Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
μπα τα ίδια σκατά ήταν και με steve jobs. Θυμίζω πως όταν πρωτοκυκλοφόρησε το iphone δεν είχε ούτε 3g ούτε front camera και η rear ήταν 2 megapixel. Το 2007. Κι αυτά σε τιμή ναυαρχίδας φυσικά. Ανέκαθεν έτρωγε κράξιμο.
Ο κόσμος ωραιοποιεί το παρελθόν και ξεχνά τα κακά. Το original iPhone ήταν ενα κινητό που δεν δεχόταν αναφορές στο sms, δεν είχε mms, copy paste, flash support.

Ήταν υπερτιμημένο; Όχι. Αυτό που χάριζε ήταν UI απόλυτα smooth με touch. Σκρόλαρες και οταν άφηνες το χέρι σου δεν σταματούσε αμέσως αλλά επιβράνδυνε. Αυτό που είχε και δεν είχε ο ανταγωνισμός ήταν η εμπειρία χρήσης. Πράγματα που τώρα τα θεωρούμε δεδομένα τότε δεν ήταν.

@akikos Ο Steve Jobs είχε μια φιλοσοφία που έφερε ψηλά την Apple. Δεν θα κυκλοφορούσε ποτέ screen stand με 1000 ευρώ. Αυτά που έδινε ήταν value for money για αυτό η Apple από το τίποτα έγινε μεγάλη εταιρεία.
Μαν μου. Πες ότι το stand έκανε 30 ευρώ και τα ροδάκια 10. Ξέρεις τι θα γινόταν; Θα τρέχανε όλοι να τα πάρουν με αποτέλεσμα να χρειαστεί να παράγει και άλλα κάτι που θα αυξήσει το κόστος παραγωγή σε πράγματα που δεν την ενδιαφέρουν. Διαφορετικό κόστος ειναι όταν παράγεις κάτι σε μικρές ποσότητες διαφορετικά σε μεγάλες.

Τα ροδάκια των 600 ευρώ δίνουν τη δυνατότητα κάποιος να βάλει ροδάκια στο προιόν αν δεν τα πήρε με την αγορά τους. Πριν δεν βγουν δεν γινόταν αυτό. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στο stand.

Yπάρχουν πάρα πολλά πράγματα να κράξεις την Αpple αλλά δεν μπορείτε να τα βρείτε γιατί δεν είστε χρήστες της Apple. Aν θέλετε μπορώ να σας πω κάποια με την προυπόθεση να μην τα χρησιμοποιήσετε για να κάνετε hate γιατί τότε δεν θα μπορώ να αμυνθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η φιλοσοφία της apple αυτή είναι. Δεν προσαρμόζεται στα θέλω των αγοραστών, αλλά οι αγοραστές προσαρμόζονται στη νοοτροπία της apple για το πως πρέπει να δουλεύει τα πράγματα.

Είμαι λιγο late στο thread και το έπιασα λίγο απ τη μέση, αλλά μάλλον εδώ το απάντησες. Δεν είναι χωρίς collateral damage οι επιλογή αυτή, και βάζω και αυτόν που έχει legit λόγους να κανει κάτι εκτός των guidelines της apple αλλά και τον αδαή τύπο που θα του έκλεβαν οι κινέζικες εφαρμογές τα αρχεία αν μπορούσαν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είμαι λιγο late στο thread και το έπιασα λίγο απ τη μέση, αλλά μάλλον εδώ το απάντησες. Δεν είναι χωρίς collateral damage οι επιλογή αυτή, και βάζω και αυτόν που έχει legit λόγους να κανει κάτι εκτός των guidelines της apple αλλά και τον αδαή τύπο που θα του έκλεβαν οι κινέζικες εφαρμογές τα αρχεία αν μπορούσαν.
Υπάρχει δυνατότητα εγκατάσταση εφαρμογών εκτός Αpp Store. Την ονομάζουν Ad hoc.

:D Tώρα γιατί ειμαι καλός, ήρθε να κράξω και εγώ την Apple.
1) Το MacOS έχει περιορισμένη χρονική υποστήριξη. Τα τελευταία (catalina) δεν υποστηρίζονται από μηχανήματα πιο παλιά του 2012.
2) Στα macOS Mojave είχαν μια επιλογή να αλλάξεις το format του δισκου σε afps. Όποιος επέλεγε το παλιό format δεν μπορεί να αναβαθμίσει σε catalina με upgrade παραμόνο με clean.
3) κλειδωμένο hardware π.χ.το sdk δεν επιτρέπει απεριοριστες δυνατότητες στο nfc. Δεν μπορεί να φτιάξεις app που να εξομοινωνεις τη κάρτα σου, ούτε να φορτώσεις μονάδες στην κάρτα του αττικου μετρό.
4) Στα περισσότερα μοντέλα είναι όλα soldered στη μητρική. Δεν μπορείς να αλλάξεις μνήμη ούτε σκληρό όπως π.χ. σε ένα thinkpad.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To πιο offordable είναι κλειδια στο eBay. Όχι του συνδρομητικού αλλά του οffice 19 που το συνδέει στο microsoft αccount σου.
Δωρεαν σουιτες γραφειου υπαρχουν ενα σωρο και για windows παντως. Προσωπικα αν δεν ειναι MS Office, τα θεωρω garbage. Πχ το XLOOKUP δεν το βρισκεις αλλου εκτος απο το Excel. Για αυτο και μονο το function ολες οι αλλες σουιτες τρωνε ακυρο. To numbers στα mac δεν εχει καν την επιλογη να δημιουργησεις pivot tables. Πως να το παρεις στα σοβαρα; Μην επεκταθω στην εργονομικοτητα του MS Office η οποια ειναι ακομα καλυτερη οταν το τρεχεις σε windows.

