Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στη Γαλλία, μετά από τη μαντίλα, στα σχολεία απαγορεύτηκε και η αμπάγια (μακρύ μουσουλμανικό φόρεμα). Σήμερα, πρώτη μέρα σχολείου, όσες μαθήτριες φορούσαν αμπάγια αποβλήθηκαν.

Το ερώτημά μου είναι: στην Ελλάδα τι ισχύει; Ο νόμος λέει γενικά ότι "οι μαθητές και οι μαθήτριες πρέπει να είναι ντυμένοι/ες ευπρεπώς". Εντάξει, αυτό λογικά απαγορεύει να πάει μαθητής/τρια στο σχολείο με μαγιό, όμως αν ένα κορίτσι φοράει αμπάγια, τι θα γίνει; Προσωπικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στα μειονοτικά μουσουλμανικά σχολεία, δεν ξέρω τι γίνεται. Μήπως πρέπει να αναμορφωθεί η νομοθεσία; Όποιος γνωρίζει ή έχει γνώμη ας απαντήσει.


1693938478043.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Στη Γαλλία, μετά από τη μαντίλα, στα σχολεία απαγορεύτηκε και η αμπάγια (μακρύ μουσουλμανικό φόρεμα). Σήμερα, πρώτη μέρα σχολείου, όσες μαθήτριες φορούσαν αμπάγια αποβλήθηκαν.

Το ερώτημά μου είναι: στην Ελλάδα τι ισχύει; Ο νόμος λέει γενικά ότι "οι μαθητές και οι μαθήτριες πρέπει να είναι ντυμένοι/ες ευπρεπώς". Εντάξει, αυτό λογικά απαγορεύει να πάει μαθητής/τρια στο σχολείο με μαγιό, όμως αν ένα κορίτσι φοράει αμπάγια, τι θα γίνει; Προσωπικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στα μειονοτικά μουσουλμανικά σχολεία, δεν ξέρω τι γίνεται. Μήπως πρέπει να αναμορφωθεί η νομοθεσία; Όποιος γνωρίζει ή έχει γνώμη ας απαντήσει.



Στην Γαλλία απαγορεύονται όλα τα θρησκευτικά σύμβολα στο σχολείο. Ακόμα και ο σταυρός (εάν φαίνεται).

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία. Επιτρέπεται να πάει κανονικά μαθήτρια με μαντήλα. Abaya ουσιαστικά είναι ένδυμα, όχι απαραίτητα μαντήλα. Είναι μαύρο (συνήθως) ένδυμα που καλύπτει πλήρως όλα τα μέλη (ιδίως στήθη και οπίσθια) και έχει μακριά μανίκια. Συνήθως φοριέται πάνω από τα κανονικά ρούχα. Στην μειονότητα δεν φοράνε abaya ούτε και στην Τουρκία ακόμα. Την φοράνε λαοί της Μέσης Ανατολής συνήθως. Το Ιράν έχει μια δική του εκδοχή του ρούχου που λέγεται τσαντόρ. Επιτρέπεται κανονικά να φορέσει μια κοπέλλα και abaya και μαντήλα στην Ελλάδα. Για κάτι πιο ακραίο όπως η μπούρκα δεν γιγνώσκω. Τίθονται θέματα ταυτοποίησης εκεί.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Παρακολουθούσα ένα show τώρα. Μιλούσε ο Jordan Peterson. Και λέει στον (Αμερικάνο) παρουσιαστή: "Ξέρεις τι εισόδημα πρέπει να έχεις για να είσαι στο top 1% ? 32.000 $. Και απαντάει: "Τι? Εννοείς παγκοσμίως? Είναι χαμηλότερο..." :hehe:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο. Τουλάχιστον να σέβονταν αυτά που είναι σημαντικά για άλλους και όχι να τα υπονόμευε (αναφέρομαι στα λόγια του και όχι στο ντύσιμο του).

Μ'αρέσει όμως που πήγε επίτηδες έτσι για να πάρει απαλλαγή. Σαν να θέλει να δείξει πως οι LGBT είναι Ι5 (άτομα με σοβαρά προβλήματα).

