Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σε μια κυριως ενθεη κοινωνια, η ερωτηση ειναι σωστη... Ασχετως του τι προϋπηρχε...

εμμενω σε αυτο που λεω, γιατι τους ενθεους βαραινει η ευθυνη της αιτιολογισης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εμμενω σε αυτο που λεω, γιατι τους ενθεους βαραινει η ευθυνη της αιτιολογισης!

Παρ' ολα αυτα... Γενικως το ερωτημα ειναι σωστο να τιθεται ετσι, καθως γενικοτερα τεινουμε να μελαταμε το διαφορετικο, μη συνηθισμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Παρ' ολα αυτα... Γενικως το ερωτημα ειναι σωστο να τιθεται ετσι, καθως γενικοτερα τεινουμε να μελαταμε το διαφορετικο, μη συνηθισμενο...

δεδομενου του γεγονοτος οτι τοσα εκατομμυρια εχουν ακριβως την ιδια κοσμοθεωρεια θα επρεπε να τους κανει να αναρωτιουνται οχι για την αθεια αλλα για την πιστη τους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας:
δεδομενου του γεγονοτος οτι τοσα εκατομμυρια εχουν ακριβως την ιδια κοσμοθεωρεια θα επρεπε να τους κανει να αναρωτιουνται οχι για την αθεια αλλα για την πιστη τους

Συγγνώμη, αλλά δεν δεχόμαστε συνήθως ότι η απόφαση της πλειοψηφίας είναι και η, κατά το μεγαλύτερο μέρος, η σωστότερη; Έτσι δε λειτουργεί η δημοκρατία γενικότερα; Γιατί λοιπόν υπαινίσσεσαι οτι ακριβώς λόγω του ότι μια θρησκεία λατρεύεται από πολλούς θα πρέπει αξιωματικά να δημιουργούνται ερωτηματικά ως προς την ορθότητα της;

Δε λεω πολλές φορές η κοινή γνώμη δεν αποφασίζει ορθά, ή τουλάχιστον θα μπορούσε να κάνει καλύτερες επιλογές. Επίσης και εγώ ο ίδιος έχω πει σε προηγούμενη δημοσίευση οτι οι θρησκείες αποτελούν μέσω κυριαρχίας και ελέγχου των μαζών. Αλλά αυτο, οφείλεται κυρίως στο ανθρώπινο συμφέρον και όχι στον πυρήνα της κάθε θρησκείας, ήτοι τη διδασκαλία της. Και δε νομίζω οτι η διδασκαλία του χριστιανισμού τουλάχιστον φέρει κάτι το μεμπτό απο πλευράς ηθικής, μάλιστα η ηθική που προέκυψε απο τη φιλοσοφική αναζήτηση τόσο των αρχαίων ελλήνων όσο και των μετέπειτα φιλοσόφων συνάδει σε πολύ μεγάλο βαθμό με την κοινώς αποδεκτή ηθική των ημερών μας.

Το ζητούμενο δεν είναι η κάθε πλευρά να τονίζει τις διαφωνίες της με την άλλη, αλλά να γνωρίζει ο καθένας τι πιστεύει ο άλλος, γιατί το πιστεύει ή το αμφισβητεί και το κυριότερο να σέβεται τις επιλογές των συνανθρώπων του και να μην συγκαταλέγει τα θέματα πίστης στους παράγοντες αξιολόγισης που εφαρμόζει στον κάθε άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν δεχόμαστε συνήθως ότι η απόφαση της πλειοψηφίας είναι και η, κατά το μεγαλύτερο μέρος, η σωστότερη; Έτσι δε λειτουργεί η δημοκρατία γενικότερα; Γιατί λοιπόν υπαινίσσεσαι οτι ακριβώς λόγω του ότι μια θρησκεία λατρεύεται από πολλούς θα πρέπει αξιωματικά να δημιουργούνται ερωτηματικά ως προς την ορθότητα της;
θετεις τρια ερωτηματα.
θα απαντησω πρωτα στο τελευταιο, γιατι αξιωματικα αυτη η θρησκεια επιβληθηκε απολυταρχικα στην πλειονοτητα και επομενως καθαιρεσε οποιαδηποτε υπαρξη δημοκρατιας οσον αφορα τη διαμορφωση θρησκευτικης συνειδησης. οι περισσοτεροι μιλανε για "δεν πιστευω στην εκκλησια αλλα σε εναν χριστιανισμο" π.χ. εγω τα θεωρω τριχες. στον χριστιανισμο που τους επιβληθηκε πιστευουν απλα θελουν να επεχουν απο τα θρησκευτικα σκανδαλα. εφοσον, η θρησκευτικη πεποιθηση επιβαλεται, το ορθο ειναι να ειναι το πρωτο "ιδανικο" που πρεπει να αμφισβητηθει.

