Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Η Samsung όλο αντιγράφει κλασικά.


Βέβαια λίγο ασχετο το IOS 13 έχει αρκετά πρόβληματα
Όντως. Η διαφορά είναι ότι η apple κάθε λίγο εβγαλε update για να τα διορθωσει. Στο Android υπάρχουν bugs που για να λυθούν περιμένεις το επόμενο major update και οι developers προσπαθούν να τροποποιήσουν το κώδικα στα app για να αποφύγουν τα κρασαρίσματα.

Στο iOS 13 είχαμε δραστικές αλλαγες που δεν τις έχει καταλάβει ο χρήστης αλλά θα τις δει μελλοντικα. Το SwiftUI είναι ένα framework για UI που δεν θυμίζει σε τίποτα τα storyboards και τα xib του παρελθόντος. Με αυτό μπορεί εύκολα ο ίδιος κώδικας να δουλεύει σε όλα τα apple device και προσωπικά πιστεύω ότι μελλοντικά θα χρησιμοποιηθεί και ως web framework.

Το android εδώ και χρόνια είναι το ίδιο πράγμα απλώς αλλάζουν το skin για να φαίνεται πιο σύγχρονο. Η google έχει επικειντρωθεί παραπάνω στα google services παρά στο android ως android.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εγω παντως 8 μηνες με το pixel 3XL δεν εχω ουτε ενα προβλημα. Δεν εχει κρασαρει ουτε μια φορα και δεν εχω κανει ουτε μια επανεκκινηση περα απο τις απαραιτητες οταν κανει αναβαθμιση το OS. Στο ipad που τρεχει iOS 13 εχω ενα σωρο προβληματα, με το πιο εκνευριστικο ειναι το popup να βαζω συνεχεια κωδικο στο apple ID. Βαζω κωδικο και το εμφανιζει ξανα και ξανα και ξανα.

Στο android, τουλαχιστον σε αυτο του pixel, καποια πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα να τα κανεις απο οτι σε συσκευη apple. Πχ να κανω pause ενα app για να μη μου στελνει notifications οταν ειμαι απασχολημενη. To focus mode στο οποιο δεν λαμβανω email τα Σαββατοκυριακα. Το να πατησω accept σε 2-way authentication μεσα απο το notification menu αντι να ανοιξω το app.

Οσο για την samsung, θεωρω οτι πειραζει πολυ το android και το κανει πιο δυσχρηστο και το φορτωνει με δικα της αχρηστα apps.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Νέος κύκλος κραξίματος ξεκίνησε με την κυκλοφορία του iPhone SE 2020. Μικρή μπαταρία, κακή οθόνη, μεγάλα besselμ μπλα μπλα μπλα είναι ταφόπλακα στην επιτυχία του νέο iPhone. Μπούρδες.

Για μια φορά οι Apple haters δεν κοιτάνε τη μεγάλη εικόνα. Η Apple με την κυκλοφορία του ανταγωνισμού είπε στους ανταγωνισμό "Σας αφήνω να παίξετε μέχρι τα 499 ευρώ μετά η πίτα είναι δικιά μου".

Με άλλα λόγια παιδιά φίλοι των android συσκευών, όσοι είστε σε διαδικασία αλλαγής κινητού, περιμένετε λίγο ακόμα. Οι τιμές θα πέσουν καθώς δεν πρόκειται να έχει τίμες πωλήσεις αν είναι πάνω από 500ρικο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@akikos εγώ περιμένω την παρουσίαση του Pixel 4a που θα γίνει σε λίγες μέρες για να δούμε πως θα χτυπήσει το iPhone SE. Πιστεύω αν είναι έξυπνη η Google θα βγάλει την Apple εκτός ανταγωνισμού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,334 μηνύματα.
Νομίζω ότι στα 500€ πας στο Galaxy A71 και αφήνεις το iPhone se στην άκρη.
Το iPhone SE είναι ένα κινητό ξεπερασμένο για το 2020 με τεράστια bezels.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Το iPhone SE πλησιάζει ήδη σε sold out χωρίς να ξέρουμε τα πόσα παράχθηκαν. Aρκετοί θα μιμηθούν το iPhone SE βγάζοντας συσκευές με bezels και τούμπανο επεξεργαστή αλλά χαμένος κόπος. Ο πραγματισκός τζέρτζελος θα γίνει με την παρουσίαση του iPhone 12 που η Apple θα αφήσει τις στρογγυλεμενες άκρες και θα επιστρέψει στο κοφτό design του iPhone 4.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Το iPhone SE πλησιάζει ήδη σε sold out χωρίς να ξέρουμε τα πόσα παράχθηκαν. Aρκετοί θα μιμηθούν το iPhone SE βγάζοντας συσκευές με bezels και τούμπανο επεξεργαστή αλλά χαμένος κόπος. Ο πραγματισκός τζέρτζελος θα γίνει με την παρουσίαση του iPhone 12 που η Apple θα αφήσει τις στρογγυλεμενες άκρες και θα επιστρέψει στο κοφτό design του iPhone 4.

