Γιατί βάφονται οι γυναίκες;

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά βάφομαι γιατί πιστεύω πως να βελτιώνεις κάποια πράγματα πάνω σου δεν είναι κακό όπως και το να αναδεικνύεις αυτά που θεωρείς ωραία. Είναι τέτοια η φύση του βαψίματός μου βέβαια που σκοπό έχει να βελτιώνει και όχι να αλλοιώνει και να νομίζεις ότι βλέπεις άλλον. Χρησιμοποιώ δηλαδή make up τοπικά μόνο όταν έχω εμφανή σπυράκια και κοκκινίλες και eyeliner. Άντε αν βγω καμιά φορά το βράδυ να βάλω κραγιόν, τίποτα άλλο.
Πια δεν βάφομαι καθημερινά γιατί διαβάζω όλη μέρα και κουράζομαι, με αποτέλεσμα το 10λεπτό που θα σπαταλούσα το επόμενο πρωι για βάψιμο να το επενδύω σε ύπνο. Βάφομαι όμως πάντα όταν είναι να βγω για έναν καφέ, μια βόλτα γενικά.
Όταν βάφομαι νιώθω πιο ευπαρουσίαστη. Δεν αγχώνομαι για το αν ο άλλος θα παρατηρήσει το τεράστιο σπυράκι στο μέτωπο και αυτό μου δίνει περισσότερη αυτοπεποίθηση.
Δεν νομίζω ότι με αντιμετωπίζουν διαφορετικά επειδή έχω μια αγνή γραμμή πάνω από το μάτι μου.
Βάφομαι από τα 14.5 ( για 2 χρόνια το βάψιμό μου ήταν μολύβι στο πάνω βλέφαρο και τίποτα άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το θέμα του make-up στις γυναίκες πηγάζει από την ανασφάλειά τους. Εγώ θα προσπαθήσω να απαντήσω στο θέμα με ένα ερώτημα: Γιατί δεν κυκλοφορούν καλλυντικά για τους άντρες;

Οι επιχειρήσεις εμπορίας καλλυντικών και προϊόντων καλλωπισμού το μόνο που θέλουν είναι να τα οικονομήσουν. Αυτός είναι ο στόχος τους. Οι εταιρείες αυτές ξέρουν πως αν έβγαζαν αντίστοιχα προϊόντα καλλωπισμού για άντρες δεν θα ήταν "πιασάρικα" και δεν θα πουλούσαν. Θα ήταν λοιπόν μια ζημιογόνα επένδυση αυτή.

Γιατί όμως δεν θα "έπιαναν" στην αγορά καλλυντικά για άντρες; Η απάντηση είναι απλή. Αυτά τα προϊόντα δεν θα πουλούσαν επειδή οι άντρες είναι λιγότερο ανασφαλείς από τις γυναίκες και είναι περισσότερο συμφιλιωμένοι με την εξωτερική τους εμφάνιση.

Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι οι γυναίκες βάφονται γιατί είναι ανασφαλείς (χωρίς εμπάθεια και χωρίς μισογυνισμό, απλά αυτό πιστεύω) και αυτό φαίνεται και σε άλλους τομείς (κοσμήματα, ψηλοτάκουνες γόβες, προκλητικό ντύσιμο κλπ.).
Παίζει επίσης ρόλο το ότι κι εσείς οι άνδρες τα ενθαρρύνετε όλα αυτά. Γιατί η ανασφάλεια στην οποία αναφέρεσαι (που είναι πιθανό κα υπάρχει) είναι φυσικό να πηγάζει κατά κύριο λόγο από τις σχέσεις με το άλλο φύλλο.
Πιστεύεις ότι οι γυναίκες θα συνέχιζαν να βάφονται, να φοράνε προκλητικά ρούχα και ψηλοτάκουνα και όλα τα συναφή αν έβλεπαν ότι τελικά δεν έχουν ανταπόκριση από τους άνδρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παίζει επίσης ρόλο το ότι κι εσείς οι άνδρες τα ενθαρρύνετε όλα αυτά. Γιατί η ανασφάλεια στην οποία αναφέρεσαι (που είναι πιθανό κα υπάρχει) είναι φυσικό να πηγάζει κατά κύριο λόγο από τις σχέσεις με το άλλο φύλλο.
Πιστεύεις ότι οι γυναίκες θα συνέχιζαν να βάφονται, να φοράνε προκλητικά ρούχα και ψηλοτάκουνα και όλα τα συναφή αν έβλεπαν ότι τελικά δεν έχουν ανταπόκριση από τους άνδρες;