οσον αφορα το πρωτο ζητημα. ασφαλως και ΔΕΝ δεχομαστε οτι η αποφαση της πλειοψηφιας, στην περιπτωση μας δεν ειναι αποφαση,αλλα πεποιθηση, ως πιο ορθη απο μια αλλη τεκμηριωμενη αποψη.

και τελος, η δημοκρατια υιοθετει την θεση της πλειοψηφιας. ομως, αυτο δεν δινει το αλαθητο στην θεση της.

Υ.Γ. σε μια κοινωνια, της οποιας ο μονος πολιτικος ρολος, ειναι η επιλογη ενος κοινωβουλιου καθε 4 χρονια, δινοντας μια επιταγη να κανει οτιδηποτε θελει, να διορισει οποιονδηποτε θελει, χωρις αυτος να ειναι αιρετος (βλεπε 20 νεους συμβουλους παπανδρεου)ας μη μιλαμε για δημοκρατια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το ζητούμενο δεν είναι η κάθε πλευρά να τονίζει τις διαφωνίες της με την άλλη, αλλά να γνωρίζει ο καθένας τι πιστεύει ο άλλος, γιατί το πιστεύει ή το αμφισβητεί και το κυριότερο να σέβεται τις επιλογές των συνανθρώπων του και να μην συγκαταλέγει τα θέματα πίστης στους παράγοντες αξιολόγισης που εφαρμόζει στον κάθε άνθρωπο.
καθε αλλο, σε μια συζητηση, εφοσον μπαινει στη διαδικασια, πρεπει να καταφερει να υποστηριξει την αποψη του. ειναι φυσικο επακολουθο δυο εκ διαμετρου αντιθετων αποψεων η διαφωνια.

αποψεις που συγκροουνται με τις δικες μου, δεν μπορω να τις σεβαστω, και για αυτο το λογο προσπαθω να τις καταρριψω!
αι δε νομίζω οτι η διδασκαλία του χριστιανισμού τουλάχιστον φέρει κάτι το μεμπτό απο πλευράς ηθικής, μάλιστα η ηθική που προέκυψε απο τη φιλοσοφική αναζήτηση τόσο των αρχαίων ελλήνων όσο και των μετέπειτα φιλοσόφων συνάδει σε πολύ μεγάλο βαθμό με την κοινώς αποδεκτή ηθική των ημερών μας.
δεν εχει κατι μεμπτο απο την πλευρα της ηθικης ΣΟΥ!

η ηθικη της φιλοσοφικης αναζητησης των αρχαιων ελληνων ερχοταν πολλες φορες σε συγκρουση, αφου διαφορετικες φιλοσοφικες σχολες ειχαν πολυ διαφορετικες κοσμοθεωρειες. μετεπειτα φιλοσοφων;
φιλοσοφων του μεσαιωνα, του διαφωτισμου, της αναγεννησεις; που ηταν βαθυτατα επηρεασμενοι αρχικα απο τις θρησκευτικες πεποιθησεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
αποψεις που συγκροουνται με τις δικες μου, δεν μπορω να τις σεβαστω, και για αυτο το λογο προσπαθω να τις καταρριψω!

Κάποιος Κινέζος σοφός είπε: "Τον εχθρό σου, μπορείς να τον νικήσεις στη μάχη, μπορείς και να τον σκοτώσεις, όμως αν δεν τον σέβεσαι, κάποια μέρα θα γίνεις ίδιος μ' εκείνον"...

Πόσο δίκιο είχε, απ' ό,τι βλέπω Φίλιε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας:
καθε αλλο, σε μια συζητηση, εφοσον μπαινει στη διαδικασια, πρεπει να καταφερει να υποστηριξει την αποψη του. ειναι φυσικο επακολουθο δυο εκ διαμετρου αντιθετων αποψεων η διαφωνια.

αποψεις που συγκροουνται με τις δικες μου, δεν μπορω να τις σεβαστω, και για αυτο το λογο προσπαθω να τις καταρριψω!

"Διαφωνώ μαζί σου αλλά θα υπερασπιστώ με όλη μου τη δύναμη το δικαίωμά σου να διαφωνείς."

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας:
οσον αφορα το πρωτο ζητημα. ασφαλως και ΔΕΝ δεχομαστε οτι η αποφαση της πλειοψηφιας, στην περιπτωση μας δεν ειναι αποφαση,αλλα πεποιθηση, ως πιο ορθη απο μια αλλη τεκμηριωμενη αποψη.

και τελος, η δημοκρατια υιοθετει την θεση της πλειοψηφιας. ομως, αυτο δεν δινει το αλαθητο στην θεση της.

