Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φίλε δεν λέει κανείς το αντίθετο όμως ο σχεδιασμός του κινητού είναι παλιός πλέον.
Αν ήταν όλο οθόνη (γύρω στις 5.2 ίντσες) και είχε 2.500 μπαταρία αντί για 1800 όντως θα κυριαρχούσε σε αυτήν την κατηγορία
Αυτή είναι η μαγκιά. Με μικρή αυτονομία να πετυχαίνεις μεγάλη αυτονομία. Βάλε σε Samsung με 1800 μπαταρια να δουμε πόσο θα αντέξει.

Χρόνο με το χρόνο τα iPhone θα αυξάνει αυτονομία και θα συνεχίζει όταν οι αλλοι φτάσουν στα όρια και δεν θα μπορούν να βάλουν μεγαλύτερες μπαταρίες.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το iPhone SE είχε μεγαλύτερη οθόνη (5.5 ίντσες) και καλή μπαταρία θα το αγόραζα την ίδια στιγμή.πιστυω όμως ότι η Apple ήρθε για να μείνει σε αυτήν την κατηγορία!Θα πιέσει τους ανταγωνιστές της πιστεύω αρκετά
Αλλάζεις σύντομα απόψεις για τόσο σημαντικά ζητήματα. Βάσει του ιστορικού σου στο nickname μπορείς του χρονού να σε λένε toyota fan.
Μα αν γινόταν αυτό δε θα το έλεγαν se. Άσε που με αυτά τα περιθώρια με 5,5 ίσα που χωράει στην τσέπη. Έχω το 6s plus με τόση οθόνη και είναι πολύ μεγάλο, αντίστοιχο με κινητό 6,8, όσο για την μπαταρία, έχει μικρή οθόνη άρα και μικρή κατανάλωση ενέργειας. Και τα αλλά iPhone τόση μπαταρία είχαν, με εξαίρεση τα plus
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Μα αν γινόταν αυτό δε θα το έλεγαν se. Άσε που με αυτά τα περιθώρια με 5,5 ίσα που χωράει στην τσέπη. Έχω το 6s plus με τόση οθόνη και είναι πολύ μεγάλο, αντίστοιχο με κινητό 6,8
Το 6plus όντως τεράστιο!!!Λιγο ασχετο η σειρά 6 κρατά μέχρι και σήμερα το ρεκόρ πωλήσεων της Apple με 100 εκατομυρια πωλήσεις σε 1 χρόνο!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και να είσαι έτοιμος στο αντροιτ να μην συναντήσεις μπάρα αναζήτησης. Το μεγάλο συν στο iPhone είναι ότι αναζητάς οτιδήποτε στο κινητό σου σε δευτερόλεπτα και το βγάζει αμέσως χωρίς φόρτωμα κτλ. Ότι πρέπει για επαγγελματίες. Εγώ έχω 500 σημειώσεις και αλλά τόσα pdf, με μια αναζήτησή βρίσκω ότι θέλω από αυτά μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Για αυτό λέω ειανι για επαγγλματιες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Και να είσαι έτοιμος στο αντροιτ να μην συναντήσεις μπάρα αναζήτησης. Το μεγάλο συν στο iPhone είναι ότι αναζητάς οτιδήποτε στο κινητό σου σε δευτερόλεπτα και το βγάζει αμέσως χωρίς φόρτωμα κτλ. Ότι πρέπει για επαγγελματίες. Εγώ έχω 500 σημειώσεις και αλλά τόσα pdf, με μια αναζήτησή βρίσκω ότι θέλω από αυτά μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Για αυτό λέω ειανι για επαγγλματιες

θα γράψω εντυπώσεις όταν πάρω το Samsung!Το galaxy s20 plus θα πάρω λογικα!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


Το νέο χps έχει 4 usb-c. Σιγά σιγά θα ακολουθήσουν και άλλοι γιατί είναι πιο εργονομικό να έχουμε 4 θύρες και να τις μετατρέψουμε όπως θέλουμε από το να έχουμε προκαθορισμένες θύρες που τις μισές δεν τις χρησιμοποιούμε.

Η φιλοσοφία της apple αυτή είναι. Δεν προσαρμόζεται στα θέλω των αγοραστών, αλλά οι αγοραστές προσαρμόζονται στη νοοτροπία της apple για το πως πρέπει να δουλεύει τα πράγματα.

