"Γιατί ξοδεύετε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε;"

Θεωρείτε ότι στην όποια προσφορά κάνετε:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • Έχουν προτεραιότητα τα ζώα/το περιβάλλον

    Ψήφοι: 13 14.3%
  • Έχουν προτεραιότητα οι άνθρωποι

    Ψήφοι: 22 24.2%
  • Προσπαθώ να αντιμετωπίζονται ισότιμα

    Ψήφοι: 34 37.4%
  • Κρίνω κατά περίπτωση

    Ψήφοι: 15 16.5%
  • Δεν ασχολούμαι με το θέμα

    Ψήφοι: 7 7.7%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ωραία ερώτηση… Την κάνουν πολλοί, με ύφος ερωτηματικό, ανήσυχο, οργίλο.

Γιατί προσφέρετε τροφή, παιχνίδια, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε ένα κατοικίδιο, στο δικό σας κατοικίδιο έστω, δαπανώντας κάποια χρήματα που αν τα περικόπτατε θα μπορούσατε να προσφέρετε κάποιο ποσό σε φιλανθρωπικούς φορείς, σε μεγάλους οργανισμούς ανθρωπιστικής βοήθειας?
(μάλλον αδόκιμος όρος ο τελευταίος, αυτοσχεδιάζουσα απολογούμαι )

Γιατί δίνετε χρήματα σε καταφύγια ζώων, σε τροφές για τα αδέσποτα της γειτονιάς σας, στο ξενοδοχείο του σκύλου ή της γάτας σας (όταν δε μπορείτε να τα πάρετε μαζί σε κάποιο ταξίδι) τη στιγμή που «παιδάκια πεθαίνουν από την πείνα»?


Ας το πιάσουμε από την αρχή:

Γιατί πεθαίνουν τα παιδάκια από την πείνα?

  • Γιατί είναι πολλά, καθώς η μαμά τους ανημέρωτη και ανεκπαίδευτη στις μεθόδους αντισύλληψης, αιχμάλωτη κοινωνικο-θρησκευτικών περιορισμών γεννάει παιδάκια που δε μπορεί να θρέψει.
  • Γιατί ζουν σε πάμφτωχες χώρες. Με στυγνά οικονομικά συμφέροντα, φαύλα καθεστώτα, αδίστακτους διεθνείς δανειστές, δειλούς ή διεφθαρμένους κυβερνήτες, άπληστες φαρμακοβιομηχανίες, ευρωπαϊκές και αμερικανικές αγροτικές επιδοτήσεις, μονοπώλια, και ό,τι άλλο βάλει ο νους σας.
  • Γιατί κάποιοι βολεύονται τα μάλα από τη διαιώνιση παρόμοιων προβλημάτων, την υποταγή ολοκλήρων κρατών με τους εξαθλιωμένους και αμόρφωτους λαούς τους, την ανάπτυξη οικονομικών κατά κύριο λόγο συμφερόντων πάνω σε εκατόμβες θυμάτων.

Και...,

  • Γιατί, κανένα παιδάκι δε γεννιέται αθώο, άσπιλο και αμόλυντο. Διότι εαν ίσχυε αυτό, τότε θα είμαστε μάρτυρες μιας τερατώδους αδικίας πάνω σε παιδάκια που πεθαίνουν από την πείνα προτού περπατήσουν καν. Κάθε ανθρώπινο ον που έρχεται και υποφέρει στη γη πληρώνει τις «αμαρτίες» δηλ. τις παραβιάσεις θεμελιωδών κανόνων της αγάπης, της συμπόνοιας, της εντιμότητας που έκανε σε προηγούμενη ζωή του. Όπως και κάθε ευνοημένο παιδάκι που μεγαλώνει στα πούπουλα έκανε κάτι καλό στο last episode και τώρα απολαμβάνει την εύνοια του ντάρμα (το καλό κάρμα) έχοντας παράλληλα την ύψιστη ευθύνη (άλλο αν του το διδάξουν ή όχι ή αν το αντιληφθεί ή όχι ως ενήλικας,) να χρησιμοποιήσει τα μέσα που του παρέχονται στη ζωή του για να κάνει ακόμα περισσότερο καλό.

Θα πείτε: Δηλαδή, αφού φταίνε, να τα αφήσουμε να πεθάνουν?

Όχι.

Ας προσφέρουμε στο μέτρο του δυνατού την στήριξη μας όχι στη φιλανθρωπία που δίνει ένα πιάτο φαγητό αλλά στους οργανισμούς εκείνους που βοηθάνε αυτούς τους ανθρώπους να το φτιάξουν μόνοι τους, ή ακόμα και σε αυτούς που τους υποστηρίζουν στο να εξεγερθούν κατά των εκμεταλλευτών τους και να διεκδικήσουν μια καλύτερη ζωή.

Αλλά χωρίς τις ακρότητες που θέλουν τη συμπόνοια και την αγάπη μας να εξαντλείται στους ανθρώπους απλά και μόνον επειδή είναι άνθρωποι.

