Για μια ερωτική πολιτική - Έντυπο «ΝΥΣΤΕΡΙ», Κεφαλονιά

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Φαντάζεστε το σενάριο επιστημονικής φαντασίας στις επόμενες εκλογές ο κόσμος είναι τόσο αηδιασμένος που το ποσοστό αποχής εκτοξεύεται σε ποσοστά της τάξεως του 90-95 %.
Ναι , ναι !
Ποιοι θα είναι αυτοί που δε θα απέχουν; Οι φανατισμένοι που δε μπορούν με τίποτα να απαρνηθούν την ιδεολογία τους, οι οποίοι ανήκουν σε "ακραίους' χώρους. Θα έχουμε λοιπόν μια υπέροχη βουλή όπου πλειοψηφία θα είναι το ΚΚΕ, ο ΛΑΟΣ, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και η Χρυσή Αυγή.
Όλοι οι μ@λ@κες δηλαδή.

Μπρρρρρ.... εφιαλτικό σενάριο.
Γι'αυτούς. Γιατί μετά κάποιος θα βγεί όσο να'ναι. Όμως άλλο είναι να είσαι απατεώνας και να κλέβεις κόσμο που σε ένα μεγάλο ποσοστό σε έχει ψηφίσει και άλλο να κλέβεις κόσμο που σίγουρα στην συντριπτική του πλειοψηφία δεν σε έχει ψηφίσει !!

Μπορεί να έχουμε συνηθίσει να λέμε ότι η αποχή ευννοεί τον 1ο, νομίζω όμως η ιστορία έχει δείξει ότι μεγάλα ποσοστά αποχής από τις εκλογές οδηγούν σε άνοδο των ακραίων χώρων. Αν γνωρίζει κάποιος από πολιτική ιστορία ας μας πει.

Ας φύγουν πρώτα αυτοί και ύστερα βλέπουμε ποιοί θα ανέλθουν. Ενα βήμα τη φορά.

Μοναδική εφικτή λύση για να βελιωθούν τα πράγματα θα ήταν να βρεθούν κάποιοι αξιόλογοι και ευσυνήδητοι πολιτικοί στα 2 μεγάλα κόμματα.

Σαν να λέμε να βρούμε εβραίο ειρηνιστή στο κόμα του τρίτου Ραιχ, ή οικολόγο για πρόεδρο της ΒΡ....

Μια χάρη. Μη μας βρείς άλλες λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ναι , ναι !

Σαν να λέμε να βρούμε εβραίο ειρηνιστή στο κόμα του τρίτου Ραιχ, ή οικολόγο για πρόεδρο της ΒΡ....

Μια χάρη. Μη μας βρείς άλλες λύσεις.

Δε λέω ότι ελπίζω να έρθει ο Ιησούς Χριστός να μας κυβερνήσει.
Κανένας πολιτικός δεν είναι τέλειος. Πρακτικές λύσεις θέλω.
Πιστεύω ότι από τη μεταπολίτευση μέχρι τώρα υπήρξε ένας τουλάχιστον αξιόλογος Έλληνας πρωθυπουργός, στα χρόνια του οποίου η χώρα πήγαινε σχετικά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δε λέω ότι ελπίζω να έρθει ο Ιησούς Χριστός να μας κυβερνήσει. Κανένας πολιτικός δεν είναι τέλειος. Πρακτικές λύσεις θέλω.

Γιατί να μήν το ελπίζεις άνθρωπε μου; Εδώ ήρθε ο διάβολος να μας κυβερνήσει και τον ψήφισες κι όλας ίσως και εσύ. Στην πράξη χωρίς ακραία πυροτεχνήματα και παραδείγματα, προφανώς ελπίζουμε και θέλουμε πολιτικούς που να έχουν περισσότερο φιλότιμο απο αλητεία.