Υ.Γ. σε μια κοινωνια, της οποιας ο μονος πολιτικος ρολος, ειναι η επιλογη ενος κοινωβουλιου καθε 4 χρονια, δινοντας μια επιταγη να κανει οτιδηποτε θελει, να διορισει οποιονδηποτε θελει, χωρις αυτος να ειναι αιρετος (βλεπε 20 νεους συμβουλους παπανδρεου)ας μη μιλαμε για δημοκρατια!

Σαφώς και δεν υπάρχει το αλάθητο, το παραθέτω και εγώ άλλωστε. Επιπλέον, ο χριστιανισμός εξαπλώθηκε σε μια περίοδο ιδιαίτερα αφιλόξενη καθότι δεν υπήρχε θεσπισμένη ανεξιθρησκεία από καμία αρχή. Έτσι, δεν θα μπορούσα να πω οτι, αρχικά τουλάχιστον επιβλήθηκε στους λαούς. Αργότερα κατα την περίοδο του Μεσαίωνα έγιναν έκτροπα στο όνομα του Θεου αλλά σε αυτό φταίνε οι άνθρωποι και όχι η φιλοσοφία η ίδια. Σε μια περίοδο που ήταν αναγκαία η εγκαθίδρυση πολιτικής σταθερότητας στα βασίλεια της Ευρώπης, ο χριστιανισμός χρησιμοποιήθηκε ως εργαλείο επιβολής τάξης μέσω ενός κοινού τρόπου ζωής και πεποιθήσεων. Το γεγονός δε οτι ήταν και μια θρησκεία που κύρηττε την αγάπη και προσέφερε ελπίδα στους ανθρώπους το έκανε ακόμη ισχυρότερο εργαλείο.

Στην αρχαιότητα είχαν χρησιμοποιηθεί, εκτός απο τη θρησκεία και άλλα πιο ορθολογιστικά μέσα, όπως η ρητορία για να προσανατολήσουν την κοινή γνώμη. Στις μέρες μας συμβαίνει το ίδιο αν και πλέον έχει προστεθεί και η διαχείρηση της πληροφορίας καθότι είναι πολύ μεγαλύτερη η ισχύς των πληροφοριών στο σύγχρονο κόσμο σε σχέση με το παρελθόν. Παρατηρούμε λοιπόν, ότι ασχέτως εποχής υπήρχαν ορισμένα, διαχρονικά δημαγωγικά μέσα τα οποία και χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρρον από τους λίγους για την συγκέντρωση εξουσίας.

Αυτά όμως αποτελούν εγκλήματα όχι μόνο σε βάρος της ανθρωπότητας, αλλά και σε βάρος της θρησκείας της ίδιας αφού στρεβλώνει τη διδασκαλία της προς χάριν του προσωπικού συμφέροντος.

Για να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος, ο χριστιανισμός, την εποχή του μεσαίωνα υπέστη διωγμούς στην Ανατολική Ασία και ιδιαίτερα στην Ιαπωνία κατά την εποχή των Shogunates, δηλαδή την εποχή του αποκλεισμού της Ιαπωνίας από τον Δυτικό κόσμο. Να σημειωθεί οτι η Ιαπωνία είναι χώρα που παραδοσιακά στρέφεται σε ενα μείγμα θρησκειών, πέραν του Βουδισμού. Κλείνοντας την παρένθεση, αν και μειωψηφικά η θρησκεία επιβιώνει μέχρι τις μέρες μας.
Επίτρεψέ μου ως προς την ύπαρξη δημοκρατίας να απαντήσω σε νέα δημοσίευση καθότι το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον ζήτημα.

Συγχώρησέ μου την προσωπική νύξη, αλλά γιατί τόσο πάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ρίξτε μια χρήσιμη ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Απο το όλο άρθρο θα μοθ επιτρέψεις να κρατήσω την παρακάτω σειρά:
«τα δύο άτομα που ενσαρκώνουν τις εκδηλώσεις του κακού στον αιώνα μας, ο Αδόλφος Χίτλερ και ο Ιωσήφ Στάλιν, ήταν και οι δυο τους δεδηλωμένοι αθεϊστές».

Και εγώ θα μπορούσα να αντιπαραβάλλω ότι, για τον αιώνα μας απο τους μεγαλύτερους εγκληματίες είναι οι Τζορτζ Μπους πατέρας και υιός οι οποίοι δηλώνουν χριστιανοί καθολικοί.

