Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε ή κάνατε παιδιά;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Kαλά τώρα τα λες αυτά. Θα ήθελα να σε ακούσω τι θα λες στα 35 σου, όταν θα έχεις τα φεμινιστικά σου
Σου έκανα κάτι και μου επιτίθεσαι προσωπικά ;
Τι ακριβώς σε ενοχλεί στο ότι εγώ θέλω οικογένεια;
Προς τι ερώτηση και η ειρωνεία;;;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Συζήτηση κάνουμε. Γιατί αρπάζεσαι; Οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνοντας συνήθως αλλάζουν απόψεις και ειδικά οι περισσότερες γυναίκες άλλα λένε στα 18 τους και άλλα την επόμενη μέρα σκέψου πόσο μάλλον μετά από 10-20 χρόνια που θα έχουν άλλες εικόνες και εμπειρίες. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και πλέον πιστεύω τους ανθρώπους μόνο μέσω έργων και όχι τι λένε σε κάποια φάση της ζωής τους, γιατί ξελένε εύκολα. :)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συζήτηση κάνουμε. Γιατί αρπάζεσαι; Οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνοντας συνήθως αλλάζουν απόψεις και ειδικά οι περισσότερες γυναίκες άλλα λένε στα 18 τους και άλλα την επόμενη μέρα σκέψου πόσο μάλλον μετά από 10-20 χρόνια που θα έχουν άλλες εικόνες και εμπειρίες. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και πλέον πιστεύω τους ανθρώπους μόνο μέσω έργων και όχι τι λένε σε κάποια φάση της ζωής τους, γιατί ξελένε εύκολα. :)
Καταρχάς να με παραθέτεις όταν απευθύνεσαι σε μενα.

Με ενόχλησε το ύφος σου και το ότι είσαι τόσο σίγουρος πως εγώ θα αλλάξω γνώμη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Η Ελλάδα έχει υπογεννητικότητα και δεν φταίνε μόνο οι άνδρες γι' αυτό. Μεγάλο ποσοστό νέων γυναικών θεωρεί τη μητρότητα ως εμπόδιο στην ανεύθυνη ελευθερία τους με διάφορα φεμινιστικά εκτός και αν συντρέχει σοβαρός γυναικολογικός λόγος! Ποτέ δεν φταίει μόνο η μια πλευρά. Συνήθως τα επιχειρήματα τεκνοποίησης δεν έχουν να κάνουν με μια ευτυχισμένη οικογένεια αλλά για να καλύψει η καθεμία ή ο καθένας το συναισθηματικό κενό της / του που δεν βρίσκει στη ζωή του. Αυτή η ψευδαίσθηση φαίνεται στην σχέση του ενήλικου παιδιού με το γονιό όταν αρχίζουν να εμφανίζονται διάφορα σοβαρά ζητήματα π.χ. κληρονομικά, οικονομικά, επαγγελματικά θέματα.

Τίποτα δεν υπάρχει για πάντα. :) Αυτή η άποψη ότι κάτι ισχύει για πάντα, υπάρχει μόνο σε χώρες με ισχυρή πατριαρχική κουλτούρα όπως είναι και η Ελλάδα.

Το λάθος των περισσοτέρων είναι ότι μόλις η κουβέντα πάει στα παιδιά, αναφέρονται στη δημιουργία παιδιών μόνο για την βρεφική και παιδική φάση τότε που η κατάσταση είναι ελεγχόμενη ώστε ο μέσος γονιός να επιβάλλει την νοοτροπία του ως παιδαγωγική μέθοδο ανατροφής. Το παιδί ως ενήλικας δεν απασχολεί το μυαλό των περισσοτέρων "κατά τύχη" γονιών. Ελάχιστοι γονείς τρέφουν ίδια ή περισσότερη λατρεία και άδολη αγάπη για το παιδί τους ως ενήλικο. Το έχω δει με τα μάτια μου. Θα ήθελα μια πιο ειλικρινή κοινωνία και όχι τόσο εγωιστική στο να χρησιμοποιεί τα παιδιά επειδή έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η Ελλάδα έχει υπογεννητικότητα και δεν φταίνε μόνο οι άνδρες γι' αυτό. Μεγάλο ποσοστό νέων γυναικών θεωρεί τη μητρότητα ως εμπόδιο στην ανεύθυνη ελευθερία τους με διάφορα φεμινιστικά εκτός και αν συντρέχει σοβαρός γυναικολογικός λόγος! Ποτέ δεν φταίει μόνο η μια πλευρά. Συνήθως τα επιχειρήματα τεκνοποίησης δεν έχουν να κάνουν με μια ευτυχισμένη οικογένεια αλλά για να καλύψει η καθεμία ή ο καθένας το συναισθηματικό κενό της / του που δεν βρίσκει στη ζωή του. Αυτή η ψευδαίσθηση φαίνεται στην σχέση του ενήλικου παιδιού με το γονιό όταν αρχίζουν να εμφανίζονται διάφορα σοβαρά ζητήματα π.χ. κληρονομικά, οικονομικά, επαγγελματικά θέματα.