Θέλεις πρακτικές λύσεις; Όλοι θέλουμε όμως το να μας εξαπατούν κάποιοι εξαρτάται απο το πόσο εύκολα μπορούννα δρούν. Και ο απατεώνας και ο κλέφτης κινούνται πολύ ευκολότερα σε ενα περιβάλλον που τους πιστεύουν για τίμιους παρά το αντίστροφο. Οπότε η γνώμη όλων μετράει.
Σκέψου λοιπόν πως θα αντιμετώπιζες πρακτικά μια ταβέρνα που συστηματικά πουλάει σάπια κρέατα στους ανύποπτους πελάτες της. Θα προσλάμβανες στο δικό σου μαγαζί τον μάγειρα απο αυτό το μαγαζί; Τους σερβιτόρους; Ή θα κατηγορούσες μόνο το αφεντικό τους;


Πιστεύω ότι από τη μεταπολίτευση μέχρι τώρα υπήρξε ένας τουλάχιστον αξιόλογος Έλληνας πρωθυπουργός, στα χρόνια του οποίου η χώρα πήγαινε σχετικά καλά

Τόσο καλά που ούτε το όνομα του δεν μπορείς να πείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Θέλεις πρακτικές λύσεις; Όλοι θέλουμε όμως το να μας εξαπατούν κάποιοι εξαρτάται απο το πόσο εύκολα μπορούννα δρούν. Και ο απατεώνας και ο κλέφτης κινούνται πολύ ευκολότερα σε ενα περιβάλλον που τους πιστεύουν για τίμιους παρά το αντίστροφο. Οπότε η γνώμη όλων μετράει.
Σκέψου λοιπόν πως θα αντιμετώπιζες πρακτικά μια ταβέρνα που συστηματικά πουλάει σάπια κρέατα στους ανύποπτους πελάτες της. Θα προσλάμβανες στο δικό σου μαγαζί τον μάγειρα απο αυτό το μαγαζί; Τους σερβιτόρους; Ή θα κατηγορούσες μόνο το αφεντικό τους;

Θεωρητικά έχεις δίκιο. Πρακτικά δε ξέρω. Επειδή είσαι αρκετά χρόνια μεγαλύετερος και σίγουρα ξέρεις περισσότερα πράγματα, θα ήθελα να μου πεις ένα παράδειγμα από οποιαδήποτε χώρα όπου μεγάλο ποσοστό αποχής από τις εκλογές ή κάποια άλλη "ιδιόμορφη" μορφή διαμαρτυρίας έφερε θετικά αποτελέσματα.

Τόσο καλά που ούτε το όνομα του δεν μπορείς να πείς...

Δε φοβάμαι να πω τη γνώμη μου. Θεωρώ τον Κωνσταντίνο Καραμανλή (το θείο) ως τον καλύτερο Έλληνα πρωθυπουργό από το 1974 ως σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Θεωρητικά έχεις δίκιο. Πρακτικά δε ξέρω.....θα ήθελα να μου πεις ένα παράδειγμα από οποιαδήποτε χώρα όπου μεγάλο ποσοστό αποχής από τις εκλογές ή κάποια άλλη "ιδιόμορφη" μορφή διαμαρτυρίας έφερε θετικά αποτελέσματα.

Γκάντι. Γονάτισε ολόκληρη Βρετανική Αυτοκρατορία με την αρχή της "μη συνεργασίας". Παραιτήθηκαν οι Ινδοί κρατικοί αξιωματούχοι, οι πολίτες αρνούνταν τη συμμετοχή σε κρατικούς οργανισμούς και τα παιδιά αποχώρησαν από τα κρατικά σχολεία. Το να μήν συνεργάζεσαι, με κάποιους που σε έχουν κλέψει και εξαπατήσει επανειλλημένα, πόσο μάλλον το να μην τους πιστεύεις, δεν είναι "ιδιόμορφη" μορφή διαμαρτυρίας. Ειναι φυσικό επόμενο. Εκτός πιά και αν είσαι εντελώς κορόιδο.

Δε φοβάμαι να πω τη γνώμη μου. Θεωρώ τον Κωνσταντίνο Καραμανλή (το θείο) ως τον καλύτερο Έλληνα πρωθυπουργό από το 1974 ως σήμερα.
Σαυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Δυστυχώς όμως, την ανάπτυξη που εξασφάλισε για την Ελλάδα ο Καραμανλής, με τα κεφάλαια της ΕΕ, την μετέτρεψαν όλες οι επόμενες κυβερνήσεις σε ιδιωτικό τους κεφάλαιο πλουτισμού. Εξασφαλίζοντας, ακόμη πιο δυστυχώς, και την απόλυτη κάλυψη σ'αυτό απο κάθε αντιπολίτευση, εξαγοράζοντας τους με απίστευτα προνόμια που μοίρασαν σε όλους ανεξαιρέτως τους βουλευτές.