Δεν θα έπαιρνα το συγκεκριμένο μηχάνημα λόγω cpu. Δεν θα το έπαιρνα όπως δεν θα έπαιρνα τα παλαιότερα base μοντέλα με σκληρό 128gb. Όμως αν συγκρίνεις windows laptop με το cpu του base MacBook 12".

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπορώ να το κρίνω αλλά μπορώ να κρίνω την 1 usb-c. To MacBook μου αν και 4 τέτοιες θύρες κυρίως 1 χρησιμοπιώ και μερικες φορές και τη δεύτερη αν θελω δεύτερη οθόνη. Είτε το συνδέω στην usb-c οθόνη μου και χρησιμοποιώ το hub της οθόνη (και ταυτόχρονα φορτίζει), είτε αν ειμαι έξω χρησιμοπιώ το αντάπτορα μου που έχει 2 usb 3, 1 usb-c,1 usb-c με δυνατότητα φόρτισης, 1 hdmi και sd κάρτες.

1 θυρα για ολες τις χρησεις και για φορτιση. Το συγκεκριμενο λαπτοπ δεν ειναι για να κανεις σοβαρη δουλεια. Ειναι για να σερφαρεις στο ιντερνετ στον καναπε σου. Εχω βαρεθει να βλεπω κατοχους macbook να ζοριζονται στις παρουσιασεις γιατι ξεχασαν το dongle τους.

Δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά ssd. Το MacBook Pro 2016 όταν βγήκε είχε το πιο γρήγορο σκληρό σε laptop. Τώρα άρχισε να βγάζει και ο ανταγωνισμός αλλά τότε έκανε τη διαφορά.
Ο average joe ουτε που θα καταλαβαινε την διαφορα to be honest. Ποιος μεταφερει/επεξεργαζεται μεγαλα αρχεια σε καθημερινη βαση;

To linuxoni δεν μπορεί να τρέχει Microsoft Office και άλλα σημαντικά apps.
Wine.

Τα τελευταία iOS έχουν προστεθεί κουμπάκια στο notification. Με το certificate απλώς ανοίγει τη σελίδα με το safari και γίνεται install ή το βάζεις copy paste στο cloud drive ή το στέλενις μέσω mail. Όπως είπα το iOS είναι μια επανάσταση καθώς δεν έχει filesystem. Αυτό έχει αρνητικά αλλά και πολλά θετικά στην ασφάλεια και στο Privacy.
Επανασταση στην εργονομια. Επανασταση στο να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου. Αυτα τα 5GB στο cloud τι να πρωτοχωρεσουν.
Aυτο με την ασφαλεια εχει καταντησει καραμελα. Καθε εβδομαδα εμφανιζεται και απο ενα κενο ασφαλειας: https://www.forbes.com/sites/zakdof...ou-have-an-iphone-look-away-now/#5203260b6c9f

Το γέλιο (μέσα μου) από την Android εμπειρία μου, ήρθε όταν αγόρασα το Xiaomi Mi box s που το αποκαλούσαν Apple TV killer και apps ήταν ακριβώς όπως φαίνονται στο κινητό.
To apple TV δεν κατεχει ουτε το 15% στην αγορα. Αν το συγκρινεις με κατι, θα επρεπε να το κανεις με γνωστα ονοματα, πχ roku, chromecast, amazon fire tv. Το xiaomi ισως ειναι καλο για κινα.

T
o ξαναλέω. Η Apple δεν αναπτύσσει τα προιόντα σύμφωνα με τις συνήθιες των χρηστών αλλά προτείνει δικές της μεθόδους που κανένας χρήστης δεν ειναι εξοικιωμένος. Με άλλα λόγια 'οποιος παιρνει iPod και ψάχνει τρόπο να κάνει copy paste τα mp3 σαν να είναι φάκελος κακώς πήρε Apple. Γι' αυτό το λόγω κακώς λένε το iOS/MacOS εύκολο.

Κακά τα ψέματα. Είναι δύσκολο να πετάξεις τις συνηθειες σου και να αρχίσεις να δουλεύει με το τρόπο που προτείνει η Apple. Όποιος τα καταφέρνει καταλαβαίνει ότι έχει αυξήσει την αποδοτικότητα του στα ύψη.
Κλειδωμενα μουσικα αρχεια που αν αλλαξεις κινητο τα χανεις ολα. Πολυ ωραια εμπειρια χρησης. Σε αναγκαζει να αγοραζεις προιοντα της εταιριας για να μην χασεις την μουσικη σου. Αισχρο. 1000 φορες να τα κανω copy paste.

