"Γιατί ξοδεύετε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε;"

Θεωρείτε ότι στην όποια προσφορά κάνετε:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • Έχουν προτεραιότητα τα ζώα/το περιβάλλον

    Ψήφοι: 13 14.3%
  • Έχουν προτεραιότητα οι άνθρωποι

    Ψήφοι: 22 24.2%
  • Προσπαθώ να αντιμετωπίζονται ισότιμα

    Ψήφοι: 34 37.4%
  • Κρίνω κατά περίπτωση

    Ψήφοι: 15 16.5%
  • Δεν ασχολούμαι με το θέμα

    Ψήφοι: 7 7.7%

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,905 μηνύματα.
Ανήκω στην κατηγορία των φιλανθρωπων περισσότερο από των φιλόζωων. Τα αγαπώ τα ζωάκια, όλα, προφανώς, τόσο που δεν έχω φάει ΠΟΤΕ κάποια κρέατα (βασικά τίποτα εκτός από κοτόπουλο), αλλά πολύ συχνότερα θα δώσω χρήματα σε έναν άστεγο (δεν μιλάω για 1 και 2€ αλλά για μια ικανοποιητική βοήθεια) παρά να ταΐσω μια γάτα πχ.. φυσικά και έχω κάνει και το δεύτερο, αλλά τείνω να αντιμετωπίζω τον άνθρωπο με περισσότερη ευσπλαχνία..
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παραθέτω ένα απόσπασμα απο ένα παλαιό άρθρο που για εμένα έχει ιδιαίτερο νόημα:


¨΄Οταν ρώτησαν τον Brian Sparkes, έναν διάσημο υπερασπιστή των ζώων, γιατί αφιερώνει τόσο χρόνο και προσπάθεια στην καταπολέμηση της βιάς απέναντι στα ζώα, τη στιγμή που τόσο πολλά παιδιά κακοποιούνται σε όλο τον κόσμο, εκείνος απάντησε :« Ξεκινώ από τη ρίζα του κακού». Μία βίαιη πράξη ενάντια σε ένα ζώο αποτελεί σίγουρη ένδειξη ότι αυτό το άτομο μπορεί να φερθεί εξίσου βάναυσα σε συνάνθρωπό του¨
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Truth to be told, θεωρώ οτι ο μέσος άνθρωπος θα τάϊζε πιο εύκολα έναν πεινασμένο σκύλο αλλά δεν θα αγόραζε το ίδιο εύκολα φαγητό σε έναν άστεγο. Οπότε υπάρχει μια ανισότιμη μεταχείριση προς τους ανθρώπους απο τους ίδιους τους ανθρώπους. Και αυτό δεν το λεω με την λογική οι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί ή οτι είναι λάθος να ταΐζουμε τον σκύλο. Και το τονίζω διότι πολλοί το βλέπουν εκδικητικά, αλλά δεν είναι έτσι. Όλοι είναι εξίσου σημαντικοί, οπότε και τον σκύλο πρέπει και αξίζει να τον φροντίσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Αλλά νομίζω οτι οι άποροι βιώνουν ρατσισμό για διάφορους λόγους. Κάποιοι τους θεωρούν απατεώνες/εγκληματίες ή κατώτερα όντα με τα οποία δεν πρέπει να αλληλεπιδρούν. Το οποίο είναι λογικό αφού ήδη απο μικρή ηλικία εκτειθόμαστε σε απόψεις της κοινωνίας του τύπου : "διάβαζε μην καταλήξεις άστεγος", "δούλευε μην καταλήξεις άστεγος" ή "μην πλησιάζεις άστεγους μπορεί να είναι επικίνδυνοι" κτλπ. Γενικά καλλιεργείται η νοοτροπία οτι αυτός που είναι σε πολύ δυσμενή θέση κατά κάποιον τρόπο αξίζει να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση και είναι ένα μηδενικό. Το θέμα είναι οτι αρκετοί ήταν απλά άτυχοι στην ζωή. That's all. Το γεγονός οτι βρίσκονται σε μια δύσκολη θέση δεν σημαίνει οτι αξίζουν λιγότερο απο οποιονδήποτε άλλο.


