Γιατί οι γυναίκες ζηλεύουν η μία την άλλη;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
1) που το ξερεις?
2) που ξερουμε οτι λες ψεματα μονο και μονο επειδη με αντιπαθεις η επειδη θελεις απλα να αποδηξεις το αντιθετο απο αυτο που λεω?

  1. Οι 2 θετικές ψήφους από γυναίκες, που πήρε το ποστ μου το επιβεβαιώνει και το ίδιο μου το περιβάλλον πολύ περισσότερο.
  2. Με πιασες μπαγασάκο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πάντως το να πεις σε κάποιον "τι ωραίο κ*λαράκι που έχει ο τάδε" δεν θεωρώ ότι συνιστά πέσιμο σε κανέναν :confused:

εκτός αν το πείς στον τάδε.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
γιατι εισαστε αδυναμες και απροστατευτες, οποτε εισαστε αναγκασμενες εξελικτικα να φτιαχνετε ομαδες.

αυτό από που συνάγεται?
εγώ γιατί δε νιώθω αδύναμη και απροστάτευτη
γιατι καμία φίλη μου δε με μαχαίρωσε πισόπλατα και γιατί δεν το έκανα και εγώ?

πόσα κλισέ ακόμη?

ανάμεσα στον πρόλογο και εντυπωσιακή κατακλείδα, παίζει να ακούσουμε και κανένα επιχείρημα στο ενδιάμεσο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
ανάμεσα στον πρόλογο και εντυπωσιακή κατακλείδα, παίζει να ακούσουμε και κανένα επιχείρημα στο ενδιάμεσο? :hmm:
Όχι μη! Είμαστε πολύ αδύναμες και απροστάτευτες για να αντέξουμε το άκουσμα των στιβαρών επιχειρημάτων. Θα καταρρεύσουμε ως βουναλάκια από αλεύρι! Θα εξαφανιστούμε όπως μια σταγόνα μελάνι μέσα σε μια μεγάλη λίμνη! Θα παρασυρθούμε απ'το φύσημα του ανέμου καθώς τα πέταλα μιας ανθισμένης κερασιάς!

(Τώρα σας αφήνω, πάω να μαγειρέψω μπάμιες στον προστάτη, ευεργέτη και άρχοντά μου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μάααλιστα !! Δεν το ήξερα πως κάναμε διαγωνισμό κλισέ σε αυτό το τόπικ ! Nice !!


Κωνσταντινάκι όχι δεν είναι περίεργο να θες να τα πηγαίνεις καλά με τους άλλους ανθρώπους , απλά είναι βασανιστικό γιατί πολύ απλά ΔΕΝ γίνεται να συμβεί αυτό με όλους .
Και ναι , θα συμφωνήσω η κακία ποτέ δεν βγάζει πουθενά , αλλά και το να ασχολείται κάποιος συνέχεια με τους άλλους επίσης . ;)


Για τα προσωπικά σας γούστα φίλτατε _Daemon_ … περί ορέξεως κολοκυθόπιτα φαντάζομαι θα υπάρχουν τα ανάλογα θέματα στο φόρουμ για να τις αναπτύξετε .

ΥΓ : You say I’ m an absolute .. like it’ s a bad thing …:Ρ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τελικα γιατι μερικες απο εμας γινομαστε τοσε κακες και ζηλιαρες?Ετσι γεννιομαστε?:hmm:
Τρελάθηκες ; Να ειναι οι αλλες κακες και ζηλιαρες και μεις οχι ; Απαπαπα! Δε το δεχομαι χρυσο μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τρελάθηκες ; Να ειναι οι αλλες κακες και ζηλιαρες και μεις οχι ; Απαπαπα! Δε το δεχομαι χρυσο μου !

Στη Φοιβη ειπαμε να τη δει αλλιως, οχι σε σενα ντε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για τα προσωπικά σας γούστα φίλτατε _Daemon_ … περί ορέξεως κολοκυθόπιτα φαντάζομαι θα υπάρχουν τα ανάλογα θέματα στο φόρουμ για να τις αναπτύξετε .

