"Γιατί ξοδεύετε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε;"

Θεωρείτε ότι στην όποια προσφορά κάνετε:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 77)
  • Έχουν προτεραιότητα τα ζώα/το περιβάλλον

Ψήφοι: 12 15.6%
  • Έχουν προτεραιότητα οι άνθρωποι

Ψήφοι: 16 20.8%
  • Προσπαθώ να αντιμετωπίζονται ισότιμα

Ψήφοι: 32 41.6%
  • Κρίνω κατά περίπτωση

Ψήφοι: 11 14.3%
  • Δεν ασχολούμαι με το θέμα

Ψήφοι: 6 7.8%

EvanescenceQ

Διακεκριμένο μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7,222 μηνύματα.
Κάθε ψυχή στον κόσμο έχει αξία και αν μπορεί να σωθεί είναι ακόμα καλύτερα. Δεν καταλαβαίνω καθόλου αυτούς που θέτουν προτεραιότητες ( σσ. αυτούς που ψήφισαν είτε για ζώα είτε για ανθρώπους ).
Μηπως εχει να κανει με εκεινο που ο καθενας νιωθει ας πουμε οτι με αυτο που κανει σωζει λιγο την ψυχη του? / ή νιωθει πιο απαλαφρα οτι επιτελει κοινωνικο-φιλανθρωπικο εργο? / ή νιωθει οτι συνεισφερει κατα μια εννοια?
Αναλογα τι προτρεπει καποιον ειναι πιστευω.
Σαφως και ειναι διαχωρισμενοι στους μεν που αγαπανε μονο τα ζωα και στους δε που αγαπανε τους ανθρωπους, ομως υπαρχουν και αυτοι που αγαπανε ανεξαιρετως και προσφερουν την βοηθεια τους σε ολα τα πλασματα ειτε ειναι ζωακια ειτε ειναι συνανθρωποι.
Οτι σωζουμε καλο ειναι. Γνωμη μου.
Ακομα και ο εαυτος τους για καποιους εστω και αν γινονται καλυτεροι ανθρωποι κατα μια εννοια βοηθωντας στη συνεχεια και αλλους.

Agaphbou

Διάσημο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3,675 μηνύματα.
1ef190fcaf06d171e222c255769cc305.jpg

Η ίδια απάντηση ισχύει και για τα ζώα.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,424 μηνύματα.
Οι άνθρωποι τείνουμε να ασχολούμαστε κυρίως με αυτά που εντάσσονται στην καθημερινότητά μας και στα οποία έχουμε επιρροή. Προσωπικά, το να κάνω δωρεά για να ένα παιδί στην Αφρική δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν εμπιστεύομαι το κατά πόσο τα χρήματά μου θα χρησιμοποιηθούν για τον σκοπό αυτό και δεν θα μάθω ποτέ τι συνέβη τελικά. Αντιθέτως, μπορώ έμπρακτα να βοηθήσω μια γάτα που βρήκα αδέσποτη στη γειτονιά και έχω πλήρη επίγνωση ότι η συμβολή μου πιάνει τόπο. Το παιδί δεν μπορείς απλά να το πάρεις σπίτι σου και να το φροντίσεις όμως, γιατί υπάρχουν νομικά εμπόδια και στην καλύτερη περίπτωση μπορείς να το υιοθετήσεις ύστερα από μια περίπλοκη και αμφιβόλου αποτελέσματος διαδικασία. Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέτουν πραγματικά ως προτεραιότητα τα ζώα και αυτή η εντύπωση δίνεται κυρίως λόγω της πρόσβασης που έχουμε στο να βρούμε ένα ζώο και να το υιοθετήσουμε. Κανείς δεν θα αδιαφορούσε εάν έβλεπε ένα μωρό στο δρόμο, απλά δεν είναι το σύνηθες.

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δεν είναι τα λεφτά ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις ένα παιδάκι. Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.

_Christine_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,045 μηνύματα.
Δεν είναι τα λεφτά ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις ένα παιδάκι. Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.
Luke κι αν δεν έχουν ψωμί ας φάνε πατεσπάνι,ε;

Your Overconfidence Is Your Weakness.

hack3r

Επιφανές μέλος

Ο Τόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 9,604 μηνύματα.
Οι άνθρωποι δεν έχουμε την ικανότητα να νοιαζόμαστε πραγματικά για άτομα τα οποία δεν έχουμε γνωρίσει στον φυσικό κόσμο και συνδέσει με φυσική παρουσία. Χαιρόμαστε και λυπούμαστε γι αυτά με τον ίδιο τρόπο που χαιρόμαστε και λυπούμαστε βλέποντας μια ταινία. Είναι ένας είδος φυσικού denial.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Βασικά είναι πολλοί άνθρωποι που είναι πιο ζώα από τα ζώα.

Η ερώτηση θα ήταν πιο σωστή αν έλεγε γιατί δίνετε στον Αρκτούρο και όχι στην Unicef για τα παιδάκια στην Αφρική ;

Αν η ερώτηση αφορά τα παιδάκια στην ελλάδα που πεινάνε υπεύθυνοι είναι οι γονείς που τα γέννησαν.Ας μην γεννούσαν παιδιά,δεν τους υποχρέωσε κανένας.

Τα "ζώα" για μένα μου προσφέρουν τα πάντα.Είναι ένα μαλτέζ πχ που μου κρατάει συντροφιά,παίζω με αυτό,κοιμάμαι μαζί και έχω δεθεί συναισθηματικά με αυτό.

Γιατί να μην δώσω για το μαλτέζ μου και να δώσω για το παιδί του γείτονα που πεινάει ; Η ερώτηση είναι τελείως άκυρη,φυσικά και θα δώσω για το σκυλί μου.

giannhs2001

Διάσημο μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,704 μηνύματα.
Αν η ερώτηση αφορά τα παιδάκια στην ελλάδα που πεινάνε υπεύθυνοι είναι οι γονείς που τα γέννησαν.Ας μην γεννούσαν παιδιά,δεν τους υποχρέωσε κανένας.
:hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :russian_roulette:

_Christine_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,045 μηνύματα.
Και εκεί που λέω πως έχω διαβάσει το πιο ηλίθιο ποστ δεν μπορεί, εμφανίζεται κι άλλο κι άλλο.
δεν με λυπάστε λίγο :cry_x:

hack3r

Επιφανές μέλος

Ο Τόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 9,604 μηνύματα.
Βλέπω τελευταία μια αυξημένη τάση από mid 30ς εργένηδες να πετάνε επικές μαλακίες στο στέκι και αρχίζω να φοβάμαι πως πρέπει να βρω επειγόντως γκόμενα.

klean

Διάσημο μέλος

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,992 μηνύματα.
Βλέπω τελευταία μια αυξημένη τάση από mid 30ς εργένηδες να πετάνε επικές μαλακίες στο στέκι και αρχίζω να φοβάμαι πως πρέπει να βρω επειγόντως γκόμενα.
Εγώ δε νομίζω να βοηθήσει στην περίπτωσή σου. Αλλά μια δοκιμή αξίζει, στηρίζω.