Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Avast :p Ελαφρύ και κανει μια χαρά την δουλειά του :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Συγκριτικά τεστ για την αποτελεσματικότητα των antivirus υπάρχουν στο https://www.av-comparatives.org/ όπου μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Εγώ πάντως γενικά προτείνω το Kaspersky Internet Security το οποίο και χρησιμοποιώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το Norton και είναι πολύ καλό !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Συγκριτικά τεστ για την αποτελεσματικότητα των antivirus υπάρχουν στο https://www.av-comparatives.org/ όπου μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Εγώ πάντως γενικά προτείνω το Kaspersky Internet Security το οποίο και χρησιμοποιώ.

Νομίζω πρόκειται για τις πλήρεις εκδόσεις που αναφέρονται στη σύγκριση, άρα όχι τις δωρεάν που κατεβάζεις free από το net.

Εγώ προτείνω το avgfree 9. Είναι αρκετά καλό.:no1::no1:
Το avast μου φαίνεται ότι βγάζει υπερβολικά πολλές λανθασμένες ειδοποιήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
To AVG όποιος το εχει ας το σβήσει.. Υπάρχουν trojan τα οποία ούτε καν τα βρίσκει άλλα και όταν τα βρει κάποιο δεν υπάρχει περίπτωση να στο σβήσει. Για Norton Mcafe ESET κτλ. μην δίνετε τσάμπα 50 ευρώ το χρόνο αν υπάρχουν πιο αξιόπιστες λύσεις. Το avast είναι πολύ δημοφιλές αλλά το τελευταίο χρόνο έχει πέσει σημαντικά σε θέματα αποτελεσματικότητας. Αυτή τι στιγμή το καλύτερο free είναι το avira το οποίο έχει ενσωματομένη μια καταπληκτική εγκυκλοπαίδια γα ιούς και ξέρεις κάθε φορά τι έχεις κολήσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά, συγγνώμη κιόλας, αλλά από που κι ως που η Microsoft στη 2η θέση?

Το AVG μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει προβλήματα σε μένα. Αλλά έχει πάντα να κάνει και με τη χρήση που κάνεις. Αν προσέχεις κι από μόνος σου, τα βγάζεις πέρα και χωρίς το top. Δεν νομίζω πάντως να έχει τόσο χαμηλό ποσοστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δες μια έρευνα από την av (αρκετά αξιόπιστη), που έγινε μέσα στο δεκέμβριο και βγάλε τα συμπερασματά σου.

https://www.av-comparatives.org/images/stories/test/pua/avc_pua2009.pdf

Προσωπικά χρησιμοποιούσα το avg για αρκετά χρόνια, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει πέσει πολύ σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό (avira, avast). Βασικά μπορεί να βρίσκει τα trojan αλλά το removal tool του είναι της πλάκας. Θυμάμαι πάρα πολλές φορές να έχω κολλήσει διάφορους ιούς να μου τους βγάζει και στο επόμενο reboot να μου ξαναβγάζει το μήνυμα ότι κόλλησα τον ίδιο ιό. Το G-data δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά πρεπει να είναι κορυφαίο συμφωνα με μετρήσεις

Anyway το avira κατά τη γνώμη είναι το καλύτερο γιατί και να μην σου βγάλει το ιό, σου παρέχει τις κατάλληλες πληροφορίες μέσω της εγκυκλοπαίδιας που διαθέτει για να βρεις τη λύση μέσω google κάτι που δεν έχει το avg.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Panda antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εγώ από ότι ξέρω, τα καλύτερα είναι το BitDefender και το Kaspersky. Προσωπικά χρησιμοποιώ Kaspersky. Και για spyware κτλ, spybot search and destroy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
avira
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το Norton και είναι πολύ καλό !!!

Δε θα το έλεγα... :nono::nono::nono: Σκέτη μούφα... Έβγαζε και ένα σπαστικό μήνυμα κάθε τρεις και λίγο, που δεν μπορούσα να το βγάλω...
Τώρα έχω το AVG και είναι μια χαρά για free....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Γιατι ρε παιδια τι εχει το Norton ? Mια χαρα ειναι...Στο desktop εχω το Norton Suite 2008 και στο laptop το Kaspersky. Δε λεω και τα 2 καλα ειναι...Αλλα το Norton ρε παιδια τα σπαει...Απλα δεν εχει περασει τπτ απολυτως στο pc και μπαινω σε site που ειναι γεματα "σκουλικακια"...Αντιθετα με το λαπτοπ...

To ότι δεν βλέπεις πως υπάρχει κάτι στο pc με το antivirus που ήδη έχεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, ε. :D

Παλιό post, αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω :P

Tώρα έχω McAfee για random λόγους, αλλά νομίζω όψεται AVG.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
To ότι δεν βλέπεις πως υπάρχει κάτι στο pc με το antivirus που ήδη έχεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, ε. :D

Παλιό post, αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω :P

Tώρα έχω McAfee για random λόγους, αλλά νομίζω όψεται AVG.

Τζαμπέ, δεν ασχολείσαι και με torrent k crackαρίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Δεν εχω .
Ubuntu :yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν εχω .
Ubuntu :yeah:

:lol::lol::lol: θεός...
Κι εγώ το 'χω παραμελήσει τώρα ρε γαμώτο το UBUNTU...:(

Έβαλα δοκιμαστικά Avira.
Με ένα 'καλό' scan (π@π@ρι@ χρόνους έχει, μια μέρα ανοιχτό το είχα το laptop για να το σκανάρει και μου κόλλαγε κιόλας-έχασα και μια παρουσίαση εξαιτίας του), μου 'έβγαλε' κι αυτό τα δύο άκυρα warnings που 'έβγαζε' και το AVG και στο τέλος βγήκε και το ίδιο γιατί αποδείχθηκε πολύ περιττό και χρονοβόρο...

AVG και πάλι AVG.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
avg και εγω... ειχα avast παλιοτερα αλλα νομιζω πως το avg ειναι καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εχω το
Panta
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δεν χρησιμοποιώ.Καταναλώνουν πολλους πόρους το συστήματος με συνέπειες στην ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
ναι αλλα ετσι κινδινευεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εγω εχω το Panda Internet Protection ειναι αρκετα καλο κανει καθε μερα αναβαθμισεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top