Γιατί είμαι κατά των τηλεμαραθωνίων

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά σε κανέναν δεν μπορούμε να επιβάλουμε πως θα αξιοποιεί τα χρήματα του. Σημασία έχει που το Mega έκανε κάτι.

Για εμένα το μόνο ερώτημα που έχει νόημα, είναι μετά από τόσο καιρό πως αξιοποιήθηκαν τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Φυσικα και δε μπορουμε. Για την ειρωνια της καταστασης μιλαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οχι δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι σπαταλαει καποιες φορες (ο οποιος Αρναουτογλου) χρηματα ασκοπα ενω θα μπορουσαν να ειναι φιλανθρωπια μιας και του περισσευουν οποιαδηποτε στιγμη και οχι να ζηταει απο μας.

Απο την μία δικαίωμα του είναι του καθενός να χαλάει τα λεφτά του όπως θέλει απο την άλλη ομως θα συμφωνήσω 100% μαζί σου για το τι πραγματικά θα μπορούσαν να κάνουν όλοι αυτοί με μέρος απο τα λεφτά που βγάζουν.
Ειδικά αν υπολογίσεις μεγαλό επιχειρηματίες και εφοπλιστές που βγάζουν 1 έως 5 εκατ. ευρώ την ημέρα!
Αλλα μην πας μακρυά, γιατί υπάρχει λόγος να βάλεις εσύ και εγώ λεφτά και όχι το ίδιο το κράτος? Αυτό γιατί το ξεχνάμε? Δεν θα έπρεπε το "κράτος" να έχει μεριμνήσει για όλα αυτά? Που πάνε όλα τα λεφτά απο τους φόρους που δίνουμε κάθε μέρα?
Ακόμα δίνουμε δις σε εξοπλιστικά προγράμματα όχι για την ασφάλεια της χώρας αλλα για να γεμίσουν τσέπες και κάθε μήνα ο κάθε εργαζόμενος πληρώνει τα άντερα του στο ΙΚΑ για να χρειάζεται να έρθει ο ιδιωτικός τομέας να προσφέρει τα στοιχιεόδη, οπότε πριν τα βάλουμε με αυτούς ας τα βάλουμε πρώτα με αυτόν που έχει την υποχρέωση να το κάνει!:)

@ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα βλέπεις σε πρώτη φάση η δουλειά του τηλεπαρουσιαστή δεν είναι 2-3 ώρες την ημέρα αλλα ξεκινάει απο τις 8 και τελειώνει μετά τις 6, ανεξάρτητα το τι του συμβαίνει πρέπει να είναι ευχάριστος, βαριέται δεν βαριέται και σε καθημερινή βάση κρίνεται η δουλειά του.
Δεν φέρνει νούμερα φεύγει έτσι απλά, απο την άλλη επειδή κάνει μεγάλο τζίρο στο κανάλι, βγάζει και πολλά λεφτά
Κανένας δεν κάνει κύρηγμα σε κανέναν να δώσει τα λεφτά του απλά τα ζητάει, όποιος θέλει δίνει όποιος δεν θέλει δεν το κάνει.
Τα κανάλια χάνουν λεφτά με τους τηλεμαραθώνιους΄, αν βάλεις τα μεγάλα έξοδα παραγώγής που έχει με το χαμηλό έσοδο διαφήμισης είναι εύκολο να το δεις.
Σου φέρνει αηδία δηλαδή όταν ο κοντομηνάς π.χ θα δόσει 100.000 ευρώ για το ογκολογικό νοσοκομείο για παιδιά με καρκίνο???
Αν ήταν φιλάνθρωπος δεν θα είχε επιχείρηση αλλα φιλανθρωπικό ίδρυμα. Άλλωστε αν δεν σου αρέσει να δουλέυεις για τον Κοντομηνά δεν δουλέυεις.
Το βασικό είναι να κρίνουμε μια ζωή τον κάθε μεγιστάνα και γιατί εκείνος δίνει 100 και δεν δίνει 200 ή να κάτσουμε να δούμε ότι με οποιονδήποτε τρόπο κάποια άτομα θα οφεληθούν απο ένα τηλεμαραθώνιο? Ας μας πουν τα παιδάκια με καρκίνο ή τα άτομα που καταστράφηκαν απο τις πυρκαγίες πόσο έυχαριστούν όλους αυτούς που έδωσαν εκατομμύρια υπέρ της βοήθειας τους και πόσο το ποσοστό εκείνο το οποίο και δεν βοηθάει και το μόνο που έχει να κάνει έιναι να τήθετε κατά των τηλεμαραθώνιων.
Το βασικό είναι απο που το κοιτάς πάντα και μια υπενθύμηση ο τηλεμαραθώνιους δεν γίνετε για εμάς αλλα για κάποια άλλα άτομα και άν η κουβέρτα που σε σκέπαζε στο καμένο στου σπίτι το βράδυ έγραφε πάνω της interamerican δεν θα είχες ιδαιέτερο πρόβλημα, τουλάχιστον θα είχες κάτι να σε σκεπάζει, το αποτέλεσμα μετράει όχι ο τρόπος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για εμένα το μόνο ερώτημα που έχει νόημα, είναι μετά από τόσο καιρό πως αξιοποιήθηκαν τα χρήματα.