Με δεδομένη την συμβουλευτικού-νουθετικού και γενικά παραινετικού χαρακτήρα συμμετοχής σου στο εν λόγω θέμα, δεν χρειάζονται παραθέσεις είναι περιττές, δεν μένει παρά να μου υποδείξεις τα ανάλογα....θέματα καθώς επίσης και τον τρόπο που θα συμμετέχω σε αυτά!
Συγχώρεσε με που δεν συμφώνησα με τις πεποιθήσεις περί ιδανικού σύγχρονου μοντέλου-γυναίκας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Η όποια ζήλεια,- ένστικτο - οφείλεται στον ανταγωνισμό
για την εύρεση και διατήρηση,
του ιδανικότερου αρσενικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετο σχόλιο]Αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά όσοι χρησιμοποιούν τον όρο "στερεότυπα" τη σήμερον ημέρα, το κάνουν για να δείξουν πόσο προοδευτικοί θέλουν να είναι οι ίδιοι. Είμαι 100% σίγουρος ότι ακόμα και αυτοί που λένε ότι δεν ακολουθούν στερεότυπα, έχουν μια ζωή γεμάτη από αυτά, όπως αυτοί τα ορίζουν.[/ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετο σχόλιο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
'

Η όποια ζήλεια,- ένστικτο - οφείλεται στον ανταγωνισμό
για την εύρεση και διατήρηση,
του ιδανικότερου αρσενικού.


Δε νομίζω να 'χει να κανει με τους άντρες.
Εμείς είμαστε μόνο η αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinaki24