Αμα αφήσει τις στρογγυλεμένες άκρες, όποιου του πέσει, θα το κλαίει. Οι γωνίες είναι σημεία συγκέντρωσης μηχανικών τάσεων. Το iphone 12 θα είναι κακή αγορά, το μάθατε πρώτοι εδώ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@akikos εγώ περιμένω την παρουσίαση του Pixel 4a που θα γίνει σε λίγες μέρες για να δούμε πως θα χτυπήσει το iPhone SE. Πιστεύω αν είναι έξυπνη η Google θα βγάλει την Apple εκτός ανταγωνισμού.
Μονο το night sight που θα εχει η καμερα του pixel 4a εχει ηδη τελειωσει το παιχνιδι.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το Huawei nova 5T φερει κανονικα τα google services ετσι?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,334 μηνύματα.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εσυ λες μακρια απο huawei αλλοι λενε μακριά απο samsung αλλοι μακρια απο apple και καποιοι ακομα μακρια απο xiaomi. Να υποθέσω δλδ οτι δεν παιρνει google services;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,334 μηνύματα.
Εσυ λες μακρια απο huawei αλλοι λενε μακριά απο samsung αλλοι μακρια απο apple και καποιοι ακομα μακρια απο xiaomi. Να υποθέσω δλδ οτι δεν παιρνει google services;

Παίρνει αλλά δύσκολα.
Θα σου πω πάντως να μην εμπιστευτείς κινεζική εταιρεία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Νομίζω ότι στα 500€ πας στο Galaxy A71 και αφήνεις το iPhone se στην άκρη.
Το iPhone SE είναι ένα κινητό ξεπερασμένο για το 2020 με τεράστια bezels.

Μονο το night sight που θα εχει η καμερα του pixel 4a εχει ηδη τελειωσει το παιχνιδι.

Δεν έχει καμία πιθανότητα να περάσουν το iPhone SE σε αριθμό πωλήσεων. Αυτό δεν ισχύει μόνο με τη Google/Samsung αλλά για όλους τους android κατασκευαστές. Η Apple ελέγχει απολύτως την αγορά και δεν φαίνεται κάποιος στον ορίζοντα που μπορεί να την απειλήσει.

Οι υπόλοιποι βγάζουν ναυαρχίδες ως τυράκι για να πουλήσουν οι φθηνότερες συσκευές. Γι' αυτό Samsung και λοιποι τρέχουν να βγάλουν foldable κινητά που δεν πρόκειται να πουλήσουν και γνωρίζουν απο πριν ότι θα έχουν πρόβληματα. Η Apple βγάζει ναυαρχίδα για να πουλήσει η ίδια.


Μελετώντας αυτόν τον πίνακα έχει κανείς αμφιβολία ότι το iPhone SE 2 θα είναι το smartphone με τα περισσότερα sales για το 2020; Μπορείτε να συνειδητοποιήσετε ότι αν θέλει η Αpple καταστρέφει όλο τον ανταγωνισμό με μια πολύ απλή κίνηση. Βγάζοντας μια συσκευή των 200 ευρώ. Οι android κατασκευαστές έχουν αποφασίσει εδώ και λίγα χρόνια ότι δεν μπορούν να ανταγωνιστουν τα iPhone και επενδύσουν στις πιο φθηνές συσκευές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,072 μηνύματα.
Το Pixel 4XL πάντως το χει φάει το θαψιματάκι του που έβλεπα reviews. Πόση διαφορά μπορεί να χει το νεο του αδερφάκι;

Εχει αλλάξει λίγο η αγορά και εκνευρίζομαι πάρα πολύ με την Xiaomi και τις άλλες κινεζοεταιρίες γιατί βγάζουν ένα σωρό μοντέλα με άσχετους κωδικούς και τρελαίνομαι. 10 Note 8 plus 9 Note plus και η γιαγιά μου με τα 45 εγγόνια της λείπει από κει μέσα.

300 κινητά Xiaomi ολα κοντά σε specs.



Και εννοείται καλό είναι όσο μου κρατάει το μπρίκι που έχω, αλλά δεν ξαναπαίρνω Xiaomi, θα πάω σε κάτι διαφορετικό την επόμενη φορά.

ΥΓ: Το SE είναι χίμαιρα ψόφιου κουφαριού με μηχανή φεράρι. Για wannabes που θέλουν να κουνάνε το μηλαράκι στα φιλαράκια τους. Σκάστα και πάρε το 11 αμα έχεις τόση κάψα για μήλο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά από που και ως που τα pro πρέπει να ειναι τεράστια τηλέφωνα ελεος και να έχουνε τούμπανο κάμερες. Ένας επαγγελματίας θέλει συγκεκριμένα πράγματα και κυρίως φορητότητα. Το κινητό που δε μπορεί να χωρέσει στην τσέπη δεν είναι πρακτικό.... και ορισμένοι δε το καταλαβαίνουν

θα ήθελα ένα κινητο ίνστες όπως το Iphone 5s μου. Αυτό ειναι επαγγελματικό τηλέφωνο όχι τις βλακειες με τα 10 μέτρα οθόνη , στερεο ηχειά κοκ

το iphone se 2 προσφέρει έναν τούμπανο επεξεργαστή σε μικρή συσκευασία, το τι bezzels έχει και τι οθόνη έχει κτλ μικρή σημασία έχει για τον επαγγελματία. Απευθύνεται σε επαγγελματίες, το iphone 11 απευθύνεται σε αυτούς που θελουν να πουλήσουν μούρη.

