Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Καταρχάς αν ήταν αλήθεια αυτό θα εβλεπα πως μπορω να το βελτιώσω κ θα γελουσα ως ένα σημείο η θα αφηνα τη σάτιρα να υπαρχει.

Αν δεν ήταν αλήθεια όπως τώρα καλή ώρα απλά θα γελουσα κ εγώ μαζί 😝 γιατί αυτοί που το λένε θα το λέγανε είναι βαθειά νυχτωμένοι.

Κατα τα λοιπά δε γίνεται μονιμως να απολογουμαστε για τα κόμπλεξ των άλλων. Και να λέμε μήπως εμείς έχουμε κάτι λάθος στη συμπεριφορά μας. Οχι ήταν μια πλακα. Τη μια θα το έχει το θέμα αυτός που σατιρίζει οκ αλλά όχι συνέχεια.

Δεν ζουνε σε γυάλα οι μανταμιτσες. Θα έχουν κ σε αλλά προβλημα στο μέλλον.
Και εγώ θα γελούσα αν τα λέγαμε με την παρέα μου. Η Τσαπανίδου με τον Ζαχαράτο δεν είναι φίλοι και αυτά που ειπωθήκαν δεν έγιναν σε ένα παρείστικο κλίμα κάπου ιδιωτικά. Θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά αστεία αλλά ήθελε να τη βγάλει υστερική. Αυτό με την Παγώνη ήταν πιο πετυχημένο γιατί ασχολήθηκε με τον τρόπο που μιλάει αλλά και με την ιδιότητα της.

Τέλος πάντων, προσωπικά δε μου άρεσαν τα σκετς του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και εγώ θα γελούσα αν τα λέγαμε με την παρέα μου. Η Τσαπανίδου με τον Ζαχαράτο δεν είναι φίλοι και αυτά που ειπωθήκαν δεν έγιναν σε ένα παρείστικο κλίμα κάπου ιδιωτικά. Θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά αστεία αλλά ήθελε να τη βγάλει υστερική. Αυτό με την Παγώνη ήταν πιο πετυχημένο γιατί ασχολήθηκε με τον τρόπο που μιλάει αλλά και με την ιδιότητα της.

Τέλος πάντων, προσωπικά δε μου άρεσαν τα σκετς του.

Το είδα.

Μπορεί να μην σ αρέσει και έχεις κάθε δικαίωμα αλλά θεωρώ πως μόνο κάποιος η κάποια που έχει προβληματα σε αυτό το τομέα θα το έπαιρνε στα σοβαρά.

Και αν έχεις προβληματα σε αυτό το τομέα δεν σου φταίει ο Ζαχαράτος.

Οι σεξισμοι που λέει είναι υπερβολές. Είναι διαφορετικό να πεις ένα αστείο δεν μ αρέσει κ διαφορετικό να πεις τον άλλον σεξιστή κτλ. Το ότι κάτι δεν σ αρέσει δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι σεξιστής απλά καταλαβαίνω πως με όλα αυτά τα trends έχουμε χάσει τη μπάλα αυτή την εποχή.

Τέλος πάντων ο καθένας λέει ότι θέλει. Προσωπικά σε αυτό το τομέα είμαι πολυ σίγουρος οπότε δεν θα πειραζομουν ότι παπαρια κ να έλεγε ο καθένας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Έχουν αρχίσει να με εκπλήσσουν θετικώς τρομερά πολύ οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Η χώρα στην οποία δυστυχώς γεννήθηκε η πολιτική ορθότητα, sjw, woke culture και λοιπές παραφυάδες της σήψης των κοινωνιών μας έχει αρχίσει να πολεμάει το φίδι και να προσπαθεί να το αποκεφαλίσει.

Ευχάριστη είδηση, το Supreme Court κάνει δουλίτσα και φαίνεται όντως πως σε αυτή τη χώρα η Δικαιοσύνη με την Κυβέρνηση σε ένα βαθμό διαφέρουν μιας που οι Δημοκρατικοί έχουν ξεσκισθεί να καταδικάζουν τις αποφάσεις του Ανωτάτου Δικαστηρίου.

Με αυτή την απόφαση πέφτει τέλος στις ποσοστώσεις ανάλογα με το χρώμα στα πανεπιστήμια (αν είναι δυνατόν η είσοδος στα πανεπιστήμια να εξ αρτάται από το χρώμα που έχεις και να θεωρείται αυτό ένδειξη κοινωνικής προόδου). Λίγες μέρες πριν το Ανώτατο Δικαστήριο αθώωσε γυναίκα web designer που αρνήθηκε να κάνει ιστολόγιο σε ομοφυλόφιλο ζευγάρι και αυτό την μήνυσε (με ποιο σκεπτικό σε "ελεύθερη" χώρα πρέπει να εξαναγκάζεσαι να ικανοποιείς τα θέλω κάθε πελάτη; ). Η γυναίκα είναι πράγματι ομοφοβική και δεν συμφωνώ με την στάση της αλλά δεν συμφωνώ καθ'όλου και με την υποχρεωτική εργασία στον οιονδήποτε πελάτη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πρέπει όποιος συμπληρώνει τα χρόνια ασφάλισης να παίρνει τη σύνταξη που δικαιούται ανεξάρτητα αν δουλεύει ή όχι. Το 30% αν σκεφτείς ότι ο συνταξιούχος εργαζόμενος συνεχίζει και πληρώνει εισφορές δεν είναι και τόσο καλό deal. Με άλλα λόγια Θα εξακολουθούν να δουλεύουν μαύρα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχουν αρχίσει να με εκπλήσσουν θετικώς τρομερά πολύ οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Η χώρα στην οποία δυστυχώς γεννήθηκε η πολιτική ορθότητα, sjw, woke culture και λοιπές παραφυάδες της σήψης των κοινωνιών μας έχει αρχίσει να πολεμάει το φίδι και να προσπαθεί να το αποκεφαλίσει.