Την βλεπω την αποδοτικοτητα καθημερινα με τους εθελοντες μου που εχουν ολοι προιοντα apple και δεν ξερουν που πανε τα 4.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Δωρεαν σουιτες γραφειου υπαρχουν ενα σωρο και για windows παντως. Προσωπικα αν δεν ειναι MS Office, τα θεωρω garbage. Πχ το XLOOKUP δεν το βρισκεις αλλου εκτος απο το Excel. Για αυτο και μονο το function ολες οι αλλες σουιτες τρωνε ακυρο. To numbers στα mac δεν εχει καν την επιλογη να δημιουργησεις pivot tables. Πως να το παρεις στα σοβαρα; Μην επεκταθω στην εργονομικοτητα του MS Office η οποια ειναι ακομα καλυτερη οταν το τρεχεις σε windows.



1 θυρα για ολες τις χρησεις και για φορτιση. Το συγκεκριμενο λαπτοπ δεν ειναι για να κανεις σοβαρη δουλεια. Ειναι για να σερφαρεις στο ιντερνετ στον καναπε σου. Εχω βαρεθει να βλεπω κατοχους macbook να ζοριζονται στις παρουσιασεις γιατι ξεχασαν το dongle τους.


Ο average joe ουτε που θα καταλαβαινε την διαφορα to be honest. Ποιος μεταφερει/επεξεργαζεται μεγαλα αρχεια σε καθημερινη βαση;


Wine.


Επανασταση στην εργονομια. Επανασταση στο να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου. Αυτα τα 5GB στο cloud τι να πρωτοχωρεσουν.
Aυτο με την ασφαλεια εχει καταντησει καραμελα. Καθε εβδομαδα εμφανιζεται και απο ενα κενο ασφαλειας: https://www.forbes.com/sites/zakdof...ou-have-an-iphone-look-away-now/#5203260b6c9f


To apple TV δεν κατεχει ουτε το 15% στην αγορα. Αν το συγκρινεις με κατι, θα επρεπε να το κανεις με γνωστα ονοματα, πχ roku, chromecast, amazon fire tv. Το xiaomi ισως ειναι καλο για κινα.

T
Κλειδωμενα μουσικα αρχεια που αν αλλαξεις κινητο τα χανεις ολα. Πολυ ωραια εμπειρια χρησης. Σε αναγκαζει να αγοραζεις προιοντα της εταιριας για να μην χασεις την μουσικη σου. Αισχρο. 1000 φορες να τα κανω copy paste.

Την βλεπω την αποδοτικοτητα καθημερινα με τους εθελοντες μου που εχουν ολοι προιοντα apple και δεν ξερουν που πανε τα 4.


Ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι!

"Παραγωγικότητα", "επαγγελματίας".

Πετάνε 2 τσιτάτα τέτοια για να κάνουν να φαίνεται ότι έχει σκοπό ύπαρξης ένα μπιχλιμπίδι που φτιάχτηκε για να εθίζει σε μπούρδες τα αμερικανάκια που έχουν μάθει να κάνουν comply στα πάντα, άκριτα.

Γι αυτό ο Τζομπς απαγόρευε και στα παιδιά του να πιάσουν iPad/iPhone στα χέρια τους ε;


Και με ένα Dell που τρέχει Linux γίνεται η δουλειά, κι αν θες κάτι από Windows που δεν πιάνει με Wine, κλειδάκι από κλειδάδικο 10 ευράκια και χώνεις ένα αντίγραφο των 10 σε VMWare Image και τρέχεις ότι θέλεις.

Και στην τελική και με Native windows 10 κάνεις δουλειά σου και τελειώνεις.

Πρέπει να χει μηλαράκι στην πλάτη του λαπτοπ οταν δίνει κάποιος τη διάλεξη για να τον πουν "επαγγελματία";

Χαρτογιακάδες μπρούκληδες δηθενάδες κορποραίοι καλομαθημένοι μυκονόπληκτοι wannabes.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την βλεπω την αποδοτικοτητα καθημερινα με τους εθελοντες μου που εχουν ολοι προιοντα apple και δεν ξερουν που πανε τα 4.
Δηλαδή; Σε τι δυσκολεύονται;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαρτογιακάδες μπρούκληδες δηθενάδες κορποραίοι καλομαθημένοι μυκονόπληκτοι wannabes.
α τα κωθώνια που παίρνουν και ρολόγια tag-heurer :kill:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δωρεαν σουιτες γραφειου υπαρχουν ενα σωρο και για windows παντως. Προσωπικα αν δεν ειναι MS Office, τα θεωρω garbage. Πχ το XLOOKUP δεν το βρισκεις αλλου εκτος απο το Excel. Για αυτο και μονο το function ολες οι αλλες σουιτες τρωνε ακυρο. To numbers στα mac δεν εχει καν την επιλογη να δημιουργησεις pivot tables. Πως να το παρεις στα σοβαρα; Μην επεκταθω στην εργονομικοτητα του MS Office η οποια ειναι ακομα καλυτερη οταν το τρεχεις σε windows.
To excel είναι συμβατό με macOS. Σε κάθε περίπτωση είναι προιόν που πρέπει να το πληρώσεις και δεν έρχεται δωρεάν με τα windows όπως συμβαίνει με τη σουίτα της Apple.