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο. Τουλάχιστον να σέβονταν αυτά που είναι σημαντικά για άλλους και όχι να τα υπονόμευε (αναφέρομαι στα λόγια του και όχι στο ντύσιμο του).

Μ'αρέσει όμως που πήγε επίτηδες έτσι για να πάρει απαλλαγή. Σαν να θέλει να δείξει πως οι LGBT είναι Ι5 (άτομα με σοβαρά προβλήματα).

Το ότι έχουμε στην επικαιρότητα τον Θεμη που στα video του λέει ότι πληρώνεται για να πηγαίνει με άντρες 20 χρόνια μεγαλύτερους από εκείνον δείχνει τι σάπια χώρα είμαστε. Δίνουμε αξία σε «σκουπίδια» που δεν προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία παρά μόνο ντροπή.

Ίσα ίσα αυτός τώρα θα βγάλει χρήματα καθώς θα τρέξουν όλοι να δουν τα video του, άρα περισσότερες προβολές = περισσότερα έσοδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το ότι έχουμε στην επικαιρότητα τον Θεμη που στα video του λέει ότι πληρώνεται για να πηγαίνει με άντρες 20 χρόνια μεγαλύτερους από εκείνον δείχνει τι σάπια χώρα είμαστε. Δίνουμε αξία σε πλαστικά σκουπίδια που δεν προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία παρά μόνο ντροπή.

Αμα αυτο γουστάρει εσενα τι σε ενοχλει ρε Φώτη. Και μεταξύ μας... και γιατι να πάει φανταρος ο τύπος. Πληρωνεται για αυτο ; γιατι να πάει ειτε ο Θέμης ειτε ο κάθε Θεμης να χάσει 1 χρονο απο τη ζωή του για να υπηρετήσει. Δεν θα έπρεπε να πληρώνονται ως ενα σημείο ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αμα αυτο γουστάρει εσενα τι σε ενοχλει ρε Φώτη. Και μεταξύ μας... και γιατι να πάει φανταρος ο τύπος. Πληρωνεται για αυτο ; γιατι να πάει ειτε ο Θέμης ειτε ο κάθε Θεμης να χάσει 1 χρονο απο τη ζωή του για να υπηρετήσει. Δεν θα έπρεπε να πληρώνονται ως ενα σημείο ;

Εσυ την μια μας λες ότι δεν μπορείς να βλέπεις τέτοιες ειδήσεις και τώρα μας λες τι μας ενοχλεί. Εκτός και αν τώρα θεωρείς τις ειδήσεις αυτες ενδιαφέρουσες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Εσυ την μια μας λες ότι δεν μπορείς να βλέπεις τέτοιες ειδήσεις και τώρα μας λες τι μας ενοχλεί. Εκτός και αν τώρα θεωρείς τις ειδήσεις αυτες ενδιαφέρουσες.

Ναι σε ρωταω τι σε ενοχλει ο άλλος να ειναι γκέυ και να το διαφημίζει. Και επισης που δεν θέλει να πάει φαντάρος. Εσυ θα υπηρετήσεις την πατριδα για ενα χρονο... η πατριδα οταν χρειαστει θα ενδιαφερθει για σένα και αν ναι πώς.

Δεν την εβαλα εγω την ειδηση εσυ την έβαλες :P

* pleon ειμαι υπερ του επαγγελματικού στρατου. Να σ λενε αν θέλεις να υπηρετησεις και θα πληρωθείς.

Λες και η εικόνα οι κληρουχες να κάνουν τις αγγαρειες των εποπ ειναι πιό εντιμη και ωραια. Ορντινάτζες του καθε καραβανα ειναι εκει μέσα εκτος κ αν επιλέξουν ειδικές δυνάμεις ή εφεδροι αξιωματικοί.

Πλέον δεν χαρίζομαι σε κανέναν ουτε σε στρατους ουτε σε παραταξεις ουτε σε πολυεθνικές ουτε πουθενά. Καθενας κοιτάζει να κανει τη δουλειτσα του κ αυτο δεν ειναι οργή ή κομπλεξ η πραγματικοτητα ειναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ναι σε ρωταω τι σε ενοχλει ο άλλος να ειναι γκέυ και να το διαφημίζει. Και επισης που δεν θέλει να πάει φαντάρος. Εσυ θα υπηρετήσεις την πατριδα για ενα χρονο... η πατριδα οταν χρειαστει θα ενδιαφερθει για σένα και αν ναι πώς.