Παραθέτω ένα βίντεο που αναδεικνύει λίγο το point μου. Εαν και δεν συμφωνώ με αυτά τα βίντεο για λόγους που δεν θα αναλύσω εδώ, θα εστιάσω στο οτι τα έχουμε στα χέρια μας καλώς ή κακώς, και αυτό που μπορούμε να δούμε(δεν φαίνεται να είναι στημένο), είναι οτι πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν την κίνηση να δώσουν ούτε ένα αμελητέο ποσό για να βοηθήσουν έναν συνάνθρωπο σε ανάγκη. Ταυτόχρονα όμως ένας άστεγος είναι διατεθειμένος να δώσει το φαγητό μιας, ίσως και περισσότερων ημερών χωρίς δεύτερη σκέψη, σε έναν συνάνθρωπο σε ανάγκη. Για να μετρήσει κανείς την γενναιοδωρία μιας ψυχής, δεν πρέπει να κοιτάει πόσα δίνει σαν απόλυτο νούμερο, αλλά πόσα δίνει σε σχέση με αυτά που έχει.
Στον άστεγο δεν δίνεις , πέρα απο την υπαιτιότητα που λες, γιατι μπορεί να σου προκαλεί και αμηχανία, να πας να δώσεις φαγητό και πει κάποιος ότι δεν είναι άστεγος τελικά. Η να μη γουστάρει ή να μη σε χρειάζεται και να τον ενοχλήσεις ή να προσβληθεί και χίλια δυο . Είναι κάπως άβολο όλο αυτό, αν ο άλλος απλά αράζει κάπου και δεν ζητιανεύει .Στα ζώα αφήνεις ένα μπολ φαγητό και όποιος θέλει τρώει . Και ψωμιά και ρούχα αφήνουν για τους ανθρώπους. Επίσης οι άστεγοι δεν είναι σκελετωμένοι, οπότε μπορεί να τους λυπηθείς λιγότερο , γιατί υποθέτεις ότι ένα πιάτο φαγητό το βρίσκουν.

Προχτές όμως ήταν ένας τύπος στα φανάρια να ζητιανέψει και έλεγε καλημέρα σε όλους και στο τέλος έρχεται σε μένα , επειδή τον κοιτούσα, και μου λέει να σου πω , γιατί σε όλους λέω καλημέρα και γυρίζουν το κεφάλι τους από την άλλη ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό για μένα δεν στέκει καθόλου. Τα ζώα δεν χρειάζονται την φροντίδα του ανθρώπου για να επιβιώσουν. Και είναι τελείως λάθος που αρχίσαμε να έχουμε κατοικίδια. Τουλάχιστον έτσι όπως τα έχουμε τώρα. Επεμβαίνουμε γενικότερα σε πράγματα που δεν θα έπρεπε ως άνθρωποι, αλλά ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε στα κατοικίδια ζώα "αλλοιώνει" την φύση τους. Πάρε για παράδειγμα ένα αδέσποτο σκύλο και ένα σκύλο που ζούσε σαν κατοικίδιο από πάντα. Το αδέσποτο σκυλάκι θα είναι απολύτως ικανό να επιβιώσει, να βρει την τροφή του. Το κατοικίδιο σκυλάκι όμως όχι, θα κλαίει και το πιο πιθανό να χάσει γρήγορα την ζωή του.

Δεν θα έλεγα ότι από την στιγμή που τα φέραμε στις πόλεις τότε είμαστε και υπεύθυνοι για την ζωή τους. Σίγουρα πρέπει να τα βοηθήσουμε και σαν κοινωνία να είμαστε περισσότερο ενημερωμένοι για τα ζωάκια στις πόλεις μας. Να τα βοηθήσουμε να ζήσουν ως ζώα που είναι, όχι να ζήσουν ως κάτι που δεν είναι. Και για να φτάσω, λοιπόν, στην τελευταία σου πρόταση, ο κόσμος θα ήταν καλύτερος για τα παιδιά αν ξέραμε όλοι το πως θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους άλλους οργανισμούς, αν δεν ήμασταν βίαιοι στα αδέσποτα που βλέπουμε στον δρόμο και αν γενικότερα ξέραμε την θέση που θα έπρεπε να έχει το κάθε είδος σε αυτόν τον πλανήτη.

