Γιατί κάποιος είναι άθεος;

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κι όμως ο Ιησούς Χριστός είναι ζωντανός, και σε αγαπά. Κι αυτό σου το λέει η καρδιά μου, μέσα από τα βάθη της, επειδή γεύτηκε και είδε οτι ο Κύριος είναι ζωντανός και είναι αγάπη.

:)

(άφησα την καρδιά μου μόνο να μιλήσει γιατί το μυαλό μου θα σου έλεγε άλλα...)

Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...
ακριβως...

απλα ολοι λενε για την καρδια ,γιατι δειχνει την αλλαγη συναισθηματων καμια φορα..στον ερωτα πχ..

αλλα ολα απο το μυαλο σου ερχονται..

οταν λεμε ρωτα την καρδια σου..εννοουμε ακου το συναισθημα σου,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...

Και το μυαλό είναι απλά μια μάζα ύλης...μερικών γραμμαριών μάλιστα. Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται... :worry: Μάλλον αποφεύγετε να αποδεχτείτε την ύπαρξη σώματος και ψυχής... Γιατί εγώ για την καρδιά της ψυχής μιλάω...

Κι όταν μιλάμε για ψυχικές ασθένειες, στην ουσία μιλάμε για νοητικές ασθένειες...του μυαλού....μάλιστα! Βρε, βρε...τι τους ξέφυγες τους νευρολόγους-ψυχίατρους...τσάμπα παιδεύονται τόσο καιρό...Κρίμα στην επιστήμη τους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και το μυαλό είναι απλά μια μάζα ύλης...μερικών γραμμαριών μάλιστα. Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται... :worry:
δεν υπαρχει κανενα ειδος σκεψης στην καρδια..
υπαρχει ο εγκεφαλος..
και τα εντερα ως ενα δευτερο νευρικο συστημα..

οταν λεμε ακου την καρδια σου,,απλα εννοουμε ακου το συναιθημα σου..

ειναι σχημα λόγου..

ειναι σαν να λεμε ακου την καμπανα,,και να εννουμε ακου την εκκλησια..ειναι απλα το μεσον που δειχνει καποια συναισθηματα..
δεν εχω ακουσει ψυχοφαρμακα για την καρδια.

υπαρχουν ανθρωποι χωρις καρδια,αφου τους αντλει το αιμα..μηχανημα σε νοσοκομεια..ή με τεχνητη..
χανουν το συναισθημα τους?

στο μυαλο εδραζονται ολα..
και αν δεν λειτουργει αυτο,,δεν νιωθεις τιποτα..ουτε συναισθημα ουτε λογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
δεν υπαρχει κανενα ειδος σκεψης στην καρδια..
υπαρχει ο εγκεφαλος..
και τα εντερα ως ενα δευτερο νευρικο συστημα..

οταν λεμε ακου την καρδια σου,,απλα εννοουμε ακου το συναιθημα σου..

ειναι σχημα λόγου..

ειναι σαν να λεμε ακου την καμπανα,,και να εννουμε ακου την εκκλησια..ειναι απλα το μεσον που δειχνει καποια συναισθηματα..
δεν εχω ακουσει ψυχοφαρμακα για την καρδια.

υπαρχουν ανθρωποι χωρις καρδια,αφου τους αντλει το αιμα..μηχανημα σε νοσοκομεια..ή με τεχνητη..
χανουν το συναισθημα τους?

στο μυαλο εδραζονται ολα..
και αν δεν λειτουργει αυτο,,δεν νιωθεις τιποτα..ουτε συναισθημα ουτε λογικη..

Ποιος μιλάει για την μυική καρδιά? Προφανώς δεν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος διαθέτει και ψυχή. Οπότε μην αναλωνόμαστε άδικα στη βιολογία. Ξέρω πολύ καλά για τον εγκέφαλο και για την καρδιά και την λειτουργία τους. Σαφώς και δεν διαφωνώ στην ανθρώπινη βιολογία. Οπωσδήποτε εσύ δεν αποδέχεσαι την ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου.