Και τα ζώα? Τα αθώα (κυριολεκτικά εδώ) θύματα της αλόγιστης εξάπλωσης και καταστροφικής επίδρασης του ανθρώπου στο περιβάλλον από το οποίο εκδιώχθηκαν χάνοντας όχι μόνο το ζωτικό τους χώρο αλλά και την ίδια τη ζωή κι επιβίωση ως είδη?

Ήμερα ή άγρια έχουμε ευθύνη απέναντι τους, είτε επειδή δεν τους αφήσαμε τους απαραίτητους για την επιβίωση τους φυσικούς πόρους, είτε γιατί τα εξημερώσαμε, τροποποιώντας γενετικά χαρακτηριστικά και συνήθειες όπως μας εξυπηρετούσε, αποκόπτοντας τα από τη φυσική τους σύνδεση με το περιβάλλον κι εξέλιξη τους. Αυτό μας καθιστά υπεύθυνους συλλογικά ως είδος, αλλά και κάθε έναν ξεχωριστά, ως άτομα, απέναντι σε κάθε ζώο που μπορούμε να βοηθήσουμε με όποιο τρόπο, ανέξοδο ή πολυδάπανο, εύκολο ή κοπιαστικό θα πρέπει να γίνει αυτό.


Συνεπώς, ο καθένας από εμάς εφόσον θέλει και μπορεί, κάνει τις επιλογές του στο μέτρο των δυνατοτήτων του.

Όμως, κανείς δεν δικαιούται να κρίνει κάποιον άλλο για το πού διαθέτει τους όποιους πόρους έχει είτε πρόκειται για εργασία, είτε για χρόνο, είτε για χρήμα.

Αυτός που θέλει να βοηθήσει κάποιο σκοπό ας το κάνει διδασκόμενος από τον Ιησού, που είπε: «Σού δε ποιούντος ελεημοσύνην μη γνώτω η αριστερά σου, τι ποιεί η δεξιά σου, όπως η σου η ελεημοσύνη εν τω κρυπτώ, και ο πατήρ σου ο βλέπων εν τω κρυπτώ αποδώσει σοι εν τω φανερώ». (Ματθαίου κεφ. στ' στίχοι 1-14)

Το τι θα πράξουν οι αγαπώντες περισσότερο τα ζώα, ή οι αναγνωρίζοντες την ευθύνη τους απέναντί τους ως άνθρωποι, είναι αντιστοίχως δική τους υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιατί πεθαίνουν τα παιδάκια από την πείνα?

Και...,


  • Γιατί, κανένα παιδάκι δε γεννιέται αθώο, άσπιλο και αμόλυντο. Διότι εαν ίσχυε αυτό, τότε θα είμαστε μάρτυρες μιας τερατώδους αδικίας πάνω σε παιδάκια που πεθαίνουν από την πείνα προτού περπατήσουν καν. Κάθε ανθρώπινο ον που έρχεται και υποφέρει στη γη πληρώνει τις «αμαρτίες» δηλ. τις παραβιάσεις θεμελιωδών κανόνων της αγάπης, της συμπόνοιας, της εντιμότητας που έκανε σε προηγούμενη ζωή του. Όπως και κάθε ευνοημένο παιδάκι που μεγαλώνει στα πούπουλα έκανε κάτι καλό στο last episode και τώρα απολαμβάνει την εύνοια του ντάρμα (το καλό κάρμα) έχοντας παράλληλα την ύψιστη ευθύνη (άλλο αν του το διδάξουν ή όχι ή αν το αντιληφθεί ή όχι ως ενήλικας,) να χρησιμοποιήσει τα μέσα που του παρέχονται στη ζωή του για να κάνει ακόμα περισσότερο καλό.
Η πρώτη αντίδραση μου ήταν να γουρλώσω τα μάτια και να κοιτάω ξανά και ξανά αν διαβάζω καλά το nickname που έστειλε αυτό το μήνυμα. :/:
Να χαρώ και τις θετικές.


Διαφωνώ.


(Εκτός και αν δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι θετικές δεν σημαίνουν για όλους συμφωνία και μάλιστα απόλυτη! Κάλλιστα μπορεί να επιβραβεύουν ένα καλοστημένο ποστ, μέχρι να δοθεί η ευκαιρία και ο χρόνος για σχόλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι θετικές δεν σημαίνουν για όλους συμφωνία και μάλιστα απόλυτη! Κάλλιστα μπορεί να επιβραβεύουν ένα καλοστημένο ποστ, μέχρι να δοθεί η ευκαιρία και ο χρόνος για σχόλια...
Είναι το αιώνιο πρόβλημα των ψήφων. :)