1) Γι' αυτό αφαίρεσε το άμεσο ανέβασμα mp3 στα iPod,
2) γι' αυτό αφαίρεσε το πληκτρολόγιο από τα iPhone,
3) γι' αυτό δεν χρησιμοποίησε ποτέ flash player στο iPhone
4) γι' αυτό δεν είχε sd κάρτες στο iPhone
5) γι' αυτό αφαίρεσε το ράδιο από το iPhone
6) γι' αυτό αφαίρεσε την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός App Store στο iPhone
7) γι' αυτό δημιούργησε το ToυchID (ό ανταγωνισμος ελεγε τότε ότι τα σχεδια στο pattern του android είναι καλυτερη)
8) γι΄αυτό αντικατέστησε του TouchID με FaceID
9) γι αυτό αφαίρεσε τις θύρες από το macbook
10) γι' αυτό αφαίρεσε τα 32bit apps στο MacOS
11) γι' αυτό αιφαιρεσε την αποσπώμενη μπαταρία από τα iPhone
και η λίστα συνεχίζεται

Όποιος θέλει να αυτοεξελίσσεται και να δουλεύει πρώτος τα πρότυπα της apple που τα περισσότερα θα ακολουθήσει και ο ανταγωνισμός παίρνει Apple.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Μπράβο money, αυτά είναι ζωάρα και άλλοι δεν έχουν να φάνε

Ρε συ χαλάρωσε λίγο, δε σε έβαλε φερετζέ στην τσέπη του. Αμα δεν τα κλεψε και αμα δεν τα επιδεικνύει ας το πάρει. Πως κάνς έτσι μαναμ;



Το νέο χps έχει 4 usb-c. Σιγά σιγά θα ακολουθήσουν και άλλοι γιατί είναι πιο εργονομικό να έχουμε 4 θύρες και να τις μετατρέψουμε όπως θέλουμε από το να έχουμε προκαθορισμένες θύρες που τις μισές δεν τις χρησιμοποιούμε.

Η φιλοσοφία της apple αυτή είναι. Δεν προσαρμόζεται στα θέλω των αγοραστών, αλλά οι αγοραστές προσαρμόζονται στη νοοτροπία της apple για το πως πρέπει να δουλεύει τα πράγματα.

1) Γι' αυτό αφαίρεσε το άμεσο ανέβασμα mp3 στα iPod,
2) γι' αυτό αφαίρεσε το πληκτρολόγιο από τα iPhone,
3) γι' αυτό δεν χρησιμοποίησε ποτέ flash player στο iPhone
4) γι' αυτό δεν είχε sd κάρτες στο iPhone
5) γι' αυτό αφαίρεσε το ράδιο από το iPhone
6) γι' αυτό αφαίρεσε την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός App Store στο iPhone
7) γι' αυτό δημιούργησε το ToυchID (ό ανταγωνισμος ελεγε τότε ότι τα σχεδια στο pattern του android είναι καλυτερη)
8) γι΄αυτό αντικατέστησε του TouchID με FaceID
9) γι αυτό αφαίρεσε τις θύρες από το macbook
10) γι' αυτό αφαίρεσε τα 32bit apps στο MacOS
11) γι' αυτό αιφαιρεσε την αποσπώμενη μπαταρία από τα iPhone
και η λίστα συνεχίζεται

Όποιος θέλει να αυτοεξελίσσεται και να δουλεύει πρώτος τα πρότυπα της apple που τα περισσότερα θα ακολουθήσει και ο ανταγωνισμός παίρνει Apple.

akikos σε 5 χρόνια από σήμερα:

"Γι αυτό η Apple αφαίρεσε από τα MacBook pro τη οθόνη και το πληκτρολόγιο και το trackpad για να αυτοεξελιχθεί το ανθρώπινο είδος και να μεταβεί στην εποχή της τηλεπάθειας κι αμα δε θέλει ο ανταγωνισμός ας συνεχίσει να λειτουργεί με αυτιά, μάτια και δάχτυλα"

**σκάει 3000 ευρώ για Μακμπουκ με Intel 962 ενσωματωμένη και 4 GB RAM για να τρέχει μια μορφή UNIX**

Αυτό το πράγμα που και τον σανό θετικό τον βγάζετε, με ξεπερνά.