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συμφωνω μονο εν μερει σε αυτο jesse...Ε οχι δεν ειναι ολες οι γυναικες ιδιες.....Ασε που προσωπικως πιστευω πως αν ο αντρας που θες κοιταει αλλου σημαινει πως πολυ απλα θελει κατι αλλο....Ε οχι σιγα μην κατσουμε να σκασουμε κιολας...Ενας φευγει αλλος ερχεται.....Τωρα ως προς την ζηλεια των γυναικων εχω παρατηρησει το εξης....Οσες εχω δει να ζηλευουν(και δεν εννοω να ζηλευοουν εμενα αλλα φιλες μου,συγγενεις μου και γενικοτερα ατομα που ξερω)ειναι συνηθως ατομα που εχουν διαφορα κομπλεξ....Οχι φιλοι μου,αν εισαι ακομπλεξαριστος δεν ζηλευεις κανεναν γιατι πολυ απλα κανεις δεν μοιαζει με κανεναν,ο καθενας εχει δικη του προσωπικοτητα και ειμαστε διαφορετικοι...Οποτε γιατι να θελει καποιος να μοιασει σε καποιον ή να τον ζηλευει?Τεσπα...Επαψα να ασχολουμαι με τετοιου ειδους ατομα..Και επιπλεον κατι τελευταιο.Μεχρι τωρα στη ζωη μου καταλαβα πως αυτοι που ζηλευουν ειναι αυτοι που δεν ειναι φιλοι μας στην ουσια...
Τελος θα ηθελα να αναφερω πως ως επι το πληστον,η ζηλεια ειναι γυναικειο θεμα...Και αυτο δεν το λεω εγω αλλα διαφοροι ψυχολογοι..Η ζηλεια ειναι κατι που εχει αναλυσει η ψυχολογια χρονια και συμφωνα με τους ψυχολογους η ζηλεια οφειλεται στην ανωριμοτητα μερικων ανθρωπων.Βεβαια,η λιγη ζηλεια που δεν εχει δολο ειναι επικοδομητικη,,Σας παραθετω λοιπον τα εξης τα οποια εχουν γραφει απο συμβουλευτικο ψυχολογο για την ζηλεια...
H σύγκριση, δεν μπορεί παρά να προκαλεί συχνά και ζήλια. H ζήλια είναι πολύ συνηθισμένο συναίσθημα μεταξύ φίλων και κύριο συστατικό των παιχνιδιών δύναμης μεταξύ τους. Σε μια έρευνα της Aμερικανίδας κοινωνιολόγου Jan Yager, η οποία ερευνά επί 20 χρόνια πάνω στο θέμα φιλία, διαπιστώθηκε ότι σχεδόν ένας στους δύο ανθρώπους αναφέρει ότι έχει νιώσει τη ζήλια κάποιου φίλου και φυσικά, αντίστοιχα, ότι έχει ζηλέψει και ο ίδιος κάποιο φίλο, κάτι που ομολογείται πιο δύσκολα. Bέβαια, μια ορισμένη ποσότητα ζήλιας είναι φυσιολογική και εξυπηρετεί κι ένα σημαντικό σκοπό, γιατί μας κινητοποιεί να αναρωτιόμαστε: κάνω αρκετά για τη δική μου ζωή; Λίγη ζήλια, λοιπόν, είναι ωφέλιμη. Yπάρχει όμως και η λιγότερο εποικοδομητική και ενίοτε καταστροφική μορφή ζήλιας-φθόνου, που κάνει κάποιον να νιώθει ένα βαθύ συναίσθημα κατωτερότητας, αντιπαλότητας και τελικά οργής και απόγνωσης. H ζήλια αυτή μπορεί να φτάσει σε τέτοιο σημείο, που αυτός που ζηλεύει να είναι συνέχεια επικριτικός, να μην μπορεί κυριολεκτικά να αρθρώσει έναν καλό και επιβραβευτικό λόγο, να μην μπορεί να χαρεί καθόλου με τη χαρά του άλλου, ακόμα και να επωφελείται από στιγμές αδυναμίας του άλλου, για να «του τη φέρει» ή απλά για να ικανοποιηθεί. Aυτά τα συναισθήματα είναι δηλητήριο και γιʼ αυτόν που τα υφίσταται και γιʼ αυτόν που τα αισθάνεται, αλλά, φυσικά, κατά κύριο λόγο για τη σχέση.
Δεν πρέπει, βέβαια, να δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση ότι έχουμε πάντα επίγνωση όλων αυτών των αρνητικών συναισθημάτων, της ζήλιας, του φθόνου, της εχθρότητας, του θυμού, της κατωτερότητας απέναντι σε φίλους. Aν ήταν έτσι, ίσως να μην ήταν απαραίτητα και τα παιχνίδια δύναμης. Ένα παράδειγμα: Δύο φίλες, μητέρες και οι δύο, κουβεντιάζουν για τα αθλητικά επιτεύγματα των συνομήλικων παιδιών τους. Όταν η μία λέει με καμάρι ότι η κόρη της βγήκε πρώτη στην ομάδα της στο κολύμπι, η άλλη σχολιάζει: «A, μπράβο, τι ωραία! Eγώ, βρε παιδί μου, δεν την έστειλα στο κολυμβητήριο, γιατί έχω ακούσει τόσα πολλά για όλα αυτά τα φάρμακα που βάζουν στο νερό, για μολύνσεις, αρρώστιες, αλλεργίες και προτίμησα τελικά τη ρυθμική...». Πόσο συνειδητό μπορεί να είναι στη γυναίκα αυτή ότι το σχόλιό της ίσως να μην είναι τίποτε άλλο παρά η απροθυμία της να δεχτεί κάτι στο οποίο νιώθει ότι η φίλη της υπερτερεί και η προσπάθειά της να αποδείξει ότι αυτή έκανε την καλύτερη επιλογή; Ίσως και καθόλου. Ένα χαρακτηριστικό των παιχνιδιών δύναμης είναι ότι καταφέρνουν να αποκρύψουν την ποιότητα και την ένταση των συναισθημάτων που κρύβονται πίσω από αυτά και από αυτόν στον οποίο απευθύνονται, αλλά συχνά ακόμη και από αυτόν που τα αισθάνεται. Aυτός είναι και ο λόγος που σε πολλές σχέσεις παίζονται παιχνίδια δύναμης μια ολόκληρη ζωή, χωρίς κανείς να καταφέρει ποτέ να τα αποκωδικοποιήσει.
Αυτα τα ολιγα και κατα την ταπεινη μου αποψη ο ανθρωπος που ξερει τα μειονεκτηματα του,και τα παραδεχεται προσπαθωντας να τα βελτιωσει ειναι σοφος.Αυτος που τα κρυβει ακομα και απο τον εαυτο του ειναι απλα ανωριμος..Ο καθενας εχει διαφορετικα,..πχ εγω μπορει να μην νοιωθω ζηλεια για κανεναν(ισως γιατι εχω υψηλη αυτοεκτιμηση,κατι που δεν ειναι και απολυτα σωστο)αλλα εχω αλλα σπαστικα στον χαρακτηρα μου..πχ ειμαι τελειομανης σε σημειο υστεριας μερικες φορες,ειμαι μυοφοβικη(για οποιον δεν γνωριζει εχω φοβο με τα μικροβια που σημαινει πως θελω το σπιτι μου παντα πεντακαθαρο)εχω κολλημα με την ταξη και πολλα αλλα...Το να μπορεις λοιπον να ξερεις τον εαυτο σου,τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα σου ειναι θειο δωρο.
Τελος να αναφερω πως δεν εβαλα ολες τις γυναικες στο ιδιο τσουβαλι(εξηγησα πως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι) απλα ειπα πως η ζηλεια ειναι εν δυναμει γυναικειο προσον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
.....Αλλα καλα εμενα να μου βγαζει τετοια κακια..ειμαι γυναικα ρε παιδι μου,στον αδερφου του αγοριου της πως μπορει?Και εδω καλοι μου φιλοι ερχεται ενα νεο μου ερωτημα..Γιατι καποιος ή καποια να θελει να χαλασει μια οικογενεια?απο κακια?μηπως απο ζηλεια?τι να πεις....Βεβαια παντα μου την εσπαγαν αυτες που απο μπροστα σου ειναι μελι γαλα και πισω σου κανουν την μια κακια πισω απο την αλλη

