Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Ο Ερντογαν, έριξε ένα τραγούδι και κόντεψε να σπάσει το κοντερ.
Ισως και οι δικοί μας θα έπρεπε να τον αντιγράψουν ... .

Ο ΚΜ θα μου άρεσε, θα του πήγαινε, να πει το Τα μαθες Αρετούσα μου τα φοβερά μαντάτα.

Ο Μπαρουφάκι, Στο σταθμό του μονάχου.

Ο Μπαζιάνας, οταν πηγαίναμε μαζί σχολείο....

Ο Λαφαζάν, γιατι τα πεντοχιλιαρα δεν είναι πετσετάκια

Η Ζωή, εκείνο το τραγούδι που λέει να πας να πηδηχτείς στα αρχι@μας και μας.

Ο Δημητράκης το μπελα τσαο και τον υμνο του ΔΣΕ

Ο δε Ανδρουλάκις, το ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα ...

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,716 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.
Screenshot_20230516_170408_Chrome.jpg


Τοπ10 σταθερά στην ακριβή βενζίνη
Αναλογικά με το μισθό ασχολίαστο..
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,716 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μα είναι άριστοι
Ολόκληρο το δημόσιο βρωμάει και ζεχνει από μαϊμού πτυχιούχους, που συνήθως προέρχονται από μετάταξη... Μπαίνουν οδηγοί, καθαρίστριες, μάγειροι, οπουδήποτε, μετά περνάνε σε ένα ΤΕΙ της πουτσας με 3 (ή ακόμη καλύτερα, πληρώνουν το προπτυχιακό του ΕΑΠ), βάζουν άτομα να δίνουν εξετάσεις αντί για αυτούς και καταλήγουν να βρίσκονται σε θέση διοικητικού υπαλλήλου...

Κι αν κάνεις καταγγελία, ο μόνος που τρέχει είσαι εσύ, γιατί ο άλλος θα κάθεται και θα πληρώνεται μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Ολόκληρο το δημόσιο βρωμάει και ζεχνει από μαϊμού πτυχιούχους, που συνήθως προέρχονται από μετάταξη... Μπαίνουν οδηγοί, καθαρίστριες, μάγειροι, οπουδήποτε, μετά περνάνε σε ένα ΤΕΙ της πουτσας με 3 (ή ακόμη καλύτερα, πληρώνουν το προπτυχιακό του ΕΑΠ), βάζουν άτομα να δίνουν εξετάσεις αντί για αυτούς και καταλήγουν να βρίσκονται σε θέση διοικητικού υπαλλήλου...

Κι αν κάνεις καταγγελία, ο μόνος που τρέχει είσαι εσύ, γιατί ο άλλος θα κάθεται και θα πληρώνεται μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση...
Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες, τρανό παράδειγμα τα Τέμπη με τον αχθοφόρο που έγινε Σταθμάρχης.

Εντούτοις και ο "αξιοκρατικός" ιδιωτικός τομέας, προπύργιο της ΝΔ, βρίθει από εργαζόμενους οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με το αντικείμενο σπουδής τους και έχουν προσληφθεί μέσω γνωστών ή και πολιτικών.

Καμία σχέση με πλαστά πτυχία φυσικά, ούτε επιβαρύνει το ίδιο συνολικά το λαό όπως το Δημόσιο, είναι ενδεικτικό όμως του νεποτισμού που κυριαρχεί με την ανοχή των αρίστων.

Έχω πάει σε δημόσια υπηρεσία που ήταν υποστελεχωμένη αλλά εξυπηρετούσαν άψογα, ενω έχω πάει σε πολλές ιδιωτικές εταιρίες που είχαν μπει με μέσο και δεν ήξεραν να ανοίξουν ούτε ένα win-rar.


Για να λέμε τα πράγματα ως έχουν και στους μεν και στους δε.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες, τρανό παράδειγμα τα Τέμπη με τον αχθοφόρο που έγινε Σταθμάρχης.

Εντούτοις και ο "αξιοκρατικός" ιδιωτικός τομέας, προπύργιο της ΝΔ, βρίθει από εργαζόμενους οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με το αντικείμενο σπουδής τους και έχουν προσληφθεί μέσω γνωστών ή και πολιτικών.

Καμία σχέση με πλαστά πτυχία φυσικά, ούτε επιβαρύνει το ίδιο συνολικά το λαό όπως το Δημόσιο, είναι ενδεικτικό όμως του νεποτισμού που κυριαρχεί με την ανοχή των αρίστων.