Αποτελεί δόλωμα προς τους άντρες! Η αλήθεια είναι ότι τσιμπάνε!Μπορεί να δούνε μια κοπέλα λίγο βαμμένη και πολύ όμορφη και να μην τους κάνει εντύπωση τόσο όσο θα τους κάνει μια κοπέλα ''πανηγύρι'' ..ψιλοτάκουνα μίνι και τίγκα βάψιμο που αν τη δεις άβαφη.... ίδια ο μπαρμπα-Μήτσος στο χωριό!!Τι να πεις !!! Δεν πειράζει ρε κορίτσια!Μην σας παίρνει από
κάτω υπάρχουν και καλά παιδιά που μας θέλουν για αυτό που είμαστε!Δεν χρειάζεται να παριστάνουμε καμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Δεν ήξερα που να το βάλω ακριβώς αυτό το θέμα αλλά τέλος πάντων :redface: :P...Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια του φόρουμ αν βάφονται ή όχι και γιατί.
Προσωπικά δεν βάφομαι νιώθω πάνω μου το μακιγιαζ ως ξένο σώμα πως να το πω;! Δεν το νιώθω ως κάτι ωραίο αλλά κάτι επιπλέον που με "βαραίνει", γι'αυτό προτιμώ να μην βάζω τίποτα... Μια μέρα το καλοκαίρι πριν 2 χρόνια δοκίμασα αλλά δεν το άντεξα πάνω από 20 λεπτά και το έβγαλα αμέσως από το πρόσωπο μου. Γενικά προτιμώ να είμαι χωρίς μακιγιάζ και ας φαίνομαι χειρότερη παρά να βάλω κάτι που δεν συμπαθώ πάνω μου. Και προτιμώ να βλέπω και τις φίλες μου χωρίς μακιγιάζ γιατί βάφονται άθλια και δεν δείχνει πραγματικά την ομορφιά παρά την κρύβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
βάφεστε κάθε μέρα;
σε ποια ηλικία αρχίσατε να βάφεστε;
πως νοιώθετε αν βγείτε έξω άβαφες;
νοιώθετε διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;
πιστεύετε πως ο κόσμος σας αντιμετωπίζει διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;

Και για τα αγόρια του φόρουμ: Γιατί πιστεύετε ότι βάφονται οι γυναίκες;
Τις προτιμάτε βαμμένες ή άβαφες και γιατί;
αρχισα στα 14? καπου εκει
γουελ καθε μερα απλα το δικο μου το βαψιμο δεν το λες βαψιμο ακριβως
δεν βαζω ποτε μεικ απ
το μονο που μπορει να βαλω ειναι ελαχιστο eye liner στην ακρη του ματιου ετσι για να εχει κατι (ή λιγο μολυβι)
και κραγιον επδ συνηθως τα χειλη μου με φαινονται πολυ αχνα -οχι απο αυτα τα κατακοκκινα ή τα αλλα τα ροζοαπαισια-
το ιδιο βαψιμο θα κανω σε οποιαδηποτε περισταση
δεν θα πολυ ασχοληθω απλα αυτα τα συγκεκριμενα με φαινεται περιεργο να μην τα κανω πριν βγω
γενικα ειμαι αρκετα χυμα για γυναικα
αλλα τελειως τελειως αβαφτη δεν βγαινω συνηθως εξω
δεν ξερω γιατι.. (οπως δεν ξερω και γιατι κυκλοφορω ακομη και στο σπιτι με δαχτυλιδια)
εχω βγει και αβαφτη βασικα την ιδια αντιμετωπιση ειχα, γενικα δεν εχει μεγαλη διαφορα, ουτε ενιωθα περιεργα απλα δεν θα το εκανα κααθε φορα αυτο
απλα ειναι συνηθεια να βαφομαι λιγο νομιζω...
δεν λεω υπαρχουν και γυναικες που θελουν να ειναι πολυ περιποιημενες ή εχουν ανασφαλεια αλλα γενικα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα- εκτος και αν βαφεσαι για τα καρναβαλι της Πατρας, οκ εκει πασο-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Βάφομαι πολύυ σπάνια πλέον για πολλούς & διαφόρους λόγους. Καθημερινά βγαίνω άβαφη & δεν φοβάμαι να με δουν έτσι. Ξεκίνησα πρόπερσι αλλά την καθημερινή την ιεροτελεστία τη βαρέθηκα στο μήνα πάνω. Δεν πρόκειται ποτέ να βγω όμως χωρίς ενυδατική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άβαφες μόνο κραγιόν που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παίζει επίσης ρόλο το ότι κι εσείς οι άνδρες τα ενθαρρύνετε όλα αυτά. Γιατί η ανασφάλεια στην οποία αναφέρεσαι (που είναι πιθανό κα υπάρχει) είναι φυσικό να πηγάζει κατά κύριο λόγο από τις σχέσεις με το άλλο φύλλο.
Πιστεύεις ότι οι γυναίκες θα συνέχιζαν να βάφονται, να φοράνε προκλητικά ρούχα και ψηλοτάκουνα και όλα τα συναφή αν έβλεπαν ότι τελικά δεν έχουν ανταπόκριση από τους άνδρες;