Δεν την εβαλα εγω την ειδηση εσυ την έβαλες :P
Πρώτα πρώτα δεν έβαλα εγώ την είδηση αλλά ο Γιάννης, τσέκαρε λίγο πριν γράψεις κάτι.

Τώρα το που είδες εσυ ότι σχολίασα το γεγονός επειδή είναι gay επίσης δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Σχόλασα το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος έχει ένα απαράδεκτο περιεχόμενο στο κανάλι του και σίγουρα έπρεπε να τον περιορίσουν. Αν το θεωρείς λογικό αυτό που κάνει άνοιξε και εσυ ένα κανάλι και λέγε δημόσια με ποιαν κανείς σεξ δίνοντας λεπτομέρειες ώστε να βγάλεις χρήματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα δεν έβαλα εγώ την είδηση αλλά ο Γιάννης, τσέκαρε λίγο πριν γράψεις κάτι.

Τώρα το που είδες εσυ ότι σχολίασα το γεγονός επειδή είναι gay επίσης δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Σχόλασα το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος έχει ένα απαράδεκτο περιεχόμενο στο κανάλι του και σίγουρα έπρεπε να τον περιορίσουν. Αν το θεωρείς λογικό αυτό που κάνει άνοιξε και εσυ ένα κανάλι και λέγε δημόσια με ποιαν κανείς σεξ δίνοντας λεπτομέρειες ώστε να βγάλεις χρήματα.

Εγω δεν θα το έκανα αυτό αλλα δεν με ενδιαφέρει και αυτος που το κάνει εσεις το σχολιάσατε σαπίλα. Οκ ειναι thrash περιεχόμενο και δεν ωφελει τη ζωη κανενός και ως εκει.

Τωρα γιατι δεν πάει στρατο. Καλα έκανε. Τον Υπηρετη των εποπ θα έκανε αν πηγαινε φαντάρος. Κάνουν εκει μια εκπαιδευση για τα μάτια του κοσμου κ μετα ο ενας γινεται καθαριστης θαλαμων ο άλλος βαφιας στρατοπεδου ο αλλος μαγειρας μέχρι να τελειωσει η θητεια. Εχω άδικο ; και αν οχι τοτε γιατι να πάει εφοσον δεν τον εδιαφέρει να μπει σε μια θεση στο δημοσιο για μένα καλα εκανε :upside:

Ο θεσμος του στρατου έπρεπε να αλλάξει να σ λενε ακου αγορι μ θα πάς για ενα χρονο να εκπαιδευτεις σαν έφεδρος.... μολις τελειωσει αυτο θα καλεισαι κάποιες φορές για ανανεωση. Ολες αυτες τις φορές ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ. Συμφωνοι ; και τέλος τα υπολοιπα ειναι καραγκιοζιλίκια συγγνωμη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Μπορεί σε όλους να φαίνονται παράλογες οι αγγαρείες αλλά γενικά μιλώντας υπάρχει λόγος που υπάρχει αυστηρότητα και σχολαστικότητα σε ζητήματα καθαριότητος (όπως π.χ. το στρώσιμο των κρεββατιών). Εν καιρώ πολέμου θα επικρατήσει μπάχαλο αν δεν υπάρχει τάξη. Αυτά δεν είναι κόμπλεξ του ελληνικού στρατού. Σε παλαιότερες εποχές στην Λεγεώνα των Ξένων της Γαλλίας, που έπεφταν και μπουκέτα από ανώτερους, μία τρίχα στο νιπτήρα ήτο αρκετή για να χάσεις 2-3 δόντια. Παντού γίνονται αυτά, δεν είναι προνόμιο των καραβανάδων εν Ελλάδι. Αν γίνει πόλεμος δεν θα μαγειρεύει ο Μποτρίνι, ούτε θα καθαρίζουν τους στρατώνες οι μαννάδες των στρατιωτών.