Αναρρωτιέμαι, λέει αυτό κάτι για τη θρησκεία; Είνα αυτός παράγοντας να κρίνεις μια οποιαδήποτε φιλοσοφία, απο την απειροελάχιστη μερίδα των φανατικών; Η μήπως κανείς πρέπει να εξετάζει τη βάση;

Το άρθρο που παραθέτεις, εξαιρουμένου του γεγονότος ότι είναι λείαν αμφισβητίσημη η αμεροληψία εγκυρότηταα της πηγής, παρουσιάζει ένα, ας μου επιτραπεί να πω διάχυτο φανατισμό. Δεν επικεντρώνεται διόλου στα αίτια του αθεισμού η στη λογική του, αλλά εφαρμόζει το ύφος, "δέκα και ένας λόγοι γιατι εμείς έχουμε δίκιο και αυτοί έχουν άδικο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Διατυπώνοντας την προσωπική μου κυρίως άποψη επί του θέματος, θα έλεγα οτι ο διαχωρισμός αυτός είναι μάλλον άδύνατος. Και αυτό, γιατί μια θρησκεία μέσω του δόγματος που θεσπίζει οδηγεί στη δημιουργία οπαδών. Η οργάνωση των οπαδών αυτών είναι το αμέσως επόμενο βήμα, το οποίο πηγάζει απο την ανάγκη των ανθρώπων να κοινωνικοποιηθουν, αλλά και απο την ίδια τη φύση της θρησκείας που προυποθέτει λατρεία, η οποία, ιδιαίτερα στην περίπτωση του χριστιανισμού, γίνεται ομαδικά.

Επιπλέον, ιδιαίτερα στην περίπτωση της Ελλάδας, σκεφθείτε μόνο σε τι βαθμό έχει ταυτιστεί η θρησκεία με την Εκκλησία από το απλό και μόνο γεγονός του βαθμού της δυείσησης στη γλώσσα. Ετυμολογικά η λέξη εκκλησία προέρχεται απο το ρήμα εκ-καλώ με χρήση του θέματος από το επίθετο έκκλητ-ος. Εκκαλώ σήμαινε προσκαλώ άτομα εκ (από) του συνόλου να σχηματίσουν ομάδα. Αποτέλεσμα αυτής της έκ-κλησης ο σχηματισμός σύναξης, συνέλευσης. Με τη λέξη Εκκλησία περιγράφεται τόσο η διαδικασία της συνέλευσης, όσο και το αποτέλεσμά της. Η χρήση δε της λέξης είναι συνεχής από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μάς. Το δε νόημα της με την εξάπλωση του χριστιανισμού έγινε πιο ειδικό, καθότι από την έννοια της λαικής συνέλευσης που είχε, απέκτησε την έννοια της σύναξης σε κοινή λατρεία κατ αρχήν, και αργότερα κατέληξε να ταυτοποιθεί με την οργανωμένη ομάδα ανθρώπων, εκείνων πυ λατρεύουν το χριστιανισμό. Αν παρατηρησετε, για καμία άλλη θρησκεία που ασκείται στη χώρα μας δεν χρησιμοποιείται η λέξη Εκκλησία, καθότι στο μυαλό του απλού ανθρώπου αυτό αποτελεί ύβρι προς το Θεο.