1 θυρα για ολες τις χρησεις και για φορτιση. Το συγκεκριμενο λαπτοπ δεν ειναι για να κανεις σοβαρη δουλεια. Ειναι για να σερφαρεις στο ιντερνετ στον καναπε σου. Εχω βαρεθει να βλεπω κατοχους macbook να ζοριζονται στις παρουσιασεις γιατι ξεχασαν το dongle τους.
Πλέον όλα τα prenium θα έχουν αποκλειστικά thunderbolt άρα η αναγκαιότητα dongle σταματά να είναι αρνητικό μόνο των macbook.
Όπως βλέπεις υπάρχει προβλήμα συμβατότητας με το wine και τα office: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=31&sClass=application.

Επανασταση στην εργονομια. Επανασταση στο να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου. Αυτα τα 5GB στο cloud τι να πρωτοχωρεσουν.
Aυτο με την ασφαλεια εχει καταντησει καραμελα. Καθε εβδομαδα εμφανιζεται και απο ενα κενο ασφαλειας: https://www.forbes.com/sites/zakdof...ou-have-an-iphone-look-away-now/#5203260b6c9f
Γι' αυτό παίρνουμε συσκευές που καλύπτονται από security updates. To iCloud με 0.99 ευρώ το μήνα σου δίνει 50gb. Στο google drive αν τα 15gb δεν σου αρκούν επόμενη επιλογή είναι 1.99 ευρώ τα 100gb.

To iCloud παρέχει υπηρεσίες που δεν έχει καμία άλλη cloud υηρεσία. Οι χρήστες δεν το βλέπουν άμεσα αυτό αλλά μέσω των iOS Apps που διαθέτουν μηχανισμού συγχρονισμού των δεδομένων μεταξύ των συσκευών on the fly.


Κλειδωμενα μουσικα αρχεια που αν αλλαξεις κινητο τα χανεις ολα. Πολυ ωραια εμπειρια χρησης. Σε αναγκαζει να αγοραζεις προιοντα της εταιριας για να μην χασεις την μουσικη σου. Αισχρο. 1000 φορες να τα κανω copy paste.
Και αν σου κλέψουν το κινητό τι γίνεται; Δεν θα τα χάσεις όλα; Δεν είναι λύση το copy paste.


Την βλεπω την αποδοτικοτητα καθημερινα με τους εθελοντες μου που εχουν ολοι προιοντα apple και δεν ξερουν που πανε τα 4.
Δυστυχώς είναι η γενιά των κινητών. Έχουν μάθει στην απλότητα του περιβάλλοντος των smartphone που με ένα click κάνει install και δεν μπορούν να χειριστούν τα λειτουργικά των υπολογιστών.


Ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι!

"Παραγωγικότητα", "επαγγελματίας".
1) To να είσαι στην τουαλέτα να ψάχνεις το πρόβλημα που έχεις στο stackoverflow και μόλις το βρεις χαρούμενος να τρέχεις στο MacBook και να κάνεις copy - paste από το iPhone στο MacBook σου γλυτώνει αρκετό χρόνο.

2) Aν θέλεις να αντιγράψεις ενα μεγάλο αρχείο η αντιγραφή γίνεται ακαριαία.

3) TimeMachine που ειναι built in στο macOS. Οτι και να συμβεί στο macbooki μου έχω αυτοματοποιημένα backup και μπορώ να επαναφέρω το κάθε αρχείο σε παρελθοντική κατάσταση. Χαρακτηριστικό του 2009 που προστέθηκε πέρσυ στα windows. Γλυτώνεις χρόνο από το να κάνεις manual backups.
Πετάνε 2 τσιτάτα τέτοια για να κάνουν να φαίνεται ότι έχει σκοπό ύπαρξης ένα μπιχλιμπίδι που φτιάχτηκε για να εθίζει σε μπούρδες τα αμερικανάκια που έχουν μάθει να κάνουν comply στα πάντα, άκριτα.

Γι αυτό ο Τζομπς απαγόρευε και στα παιδιά του να πιάσουν iPad/iPhone στα χέρια τους ε;
Ο Job ήταν σωστός χίπης. Απαγόρευσε στα παιδιά του κάθε ηλεκτρονική συσκευή και όχι συσκευές της Apple λόγω της εθιστικότητας τους. Για μένα κακώς.

Και με ένα Dell που τρέχει Linux γίνεται η δουλειά, κι αν θες κάτι από Windows που δεν πιάνει με Wine, κλειδάκι από κλειδάδικο 10 ευράκια και χώνεις ένα αντίγραφο των 10 σε VMWare Image και τρέχεις ότι θέλεις.

Και στην τελική και με Native windows 10 κάνεις δουλειά σου και τελειώνεις.
Μαν αυτό που λες είναι το inception αν ειναι για να τρέχεις τα βασικά σου εργαλεία να ανοίγεις το wine βάλε windows κατευθειαν.

Το πρόβλημα είναι ότι τα windows αισθητικά είναι απαίσια. Βελτιώθηκαν γιατί αποφάσισαν να αντιγράψουν την αισθητική και χαρακτηριστικά των macOS.