Έπεται λοιπόν να τοποθετηθείτε ώστε να καταλάβουμε αν η θετική πήγε για την πετυχημένη έκφραση – ιδέα ή για την ουσία του μηνύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για να ιδούμε. Διαφθορά και ατιμωρησία, εργασιακός μεσαίωνας, άνθρωποι με ελλιπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, εκατοντάδες άστεγοι, εισαγόμενοι επαίτες, μετανάστες θύματα εκμετάλλευσης και ρατσισμού, ενδοοικογενειακή βία, ΑΜΕΑ χωρίς καμία υποστήριξη, τα κέντρα ψυχικής υγείας υποχρηματοδοτούνται, άνθρωποι σκοτώνονται συνέχεια σε αυτοκινητιστικά, εξαθλιωμένοι χρήστες ναρκωτικών, μοναχικοί ηλικιωμένοι, συνεχής υποβάθμιση των δημοσίων πανεπιστημίων, υψηλή ανεργία, καμμένα δάση - συρρίκνωση του φυσικού πλούτου, εξάντληση του αποθέματος του νερού, κλιματικές αλλαγές, τρύπα του όζοντος, φαινόμενο του θερμοκηπίου, υπεραλίευση, είδη υπό εξαφάνιση, φρικιαστικές συνθήκες σφαγής των ζώων, αδέσποτα στη μοίρα τους, λογοκρισία στο Διαδίκτυο, στέρηση δικαιωμάτων στους ομοφυλόφιλους, κλειτοριδεκτομές, άμαχοι σκοτωμένοι στο Ιράκ, εκατομμύρια σε εξοπλισμούς και ποδοσφαιρικές διοργανώσεις, νεοναζιστικές οργανώσεις, σκουπιδιάρικα που περνάνε από στενά σε ώρες αιχμής και φρακάρει το λεωφορείο που παίρνω και πάει λέγοντας ως την αιωνιότητα.

Υπάρχουν άπειροι τομείς να ασχοληθεί κάποιος και από τη στιγμή που είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να υπάρξει κοινή συναίνεση (λες και ως δια μαγείας θα συντονιστούμε αύριο ΟΛΟΙ και θα περιστρέφουμε τις ζωές μας γύρω από το πόσιμο νερό που πρέπει να έχει ο Ουγκμαντούμπε) δε θέτω καμία προτεραιότητα. Το ότι "υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα" δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τα λιγότερο σοβαρά. Αν είναι έτσι με την τρέχουσα πολιτική κατάσταση π.χ. οι πόλεις έπρεπε να νεκρώσουν κι εγώ να μην πάω αύριο να πάρω βρακιά και ντομάτες.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είμαστε παγιδευμένοι σε μία ψυχοφθόρα ρουτίνα που δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια να ασχοληθούμε με ζητήματα μακροσκοπικά. Ένας που χτυπάει δωδεκάωρο αγγαρείας για να μπορεί να πληρώνει λογαριασμούς και νοίκι κόπτεται για το πότε θα γυρίσει επιτέλους σπίτι να φάει κάτι έτοιμο και να σωριαστεί στο κρεβάτι. Πού διαύγεια και νόηση και χρόνος;

Κάποιοι παρόλα αυτά βρίσκουν και επιδίδονται σε Χ τομείς που αισθάνονται ότι η συνεισφορά τους είναι ουσιώδης (αυτό πάει χέρι χέρι με την εγγύτητα του προβλήματος) και που είναι συναφής με τα ενδιαφέροντά τους και τις ικανότητές τους. Βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι δεν κάνουν τίποτα (και σύμφωνα με αυτό που έγραψα παραπάνω περί έλλειψης πόρων το καταλαβαίνω) αλλά έχουν το θράσος να κατακρίνουν τις επιλογές όσων κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ θα αρχίσω έτσι..., για να ξεκαθαρίσω το τοπίο μου....
είμαι ένα άτομο, που δουλεύει λίγους μήνες τον χρόνο, επειδή δεν έχω τελειώσει κάτι που ξεκίνησα, αγάπησα και είμαι ο απρογραμμάτιστος....
παρ' όλα αυτά, νιώθω τύψεις για όλο αυτό, γιατί δε μπορώ να προσφέρω στην οικογένειά μου, νιώθω σαν έξτρα βάρος στην κοινωνία και νιώθω ένα μικρό λιθαράκι στην όλη άσχημη οικονομική κατάσταση της Ελλάδας.... και να ξέρεις ότι μπορείς να με κρίνεις γι΄αυτό, αφού κρίνεις με απόλυτη αυτογνωσία και πλήρη ανάλυση του ποιος είσαι και ποια είναι η πορεία σου μέχρι τώρα.... (αν μπορούσες να αναλύσεις με ακρίβεια, την πορεία σου και την αλληλεπίδραση που έχει πάνω στον κόσμο και την κοινωνία, μπορεί να είχες αναθεωρήσει ότι γνωρίζες μέχρι τώρα....)
είναι σίγουρο ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του..., αλλά αν αναλογιστείς από που προήλθαν αυτά τα λεφτά, από τί αγώνες, από ποιους, κάτω από τί συνθήκες, με ποιο τίμημα..., μπορεί να καταλάβεις ότι είναι και ειρωνία να τα σπαταλάς για τα ζώα και όχι για το συνάνθρωπό σου....
δε μ' αρέσει η λογική, ο συνάνθρωπός μου με κάνει πλούσιο και εγώ επενδύω την αγάπη μου και το χρήμα μου στα ζώα, επειδή ο άνθρωπος είναι πιο ζώο από το ζώο....
να ξέρεις ότι ο άνθρωπος, γεννιέται φτωχός, όπως γεννήθηκε ο Χριστός..., χωρίς ρούχα, χωρίς λεφτά, χωρίς περιουσίες....
τώρα πώς βρέθηκαν μερικοί με άπειρα πλούτη, είναι μια μεγάλη ιστορία και δε νομίζω να έχει σχέση όπως προανέφερες με το κάρμα, αλλά με μια τυχαία ροική εξέλιξή του ανθρώπινου είδους....
δεν πιστεύω στην ανωτερότητα των διαφορετικών φυλών και πιστεύω ότι ο άνθρωπος θα αναγκαστεί και θα συμβιβαστεί από κάθε είδους διαφορά, που τον χωρίζει από εμένα....
επειδή έχω ατίθαση εκπομπή σκέψεων και αποτύπωσης, σταματάω εδώ και θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή....