Τα βλέπεις πολύ ρομαντικά. Η εκκλησία μπορεί να ξεκίνησε με αυτό το σκοπό αλλά τελικά κατέληξε να είναι ο ελεγκτής των πάντων υπό τη σκέπη του Θεού. Σε καμιά άλλη θρησκεία δεν επεμβαίνει η θρησκεία στα κρατικά ζητήματα. Έτσι όπως έχει καταντήσει η εκκλησία σήμερα μόνο ντροπή κι αίσχος μπορώ να αισθανθώ. Εγώ κρατάω τη σχέση μου με το Χριστό (στο Θεό δεν πιστεύω πολύ) ως προσωπική μου υπόθεση. Δε σε κάνει πιο πιστό το να μοιράζεσαι μια πίστη σου με άλλους, ίσα ίσα πιο πολύ υποκρισία μου φαίνεται το να θες να δείξεις ντε και σώνει στους άλλους οτι πιστεύεις. Το έχουμε παρακάνει εδώ στην Ελλάδα "δε νηστεύεις; ντροπή!", "δεν πήγες στην Ανάσταση; απαπα" και λοιπά και λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα αυτη ειναι η μονιμη παγιδα του να προσπαθεις να επιβαλλεις τις αποψεις που ειναι αδυνατον να αποδειξεις... Σε οδηγουν με μαθηματικη ακριβεια στον φανατισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τα βλέπεις πολύ ρομαντικά. Η εκκλησία μπορεί να ξεκίνησε με αυτό το σκοπό αλλά τελικά κατέληξε να είναι ο ελεγκτής των πάντων υπό τη σκέπη του Θεού. Σε καμιά άλλη θρησκεία δεν επεμβαίνει η θρησκεία στα κρατικά ζητήματα. Έτσι όπως έχει καταντήσει η εκκλησία σήμερα μόνο ντροπή κι αίσχος μπορώ να αισθανθώ. Εγώ κρατάω τη σχέση μου με το Χριστό (στο Θεό δεν πιστεύω πολύ) ως προσωπική μου υπόθεση. Δε σε κάνει πιο πιστό το να μοιράζεσαι μια πίστη σου με άλλους, ίσα ίσα πιο πολύ υποκρισία μου φαίνεται το να θες να δείξεις ντε και σώνει στους άλλους οτι πιστεύεις. Το έχουμε παρακάνει εδώ στην Ελλάδα "δε νηστεύεις; ντροπή!", "δεν πήγες στην Ανάσταση; απαπα" και λοιπά και λοιπά.
Ασε τι κανει η Εκκλησια κοιτα εσυ τι κανειs για τον εαυτο σου και για την εμπρακτη πιστη σου στον Θεο.Την ντροπη και το αισχοs θα το νιωσουμε οταν βρεθουμε ενωπιων Θεου και θα λογοδοτησουμε για τιs πραξειs μαs.
Εσυ πωs κραταs την πιστη σου στο Θεο με το να πιστευειs μονο στο Χριστο; Το ομοουσιο του Πατροs και του Υιου δεν σου λεει τιποτα; Δεν γινεται να πιστευειs στον Χριστο και να μην πιστευειs στον Πατερα γιατι ο Χριστοs ειναι ο Λογοs του Θεου.Εχουμε και με το ομοουσιο του Αγιου Πνευματοs το οποιο σαs λεω οτι οποιοs πει κακη κουβεντα για αυτον ειναι η μεγιστη αμαρτια που μπορει να διαπραξει και που δεν συγχωρειτε με τιποτα στον κοσμο ουτε απο τον Θεο τον ιδιο,για αυτο προσεξτε το πολυ καλα αυτο που σαs λεω.
Δεν ειναι υποκρισια του να πιστευειs στο Θεο και να το δειχνειs εμπρακτα κανειs μεγαλο λαθοs,υποκρισια ειναι του να λεs οτι εσυ πιστευειs περισσοτερο απο τουs αλλουs και θα παs σιγουρα στον παραδεισο,ναι αυτο ειναι υποκρισια.Αν δεν πηγαινειs στην Εκκλησια,αν δεν νηστευειs,δεν εξομολογησε αν δεν λαμβανειs Θεια Κοινωνια τι σοι πιστη στο Θεο ειναι αυτη; Ο Χριστοs τουs χαρακτηρισε ολουs αυτουs ωs χλιαρουs στην πιστη τουs γιατι ειναι και με τον Θεο και με τον Μαμωνα,και μαλιστα ειπε οτι την ωρα τηs κρισηs ολουs αυτουs θα τουs φτυσει απο το στομα του γιατι τουs θεωρει χειροτερουs και απο τουs Αθεουs!!.Ολα αυτα στα λεω για να σε ενημερωσω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και θα πρεπει να ψαχτειs περισσοτερο,δεν σωνεσαι με ενα πιστευω στο Θεο και μετα να γυρναs την πλατη και κανειs πραγματα που δεν εχουν καμμια σχεση με εμπρακτη αγαπη προs τον Θεο πρεπει να το διχνειs καθε μερα με τα εργα σου αλλα και να τουs τιμαs με την προσευχη σου και τον τακτικο Εκκλησιασμο σου.
Βλεπω οτι πολλοι σπουδαγμενοι σε διαφορα πανεπιστημια και με γνωσειs παρολλα αυτα εχετε μαυρα μεσανυχτα περι Χριστιανισμου και Ιδεων του Χριστιανισμου.Γι'αυτο ειπε εξαλλου ο χριστοs μαs οτι το κακο θα ερθει απο τουs γραμματιζουμενουs.Ψαχτειτε γιατι ο καιροs περναει και η αιωνια απωλεια απο τον παραδεισο καθε μερα ερχετε ολο και πιο κοντα μαs αν δεν αλλαξουμε σταση.
ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ ΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
α βλέπεις πολύ ρομαντικά. Η εκκλησία μπορεί να ξεκίνησε με αυτό το σκοπό αλλά τελικά κατέληξε να είναι ο ελεγκτής των πάντων υπό τη σκέπη του Θεού. Σε καμιά άλλη θρησκεία δεν επεμβαίνει η θρησκεία στα κρατικά ζητήματα. Έτσι όπως έχει καταντήσει η εκκλησία σήμερα μόνο ντροπή κι αίσχος μπορώ να αισθανθώ. Εγώ κρατάω τη σχέση μου με το Χριστό (στο Θεό δεν πιστεύω πολύ) ως προσωπική μου υπόθεση. Δε σε κάνει πιο πιστό το να μοιράζεσαι μια πίστη σου με άλλους, ίσα ίσα πιο πολύ υποκρισία μου φαίνεται το να θες να δείξεις ντε και σώνει στους άλλους οτι πιστεύεις. Το έχουμε παρακάνει εδώ στην Ελλάδα "δε νηστεύεις; ντροπή!", "δεν πήγες στην Ανάσταση; απαπα" και λοιπά και λοιπά.