Και καλά η κατάργηση του 32 bit, πάει στο διάολο. Το flash αυτο κι αν πρέπει να πάει στο διάολο. Εκεί μαζί της. Τα άλλα; Που είναι θετικά τα άλλα; Ίσως στο οτι μεγαλώνουν το περιθώριο κέρδους της αφού πλέον πάμε σε μια εποχή μεγαλύτερης εξάρτησης από ένα καλό software παρά σε ανάγκη για τερατώδες hardware;

Fun fact: Η Samsung τους έχει ανοίξει καινούρια οπή με τα νεα S20 στα κινητά. Τρέχουν τα μηλαροέντερα στην άσφαλτο...


ΥΓ: Εντωμεταξύ δε θέλω να δω τι θα γίνει αν ποτέ εκτεθούν οι μηλαράδες σε Debian Stable. Αυτό ΔΕΝ just works στους υπολογιστές;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο money, αυτά είναι ζωάρα και άλλοι δεν έχουν να φάνε

Βγάζεις κόμπλεξ σε πολλά θέματα, προσέξε το.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ: Εντωμεταξύ δε θέλω να δω τι θα γίνει αν ποτέ εκτεθούν οι μηλαράδες σε Debian Stable. Αυτό ΔΕΝ just works στους υπολογιστές;

Τίποτα τι να γίνει; Το Linux δεν πρόκειται ποτέ να επικρατήσει στα home user pc διότι πολύ απλά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από τα υπάρχοντα κυρίαρχα OS. Τα Windows 10 είναι πλέον ένα πάρα πολύ καλό και Stable λειτουργικό με πληθώρα εφαρμογών και το Mac OS ήταν σχεδόν πάντα. Το Linux δεν έχει τίποτα να δώσει για να σπάσει αυτό το ολιγοποωλιο καθώς όλοι είναι happpy.

Το Linux επικράτησε σε servers και σχεδόν σε όλες τις συσκευές πέραν desktop γιατί όντως είχε κάτι να δώσει.

Desktop Linux έχουν οι hackers, οι προγραμματιστες και οι enthusiasts και έτσι θα παραμείνει. Οι άνθρωποι δεν φεύγουν από τις επιλογές τους που έχουν συνηθίσει τόσα πολλά χρόνια και δουλεύουν εκτός κι αν υπάρχει ένας πάρα πολύ καλός λόγος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό το επαγγελματίες ρε παιδιά που πετάτε (κ πλασάρει συνέχεια η αππλε) ποιους επαγγελματίες ακριβώς αφορά;

όπου επαγγελματίας βάζε τεχνοβάρβαρος με $$.

το ένα πράγμα στο οποίο η apple υπερισχύει του ανταγωνισμού είναι το UI. Τα προΪόντα της είναι stupidproof by design και είναι φτιαγμενα ώστε ο καθένας να μπορεί να τα χρησιμοποιεί χωρίς να χει ιδέα από τεχνολογία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
akikos σε 5 χρόνια από σήμερα:
Θα σου εξηγήσω τι ήθελε να πετύχει Apple με αυτές τις επιθετικές πολιτικές

- Εγκατάσταση εφαρμογών μόνο μέσω AppStore
Αύξησε την ασφάλεια του iOS και αποτρέπει την εγκατάσταση πειρατικού λογισμικού. Σε συνδυασμό με την επένδυση στο SDK έχει ως αποτέλεσμα το iOS να έχει πιο ποιοτικά Apps από τα αντίστοιχα Android.

- Δωρεάν διάδοση SDK
Άνοιξε το development σε περισσότερους και άνοιξε την εποχή των indie. Visual Studio, Unity, Unreal Engine έγιναν δωρεάν με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πολύ περιεχόμενο από ανεξάρτητους developer.

- Νοοτροπία iOS
Όλο το iOS είναι μια επανάσταση. Δεν υπάρχει filesystem (κάθε εφαρμογή έχει το δικό της document και το δικό της library). Καμά εφαρμογή δεν έχει πρόσβαση στα δεδομένα της άλλης. Αν θέλεις να στείλει κάτι από ενα app στο άλλο το κάνεις μέσω του sharekit.

Aξίζει να αναφέρθω ότι πλέον το iOS έχει αποκτήσει κοινόχρηστους φακέλους μέσω cloud (iCloud Drive). To Android μπορεί να μην αντέγραψε τελείως τη λογική του iOS αλλά κάθε χρόνο προσθέτει στοιχεια, βάζοντας αποκλειστικούς φακέλους για κάθε εφαρμογή.


