γιατί έτσι θα έπρεπε να γίνεται σε μια φυσιολογική οικονομία.

Στην πράξη όμως, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία το 47% των μισθωτών παίρνει μέχρι 800€ μεικτά(680 καθαρά) και το 25% πληρώνεται με τον κατώτατο μισθό.

Ενώ ο κατώτατος και λίγο πιο πάνω από αυτό σε μια φυσιολογική οικονομία πράγματι θα αφορούσε τους ανειδίκευτους εργάτες, εδώ αφορά τους μισούς εργαζόμενους.

Θα μου πεις φυσιολογικό σε μια οικονομία που οι περισσότεροι δουλεύουν σε εστίαση και λιανεμπόριο και ισχύει, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Ότι ο σερβιτόρος μπορεί να είναι με πτυχίο ή και μεταπτυχιακό επειδή δεν βρίσκει δουλειά στον κλάδο του. Ή και αν βρει στον κλάδο του επειδή υπάρχει μικρή ζήτηση οι μισθοί είναι ψίχουλα.


 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Κοιτά και τα 1.000€ δεν είναι πολλά αντικειμενικά. Θέλεις τουλάχιστον 1.400€ για να είσαι οκ.😉😉
Μαζί σου, απλά δεν μου αρέσει η λογική της θεοποίησης των "ανήμπορων" της κοινωνίας.

Ένας starting wage σε σοβαρή βιομηχανία (και όχι πουλάω καΐσια στο μανάβικο του κυρ Ιορδάνη) ΠΛΕΟΝ ξεπερνά το 1000ρικο καθαρά, και στο λέω εγώ που πριν πάω στρατό δούλευα σε ελεγκτική για κανα χρόνο (που εντωμεταξύ με παρακάλεσαν να μην πάω στρατό με προσφερόμενη αύξηση στο 1.5κ καθαρά στα 23 μου πρός τούτο). Τώρα προφανώς αυτά πάλι είναι λίγα, αλλά είναι μια ευπρόσδεκτη αλλαγή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συμφωνούσα μαζί σου γιατί έτσι θα έπρεπε να γίνεται σε μια φυσιολογική οικονομία.

Στην πράξη όμως, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία το 47% των μισθωτών παίρνει μέχρι 800€ μεικτά(680 καθαρά) και το 25% πληρώνεται με τον κατώτατο μισθό.

Ενώ ο κατώτατος και λίγο πιο πάνω από αυτό σε μια φυσιολογική οικονομία πράγματι θα αφορούσε τους ανειδίκευτους εργάτες, εδώ αφορά τους μισούς εργαζόμενους.

Θα μου πεις φυσιολογικό σε μια οικονομία που οι περισσότεροι δουλεύουν σε εστίαση και λιανεμπόριο και ισχύει, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Ότι ο σερβιτόρος μπορεί να είναι με πτυχίο ή και μεταπτυχιακό επειδή δεν βρίσκει δουλειά στον κλάδο του. Ή και αν βρει στον κλάδο του επειδή υπάρχει μικρή ζήτηση οι μισθοί είναι ψίχουλα.


Αυτό που συντελείται τώρα και δεν ψιλοφαίνεται είναι ότι πλέον ανοίγεται η οικονομική ψαλίδα μεταξύ πτυχιούχων και ανειδίκευτων που τα χρόνια της κρίσης έτεινε να κλείσει εντελώς.

Καμία σοβαρή εταιρεία (αν μιλάμε για μισθωτός, για ελεύθερους επαγγελματίες τα πράγματα είναι αλλιώς) δεν δίνει πλέον για σοβαρή θέση και σοβαρό υποψήφιο κάτω του 1000ρικου καθαρά. Δηλ. ένας απόφοιτος ΑΕΙ με μια πρακτική και όρεξη για δουλειά βρίσκει άνετα δουλειά entry level με τόσα λεφτά. Ενδεικτικά θα πω ότι στην εταιρεία που δούλευα εγώ ο προϊστάμενός μου (που δεν με περνούσε πολύ, άντε να ήταν 27 βαρια βαρια) καθάριζε 1900€ καθαρά για πλάκα (συν παροχές συν paid time off συν εξαποστάσεως όποτε τού καύλωνε).

Απλά στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν άλλα ζόρια: αρκετά 12ωρα (πληρωμένα μεν, ψυχοφθόρα δε) σε περιόδους crunch και όταν έπρεπε κάποια αποτελέσματα να βγουν κατευθείαν και απευθείας, σπατάλη χρόνου σε meetings και μια χαζοκουλτούρα all-inclusive αλλά οκ αν έχεις διάθεση για δουλειά πας μπροστά.