Ο σκοπός μου στην περίπτωση αυτή δεν ήταν να τονίσω τα λάθη τηε Εκκλησίας όπως αυτή λειτουργεί σήμερα, αλλά να προσπαθήσω να εκφράσω μια άποψη πιο κοντά στις ιδέες, τη φιλοσοφία της θρησκείας. Έχω παραθέσει παραπάνω την άποψή μου για τη σχέση κράτους-εκκλησίας παραπάνω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ασε τι κανει η Εκκλησια κοιτα εσυ τι κανειs για τον εαυτο σου και για την εμπρακτη πιστη σου στον Θεο.Την ντροπη και το αισχοs θα το νιωσουμε οταν βρεθουμε ενωπιων Θεου και θα λογοδοτησουμε για τιs πραξειs μαs.
Εσυ πωs κραταs την πιστη σου στο Θεο με το να πιστευειs μονο στο Χριστο; Το ομοουσιο του Πατροs και του Υιου δεν σου λεει τιποτα; Δεν γινεται να πιστευειs στον Χριστο και να μην πιστευειs στον Πατερα γιατι ο Χριστοs ειναι ο Λογοs του Θεου.Εχουμε και με το ομοουσιο του Αγιου Πνευματοs το οποιο σαs λεω οτι οποιοs πει κακη κουβεντα για αυτον ειναι η μεγιστη αμαρτια που μπορει να διαπραξει και που δεν συγχωρειτε με τιποτα στον κοσμο ουτε απο τον Θεο τον ιδιο,για αυτο προσεξτε το πολυ καλα αυτο που σαs λεω.

Μα ποτε θα μαθουμε επιτελους οτι η πιστη στο θεϊκο στοιχειο ειναι καθαρα προσωπικη και δεν μπορει κανενας μας να επιβαλλει σε καποιον το τι θα πιστευει??? Ολα αυτα περι των ομοουσιων καποιος μπορει να τα ακουει βερεσε... Να του αρκει η διδασκαλια του Ιησου...

Δεν ειναι υποκρισια του να πιστευειs στο Θεο και να το δειχνειs εμπρακτα κανειs μεγαλο λαθοs,υποκρισια ειναι του να λεs οτι εσυ πιστευειs περισσοτερο απο τουs αλλουs και θα παs σιγουρα στον παραδεισο,ναι αυτο ειναι υποκρισια.Αν δεν πηγαινειs στην Εκκλησια,αν δεν νηστευειs,δεν εξομολογησε αν δεν λαμβανειs Θεια Κοινωνια τι σοι πιστη στο Θεο ειναι αυτη; Ο Χριστοs τουs χαρακτηρισε ολουs αυτουs ωs χλιαρουs στην πιστη τουs γιατι ειναι και με τον Θεο και με τον Μαμωνα,και μαλιστα ειπε οτι την ωρα τηs κρισηs ολουs αυτουs θα τουs φτυσει απο το στομα του γιατι τουs θεωρει χειροτερουs και απο τουs Αθεουs!!.Ολα αυτα στα λεω για να σε ενημερωσω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και θα πρεπει να ψαχτειs περισσοτερο,δεν σωνεσαι με ενα πιστευω στο Θεο και μετα να γυρναs την πλατη και κανειs πραγματα που δεν εχουν καμμια σχεση με εμπρακτη αγαπη προs τον Θεο πρεπει να το διχνειs καθε μερα με τα εργα σου αλλα και να τουs τιμαs με την προσευχη σου και τον τακτικο Εκκλησιασμο σου.
Βλεπω οτι πολλοι σπουδαγμενοι σε διαφορα πανεπιστημια και με γνωσειs παρολλα αυτα εχετε μαυρα μεσανυχτα περι Χριστιανισμου και Ιδεων του Χριστιανισμου.Γι'αυτο ειπε εξαλλου ο χριστοs μαs οτι το κακο θα ερθει απο τουs γραμματιζουμενουs.Ψαχτειτε γιατι ο καιροs περναει και η αιωνια απωλεια απο τον παραδεισο καθε μερα ερχετε ολο και πιο κοντα μαs αν δεν αλλαξουμε σταση.
ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ ΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!

"Ουαι υμιν, γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται!!"
Μα τιποτα δεν σας εμαθε, ω Χριστιανοι, η διδασκαλια του Ιησου?? Εχετε καταντησει τον Χριστιανισμο εκσυγχρονισμενο Ιουδαϊσμο... Αντικαταστησατε τον "αχρηστο" Μωσσαϊκο Νομο, με μια αναθεωρημενη εκδοση... Αλλα οι καταρες κι οι φοβοι της Οργης του Θεου και της Θειας Δικης καλα κρατουν!! Δεν εχετε μαθει τιποτα πια??? Τιποτα??? Δεν εχετε κουραστει με την μοιρολατρεια???