- Μη αφαιρούμενη μπαταρία
Αναγκαστική επιλογή για λόγους ασφαλείας. Η αγορά έχει γεμίσει με κινεζομπαταρίες με αποτέλεσμα να υπάρχουν ταυματισμοί και θάνατοι και να κατηγορούν τον κατασκευαστή χωρίς να φταίει.

- Απουσία υποστήριξης επιπρόσθετου χώρου αποθήκευσης
Ενίσχυση το cloud υπηρεσίων. Το iCloud μπορεί να μην είναι η πρώτη cloud υπηρεσία αλλά είναι η πρώτη που ενσωματώθηκε μέσα σε Apps και ο Steve Job στην παρουσίαση του iCloud το 2011 μίλησε για απεξάρτηση του περιεχομένου από τη συσκευή. Ο χρήστης Apple προιόντων από το 2011 ήρθε η ώρα να εκπαιδευτεί για κάτι που οι υπόλοιποι θα το καταλάβουν χρόνια μετά.

- Linux vx macOS
Το πρόβλημα του πρώτου ειναι οτι μηδενικη υποστήριξη με προγράμματα που χρησιμοποιεί η μάζα από office μέχρι autocad και photoshop.

- **σκάει 3000 ευρώ για Μακμπουκ με Intel 962 ενσωματωμένη και 4 GB RAM για να τρέχει μια μορφή UNIX**
Με 3000 ευρώ παίρνεις MacBook με 16 RAM και καρτα γραφικων αλλά καταλαβαίνω το point σου. Οτι τα MacBook έχουν μικρότερο hardware.

Δες αυτό το video:
Είναι το νέο MacBook Air με core i3 dual 10ης γενιάς. Προσωπικά δεν θα το παιρνα αλλά δεν συγκρινεται με laptop του 400ρικου. Εχω MacBook Pro με 8 gb RAM το πήρα 1600 ευρώ από amazon καινούριο αλλά με ανοιγμένο κουτί. Και να γεμίσει η RAM απλώς δεν το καταλαβαίνεις. Έχω σταματήσει πέον να το κοιτάζω.

To MacBook είναι 200 - 300 ακριβότερα απο τον ανταγωνισμό. Μην μου συγκρίνεις κάτι γομάρια gaming laptop που ακούγονται σαν ελικόπτερα αλλά λεπτά, υπερφορητα laptop.

Eπίσης τα MacBook δεν έρχontai με windows όπως ο υπόλοιπος ανταγωνισμός. Η Αpple αναπτύσσει δικό της λειτουργικό σύστημα που βασίζεται στο unix. Έχει δικά της frameworks, δικiα της σουίτα γραφείου που δίνει δωρεάν και είναι απλά ο καλύτερος τρόπος να πεις αντίο στα windows που είναι τελείως αντιαισθητικά. Αυτά αξίζουν πολύ παραπάνω από 200 - 300 ευρώ. Μην βλέπεις το hardware στεγνά. π.χ. τα MacBook Air βάζανε ssd από τη πρώτη μέρα τη κυκλοφορίας του (2008) και κάνανε τη διαφορά.

- Kατηγορούν το macbook για throlling.
Ναι αν βάλεις benchmark και δουλεύει για καποια λεπτα στο μεγιστο θα ρίξει επιδόσεις. Η ουσία είναι οτι σε φυσιολογική χρήση ο ανεμνιστήρας ελάχιστα ακούγεται ακτος αν παιζεις games.

- (Παλαιότερα) Νια νια νια η Apple βάζει lighting και όχι mini usb
Kαλά έκανε γιατί το mini usb είναι άθλιο. Λεπτο, σπάει εύκολα, δεν κάνει αυτό το κλίκι.

- Έλλειψη jack ακουσιτκών στο iPhone
H jack θύρα είναι αναλογική με αποτέλεσμα να έχει χειρότερο ήχο. Δημιουργούσε απότέλεσμα καθώς η συσκευή έχανε απο αδιαβραχοποίηση και απαιτούσε μετατροπές digital/analog που έπιαναν χωρο στη συσκευή.