Απλά επειδή αυτό δεν ισχύει για τον μέσο εργαζόμενο, νιώθουμε την ανάγκη να ξανανοίξουμε τον μαρξ και τον ένγκελς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ότι ο σερβιτόρος μπορεί να είναι με πτυχίο ή και μεταπτυχιακό επειδή δεν βρίσκει δουλειά στον κλάδο του.
Επειδή αυτό το έχω ακούσει από πολλούς, ας το αναλύσουμε λίγο.

Δεν είναι όλοι οι κλάδοι ίσοι και όμοιοι. Άλλο να σπουδάζεις εσύ μαθηματικά (που ουσιαστικά είναι παντού, στα πάντα και σε όλα) και ο κλάδος σου να μπορεί να είναι από προγραμματισμό σε mySQL μέχρι αλγεβρικές καμπύλες. Άλλο να σπουδάζεις κλασική φιλολογία και ο κλάδος σου να είναι το 0.01% του παγκόσμιου πλούτου (κυρίως ιδρύματα ξέρω γω ή πανεπιστήμια) με ανταγωνισμό άλλους πόσους. Σκέψου ότι αν έγω τελείωνα το μεταπτυχιακό μου (στην υπολογιστική στατιστική) θα μπορούσα ως σύμβουλος να έπαιρνα ποσά που δεν θα τα πίστευες. Όλα αυτά είναι όμως ένα πακέτο: σπουδές, προσωπική εμπειρία και προσωπική αξία. Δεν μπορείς να μείνεις μόνο στο πτυχίο, και να πεις: "να δες, αυτός έχει πτυχίο και δουλεύει σε καφετέρια, γαμώ την Ελλάδα μου".

Σε πληροφορώ οι περισσότεροι, όσο κλισέ και αν ακούγεται, δεν γουστάρουν να δουλεύουν μια "τυπική" 08:00-16:00 δουλειά γιατί απλά βαριούνται. Πραγματικά το βίωσα στο πετσί μου. Πάντα έσκαγα 8 λεπτά νωρίτερα στο γραφείο και με πρότειναν για σεμινάριο ανέλιξης (και καλά να γίνω προϊστάμενος). Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή του ινστα και του τικτοκ. Το περιθώριο εστίασης της γενιάς μου κυμαίνεται στα 10-12 δευτερόλεπτα. Που να κάθεται ο άλλος 8 ώρες να κάνει κάτι; Πραγματικά, είναι τόσο εύκολο να γίνεις ο καλύτερος σε κάτι αν το κάνεις για πολύ καιρό. Στην εποχή μας ο ανταγωνισμός έχει μειωθεί σε γελοίο βαθμό, ειλικρινά. Όρεξη να έχεις να προσφέρεις.

Τα πανεπιστήμια δεν είναι γραφεία ευρέσεως εργασίας, αν εκεί θες να καταλήξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Μαζί σου, απλά δεν μου αρέσει η λογική της θεοποίησης των "ανήμπορων" της κοινωνίας.

Ένας starting wage σε σοβαρή βιομηχανία (και όχι πουλάω καΐσια στο μανάβικο του κυρ Ιορδάνη) ΠΛΕΟΝ ξεπερνά το 1000ρικο καθαρά, και στο λέω εγώ που πριν πάω στρατό δούλευα σε ελεγκτική για κανα χρόνο (που εντωμεταξύ με παρακάλεσαν να μην πάω στρατό με προσφερόμενη αύξηση στο 1.5κ καθαρά στα 23 μου πρός τούτο). Τώρα προφανώς αυτά πάλι είναι λίγα, αλλά είναι μια ευπρόσδεκτη αλλαγή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό που συντελείται τώρα και δεν ψιλοφαίνεται είναι ότι πλέον ανοίγεται η οικονομική ψαλίδα μεταξύ πτυχιούχων και ανειδίκευτων που τα χρόνια της κρίσης έτεινε να κλείσει εντελώς.