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ασε τι κανει η Εκκλησια κοιτα εσυ τι κανειs για τον εαυτο σου και για την εμπρακτη πιστη σου στον Θεο.Την ντροπη και το αισχοs θα το νιωσουμε οταν βρεθουμε ενωπιων Θεου και θα λογοδοτησουμε για τιs πραξειs μαs.

Αυτό ακριβώς κάνω. Πιστεύω με το δικό μου τρόπο και αδιαφορώ τελείως για την επίγεια κατάσταση της εκκλησίας που με κάνει να ντρέπομαι - το ξαναλέω. Εσύ μπορείς να μου πεις τι προσφέρει η εκκλησία στους πάσχοντες και τους έχοντες ανάγκη;

Εσυ πωs κραταs την πιστη σου στο Θεο με το να πιστευειs μονο στο Χριστο; Το ομοουσιο του Πατροs και του Υιου δεν σου λεει τιποτα; Δεν γινεται να πιστευειs στον Χριστο και να μην πιστευειs στον Πατερα γιατι ο Χριστοs ειναι ο Λογοs του Θεου.Εχουμε και με το ομοουσιο του Αγιου Πνευματοs το οποιο σαs λεω οτι οποιοs πει κακη κουβεντα για αυτον ειναι η μεγιστη αμαρτια που μπορει να διαπραξει και που δεν συγχωρειτε με τιποτα στον κοσμο ουτε απο τον Θεο τον ιδιο,για αυτο προσεξτε το πολυ καλα αυτο που σαs λεω.

Πιστεύω με ένα δικό μου τρόπο - μου επιτρέπεις ε; Πιστεύω σε αυτά που δίδαξε ο Χριστός περί καλοσύνης και προσπαθώ να τα εφαρμόσω στη ζωή μου.

Νόμιζα οτι ο Θεός συγχωρεί και δεν τιμωρεί...:/:

Δεν ειναι υποκρισια του να πιστευειs στο Θεο και να το δειχνειs εμπρακτα κανειs μεγαλο λαθοs,υποκρισια ειναι του να λεs οτι εσυ πιστευειs περισσοτερο απο τουs αλλουs και θα παs σιγουρα στον παραδεισο,ναι αυτο ειναι υποκρισια.Αν δεν πηγαινειs στην Εκκλησια,αν δεν νηστευειs,δεν εξομολογησε αν δεν λαμβανειs Θεια Κοινωνια τι σοι πιστη στο Θεο ειναι αυτη; Ο Χριστοs τουs χαρακτηρισε ολουs αυτουs ωs χλιαρουs στην πιστη τουs γιατι ειναι και με τον Θεο και με τον Μαμωνα,και μαλιστα ειπε οτι την ωρα τηs κρισηs ολουs αυτουs θα τουs φτυσει απο το στομα του γιατι τουs θεωρει χειροτερουs και απο τουs Αθεουs!!.Ολα αυτα στα λεω για να σε ενημερωσω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και θα πρεπει να ψαχτειs περισσοτερο,δεν σωνεσαι με ενα πιστευω στο Θεο και μετα να γυρναs την πλατη και κανειs πραγματα που δεν εχουν καμμια σχεση με εμπρακτη αγαπη προs τον Θεο πρεπει να το διχνειs καθε μερα με τα εργα σου αλλα και να τουs τιμαs με την προσευχη σου και τον τακτικο Εκκλησιασμο σου.

Δεν είπα οτι πιστεύω περισσότερο, ούτε με ενδιαφέρει ο παράδεισος - εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση εδώ. Δε θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω περαιτέρω τι πιστεύω και πώς γιατί και οφ τόπικ είναι και δεν αφορά κανέναν. Σε βεβαιώ πάντως οτι μπορώ κάλλιστα να πράττω το λόγο του Χριστού (την καλοσύνη) χωρίς εκκλησιασμό, νηστεία και προσευχή - ή τουλάχιστον να τα κάνω ότε και αν τα νιώθω. Αν ο Θεός με φτύσει στο στόμα γι' αυτό το λόγο την ώρα της κρίσης θα γυρίσω να Του πω οτι είναι υποκριτής γιατί εγώ έχω κάνει όλα αυτά που δίδασκε - προσπαθώ δηλαδή να κάνω το καλό κι αυτό είναι το πιο βασικό.

Βλεπω οτι πολλοι σπουδαγμενοι σε διαφορα πανεπιστημια και με γνωσειs παρολλα αυτα εχετε μαυρα μεσανυχτα περι Χριστιανισμου και Ιδεων του Χριστιανισμου.Γι'αυτο ειπε εξαλλου ο χριστοs μαs οτι το κακο θα ερθει απο τουs γραμματιζουμενουs.Ψαχτειτε γιατι ο καιροs περναει και η αιωνια απωλεια απο τον παραδεισο καθε μερα ερχετε ολο και πιο κοντα μαs αν δεν αλλαξουμε σταση.
ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ ΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!