Απολαυστικά video του 2006 - 2009 όταν η Apple την ελεγε στο ανταγωνισμό που την αντέγραφε.

 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δηλαδή; Σε τι δυσκολεύονται;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


α τα κωθώνια που παίρνουν και ρολόγια tag-heurer :kill:
Τους ειχα δωσει οδηγια να συμπληρωσουν την ημερομηνια γεννησης που ελειπε απο μερικα δεδομενα. Για να το κανουν αυτο γρηγορα επρεπε να ειχαν 2 παραθυρα ανοιχτα. Δεν ηξεραν οτι μπορεις να κανεις τα παραθυρα snap και ανοιγαν πρωτα το ενα και μετα το αλλο και μετα παλι πισω στο αλλο. Τους ειπα να τα βαλουν διπλα διπλα. Δεν ηξεραν πως και τους ειδα να το κανουν manually. Ουτε καν alt+tab δεν εκαναν. Εμεινα αφωνη. Τους ρωτησα πως κανουν τις εργασιες τους στα mac τους και μου ειπαν οτι δεν βαζουν τα παραθυρα διπλα διπλα.

To excel είναι συμβατό με macOS. Σε κάθε περίπτωση είναι προιόν που πρέπει να το πληρώσεις και δεν έρχεται δωρεάν με τα windows όπως συμβαίνει με τη σουίτα της Apple.
Και ομως, ειναι δωρεαν μεσω του onedrive.

Γι' αυτό παίρνουμε συσκευές που καλύπτονται από security updates. To iCloud με 0.99 ευρώ το μήνα σου δίνει 50gb. Στο google drive αν τα 15gb δεν σου αρκούν επόμενη επιλογή είναι 1.99 ευρώ τα 100gb.

To iCloud παρέχει υπηρεσίες που δεν έχει καμία άλλη cloud υηρεσία. Οι χρήστες δεν το βλέπουν άμεσα αυτό αλλά μέσω των iOS Apps που διαθέτουν μηχανισμού συγχρονισμού των δεδομένων μεταξύ των συσκευών on the fly.

Ξεχνας ομως οτι η high αναλυση φωτογραφιων και 1080 βιντεο επιτρεπει δωρεαν απεριοριστη αποθηκευση στο google photos. Η αναλυση στις φωτο δεν εχει διαφορα απο την original, στα βιντεο καποιοι ισως να μην ειναι ευχαριστημενοι αν δεν ειναι 4Κ. Οτι αρχεια δημιουργεις στην σουιτα της google δεν καταλαμβανουν χωρο στο drive. Μπορεις να εχεις χιλιαδες αρχεια word και να μην καταλαμβανουν καθολου χωρο. Ουσιαστικα για τον μεσο χρηστη τα 15GB ειναι παραπανω απο αρκετα. Εχω χιλιαδες φωτο, το κινητο μου κανει backup στο drive, και απο τα 15GB κατειλλημενα ειναι μονο 10ΜΒ. Αν ειχα iphone μεσα στον 1ο μηνα χρησης του κινητου μου θα ειχα φτασει στο οριο και θα με αναγκαζε η apple να πληρωνω για αποθηκευτικο χωρο. 5GB σε φωτο τα βγαζω για πλακα.

Επισης στο icloud πας απο τα 50 στα 200. Δεν εχει 100.

Συγχρονισμο εχω και εγω στο gdrive. Aν διαγραψω φωτο, επαφες, αρχεια, κτλ, εξαφανιζονται και απο τις συσκευες που ειμαι logged in στο drive μου.


Και αν σου κλέψουν το κινητό τι γίνεται; Δεν θα τα χάσεις όλα; Δεν είναι λύση το copy paste.

Τα mp3 μπορεις να τα μεταφερεις σε iphone, τα μουσικα σου αρχεια μπορεις να τα μεταφερεις απο το iphone σου σε windows? Χωρις να σε αναγκασει η apple να κατεβασεις το εκτρωμα που λεγεται itunes?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) To να είσαι στην τουαλέτα να ψάχνεις το πρόβλημα που έχεις στο stackoverflow και μόλις το βρεις χαρούμενος να τρέχεις στο MacBook και να κάνεις copy - paste από το iPhone στο MacBook σου γλυτώνει αρκετό χρόνο.

Από έναν προγραμματιστή σε έναν άλλο.

Αν στην τουαλέτα κοιτάς stackoverflow αντί να αξιοποιείς αυτά τα λίγα λεπτά απόλυτης ησυχίας και ελευθερίας για να αναρωτηθείς τι κάνεις στην ζωή σου και γιατί είσαι ακόμη προγραμματιστής είσαι βαριά περίπτωση και πρέπει να κάνεις αποτοξίνωση άμεσα.