...και προφανώς για σένα όλοι οι ψυχικά ασθενείς πάσχουν από νοητική δισλειτουργία...είναι νοητικά ασθενείς και όχι ψυχικά...έγινε εκ παραδρομής λάθος στον τίτλο αυτης κατηγορίας των ασθενών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιος μιλάει για την μυική καρδιά? Προφανώς δεν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος διαθέτει και ψυχή. Οπότε μην αναλωνόμαστε άδικα στη βιολογία. Ξέρω πολύ καλά για τον εγκέφαλο και για την καρδιά και την λειτουργία τους. Σαφώς και δεν διαφωνώ στην ανθρώπινη βιολογία. Οπωσδήποτε εσύ δεν αποδέχεσαι την ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου.
μα δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ψυχη(ειναι ανοιχτο ερωτημα,,αν το ξεραμε,,θα καναμε παρτυ..:P)..
αλλα γιατι αυτη να βρισκεται στην καρδια?

αν βρισκεται καπου ειναι στον εγκεφαλο πιθανοτερα..

ή συνολικα σε καθε κυτταρο μας..

γιατι να κατοικοεδρευει στην καρδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
μα δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ψυχη(ειναι ανοιχτο ερωτημα,,αν το ξεραμε,,θα καναμε παρτυ..:P)..
αλλα γιατι αυτη να βρισκεται στην καρδια?

αν βρισκεται καπου ειναι στον εγκεφαλο πιθανοτερα..

ή συνολικα σε καθε κυτταρο μας..

γιατι να κατοικοεδρευει στην καρδια?

Μα δεν είπα ότι η ψυχή εντοπίζεται στην μυική καρδιά. Όπως το σώμα μας έχει καρδιά, το κέντρο του σώματος που τροφοδοτεί με αίμα όλο το σώμα έτσι και η ψυχή έχει μια καρδιά.

Λέμε: Στην καρδιά του ενδιαφέροντος βρίσκεται...τι εννούμε? στο επίκεντρο
Λέμε: Στην καρδιά του τυφώνα....τι εννοούμε? στον επίκεντρο

Όταν λέμε λοιπόν σ έχω στην καρδιά μου, προφανώς δεν εννοούμε στην μυική καρδιά. Αλλά στο επίκεντρο, στο κέντρο της ψυχής μας. Όταν ο άνθρωπος λυπάται, αγαπάει, ερωτεύται τότε διακατέχεται από αισθήματα που πολλές φορές αντιμάχονται με την λογική. Πολλές φορές το μυαλό μας λέει άλλα και η καρδιά άλλα...

Τώρα το που τοποθετείς ο καθένας την καρδιά της ψυχής του άλλο θέμα. Πάντως εγώ όταν νιώθω λύπη ή χαρά (χονδρικά τα λέω) νιώθω κάτι να με γεμίζει κάπου στο κέντρο του σώματος μου και όχι στο μυαλό μου.... Δεν νιώθεις ένα δυνατό σφίξιμο στο στομάχι όταν λυπάσαι ή αγχώνεσαι ή μαθαίνεις κάτι θλιβερό και σοκάρεσαι? Στο μυαλό ούτε που αισθάνεσαι κάτι...ούτε καν πονοκέφαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...

Θεωρείς οτι αν κάποιος αγαπάει απλά και ανιδιοτελή, δεν έχει μυαλό και είναι συναισθηματικός ?
Εχεις την δύναμη να σκεφτείς και να πεις για τον εξ αίματος μοναδικό αδερφό σου, οτι πρέπει να τον συγχωρήσεις για το σφάλμα και ενδεχομένως σκόπιμο, εις βάρος σου που έκανε ?
Ο μοναδικός λόγος για την σκέψη σου αυτή να είναι η αγάπη που νιώθεις γι'αυτόν . Αραγε αυτή η αγάπη είναι λάθος ? Είναι συναισθηματική ?
Η μήπως θεωρείς οτι είσαι αδύναμος που αγαπάς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καταλαβαινω τι λες..

αλλα αλλο που νιωθεις τα σηματα..αλλο απο που ξεκινανε..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πάντως εγώ όταν νιώθω λύπη ή χαρά (χονδρικά τα λέω) νιώθω κάτι να με γεμίζει κάπου στο κέντρο του σώματος μου και όχι στο μυαλό μου....


Το χα πάθει τις προάλλες..

Δεν ξαναπάω πίτα παν :sick:



Υγ. Αλεχάνδρο, είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;
Το ξέρεις πως, αν δεν είσαι, ακόμα και εσύ θα καείς στην Κόλαση :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το χα πάθει τις προάλλες..