Τώρα σωστά τα λες . Πριν που έλεγα ότι θέλω να κάνω (από τα ελάχιστα άτομα στην ηλικία μου που θέλουν ) θεωρήσες δεδομένο ότι θα αλλάξω γνώμη 😑 .
Μεγάλο ποσοστό νέων γυναικών θεωρεί τη μητρότητα ως εμπόδιο στην ανεύθυνη ελευθερία τους
Αυτό ξανά πες το !!!
ισχυρή πατριαρχική κουλτούρα όπως είναι και η Ελλάδα.
Ένα μήνυμα σου που να μη μιλάς άσχημα για την Ελλάδα?
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Θέλω πάρα πολύ ...
Και αν μέχρι κάποια ηλικία δεν βρω τον άνθρωπο μου , θα υιοθετήσω ...

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία και ευλογία από ένα παιδακι🤗🤗
Και σταματήστε να αναφέρετε την καριέρα . Δε σε πάει πάντα πίσω επαγγελματικα μια οικογένεια.
Αλλά κι έτσι να ήταν δεν το άλλαζα για την καλύτερη θέση 🤗 δε συγκρίνεται αυτή η χαρά ούτε με τα χρήματα ούτε με την "ελευθερία" του να ξενυχτάς και φυσικά ούτε με κατοικίδιο που λένε πολλοί 😑 (κλασικά άτοπα επιχειρήματα όσων είναι κατά της οικογένειας)
Εννοείται δε σε παει πισω η οικογένεια επαγγελματικα. Ίσα ίσα μπορεί να λειτουργήσει και πολυ θετικά να χεις ακόμα περισσοτερο όρεξη να δημιουργείς. Εμένα προσωπικα μη με βάλεις μέσα σε ένα σπίτι και να ασχολουμαι μόνο με αυτό και την οικογένεια. Θέλω δουλεια κι έχω προσεξει όσο δουλευω και συνδραμω κοινωνικά τόσο περισσοτερο ασχολουμαι και πιο ποιοτικα με την οικογένεια μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθεσω όμως και κάτι πολυ σημαντικό
Παίζει εδώ ρόλο και ο συνοδοιπόρος σου σε όλο αυτό. Αν δηλαδή εσυ έχεις όρεξη για δουλειά αλλά επηρρεαζεσαι από τον συζυγο η την συζυγο αρνητικά ελα μη δουλευεις πχ τοτε αυτο σε παει πισω
Όποτε θέλει προσοχη στην επιλογή του συντρόφου να σέβεται τις επιθυμίες σου και να προχωρατε δίπλα δίπλα όχι ο ένας πισω κ ο άλλος μπροστα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εννοείται δε σε παει πισω η οικογένεια επαγγελματικα. Ίσα ίσα μπορεί να λειτουργήσει και πολυ θετικά να χεις ακόμα περισσοτερο όρεξη να δημιουργείς. Εμένα προσωπικα μη με βάλεις μέσα σε ένα σπίτι και να ασχολουμαι μόνο με αυτό και την οικογένεια. Θέλω δουλεια κι έχω προσεξει όσο δουλευω και συνδραμω κοινωνικά τόσο περισσοτερο ασχολουμαι και πιο ποιοτικα με την οικογένεια μου.