Φιλικά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους ειχα δωσει οδηγια να συμπληρωσουν την ημερομηνια γεννησης που ελειπε απο μερικα δεδομενα. Για να το κανουν αυτο γρηγορα επρεπε να ειχαν 2 παραθυρα ανοιχτα. Δεν ηξεραν οτι μπορεις να κανεις τα παραθυρα snap και ανοιγαν πρωτα το ενα και μετα το αλλο και μετα παλι πισω στο αλλο. Τους ειπα να τα βαλουν διπλα διπλα. Δεν ηξεραν πως και τους ειδα να το κανουν manually. Ουτε καν alt+tab δεν εκαναν. Εμεινα αφωνη. Τους ρωτησα πως κανουν τις εργασιες τους στα mac τους και μου ειπαν οτι δεν βαζουν τα παραθυρα διπλα διπλα.
Δε μου ακούγεται κάτι τρελό, το σναπ δεν το έχω χρειαστεί σχεδόν ποτέ και τώρα οκ δεν έχει σημασία αν είναι τόσο άσχετοι που δεν ξέρουν ούτε αλτ-ταμπ τι είναι, καλύτερα που πήραν απλ δηλαδή γιατί είναι πιο idiot-proof. Οι περισσότεροι άνθρωποι μισούν όλα τα άσπεκτς των υπολογιστών όπως το να μαθαίνουν να πατάν αλτ-ταμπ ή κοντρολ-+, γιατί πιστεύουν ότι απαιτεί κάποιον υπερβολικό κόπο, με τον ίδιο τρόπο ακριβώς που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν διαβάζουνε τις υποσημειώσεις στα βιβλία.
Το πρόβλημα είναι ότι τα windows αισθητικά είναι απαίσια. Βελτιώθηκαν γιατί αποφάσισαν να αντιγράψουν την αισθητική και χαρακτηριστικά των macOS.
'Ακικο πράγματι τα macos ηταν πολύ καλύτερα από τα windows πριν 10 και 15 χρόνια, αλλά πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει και τα windows 10 είναι μακράν το καλύτερο all around λειτουργικό και έξω από το κουτί και για τους ψαγμένους users. Τα μακ δίνουν ελάχιστα έως καθόλου πράγματα παραπάνω από τα win10 και έχουν υποδεκαπλάσια χρήσιμα προγράμματα για ό,τι λειτουργεία μπορεί κάποιος να τα θέλει. Ο μόνος σοβαρός λόγος που έχω ακούσει για να αλλάξει κάποιος σε μακ είναι τα ταμπς στο chrome που αλλάζεις πιο εύκολα. Βέβαια, είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιεί κάποιος chrome σήμερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μου ακούγεται κάτι τρελό, το σναπ δεν το έχω χρειαστεί σχεδόν ποτέ και τώρα

Είναι αρκετά χρήσιμο όταν διαβάζεις ένα βιβλίο σε pdf που έχει μια εικόνα-σχήμα ή κώδικα σε κάποια σελίδα και στις παρακάτω το εξηγεί καθώς μπορείς να ανοίξεις το ίδιο pdf δεύτερη φορά, να τα βάλεις δίπλα δίπλα και να διαβάζεις όσο κοιτάς το σχήμα αντί να πηγαίνεις συνέχεια πάνω κάτω ή να κάνεις alt tab
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Είναι αρκετά χρήσιμο όταν διαβάζεις ένα βιβλίο σε pdf που έχει μια εικόνα-σχήμα ή κώδικα σε κάποια σελίδα και στις παρακάτω το εξηγεί καθώς μπορείς να ανοίξεις το ίδιο pdf δεύτερη φορά, να τα βάλεις δίπλα δίπλα και να διαβάζεις όσο κοιτάς το σχήμα αντί να πηγαίνεις συνέχεια πάνω κάτω ή να κάνεις alt tab

Μα τη Μεγαλόχαρη πως μπορείτε και διαβάζετε μερικοί βιβλία σε pdf; Η είναι όντως παλούκι ή εγω είμαι δεινόσαυρος και προτιμώ το έντυπο ως το πιο ξεκούραστο.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μα τη Μεγαλόχαρη πως μπορείτε και διαβάζετε μερικοί βιβλία σε pdf; Η είναι όντως παλούκι ή εγω είμαι δεινόσαυρος και προτιμώ το έντυπο ως το πιο ξεκούραστο.
Απλά το pdf είναι σχεδόν πάντα τσaμπ;e φίλε και μιας που είμαστε και λίγο τσίπηδες προτιμάμε να στραβωθούμε.

Αλλά αλήθεια κι εγώ τα προτιμώ σε έντυπα αλλά τα βιβλία που διαβάζω είναι τόσο ακριβά που καμιά φορά απλά συμβιβάζομαι με pdf
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Από έναν προγραμματιστή σε έναν άλλο.

Αν στην τουαλέτα κοιτάς stackoverflow αντί να αξιοποιείς αυτά τα λίγα λεπτά απόλυτης ησυχίας και ελευθερίας για να αναρωτηθείς τι κάνεις στην ζωή σου και γιατί είσαι ακόμη προγραμματιστής είσαι βαριά περίπτωση και πρέπει να κάνεις αποτοξίνωση άμεσα.

Φιλικά.
:D Θυμάσαι ενα λευκό δωμάτιο στο dragonball που έμπαινες μέσα και παιρνούσε 1 χρονος ενω στην πραγματικότητα ειναι σαν να εχεις περάσει 1 μέρα. Έτσι είναι και η τουλέτα. Αν επικεντρωθείς στο σκοπό σου θα βρείς τη λύση σε 1' ενώ σε άλλες συνθήκες θα σου έπαιρνε τουλάχιστον 1 ώρα.