Η APPLE με αυτό που έκανε είτε σας αρέσει είτε όχι έβαλε όριο στις mid range συσκευές... πλεον για κατω απο τα 500 θα στοχεύουν οι κινεζοεταιρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ρε παιδιά από που και ως που τα pro πρέπει να ειναι τεράστια τηλέφωνα ελεος και να έχουνε τούμπανο κάμερες. Ένας επαγγελματίας θέλει συγκεκριμένα πράγματα και κυρίως φορητότητα. Το κινητό που δε μπορεί να χωρέσει στην τσέπη δεν είναι πρακτικό.... και ορισμένοι δε το καταλαβαίνουν

θα ήθελα ένα κινητο ίνστες όπως το Iphone 5s μου. Αυτό ειναι επαγγελματικό τηλέφωνο όχι τις βλακειες με τα 10 μέτρα οθόνη , στερεο ηχειά κοκ

το iphone se 2 προσφέρει έναν τούμπανο επεξεργαστή σε μικρή συσκευασία, το τι bezzels έχει και τι οθόνη έχει κτλ μικρή σημασία έχει για τον επαγγελματία. Απευθύνεται σε επαγγελματίες, το iphone 11 απευθύνεται σε αυτούς που θελουν να πουλήσουν μούρη.

Η APPLE με αυτό που έκανε είτε σας αρέσει είτε όχι έβαλε όριο στις mid range συσκευές... πλεον για κατω απο τα 500 θα στοχεύουν οι κινεζοεταιρίες.
Αν η φορητοτητα είναι το θέμα, γιατι δεν έβγαλε το κινητό στο ίδιο μέγεθος αλλά με μεγαλύτερο screen to body ratio?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν η φορητοτητα είναι το θέμα, γιατι δεν έβγαλε το κινητό στο ίδιο μέγεθος αλλά με μεγαλύτερο screen to body ratio?
Γιατι ειναι αδιάφορο ποιο το νόημα ... δεν υπερασπιζομαι την Apple την λέω σε όλους τους κατασκευαστές που δε φτιάχνουν μικρά αξιόλογα κινητά πλέον . Η Apple το εκάνε αυτο για να μειώσει το κόστος της συσκευής απο το κάνει νεο ανασχεδιασμό.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλό το se για εμας που έχουμε μείνει με τον παλιό σχεδιασμό επειδή δε μας αρέσουν τα νοτς, Face ID και αλλά άνευ νοήματος. Ένα μικρό και δυνατό κινητό με αποτυπώματα. Ότι πρέπει για επαγγελματική χρήση. Τώρα μην μπούμε στην δαιδικασια των αντιπάλων ανδροιτ διότι μιλάμε για διαφορετικο οικοσύστημα. Ας πούμε στο iPhone έχω 500 σημειώσεις, σιγά μην τα χάσω αυτά για να παρω ανδροιτ
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Pixel 4XL πάντως το χει φάει το θαψιματάκι του που έβλεπα reviews. Πόση διαφορά μπορεί να χει το νεο του αδερφάκι;

ΥΓ: Το SE είναι χίμαιρα ψόφιου κουφαριού με μηχανή φεράρι. Για wannabes που θέλουν να κουνάνε το μηλαράκι στα φιλαράκια τους. Σκάστα και πάρε το 11 αμα έχεις τόση κάψα για μήλο.
Το Pixel 4XL ναι αλλά και πέρυσι δεν ήταν το Pixel 3XL αυτό που εκανε εντύπωση αλλά το Pixel 3a. Επισης η Oneplus είχε καλύτερα value for money κινητά από τα Pixel. Αλλά φέτος ακρίβυναν ακόμα περισσότερο τα Oneplus 8 και Oneplus 8 pro.

Αν το iPhone SE είχε ίδια μπαταρία με το XR θα πήγαινα να το αγοράσω σήμερα και θα έκανα δώρο το κινητό μου στον μπαμπά μου. Ωστόσο επειδή ξέρω τι είναι να φορτίζεις το κινητό σου καθε μέρα ή και δυο φορές την μέρα, δε θα πάρω κινητό με τόσο αδύναμη μπαταρία. Βέβαια να πω ότι ένα δεύτερο πράγμα που με εμποδίζει να πάω σε iOS ειναι το γεγονός ότι έχω μάθει καλά το Android και μου αρέσει το ecosystem του.

Για αυτό περιμένω μια θετική έκπληξη στο Pixel 4a το οποίο αν έχει τούμπανη μπαταρία (έχει ήδη τούμπανη κάμερα) και κοστίζει 100 ευρώ πιο φτηνά από το SE, και χωρίς να υπάρχει νέο Oneplus σε εκείνη την τιμή, πιστεύω μπορεί να κάνει καλές πωλήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top