Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ πάλι πιστεύω ότι πράγματι υπάρχουν όλες αυτές οι διαφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών, αλλά έχουν την γοητεία τους;). Η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει ενδιαφέρουσες τις σχέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα απλά να συνεισφέρω στη συζήτηση διευκρινίζοντας κάτι που αναφέρθηκε από την Πύλη στο εναρκτήριο ποστ του θέματος.

Πράγματι, υπάρχει διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών στην αίσθηση του χώρου. Κατά πλειοψηφία (και το τονίζω αυτό) οι γυναίκες έχουν χειρότερη αντίληψη του χώρου από τους άντρες. Πρόκειται για εξελικτική προσαρμογή, στο πλαίσιο του φυσικού καταμερισμού εργασίας για την επιβίωση του είδους. Οι άντρες έχουν προσαρμοστεί ως "κυνηγοί", όπου η καλύτερη αντίληψη του βάθους και των αποστάσεων, ειδικά σε "μπροστινό οπτικό πεδίο" είναι απαραίτητη και οι γυναίκες ως "συλλέκτες", όπου η καλύτερη παρατηρητικότητα και μάλιστα σε "πλάγιο οπτικό πεδίο" είναι πιο ευνοϊκή.

Κατά τ' άλλα θα ήθελα να εκφράσω την κάθετη αντίθεσή μου με τα κλισέ αυτού του είδους, τα οποία δεν προσφέρουν τίποτε ουσιαστικό στη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων. Οι άντρες και οι γυναίκες είναι όμοιοι σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι είναι διαφορετικοί. Ο τρόπος εκδήλωσης είναι που συνήθως διαφέρει. Δεν θα επεκταθώ. Η παράθεση του Βίκτωρος Ουγκώ που μας προσέφερε η Isi, με άφησε Μουγκώ :D. Δεν είναι τυχαίο που κάποιοι καλλιτέχνες ή συγγραφείς θεωρούνται μεγάλοι και έχουν γίνει κλασικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τρεμω στη ιδεα οτι μπορει να ερθει μια μερα οπου η διαφορετικοτητα αναμεσα στους ανθρωπους και τα φυλα ή κι εγω δεν ξερω που αλλου, θα εχει εξαφανιστει.
"Τα διαφορετικα στοιχεια σου, τα οποια μου ανοιγουν πορτες για νεους ανεξερευνητους κοσμους ειναι αυτα που αγαπαω σε εσενα.Ειναι εκεινα που σε κανουν τοσο ξεχωριστη.Ειναι εκεινα που λειπουν απο εμενα κι ερχονται να συμπληροσουν το παζλ του "εμεις". "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως, όντας φανατικά υπερ του ορθολογισμού, το απόσπασμα του Β.Ουγκώ δεν με κάνει καθόλου περήφανη ως γυναίκα. Το αντίθετο θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Τα διαφορετικα στοιχεια σου, τα οποια μου ανοιγουν πορτες για νεους ανεξερευνητους κοσμους ειναι αυτα που αγαπαω σε εσενα.Ειναι εκεινα που σε κανουν τοσο ξεχωριστη.Ειναι εκεινα που λειπουν απο εμενα κι ερχονται να συμπληροσουν το παζλ του "εμεις". "

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οι άντρες και οι γυναίκες δεν είναι διαφορετικοί. Έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και διαφορές ικανότητες. Κάπου χρειάζονται οι ικανότητες της γυναίκας και κάπου αλλού του άντρα. Ο άντρας συμπληρώνει την γυναίκα, και η γυναίκα τον άντρα. Δεν παύουν όμως να είναι ισότιμα όντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως, όντας φανατικά υπερ του ορθολογισμού, το απόσπασμα του Β.Ουγκώ δεν με κάνει καθόλου περήφανη ως γυναίκα. Το αντίθετο θα έλεγα.