Μπράβο ρε Πάνο!!!
Αυτό είναι το βασικό ρε παιδιά και όχι τα υπόλοιπα αν αξιοποιήθηκαν τα χρήματα και αν τελικα έφτασαν εκεί που έπρεπε όλα τα άλλα είναι σε δευτερη θέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός, το έχω ξαναπεί.
Βεβαίως και είναι καλοδεχούμενες όλες αυτές οι προσφορές των μεγάλων αλλά είναι πάντα έτσι;
Ειδικά για αυτό το ογκολογικό νοσοκομείο που τόσα χρόνια πια θα έπρεπε να λειτουργεί ήδη, προκύπτουν ερωτήματα στα οποία δεν υπάρχουν απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Απο την μία δικαίωμα του είναι του καθενός να χαλάει τα λεφτά του όπως θέλει απο την άλλη ομως θα συμφωνήσω 100% μαζί σου για το τι πραγματικά θα μπορούσαν να κάνουν όλοι αυτοί με μέρος απο τα λεφτά που βγάζουν.
Ειδικά αν υπολογίσεις μεγαλό επιχειρηματίες και εφοπλιστές που βγάζουν 1 έως 5 εκατ. ευρώ την ημέρα!
Αλλα μην πας μακρυά, γιατί υπάρχει λόγος να βάλεις εσύ και εγώ λεφτά και όχι το ίδιο το κράτος? Αυτό γιατί το ξεχνάμε? Δεν θα έπρεπε το "κράτος" να έχει μεριμνήσει για όλα αυτά? Που πάνε όλα τα λεφτά απο τους φόρους που δίνουμε κάθε μέρα?
Ακόμα δίνουμε δις σε εξοπλιστικά προγράμματα όχι για την ασφάλεια της χώρας αλλα για να γεμίσουν τσέπες και κάθε μήνα ο κάθε εργαζόμενος πληρώνει τα άντερα του στο ΙΚΑ για να χρειάζεται να έρθει ο ιδιωτικός τομέας να προσφέρει τα στοιχιεόδη, οπότε πριν τα βάλουμε με αυτούς ας τα βάλουμε πρώτα με αυτόν που έχει την υποχρέωση να το κάνει!:)

Φυσικα και ειναι δικαιωμα του καθενος, συμφωνησα και πριν, αλλα μιλαμε για την ειρωνεια της ολης καταστασης κυριως.
Ποτε ειδες το κρατος να δινει λεφτα σε απορους; Το πολυ πολυ να φτιαξει καμια γεφυρα οταν θα ξαναχουμε Ολυμπιακους στην Αθηνα και να την ονομασει "Η γεφυρα του απορου". Και ναι συμφωνω πως ο ιδιωτικος τομεας δρα πιο ουσιαστικα. Ας μην παμε μακριά, οι φιλανθρωπικες οργανωσεις και ιδιωτες που ακουμε/δεν ακουμε, μεχρι και οι τηλεμαραθωνιοι (αν και δε ξερουμε αν πηγαινουν τα χρηματα) βοηθανε επι της ουσιας. Αλλα αυτο ειναι αλλο πικρο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός, το έχω ξαναπεί.
Βεβαίως και είναι καλοδεχούμενες όλες αυτές οι προσφορές των μεγάλων αλλά είναι πάντα έτσι;
Ειδικά για αυτό το ογκολογικό νοσοκομείο που τόσα χρόνια πια θα έπρεπε να λειτουργεί ήδη, προκύπτουν ερωτήματα στα οποία δεν υπάρχουν απαντήσεις.

Αν είναι όντως έτσι ή αν στην πορεία τα 100.000 γίνονται 20.000 δεν θα το μάθουμε ποτέ κάποια στιγμή όμως θα έπρεπε να υπάρχει ένας ανεξάρτητος φορέας που θα συγκέντρωνε και θα δημοσιευε τα αποτελέσματα των τηλεμαραθωνίων γιατί το να το κάνω κάποιος να προσφέρει 200.000 ευρώ και παράλληλα να αναλάβει την διεκπερέωση του έργου (π.χ ογκολογικό) που με κάποιες υπερτιμολογήσεις θα βγάλει αυτά τα χρήματα εις διπλούν.
Για εμένα το θέμα είναι το παρασκήνιο και όχι το τι φοράει ο κάθε αρναούτογλου.