Δεν ξαναπάω πίτα παν :sick:



Υγ. Αλεχάνδρο, είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;
Το ξέρεις πως, αν δεν είσαι, ακόμα και εσύ θα καείς στην Κόλαση :shifty:

Μήπως απαγορεύεται η γκρίζα διαφήμιση (...στην προκειμένη περίπτωση δυσφήμιση?) :P

...και μήπως παραβιάζουμε τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα? :P

Ιωάννη 3:14-18
Και όπως ο Μωυσής ύψωσε το φίδι μέσα στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Υιός τού ανθρώπου·
για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
Δεδομένου ότι, ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό του στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος διαμέσου αυτού.
Όποιος πιστεύει σ' αυτόν, δεν κρίνεται· όποιος, όμως, δεν πιστεύει, έχει ήδη κριθεί, επειδή δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενή Υιού τού Θεού.

Αυτός, μάλλον ξέρει καλύτερα για την τελευταία σου ερώτηση. Το τι λένε οι άνθρωποι ουδώλως με απασχολεί!

Ματθαίος 10:28-31
Και μη φοβηθείτε από εκείνους που θανατώνουν το σώμα, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να θανατώσουν την ψυχή· αλλά, φοβηθείτε μάλλον αυτόν που μπορεί να απολέσει και την ψυχή και το σώμα μέσα στη γέεννα.
Δύο σπουργίτια δεν πουλιούνται για ένα ασσάριο; Ένα απ' αυτά, όμως, δεν θα πέσει επάνω στη γη, χωρίς το θέλημα του Πατέρα σας.
Για σας, πάντως, και οι τρίχες τού κεφαλιού σας είναι όλες αριθμημένες.
Μη φοβηθείτε, λοιπόν· από πολλά σπουργίτια διαφέρετε εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
καταλαβαινω τι λες..

αλλα αλλο που νιωθεις τα σηματα..αλλο απο που ξεκινανε..:hmm:

Δεν πιστεύω οτι παίζει ρόλο η αφετηρία των σημάτων και των εντολών στο σώμα μας.
Εκείνο που πιστεύω οτι παίζει ρόλο είναι ο θετικός ή αρνητικός χαρακτήρας των .
Η καλοσύνη ή η κακία ενός ατόμου, φαίνεται ακόμα και στον τρόπο που ανασαίνει, φαίνεται στο κάθε βήμα του και στην χροιά του τόνου όταν σε καλημερίζει.
Ο μεν σε καλημερίζει μέσα απο την καρδιά του, ενώ ο άλλος λέγοντάς του καλημέρα, σου αφήνει ένα αίσθημα λες και του έχεις κάνει κάτι πολύ κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δηλαδή ΔΕΝ είσαι; :confused:



αααα... τι εκπληξη...
(νοτ)


Πεντηκοστιανός;
Αναγεννημένος;
...Μορμόνος; :confused:



Υγ. αααα συγγνώμη, παραβιάζω τα προσωπικά σ δεδομένα
όταν σε ρωτάω σε ποιά υποκατηγορία ανήκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δηλαδή ΔΕΝ είσαι; :confused:



αααα... τι εκπληξη...
(νοτ)


Πεντηκοστιανός;
Αναγεννημένος;
...Μορμόνος; :confused:



Υγ. αααα συγγνώμη, παραβιάζω τα προσωπικά σ δεδομένα
όταν σε ρωτάω σε ποιά υποκατηγορία ανήκεις.


Νομίζω ότι το παρατραβάς λιγάκι...

Κρίμα, γιατί πιστεύω οτι ο αλληλοσεβασμός δείχνει διαλογικό πολιτισμό πάνω απ όλα. Και στην προκειμένη περίπτωση δεν φαίνεται να του δίνεις ιδιαίτερη προσοχή...

Αν δεν σου αρκεί το ότι είμαι Χριστιανός τότε λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω...
Εγώ δεν περιχαρκώνομαι σε κανένα άλλο δόγμα πέρα απ ότι αγαπω τον Ιησού Χριστό και διαβάζω το Ευαγγέλιο. Δεν ορθώνω κανένα δόγμα.

Πράξεις των Αποστολών 11:26

Και καθώς συνήλθαν στην εκκλησία έναν ολόκληρο χρόνο, δίδαξαν ένα μεγάλο πλήθος, και πρώτα στην Αντιόχεια οι μαθητές ονομάστηκαν Χριστιανοί.