Κατά τη γνώμη μου ο συγγραφέας εκθειάζει τη γυναίκα, όπως και τον άντρα, με τρόπο ισότιμο, όπως ορθά αναφέρει ο Brokenheart και θέτοντας σε σωστή βάση τη διαφορετικότητά μας. Το να είσαι φανατικά υπέρ του οποιουδήποτε τρόπου σκέψης σου τυφλώνει τα μάτια, αντί να σε οδηγεί σε Γνώση και σε Φώτιση. Θα ήθελα απλά να διευκρινίσω ότι αυτά που αναφέρει ο συγγραφέας αποτελούν τα φιλοσοφικά αρχέτυπα της αρσενικής και της θηλυκής πλευράς. Κάθε άντρας και κάθε γυναίκα μπορούν ν' αναπτύξουν κάποια από τα χαρακτηριστικά του άλλου φύλλου, πράγμα που παρουσιάζεται με τρόπο εύγλωττο στην κάρτα των Εραστών, αλλά και της Τέχνης. Αυτή είναι η έννοια της ολοκλήρωσης των ανθρώπων, το υψηλό νόημα της αυτοεκπλήρωσης, που περνά μέσα από την "Οδό της Αριστεράς Χειρός". Ο Έρωτας παίζει ακριβώς αυτόν το ρόλο. Ας μην ξεχνούμε τον Αλχημιστικό Γάμο της Κανά και τη μετατροπή του Ύδατος (συναίσθημα) σε Οίνο (πνεύμα). "Και έσονται οι δύο εις σάρκαν μίαν"...

Αλήθεια, τι θα σε έκανε να αισθανθείς υπερήφανη ως γυναίκα, με βάση τον ορθολογικό τρόπο σκέψης; Θα ήθελες να ενδυθείς τ' αρσενικά αρχέτυπα; Κάτι τέτοιο θα σ' έκανε να αισθανθείς ισχυρότερη; Δεν μιλάμε για τον κοινωνικό ρόλο, αλλά για τον συναισθηματικό. Κι εγώ μπορώ να σκεφτώ ή να ενεργήσω με γυναικείο τρόπο και μάλιστα μ' επιτυχία. Προτιμώ όμως συνήθως ν' αφήνω κάτι τέτοιο στους "ειδικούς", αν με εννοείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο συγγραφέας εκθειάζει τη γυναίκα, όπως και τον άντρα, με τρόπο ισότιμο, όπως σωστά αναφέρει ο Brokenheart και θέτοντας σε σωστή βάση τη διαφορετικότητά μας. Το να είσαι φανατικά υπέρ του οποιουδήποτε τρόπου σκέψης σου τυφλώνει τα μάτια, αντί να σε οδηγεί σε Γνώση και σε Φώτιση. Θα ήθελα απλά να διευκρινίσω ότι αυτά που αναφέρει ο συγγραφέας αποτελούν τα φιλοσοφικά αρχέτυπα της αρσενικής και της θηλυκής πλευράς. Κάθε άντρας και κάθε γυναίκα μπορούν ν' αναπτύξουν κάποια από τα χαρακτηριστικά του άλλου φύλλου, πράγμα που παρουσιάζεται με τρόπο εύγλωττο στην κάρτα των Εραστών, αλλά και της Τέχνης. Αυτή είναι η έννοια της ολοκλήρωσης των ανθρώπων, το υψηλό νόημα της αυτοεκπλήρωσης, που περνά μέσα από την "Οδό της Αριστεράς Χειρός". Ο Έρωτας παίζει ακριβώς αυτόν το ρόλο. Ας μην ξεχνούμε τον Αλχημιστικό Γάμο της Κανά και τη μετατροπή του Ύδατος (συναίσθημα) σε Οίνο (πνεύμα). "Και έσονται οι δύο εις σάρκαν μίαν"...