Καμία σοβαρή εταιρεία (αν μιλάμε για μισθωτός, για ελεύθερους επαγγελματίες τα πράγματα είναι αλλιώς) δεν δίνει πλέον για σοβαρή θέση και σοβαρό υποψήφιο κάτω του 1000ρικου καθαρά. Δηλ. ένας απόφοιτος ΑΕΙ με μια πρακτική και όρεξη για δουλειά βρίσκει άνετα δουλειά entry level με τόσα λεφτά. Ενδεικτικά θα πω ότι στην εταιρεία που δούλευα εγώ ο προϊστάμενός μου (που δεν με περνούσε πολύ, άντε να ήταν 27 βαρια βαρια) καθάριζε 1900€ καθαρά για πλάκα (συν παροχές συν paid time off συν εξαποστάσεως όποτε τού καύλωνε).

Απλά στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν άλλα ζόρια: αρκετά 12ωρα (πληρωμένα μεν, ψυχοφθόρα δε) σε περιόδους crunch και όταν έπρεπε κάποια αποτελέσματα να βγουν κατευθείαν και απευθείας, σπατάλη χρόνου σε meetings και μια χαζοκουλτούρα all-inclusive αλλά οκ αν έχεις διάθεση για δουλειά πας μπροστά.

Απλά επειδή αυτό δεν ισχύει για τον μέσο εργαζόμενο, νιώθουμε την ανάγκη να ξανανοίξουμε τον μαρξ και τον ένγκελς.
Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο μέσος εργαζόμενος δεν θέλει να δουλέψει.
Αυτό είναι κλασσικό επιχείρημα εργοδοτών που δεν βρίσκουν υπαλλήλους.

Ο πτυχιούχος που έχει φάει 5-6+ χρόνια για πτυχίο και μεταπτυχιακό και δουλεύει απλήρωτα 10-12ωρα σε κάτι άσχετο ή στι αντικείμενο του μεν αλλά με ψίχουλα δεν το κάνει από κάβλα. Το κάνει επειδή δεν βρίσκει κάτι καλύτερο.

Ανοίγει η ψαλίδα αλλά δεν θα έλεγα μεταξύ ανειδίκευτων και πτυχιούχων. Ανοίγει μεταξύ επαγγελμάτων σε ζήτηση και επαγγελμάτων με μικρή ζήτηση.
Υπάρχουν 3-4-5 κλάδοι που πάνε φωτιά και οι άλλοι μαμησε τα.

Για να ξεφύγουμε από αυτή την κατάσταση που καταλήγουμε τόσοι πολλοί να πληρώνονται με τον κατώτατο(ο οποίος να σημειωθεί και σε προηγμένες χώρες δεν σου φτάνει να ζήσεις στις πρωτεύουσες τουλάχιστον) πρέπει να γίνουν αρκετά πράγματα ταυτόχρονα.

Ενδεικτικά, να σταματήσει η οικονομία να αποτελείται κυρίως από εστίαση, μικρομάγαζα και γενικά τόσες πολλές μικρές επιχειρήσεις με μαξ 3-4 εργαζόμενους. Ταυτόχρονα να υπάρξει επαγγελματικός προσανατολισμός ώστε ο κόσμος να κατευθύνεται προς επαγγέλματα με ζήτηση.

Δυστυχώς απίθανο να γίνουν όλα αυτά σε αυτή τη χώρα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο μέσος εργαζόμενος δεν θέλει να δουλέψει.
Αυτό είναι κλασσικό επιχείρημα εργοδοτών που δεν βρίσκουν υπαλλήλους.

Ο πτυχιούχος που έχει φάει 5-6+ χρόνια για πτυχίο και μεταπτυχιακό και δουλεύει απλήρωτα 10-12ωρα σε κάτι άσχετο ή στι αντικείμενο του μεν αλλά με ψίχουλα δεν το κάνει από κάβλα. Το κάνει επειδή δεν βρίσκει κάτι καλύτερο.
Κοίταξε καταλαβαίνω τι λες και σου επαναλαμβάνω μπορεί να στάθηκα τυχερός μέσα στην ατυχία μου που κατέληξα σε έναν κλάδο που γενικά πάει καλά. Στον τομέα μου τουλάχιστον (logistics) γενικά τα πράγματα πάνε τρένο και υπάρχει τρομερή έλλειψη σε σωστό προσωπικό.

