Γιατί πληγώνουμε αυτούς που αγαπάμε;

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εχετε πληγωσει ποτε καποιον που αγαπατε; Αν ναι, γιατι πιστευετε οτι το κανατε; Τι σας οδηγησε σε αυτο το σημειο; Σας συγχωρησε ποτε;

Προσωπικα, αυτο εκανα λιαν προσφατως... Το εχω μετανιωσει πικρα... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκανα ετσι τα πραγματα..Εκεινος λεει οτι φταει η ελλειψη εμπειριων. Αν ειχα, θα ειχα συμπεριφερθει ποιο σωστα. Θα τα ειχα ρυθμισει πιο σωστα. Θα σκεφτομουν πιο σωστα...
Αυτο που ξερω μονο ειναι οτι στην προσπαθεια μου να κανω λιγο πιο ομαλα τα πραγματα, τα εκανα χειροτερα...Χαλασα την εικονα μου, πληγωσα εναν ανθρωπο που λατρευω και δεν εχω σταματησει να κλαιω απο τον πονο και τις τυψεις για τα λαθη μου. Ξερω οτι ειναι πολυ γενικα αυτα που λεω αλλα δεν μπορω να δωσω λεπτομερειες για το στορι.

Θα με συγχωρησει ποτε αραγε ή θα ζω παντα με τις τυψεις και αυτη την απεριοριστη θλιψη που με κανει να σκεφτομαι να τα παρατησω ολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι να σε συγχωρήσει αυτός αλλά να συγχωρήσεις εσύ τον εαυτό σου
αν συγχωρήσεις εσύ εσένα, τότε θα μπορέσεις να ζήσεις χωρίς τύψεις ακόμα κι αν αυτός δεν σε συγχωρήσει ποτέ


ναι, έχω πληγώσει κάποιον κάποτε
πολύ...
το έκανα συνειδητά γιατί τότε θεώρησα ότι αυτό ήταν μονόδρομος και ο μόνος τρόπος για να δοθεί τέλος σε μια ιστορία που ήταν ψυχοφθόρα και που μόνο πόνο προκαλούσε και στους δύο

απ όσο ξέρω, όχι, δε με συγχώρεσε ποτέ του
καταφέρνω όμως και ζω με αυτό όσο κι αν δεν μου αρέσει επειδή εγώ συγχώρεσα τον εαυτό μου

ο καιρός θα περάσει και θα σκέφτεσαι πίσω και θα χαμογελάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
χμ...να συγχρωρησω εγω τον εαυτο μου...δεν ξερω αν θα μπορεσω. Αυτη τη στιγμη μου φαινεται απιθανο αλλα δεν μπορω να ξερω...Βασικα ξερω οτι ηταν απαραδεκτη η πραξη μου.
Ξερεις γιατι με ενδιαφερει να με συγχωρησει; Γιατι δεν του αξιζε. Ναι μεν ειπα ψεμματα για να του φερω πιο ομαλα τον χωρισμο...αλλα ηταν ψεμματα...Δεν επρεπε να το κανω αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οι προθέσεις σου λοιπόν ήταν να μην τον πληγώσεις... άσχετα με το πως εξελίχθηκε το σκηνικό
κράτα λοιπόν αυτό στο μυαλό σου, ότι εσύ δεν ήθελες να τον πληγώσεις και για αυτό έπραξες με αυτόν τον τρόπο

καλώς ή κακώς... την επόμενη φορά που θα χρειαστεί ίσως να γίνει κάτι ανάλογο θα ξέρεις...
έχει δίκιο ο φίλος σου ότι ελλείψει της εμπειρίας σου έγινε ότι έγινε....
μάλλον σε έχει ήδη συγχωρήσει μέσα του εφόσον σου βρήκε δικαιολογία γιατί το έκανες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Λες Αναστασια μου; Ελπιζω να εχεις δικιο...Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες...Αν δεν με συγχωρησει αυτος δεν ξερω αν θα συγχωρησω τον εαυτο μου...Και παλι ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roza6658

Νεοφερμένος

Η roza6658 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πολλές φορές πληγώνεις ανθρώπους που αγαπάς χωρίς να το θέλεις.... ειτε απο καποια παραξήγηση ειτε απο ζηλια, ειτε απο πολλα αλλα πραγματα που ισως ειναι κ ασημαντα!
καποιες φορες ειναι στο χερι σου να τις διορθώσεις αλλες παλι.... καθόλου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατι πληγωνουμε αυτους που αγαπαμε;

Εχμ, ποιούς άλλους μπορούμε να πληγώσουμε δηλαδή?
Αυτούς που μας έχουν γραμμένους στα @@ τους? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν μπορείς να πληγώσεις κάποιον που αγαπάς, χωρίς να πληγώσεις τον εαυτό σου. Βαθιά!
Αυτός που αγαπάς, είναι κομμάτι του εαυτού σου. Τον κουβαλάς μες στην καρδιά σου. Άμα μπορείς να τον πληγώσεις χωρίς να θυσιάσεις κάτι από σένα, πάει να πει πως δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά.
Έρχεται κάποτε η στιγμή που χωρίζουν οι δρόμοι των ανθρώπων.Τούτο δεν μπορεί κανείς να το αποτρέψει. Με ψέμματα ή όχι, το αναπόφευκτο θα συμβεί, όπως πάντα στην ώρα του.
Καθένας ακολουθεί το δρόμο του, κουβαλώντας μαζί τα σημάδια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?

Υπάρχει αλλά είναι τόσο σπάνιο... Δεν θα το έκαναν πολλοί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?


Σούπερ λολ
όπως το καταλαβαίνω, είναι σα να λες
"'΄μπορεί να σου έδωσα μπουνιά στη μύτη... Μα έσπασα το χέρι μου πάνω σου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?