Αλήθεια, τι θα σε έκανε να αισθανθείς υπερήφανη ως γυναίκα, με βάση τον ορθολογικό τρόπο σκέψης;
Αχ και το ξερα οτι θα σχολιαστεί αυτό το "φανατικά" :rolleyes:
Λέγοντας φανατικά προφανώς δεν εννοώ "με παροπίδες", αλλά "πολύ".

Όσο για το δεύτερο ερώτημα σου, αν έλεγε οτι οι γυναίκες είναι όντα που δρουν βάσει της λογικής τους. Όχι παρασυρόμενες απο τα συναισθήματα τους και προσπαθώντας αντί να πείσουν με επιχειρήματα, να συγκινήσουν (επειδή προφανώς δεν έχουν το μυαλό να σκεφτούν επιχειρήματα; ) όπως λέει ο Ουγκώ. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσο για το δεύτερο ερώτημα σου, αν έλεγε οτι οι γυναίκες είναι όντα που δρουν βάσει της λογικής τους. Όχι παρασυρόμενες απο τα συναισθήματα τους και προσπαθώντας αντί να πείσουν με επιχειρήματα, να συγκινήσουν (επειδή προφανώς δεν έχουν το μυαλό να σκεφτούν επιχειρήματα; ) όπως λέει ο Ουγκώ. :down:

Μα δε νομίζω πως λέει αυτό ο Ουγκώ! Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δίνει την ίδια βαρύτητα στο συναίσθημα που δίνει και στη λογική.
Ας μην ξεχνάμε πως στην εποχή μας μιλάμε και για Emotional Inteligence και έχουμε πλέον και EQ tests πέραν των IQ tests ;)

Edit: Πολύ όμορφο αυτό που έγραψες Μάριε. Περιγράφει κατά μια έννοια και το Yin Yang που έβαλα πιο πάνω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Πράγματι, υπάρχει διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών στην αίσθηση του χώρου. Κατά πλειοψηφία (και το τονίζω αυτό) οι γυναίκες έχουν χειρότερη αντίληψη του χώρου από τους άντρες. Πρόκειται για εξελικτική προσαρμογή, στο πλαίσιο του φυσικού καταμερισμού εργασίας για την επιβίωση του είδους. Οι άντρες έχουν προσαρμοστεί ως κυνηγοί, όπου η καλύτερη αντίληψη του βάθους και των αποστάσεων, ειδικά σε μπροστινό οπτικό πεδίοείναι απαραίτητη και οι γυναίκες ως συλλέκτες, όπου η καλύτερη παρατηρητικότητα και μάλιστα σε πλάγιο οπτικό πεδίο είναι πιο ευνοϊκή.

Διάβασα πώς: "Οι γυναίκες,χάρις στην άριστη περιφερειακή τους όραση,πολύ σπάνια πιάνονται να ξενοκοιτάζουν άλλους άντρες".Διάφοροι ερευνητές που μελετούν τα δυο φύλα αναφέρουν ότι οι γυναίκες κοιτούν το σώμα των αντρών το ίδιο συχνά,και συνήθως ακόμα συχνότερα,από ότι οι άντρες περιεργάζονται το σώμα γυναικών.Οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη ποικιλία αισθητήρων στον αμφιβληστροειδή του ματιού τους,πράγμα που τους επιτρέπει να περιγράφουν τα χρώματα με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και διαθέτουν επίσης ευρύτερη περιφερειακή όραση από ότι οι άντρες.Καθώς ήταν υπεύθυνη για την φροντίδα της οικογένειάς της η γυναίκα απέκτησε εγκεφαλικές λειτουργίες που της εξασφαλίζουν καθαρή όραση σε μια γωνία τουλάχιστον 45 μοιρών σε κάθε πλευρά του κεφαλιού της,καθώς και πάνω και κάτω από την μύτη της.Μάλιστα η περιφερειακή όραση ορισμένων γυναικών μπορεί να φτάσει μέχρι σχεδόν και τις 180 μοίρες.Τα μάτια των αντρών είναι μεγαλύτερα από αυτά των γυναικών και ο εγκέφαλός τους ρυθμίζει έτσι την λειτουργία τους,ώστε να έχουν περιορισμένο οπτικό πεδίο,πράγμα που σημαίνει ότι οι άντρες μπορούν να δουν καθαρά και με ακρίβεια ό,τι βρίσκεται ακριβώς μπροστά τους.Το οπτικό τους πεδίο με το μικρό εύρος και την καλή ευκρίνεια σε μεγάλες αποστάσεις μοιάζει πολύ με το οπτικό πεδίο που μας δίνουν συνήθως τα κιάλια.Αυτός είναι κι ο λόγος,αναφέρεται χαρακτηριστικά,που "πάντα" γίνονται τσακωτοί όταν κοιτάζουν άλλες γυναίκες.Χρειάζεται να γυρίσουν το κεφάλι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δίνει την ίδια βαρύτητα στο συναίσθημα που δίνει και στη λογική.