Οι βουλευτές λοιπόν, όχι μόνο παίρνουν 16 μισθούς (και ιδιαίτερα παχυλούς), αλλά έχουν και μια απόλυτη βουλευτική ασυλία που τους επιτρέπει πλείστες όσες παρατυπίες πρός ίδιον όφελος. Μετά το Μνημόνιο, όπου πλέον η ληστεία της κυβέρνησης πρός τον κόσμο, ήταν εξωφρενική όσο και εντελώς άδικη, ορισμένοι της αντιπολίτευσης ίσως μπήκαν σε πειρασμό να κάνουν όντως τη δουλειά τους. Τότε όμως τα χρήματα της εξαγοράς αυξήθηκαν. Θεσπίστηκε το περίφημο μπόνους των εξεταστικών επιτροπών. Ετσι οι βουλευτές συμμετέχοντας ξαφνικά σε όσες επιτροπές προλαβάινουν να δηλώσουν πολλαπλασίασαν τα εισοδήματα τους σημαντικότατα όταν όλοι οι υπόλοιποι έλληνες φτωχαίνουν!!

Αραγε αυτή η συμμετοχή στις επιτροπές έχει κάποια κριτήρια; Που τα κατακτά ο κάθε βουλευτής ανάλογα με το πόσο "συνεργάσιμος" είναι; Δεν ξέρουμε αν η έμμεση εξαγορά φτάνει σ'αυτό το σημείο. Ομως μάλλον δεν χρειάζεται να φτάσει. Αφού ξαφνικά γέμισε η Βουλή επιτροπές με το πρόσχημα της κρίσης και της κάθαρσης. Εξεταστικές επιτροπές που μοιράζουνε παχυλά μπόνους και οι οποιες φυσικά μόλις λυθεί το πρόβλημα που εξετάζουνε δεν θα χρειάζονται πλέον.

Εγώ κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα δείς με τον ίδιο τρόπο. Ομως με τόσες επιτροπές και τόση κάθαρση πιά, τόσους μήνες, θα έπρεπε να είμαστε το πιο διαφανές, οργανωμένο και αναπτυσσόμενο κράτος σε ολόκληρο τον πλανήτη. Βλέπεις να είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ok, κατάλαβα τις απόψεις σου.

Το παράδειγμα με το Γκάντι μάλλον λίγο ατυχές.
"Παραιτήθηκαν οι Ινδοί κρατικοί αξιωματούχοι, οι πολίτες αρνούνταν τη συμμετοχή σε κρατικούς οργανισμούς και τα παιδιά αποχώρησαν από τα κρατικά σχολεία"

Για πήγαινε πες σε δημόσιο υπάλληλο να παραιτηθεί! :lol:

Η διαφορά μας είναι η εξής : εσύ πιστεύεις και ελπίζεις σε μία καθολική αντίδραση των πολιτών και με τον τρόπο σου προσπαθείς όσο μπορείς να παροτρείνεις το κόσμο να αντισταθεί.

Εγώ αφιερώνω όλη μου τη δύναμη και την προσπάθεια στον εαυτό μου. Από μαζικά κινήματα πλέον δεν ελπίζω τίποτα. Έχω κάνει επιλογές στη ζωή μου που ήταν επιζήμιες για μένα αλλά ήταν μια μορφή αντίστασης απέναντι σε σάπιες πρακτικές που ακολουθεί το 99% των Ελλήνων. Δε τις έκανα όμως ελπίζοντας ότι θα παροτρύνω κι άλλους να ακολουθήσουν το παράδειγμά μου και έτσι θα βελτιώσουμε το κόσμο. Τις έκανα διότι έτσι ένιωθα καλύτερα για τον εαυτό μου.