μερικοι ανθρωποι παίρνουν μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν "θυσιαζονται" για άλλους, παρά αν έκαναν αυτό που ήθελαν. τον εγωισμό τους ικανοποιούν κι εκείνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boyboyla

Νεοφερμένος

Η boyboyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε πληγώσει ανθρώπους που αγαπάμε...άλλες φόρες το καταλαβαίνουμε&άλλες ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε οτι μπορεί να τους πονέσουμε τόσο...έτσι&εγώ πρίν απο λίγο καιρό πλήγωσα εναν άνθρωπο που αγαπάω πολύ,αλλά χώρις να το καταλάβω,γιατί&εγώ απλά δεν είχα επειρία σε τέτοια θέματα...το κατάλαβα ίσως λίγο αργά,αλλά για καλή μου τύχη μου έδωσε την δεύτερη ευκαίρια μου,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μ'έχει συγχωρέσει ή οτι το έχει ξεχάσει....όσο για τον λόγο που το έκανα....μάλλον γιατί είχα δώσει λάθος υπόσχεση στον εαυτό μου&για κακή μου τύχη την υλοποίησα σ'έναν άνθρωπο που δεν το άξιζε.....

Στη ζωή θα πληγώσουμε&θα μας πληγώσουν.....το θέμα είναι να μάθουμε απ'ολα αυτά&....να μπορούμε να συγχωρούμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στη ζωή θα πληγώσουμε&θα μας πληγώσουν.....

το θέμα είναι να μάθουμε απ'ολα αυτά

&....να μπορούμε να.....



...τους κάνουμε τη ζωή κόλαση :P



άσχετο...




Γιατι πληγωνουμε αυτους που αγαπαμε;

Γιατί εκεί που μας αγαπάνε, δεν ντρεπόμαστε καθόλου να είμαστε ο εαυτός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μερικοι ανθρωποι παίρνουν μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν "θυσιαζονται" για άλλους, παρά αν έκαναν αυτό που ήθελαν. τον εγωισμό τους ικανοποιούν κι εκείνοι.
Δε ξερω αν ειναι θεμα "ικανοποιησης" αλλά 1000 φορες να ειναι καποιος με τετοιο εγωισμο, παρα με τον κλασσικο..

Σούπερ λολ
όπως το καταλαβαίνω, είναι σα να λες
"'΄μπορεί να σου έδωσα μπουνιά στη μύτη... Μα έσπασα το χέρι μου πάνω σου"
Μαλλον δε το καταλαβες καλα. Αν δωσεις μπουνια στη μυτη, ποναει και ο αλλος.Η Niya ειπε αντι να πληγωσεις τον αλλον.

Γιατί εκεί που μας αγαπάνε, δεν ντρεπόμαστε καθόλου να είμαστε ο εαυτός μας.
Τους υπολοιπους απο ντροπη δε τους πληγωνουμε δλδ ; Ή μηπως απλα δε σημαινει και πολλα η κουβεντα τους, αφου δεν εχουμε αρκετη συναισθηματικη συνδεση μαζι τους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina.70

Νεοφερμένος

Η tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οποιος αγαπαει πληγωνει και πληγωνεται:confused:. Καποιοι πληγωνουν τους αλλους αθελα τους, ισως επειδη τους αγαπουν υπερβολικα, αλλοι παλι για να τους τιμωρισουν και αλλοι το μονο που καταφερνουν ειναι να πληγωνουν τον ιδιο τους τον εαυτο:(:(.Το αποτελεσμα ομως σε ολες τις περιπτωσεις ειναι το ιδιο:ΠΟΝΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Αυτούς που αγαπάμε τους πληγώνουμε γιατί ενώ τους χαρίζουμε την πολύτιμη αγάπη μας δεν μας αγαπούν στό βαθμό που θα έπρεπε(να κόψουν τις φλέβες τους γιά μας.:mad:)

Αυτούς που μας αγαπούν τους πληγώνουμε γιατί πίσω απ'την αγάπη τους κρύβεται σίγουρα κάποια σκοπιμότητα(άκου να σε θέλουν γιά πάντα δικό τους.:no:)

Και τον εαυτό μας δεν τον πληγώνουμε ποτέ, γιατί μεγαλώσαμε μαζί,συγχωρούμε ο ένας τον άλλο γιά οποιδήποτε μ@λ@κία και να κάνουμε,και είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είμαστε μαζί μέχρι το τέλος της ζωής μας.:console:


Ε ΟΧΙ και εγωιστής.:(
ΕΓΩ;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tina.70

Νεοφερμένος

Η tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αγαπητε ΜονοΣ μου φαινεται πως εισαι η προσωποποιηση της λεξης "εγωισμος":eek::eek:.Απο τη μια καλα κανεις γιατι δεν προκειται να πληγωσεις ποτε τον εαυτουλη σου(μια και τα πας τοσο καλα μαζι του:hug:) απο την αλλη ομως χαλαρωσε και λιγο ρε παιδι μου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου:bigarmhug:bigarmhug.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
χαλαρωσε και λιγο ρε παιδι μου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου
Λολ, αυτή είναι η βασική αιτία που κάποιος θα πληγώσει ή θα πληγωθεί :P


Πέραν του αστείου, ο ΜονοΣ το έθεσε καλά:
"εγωιστής είναι αυτός που αγαπάει τον ευατό του περισσότερο από όσο αγαπάει εμένα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου.
Όντως υπάρχουν,και έχει καταντήσει εκνευριστικό.:mad:

:P

edit:
Πέραν του αστείου, ο ΜονοΣ το έθεσε καλά:
"εγωιστής είναι αυτός που αγαπάει τον ευατό του περισσότερο από όσο αγαπάει εμένα" :P
Μην παραποιείς τα γραφώμενά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top