Ε προσωπικά δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στη λογική, γι'αυτό δεν με κάνει καθόλου περήφανη ως γυναίκα αυτό που έγραψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί, ότι οι γυναίκες είναι ικανές να σκεφτούν λογικά και μάλιστα με θαυμαστό τρόπο. Είναι δε και πολύ πρακτικότερες των ανδρών σε διάφορα θέματα ("θηλυκό μυαλό", λένε). Όμως αυτό δεν είναι το καλύτερό τους. Το ανυπέρβλητο συναίσθημα που δονεί τη γυναικεία φύση είναι και η πεμπτουσία της. Αυτό μπορεί να αναιρέσει όλα τα επιχειρήματα. Η ψυχρή λογική είναι επικίνδυνη. Η γυναίκα έχει μέσα της, έμφυτο, το δρόμο της Αγάπης.

Όταν ο συγγραφέας μιλάει για συγκίνηση δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες. Εννοεί την υψηλή συγκίνηση, αυτή που ωθεί τον ποιητή να γράψει ένα έπος, αυτήν που κάνει τη ζωή να μοιάζει όμορφη, αυτό που μόνο το Θηλυκό μπορεί να προσφέρει στον κόσμο. "Πώς μπορεί μια γυναίκα να κάνει ν' ακούγεται όμορφο ένα τραγούδι που έχει γράψει μια μηχανή;" αναρωτιέται ο ήρωας στο 1984 του Όργουελ. Γι' αυτήν τη συγκίνηση μιλάει.

Άλλωστε, είναι διαπιστωμένο ότι ενώ οι γυναίκες είναι καθ' όλα ικανές για λογική σκέψη, όταν ξεχειλιζει το συναίσθημα, η λογική ματαιώνεται. Πόσες φορές μας είπε η αγαπητή μας Κουέ, για παράδειγμα, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, ότι την επηρέασαν οι ορμόνες σε κάποιες της αντιδράσεις; Αυτό δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. Για παράδειγμα, οι ιδέες του Χίτλερ στηρίζονται στην ψυχρή λογική. "Εμείς έχουμε πιο προηγμένο πολιτισμό και συνεπώς οι άλλοι είναι κατώτεροι από εμάς. Άρα, έχουμε κάθε δικαίωμα να τους εξολοθρεύουμε ή να τους υποδουλώνουμε". Το ίδιο ισχύει για τις ιδέες του Μαρκήσιου ή του Μάλθους. Ο αντίλογος αυτών των φρικτών ιδεολογιών στηρίζεται στον ανθρωπισμό: "Όλοι οι άνθρωποι είναι σημαντικοί σ' αυτόν τον κόσμο, πλούσιοι και φτωχοί, μορφωμένοι και αγράμματοι, έχουν δικαίωμα στη ζωή και σε ίσες ευκαιρίες". Αυτή η θεώρηση βασίζεται στο συναίσθημα, στη συγκίνηση που μας προκαλεί ένα μικρό παιδί που πεινάει ή που το βασανίζουν. Αυτό που αναφέρει η αγαπητή Μισέλ, είναι απλά μια κατάχρηση της έννοιας του συναισθήματος και της συγκίνησης, που πολλοί, άντρες και γυναίκες, το χρησιμοποιούν για να επιβάλλουν τη θέση τους και την εξουσία τους επί των υπολοίπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως όλο αυτό, όσο ωραία και να το σερβίρουν, μου κάνει λίγο σε "οι γυναίκες είναι πιο χαζές και τα πηγαίνουν καλύτερα στο συναίσθημα για να παρηγοριούνται". :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εμένα πάντως όλο αυτό, όσο ωραία και να το σερβίρουν, μου κάνει λίγο σε "οι γυναίκες είναι πιο χαζές και τα πηγαίνουν καλύτερα στο συναίσθημα για να παρηγοριούνται". :down:

Να σχολιάσω τώρα ότι σε κατέχει το συναίσθημα της ανασφάλειας κι επιμένεις να πιστεύεις ότι κάποιος σας θεωρεί χαζές και θέλει να σας παρηγορήσει; :P

Ε, δεν μπορούσα ρε παιδιά, το είπα γιατί θα έσκαγα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να σχολιάσω τώρα ότι σε κατέχει το συναίσθημα της ανασφάλειας κι επιμένεις να πιστεύεις ότι κάποιος σας θεωρεί χαζές και θέλει να σας παρηγορήσει; :P

Ε, δεν μπορούσα ρε παιδιά, το είπα γιατί θα έσκαγα!!!:D
Καμία ανασφάλεια. Απεναντίας, έχω ιδιαίτερη εκτίμηση στη λογική μου, γι'αυτό και τα θεωρώ εσφαλμένα όλα αυτά. Αντιθέτως, όσον αφορά συναισθηματικά θέματα, είμαι λίγο τούβλο ώρες ώρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διάβασα πώς: "Οι γυναίκες,χάρις στην άριστη περιφερειακή τους όραση,πολύ σπάνια πιάνονται να ξενοκοιτάζουν άλλους άντρες".Διάφοροι ερευνητές που μελετούν τα δυο φύλα αναφέρουν ότι οι γυναίκες κοιτούν το σώμα των αντρών το ίδιο συχνά,και συνήθως ακόμα συχνότερα,από ότι οι άντρες περιεργάζονται το σώμα γυναικών.Οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη ποικιλία αισθητήρων στον αμφιβληστροειδή του ματιού τους,πράγμα που τους επιτρέπει να περιγράφουν τα χρώματα με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και διαθέτουν επίσης ευρύτερη περιφερειακή όραση από ότι οι άντρες.Καθώς ήταν υπεύθυνη για την φροντίδα της οικογένειάς της η γυναίκα απέκτησε εγκεφαλικές λειτουργίες που της εξασφαλίζουν καθαρή όραση σε μια γωνία τουλάχιστον 45 μοιρών σε κάθε πλευρά του κεφαλιού της,καθώς και πάνω και κάτω από την μύτη της.Μάλιστα η περιφερειακή όραση ορισμένων γυναικών μπορεί να φτάσει μέχρι σχεδόν και τις 180 μοίρες.Τα μάτια των αντρών είναι μεγαλύτερα από αυτά των γυναικών και ο εγκέφαλός τους ρυθμίζει έτσι την λειτουργία τους,ώστε να έχουν περιορισμένο οπτικό πεδίο,πράγμα που σημαίνει ότι οι άντρες μπορούν να δουν καθαρά και με ακρίβεια ό,τι βρίσκεται ακριβώς μπροστά τους.Το οπτικό τους πεδίο με το μικρό εύρος και την καλή ευκρίνεια σε μεγάλες αποστάσεις μοιάζει πολύ με το οπτικό πεδίο που μας δίνουν συνήθως τα κιάλια.Αυτός είναι κι ο λόγος,αναφέρεται χαρακτηριστικά,που "πάντα" γίνονται τσακωτοί όταν κοιτάζουν άλλες γυναίκες.Χρειάζεται να γυρίσουν το κεφάλι τους!
Kι αυτο ισχυει, αλλά δεν ερχεται σε αντιφαση με την αντιληψη του τρισδιαστατου χωρου στον εγκεφαλο. Οι γυναικες κανουν καλο scan περιμετρικα κλπ, αλλά δεν εχουν τοσο καλη τρισδιαστατη απεικονηση και αντιληψη του χωρου, το εχω διαβασει κι εγω αυτο απο εγκυρη πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aktida