β' μέρος


σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον δημιουργό του θέματος....
και δε μπορείς να στερήσεις από έναν άνθρωπο, αυτό που νιώθει για ένα μικρό και χαριτωμένο ζωάκι....
επειδή ίσως ξέρεις, ότι αυτό, δεν πρόκειται και δε θα σε στεναχωρήσει ποτέ..., εκτός και αν κατουρήσει τα αγαπημένα σου παπούτσια(εξαιρούνται τα allstar)....
και τώρα που το ξανασκέφτομαι..., λογικό είναι όταν σου περισσεύουν να δώσεις και κάτι παραπάνω για το ζωάκι σου....
όπως και να έχει, αυτό που μου φαίνεται εμένα παράλογο, είναι κάτι φυσιολογικό και είναι κάτι απαραίτητο για την αρμονία της καθημερινότητας....
μπορεί να σου φαίνεται ειρωνικό το ύφος μου..., αλλά θα καταλάβεις σύντομα ότι δεν είναι έτσι....
μαζί με τον εαυτό μου, έχω σιχαθεί και όλον τον περίγυρό μου..., όλους αυτούς τους ανεύθυνους, που λειτουργούν μόνο με βάση τα πιστεύω και τις δεισιδαιμονίες τους και δε σκέφτονται λίγο ευρύτερα....
έχω σιχαθεί τον γείτονα μου, που δε μου είπε μια φορά, έλα να κάνεις δύο μεροκάματα, ενώ ήξερε ότι έψαχνα δουλειά και προτιμάει τον Αλβανό....
δε με πειράζει ο Αλβανός..., με πειράζει ο γείτονας μου, που με προσπέρασε και επέλεξε....
δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν που χαλάει πολλά λεφτά για το pet του και μάρτυρας μου ο Αλλάχ....
απλά μου φαίνεται κάπως και έχω συνηθίσει να κινούμαι σε θεωρητικό αβέβαιο και απροσδιόριστο περιβάλλον..., μερικές φορές, νομίζω ότι αυτά που γράφω, βγαίνουν από μόνα τους και χτυπάνε διαφορετικά απ' ότι δεν υπολόγισα, στον άλλον....
άλλες φορές, νομίζω ότι αυτά που γράφω έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία και για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, απλά γράφω....
μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω..., μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο....

γ' μέρος
(είπα εγώ ότι μισώ τις γάτες...;
είπα ότι τις θέλω, έξω από το σπίτι....
είπα εγώ, ότι αντιπαθώ τα σκυλιά...;
είπα ότι δεν είναι ωραίο να βλέπουν τηλεόραση....
βγάλτε τα συμπεράσματά σας και γράψτε πώς αρέσουν σε εσάς τα ζώα
αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε τον άλλον ότι τα ζώα, είναι για το σπίτι μέσα
γιατί δοκιμάστε και εσείς να μένετε έξω στη φύση, να δείτε πώς είναι....
και δεν καταλαβαίνω το λόγο της υπερπροστασίας των ζώων..., ο άνθρωπος προσπαθεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες του(καθημερινά πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι από ασιτία....) και ο γείτονας μου χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του..., που αν διέθετε την ψυχούλα της, θα έσωζε, μερικές δεκάδες παιδιά από το θάνατο..., απλά είναι το πως το βλέπει ο καθένας..., αλλά μη λέτε ότι επειδή ο άλλος, θέλει τα ζώα έξω από το σπίτι του, δεν τα αγαπάει κιόλας....
:confused:)

