Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Τι εννοείς "αν το θέλει ο εργαζόμενος";

Είσαι σίγουρος ότι έτσι δεν ανοίγονται νομικά παραθυράκια ή και νομιμοποιείται έμμεσα η υπερεργασία
Κανένας εργαζόμενος δεν εργάζεται τόσες ώρες. Πόσα λεφτά να βγάλει πια... Προφανώς έχει όλα τα ένσημα και την ασφάλιση με το 8ωρο.
Επαναλαμβάνω, η συγκεκριμένη οδηγία έρχεται να αποσαφηνίσει ότι δεν μπορεί ένας εργοδότης να απαγορεύσει σε εργαζόμενο να έχει εργασία και σε άλλο εργοδότη, εκτός ωραρίου εργασίας ή να τον μεταχειρίζεται δυσμενώς γι’ αυτόν τον λόγο
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας εργαζόμενος δεν εργάζεται τόσες ώρες. Πόσα λεφτά να βγάλει πια...
Πάρε 400 από την εταιρεία Α και πετάξου και στην θυγατρική Β και πάρε αλλά 200, 8+4=12 ωρίτσες...και ξες, θα δηλώσεις στην φορολογική κατώτατους...

Αφού κανείς δεν εργάζεται γιατί το θέσπισε; Εδώ προνοούσε για τους ντελιβεράδες στους καύσωνες, τους workaholics δεν τους προστατεύει;
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κανένας εργαζόμενος δεν εργάζεται τόσες ώρες. Πόσα λεφτά να βγάλει πια... Προφανώς έχει όλα τα ένσημα και την ασφάλιση με το 8ωρο.
Επαναλαμβάνω, η συγκεκριμένη οδηγία έρχεται να αποσαφηνίσει ότι δεν μπορεί ένας εργοδότης να απαγορεύσει σε εργαζόμενο να έχει εργασία και σε άλλο εργοδότη, εκτός ωραρίου εργασίας ή να τον μεταχειρίζεται δυσμενώς γι’ αυτόν τον λόγο
Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι που γνωρίζω δουλεύουν πάνω από οχτάωρο ή κάνουν δύο δουλειές. Κι εγώ ο ίδιος από Σεπτέμβρη θα ψάξω για δεύτερη γιατί δεν βγαίνει το πράγμα, απ' τη στιγμή που όλα έχουν πάει στο Θεό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Πάρε 400 από την εταιρεία Α και πετάξου και στην θυγατρική Β και πάρε αλλά 200, 8+4=12 ωρίτσες...και ξες, θα δηλώσεις στην φορολογική κατώτατους...
Κανένας εργοδότης δεν θα μπορεί σε έναν εργαζόμενο να το κάνει αυτό. Και πίστεψέ με, δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν πάνω από μια δουλειά.
Το θέμα είναι πως νομικά δε θα μπορεί ο εργοδότης να επιβάλει σε ένα εργαζόμενο να εργάζεται μόνο γι' αυτόν.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας εργοδότης δεν θα μπορεί σε έναν εργαζόμενο να το κάνει αυτό. Και πίστεψέ με, δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν πάνω από μια δουλειά.
Παραμένω άπιστος.
Επαναλαμβάνω, η συγκεκριμένη οδηγία έρχεται να αποσαφηνίσει ότι δεν μπορεί ένας εργοδότης να απαγορεύσει σε εργαζόμενο να έχει εργασία και σε άλλο εργοδότη, εκτός ωραρίου εργασίας ή να τον μεταχειρίζεται δυσμενώς γι’ αυτόν τον λόγο
Λες και τώρα αυτό δεν συμβαίνει με μαύρα (που πολύ συχνά όσοι κανούν δύο δουλειές ταυτόχρονα με κάτω από τον κατώτατο αμοίβονται, γιατί δεν τους φτάνουν από μία εργασία), αλλά παραμερίζοντας αυτή την πραγματικότητα γιατί μπορείς να προβάλλεις ειδικότερα επιχειρήματα ως ενδεχόμενες λύσεις αυτού, θεωρείς ότι προσφέρει περισσότερα καλά από όσα αποστερεί;

Τόσο πολύ σε κόφτει η αρνητική ελευθερία; Ή μόνο όπου σε αρέσει την προφασίζεσαι;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Παραμένω άπιστος.

Λες και τώρα αυτό δεν συμβαίνει με μαύρα (που πολύ συχνά όσοι κανούν δύο δουλειές ταυτόχρονα με κάτω από τον κατώτατο αμοίβονται, γιατί δεν τους φτάνουν από μία εργασία), αλλά παραμερίζοντας αυτή την πραγματικότητα γιατί μπορείς να προβάλλεις ειδικότερα επιχειρήματα ως ενδεχόμενες λύσεις αυτού, θεωρείς ότι προσφέρει περισσότερα καλά από όσα αποστερεί;

Τόσο πολύ σε κόφτει η αρνητική ελευθερία; Ή μόνο όπου σε αρέσει την προφασίζεσαι;
Αρνητική ελευθερία είναι να σου απαγορεύει ένας εργοδότης να εργαστείς κι αλλού.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Στη νέα τάξη πραγμάτων, τα πράγματα θα είμαστε εμείς, είχε πει ο μεγάλος Τζιμάρας Πανούσης.
Κατά τα άλλα, δημόσια παιδεία, οχτάωρο, ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και τόσα άλλα που κατακτήθηκαν με αίμα, χάνονται μπροστά στα μάτια μας και ποια είναι η αντίδρασή μας; 41% ΝΔ και 47% αποχή.