Πολύ σωστά!!! Και η μαμά μου ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει παρά μόνο όταν ήμουν νεογέννητο 🤗
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Πολύ σωστά!!! Και η μαμά μου ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει παρά μόνο όταν ήμουν νεογέννητο 🤗

Πολύ σωστά!!! Και η μαμά μου ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει παρά μόνο όταν ήμουν νεογέννητο 🤗
Ακριβώς. Σου έλειψε κάτι;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Να σου δωσω ενα προσωπικό παραδειγμα
Ήμουν σε άδεια δέκα μέρες. Ασχολήθηκα με τη λάντζα κ το συμμάζεμα του σπιτιου κι ενα σωρό που εδώ που τα λέμε θα μπορουσα να είχα αποφυγει γιατί δεν ήταν και μέγιστη ανάγκη να ασχοληθώ και ποσο μαλλον μέσα σε ένα δεκαήμερο που ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ(ΟΥΑΟΥ) και καθώς τελείωνε το δεκαήμερο συνειδητοποιησα ότι και έπαιξα λιγότερο με τα παιδια και σεξ δεν εκανα με τον άντρα μου και ουσιαστικά δεν ασχολήθηκα όσο μπορουσα. Γυρισα στη δουλειά και ξαναμπήκα στον αυτόματο. Πριν λίγο χόρευα με την κόρη, το απόγευμα ήμουν σε αγώνα μπάσκετ του γιου κ παει λέγοντας και χθες βράδυ βγήκα με τον άνδρα μου μόνοι μας και τη συνέχεια δεν την λέω. Θέλω να πω εμένα το καθισιό με κανει παθητικη. Πιθανόν να έχω μάθει μέσα σε ένταση να λειτουργώ καλυτερα. Η κόρη μου η μεγαλη στη καραντινα με τον γιο τον μεγάλο μου παν μια μέρα (που χα κλατάρει με τα webex τους κι αυτά το ειχαν πιο πολυ απο μενα) "ρε μαμα δεν πας για δουλειά καλυτερα μας ζάλισες " :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το παιδί ως ενήλικας δεν απασχολεί το μυαλό των περισσοτέρων "κατά τύχη" γονιών. Ελάχιστοι γονείς τρέφουν ίδια ή περισσότερη λατρεία και άδολη αγάπη για το παιδί τους ως ενήλικο. Το έχω δει με τα μάτια μου. Θα ήθελα μια πιο ειλικρινή κοινωνία και όχι τόσο εγωιστική στο να χρησιμοποιεί τα παιδιά επειδή έτσι.
Στην Ελλάδα αυτό ; δεν μας νταντεύουν μέχρι τα 50 μας ;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Όχι και έχουμε πολύ καλή σχέση ☺️
Μπράβο, αυτό με χαροποιεί να το ακουω θα το θελα κι εγώ να ισχυει πάντα με τα παιδια μου. Μέχρι στιγμής αν και είναι μικρα σε ηλικία έχουμε εξαιρετικές σχέσεις θα ήθελα να είναι πάντα έτσι και παντα θα αγωνίζομαι γι αυτό τους το έχω υποσχεθεί. Ακόμα κι αν ποτε χρειάζοταν να αφήσω τη δουλειά μου που μαρεσει θα το έκανα. Βάζω προτεταιοτητα εκείνα και μόνο εκείνα.!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
To ντάντεμα είναι αγάπη; Ή εξαρτησιακή σχέση που χρησιμοποιεί το παιδί; :hmm:
Πως το εννοείς εσυ ; ως ενήλικες δηλαδή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε όχι αλλά δεν είναι ότι ενηλικιώνεσαι και με ένα χ σε διαγράφουν με ένα χ σελίδα γυρίζουν..
Όταν ενηλικιώνονται τα παιδια κι ακολουθούν τη δική τους πορεια εξακολουθουν φυσικά να τα αγαπουν αλλά με διαφορετικό τρόπο, θα τα νταντεψουν διαφορετικά. Αγάπη είναι να συνεχίζεις να τα Συμβουλευεις προς όφελος τους, αγάπη είναι να τα αποδέχεσαι ως έχουν γίνει στη ζωή τους, αγάπη είναι να αποδέχεσαι τους άνθρωπους που έχουν επιλέξει ως συνοδοιπόρους ακόμα κι αν εσένα δε σου αρέσουν, αγάπη είναι να τους προσφερεις και υλικά εφόσον δυνασαι, αγάπη είναι να τα βοηθάς στην ανατροφή των δικών τους παιδιων , αγάπη είναι να σαι πλαι τους, οχι ακριβώς με μια πιπιλα αλλα με άλλου είδους στήριξη πλεον. Να σαι κοντά τους.