αρχίζω και λέω την άποψή μου, για τα ζώα....
κάποιος τη βρίσκει παράλογη και εγώ τρέχω να την στηρίξω με μία σκέψη....
ότι μερικοί αφιερώνουν παραπάνω πράγματα στα ζώα, από ότι αφιερώνουμε όλοι εμείς, για τους ανθρώπους του τρίτου κόσμου, που κάποτε ενδεχομένως ήταν παράδεισος....
και λογικό είναι, δε μπορείς να στηρίξεις έναν ολόκληρο πληθυσμό με τόσους γρήγορους ρυθμούς....
και λογικό είναι να αφιερώσεις τα χρήματά σου για το ζώο σου....
δεν είναι λογικό, να βρεις την άποψή μου λάθος..., αλλά ούτε εγώ τη δικιά σου....
γιατί η αλήθεια και η πραγματικότητά, βρίσκεται κάπου εκεί ενδιάμεσα....
και δε μ' αρέσει να ακούω, ότι τα ζώα είναι ανώτερα όντα από τον άνθρωπο..., όχι γιατί εγώ είμαι πιο έξυπνος από ένα ζώο..., αλλά γιατί εγώ έχω το πάνω χέρι, για το παρών....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Κάποιος θ' απαντούσε: Επειδή για τα παιδάκια που πεινάνε, πρώτοι υπεύθυνοι είναι οι γεννήτορες τους, ενώ για τα ζώα ήμαστε όλοι υπεύθυνοι. Θα είχε άδικο; Φυσικά πεινάνε παιδάκια τη σήμερον, επειδή κυρίως ή δεν έχουν γονείς ή έχουν, αλλά η κατάσταση πραγμάτων που τους περιβάλλει, τους αφήνει πεινασμένους και εκείνους. Κι αναρωτιέται κανείς: Εν τοιαύτη περιπτώσει, είναι και οι γονείς των πεινασμένων παιδιών υπεύθυνοι απέναντι στα ζώα; Ή απλά ...δεν λαμβάνεται υπόψη η υπευθυνότητά τους, απέναντι...στα ζώα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν ότι είναι κακό να έχεις κατοικίδιο. Αντιθέτως, σκέφτομαι σοβαρά να φέρω ένα αδέσποτο στα παιδιά μου, μιας που τους λείπει ο Ρεξ μας και αναγνωρίζοντας τα τόσα θετικά του να κάνεις παρέα και να φροντίζεις ένα ζωάκι.
Δεν είμαι από αυτούς που θεωρώ σπατάλη το να ξοδεύεις λεφτά για το φαγητό ή για την ιατρική περίθαλψη των κατοικίδιων.

Είμαι όμως από αυτούς που υποστηρίζουν ότι είναι αρρώστια και χρήζει ψυχολογικής στήριξης το να γίνεσαι [FONT=&quot]αντικοινωνικώς[/FONT] θεωρώντας ότι ένα κατοικίδιο μπορεί να καλύψει τις ανάγκες για επικοινωνία, αγάπη, οικογένεια.
Επίσης είναι παράλογο έως ρεντίκολο να ξοδεύεις πολλά λεφτά για «δώρα» άχρηστα εντελώς στα ίδια τα κατοικίδια.
Παράδειγμα:
$3.2 Million.







Για την θεωρία ότι τα παιδιά γεννιούνται ένοχα και τα ζωακια αθώα εξορισμού, περιμένω διευκρινίσεις, γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβα καλά τι ήθελε να πει η (μια από τις αγαπημένες μου) Dream.

Και ναι, συμφωνώ ότι ο καθένας προσφέρει στο μέτρο των δυνατοτήτων του, ότι δεν πρέπει να ζήσεις με ενοχές για την κατάδυα του κόσμου. Ωστόσο, το να μην κάνεις καμία, μα καμία προσπάθεια να αλλάξεις κάτι, το θεωρώ χειρότερη κατάδυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Για την θεωρία ότι τα παιδιά γεννιούνται ένοχα και τα ζωακια αθώα εξορισμού, περιμένω διευκρινίσεις, γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβα καλά τι ήθελε να πει η (μια από τις αγαπημένες μου) Dream.

...

Με αυτονόητο το σεβασμό μου, για το δικαίωμα του καθένα να ασπάζεται τις οποιεσδήποτε μεταφυσικές δοξασίες, στην προκείμενη περίπτωση αντιλαμβάνομαι, ότι η θεώρηση αυτή είναι λογική συνέπεια του μεταφυσικού άλλοθι (μετεμψύχωση-μετενσάρκωση), με το οποίο καθαγιάζεται αιώνες τώρα, ο σχετικά εξαθλιωμένος βίος των λαϊκών μαζών, είτε στη σημερινή Ινδία είτε στην αρχαία Αίγυπτο, όταν κτίζονταν οι πυραμίδες, αλλά και οπουδήποτε!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Με αυτονόητο το σεβασμό μου, για το δικαίωμα του καθένα να ασπάζεται τις οποιεσδήποτε μεταφυσικές δοξασίες, στην προκείμενη περίπτωση αντιλαμβάνομαι, ότι η θεώρηση αυτή είναι λογική συνέπεια του μεταφυσικού άλλοθι (μετεμψύχωση-μετενσάρκωση), με το οποίο καθαγιάζεται αιώνες τώρα, ο σχετικά εξαθλιωμένος βίος των λαϊκών μαζών, είτε στη σημερινή Ινδία είτε στην αρχαία Αίγυπτο, όταν κτίζονταν οι πυραμίδες, αλλά και οπουδήποτε!:redface:


Μα η μετενσάρκωση καλέ μου, δε νομίζω ότι αποτελεί άλλοθι της εκμετάλλευσης, αυτό έχει αποδειχθεί προνόμιο της προσδοκίας της αιωνίου μεταθανάτιας ζωής!

(την χρήση του "η ζωή μετά" από τα εκάστοτε καθεστώτα ως μέσο ελέγχου των μαζών μπορούμε να τη συζητήσουμε κάπου αλλού)

Ναι, κάθε βάσανο του τώρα είναι ποινή για παραβάσεις του χθες, αλλά κανείς δε λέει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσει κάποιος να βελτιώσει τις συνθήκες ζωής του.
Απλά δεν θα χτυπιέται επειδή είναι άδικη η ζωή και τραβάει όσα τραβάει, ενώ παράλληλα θα ξέρει ότι ακόμα και στη διεκδίκηση και στην πάλη υπάρχουν κάποια πράγματα που καλό είναι να θυμόμαστε ως βασικούς κανόνες ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα η μετενσάρκωση καλέ μου, δε νομίζω ότι αποτελεί άλλοθι της εκμετάλλευσης, αυτό έχει αποδειχθεί προνόμιο της προσδοκίας της αιωνίου μεταθανάτιας ζωής!

(την χρήση του "η ζωή μετά" από τα εκάστοτε καθεστώτα ως μέσο ελέγχου των μαζών μπορούμε να τη συζητήσουμε κάπου αλλού)

Ναι, κάθε βάσανο του τώρα είναι ποινή για παραβάσεις του χθες, αλλά κανείς δε λέει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσει κάποιος να βελτιώσει τις συνθήκες ζωής του.
Απλά δεν θα χτυπιέται επειδή είναι άδικη η ζωή και τραβάει όσα τραβάει, ενώ παράλληλα θα ξέρει ότι ακόμα και στη διεκδίκηση και στην πάλη υπάρχουν κάποια πράγματα που καλό είναι να θυμόμαστε ως βασικούς κανόνες ζωής...

Αγαπημένη μου φίλη, δεν είχα σκοπο να υπεισέλθω στη δομή των σεβαστών, κατά τ' άλλα, δοξασιών σου, αλλά στην "ιεράτευσή" τους, από την εκάστοτε κοινωνική ιεραρχία:redface:. Μήπως το αυτό δε συμβαίνει εν πολλοίς ακόμη και στο "όνομα Ιησού Χριστού";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Φίλη μου, οι υπερβολές υπάρχουν παντού, εγώ τουλάχιστον, θεωρώ εξίσου αδικαιολόγητο κάποιον που ντύνει με πανάκριβα συνολάκια το νήπιο παιδί του, ή εκείνον που ξοδεύει απίστευτα ποσά για ένα πάρτυ γενεθλίων και στήνει μια disneyland στον κήπο του για 2 ώρες.

Όσο για την απορία σου σχετικά με τα παιδιά, θα ήθελα να σου πω ότι προσωπικά αντιμετωπίζω κάθε παιδί όχι ως το ροζουλί ή πραλινέ στρουμπουλό μωράκι που έρχεται ως tabula rasa, αλλά ως μια ψυχή που βρίσκεται για πολλοστή φορά στη γη όπου οφείλει να πληρώσει για κάποιες προηγούμενες "παραβάσεις" του, να εκμεταλλευθεί τις ευκαιρίες που θα του δοθούν για να κάνει το καλό και να εξελιχθεί ακόμα περισσότερο σ' έναν ακόμα καλύτερο άνθρωπο, σε μια μακρόχρονη κι επίπονη πορεία θέωσης. Το ίδιο ισχύει για όλους μας.