Έχω πάει σε δημόσια υπηρεσία που ήταν υποστελεχωμένη αλλά εξυπηρετούσαν άψογα, ενω έχω πάει σε πολλές ιδιωτικές εταιρίες που είχαν μπει με μέσο και δεν ήξεραν να ανοίξουν ούτε ένα win-rar.


Για να λέμε τα πράγματα ως έχουν και στους μεν και στους δε.
Με την διαφορά ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει ούτε προσοντολόγιο, ούτε μετατάξη, ούτε χάιδεμα αυτιών. Οι βολεμενοι είναι συγκριτικά λιγότεροι και συνήθως στις μεγάλες εταιρείες. Οι μικρομεσαίοι δεν έχουν την πολυτέλεια να κρατάνε άτομα που δεν τους βγάζουν δουλειά.

Τώρα αν μιλάς για μικρή οικογενειακή επιχείρηση, προφανώς θα επιλέξει η μάνα τον γιο κι ας είναι στόκος...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Με την διαφορά ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει ούτε προσοντολόγιο, ούτε μετατάξη, ούτε χάιδεμα αυτιών. Οι βολεμενοι είναι συγκριτικά λιγότεροι και συνήθως στις μεγάλες εταιρείες. Οι μικρομεσαίοι δεν έχουν την πολυτέλεια να κρατάνε άτομα που δεν τους βγάζουν δουλειά.

Τώρα αν μιλάς για μικρή οικογενειακή επιχείρηση, προφανώς θα επιλέξει η μάνα τον γιο κι ας είναι στόκος...
Αν αφαιρέσεις τις μεγάλες και τις οικογενειακές όμως δεν μένουν πάρα πολλά.

Και επίσης, σίγουρα μπορεί να μην υπάρχουν κάποια πράγματα στον ιδιωτικό, γι αυτό και μερίμνησα να γράψω ότι δεν επηρεάζει στον ίδιο βαθμό το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, παρόλαυτά έστω και τα λίγα χρόνια που ίσως καταφέρουν να χρηματίσουν σε μια θέση, τους προσφέρουν πολυπόθητα μόρια για ΑΣΕΠ και μεταπήδηση στο Δημόσιο και βγαίνουν πάνω από άλλους και συνεχίζουν τον κύκλο του κηφήνα που ανέφερες στην προηγούμενη δημοσίευσή σου.

Υπάρχουν και αυτά.

Εχω παραδείγματα από τον ευρύτερο κύκλο μου, τόσο συναδελφικά όσο και άλλων επιστημών (φιλολογίνα που κάνει τη λογίστρια σε εταιρία κλπ)
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν αφαιρέσεις τις μεγάλες και τις οικογενειακές όμως δεν μένουν πάρα πολλά.

Και επίσης, σίγουρα μπορεί να μην υπάρχουν κάποια πράγματα στον ιδιωτικό, γι αυτό και μερίμνησα να γράψω ότι δεν επηρεάζει στον ίδιο βαθμό το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, παρόλαυτά έστω και τα λίγα χρόνια που ίσως καταφέρουν να χρηματίσουν σε μια θέση, τους προσφέρουν πολυπόθητα μόρια για ΑΣΕΠ και μεταπήδηση στο Δημόσιο και βγαίνουν πάνω από άλλους και συνεχίζουν τον κύκλο του κηφήνα που ανέφερες στην προηγούμενη δημοσίευσή σου.

Υπάρχουν και αυτά.

Εχω παραδείγματα από τον ευρύτερο κύκλο μου, τόσο συναδελφικά όσο και άλλων επιστημών (φιλολογίνα που κάνει τη λογίστρια σε εταιρία κλπ)
Αν ο στόχος είναι τα "πολυπόθητα" μόρια στον ΑΣΕΠ, μπορείς να κάνεις και μόνος σου έναρξη (πχ στο σπίτι σου) κι απλώς να πληρώνεις το ΤΕΒΕ μέχρι να τα μαζέψεις. Κι αυτό είναι άδικο; :hmm:

Η διαφορά της δικτύωσης από το μέσον είναι ότι στην πρώτη περίπτωση σου δίνεται μία ευκαιρία να μπεις στην αγορά εργασίας, να μάθεις και να δείξεις την αξία σου, ενώ στην δεύτερη περίπτωση μπαίνεις από την πίσω πόρτα, εις βάρος των υπολοίπων και χωρίς να μπορεί να σε κουνήσει κανείς.