Ειλικρινά σου μιλάω, όταν τους είπα ότι σιγά-σιγά πρέπει να ετοιμάζω την παραίτησή μου για στρατό με παρακάλεσαν να μείνω γιατί απλά έβγαζα δουλειά (νόμιζαν κιόλας ότι "μπλόφαρα" για να πάρω καλύτερο μισθό και μου πρότειναν αύξηση). Και όταν λέω έβγαζα, ναι μεν υπάρχουν υπερωρίες (σε εμένα όλες πληρωμένες εννοείται), αλλά κυρίως εννοώ να μπορεί να σου πει κάποιος "θέλω μια πολυμεταβλητή ανάλυση στο spss με ANOVA για ένα excelάκι 150.000 ονομάτων μέχρι το τέλος της ημέρας" και όντως να του το έχεις έτοιμο στο τέλος της ημέρας. ΑΛλά αντιλαμβάνεσαι ότι μετά πρέπει να μιλήσουμε για soft-skills κλπ πράγματα που δεν νομίζω μπορεί κάποιος να "μάθει".
Ο πτυχιούχος που έχει φάει 5-6+ χρόνια για πτυχίο και μεταπτυχιακό και δουλεύει απλήρωτα 10-12ωρα σε κάτι άσχετο ή στι αντικείμενο του μεν αλλά με ψίχουλα δεν το κάνει από κάβλα. Το κάνει επειδή δεν βρίσκει κάτι καλύτερο.
Εξαρτάται το αντικείμενο. Αυτό που περιγράφεις ισχύει κυρίως (μην πω εξ' ολοκλήρου) για απόφοιτους καθαρά θεωρητικών σχολών που μόνη απορρόφηση βρίσκουν στον τομέα της εκπαίδευσης (και δη, δημόσιας).

Που και τότε μπορούν να βρουν δουλειά αλλά ναι, αν σε κάποιον αρέσει μόνο ο Όμηρος λίγο δύσκολο να βρει δουλειά όπου θα πληρώνεται για να τον αναλύει.

Ανοίγει η ψαλίδα αλλά δεν θα έλεγα μεταξύ ανειδίκευτων και πτυχιούχων. Ανοίγει μεταξύ επαγγελμάτων σε ζήτηση και επαγγελμάτων με μικρή ζήτηση.
Υπάρχουν 3-4-5 κλάδοι που πάνε φωτιά και οι άλλοι μαμησε τα.
Συμφωνώ, ναι.
Ενδεικτικά, να σταματήσει η οικονομία να αποτελείται κυρίως από εστίαση, μικρομάγαζα και γενικά τόσες πολλές μικρές επιχειρήσεις με μαξ 3-4 εργαζόμενους. Ταυτόχρονα να υπάρξει επαγγελματικός προσανατολισμός ώστε ο κόσμος να κατευθύνεται προς επαγγέλματα με ζήτηση.
Απόλυτο, απόλυτο, απόλυτο δίκιο έχεις και το λέω προσωπικά και εγώ χρόνια τώρα.

Καμία χώρα δεν πάει μπροστά όταν οι συντεχνιακές "ενώσεις" αποτελούνται από κυρ μπάμπηδες που το είδαν επιχειρηματίες. Άλλωστε και αυτούς τους πληρώνει ο φορολογούμενος γιατί παίρνουν αρκετές χιλιάδες ευρώ σε επιδόματα για να μην πτωχεύσουν εντελώς και έχουν έστω μια ροή ρευστών για να βγάζουν το μήνα. Δεν είναι ελεύθερη αγορά αυτό, βέβαια.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια δεν είναι γραφεία ευρέσεως εργασίας, αν εκεί θες να καταλήξεις.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι αν ο βασικός μισθός θα είναι 20 πάνω ή 20 κάτω αλλά ότι παίρνουν τόσοι πολλοί τον βασικό μισθό.

Για να αλλάξει αυτό πρέπει να προχωρήσει η επιχειρηματικότητα στην χώρα γιατί πχ σε μια καφετέρια ο σερβιτόρος πάντα σε ένα ορισμένο πλαίσιο θα κινείται. Ή σε ένα μικρομάγαζο ακόμα και σε hot κλάδο όπως το ΙΤ, ένας developer στο γραφείο του κυρ Μήτσου που είναι με άλλους 2 και φτιάχνουν eshop για μπακάλικα πόσα θα βγάλει.

Το οποίο απαιτεί επενδύσεις. Που επένδυση δεν έρχεται μόνο από τους ξένους ντε και καλά, μπορεί και μια μικρη σταρταπ να εξελιχθεί σε κάτι μεγάλο πχ και κάποιες το έχουν κάνει και εδώ.
Περισσότερο από επενδύσεις απαιτεί αλλαγή νοοτροπίας, που ο καθένας ειδικά από παλαιότερες γενιές προτιμά να είναι αφεντικό του εαυτού του παρά υπάλληλος.