Να το κάνει αυτό συγγενικό πρόσωπο τί μας λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
[ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετο σχόλιο]Αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά όσοι χρησιμοποιούν τον όρο "στερεότυπα" τη σήμερον ημέρα, το κάνουν για να δείξουν πόσο προοδευτικοί θέλουν να είναι οι ίδιοι. Είμαι 100% σίγουρος ότι ακόμα και αυτοί που λένε ότι δεν ακολουθούν στερεότυπα, έχουν μια ζωή γεμάτη από αυτά, όπως αυτοί τα ορίζουν.[/ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετο σχόλιο]

Θα ήθελες να δώσεις ένα παράδειγμα του ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετου σχόλιου σου?
Φαίνεται ενδιαφέρον (συνοδευόμενο από επιχειρήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα ήθελες να δώσεις ένα παράδειγμα του ολίγον αλλά όχι πολύ, άσχετου σχόλιου σου?
Φαίνεται ενδιαφέρον (συνοδευόμενο από επιχειρήματα).
Λέει ο necropethamenos αναφερόμενος λογικά στον τίτλο του θέματος που είναι "Γιατί οι γυναίκες ζηλεύουν η μία την άλλη;"
Νομίζω πως πρόκειται για άλλο ένα στερεότυπο το οποίο - σαν όλα τα πετυχημένα στερεότυπα - φτάνει να καταδικάζει τις ίδιες τις γυναίκες γιατί ακόμα κι αυτές το πιστεύουν εκ των προτέρων. Ίσως έτσι το αποτέλεσμα είναι προδεδικασμένο!
και συμπληρώνει:
Εξ άλλου δεν καταλήγουν και όλες οι αντρικές φιλίες με τον ίδιο τρόπο - πολλές φορές κάποιος σου φέρεται ελεεινά ή τέλος πάντων έχουν ενα άσχημο τέλος, οπότε γιατί αποδίδουμε στις γυναίκες την ιδιότητα αυτή;
Από μόνος του ο τίτλος λοιπόν δεν λέει ότι "όλες οι γυναίκες ζηλεύουν η μία την άλλη", αλλά ο αγαπητός κατά τ' άλλα necropethamenos όπως και αρκετοί στο θέμα αυτό θεώρησαν. Αντίστοιχα μπορώ να πω και εγώ ότι η άποψη "και οι άντρες ζηλεύουν ο ένας τον άλλο" είναι στερεότυπο. Άραγε ποιος έχει στερεότυπα και ποιος βλέπει στερεότυπα;

Γιατί είναι τόσο δύσκολο ή κακό, να λέει κάποιος την άποψη του την οποία ο ίδιος διαμόρφωσε από τις εμπειρίες του; Σαφώς και ακόμα και ο πατέρας της Κωνσταντίνας δεν θεωρεί ότι όλες οι γυναίκες ζηλεύουν η μία την άλλη και το πιο πιθανό είναι ότι αυτό που πιστεύει, το διαπίστωσε ο ίδιος.

Στερεότυπο πλέον μπορώ να χαρακτηρίσω δύο απόψεις αντίθετες εκ των οποίων είμαι σίγουρος ότι οι "προοδευτικοί" και πολέμιοι των στερεοτύπων θα χαρακτηρίσουν μόνο την μία ως στερεότυπο:

  1. Η γυναίκα από τη φύση της πρέπει να προσέχει τα παιδιά και το σπίτι.
  2. Η γυναίκα μπορεί να τα καταφέρει όλα εξίσου και ο περιορισμός στο σπίτι την μειώνει.
Σίγουρα αρκετοί θα σκεφτούν για το 1 "μα τι στερεοτυπικός τρόπος σκέψης", αναφερόμενοι στο ότι αυτό ακούγεται χρόνια τώρα και πηγαίνει από στόμα σε στόμα, ενώ το 2 είναι το σωστό και το πιστεύουν γιατί οι ίδιοι διαμόρφωσαν αυτή την άποψη.