Εγώ θα το πήγαινα παραπάνω. Όχι μόνον οι στρατιώτες αλλά ακόμα και οι μαθηταί θα έπρεπε να είναι υπ'εύθυνοι της καθαριότητος των σχολικών μονάδων των. Όπως συμβαίνει στην Ιαπωνία. Οι άνθρωποι πρέπει από μικροί να μαθαίνουν πως δεν είναι πάντα οι άλλοι (μαμά-μπαμπάς, καθαρίστρια κ.λπ.) να καθαρίζουν αυτά που οι ίδιοι δεν σέβονται. Η ελληνική νοοτροπία σε ζητήματα καθαριότητος είναι πέρα για πέρα προβληματική.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Μπορεί σε όλους να φαίνονται παράλογες οι αγγαρείες αλλά γενικά μιλώντας υπάρχει λόγος που υπάρχει αυστηρότητα και σχολαστικότητα σε ζητήματα καθαριότητος (όπως π.χ. το στρώσιμο των κρεββατιών). Εν καιρώ πολέμου θα επικρατήσει μπάχαλο αν δεν υπάρχει τάξη. Αυτά δεν είναι κόμπλεξ του ελληνικού στρατού. Σε παλαιότερες εποχές στην Λεγεώνα των Ξένων της Γαλλίας, που έπεφταν και μπουκέτα από ανώτερους, μία τρίχα στο νιπτήρα ήτο αρκετή για να χάσεις 2-3 δόντια. Παντού γίνονται αυτά, δεν είναι προνόμιο των καραβανάδων εν Ελλάδι.


Nαι αλλα η Λεγεώνα των Ξένων σε πληρώνει και αδρά καθε μήνα. Μπορει και 3-4 χιλιάρικα. Και εκει ξέρεις οτι θα πάς και ενδεχεται και να σκοτωθείς. Με τα Ελληνικά Στρατα που κάνεις τον Υπηρετη του κάθε γαλονά τι σχέση έχει ;
Εγώ θα το πήγαινα παραπάνω. Όχι μόνον οι στρατιώτες αλλά ακόμα και οι μαθηταί θα έπρεπε να είναι υπ'εύθυνοι της καθαριότητος των σχολικών μονάδων των. Όπως συμβαίνει στην Ιαπωνία. Οι άνθρωποι πρέπει από μικροί να μαθαίνουν πως δεν είναι πάντα οι άλλοι (μαμά-μπαμπάς, καθαρίστρια κ.λπ.) να καθαρίζουν αυτά που οι ίδιοι δεν σέβονται. Η ελληνική νοοτροπία σε ζητήματα καθαριότητος είναι πέρα για πέρα προβληματική.

δε χρειάζεται να πάω στο στρατο για να μάθω να καθαρίζω καλιόπες.

Κατα τα λοιπά η δική μου προταση ειναι αν πάει κάποιος ας πάει Έφεδρος τουλάχιστον θα φάει το αγγούρι αλλα θα τον πληρώνουν κιόλας πρέπει να είναι 7-8 κατοστάρικα το μήνα.

Οπως ειπε και ο Κουγιας στον Λιάγκα "Μπορει να λές συγγνωμη οταν κανεις λάθος αλλα αυτη τη φορα θα πεις και συυγνωμη θα πληρώσεις κιολας" :D :D
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Nαι αλλα η Λεγεώνα των Ξένων σε πληρώνει και αδρά καθε μήνα. Μπορει και 3-4 χιλιάρικα. Και εκει ξέρεις οτι θα πάς και ενδεχεται και να σκοτωθείς. Με τα Ελληνικά Στρατα που κάνεις τον Υπηρετη του κάθε γαλονά τι σχέση έχει ;


δε χρειάζεται να πάω στο στρατο για να μάθω να καθαρίζω καλιόπες.

Κατα τα λοιπά η δική μου προταση ειναι αν πάει κάποιος ας πάει Έφεδρος τουλάχιστον θα φάει το αγγούρι αλλα θα τον πληρώνουν κιόλας πρέπει να είναι 7-8 κατοστάρικα το μήνα.

Οπως ειπε και ο Κουγιας στον Λιάγκα "Μπορει να λές συγγνωμη οταν κανεις λάθος αλλα αυτη τη φορα θα πεις και συυγνωμη θα πληρώσεις κιολας" :D :D
Η λεγεώνα των ξένων δεν μπορεί να συγκριθεί με κληρωτό σε τακτικό στρατό φυσικά, είναι απλά μισθοφόροι τυχοδιωκτικής φύσεως. Επίσης έχει εντελώς διαφορετικό αντικείμενο και δεν μπορείς να πεις πως θα καταταγείς και θα πλουτίσεις.