Από τις προτάσεις που κάνεις μόνο η κίνηση για ανατροπή του μνημονίου πιστεύω ότι θα μπορούσε να είχε κάποια αποτελέσματα. Αλλά επειδή όπως έγραψα παραπάνω "πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού", το ζητούμενο είναι μετά το μνημόνιο τι; Μετά το ΔΝΤ τι; Μετά τον Κωστάκη και το Γιωργάκη τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
ok, κατάλαβα τις απόψεις σου.

Το παράδειγμα με το Γκάντι μάλλον λίγο ατυχές.
"Παραιτήθηκαν οι Ινδοί κρατικοί αξιωματούχοι, οι πολίτες αρνούνταν τη συμμετοχή σε κρατικούς οργανισμούς και τα παιδιά αποχώρησαν από τα κρατικά σχολεία"

Για πήγαινε πες σε δημόσιο υπάλληλο να παραιτηθεί! :lol:

Η διαφορά μας είναι η εξής : εσύ πιστεύεις και ελπίζεις σε μία καθολική αντίδραση των πολιτών και με τον τρόπο σου προσπαθείς όσο μπορείς να παροτρείνεις το κόσμο να αντισταθεί.

Εγώ αφιερώνω όλη μου τη δύναμη και την προσπάθεια στον εαυτό μου. Από μαζικά κινήματα πλέον δεν ελπίζω τίποτα. Έχω κάνει επιλογές στη ζωή μου που ήταν επιζήμιες για μένα αλλά ήταν μια μορφή αντίστασης απέναντι σε σάπιες πρακτικές που ακολουθεί το 99% των Ελλήνων. Δε τις έκανα όμως ελπίζοντας ότι θα παροτρύνω κι άλλους να ακολουθήσουν το παράδειγμά μου και έτσι θα βελτιώσουμε το κόσμο. Τις έκανα διότι έτσι ένιωθα καλύτερα για τον εαυτό μου.

Από τις προτάσεις που κάνεις μόνο η κίνηση για ανατροπή του μνημονίου πιστεύω ότι θα μπορούσε να είχε κάποια αποτελέσματα. Αλλά επειδή όπως έγραψα παραπάνω "πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού", το ζητούμενο είναι μετά το μνημόνιο τι; Μετά το ΔΝΤ τι; Μετά τον Κωστάκη και το Γιωργάκη τι;

Μια διαφορά μας νομίζω είναι ότι εγώ δεν ψηφίζω τα τελευταία 15 χρόνια. Και το κάνω γιατί άλλη μια μεγάλη μας διαφορά είναι μάλλον ότι εγώ πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχουν πάρα πολλά ωραία και χρήσιμα μετά απο τον Κωστάκη, τον Γιωργάκη και το ΔΝΤ. Οπότε δεν τρέμω την κατάρρευση τους ύστερα απο μια καθολική αποχή σε κάποια εκλογική αναμέτρηση. Την θέλω αυτήν περιμένω. Αν δεν φύγουν αυτοί πως θα έρθει οτιδήποτε άλλο, λογικό δεν είναι; Εσύ τρέμεις νομίζοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα πέρα απο αυτους και τα χάλια τους, όμως αυτό είναι πολυ εμεγάλη πλάνη.

Βλέπεις ο πρώτος εκείνος άνθρωπος έπιασε εκείνο το κλαδί με τη φωτιά, σε πείσμα όλων των άλλων που φοβόντουσαν να το κάνουν και φυσικά του έλεγαν κι εκείνου να μήν το κάνει. Σε πείσμα των ίδιων των φόβων του και σίγουρα των επιφυλάξεων του περί του άν ήταν ή όχι εφικτό. Χιλιάδες χρόνια αργότερα η αναγέννηση ήρθε, σε πείσμα κάθε σκοταδισμού, μεσαίωνα και Ιεράς Εξέτασης, και η ανθρωπότητα κατάπιε ολόκληρο Χίτλερ σε πέντε μόλις χρόνια. Κι αυτά είναι γεγονότα, όχι σκέψεις, ή φιλοσοφίες. Συνέβησαν και επειδή ακριβώς συνέβησαν, και έγιναν εφικτά, αυτά και χιλιάδες άλλα γεγονότα σάν και αυτά, δεν είμαστε κι εσύ και εγώ σήμερα ακόμη πίθηκοι.