- Αντικατάσταση προκαθορισμένων θυρών με 4 usb-c
To είπα και στο προηγούμενο post. Το MacBook 13” μπορείς να το ενωσεις με 2 οθόνες 4k και το μεγάλο του αδεφλάφκι με 4 οθόνες 4k όταν η πληειοψηφία το 2016 ενωνόταν με 1 hdmi. Η usb-c δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικη κάρτα γραφικών και εξωτερικό σκληρό δισκο χωρίς απώληεια ταχύτητας. Το να κουβαλάς στη τσάντα σου ενα hub των 15 ευρώ δεν είναι και τόσο τραγικό όταν σκεφτείς ότι αυτό το γλυτώνεις σε βάρος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Την σουιτα γραφειου της δεν την λες και εργονομικη. Η microsoft δεν πιανεται στο office. Ειδικα τωρα με το office 365 που ειναι affordable σε ολους. Ακομα και πριν αυτο ηταν μεσω το HUP οπου επαιρνες το enterprise edition με $10.

Θυρες usb-c: να σου υπενθυμισω το εκτρωμα του 2016? Το νεο macbook με μια μονο θυρα? Απο τοτε εχουν περασει 4 χρονια και λογικο ειναι να εχεις 4 τετοιες θυρες τωρα, αν και αλλες εταιριες περιλαμβανουν και κλασσικες θυρες και πολυ σωστα κανουν. Το εκτρωμα του 2016 με την 1 θυρα για φορτισμα,κτλ κτλ ηταν το αποκορυφωμα της βλακειας.

Οσο για την ραμ, ουτε στα windows το καταλαβαινεις. Εγω εχω 12 και δεν ξερω αν εχει γεμισει ποτε, δεν εχω καταλαβει κατι. Εδω ουτε στην δουλεια με τα 4 δεν μου εχει κολλησει ποτε.

Το λειτουργικο της το βρισκω πιο δυσχρηστο και απο linux. Εχω τρεξει ubuntu, fedora, arch με kde και gnome και την χειροτερη εμπειρια χρησης μεχρι στιγμης την εχω ζησει με τo macOS.

Οσο για το iOS που πολλοι ισχυριζεστε οτι ειναι fool proof και πιο ευκολο στην χρηση, απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Απλα πραγματα οπως η συνδεση σε wifi σε δημοσιο χωρο οπου πρεπει να εχεις certificate μπορει να σου σπασει τα νευρα. Το να περασεις certificate για να συνδεεσαι με ασφαλεια σε συγκεκριμενη σελιδα μπορει να σου παρει ωρες μεχρι να βγαλεις ακρη πως να το κανεις και αφου βγαλεις ακρη διαπιστωνεις οτι μονο στο σαφαρι λειτουργει, αλλα η σελιδα δεν ανοιγει καλα στο σαφαρι. Απλα πραγματα οπως το να επιλεγεις accept μεσα στο notification χωρις να σου ανοιγει το app δεν μπορεις να τα κανεις. Θυμαμαι για ενα διαστημα ΜΗΝΩΝ μου εμφανιζονταν popup που ζητουσε κωδικο, καθε 1-2 δευτερολεπτα. Εβαζα τον κωδικο και ξανα τα ιδια. Τετοιο αισχος δεν εχω ζησει στο android. Στις δε ρυθμισεις, η ταξινομηση ειναι τοσο χαλια που για να βρεις πολλες φορες αυτο που ψαχνεις πρεπει να πας στις πιο ακυρες κατηγοριες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Apple με τον Steve Jobs ήταν πρωτοποριακή αλλά με τον Tim Cook έχει γίνει meme.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ακριβώς με τον Steve Jobs ήταν εταιρεία ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ με τρελές καινοτομίες που με τις οποίες εξαφάνισε την επι 15 χρόνια βασίλισσα Nokia.Τωρα έχει γίνει εταιρεία μόδας περισσότερο χωρίς κάποια τρελή καινοτομία για την εποχή μας.Ομως σε ποιότητα παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα η Apple.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Την σουιτα γραφειου της δεν την λες και εργονομικη. Η microsoft δεν πιανεται στο office. Ειδικα τωρα με το office 365 που ειναι affordable σε ολους. Ακομα και πριν αυτο ηταν μεσω το HUP οπου επαιρνες το enterprise edition με $10.
To πιο offordable είναι κλειδια στο eBay. Όχι του συνδρομητικού αλλά του οffice 19 που το συνδέει στο microsoft αccount σου.