Νεοφερμένος

Η aktida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 71 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μα και βέβαια ο άνδρας και η γυναίκα είναι δύο πράγματα εντελώς διαφορετικά, πως μπορούσε να είναι το ίδιο! Σκεφθήκατε ποτέ πόσα πράγματα στη ζωή γυρίζουν γύρω- γύρω από αυτό και τι αξία θα είχε η ζωή χωρίς αυτές τις ακραίες διαφορές; Η αγάπη, το μίσος ,η πίστη, η προδοσία,η ευαισθησία, η αναισθησία, ακραία αισθήματα που στο βάθος τους συνδέονται με αόρατα δεσμά και προκαλούν έτσι αλυσιδωτές αντιδράσεις που είναι το πιππέρι και το αλάτι των σχέσεων της ζωής δύο πλασμάτων..άνδρας και γυναίκα! Φανταστείτε τι ανιαρή θα ήταν η ζωή σας αν ο άνδρας και η γυναίκα σκεφτόντουσαν και συμπεριφερόντουσαν το ίδιο ,φανταστείτε μία σχέση που θα ήταν μόνο ένα : Ναι αγάπη μου! Φανταστείτε τη βαριεμάρα της τελειότητας:hmm:Στη ζωή ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, κάνουμε κοινά βήματα πότε μαζί, πότε ο ένας μπροστά και ο άλλος πίσω! Φιλάκια ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα και βέβαια ο άνδρας και η γυναίκα είναι δύο πράγματα εντελώς διαφορετικά, πως μπορούσε να είναι το ίδιο! Σκεφθήκατε ποτέ πόσα πράγματα στη ζωή γυρίζουν γύρω- γύρω από αυτό και τι αξία θα είχε η ζωή χωρίς αυτές τις ακραίες διαφορές; Η αγάπη, το μίσος ,η πίστη, η προδοσία,η ευαισθησία, η αναισθησία, ακραία αισθήματα που στο βάθος τους συνδέονται με αόρατα δεσμά και προκαλούν έτσι αλυσιδωτές αντιδράσεις που είναι το πιππέρι και το αλάτι των σχέσεων της ζωής δύο πλασμάτων..άνδρας και γυναίκα! Φανταστείτε τι ανιαρή θα ήταν η ζωή σας αν ο άνδρας και η γυναίκα σκεφτόντουσαν και συμπεριφερόντουσαν το ίδιο ,φανταστείτε μία σχέση που θα ήταν μόνο ένα : Ναι αγάπη μου! Φανταστείτε τη βαριεμάρα της τελειότητας:hmm:Στη ζωή ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, κάνουμε κοινά βήματα πότε μαζί, πότε ο ένας μπροστά και ο άλλος πίσω! Φιλάκια ...:whistle:


:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οσο για το κειμενο του Ουγκω : ομορφο, αλλά ισως περισσοτερο ομορφο , παρα ρεαλιστικο ή σωστο.

Κι εγω Γιν γιανγκ θελω να πιστευω οτι ειναι ανδρες και γυναικες, αλλά , οπως ειχαμε σχολιασει και καποτε με τον chaos, σε λιγο οι γυναικες δε θα μας εχουν αναγκη ουτε για αναπαραγωγη ! :P Θα ειναι και το μαυρο και το ασπρο του συμβόλου, και μεις θα μαστε το περιγραμμα ή η βούλα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top