Όσο για τα ζώα, (εν τάχει προσωρινά λόγω περιορισμένου χρόνου) τα θεωρώ αθώα, γιατί λειτουργούν με βάση τη φύση τους, εναρμονισμένα στο περιβάλλον στο οποίο ζουν. Το γεγονός ότι δεν έχουν ελεύθερη βούληση δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν κάνουν "κακές πράξεις" κατ' επιλογή και με συνείδηση ότι βλάπτουν ένα άλλο ζωντανό πλάσμα ή το περιβάλλον τους (που αυτό ουδέποτε συμβαίνει), κάτι που αντιθέτως συμβαίνει με τους ανθρώπους...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
καταρχήν ωραίο θέμα :)

Όμως, κανείς δεν δικαιούται να κρίνει κάποιον άλλο για το πού διαθέτει τους όποιους πόρους έχει είτε πρόκειται για εργασία, είτε για χρόνο, είτε για χρήμα.
συμφωνώ και μάλιστα θεωρώ μάλλον φασιστική οποιαδήποτε αντίρρηση :)




  • Γιατί, κανένα παιδάκι δε γεννιέται αθώο, άσπιλο και αμόλυντο. Διότι εαν ίσχυε αυτό, τότε θα είμαστε μάρτυρες μιας τερατώδους αδικίας πάνω σε παιδάκια που πεθαίνουν από την πείνα προτού περπατήσουν καν.
ισχύει ότι γεννιούνται αθώα , άσπιλα και αμόλυντα - και ακριβώς λόγω της αθωότητας τους , είναι πολύ εύκολο κάποιος να τα εκμεταλλευτεί π.χ. να τους δώσει κοκαινη για να ακρωτηριάζουν αντιφρονούντες , να βιάζουν γυναίκες και να πουλάνε διαμάντια :)

καταλαβαίνω ότι προφανώς δεν υπερασπίζεσαι την αδικία αλλά βρήκες έναν πρωτότυπο τρόπο να την εξωραΐσεις , και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία αφού μια έκφραση δεν θα αλλάξει τον κόσμο αλλά η δική μου μεταφυσική θεώρηση (νώα:mad:) περιλαμβάνει την μετενσάρκωση και φοβάμαι μήπως αναγεννηθώ σαν ορφανό στην αφρική - σε αυτήν την περίπτωση , καθώς ψοφάω αβοήθητος , θα επιθυμώ να αυτοαποκαλούμαι αθώος μέχρι το κόκκαλο :)

τώρα για τα ζώα .

συμφωνώ με ρουμάνα ( θεωρώ ότι το παράδειγμα με το διαμαντένιο κόσμημα είναι απλά δείγμα της ανθρώπινης βλακείας και ως πολύ ακραίο , δεν βοηθάει στην εξαγωγή συμπερασμάτων , αλλά φταίει η θεματοθέτρια που την σύγχισε:redface:)

κατατααλλα , συμφωνώ απόλυτα στο ότι τα ζώα δεν είναι υποδεέστερη μορφή ζωής και επειδή δεν ταίζεις έναν σεισμοπαθή στην αΐτή , πρέπει να αφήσεις νηστικό έναν σκύλο :confused:

όμως υπάρχει κάτι σκοτεινό στο να αδηγείς έναν σκύλο με λουρί , οι περισσότεροι άνθρωποι που ακούω να τους οδηγούν , προφέρουν τις οδηγίες <<όχι εδώ είπαμε , πιο δεξιά , πιο αριστερά>> με μία σαρδόνια ευχαρίστηση που μπορούν να ελέγχουν κάποιον ολοκληρωτικά , και μου προκαλεί τα ίδια συναισθήματα με όταν βλέπω την τζολί να φωτογραφίζεται με 40 ορφανά σαν νέος μεσσίας

προς αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν εννοώ ότι όποιος ασχολείται με ζώα είναι ανώμαλος σαδιστής , ένα από τα πιο ευχάριστα συναισθήματα που νιώθω είναι όταν φτάνω στην καλύβα μου στας εξοχάς και βλέπω τα σκυλιά εκεί κοντά μετά από μήνες να αλυχτούν με παράπονο που έχουμε τόσο καιρό να τα πούμε

αλλά καταλαβαίνω τι εννοεί η ρούμι , γιατί βλέπω πάρα πολλούς ανθρώπους να έχουνε σκύλο για τυφλούς χωρίς να είναι τυφλοί - δηλαδή να είναι ξεκομμένοι από τα πάντα , αδιάφοροι για τα πάντα και να μιλάνε στο κατοικίδιο τους σαν παιδί , γονιό , εραστή και κυρίως να κρατούν το λουρί με μια άγρια χαρά (οκ το παραδέχομαι , μισώ τα λουριά)

και αυτό δεν είναι έγκλημα αλλά δείγμα κοινωνικής παθογένειας

για να συνοψίσω και να ξυπνήσω όσους αναγνώστες κοιμήθηκαν:mad: , να αφιερώσω ένα τραγουδάκι στην ισί που όλοι ξέρουμε πόσο αθώα θεωρεί τα παιδάκια και πόσο υποστηρίζει τα ενδιαφέροντα τόπικ και στην ρουμάνα που όλοι ξέρουμε ότι δεν της ξεφεύγει τίποτα και πόσο υποστηρίζει τις γόνιμες διαφωνίες και να θυμίσω ότι το ερώτημα δεν είναι γιατί ξοδεύουμε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε , αλλά γιατί χρησιμοποιούμε το ρήμα <<ξοδεύουμε>> όταν κάποιος χορταίνει

π.σ.




https://www.youtube.com/watch?v=eaa0GvwRm7g

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...προσωπικά αντιμετωπίζω κάθε παιδί ...ως μια ψυχή που βρίσκεται για πολλοστή φορά στη γη όπου οφείλει να πληρώσει ...