Θυρες usb-c: να σου υπενθυμισω το εκτρωμα του 2016? Το νεο macbook με μια μονο θυρα? Απο τοτε εχουν περασει 4 χρονια και λογικο ειναι να εχεις 4 τετοιες θυρες τωρα, αν και αλλες εταιριες περιλαμβανουν και κλασσικες θυρες και πολυ σωστα κανουν. Το εκτρωμα του 2016 με την 1 θυρα για φορτισμα,κτλ κτλ ηταν το αποκορυφωμα της βλακειας.
Δεν θα έπαιρνα το συγκεκριμένο μηχάνημα λόγω cpu. Δεν θα το έπαιρνα όπως δεν θα έπαιρνα τα παλαιότερα base μοντέλα με σκληρό 128gb. Όμως αν συγκρίνεις windows laptop με το cpu του base MacBook 12".

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπορώ να το κρίνω αλλά μπορώ να κρίνω την 1 usb-c. To MacBook μου αν και 4 τέτοιες θύρες κυρίως 1 χρησιμοπιώ και μερικες φορές και τη δεύτερη αν θελω δεύτερη οθόνη. Είτε το συνδέω στην usb-c οθόνη μου και χρησιμοποιώ το hub της οθόνη (και ταυτόχρονα φορτίζει), είτε αν ειμαι έξω χρησιμοπιώ το αντάπτορα μου που έχει 2 usb 3, 1 usb-c,1 usb-c με δυνατότητα φόρτισης, 1 hdmi και sd κάρτες.

Οσο για την ραμ, ουτε στα windows το καταλαβαινεις. Εγω εχω 12 και δεν ξερω αν εχει γεμισει ποτε, δεν εχω καταλαβει κατι. Εδω ουτε στην δουλεια με τα 4 δεν μου εχει κολλησει ποτε.
Δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά ssd. Το MacBook Pro 2016 όταν βγήκε είχε το πιο γρήγορο σκληρό σε laptop. Τώρα άρχισε να βγάζει και ο ανταγωνισμός αλλά τότε έκανε τη διαφορά.

Το λειτουργικο της το βρισκω πιο δυσχρηστο και απο linux. Εχω τρεξει ubuntu, fedora, arch με kde και gnome και την χειροτερη εμπειρια χρησης μεχρι στιγμης την εχω ζησει με τo macOS.
To linuxoni δεν μπορεί να τρέχει Microsoft Office και άλλα σημαντικά apps.

Οσο για το iOS που πολλοι ισχυριζεστε οτι ειναι fool proof και πιο ευκολο στην χρηση, απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Απλα πραγματα οπως η συνδεση σε wifi σε δημοσιο χωρο οπου πρεπει να εχεις certificate μπορει να σου σπασει τα νευρα. Το να περασεις certificate για να συνδεεσαι με ασφαλεια σε συγκεκριμενη σελιδα μπορει να σου παρει ωρες μεχρι να βγαλεις ακρη πως να το κανεις και αφου βγαλεις ακρη διαπιστωνεις οτι μονο στο σαφαρι λειτουργει, αλλα η σελιδα δεν ανοιγει καλα στο σαφαρι. Απλα πραγματα οπως το να επιλεγεις accept μεσα στο notification χωρις να σου ανοιγει το app δεν μπορεις να τα κανεις. Θυμαμαι για ενα διαστημα ΜΗΝΩΝ μου εμφανιζονταν popup που ζητουσε κωδικο, καθε 1-2 δευτερολεπτα. Εβαζα τον κωδικο και ξανα τα ιδια. Τετοιο αισχος δεν εχω ζησει στο android. Στις δε ρυθμισεις, η ταξινομηση ειναι τοσο χαλια που για να βρεις πολλες φορες αυτο που ψαχνεις πρεπει να πας στις πιο ακυρες κατηγοριες.
Τα τελευταία iOS έχουν προστεθεί κουμπάκια στο notification. Με το certificate απλώς ανοίγει τη σελίδα με το safari και γίνεται install ή το βάζεις copy paste στο cloud drive ή το στέλενις μέσω mail. Όπως είπα το iOS είναι μια επανάσταση καθώς δεν έχει filesystem. Αυτό έχει αρνητικά αλλά και πολλά θετικά στην ασφάλεια και στο Privacy.