Οι έφεδροι αξιωματικοί, μπορεί να παίρναν ένα υποτυπώδη μισθό, αλλά είχαν και το ενοίκιο και την διατροφή τους να καλύψουν, δεν μπορούσες με τίποτα να τα καλύψεις εύκολα αυτά. Παρακάλαγες για καμμιά νατοϊκή για να τα βγάλεις πέρα.

Το αστείο είναι πως τα 8,70 ευρώ το μήνα που παίρνουν ως μισθό οι στρατιώτες με βάση το λογιστικό σύστημα του οικονομικού σώματος του στρατού είναι στην πραγματικότητα το υπόλοιπο που μένει από τον αρχικό μισθό, όταν αφαιρέσουν τα έξοδα διαμονής, σίτισης, ένδυσης κλπ. Τα ρέστα δηλαδή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα το πήγαινα παραπάνω. Όχι μόνον οι στρατιώτες αλλά ακόμα και οι μαθηταί θα έπρεπε να είναι υπ'εύθυνοι της καθαριότητος των σχολικών μονάδων των. Όπως συμβαίνει στην Ιαπωνία. Οι άνθρωποι πρέπει από μικροί να μαθαίνουν πως δεν είναι πάντα οι άλλοι (μαμά-μπαμπάς, καθαρίστρια κ.λπ.) να καθαρίζουν αυτά που οι ίδιοι δεν σέβονται. Η ελληνική νοοτροπία σε ζητήματα καθαριότητος είναι πέρα για πέρα προβληματική.
Αν εξαιρέσεις την καθαρεύουσα, συμφωνώ απολύτως μαζί σου :) . Είναι όμως θέμα κουλτούρας και όχι εξαναγκασμού γι αυτό και είναι μάλλον απίθανο να το δούμε να συμβαίνει στη χώρα μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Η λεγεώνα των ξένων δεν μπορεί να συγκριθεί με κληρωτό σε τακτικό στρατό φυσικά, είναι απλά μισθοφόροι τυχοδιωκτικής φύσεως. Επίσης έχει εντελώς διαφορετικό αντικείμενο και δεν μπορείς να πεις πως θα καταταγείς και θα πλουτίσεις.

Οι έφεδροι αξιωματικοί, μπορεί να παίρναν ένα υποτυπώδη μισθό, αλλά είχαν και το ενοίκιο και την διατροφή τους να καλύψουν, δεν μπορούσες με τίποτα να τα καλύψεις εύκολα αυτά. Παρακάλαγες για καμμιά νατοϊκή για να τα βγάλεις πέρα.

Το αστείο είναι πως τα 8,70 ευρώ το μήνα που παίρνουν ως μισθό οι στρατιώτες με βάση το λογιστικό σύστημα του οικονομικού σώματος του στρατού είναι στην πραγματικότητα το υπόλοιπο που μένει από τον αρχικό μισθό, όταν αφαιρέσουν τα έξοδα διαμονής, σίτισης, ένδυσης κλπ. Τα ρέστα δηλαδή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν εξαιρέσεις την καθαρεύουσα, συμφωνώ απολύτως μαζί σου :) . Είναι όμως θέμα κουλτούρας και όχι εξαναγκασμού γι αυτό και είναι μάλλον απίθανο να το δούμε να συμβαίνει στη χώρα μας.

Φυσικά και δεν μπορεί να συγκριθεί καθώς ειναι αντικείμενο συμφωνιας σε αντιθεση με τον Ελληνικο στρατο που σε αναγκάζουν να πάς. Σου λενε θα κάνεις αυτα κ θα πληρωθεις τοσο... θέλεις ; τιμιες εξηγησεις κ οχι οπως στην Ελλαδα ψάχνουμε παππά να θάψουμε 5-6.