Ευχάριστη είδηση, το Supreme Court κάνει δουλίτσα και φαίνεται όντως πως σε αυτή τη χώρα η Δικαιοσύνη με την Κυβέρνηση σε ένα βαθμό διαφέρουν μιας που οι Δημοκρατικοί έχουν ξεσκισθεί να καταδικάζουν τις αποφάσεις του Ανωτάτου Δικαστηρίου.

Με αυτή την απόφαση πέφτει τέλος στις ποσοστώσεις ανάλογα με το χρώμα στα πανεπιστήμια (αν είναι δυνατόν η είσοδος στα πανεπιστήμια να εξ αρτάται από το χρώμα που έχεις και να θεωρείται αυτό ένδειξη κοινωνικής προόδου). Λίγες μέρες πριν το Ανώτατο Δικαστήριο αθώωσε γυναίκα web designer που αρνήθηκε να κάνει ιστολόγιο σε ομοφυλόφιλο ζευγάρι και αυτό την μήνυσε (με ποιο σκεπτικό σε "ελεύθερη" χώρα πρέπει να εξαναγκάζεσαι να ικανοποιείς τα θέλω κάθε πελάτη; ). Η γυναίκα είναι πράγματι ομοφοβική και δεν συμφωνώ με την στάση της αλλά δεν συμφωνώ καθ'όλου και με την υποχρεωτική εργασία στον οιονδήποτε πελάτη.

based
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Λίγες μέρες πριν το Ανώτατο Δικαστήριο αθώωσε γυναίκα web designer που αρνήθηκε να κάνει ιστολόγιο σε ομοφυλόφιλο ζευγάρι και αυτό την μήνυσε (με ποιο σκεπτικό σε "ελεύθερη" χώρα πρέπει να εξαναγκάζεσαι να ικανοποιείς τα θέλω κάθε πελάτη; ). Η γυναίκα είναι πράγματι ομοφοβική και δεν συμφωνώ με την στάση της αλλά δεν συμφωνώ καθ'όλου και με την υποχρεωτική εργασία στον οιονδήποτε πελάτη.
Ναι, και το Δικαστήριο στήριξε την απόφασή του στην ελευθερία της γνώμης. Δηλαδή, αν επεκτείνουμε τη λογική του, μπορεί κάποιος να αρνείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του, αν διαφωνεί με τον άλλο κομματικά. Φαντάσου πχ στην Ελλάδα να αρνιόταν να σε εξυπηρετήσει εσένα το 95% του πληθυσμού επειδή ψήφισες Σπαρτιάτες και σε θεωρεί ακροδεξιό. Υψηλή δικανική σκέψη το Δικαστήριο, όχι αστεία.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ναι, και το Δικαστήριο στήριξε την απόφασή του στην ελευθερία της γνώμης. Δηλαδή, αν επεκτείνουμε τη λογική του, μπορεί κάποιος να αρνείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του, αν διαφωνεί με τον άλλο κομματικά. Φαντάσου πχ στην Ελλάδα να αρνιόταν να σε εξυπηρετήσει εσένα το 95% του πληθυσμού επειδή ψήφισες Σπαρτιάτες και σε θεωρεί ακροδεξιό. Υψηλή δικανική σκέψη το Δικαστήριο, όχι αστεία.
Το προβλημα σου ποιο ειναι?
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Λίγες μέρες πριν το Ανώτατο Δικαστήριο αθώωσε γυναίκα web designer που αρνήθηκε να κάνει ιστολόγιο σε ομοφυλόφιλο ζευγάρι και αυτό την μήνυσε (με ποιο σκεπτικό σε "ελεύθερη" χώρα πρέπει να εξαναγκάζεσαι να ικανοποιείς τα θέλω κάθε πελάτη; ).
Βέβαια από ο,τι φαίνεται αυτό είναι ψέμα, δεν υπήρξε ποτέ τέτοια μήνυση και χρησιμοποιήθηκε ως πρόφαση, για την ακρίβεια τα στοιχεία που χρησιμοποιήθηκαν φαίνεται να ανήκουν σε κάποιον που ήταν παντρεμένος με γυναίκα. Κάτι που φέρνει ερωτήματα για τις πράξεις και την αξιοπιστία του δικαστηρίου.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το προβλημα σου ποιο ειναι?
Αν αρνιόταν ο καθένας να συναλλαχθεί μαζί σου, από τον περιπτερά της γειτονιάς μέχρι τα public και την άμαζον, θα έψαχνες να βρεις νομικά το δίκιο σου ή θα αναφωνούσες καλά κάνουν, ζήτω η ελεύθερη αγορά; Αν κρίνω απ τις αγκυλώσεις σου βέβαια παίζει να έκανες το δεύτερο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δεν θα έπρεπε να γίνει αυτό εξ αρχής. Όλοι θα έπρεπε να εξυπηρετούνται ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, θρησκευτικού & ιδεολογικού.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ναι, και το Δικαστήριο στήριξε την απόφασή του στην ελευθερία της γνώμης. Δηλαδή, αν επεκτείνουμε τη λογική του, μπορεί κάποιος να αρνείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του, αν διαφωνεί με τον άλλο κομματικά. Φαντάσου πχ στην Ελλάδα να αρνιόταν να σε εξυπηρετήσει εσένα το 95% του πληθυσμού επειδή ψήφισες Σπαρτιάτες και σε θεωρεί ακροδεξιό. Υψηλή δικανική σκέψη το Δικαστήριο, όχι αστεία.
Δεν είναι όντως άσπρο ή μαύρο το όλο ζήτημα. Όμως από την μια αν αποδεχθώ αυτή τη λογική σημαίνει πως εάν ήμουν γραφίστας θα ήμουν υποχρεωμένος να εξ υπηρετήσω έναν πελάτη που θα με έλεγε να του κάνω ξέρω γω εικόνα με την σημαία να καίγεται ή έναν Τούρκο να πετάει έναν Έλληνα στην θάλασσα και τέτοια. Δεν ξέρω πόσο του καθήκοντος είστε όλοι εδώ μέσα και αν θα βάζατε πάνω το καθήκον από τις ιδέες αλλά δεν σκεφτόμαστε όλοι έτσι.