Αυτό λοιπόν λέει η ρήση, ότι "πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού". Οτι είναι η τέχνη της αναζήτησης του εφικτού και της πραγματοποίησης του. Μιας και εκ των πραγμάτων πρίν επιτύχεις κάτι δεν ξέρεις αν είναι εφικτό. Οσοι άνθρωποι είχαν αυτή την πολιτική, άσχετο άν ήταν πολιτικοί, επιστήμονες ή άλλες μεγάλες μορφές στην ιστορία της ανθρωπότητας, ανέβασαν το εφικτό για μας στο επόμενο σκαλοπάτι εξέλιξης. Μαζι με όλους τους χιλιάδες άλλους ανθρώπους που πίστεψαν σ'αυτούς.

Προφανώς λοιπόν ενας άνθρωπος μόνος του δεν αλλάζει τον κόσμο ούτε ο Γκάντι άλλαξε την Ινδία μόνος του. Όμως σίγουρα δεν χρειάζεται εσύ να είσαι ο Γκάντι πάντως. Αρκεί να πείς στον εαυτό σου ότι δεν θέλεις να είσαι πλέον κορόιδο. Αρκεί να πιστεψεις ότι υπάρχει κάτι καλύτερο για σένα, απο το να είσαι το κορόιδο. Κι όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο θα σε πείσω εγώ. Ο κάθε ένας γι'αυτό, πείθει ο ίδιος τον εαυτό του. Οπως και εσύ, απο όσα γράφεις, φαίνεσαι να έχεις ήδη πείσει τον εαυτό σου, πώς απο αυτή τη μοίρα, τους Κωστάκηδες τους Γιωργάκηδες και τα ΔΝΤ δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για σένα ! Όμως μόνο αμα δουλεύεις γι'αυτούς μπορεί, (και πάλι μόνο πρόσκαιρα), αυτό να είναι αλήθεια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
...και τωρα ας επιστρεψουμε στον πλανητη γη.
...αντιπροταση εκτος εκεινης της ( ανουσιας ) αποχης, υπαρχει?
Διοτι η αποχη δε μεταφραζεται σε ψηφο και ειναι ιδιαιτερως χαζο να το θεωρουμε αυτο, για να μην αναφερω πως η συνεχης επιδεικνυομενη ασεβεια απεναντι σε ενα μετα βασανων κεκτημενο δικαιωμα ειναι ανω ( μη σου πω και κατω) ποταμων η μαλλον καλυτερα ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟ.
Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχω βαρεθει την καταστροφολογια, την γκρινια, το χωρις τελος και ανευ ουσιας μπλα-μπλα και την φαντασια να καλπαζει σε αλλη γη σε αλλα μερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
...και τωρα ας επιστρεψουμε στον πλανητη γη. ...αντιπροταση εκτος εκεινης της ( ανουσιας ) αποχης, υπαρχει?.

Κι αν υπάρχει γιατί να την πούμε; Ίσα για να γκρινιάζουμε και να μπλαμπλαδίζουμε; Δε παμε για κανα μπάνιο καλύτερα; Αφού έτσι κι αλλιώς όλα είναι καταδικασμένα. Σ'αυτόν τον πλανήτη τουλάχιστον. Αυτό δεν λές Νεράιδα;

Όσο για την αποχή έχε υπόψη σου ότι η ψήφος είναι πάντα "ψήφος κατα συνείδηση". Αν η συνείδηση ενός ψηφοφόρου είναι ότι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί εν χορώ τονε δουλεύουνε, απέχοντας ψηφίζει αυτό που πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Εδώ ήρθε ο διάβολος να μας κυβερνήσει και τον ψήφισες κι όλας ίσως και εσύ.
Μια διαφορά μας νομίζω είναι ότι εγώ δεν ψηφίζω τα τελευταία 15 χρόνια.