'Ακικο πράγματι τα macos ηταν πολύ καλύτερα από τα windows πριν 10 και 15 χρόνια, αλλά πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει και τα windows 10 είναι μακράν το καλύτερο all around λειτουργικό και έξω από το κουτί και για τους ψαγμένους users. Τα μακ δίνουν ελάχιστα έως καθόλου πράγματα παραπάνω από τα win10 και έχουν υποδεκαπλάσια χρήσιμα προγράμματα για ό,τι λειτουργεία μπορεί κάποιος να τα θέλει. Ο μόνος σοβαρός λόγος που έχω ακούσει για να αλλάξει κάποιος σε μακ είναι τα ταμπς στο chrome που αλλάζεις πιο εύκολα. Βέβαια, είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιεί κάποιος chrome σήμερα.
Η νέα γενιά είναι εκπαιδευμένη σε απλοικά οικοσύστημα κινητών. Δεν έχει ζήσει εποχές και nerd καταστάσεις που πάλευες να κάνεις το σύστημα σου να δουλεύει σε linux αλλά και σε windows οικοσυστήματα. Γι' αυτό το λόγο πιστεύω οι επόμενοι προγραμματιστές θα δυσκολευτούν σε linux περιβάλλοντα και η χρήση linux θα μειωθεί. Βλέπουμε εργαλεία όπως το docker και το kubernetes ανεξαρτητοποιουν το app απο το λειτρουργικό σύστημα.

Tα Mac σου γλυτώνουν πολύ χρόνο καθώς δεν έχεις να αντιμετωπίσεις προβλήματα συμβατότητας ή αν αντιμετωπίσεις θα βρεις αμέσως τη λύση λόγω της κοινότητας. Δοκιμάζοντας linux στο παλιό μου MacBook βλέπω ότι τo linuxονι απέχει αρκετά από το να χαρακτηριστεί plug and play.

Προσωπικά βάζοντας τους tested nvidia drivers που το λειτουργικό προτείνει το σύστημα freezarei στο boot. Προσπαθούσα να ανοίξω το grub για να bootaro σε revovery παταω escape, ship, space και δεν μου το εμφανίζει. Εγώ θα παίξω απογευματάκι πάλι με τα ubuntu. :D αλλά ο νεότερος χρήστης ακόμα και ο εκπαιδευόμενος προγραμματιστής θα τα έβγαζε και θα επέστρεφε στα windows.

Επίσης το gnome έχει επηρεαστεί πάρα πολύ από το Mac αλλά δεν μπορώ να το κράξω γιατί όλα τα γραφικά περιβάλλοντα και η αισθητική των Web Apps έχουν επηρεαστεί από το macOS και το iOS.
π.χ.
αυτό
έχει αντικαταστήσει τα checkbox.


Μα τη Μεγαλόχαρη πως μπορείτε και διαβάζετε μερικοί βιβλία σε pdf; Η είναι όντως παλούκι ή εγω είμαι δεινόσαυρος και προτιμώ το έντυπο ως το πιο ξεκούραστο.
Απλώς χρειάζεσαι καλή οθόνη.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Απλά το pdf είναι σχεδόν πάντα τσaμπ;e φίλε και μιας που είμαστε και λίγο τσίπηδες προτιμάμε να στραβωθούμε.

Αλλά αλήθεια κι εγώ τα προτιμώ σε έντυπα αλλά τα βιβλία που διαβάζω είναι τόσο ακριβά που καμιά φορά απλά συμβιβάζομαι με pdf


I know my friend. Συμβιβασμός.

Αν και τα epub με Moon+ Reader είναι λουκούμι σε σχέση με τα σκαναρισμένα και τεράστια PDF της κακιάς ώρας. Εχω εκατοντάδες βιβλία έτσι, ακόμα και αυτά που έχουν ελληνικη μεταφραση αλλά δεν την καταδέχομαι γιατί προτιμώ την αυθεντική απόδοση στα αγγλικά χωρίς να αλλοιώνεται το νόημα.

Σόρρυ εκτός θέματος βγήκαμε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τη Μεγαλόχαρη πως μπορείτε και διαβάζετε μερικοί βιβλία σε pdf; Η είναι όντως παλούκι ή εγω είμαι δεινόσαυρος και προτιμώ το έντυπο ως το πιο ξεκούραστο.