@Iduna Συμφωνό 100% μαζί σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι όντως έτσι ή αν στην πορεία τα 100.000 γίνονται 20.000 δεν θα το μάθουμε ποτέ κάποια στιγμή όμως θα έπρεπε να υπάρχει ένας ανεξάρτητος φορέας που θα συγκέντρωνε και θα δημοσιευε τα αποτελέσματα των τηλεμαραθωνίων γιατί το να το κάνω κάποιος να προσφέρει 200.000 ευρώ και παράλληλα να αναλάβει την διεκπερέωση του έργου (π.χ ογκολογικό) που με κάποιες υπερτιμολογήσεις θα βγάλει αυτά τα χρήματα εις διπλούν.
Για εμένα το θέμα είναι το παρασκήνιο και όχι το τι φοράει ο κάθε αρναούτογλου.

@Iduna Συμφωνό 100% μαζί σου! :)
Ακριβώς για αυτό το λόγο δεν υπάρχει τέτοιος φορέας, και δεν θα υπάρξει ποτέ.
Οι μεγάλοι θέλουν απλά να μαθαίνουμε εμείς οι μικροί οτι ο τάδε Μεγάλος πρόσφερε τόσες χιλιάδες ευρώ. Τα υπόλοιπα όμως (όπως αυτά πχ που αναφέρεις στο παράδειγμά σου, δεν θα τα μάθουμε ποτέ). Δεν υπάρχει καμία διαφάνεια σχετικά με αυτές τις κινήσεις, αντίθετα υπάρχουν πολλές απορίες που σε κάνουν να πιστεύεις οτι δεν είναι όλα τόσο λαμπερά και ασημένια όσο θέλουν μερικοί να φαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε λίγο θα βγάλουμε και ότι οι τηλεμαραθώνιοι είναι μόνο μια ευκαιρία Personal Branding.

ΠΟΤΕ θα δεχτούμε τις win-win (δηλαδή να κερδίζουν και οι δύο πλευρές) δραστηριότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οταν σταματησουν να υπαρχουν ανθρωποι που προτιμουν τις win more- lose δραστηριοτητες.:P

Ποτε?....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε λίγο θα βγάλουμε και ότι οι τηλεμαραθώνιοι είναι μόνο μια ευκαιρία Personal Branding.

ΠΟΤΕ θα δεχτούμε τις win-win (δηλαδή να κερδίζουν και οι δύο πλευρές) δραστηριότητες;
Αν αναφέρεσαι σε μένα, είμαι έτοιμος να το δεχτώ, αν απαντηθούν οι απορίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα εσένα σε ενοχλεί που και αυτός που κάνει την δωρεά κάτι κερδίζει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα εσένα σε ενοχλεί που και αυτός που κάνει την δωρεά κάτι κερδίζει ...
Οχι, αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου.
Αυτό που με ενοχλεί είναι να κερδίζει αυτός που κάνει τη δωρεά, εις βάρος όλων όσων κοροϊδεύει και εκμεταλλεύεται.
Μπορώ κι εγώ αύριο το πρωί να βγω σε ένα πρωινάδικο και να πω οτι δωρίζω ένα μεγάλο ποσό για το ογκολογικό νοσοκομείο παίδων.
Ποιος θα ελέγξει αν το κάνω όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα για να εμφανιστεί το όνομα σου στο κάτω μέρος τις οθόνης έπρεπε να είχες συμπληρώσει την σχετική αίτηση. Το ίδιο ίσχυε και για την προσπάθεια της eurobank (ihelp.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα για να εμφανιστεί το όνομα σου στο κάτω μέρος τις οθόνης έπρεπε να είχες συμπληρώσει την σχετική αίτηση. Το ίδιο ίσχυε και για την προσπάθεια της eurobank (ihelp.gr)
Ναι, όντως έτσι είναι σε ότι αφορά τους τηλεμαραθώνιους.
Επειδή όμως το θέμα πλάτιασε λιγάκι και έπιασε και τις υπόλοιπες εν γένει δωρεές, εκεί θέλω να τοποθετήσω τις όποιες αμφιβολίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή εσένα σε ενοχλεί όσους έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν ένα Χ πόσο και μετά δεν το δώριζαν; Όπως είπα θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο να γίνει.

Εμένα το μόνο ερώτημα που με απασχολεί είναι πως αξιοποιήθηκαν τα λεφτά π.χ. του Mega? Τι έχει κάνει μέχρι στιγμής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δηλαδή εσένα σε ενοχλεί όσους έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν ένα Χ πόσο και μετά δεν το δώριζαν; Όπως είπα θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο να γίνει.

Εμένα το μόνο ερώτημα που με απασχολεί είναι πως αξιοποιήθηκαν τα λεφτά π.χ. του Mega? Τι έχει κάνει μέχρι στιγμής;
Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ.
Δεν αναφέρομαι στους τηλςεμαραθώνιους, αλλά στο πως αξιοποιούνται τα χρήματα κάποιων Μεγάλων επιχειρηματιών, καναλαρχών, εταιριών, οι οποίοι κατά καιρούς φέρονται να δωρίζουν διάφορα ποσά εδώ κι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο σχετικό δελτίο τύπου του Mega?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω.
Αν και προσωπικά δεν θα με έπειθε ένα απλό δελτίο τύπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά είναι μια αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top