Θα μπορουσες να πάς μια ΝΑΤΟΪΚΗ. Θα τους πίεζες. Εστω θα έδειχνες με το τροπο σου οτι αν θέλουν απαιτησεις θα δινουν κιολας. Αυτη ειναι η γραμμή μου πλέον σε όλα. Θα κάνω τη δουλεια πολύ καλά αλλα θα εχω έμπρακτη αναγνώριση. Τα κοροϊδα τελειωσανε ημουν πιο μικρός κοροϊδο. Δε θέλω άλλο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Nαι αλλα η Λεγεώνα των Ξένων σε πληρώνει και αδρά καθε μήνα. Μπορει και 3-4 χιλιάρικα. Και εκει ξέρεις οτι θα πάς και ενδεχεται και να σκοτωθείς. Με τα Ελληνικά Στρατα που κάνεις τον Υπηρετη του κάθε γαλονά τι σχέση έχει ;
Καλά η Λεγεώνα των Ξένων είναι ένα είδος Γαλλικής wagner. Όπου δεν μπορεί να πάει ο τακτικός γαλλικός στρατός να πολεμήσει για τα γαλλικά συμφέροντα πάνε αυτοί. Κάθε μεγάλη δύναμη το κάνει αυτό. Εγώ απλά αναφέρομαι στην λογική πως είναι κοινή παντού. Χρειάζονται αυτά εάν θες ο στρατός να έχει τάξη εν καιρώ πολέμου και να μην επικρατήσει χάος. Το ότι μερικοί βέβαια εκμεταλλεύονται την ιεραρχία είναι βέβαιο (έχω ακούσει για αξιωματικούς που παίρνουν φαντάρους να τους κάνουν τζάμπα τα υδραυλικά του σπιτιού κ.λπ.).

Κατα τα λοιπά η δική μου προταση ειναι αν πάει κάποιος ας πάει Έφεδρος τουλάχιστον θα φάει το αγγούρι αλλα θα τον πληρώνουν κιόλας πρέπει να είναι 7-8 κατοστάρικα το μήνα.
Όπως έχω γράψει και παλαιόθεν, το να πληρώνονται οι κληρωτοί είναι μία ρεαλιστικά ορθή πρόταση. Έτσι κάτι θα κάνεις για να προσελκύσεις όσους βρίσκουν τον στρατό ωσάν χάσιμο του χρόνου που τους καθυστερεί. Ιδεαλιστικά ως τόσο, για εμένα, είναι μία κάκιστη ενέργεια που τονώνει την παρακμή του σύγχρονου κόσμου. Το χρήμα ο αυτοσκοπός για τα πάντα. -Θα κάνεις αυτό; -Τι θα μου δώσεις για να το κάνω; Οι άνθρωποι δεν μαθαίνουν πως ιδέες όπως η ευημερία του συνόλου και της κοινωνίας είναι πράγμα ανώτερο από το προσωπικό όφελος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Καλά η Λεγεώνα των Ξένων είναι ένα είδος Γαλλικής wagner. Όπου δεν μπορεί να πάει ο τακτικός γαλλικός στρατός να πολεμήσει για τα γαλλικά συμφέροντα πάνε αυτοί. Κάθε μεγάλη δύναμη το κάνει αυτό. Εγώ απλά αναφέρομαι στην λογική πως είναι κοινή παντού. Χρειάζονται αυτά εάν θες ο στρατός να έχει τάξη εν καιρώ πολέμου και να μην επικρατήσει χάος. Το ότι μερικοί βέβαια εκμεταλλεύονται την ιεραρχία είναι βέβαιο (έχω ακούσει για αξιωματικούς που παίρνουν φαντάρους να τους κάνουν τζάμπα τα υδραυλικά του σπιτιού κ.λπ.).


Όπως έχω γράψει και παλαιόθεν, το να πληρώνονται οι κληρωτοί είναι μία ρεαλιστικά ορθή πρόταση. Έτσι κάτι θα κάνεις για να προσελκύσεις όσους βρίσκουν τον στρατό ωσάν χάσιμο του χρόνου που τους καθυστερεί. Ιδεαλιστικά ως τόσο, για εμένα, είναι μία κάκιστη ενέργεια που τονώνει την παρακμή του σύγχρονου κόσμου. Το χρήμα ο αυτοσκοπός για τα πάντα. -Θα κάνεις αυτό; -Τι θα μου δώσεις για να το κάνω; Οι άνθρωποι δεν μαθαίνουν πως ιδέες όπως η ευημερία του συνόλου και της κοινωνίας είναι πράγμα ανώτερο από το προσωπικό όφελος.