Επίσης πρέπει να υπάρξει της προκοπής επαγγελματικός προσανατολισμός. Δηλαδή κάποιος στα 18 να σου εξηγήσει ή να σε έχει ωριμάσει αρκετά ως τότε, για να μπορείς να καταλάβεις ότι αν διαλέξεις κλασσική φιλολογία δύσκολα θα βρεις δουλειά σε αντίθεση με τα μαθηματικά πχ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
...
λέει η δημόσιος υπάλληλος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


650 καθαρά παίρνουν οι εργάτες και οι οδοκαθαριστές

Οποιοσδήποτε άλλος με πτυχίο (σε θετική σχολή τουλάχιστον, για τα φιλολογικά δεν ξερω) και μισό χρόνο εμπειρίας χτυπάει άνετα 1000€ σε τομείς logistics, informatics, ελεγκτικές κλπ. Για κάτι μηχανικούς κλπ που τρέχουν με γραφεία και κατασκευαστικές τα ποσά αυτά είναι αστεία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εστιάζουμε μόνο στους ταπεινούς και καταφρονεμένους αρκετό δάκρυ χύσαμε.
Γιατί, οι εργάτες δεν είναι άνθρωποι ; Στο πηγάδι κατούρησαν ; Ακόμα και αν με ένα κουμπί αποκτήσουν όλοι ανώτατη εκπαίδευση, στο τέλος της ημέρας κάποιος θα πρέπει να καθαρίσει το πάτωμα και να μαζέψει τα σκουπίδια. Δεν είμαστε στο 2300 όπου τότε (μάλλον) όλα αυτά θα γίνονται από μηχανές. Μια χαρά χρήσιμοι είναι. Σε άλλες ευρωπαικές χώρες μπορεί να είσαι ανειδίκευτος αλλά ζεις κάπως καλύτερα σε σχέση με εδώ. Δε θα το συνεχίσω γιατί διαφωνούμε πυρηνικά.

Με είδες να πω κάτι τέτοιο εγώ;; Έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που έγραψα πιο πάνω;; Δηλαδή ότι οι μισθοί στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλοί σε σχέση με την Δυτική Ευρώπη.

Αυτό όμως που λέω εγώ με αυτό που θέλεις εσυ είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Εσυ ήθελες σήμερα να βγει ο Μητσοτάκης η ο κάθε πρωθυπουργός και να σου πει ότι ο κατώτατος μισθός πάει από τα 713€ στα 1.000€, ενώ σε 2 μήνες θα πάει στα 1.100€. Ναι δεν λέω ωραίο σενάριο , όμως αν το έκανε αυτό ο Μητσοτάκης αυτόματα θα είχες χιλιάδες χρεοκοπίες από μικρά μαγαζιά που έχουν προσωπικό μέχρι 10 άτομα, η απλά θα μείωναν το εργατικό δυναμικό τους. Έτσι θα είχαμε άνοδο της ανεργίας, μείωση κατανάλωσης , αύξηση επιδομάτων σε ανέργους και ύφεση. Με αλλά λόγια θα γυρνούσαμε πάλι πίσω στο 2010-2016. Η αύξηση των μισθών πρέπει να είναι ετήσια προφανώς , αλλά με έναν λογικό ρυθμό ώστε να αυξάνεται η καταναλωτική δύναμη, να περνάει αυτό στις επιχειρήσεις έτσι ώστε να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν σε νέες αυξήσεις στο μέλλον.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η οικονομία δεν είναι παίξε γέλασε και κάθε κίνηση που εσένα θα σου έμοιαζε θετική προς το λαό θα γυρνούσε μπούμεραγκ μέσα σε μόλις λίγους μήνες.
Είχαν 3,5 χρόνια για να κάνουν βασικές αλλαγές στην οικονομία έτσι ώστε οι μισθοί να φτάσουν σε κάπως πιο ανθρώπινα επίπεδα. Αυτές οι αυξήσεις, πέρα από αστείες, είναι καθαρά κοροϊδία γιατί γίνονται λόγω εκλογών, το ίδιο έκανε και ο Συριζα το 19.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Γιατί, οι εργάτες δεν είναι άνθρωποι ; Στο πηγάδι κατούρησαν ; Ακόμα και αν με ένα κουμπί αποκτήσουν όλοι ανώτατη εκπαίδευση, στο τέλος της ημέρας κάποιος θα πρέπει να καθαρίσει το πάτωμα και να μαζέψει τα σκουπίδια. Δεν είμαστε στο 2300 όπου τότε (μάλλον) όλα αυτά θα γίνονται από μηχανές. Μια χαρά χρήσιμοι είναι. Σε άλλες ευρωπαικές χώρες μπορεί να είσαι ανειδίκευτος αλλά ζεις κάπως καλύτερα σε σχέση με εδώ. Δε θα το συνεχίσω γιατί διαφωνούμε πυρηνικά.