Σπουδαγμένη δεν είμαι και πράγματι δε γνωρίζω πολλά για το Χριστιανισμό. Θέλω να πιστεύω όμως οτι μπορώ να ξεχωρίσω το καλό από το κακό. Μπορεί για σένα τα πιστεύω μου να φαίνονται αιρετικά, δε με πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ειστε εγωιστεs και θελετε να πιστευετε οπωs σαs βολευει εσαs και οχι οπωs προσταζουν οι Nομοι και ο Λογοs του Θεου αυτο δεν ειναι ομωs πιστη αυτο ειναι κοροιδια στον ιδιο σαs εαυτο,ετσι πιστευει και ο Διαβολοs εμειs ομωs δεν ειμαστε Διαβολοs προοριζομαστε για κατι πολυ ανωτερο στην Βασιλεια των Ουρανων.
Τελευταια σαs ελπιδα ειναι να διαβασετε καλα την Καινη Διαθηκη και να δειτε τι λεει η Διδασκαλια του Χριστου μαs μηπωs αυτο και σαs ξυπνησει.Aν και αυτο δεν θα μπορεσει να κατευνασει τον υπερμετρο εγωισμο σαs και δεν ανοιξουν τα ματια τηs ψυχηs σαs τοτε ο Θεοs αs μαs λυπηθει ολουs μαs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ειστε εγωιστεs και θελετε να πιστευετε οπωs σαs βολευει εσαs και οχι οπωs προσταζουν οι Nομοι και ο Λογοs του Θεου αυτο δεν ειναι ομωs πιστη αυτο ειναι κοροιδια στον ιδιο σαs εαυτο,ετσι πιστευει και ο Διαβολοs εμειs ομωs δεν ειμαστε Διαβολοs προοριζομαστε για κατι πολυ ανωτερο στην Βασιλεια των Ουρανων.
Τελευταια σαs ελπιδα ειναι να διαβασετε καλα την Καινη Διαθηκη και να δειτε τι λεει η Διδασκαλια του Χριστου μαs μηπωs αυτο και σαs ξυπνησει.Aν και αυτο δεν θα μπορεσει να κατευνασει τον υπερμετρο εγωισμο σαs και δεν ανοιξουν τα ματια τηs ψυχηs σαs τοτε ο Θεοs αs μαs λυπηθει ολουs μαs.

Ο Θεός προστάζει να είμαστε καλοί άνθρωποι και να κάνουμε το καλό, από κει και πέρα δε νομίζω να τον αφορά τι τρώω.

Δε μου απάντησες στο τι κάνει η εκκλησία σήμερα στους πάσχοντες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Τελευταια σαs ελπιδα ειναι να διαβασετε καλα την Καινη Διαθηκη και να δειτε τι λεει η Διδασκαλια του Χριστου μαs μηπωs αυτο και σαs ξυπνησει.Aν και αυτο δεν θα μπορεσει να κατευνασει τον υπερμετρο εγωισμο σαs και δεν ανοιξουν τα ματια τηs ψυχηs σαs τοτε ο Θεοs αs μαs λυπηθει ολουs μαs.
Κάθε θρησκεία έχει τα ιερά της κείμενα αλλά και τα άγια πρόσωπά της. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Χριστιανισμός κατέχει την Αλήθεια; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κάθε θρησκεία έχει τα ιερά της κείμενα αλλά και τα άγια πρόσωπά της. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Χριστιανισμός κατέχει την Αλήθεια; :hmm:


-petros

Δεν απευθύνεται σ'εμένα η ερώτηση, αλλά θα ήθελα να απαντήσω.

Καμμία θρησκεία και κανένας θνητός άνθρωπος δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι κατέχει την Αλήθεια. Από'κει και πέρα όμως, ας αναγνωρίσουμε οτι ο (μη διαστρεβλωμένος) Χριστιανισμός δίδαξε πολύ πρωτοπόρες θεωρίες που αν εφαρμόζονταν θα ωφελούσαν πολύ την ανθρωπότητα. Ο Χριστός, ό,τι κι αν ήταν, θεός ή δάσκαλος, μίλησε για την πολύ βασική έννοια της ανοχής του άλλου, όσο διαφορετικός ή κακός αν είναι αυτός ο άλλος, κάτι που ηχούσε σαν πρόκληση τότε, αλλά και τώρα και πάντα. Προσωπικά, για μένα, πίσω από αυτή την θέση υπάρχει ένα μεγαλείο.

(Το οποίο φρόντισε να καταστρέψει ο απόστολος Παύλος, μεταφέροντας όλη τη βρωμιά και τον μισανθρωπισμό της ιουδαϊκής πίστης.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top