Βρε κοπέλα μου, ανταπόκριση θα είχαν έτσι κι αλλιώς γιατί έτσι μας έφτιαξε η φύση. Ο άντρας χρειάζεται τη γυναίκα και η γυναίκα τον άντρα . Εσείς μέσα στο μυαλό σας έχετε φτιάξει τα σενάρια πως αν δεν βαφτείτε ή αν δεν ντυθείτε προκλητικά τότε δεν θα προσελκύσετε τους άντρες. Αυτό είναι τεράστιο ψέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
η καθεμια εχει τους λογους της και συνηθως γνωριζει μονο τους δικους της
ξεκινησα στα 16 ( ; ) και το ενδιαφερον πλεον αναζωπυρωνεται σπανια αφοτου μετα απο επισταμενη μελετη εχω μαθει τι κανει το καθετι
προσωπικα οταν βαφομαι (ακα primer, κονσιλερ,πουδρα,μασκαρα φρυδιων) το κανω γιατι εχω ξυπνησει με το αριστερο αντι για το δεξι, χθες ειχε πανσεληνο και σημερα χρησιμοποιησα τη σπασμενη κουπα- σπανια καθως συνηθως δε νιωθω την αναγκη να βαφτω, ισως κονσιλερ μονο, σε καποια εξοδο
το να βαφεσαι ειναι και λιγο παιχνιδι. εχεις εναν καμβα και τον χρησιμοποιεις οπως αγαπας. να τον βελτιωσεις, να τον κρυψεις, να τον κανεις αγνωριστο.πιστευω οτι εαν ολες οι γυναικες σταματουσαν να βαφονται θα ηταν θλιβερο. το μακιγιαζ δειχνει οσα μπορει και να κρυψει- κατι μου θα ηταν καλο να θυμουνται οσοι το μονο που αναφερουν ως λογο επιδοσης των γυναικων στο μακιγιαζ ειναι η ανασφαλεια. καποιες βαφονται για να δειξουν κατι που ειναι μερος της προσωπικοτητας τους. το αποκαλυπτουν.
και οχι μονο καποιες αλλα και καποιοι. η ισοτητα δεν ειναι μονο στα εκλογικα δικαιωματα αλλα και στην δεκτικοτητα απενατι στα γουστα , ανδρων επισης
προσωπικα, η διαφορα ειναι οταν ειμαι βαμμενη και νιωθω μετα απο λιγη ωρα οτι εχω κατι απανω μου και δεν μπορω να κινηθω οπως θελω- ισως η ποιοτητα δερματος (λιπαροτητα) να εχει σχεση με αυτο. κι ετσι προτιμω να μαι ελευθερη κι ωραια:P
και εαν καποιος με αντιμετωπιζει διαφορετικα ειναι επειδη και εγω του δειχνω κατι αισθητικα διαφορετικο, ετσι δεν ειναι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καταρχήν σχεδόν όλες οι γυναίκες που συναντώ είναι βαμμένες σε καθημερινή βάση, σπάνια κάποια να μην είναι.
Όταν εννοώ βαμμένες δεν εννοώ έντονα, άλλωστε το καθημερινά και το έντονα δεν πάνε μαζί.
Εγώ προσωπικά βάφομαι σχεδόν πάντα όταν βγαίνω έξω, αλλά δεν βάζω make up-κονσιλερ-πουδρα-ρουζ και αυτά ακόμα και βράδυ να βγω δεν τα βάζω συνήθως.
Άλλωστε για εμένα βάψιμο είναι αυτά που ανέφερα make up και κονσίλερ γιατί μόνο αυτά καλύπτουν, όλα τα άλλα απλά χρωματίζουν το πρόσωπο δεν κάνουν κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Civilara, υπαρχουν γυναικες που ντυνονται και βαφονται ετσι λογω ανασφαλειας, αλλα δεν ειναι ο κανονας, δε χωρανε ολες οι γυναικες σε ενα καλουπι. Σε καποιες αρεσει αισθητικα το αποτελεσμα, νιωθουν ανετα με το σωμα τους και δε το βλεπουν ως σεξουαλικο αντικειμενο που πρεπει να καλυφθει για να μη προκαλει. Μη τα παιρνεις τοσο σοβαρα ολα αυτα.