Είχαν 3,5 χρόνια για να κάνουν βασικές αλλαγές στην οικονομία έτσι ώστε οι μισθοί να φτάσουν σε κάπως πιο ανθρώπινα επίπεδα. Αυτές οι αυξήσεις, πέρα από αστείες, είναι καθαρά κοροϊδία γιατί γίνονται λόγω εκλογών, το ίδιο έκανε και ο Συριζα το 19.

Ναι προφανώς βγάζεις απέξω εσκεμμένα την πανδημία η οποία πάγωσε την οικονομία και μείωσε το ΑΕΠ κατά 9%.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
λέει η δημόσιος υπάλληλος
Οταν αναφερεσαι σε μενα θα με καλεις..δεν θα το κανεις υπουλα να μην το ξερω για να μην απαντω.
ΝΑΙ..ΛΕΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ που δουλευει σκληρα,με παιδια, ΕΛΑ ΕΣΥ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΣΚΑΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙς...Δεν καθεται σε κανενα γραφειο να τα ξυνει και να παιζει παιχνιδια στο λαπτοπ..ειναι ΑΨΟΓΗ και δεν κρυβει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.Εσυ..με τι ακριβως ασχολησαι; Τολμας να πεις;
Ελα συνελθε σε παρακαλω και τις προσβολλες σου για το επαγγελμα μου, βαλτες εκει που ξερεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οποιοσδήποτε άλλος με πτυχίο (σε θετική σχολή τουλάχιστον, για τα φιλολογικά δεν ξερω) και μισό χρόνο εμπειρίας χτυπάει άνετα 1000€ σε τομείς logistics, informatics, ελεγκτικές κλπ. Γι
Κια επισης παρε και την ασχετοσυνη σου.700 ευρω περιπου, ειναι ο μισθος που ξεκιναει καθηγητης...οποιασδηποτε κατευθυνσης ακομα και διδακτορικο να εχει.
Στην γωνιτσα σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις βάλει κάμερα στο σπίτι μου και το λες;;
Οχι..ΕΣΥ ΤΑ ΛΕς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
...Δεν καθεται σε κανενα γραφειο να τα ξυνει και να παιζει παιχνιδια στο λαπτοπ..ειναι ΑΨΟΓΗ και δεν κρυβει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

Τα γραπτά μένουν. Από όσο καταλαβαίνω η ιδιοκτήτρια του σπιτιού που νοικιάζεις δηλώνει λιγότερα από αυτά που πληρώνεις. Άρα μια χαρά κλέβεις το κράτος και εσύ όπως οι περισσότεροι από εμάς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Ναι προφανώς βγάζεις απέξω εσκεμμένα την πανδημία η οποία πάγωσε την οικονομία και μείωσε το ΑΕΠ κατά 9%.
Ποια οικονομία μας? Την δουλοπαροικια της τρόικας εννοεις?

Μιας που λες για την οικονομία που πάγωσε μέσα στην πανδημία.. όταν δεν κυκλοφορούσε ψυχή στα μέσα μεταφοράς, ήταν η καλύτερη ευκαιρία για την κυβέρνηση να φτιάξει τα τρενα, εφόσον ο κόσμος δεν μετακινουνταν εκτός νομών. Δεν έκανε τίποτα απολύτως.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Αιφνιδιαστική αλλαγή του αρχηγού της αστυνομίας, πριν κλείσει ούτε χρόνο στην θέση.
Μάλλον ο χειρισμός της αστυνομίας στις τελευταίες πορείες που λέει το άρθρο πράγματι έπαιξε ρόλο.

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Αιφνιδιαστική αλλαγή του αρχηγού της αστυνομίας, πριν κλείσει ούτε χρόνο στην θέση.
Μάλλον ο χειρισμός της αστυνομίας στις τελευταίες πορείες που λέει το άρθρο πράγματι έπαιξε ρόλο.

 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο Τσίπρας συγχώρησε τον άσωτο Ουγκανό του και τον δέχτηκε πάλι στην αγκαλιά των ψηφοδελτίων του. Καλά να πάθει...

1679233270947.png
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top