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ μπαίνοντας στην αγορά εργασίας είναι ότι ο ιδιωτικός τομέας έχει την ευελιξία και το όραμα να σου προσφέρει κάτι καλύτερο, αν φυσικά το κυνηγήσεις κι εσύ. Ο δημόσιος τομέας έχει την σταθερότητα, που όμως δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια (πραγματικής) εξέλιξης, εκτός κι αν είσαι δικαστής ή στρατιωτικός. Και πάλι, όμως, για να έχεις τις ευκαιρίες καριέρας στο δημόσιο, θα πρέπει να έχεις και πάλι μέσον. Στον ιδιωτικό τομέα, πάντα μπορείς να ξεκινήσεις την δική σου δουλειά...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Αν ο στόχος είναι τα "πολυπόθητα" μόρια στον ΑΣΕΠ, μπορείς να κάνεις και μόνος σου έναρξη (πχ στο σπίτι σου) κι απλώς να πληρώνεις το ΤΕΒΕ μέχρι να τα μαζέψεις. Κι αυτό είναι άδικο; :hmm:
Πίστεψέ με, δε θέλεις να ξέρεις πόσο ακριβό είναι ένα τέτοιο πείραμα. :jester:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πίστεψέ με, δε θέλεις να ξέρεις πόσο ακριβό είναι ένα τέτοιο πείραμα. :jester:
ΕΦΚΑ μη μισθωτών: 2.763€ στο έτος.

Μπρος στο όνειρο του δημοσίου τι είναι 15 ψωροχιλιάρικα; :laugh: (sarcasm or not, ανάλογα πόσο πορωμενος με το δημόσιο είσαι).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Εκει που γράφει "ΣΟΥΠΕΡ" Κική σταμάτησα να διαβάζω. Καλά αν ήμουν ο αστυνομικος που έπαιρνε τις καταθέσεις και ακουγα κανα τέτοιο στο τμήμα θα έπεφτε γερό κομπλίδι.

Ποια ΣΟΥΠΕΡ ΚΙΚΗ ; Στην ταυτοτητα πως ονομάζεστε κυρια μου ;

Και εγω ειμαι ο ΜΕΓΑΣ Κώστας. Αι σιχτιρια επιτέλους με ολες αυτες τις μαλακίες της εποχής. Ο άλλος λέει "ΑΡΧΗΓΟΣ" και εχει μαζέψει εκει σε ενα δωμάτιο 2-3 χαροκαμένους της ζωής άλλες 2-3 ερασιτέχνισες βίζιτες και gold diggers και χαίρονται που τους βλέπουν τα 18χρονα.

Καλά κρασιά.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Θα νόμιζε κανείς ότι διαβάζοντας αυτό το άρθρο θα ήταν εύκολο να καταλάβουμε ότι προφανώς την αναφέρουν δημοσιογραφικά έτσι επειδή έτσι είναι γνωστή και πως σε δημόσιες υπηρεσίες πηγαίνει με τα κανονικά της στοιχεία, αλλά…
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.

Εκει που γράφει "ΣΟΥΠΕΡ" Κική σταμάτησα να διαβάζω. Καλά αν ήμουν ο αστυνομικος που έπαιρνε τις καταθέσεις και ακουγα κανα τέτοιο στο τμήμα θα έπεφτε γερό κομπλίδι.

Ποια ΣΟΥΠΕΡ ΚΙΚΗ ; Στην ταυτοτητα πως ονομάζεστε κυρια μου ;

Και εγω ειμαι ο ΜΕΓΑΣ Κώστας. Αι σιχτιρια επιτέλους με ολες αυτες τις μαλακίες της εποχής. Ο άλλος λέει "ΑΡΧΗΓΟΣ" και εχει μαζέψει εκει σε ενα δωμάτιο 2-3 χαροκαμένους της ζωής άλλες 2-3 ερασιτέχνισες βίζιτες και gold diggers και χαίρονται που τους βλέπουν τα 18χρονα.

Καλά κρασιά.
Ο αρχηγος ειναι η ανιτα πανια του 2023 και ο μεγαλυτερος στριμερ στην ελλαδα μετα ισως τους ανμποξχολικς.Λιγο σεβας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Τα ύστερα του κόσμου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εκεί είναι και η απολογία του Σωκράτη.

1684330411037.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Όλο το σόι βλαμμένο είναι, δεν εξηγείται αλλιώς. Η μάνα του τις προάλλες δεν ήξερε τη διαφορά θαλασσίων ζωνών και ΑΟΖ.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top