Και λέω εγώ τώρα. Το 2 ακούγεται εδώ και αρκετά χρόνια και επαναλαμβάνεται από στόμα σε στόμα εξίσου. Γιατί το 2 δεν είναι στερεότυπο; Επειδή το 1 είναι πιο παλιό;

Οπότε φτάνουμε στο σημείο να δούμε ότι ο όρος στερεότυπο όπως τον έχουν κάποιοι στο μυαλό τους, είναι λάθος. Στερεότυπο είναι κάτι το οποίο επαναλαμβάνεται με τον ίδιο τρόπο. Δεν είναι απαραίτητα κάτι που κρατάει γενιές ολόκληρες. Το ότι κάτι επαναλαμβάνεται όμως, δεν σημαίνει ότι γίνεται χωρίς σκέψη. Για να το πει κάποιος, μπορεί πολύ απλά να έφτασε και αυτός στο ίδιο συμπέρασμα και απλά να επιβεβαιώνει αυτό που άλλοι είχαν διαπιστώσει πριν από αυτόν.

Κάποιοι λοιπόν θεωρούν, ότι στερεότυπα έχουμε μόνο όταν οι απόψεις που δίνουν κρατάνε χρόνια, κάτι που βρίσκω σαφώς λάθος. Το θέμα επίσης είναι ότι όσοι προσδίδουν στον άλλο στερεότυπα, το κάνουν με το σκεπτικό ότι αυτός ο κάποιος απλά κατεβάζει αμάσητη τροφή, ή δεν έχει ουσιαστικά δική του άποψη. Ε και αυτό είναι λάθος.

Ακόμα και η έκφραση "αυτό είναι στερεότυπο" είναι πλέον στερεότυπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:offtopic:Τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν εκτός θέματος.:rtfm:
Παρακαλείσθε να μένετε εντός θέματος, αλλά κυρίως να μη προχωράτε σε προσβολές, χλευασμούς και άλλου είδους επιθέσεις. Σας θυμίζω ότι για την ομαλή ροή της συζήτησης, η κριτική γίνεται στις ιδέες και όχι τα άτομα, αποφεύγοντας χαρακτηρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
σχετικά με τα παρακατω παραδειγματα
1. Η γυναίκα από τη φύση της πρέπει να προσέχει τα παιδιά και το σπίτι.
2. Η γυναίκα μπορεί να τα καταφέρει όλα εξίσου και ο περιορισμός στο σπίτι την μειώνει.
1. ίσως η αντίληψη αυτή, ακόμα και σήμερα, να μην έχει ξεκαθαριστεί επαρκώς
όποτε
2. η φράση "μπορεί να τα καταφέρει όλα εξίσου" να συνεχίζει ν' αποτελεί παγίδα της μορφής "μπορεί να τα φορτωθεί όλα"

Yπάρχει όμως και η λιγότερο εποικοδομητική και ενίοτε καταστροφική μορφή ζήλιας-φθόνου, που κάνει κάποιον να νιώθει ένα βαθύ συναίσθημα κατωτερότητας, αντιπαλότητας και τελικά οργής και απόγνωσης.
Το συναίσθημα κατωτερότητας είναι η βασική γενεσιουργός αιτία της ζήλειας.
Και όταν το συναίσθημα αυτό είναι παροδικό (όλοι οι άνθρωποι νιώθουν τέτοια συναισθήματα), τότε μιλάμε για ζήλεια (όλοι οι άνθρωποι έχουμε νιώσει ζήλεια).
Όταν όμως είναι μόνιμο, τότε μιλάμε για...φθόνο.
Φθόνος = ζήλεια κατ' εξακολούθησιν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
:offtopic:Τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν εκτός θέματος.:rtfm:
Παρακαλείσθε να μένετε εντός θέματος, αλλά κυρίως να μη προχωράτε σε προσβολές, χλευασμούς και άλλου είδους επιθέσεις. Σας θυμίζω ότι για την ομαλή ροή της συζήτησης, η κριτική γίνεται στις ιδέες και όχι τα άτομα, αποφεύγοντας χαρακτηρισμούς.
Για τελεύταια φορά παρακαλώ να τηρηθούν τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top