Το έγραψες μία φορά και είδες ότι δε μπήκα στον κόπο να το σχολιάσω.
Τι συνεχίζεις λοιπόν να κάνεις υποθέσεις για το αν και ποιους ψηφίζω;

Εσύ τρέμεις νομίζοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα πέρα απο αυτους και τα χάλια τους, όμως αυτό είναι πολυ εμεγάλη πλάνη.

Βασικά από τη στιγμή που έχω την υγειά μου και μπορώ να εργάζομαι και να συντηρώ τον εαυτό μου, οι πολιτικές εξελήξεις είναι το τελευταίο πράμμα που με κάνει να φοβάμαι και να τρέμω. Ξέρω πως ότι και να γίνει εγώ θα τα βγάζω πέρα και θα είμαι ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι αν υπάρχει γιατί να την πούμε; Ίσα για να γκρινιάζουμε και να μπλαμπλαδίζουμε; Δε παμε για κανα μπάνιο καλύτερα; Αφού έτσι κι αλλιώς όλα είναι καταδικασμένα. Σ'αυτόν τον πλανήτη τουλάχιστον. Αυτό δεν λές Νεράιδα;

Σου εχω παρατηρησει ικανο στον αριθμο φορες (ωστε να το θυμασαι) να διαβαζεις δυο και τρεις και δεκατρεις φορες, εαν χρειαζεται, τα γραφομενα μου πριν απαντησεις. Επεξηγησεις επιπεδου "γκντουπ" δε θα δωσω για αλλη μια φορα.

Όσο για την αποχή έχε υπόψη σου ότι η ψήφος είναι πάντα "ψήφος κατα συνείδηση". Αν η συνείδηση ενός ψηφοφόρου είναι ότι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί εν χορώ τονε δουλεύουνε, απέχοντας ψηφίζει αυτό που πιστεύει.


ΟΛΟΙ, ε? Ιδιαιτερως αισιοδοξο και αληθοφανες! Μα ουτε ενας?! Τι κριμα...:(
Με το να απεχει κανεις, συμβαινει αυτο λεει η ιδια η λεξη. Απεχω, δεν παιρνω μερος στην ψηφοφορια, συνεπως δεν ψηφιζω. Απλα ελληνικα ειναι...
Η αποχη ειναι επιλογη στασης και τιποτα περισσοτερο. Μπορει να δηλωνει δυσαρεσκεια, αποδοκιμασια αλλα ξεκαθαρισε καλα στο μυαλο σου πως ΔΕΝ ειναι ψηφος. Το τι σημαινει η "αποχη" δε για μενα , το ανεφερα στην προηγουμενη αναρτηση μου...Οταν απεχει κανεις, αφηνει τους υπολοιπους να αποφασισουν για εκεινον.

Και κατι τελευταιο...εφοσον θεωρεις οτι ολοι ειναι διεφθαρμενοι... δεν ιδρυεις εσυ ενα κομμα μαζι με ομοιδεατες σου να σε ψηφισει ο ελληνικος λαος, ωστε να "σωθουμε" επιτελους?! Κβατς!:worry: (φτου φτου ...!!)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Βασικά από τη στιγμή που έχω την υγειά μου και μπορώ να εργάζομαι και να συντηρώ τον εαυτό μου, οι πολιτικές εξελήξεις είναι το τελευταίο πράμμα που με κάνει να φοβάμαι και να τρέμω. Ξέρω πως ότι και να γίνει εγώ θα τα βγάζω πέρα και θα είμαι ικανοποιημένος.

Κι αυτό ακριβώς σκέφτονται όλοι οι Ελληνες αυτή την εποχή. Μήπως θα έπρεπε πραγματικά να βάλουν (πολύ) νερό στο κρασί τους και να κάνουν οτιδήποτε ώστε να βγούνε στον αφρο και όλοι οι άλλοι (και όλα τα άλλα) τσιμέντο να γίνουν; Η μήπως νομίζεις ότι το 100% των Γερμανών που έγιναν Ναζί ή πήγαν στο μέτωπο με τα στρατεύματα του Χιτλερ, το έκαναν γιατί ήθελαν να κάνουν τους άλλους σαπούνι, ή συμφωνούσαν μαζί του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top