...παρά ταύτα, η θεώρηση αυτή ακριβώς προσφέρει τα πλέον "εύλογα άλλοθι" στην εξουσιαστική ιεραρχία του κόσμου μας, για τις εν γένει αδικίες της!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η υπερβολή, σε όλα τα πράγματα, είναι άσχημο πράγμα!
Τι συζητάμε;
Άλλο πράγμα η αγάπη για τα ζώα και άλλο η ικανοποίηση των δικών μας απωθημένων και συμπλεγμάτων, η οποία εκφράζεται με την αγορά πανάκριβων αξεσουάρ για τα αγαπημένα μας τετράποδα.
Δεν πρέπει να είναι καλά κάποιος στα μυαλά του, για να αγοράσει στο σκύλο του διαμαντένιο περιλαίμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που πρεπει να απολογειται καποιος επειδη θελει να ξοδευει λεφτα για τα ζωα.. και τι τον εμποδιζει να ξοδευει λεφτα στο να βοηθαει και ανθρωπους??:confused:
Σιγουρα η υπερβολη δεν ειναι ποτε καλη...αλλα οπως βλεπω γονεις να φορανε στο νηπιο κοριτσακι του berberry φορεμα των 300 ευρω ετσι πχ κι εγω θελω να ξοδεψω 100 ευρω για το σκυλι μου ή το γατι μου.. Και δηλαδη αν εγω ''κοψω'' απο το κατοικιδιο μου το χωριο στην Αφρικη θα σωθει?? Λες και οοολοι αυτοι που κρινουν βοηθανε τους ανθρωπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως, έχω την εντύπωση ότι σύμφωνα με την φιλοσοφία της μετενσάρκωσης η "αθωότητα" του κάθε όντος δεν ορίζεται όπως αναφέρει η Dreamsrevenge. Δηλ. το να γεννηθείς άνθρωπος μες στις κακουχίες δεν σημαίνει ότι είσαι λιγότερο αθώος από το σκυλί που βιώνει επίσης κακουχίες. Ίσα-ίσα που το γεγονός ότι σου δόθηκε η δυνατότητα να γεννηθείς άνθρωπος, ακόμα και υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες, είναι κάτι σαν "2η ευκαιρία", καθώς η ανεπτυγμένη σε σχέση με τα ζώα νοημοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει να πας παραπέρα και να επιβιώσεις αν προσπαθήσεις.

Και για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του και να βοηθήσει όποιον θέλει, είτε είναι άνθρωπος, ζώο ή και άψυχο κτίριο/αντικείμενο. Για μένα προέχει ο άνθρωπος, κυρίως στην εποχή που βρισκόμαστε, χωρίς να σημαίνει ότι αν δω κάποιο ζώο να υποφέρει θα αδιαφορήσω. Αλλά αν είχα το χ ποσό κι είχα σαν εναλλακτική να το δωρίσω είτε σε κάποια οργάνωση που σχετίζεται με ανθρώπους σε κρίση, είτε σε κάποια φιλοζωϊκή, θα διάλεγα ασυζητητί την 'α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.
Έχω μια φίλη στην ηλικία της μαμάς μου που πραγματικά στεναχωριέται πιο πολύ αν μάθει οτι πέθανε ένα γατάκι παρά αν μάθει οτι πέθανε ένας άνθρωπος (σε λογικά πλαίσια). Νομίζψ οτι η λογική της είναι οτι τα γατάκια ποτέ δε θα σε πληγώσουν όπως κάνουν οι άνθρωποι.

Πάντως αυτή η ερώτηση μου φαίνεται κάπως ανούσια. Είναι σαν να ρωτάω κάποιον "γιατί τρως φακές ενώ μπορείς να φας μπριζόλα;". Έτερον εκάτερον, το ένα δεν αποκλείει το άλλο, κι ούτε κανείς εγγυάται οτι αν δεν ταίσω εγώ το σκυλί μου θα ξοδέψω αυτά τα χρήματα για να ταίσω ένα παιδάκι στην Αφρική ή το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Η πρώτη αντίδραση μου ήταν να γουρλώσω τα μάτια και να κοιτάω ξανά και ξανά αν διαβάζω καλά το nickname που έστειλε αυτό το μήνυμα. :/:
Να χαρώ και τις θετικές.


[FONT=&quot]Διαφωνώ.


([/FONT][FONT=&quot]Εκτός και αν δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.)[/FONT]
Μονο τα ματια Εμμα? με τετοια ποστ φοβαμαι οτι θα χασουμε και τα μαλλια και την μιλια δεν παμε καλα.........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.
Μονο τα ματια Εμμα? με τετοια ποστ φοβαμαι οτι θα χασουμε και τα μαλλια και την μιλια δεν παμε καλα.........................

Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top