Αλήθεια? Τι χριστιανοί? Ρώτα τους, κι ότι σου απαντήσουν τέτοιος είμαι κι εγώ....:hmm:


...α και προς ενημέρωση σου το αναγεννημένος δεν είναι δόγμα... έτσι για να ξέρεις την επόμη φορά που θα θέσεις υποκατηγορίες να είσαι πιο ακριβής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ δεν περιχαρκώνομαι σε κανένα άλλο δόγμα πέρα απ ότι αγαπω τον Ιησού Χριστό και διαβάζω το Ευαγγέλιο.

Άρα, πίσω από τις αισχρές προσβολές μου, λες ότι ανήκεις στο μη-δόγμα (Ο_ο) των Αναγεννημένων;



υγ.

χριστιανός στην Αντιόχεια


άμα ξαναπάς, φέρε πίσω μπαστουρμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θεωρείς οτι αν κάποιος αγαπάει απλά και ανιδιοτελή, δεν έχει μυαλό και είναι συναισθηματικός ?
Εχεις την δύναμη να σκεφτείς και να πεις για τον εξ αίματος μοναδικό αδερφό σου, οτι πρέπει να τον συγχωρήσεις για το σφάλμα και ενδεχομένως σκόπιμο, εις βάρος σου που έκανε ?
Ο μοναδικός λόγος για την σκέψη σου αυτή να είναι η αγάπη που νιώθεις γι'αυτόν . Αραγε αυτή η αγάπη είναι λάθος ? Είναι συναισθηματική ?
Η μήπως θεωρείς οτι είσαι αδύναμος που αγαπάς ?
το συναισθημα και ενστικτο δεν ειναι κακο πραγμα..

γιατι το βαζεις ως κακο.?

στον εγκεφαλο μας ειναι ολα..

αγαπη,ενστικο,φιλια λυπη,,ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Άρα, πίσω από τις αισχρές προσβολές μου, λες ότι ανήκεις στο μη-δόγμα (Ο_ο) των Αναγεννημένων;



υγ.




άμα ξαναπάς, φέρε πίσω μπαστουρμά.


Δεν θα χαρακτήριζα τα λεγόμενα σου αισχρές προσβολές σε καμιά περίπτωση. Θα επιθυμούσα απλώς να είσαι λιγότερο ειρωνικός με τους "αντιφρονούντες" συνομιλητές σου (εκτός κι αν σου μιλάνε με τον ίδιο τρόπο...) αλλά και πάλι σε δέχομαι όπως είσαι...καταννοώ την αδυναμία εξεύρεσης σοβαρών επιχειρημάτων και την στροφή σε εύκολες διαλογικές κοπάνες...

Όσο για το άλλο δεν πολυ-συμπαθώ την μυρωδιά του, λυπάμαι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αλλά και πάλι σε δέχομαι όπως είσαι... (:P)

καταννοώ την αδυναμία εξεύρεσης σοβαρών επιχειρημάτων και την στροφή σε εύκολες διαλογικές κοπάνες...



ο Χριστιανός που ακολουθεί τον Χριστό, θα είχε γυρίσει και το άλλο μάγουλο στις προσβολές,
σταματώντας την πρόταση στο σημείο (:P)


Αναγγενημένε μου φίλε.

Πως ήταν η ζωή πριν ανακαλύψεις τον Χριστό;
Ποιό συμβάν σε έστρεψε στην Πίστη;
Πες μου και για την παιδική σου ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ο Χριστιανός που ακολουθεί τον Χριστό, θα είχε γυρίσει και το άλλο μάγουλο στις προσβολές,
σταματώντας την πρόταση στο σημείο (:P)


Αναγγενημένε μου φίλε.

Πως ήταν η ζωή πριν ανακαλύψεις τον Χριστό;
Ποιό συμβάν σε έστρεψε στην Πίστη;
Πες μου και για την παιδική σου ηλικία.

Μα δεν τις θεωρώ προσβολές... Δεν ένιωσα να με προσβάλλεις... Διαφορετικά θα σου το έλεγα... Δεν θεωρώ πως έγινε κάτι καν στο πρώτο μάγουλο... Εν τούτοις με ενόχλησε ομολογώ η παρουσία κάποιοων ειρωνικών σχολιασμών...Αν το θεωρείς σφαλιάρα στο μάγουλο... Εγώ το βρίσκω καθημερινότητα...