Τώρα δουλέψτε δύο δουλειές, ίσα για να μπορείτε μετά βίας να ζείτε αυτή τη μικροαστική ζωούλα που έχετε σαν πρότυπο.
«Στην υγειά» μας.

Και βλέπεις τρέχουν οι νεοραγιάδες να τα δικαιολογήσουν όλα. Πραγματικά δεν υπάρχει ελπίδα.. Και μόνο που σκέφτομαι πως αρκετοί μεσήλικες/ηλικιωμένοι ψηφοφόροι αυτού του γαλάζιου εκτρώματος θα λένε «Δύο δουλειές και φωνάζουν, τεμπέλικη νεολαία μόνο επιδόματα θέλει» τρελαίνομαι.

Ξέφραγο αμπέλι αυτή η χώρα, πραγματικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το έγραψα μόλις πιο πάνω.
Όλα βαίνουν καλώς λοιπόν, η νομιμότητα κυριαρχεί, οι έλεγχοι είναι εν δυνάμει αποτελεσματικοί αλλά συνάμα άχρηστοι, αφού οι εργοδότες έχουν εσωτερικοποιημένες αξίες που συμπλέουν με την προστασία των κατοχυρωμένων εργασιακών δικαιωμάτων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Όλα βαίνουν καλώς λοιπόν, η νομιμότητα κυριαρχεί, οι έλεγχοι είναι αποτελεσματικοί, αν και άχρηστοι αφού οι εργοδότες έχουν εσωτερικοποιημένες αξίες που συμπλέουν με την προστασία των κατοχυρωμένων εργασιακών δικαιωμάτων.
Εγώ τα λέω ξεκάθαρα, εσύ να μπουρδουκλωνεις.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ενσωμάτωση ευρωπαϊκής οδηγίας είναι και τίποτα περισσότερο. Μη τα βλέπετε όλα απο την οπτική της Ελλάδας. Το ιδιο ακριβώς ισχύει και στη Νορβηγία, με τη διαφορά οτι τη 2η δουλειά τη φορολογουν με 50% απο τη πρώτη κορώνα (ενώ σε έναν νορμαλ μισθό η φορολογία ειναι περίπου 30%).Σωστό ειναι να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Γιατί χρειάζεται κάποιος δεύτερη εργασία; Οι λόγοι του καθενός μπορεί να διαφέρουν και δεν έχουν να κάνουν παντα με τα χρηματα.
Εγω για παράδειγμα έχω τελειώσει ιατρικα εργαστηρια αλλα έχω 0 κλινική εμπειρία, καθώς δουλεύω μόνο ερευνητικά φουλ ταιμ Δευτέρα-Παρασκευή (λεμε τωρα). Ωστόσο, επειδή δε ξερω αν θέλω να συνεχίσω στην έρευνα και επειδή ευελπιστώ ότι θα έχω προσόντα για υψηλότερες θέσεις, λόγο διδακτορικού, θα με βόλευε να δουλεύω σε νοσοκομείο έξτρα βαρδιες αραιά και που για να αποκτήσω κάποια εμπειρία (αν ήξερα νορβηγικά 😢) . Βολικό είναι επίσης και για τα νοσοκομεία, καθώς υπάρχει έλλειψη τεχνολόγων (που δε σχετίζεται με έλλειψη κονδυλίων) . Χωρίς το υπάρχων νομοσχέδιο, ο μόνος τρόπος να αποκτήσω την εμπειρία αυτή θα ήταν να δουλεύω εθελοντικά σαν άτομο με ~5χρόνια εργαστηριακή εμπειρία, μεταπτυχιακό και μισοτελειωμενο διδακτορικό.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ενσωμάτωση ευρωπαϊκής οδηγίας είναι και τίποτα περισσότερο. Μη τα βλέπετε όλα απο την οπτική της Ελλάδας. Το ιδιο ακριβώς ισχύει και στη Νορβηγία, με τη διαφορά οτι τη 2η δουλειά τη φορολογουν με 50% απο τη πρώτη κορώνα (ενώ σε έναν νορμαλ μισθό η φορολογία ειναι περίπου 30%).Σωστό ειναι να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Γιατί χρειάζεται κάποιος δεύτερη εργασία; Οι λόγοι του καθενός μπορεί να διαφέρουν και δεν έχουν να κάνουν παντα με τα χρηματα.
Εγω για παράδειγμα έχω τελειώσει ιατρικα εργαστηρια αλλα έχω 0 κλινική εμπειρία, καθώς δουλεύω μόνο ερευνητικά φουλ ταιμ Δευτέρα-Παρασκευή (λεμε τωρα). Ωστόσο, επειδή δε ξερω αν θέλω να συνεχίσω στην έρευνα και επειδή ευελπιστώ ότι θα έχω προσόντα για υψηλότερες θέσεις, λόγο διδακτορικού, θα με βόλευε να δουλεύω σε νοσοκομείο έξτρα βαρδιες αραιά και που για να αποκτήσω κάποια εμπειρία (αν ήξερα νορβηγικά 😢) . Βολικό είναι επίσης και για τα νοσοκομεία, καθώς υπάρχει έλλειψη τεχνολόγων (που δε σχετίζεται με έλλειψη κονδυλίων) . Χωρίς το υπάρχων νομοσχέδιο, ο μόνος τρόπος να αποκτήσω την εμπειρία αυτή θα ήταν να δουλεύω εθελοντικά σαν άτομο με ~5χρόνια εργαστηριακή εμπειρία, μεταπτυχιακό και μισοτελειωμενο διδακτορικό.
Α, γίναμε Σκανδιναβία. Βέβαια μένει να έχουμε και τον ανάλογο μισθό, κράτος πρόνοιας και ασφάλιση, λεωφορεία που έρχονται στην ώρα τους, συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή αυτά που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Ωραία τότε. Καλό είναι που ένας εργοδότης δεν θα μπορεί να επιβάλει πλέον στον εργαζόμενό του να εργάζεται αποκλειστικά γι' αυτόν.
Συμφωνώ. Αυτή την περίοδο δουλεύω για 5 εργοδότες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Πάντως σε άλλα νέα όσο στην Ελλάδα θεσπίζουμε μέχρι και youthpass για να γλυκάνουμε την νεολαία στην Ιταλία η Εθνική Κυβέρνησις της Τζόρτζια Μελόνι κόβει τα επιδόματα ανεργίας και ξεκάθαρα πλέον οδεύει προς την περαιτέρω μείωση της ανεργίας η οποία πέφτει διαρκώς. «δίνουμε έμφαση στην αξιοπρέπεια μέσω εργασίας, αυτοί που μπορούν, να εργάζονται, αυτός είναι ο μόνος τρόπος ένας άνθρωπος να έχει αξιοπρέπεια» -Luca Ciriani.