H oυσία ειναι τoυ smartphone ειναι τα Apps. Σε μικρότερους developer τα apps που εχουν αναπτυχθεί native σε iOS ειναι πιο ποιοτικά από ότι στο Android. Αυτό δεν ειναι τυχαίο. Η Apple επενδύει στο SDK της κάθε χρόνο και είναι η πρώτη που δημιούργησε την έννοια indie development.

Δεν υπάρχουν για Android κανάλια στο YouTube σαν αυτό:
και αυτό:
Αυτό δείχνει την αυξημένη ζήτηση του για δημιουργία iOS Apps καθώς κάνουν αυτά τα κανάλια βιώσιμα.

Το γέλιο (μέσα μου) από την Android εμπειρία μου, ήρθε όταν αγόρασα το Xiaomi Mi box s που το αποκαλούσαν Apple TV killer και apps ήταν ακριβώς όπως φαίνονται στο κινητό.

Ακριβώς με τον Steve Jobs ήταν εταιρεία ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ με τρελές καινοτομίες που με τις οποίες εξαφάνισε την επι 15 χρόνια βασίλισσα Nokia.Τωρα έχει γίνει εταιρεία μόδας περισσότερο χωρίς κάποια τρελή καινοτομία για την εποχή μας.Ομως σε ποιότητα παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα η Apple.
Η Apple με τον Steve Jobs ήταν πρωτοποριακή αλλά με τον Tim Cook έχει γίνει meme.
Παιδιά η Apple και πριν και μετά το Steve Job είναι η ίδια. Όπως αφαίρεσε ο Steve τη κάρτα μνήμης, τα mp3 απο το iPod, το πληκτρολόγιο και το flash στο iPhone έτσι αφαίρεσαι ο Tim και το TouchID στα νέα iPhone. Η διαφορά ειναι ότι τώρα η Αpple δεν μπορεί να κρατήσει τίποτα κρυφό. Αν υπάρχουν υποψία ότι η Apple θα βγάλει κάτι νέο (foldable iPhone που είναι σε πατέντα) τρέχουν όλοι να βγάλουν κατι που δεν δουλεύει για να λένε ότι ήταν οι πρώτοι.

Μόλις πατενταρίστηκαν τα apple glass, η Google πήρε και εβγαλε τα google glass χωρις υποδομή με αποτέλεσμα να πατώσουν και να τα εχουν ξεχάσει όλοι ενώ η Αpple αρχισε να φτιάχνει υποδομή γι' αυτά (ARkit framework).

Είναι κρίμα να κράζουν τον Tim καθώς εγώ τον θεωρώ ότι ακολουθά πιστά τη νοοτροπία και τη πολιτική του Steve Job. Eκτός αν νομίζετε οτι ο Steve θα εβγαζε αποτυπωμα κάτω από την οθόνη ή θα έκανε baseless το νέο iPhone SE.

To ξαναλέω. Η Apple δεν αναπτύσσει τα προιόντα σύμφωνα με τις συνήθιες των χρηστών αλλά προτείνει δικές της μεθόδους που κανένας χρήστης δεν ειναι εξοικιωμένος. Με άλλα λόγια 'οποιος παιρνει iPod και ψάχνει τρόπο να κάνει copy paste τα mp3 σαν να είναι φάκελος κακώς πήρε Apple. Γι' αυτό το λόγω κακώς λένε το iOS/MacOS εύκολο.

Κακά τα ψέματα. Είναι δύσκολο να πετάξεις τις συνηθειες σου και να αρχίσεις να δουλεύει με το τρόπο που προτείνει η Apple. Όποιος τα καταφέρνει καταλαβαίνει ότι έχει αυξήσει την αποδοτικότητα του στα ύψη.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@akikos Ο Steve Jobs είχε μια φιλοσοφία που έφερε ψηλά την Apple. Δεν θα κυκλοφορούσε ποτέ screen stand με 1000 ευρώ. Αυτά που έδινε ήταν value for money για αυτό η Apple από το τίποτα έγινε μεγάλη εταιρεία.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μπα τα ίδια σκατά ήταν και με steve jobs. Θυμίζω πως όταν πρωτοκυκλοφόρησε το iphone δεν είχε ούτε 3g ούτε front camera και η rear ήταν 2 megapixel. Το 2007. Κι αυτά σε τιμή ναυαρχίδας φυσικά. Ανέκαθεν έτρωγε κράξιμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top