Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
χμμ...+1 στον απο πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γενικά το avg vs avast vs antivir σηκώνει κουβέντα..

Το antivir είναι σαφώς πιο αποτελεσματικό και από τα 2 άλλα free, παρ όλα αυτά παρ όλα αυτά γαμι3ται στην κυριολεξία στα false positives. Δεν υπάρχει κρακ που να μην το βλέπει ως trojan/io ή ως κάτι γενικά επικίνδυνο βάσει heurestics. Γι αυτό τον λόγο και μόνο δεν θα το πρότεινα σε κάποιον μέσο χρήστη.

Από εκεί και πέρα στο avg vs avast, μέχρι πρόσφατα θα έλεγα avast. Παίχτηκε όμως σκηνικό μια μέρα που κατεβάζει updates, και μετά έβλεπε ως ιο οτιδήποτε ήταν γραμμένο σε delphi.
https://www.delphipages.com/forum/showthread.php?t=207855
https://episteme.arstechnica.com/eve/forums/a/tpc/f/34709834/m/790000742041

.. Και σε κάποιον χρήστη που δεν "ξέρει" θα είχε κάνει σοβαρή ζημιά.

Γενικά τώρα μάλλον προς avg θα πήγαινα από free. Φυσικά δεν έχει να λέει και τόσο το av παρά η χρήση που κάνει ο καθένας και το πόσο ψαγμένος είναι. Γενικά προτείνω όλοι θα πρέπει να έχετε υπ όψην το virustotal για να τεστάρετε μεμονομένα αρχεία :)

https://www.virustotal.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Γενικά το antivir χτυπάει σε ότι αυτό θεωρεί επικύνδινο!Δεν λογαριάζει τπτ!Και του Θεού να είναι αυτό θα συνεχίσει να βαράει:P
Λογικό είναι να σου χτυπάει σε κάθε κρακ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γενικά το antivir χτυπάει σε ότι αυτό θεωρεί επικύνδινο!Δεν λογαριάζει τπτ!Και του Θεού να είναι αυτό θα συνεχίσει να βαράει:P
Λογικό είναι να σου χτυπάει σε κάθε κρακ!

Ναι, σύμφωνοι, και εγώ πάνω κάτω θα καταλάβω αν όντως κάτι είναι επικίνδυνο, ή αν απλά μακακίζονται τα heurestics, ο μέσος χρήστης όμως ΔΕΝ, γι αυτό και δεν το προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ο μέσος χρήστης μπορεί να επιλέξει τι protection θέλει!Low/medium/high:)Στο medium πιστεύω είναι οκ!Από εκεί και πέρα όλα τα καλά αν έχουν fps!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kaspensky
Χρησιμοποιουσα NOD αλλα το αλλαξα γιατι μερικα trojan δεν μπορουσε να τα ανιχνευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τωρα ESET smart security.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisnats16

Νεοφερμένος

Ο chrisnats16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Στο laptop έχω το AVG 9.0 την πλήρη έκδοση και στο σταθερό το bittdefender.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχω το avira και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Ειναι ελαφρυ και πιανει αρκετους ιους. Επισης καλο βρισκω και το sophos το οποιο το ειχα μεχρι προσφατα, αλλα μου φανηκε καπως βαρυ. Το norton το βρισκω απο τα χειροτερα av που κυκλοφορουν στην αγορα. Οχι μονο ειναι βαρυ και καταναλωνει απειρη μνημη, αλλα του ξεφευγουν και αρκετοι ιοι (ειχα κολλησει 2 και το avira τους εντοπισε αμεσως... σε αντιθεση με το norton που νομιζε οτι ο υπολογιστης μου ηταν μια χαρα). Επισης καλο μου ειχε φανει το nod32.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Λογιστής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
το nod32 το καλύτερο , χωρίς να τρώει πόρους του υπολογιστή , και κάνει σωστά την δουλειά του , τόσα χρόνια το έχω και δνε το αλλάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δηλωνω Avira-fan. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Kaspersky χαλαρά, και μετά nod 32. Ένα από αυτά αξίζει να έχει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Το Norton με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Εδώ και δύο χρόνια έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ Antivirus. :redface:
Μόνο τοίχο φωτιάς έχω (Zone Alarm Free) και είμαι μια χαρά. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και πως ψαχνεις για ιους το pc?

φτανει το firewall?πιανει πιθανους ιους που πανε να μπουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Οι ιοί δεν είναι παρασιτικά που παραμονεύουν να μπούν στο pc σου, προς Θεού. Αν προσέχεις πού μπαίνεις και κυρίως τί κάνεις run, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Αυτό προφανώς εννοεί κι ο Πέτρος. Και γω χωρίς antivirus είμαι εδώ και χρόνια, παρεμπιπτόντως, και δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα (κολλήματα/επανεκκινήσεις κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Μπορω να κανω μια ερωτηση?

Ποιο ειναι το καλυτερο Anti-Virus?

Επειδη, σε λιγο καιρο θα τελιωσει το Norton, ψαχνω ενα καλο A/V για να αγορασω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
https://av-comparatives.org/images/stories/test/ondret/avc_od_aug2010.pdf


G-DATA και ξερό ψωμί!:D:D:D
Χωρίς πλάκα,κορυφαίο αυτό έχω.Είδα αυτό το τεστ και πολύ καλώς το εμπιστεύτηκα;););););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Καμια αλλη προταση?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ έχω avira και ένα της microsoft.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top