Κάτι παρόμοια πετούσε και ο Μητσοτάκης το 2019, τέλος τα επιδόματα ναι στο άνοιγμα θέσεων εργασίας. Προεκλογικές κορώνες που έμειναν στα λόγια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Ενσωμάτωση ευρωπαϊκής οδηγίας είναι και τίποτα περισσότερο. Μη τα βλέπετε όλα απο την οπτική της Ελλάδας. Το ιδιο ακριβώς ισχύει και στη Νορβηγία, με τη διαφορά οτι τη 2η δουλειά τη φορολογουν με 50% απο τη πρώτη κορώνα (ενώ σε έναν νορμαλ μισθό η φορολογία ειναι περίπου 30%).Σωστό ειναι να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Γιατί χρειάζεται κάποιος δεύτερη εργασία; Οι λόγοι του καθενός μπορεί να διαφέρουν και δεν έχουν να κάνουν παντα με τα χρηματα.
Εγω για παράδειγμα έχω τελειώσει ιατρικα εργαστηρια αλλα έχω 0 κλινική εμπειρία, καθώς δουλεύω μόνο ερευνητικά φουλ ταιμ Δευτέρα-Παρασκευή (λεμε τωρα). Ωστόσο, επειδή δε ξερω αν θέλω να συνεχίσω στην έρευνα και επειδή ευελπιστώ ότι θα έχω προσόντα για υψηλότερες θέσεις, λόγο διδακτορικού, θα με βόλευε να δουλεύω σε νοσοκομείο έξτρα βαρδιες αραιά και που για να αποκτήσω κάποια εμπειρία (αν ήξερα νορβηγικά 😢) . Βολικό είναι επίσης και για τα νοσοκομεία, καθώς υπάρχει έλλειψη τεχνολόγων (που δε σχετίζεται με έλλειψη κονδυλίων) . Χωρίς το υπάρχων νομοσχέδιο, ο μόνος τρόπος να αποκτήσω την εμπειρία αυτή θα ήταν να δουλεύω εθελοντικά σαν άτομο με ~5χρόνια εργαστηριακή εμπειρία, μεταπτυχιακό και μισοτελειωμενο διδακτορικό.
Επιτέλους κάποιος που το καταλαβαίνει.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Α, γίναμε Σκανδιναβία. Βέβαια μένει να έχουμε και τον ανάλογο μισθό, κράτος πρόνοιας και ασφάλιση, λεωφορεία που έρχονται στην ώρα τους, συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή αυτά που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.
Πάλι καλα να λες που υπάρχουν οι ευρωπαϊκές οδηγιες, που σημαίνει οτι είμαστε μέλη της ΕΕ, που σημαίνει οτι η μετανάστευσή σου στη Σουηδία (με τις ευλογίες μου βτγ) είναι εύκολη.

Υ. Γ: Αν θες τα στανταρε βιβλία εκμάθησης σουηδικών σε pdf στείλε πμ.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top