Γιατί είμαι κατά των τηλεμαραθωνίων

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Παπαφλέσσα:

"Το αποτέλεσμα μετράει και όχι ο τρόπoς"; No comment...

Όσο για Κοντομηνά και σία (αν δεχτούμε πως δεν είναι διχασμένη προσωπικότητα), κοιτάς την προσφορά για το Ογκολογικό και την συγκρίνεις με τη γενικότερη συμπεριφορά του (σε ΚΑΘΕ τομέα της ζωής του). Αν και εκεί παρατηρήσεις την ίδια φιλανθρωπία, Ο.Κ. Αν όχι, το φιλοσοφείς. Τόσο απλά.

"Ευχαριστώ" μπορώ να πω μόνο σε ανθρώπους που θυσιάζουν το χρόνο τους (γιατροί χωρίς σύνορα, γιατροί του κόσμου και λοιποί ανώνυμοι) ή κάτι από το υστέρημά τους, ανεξαρτήτως "αποτελέσματος". Ακόμα και αν ήμουν πυροπαθής ή κάτι συναφές, το "ευχαριστώ" μου θα ήταν (φαντάζομαι) κυρίως απόρροια τής ανάγκης που θα είχα.

Γνώμη μου, Ο.Κ.; Τα λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Παπαφλέσσα:

"Το αποτέλεσμα μετράει και όχι ο τρόπoς"; No comment...

Όσο για Κοντομηνά και σία (αν δεχτούμε πως δεν είναι διχασμένη προσωπικότητα), κοιτάς την προσφορά για το Ογκολογικό και την συγκρίνεις με τη γενικότερη συμπεριφορά του (σε ΚΑΘΕ τομέα της ζωής του). Αν και εκεί παρατηρήσεις την ίδια φιλανθρωπία, Ο.Κ. Αν όχι, το φιλοσοφείς. Τόσο απλά.

"Ευχαριστώ" μπορώ να πω μόνο σε ανθρώπους που θυσιάζουν το χρόνο τους (γιατροί χωρίς σύνορα, γιατροί του κόσμου και λοιποί ανώνυμοι) ή κάτι από το υστέρημά τους, ανεξαρτήτως "αποτελέσματος". Ακόμα και αν ήμουν πυροπαθής ή κάτι συναφές, το "ευχαριστώ" μου θα ήταν (φαντάζομαι) κυρίως απόρροια τής ανάγκης που θα είχα.

Γνώμη μου, Ο.Κ.; Τα λέμε

Μα δεν με ενδιαφέρει το ποιός και τι είναι ο Κοντομηνάς και δεν είμαι αυτός που ούτε θα κάτσω να τον κρίνω ούτε θα του δόσω άφεση αμαρτιών για το τι κάνει, το θέμα έιναι ότι τα σκάει ενώ θα μπορούσε απλά να αδιαφορήσει, όπως και να έχει πάλι κάποιους θα δυσαρεστούσε.
Το θέμα για εσένα είναι αν είναι εντάξει σαν άτομο ο Κοντομηνάς ή αν τουλάχιστον κάνει και 5 καλά για το σύνολο και υπενθυμίζω το θέμα που συζητάμε δεν είναι πόσο φιλάνθρωπος είναι ο κάθε ένας απο αυτούς αλλα για το άν ο τηλεμαραθώνιος είναι καλό ή όχι!

Σίγουρα όλοι όσοι αναφέρεις αξίζουν ένα ευχαριστώ, αλλα να σου πώ την αλήθεια όποιος σε τηλεμαραθώνιο χώνει λεφτά αξίζει και αυτός, γιατί όπως και να το κάνεις δεν βγήκε κανένας απο αυτούς να ζητήσει αντάλαγμα για την προσφορά του!,
Ρε παιδιά μην τα βλέπουμε όλα μαυρα λεφτά δώσαν δεν ζήτησαν κάτι παραπάνω
:)

Δεν υπάρχει κάποιο σχετικό δελτίο τύπου του Mega?

Έχουν γίνει κάποια ρεπορτάζ στο κεντρικό δελτίο που απλά ενημερώνουν για την πορεία, αλλα χωρίς νούμερα κτλ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
...τα σκάει ενώ θα μπορούσε απλά να αδιαφορήσει.
...δεν βγήκε κανένας απο αυτούς να ζητήσει αντάλαγμα για την προσφορά του!,
Ρε παιδιά μην τα βλέπουμε όλα μαυρα λεφτά δώσαν δεν ζήτησαν κάτι παραπάνω
Mα, αν όσα είπα παραπάνω ισχύουν, είναι προφανές πως δεν τα σκάει από έλλειψη αδιαφορίας.
Ομοίως, είναι προφανές ότι (αν ισχύουν τα παραπάνω) "ζητάνε" κάτι (με την ευρύτερη έννοια τού όρου. π.χ. Προβολή, απαλλαγή από τύψεις ή/και φόρους κλπ).

Όπως το θέτεις, κάνει "καλό" ο τηλεμαραθώνιος αλλά δεν μπορώ και να αισθανθώ a priori ευγνωμοσύνη για όσους δίνουν χρήματα σε τηλεμαραθώνιους. Είναι θέμα αξιοπρέπειας και κριτικής (όχι επικριτικής) στάσης τών πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Mα, αν όσα είπα παραπάνω ισχύουν, είναι προφανές πως δεν τα σκάει από έλλειψη αδιαφορίας.
Ομοίως, είναι προφανές ότι (αν ισχύουν τα παραπάνω) "ζητάνε" κάτι (με την ευρύτερη έννοια τού όρου. π.χ. Προβολή, απαλλαγή από τύψεις ή/και φόρους κλπ).

Όπως το θέτεις, κάνει "καλό" ο τηλεμαραθώνιος αλλά δεν μπορώ και να αισθανθώ a priori ευγνωμοσύνη για όσους δίνουν χρήματα σε τηλεμαραθώνιους. Είναι θέμα αξιοπρέπειας και κριτικής (όχι επικριτικής) στάσης τών πραγμάτων.

To θέμα τύψεις σε τέτοια άτομα δεν νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο ισχύει καθώς όσο μικρότερους φραγμούς έχεις τόσο πιο πολύ ανεβαίνεις.
Φοροαπαλαγή σίγουρα υπάρχει και μακάρι αυτό να κάνει και άλλους να χώσουν περισσότερα χρήματα.
Και σου είπα και πρίν το θέμα δεν είναι να νιώσεις εσύ ευγνωμοσύνη για τον τηλεμαραθώνιο καθώς δεν γίνετε ούτε για εμένα ούτε για εσένα, εμείς θεατές είμαστε απλά, ευγνωμοσύνη θα νιώσουν οι άμεσα εδιαφερόμενοι.
Τώρα το θέμα της αξιοπρέπειας δεν ξέρω που κολάει.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
...ευγνωμοσύνη θα νιώσουν οι άμεσα εδιαφερόμενοι.
Τώρα το θέμα της αξιοπρέπειας δεν ξέρω που κολάει.

Νομίζω έχω ήδη εξηγήσει γιατί (κατά τη γνώμη μου) δεν είναι άξιοι ευγνωμοσύνης.

Αξιοπρέπεια είναι να καταλαβαίνεις πότε ο "φιλάνθρωπος" χρειάζεται τα εισαγωγικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top