Πίσω στο θρεντ τωρα, θεωρώ ότι δεν έχει κάποια ουσιαστική σημασία αυτό το ερώτημα. Προφανώς ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με τον τρόπο που ζει και τα ενδιαφέροντά του, δίνει προτεραιότητα σε διαφορετικά πράγματα. Ο μέσος άνθρωπος σίγουρα δεν μπορεί να βοηθήσει στην παγκόσμια πείνα των παιδιών, μπορεί όμως να κάνει δωρεές κλπ κλπ και να βοηθάει όπου μπορεί και όπου χρειάζεται.
Τα ζώα είναι εξημερωμένα όμως, δεν ξέρω ποιο είναι το φυσικό περιβάλλον του σκύλου, μπορεί να είναι αυτό του λύκου, αλλά σε σχέση με το λύκο, επειδή έχουν μικρύνει τα δόντια του , ο εγκέφαλός του , το σκύλο μπορεί να τον έτρωγε η μαρμάγκα .

Κατ τα αλλα συμφωνώ ότι δεν είναι το φυσικό τους περιβάλλον ένα διαμέρισμα, και μια χοντρή γάτα που λιάζεται την ημέρα στο πάρκο και το βράδυ κυνηγάει ποντίκια περνάει καλύτερα από αυτή κλεισμένη στο σπίτι , το ίδιο και ο σκύλος . Έλα όμως που απαγορεύεται να έχεις κατοικίδια να κόβουν βόλτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Στον άστεγο δεν δίνεις , πέρα απο την υπαιτιότητα που λες, γιατι μπορεί να σου προκαλεί και αμηχανία, να πας να δώσεις φαγητό και πει κάποιος ότι δεν είναι άστεγος τελικά. Η να μη γουστάρει ή να μη σε χρειάζεται και να τον ενοχλήσεις ή να προσβληθεί και χίλια δυο . Είναι κάπως άβολο όλο αυτό, αν ο άλλος απλά αράζει κάπου και δεν ζητιανεύει .Στα ζώα αφήνεις ένα μπολ φαγητό και όποιος θέλει τρώει . Και ψωμιά και ρούχα αφήνουν για τους ανθρώπους. Επίσης οι άστεγοι δεν είναι σκελετωμένοι, οπότε μπορεί να τους λυπηθείς λιγότερο , γιατί υποθέτεις ότι ένα πιάτο φαγητό το βρίσκουν.
Μα το βίντεο δείχνει οτι ακόμα και όταν ζητάει ο άστεγος, ο κόσμος δεν δίνει απολύτως τίποτα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μα το βίντεο δείχνει οτι ακόμα και όταν ζητάει ο άστεγος, ο κόσμος δεν δίνει απολύτως τίποτα.
Ε καλά γενικά μιλάμε, δεν θα βγάλουμε πόρισμα από ένα βίντεο .

Και φαΐ πιστεύω θα έδινε ο κόσμος , λεφτά δεν δίνουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Ε καλά γενικά μιλάμε, δεν θα βγάλουμε πόρισμα από ένα βίντεο .
Και φαΐ πιστεύω θα έδινε ο κόσμος , λεφτά δεν δίνουν.
Προφανώς, αλλά πιστεύω οτι υπάρχει μια παραπάνω ευαισθητοποίηση στα ζώα απο οτι στον ίδιο τον άνθρωπο.
Υπάρχουν λόγοι βέβαια που το εξηγούν αυτό ως έναν βαθμό.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Δεν έχω - ευτυχώς - υπάρξει ποτέ άστεγος ή χωρίς φαγητό, αλλά τουλάχιστον για φαγητό υπάρχει πρόνοια (συσσίτια, γειτονιά κτλ).

Θεωρώ τα ζώα πιο ευάλωτα από τους ανθρώπους, ειδικά στο θέμα τροφής, κακοποίησης και γενικότερης επιβίωσης. Μια κονσέρβα από το σούπερ μάρκετ έχει 1 - 2 EUR, την παίρνεις και ταΐζεις αρκετά γατάκια.

Άποψή μου είναι να μην κατηγορείται κανείς για όποια κατεύθυνση επιλέγει να δώσει πόρους. Άλλοι δίνουν σε ανθρώπους, άλλοι σε ζώα, άλλοι και στα δύο. Κάθε τέτοια πράξη είναι πράξη αποσυμφόρησης του προβλήματος.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Κάντε το λίγο εικόνα : η γάτα στο αστικό περιβάλλον σίγουρα μπορεί να επιβιώσει έχοντας πρόσβαση σε κάδους, ο δε σκύλος όμως μπορεί να περιφέρεται μέρες χωρίς να έχει την ίδια ικανότητα και μη μου πείτε για κυνήγι στις πόλεις. Η συνδρομή των ανθρώπων κρίνεται απαραίτητη.
Όσον αφορά τους άστεγους, οι έχοντες σώας τας φρένας, θα κατευθυνθούν σε κάποιο συσσίτιο , σε κάποια δομή.