Απ την άλλη μην ξεχνάς πως ο αγώνας του χριστιανού να πορρίψει τον εγωισμό του και να φτάσει να γυρίσει και το άλλο μάγουλο δεν είναι κάτι που κερδίζεται με την ανάγνωση και μόνο, χρειάζεται καθημερινή πρακτική και πάντοτε δεν τα καταφέρνουμε όπως θα το θέλαμε... Σ ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να διαπιστώσω και σήμερα ότι χρειάζομαι περισσότερη βελτίωση...

1. Πριν ανακαλύψω τον Χριστό, πίστευα στον Χριστό όμως χωρίς να τον γνωρίζω. Στηριζόμουνα στην θρησκεία μου και πίστευα πως πέρα απ αυτήν δεν μπορεί να υπάρχει τίποτα άλλο ως αλήθεια. Επικαλούμουν τον Θεό, πάντοτε με βοηθούσε αλλά δεν είχα διαβάσει ποτέ το Ευαγγέλιο.

2. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο συμβάν που μ έστρεψε στην πίστη. Θα καταλάβεις από το 3.

3. Την παιδική μου ηλικία την πέρασα με τον παππού και τη γιαγιά. Αυτοί δεν είχανε ιδιαίτερη επαφή με τα θρησκευτικά. Εγώ από πολύ μικρή ηλικία έβλεπα πολλούς εφιάλτες. Συνεχώς έβλεπα ότι κάποια αόρατη παρουσία, μου προκαλούσε έντονο φόβο και απέχθεια με κηνυγούσε... Τότε άκουσα κάπου για την προσευχή και κάθε μέρα πριν κοιμηθώ ξεκίνησα να προσεύχομαι. Οι εφιάλτες σταμάτησαν. Αυτή ήτανε η πρώτη μου προσωπική εμπειρία που με έστρεψε στην προσευχή και στον Θεό. Αν πάλι ρωτάς πως ήρθα σε πρώτη επαφή με το Ευαγγέλιο: Αυτό έγινε σε ηλικία 18 χρονών. Αφορμή ήτανε μια παρότρυνση από την μητέρα μου που η ίδια άρχισε να το διαβάζει και να αλλάζει η ζωή της. Μένουμε σε διαφορετικές χώρες και έτσι δεν μπορούσε να μου πει τίποτε περισσότερο από το να διαβάσω το Ευάγγελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θεωρείς οτι αν κάποιος αγαπάει απλά και ανιδιοτελή, δεν έχει μυαλό και είναι συναισθηματικός ?
Εχεις την δύναμη να σκεφτείς και να πεις για τον εξ αίματος μοναδικό αδερφό σου, οτι πρέπει να τον συγχωρήσεις για το σφάλμα και ενδεχομένως σκόπιμο, εις βάρος σου που έκανε ?
Ο μοναδικός λόγος για την σκέψη σου αυτή να είναι η αγάπη που νιώθεις γι'αυτόν . Αραγε αυτή η αγάπη είναι λάθος ? Είναι συναισθηματική ?
Η μήπως θεωρείς οτι είσαι αδύναμος που αγαπάς ?

Μα τι σχεση εχει αυτο με το δικο μου ποστ που αναφεροταν ξεκαθαρα στην καρδια σαν οργανο του ανθρωπινου σωματος??? Και στην εξηγηση πως η αναφορα της ως κεντρο των συναισθηματων, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Αγγελος, ειναι απλως ενα σχημα λογου???

Παρ' ολα αυτα θα σου απαντησω...

Δεν θεωρω καποιον που αγαπα απλα και ανιδιοτελη, αμυαλο... Ουτε καν συναισθηματικο, αφου ο ορος αναφερεται σε αλλη κατηγορια ατομων...
Εχοντας κι εγω νιωσει αυτη την αγαπη δεν την θεωρω λαθος, αν και μπορει να μας οδηγησει σε λαθος αποφασεις... Αλλα πρεπει να ζουμε με αυτην...

Δεν θεωρω αδυναμια οτι αγαπω, θεωρω αδυναμια το να τυφλωνομαι απο την αγαπη μου και να μην βλεπω την πραγματικοτητα...

Υγ. Επειδη ολο σου το ποστ πιστευω πως στηριχτηκε στην αναφορα μου περι συναισθηματικης πλευρας του εγκεφαλου, εχω να σου υπενθυμισω οτι εβαλα εισαγωγικα, κοινως δεν το εννοουσα με την κυριολεκτικη του εννοια, αλλα ως το κομματι του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τα αισθηματα... Εν τελει, θεωρησε το ως μια λανθασμενη επιλογη λεξης αν θελεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top