Κι εγω περιπου στα 14 ξεκινησα αλλα δε μαρεσει να βαφομαι πολυ και βαριεμαι τη διαδικασια. Περιοριζομαι μονο σε μαυρο μολυβι και μασκαρα στο ανω βλεφαρο, ενυδατικη και λιποζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Δεν θεωρώ κακό το να βάφεται μια κοπέλα..αλλά με όρια ρε κορίτσια! Καταρχήν εκπλήσομαι καθημερινά πηγαίνοντας στη δουλειά μου να βλέπω κοπέλες σχολείου να πηγαίνουν σχολείο τίγκα στο βάψιμο! Προσωπικά στα 15 μου δεν ήξερα τι θα πεί make up! άντε σε καμια έξοδο να έβαζα ένα κραγιόν και τέλος! Εδώ μιλάμε πλέον κάνουν ολόκληρη προετοιμασία πριν το σχολείο! Μαλλί, make up..πραγματικά δεν ξέρω που βρίσκουν το κουράγιο!:P Και τι έχει πια να κρύψει μια κοπελίτσα 15-16 χρονών που χρειάζεται τόσο πάστωμα? :confused: Εγώ ακόμα και τώρα που οκ λόγω δουλειάς δεν μπορώ να έρχομαι και τελειώς άβαφτη κάνω τα βασικά, λίγο ρουζ, ένα κραγιόν άντε και κανένα μολύβι! Σκιές δεν φοράω ποτέ!:P

Καλή η περιποίηση κορίτσια αλλά μην βγαίνουμε και σαν τους κλόουν έξω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν θεωρώ κακό το να βάφεται μια κοπέλα..αλλά με όρια ρε κορίτσια! Καταρχήν εκπλήσομαι καθημερινά πηγαίνοντας στη δουλειά μου να βλέπω κοπέλες σχολείου να πηγαίνουν σχολείο τίγκα στο βάψιμο! Προσωπικά στα 15 μου δεν ήξερα τι θα πεί make up! άντε σε καμια έξοδο να έβαζα ένα κραγιόν και τέλος! Εδώ μιλάμε πλέον κάνουν ολόκληρη προετοιμασία πριν το σχολείο! Μαλλί, make up..πραγματικά δεν ξέρω που βρίσκουν το κουράγιο!:P Και τι έχει πια να κρύψει μια κοπελίτσα 15-16 χρονών που χρειάζεται τόσο πάστωμα? :confused: Εγώ ακόμα και τώρα που οκ λόγω δουλειάς δεν μπορώ να έρχομαι και τελειώς άβαφτη κάνω τα βασικά, λίγο ρουζ, ένα κραγιόν άντε και κανένα μολύβι! Σκιές δεν φοράω ποτέ!:P

Καλή η περιποίηση κορίτσια αλλά μην βγαίνουμε και σαν τους κλόουν έξω!;)