  • Το έντυπο θέλει τουλάχιστο 20$ για να έρθει σπίτι σου, το pdf θέλει ένα search στο piratebay
  • Το έντυπο θέλει βιβλιοθήκη να το βάζεις και καταλαμβάνει χώρο. Αν δεν έχεις μόνιμο σπίτι και μετακομίζεις συχνά είναι κόπος και χρήμα να τα κουβαλάς.
  • Το έντυπο μπορείς να το διαβάσεις μόνο στο σπίτι και πουθενά αλλού εκτός και άμα το κουβαλάς μαζί, που θέλει να έχεις τσάντα.
  • Το έντυπο χαλάει με τον καιρό ειδικά αν είναι χοντρό βιβλίο που σπάει.
  • Το έντυπο χάνεται,κλέβεται,καταστρέφεται.
  • Το έντυπο δεν αντιγράφεται, αν θες να το δώσεις κάπου ή θα το δώσεις ή θα πας το βγάλεις φωτοτυπίες που είναι σαν να το ξαναγοράζεις.
  • Μπορείς να έχεις πολύ λίγα έντυπα σπίτι σου εκτός αν έχεις τεράστια βιβλιοθήκη, που σημαίνει και μόνιμο μεγάλο σπίτι. (Θέλω να σε δω να την καθαρίζεις)

Τα μόνα πλεονεκτήματα είναι

  • Πιο ξεκούραστο στο μάτι, αν και αν έχεις καλό μηχάνημα όπως κάποιο ειδικό table (kindle) είναι το ίδιο πράγμα.
  • Μπορείς να το μυρίσεις.
  • Μπορεί να στο υπογράψει συγγραφέας (I never cared about that. Η γνώση με ενδιαφέρει)
  • Μπορεί να έχει συναισθηματική αξία αν ήταν π.χ δώρο.
  • Μπορεί να έχει οικονομική αξία αν είναι πολύ παλιό και σπάνιο αντίτυπο (I never cared about antics either.)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απογοητευτικό το Apple Arcade, παιχνίδια για παιδιά μέχρι 7 ετών με γραφικά ps1. Ότι χειρότερο έχει βγάλει η apple. Μετά έρχεται το Apple TV, με μόνη αξιόλογη σειρά το see
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
  • Το έντυπο θέλει τουλάχιστο 20$ για να έρθει σπίτι σου, το pdf θέλει ένα search στο piratebay
  • Το έντυπο θέλει βιβλιοθήκη να το βάζεις και καταλαμβάνει χώρο. Αν δεν έχεις μόνιμο σπίτι και μετακομίζεις συχνά είναι κόπος και χρήμα να τα κουβαλάς.
  • Το έντυπο μπορείς να το διαβάσεις μόνο στο σπίτι και πουθενά αλλού εκτός και άμα το κουβαλάς μαζί, που θέλει να έχεις τσάντα.
  • Το έντυπο χαλάει με τον καιρό ειδικά αν είναι χοντρό βιβλίο που σπάει.
  • Το έντυπο χάνεται,κλέβεται,καταστρέφεται.
  • Το έντυπο δεν αντιγράφεται, αν θες να το δώσεις κάπου ή θα το δώσεις ή θα πας το βγάλεις φωτοτυπίες που είναι σαν να το ξαναγοράζεις.
  • Μπορείς να έχεις πολύ λίγα έντυπα σπίτι σου εκτός αν έχεις τεράστια βιβλιοθήκη, που σημαίνει και μόνιμο μεγάλο σπίτι. (Θέλω να σε δω να την καθαρίζεις)

Τα μόνα πλεονεκτήματα είναι

  • Πιο ξεκούραστο στο μάτι, αν και αν έχεις καλό μηχάνημα όπως κάποιο ειδικό table (kindle) είναι το ίδιο πράγμα.
  • Μπορείς να το μυρίσεις.
  • Μπορεί να στο υπογράψει συγγραφέας (I never cared about that. Η γνώση με ενδιαφέρει)
  • Μπορεί να έχει συναισθηματική αξία αν ήταν π.χ δώρο.
  • Μπορεί να έχει οικονομική αξία αν είναι πολύ παλιό και σπάνιο αντίτυπο (I never cared about antics either.)
Γραψε μας και τα πλεονεκτηματα/μειονεκτήματα του kindle, αν γνωρίζεις. Οχι τιποτα αλλο απλα επειδη με ενδιαφερει απιστευτα το θεμα (μιας και ολη μου η ζωη ειναι διαβασμα) και μιας που συχνά πυκνά είμαι από δω κι από κει, θέλω να δω αν αξιζει να επενδυω σε kindle versions.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γραψε μας και τα πλεονεκτηματα/μειονεκτήματα του kindle, αν γνωρίζεις. Οχι τιποτα αλλο απλα επειδη με ενδιαφερει απιστευτα το θεμα (μιας και ολη μου η ζωη ειναι διαβασμα) και μιας που συχνά πυκνά είμαι από δω κι από κει, θέλω να δω αν αξιζει να επενδυω σε kindle versions.

Δεν έχω ιδέα για το kindle, απλά γνωρίζω πως είναι dedicated συσκευή για να διαβάζεις e-books. Εγώ έχω πάρει ένα ταμπλετάκι innovator από πλαίσιο με 40 ευρώ και διαβάζω μια χαρά τα pdfs μου. Αν έχει κάτι το kindle παραπάνω από τα tablet της σειράς είναι πως έχει οθόνη και φωτισμό ειδικά σχεδιασμένα για διάβασμα και άρα είναι πιο ξεκούραστο και ίσως δεν εκμπέμπει και blue light, δηλαδή μπορείς να το διαβάσεις και πριν πέσεις για ύπνο όπως ένα κανονικό βιβλίο χωρίς να επιρεάζει τον ύπνο σου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top