Η εικόνα ενός ζώου μη δεσποζομενου σας φαίνεται πιο βολική από άποψη αυτονομίας του ζώου, ωστόσο η ευζωία τους απειλείται από ένα σωρό κινδύνους και ασθένειες και εκεί πάλι πρέπει να βοηθήσει ο άνθρωπος.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Κάντε το λίγο εικόνα : η γάτα στο αστικό περιβάλλον σίγουρα μπορεί να επιβιώσει έχοντας πρόσβαση σε κάδους
Και αστείρωτες γεννάνε αβέρτα.
Έχουμε ένα πάρκο εδώ στο Περιστέρι που ο πληθυσμός των γατών έχει αυξηθεί πάρα πολύ.
Περνάς, κάνεις ψιτ ψιτ και ξεπροβάλλουν μιλιούνια από τους θάμνους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,288 μηνύματα.
Η εικόνα ενός ζώου μη δεσποζομενου σας φαίνεται πιο βολική από άποψη αυτονομίας του ζώου, ωστόσο η ευζωία τους απειλείται από ένα σωρό κινδύνους και ασθένειες και εκεί πάλι πρέπει να βοηθήσει ο άνθρωπος.
Καμιά φορά τις βλέπω να κοιμούνται στο τσιμέντο τα βράδια και πιάνεται η ψυχή μου.
Είναι εκτεθειμένες σε τόσους κινδύνους πέρα από το φαγητό και μόνο, καμιά φορά σκέφτομαι πως μπορεί να πονάνε χωρίς να είναι εμφανές και να ζούν με χρόνιους πόνους.
Πρίν ενα χρόνο είδα ενα περιστατικό με τα ίδια μου τα μάτια που δεν θέλω να το αναφέρω και με στοίχειωσε τόσο που δεν ξαναπήρα αμάξι παρα μόνο πολύ πρόσφατα.

Είναι πάρα πολλοί οι κίνδυνοι που διατρέχουν μακάρι να αρκούσε που τις ταΐζουμε μόνο.
Δύσκολα το καταλαβαίνει κανείς πόσο υποφέρουν αυτές οι ψυχές στον δρόμο.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,893 μηνύματα.
Προσωπικά συνειδητά δεν είμαι φιλάνθρωπος. Αλληλέγγυος υπό προυποθέσεις είμαι και αναζητώ να συμμετέχω εν δυνάμει σε τέτοια εγχειρήματα. Η φιλανθρωπία όμως είναι μια υποκρισία, ένας τρόπος να θρέφεται το ΕΓΩ.

Δείτε π.χ. το video ξανά που παρουσιάστηκε παραπάνω. Ένας τύπος λέγοντας ψέμματα παρουσιάστηκε ως άστεγος και ζήτησε τροφή από έναν άλλο άστεγο. Τι ήθελε να πετύχει; Κοινωνικό πείραμα; Σα δε ντρέπεται.
Ήθελε να μαζέψει clicks; Να διασκεδάσει την πλήξη του; Τι προσπάθησε να αποδείξει; Ακόμα κι αν ο άστεγος έλεγε, ό,τι έχω είναι για μένα, τι θα άλλαζε;

Ηθική του @ώλου. Θες να είσαι εντάξει απέναντι στους συνανθρώπους σου; Μην αδικήσεις κανένα και πλήρωσε τους φόρους που σου αναλογούν. Αυτό είναι υπέρ αρκετό. Αν θέλεις για σένα το κάτι παραπάνω, πάλεψε ενάντια στην αδικία μαζί με άλλους που παλεύουν.

Τα ζώα είναι άλλη συνθήκη. Ακόμα και τα πιο άγρια είναι αθώα. Ζουν σε έναν κόσμο που ένα κυρίαρχο πλάσμα διαλύει, καταπιεσμένα, σφαγιασμένα, απροστάτευτα, τυρανισμένα. Αν κάποιος σκεφτεί "ανθρώπινα" πως κι αυτά έχουν δικαίωμα στη ζωή και νοιαστεί, δώσει λίγη τροφή, προσφέρει νερό στους καύσωνες της κλιματικής αλλαγής, τα περιλθάψει όποτε χρειάζεται, τα φροντίσει, είναι ηθικά κατώτερος από τον άνθρωπο -"φιλάνθρωπο"; Σοβαρά μιλάμε τώρα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top