Ε πλέον στα 15 έχεις άλλες προτεραιότητες και όχι το διάβασμα!Το σχολείο πλέον θεωρείται ''χώρος πασαρέλας''!
Και εγώ τα βλέπω τα κορίτσια αυτά πηγαίνοντας στη σχολή μου! Αφού λέω που το βρίσκουν το κουράγιο να βαφτούν πρωί πρωί!Βγαίνω σαν το φάντασμα και έχω και την άλλη δίπλα μου στο λεωφορείο να δείχνει μεγαλύτερη από μένα!:P Η αλήθεια είναι πως νιώθω παράξενα σε κάτι τέτοιες ώρες! ''Στραβά αρμενίζω ή στραβός είναι ο γιαλός'' ... ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε πλέον στα 15 έχεις άλλες προτεραιότητες και όχι το διάβασμα!Το σχολείο πλέον θεωρείται ''χώρος πασαρέλας''!
Και εγώ τα βλέπω τα κορίτσια αυτά πηγαίνοντας στη σχολή μου! Αφού λέω που το βρίσκουν το κουράγιο να βαφτούν πρωί πρωί!Βγαίνω σαν το φάντασμα και έχω και την άλλη δίπλα μου στο λεωφορείο να δείχνει μεγαλύτερη από μένα!:P Η αλήθεια είναι πως νιώθω παράξενα σε κάτι τέτοιες ώρες! ''Στραβά αρμενίζω ή στραβός είναι ο γιαλός'' ... ?
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι περισσότερες στο τέλος βαριούνται το πολύ βάψιμο. Δηλαδή αρχίζουν να βάφονται τόσο πολύ στο γυμνάσιο ε κατά το λύκειο ηρεμούν κάπως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι περισσότερες στο τέλος βαριούνται το πολύ βάψιμο. Δηλαδή αρχίζουν να βάφονται τόσο πολύ στο γυμνάσιο ε κατά το λύκειο ηρεμούν κάπως :P

Συμφωνώ άλλωστε και στο λύκειο οι περισσότερες έχουν καταλάβει τι τους πάει και τι τους ταιριάζει και δεν το παρακάνουν... βέβαια όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις... :worry:
Είναι και τι προτεραιότητες έχει θέσει ο καθένας για τον εαυτό του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ άλλωστε και στο λύκειο οι περισσότερες έχουν καταλάβει τι τους πάει και τι τους ταιριάζει και δεν το παρακάνουν... βέβαια όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις... :worry:
Είναι και τι προτεραιότητες έχει θέσει ο καθένας για τον εαυτό του....
Ντάξυ τώρα μη το λες αυτό. Δεν σημαίνει ότι όποια κοπέλα βάφεται πολύ δεν δίνει σημασία σε τίποτα άλλο. Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως στο γυμνάσιο βάφονται οι περισσότερες επειδή είναι σαν μόδα ίσως γιατί δείχνει ότι μεγάλωσαν και έτσι. Εφηβεία είναι λογικό το βρίσκω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βάφονται σαν κλόουν, τις κάνεις κοπλιμέντο και σου κρατάνε μούτρα...Γυναίκες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Βάφονται σαν κλόουν, τις κάνεις κοπλιμέντο και σου κρατάνε μούτρα...Γυναίκες! :P

Ε άμα πας και της λες... '' Πώς ομόρφυνες έτσι?'' ,ενώ έχεις να τη δεις από χτες... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βάφομαι επειδή μου αρέσω περισσότερο με μακιγιαζ.
Βάφομαι κάθε μέρα που πάω στην δουλειά και αν έχω να πάω κάπου καλά το Σ/Κ.
Άρχισα στα 10-11.
Όταν βγαίνω έξω άβαφτη αισθάνομαι...κανονικά? Αν δεν πάω κάπου επίσημα ή στην δουλειά, δεν νιώθω "άβολα" χωρίς μακιγιάζ.
Συνήθως όταν είμαι βαμμένη είμαι και ντυμένη καλύτερα, οπότε ο κόσμος με προσέχει περισσότερο.
Αν βγω έξω άβαφτη, 99,99% θα φοράω αντρικές φόρμες και φαρδιά μπλουζάκια, αθλητικά και μαλλιά πιασμένα, οπότε δεν τραβάω και τόσο την προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ άρχισα να βάφομαι γύρω στα 18.
Πέρασα μια φάση του πιο έντονου βαψίματος, αλλά κι εκείνο δεν ήταν έντονο όπως αυτά που βλέπω στο δρόμο.
Γενικά βάφομαι, αλλά κάνω αυτό το βάψιμο το φυσικό, οπότε δεν πολυ φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top