Που θα μας οφελήσει αυτό που μας λές ή που μας ζητάς κτλ Νέες εποχές Ντέβιλιασης :P

ΠΈΡΑ απο τη πλάκα εχω φιλότιμο να βοηθήσω εναν άνθρωπο που το χρειάζεται ή που κινδυνεύει απο ενα σημειο κ μετά ομως επειδη εχω δει αχαριστία στο κοσμο το εχω περιορίσει και θα γινει μονο υπο όρους και μονο εαν το κρίνω εγώ. Αρκετά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Που θα μας οφελήσει αυτό που μας λές ή που μας ζητάς κτλ Νέες εποχές Ντέβιλιασης :P
Ο στρατός είναι ένας συλλογικός θεσμός. Αφορά όλους μας και γίνεται κυρίως για να είμαστε σε ετοιμότητα να υπερασπιστούμε πέρα από την Πατρίδα και τον συνάνθρωπο μας, την κοινωνία μας με την ίδια μας την ζωή.

Είναι ένα μεγαλείο που στη σημερινή εποχή δυστυχώς δεν απολαμβάνει της δέουσας προσοχής. Η εγωκεντρική κοινωνία που χτίζουμε δεν μας αφήνει πια να δούμε και να καταλάβουμε πως τα ατομικά συμφέροντα πρέπει να υποτάσσονται μπροστά στο κοινό καλό και όχι το αντίθετο. Από τότε που πήραμε την λάθος στροφή στείλαμε τους πολιτισμούς της Δύσεως στην απόλυτη παρακμή τους. Δεν μπορεί μία κοινωνία να ευημερήσει και να θεωρείται υγιής εάν δεν σκέπτονται οι πολίτες της συλλογικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ο στρατός είναι ένας συλλογικός θεσμός. Αφορά όλους μας και γίνεται κυρίως για να είμαστε σε ετοιμότητα να υπερασπιστούμε πέρα από την Πατρίδα και τον συνάνθρωπο μας, την κοινωνία μας με την ίδια μας την ζωή.

Είναι ένα μεγαλείο που στη σημερινή εποχή δυστυχώς δεν απολαμβάνει της δέουσας προσοχής. Η εγωκεντρική κοινωνία που χτίζουμε δεν μας αφήνει πια να δούμε και να καταλάβουμε πως τα ατομικά συμφέροντα πρέπει να υποτάσσονται μπροστά στο κοινό καλό και όχι το αντίθετο. Από τότε που πήραμε την λάθος στροφή στείλαμε τους πολιτισμούς της Δύσεως στην απόλυτη παρακμή τους. Δεν μπορεί μία κοινωνία να ευημερήσει και να θεωρείται υγιής εάν δεν σκέπτονται οι πολίτες της συλλογικά.

Δε διαφωνώ σε ολα αυτά. Αλλα τι σχέση εχει το στρατιωτικό ιδέωδες που εχει βασικό στοχο τη προστασία του Ε΄θνους σε καιρο πολέμου με ολα αυτα τα καραγκιοζιλίκια που προανέφερα ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ανάπτυξη κατά 2.7% σημείωσε η Ελληνική οικονομία κατά την διάρκεια του Β τριμήνου του έτους κυρίως λόγω του Ρεκόρ εσόδων στον τουρισμο. Το πραγματικό ΑΕΠ ανήλθε στα 49,14 δισεκατομμύρια ευρώ κατά τους μήνες Απρίλιος- Ιούνιος ενώ το ονομαστικό έφτασε στα 55 δις. Ο Ρυθμός αναπτυξης της χώρας ήταν ο δεύτερος μεγαλύτερος μεταξύ των κρατών μελών του Ευρώ, πίσω από την Ιρλανδία η οποία κατέγραψε αύξηση 2.8% την αντίστοιχη περίοδο.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Πραγματικά τεράστια ποσά που δύσκολα θα δούμε εδώ. Είναι εμπειρία ζωής να δουλεύεις σε μια τόσο μεγάλη εταιρεία.

 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top