Παρ'όλα αυτά σε συγχαίρω που απέδειξες πως το όλο φιλοσοφικό ζήτημα είναι πολύ πιο βαθύ από όσο αρχικά νόμιζα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Αν αρνιόταν ο καθένας να συναλλαχθεί μαζί σου, από τον περιπτερά της γειτονιάς μέχρι τα public και την άμαζον, θα έψαχνες να βρεις νομικά το δίκιο σου ή θα αναφωνούσες καλά κάνουν, ζήτω η ελεύθερη αγορά; Αν κρίνω απ τις αγκυλώσεις σου βέβαια παίζει να έκανες το δεύτερο.
Θα εψαχνα το δικιο μου για τι? Να τον αναγκασω να συναλλαχθει μαζι μου? Lol, freedom of association
Και ας ειμαστε ειλικρινεις τωρα, στα @@ σου ο Γιαννης ή εγω, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει τροπος να υποχρεωνονται ανθρωποι να συναλλασονται με αλλους οταν θελεις
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κάποιοι εργασιακοί χώροι κιόλας σε υποχρεώνουν και δικαίως να μην κάνεις discrimination.

Εσείς που είστε των ιδεών τι θα κάνατε; Θα φεύγατε από τη δουλειά;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Εσείς που είστε των ιδεών τι θα κάνατε; Θα φεύγατε από τη δουλειά;;
Χίλιες φορές να ψοφούσα από την πείνα παρά για χάρη κάποιας δουλειάς να προσέβαλλα εθνικό ή θρησκευτικό σύμβολο (και αυτό πάει για οποιαδήποτε εθνικότητα ή θρησκεία ειδάλλως είναι υποκριτικό).
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θα εψαχνα το δικιο μου για τι? Να τον αναγκασω να συναλλαχθει μαζι μου? Lol, freedom of association
Και ας ειμαστε ειλικρινεις τωρα, στα @@ σου ο Γιαννης ή εγω, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει τροπος να υποχρεωνονται ανθρωποι να συναλλασονται με αλλους οταν θελεις
Σε μια κοινωνία ο εξαναγκασμός είναι το βασικό γρανάζι. Εσείς οι νεοφιλελεύθεροι έχετε κάνει τέτοιο τοτέμ την αυτονομία της βούλησης που δεν βλέπετε ότι ποτέ και που πουθενά δεν ίσχυε, ισχύει ούτε θα ισχύσει, εκτός αν πας να ζήσεις έξω από μια δικαιοκρατία. Η όλη αφέλεια με ξεπερνάει.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Χίλιες φορές να ψοφούσα από την πείνα παρά για χάρη κάποιας δουλειάς να προσέβαλλα εθνικό ή θρησκευτικό σύμβολο (και αυτό πάει για οποιαδήποτε εθνικότητα ή θρησκεία ειδάλλως είναι υποκριτικό).
Αλλά δεν θα είχες θέμα με το να προσβάλεις την σεξουαλική προτίμηση ενός ανθρώπου. Σωστά;

Γιατί σε είδα ένθερμο υποστηρικτή της περίπτωσης του δικαστηρίου για να το έγραψες.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top