Τι εννοεί ο nob δεν μπορω ακριβώς να καταλάβω, υποθέτω ότι δε κανουν ολ αυτά οι Έλληνες γονείς ; εγώ πάλι το αντίθετο πιστευω. Για την Ελλάδα συγκεκριμένα. Οι Έλληνες γονείς έχουν αλλά κακά αλλά στο κομμάτι υποστήριξης και οικογένειας πιστεθω πως θα πρεπε να ναι παραδειγμα προς μίμηση για πολλους ψυχρούς πολιτισμους που από τα 18 τα στέλνουν κάπως στον αγυριστο τα παιδια τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Δεν εξωραϊζω καμία κοινωνία στον θεσμό της οικογένειας. Δεν αναφέρω ότι η Ελλάδα υστερεί σε κάτι ή αλλού είναι καλύτερα. Απλά αναφέρω τι γίνεται στην Ελλάδα χωρίς να σημαίνει ότι γονείς άλλων εθνικοτήτων είναι καλύτεροι.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν εξωραϊζω καμία κοινωνία στον θεσμό της οικογένειας. Δεν αναφέρω ότι η Ελλάδα υστερεί σε κάτι ή αλλού είναι καλύτερα. Απλά αναφέρω τι γίνεται στην Ελλάδα χωρίς να σημαίνει ότι γονείς άλλων εθνικοτήτων είναι καλύτεροι.
Δώσε παραδείγματα γιατι δεν έχω πολυκαταλαβει. Τι βρίσκεις λάθος ; εννοώ πως δε δείχνουν αγάπη ; τι δεν κάνουν ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το ζήτημα της οικογένειας είναι μια προσωπική κατάσταση. Θέλει να κάνει κάποιος, κάνει. Δεν θέλει να κάνει κάποιος, δεν κάνει. Στην εποχή μας ενώ έχουμε μια τάχαμου απελευθέρωση και πρόοδο παραμένει το ζήτημα της οικογένειας ως κριτήριο ολοκληρωτικότητας κάποιου σαν προσωπικότητα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα είναι η χρησιμοποίηση των παιδιών ως συναισθηματικές καλύπτρες των ενηλίκων που θέλουν ένα παιδί ως αντάλλαγμα για κάτι δικό τους, προσωπικό. Δεν βλέπουν το παιδί ως μια νέα ύπαρξη, έναν νέο άνθρωπο με δική του προσωπικότητα αλλά ως μια μελλοντική κατάσταση εξυπηρέτησης των γηρατειών και διαφόρων συμπλεγμάτων. Λόγω των κοινωνικών δικτύων όπου ο άνθρωπος μπαίνει σε βιτρίνα, το παιδί αποτελεί μια μορφή απόδειξης για πολλούς αποτυχημένους να φανούν στο κοινωνικό δίκτυο ότι κάτι έκαναν στη ζωή τους, ότι ζουν μια τέλεια ζωή κάνοντας και παιδιά-τρόπαια. Ειδάλλως δεν τους δίνει κανείς σημασία. Δεν έχουν κάτι να μας πουν, και σπέρνουν παιδιά αφού αυτό είναι εύκολο. Για την ανατροφή παιδιών δεν μιλάει κανείς.

Τελευταία δέχομαι ερωτήσεις αν θα κάνω οικογένεια περισσότερο για το πως πάει η καριέρα μου ή για το πως είμαι σαν άνθρωπος, η υγεία μου. Θεωρούμαι πιο "φυσιολογικός" αν επιλέξω να ανήκω στο ίδιο άρμα ότι αφού και οι άλλοι έκαναν οικογένεια, στην ηλικία σου, πρέπει και εσύ για να μην ξεχωρίζεις και φαινόμαστε εμείς οι υπόλοιποι που κάναμε οικογένεια ηλίθιοι.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το ζήτημα της οικογένειας είναι μια προσωπική κατάσταση. Θέλει να κάνει κάποιος, κάνει. Δεν θέλει να κάνει κάποιος, δεν κάνει. Στην εποχή μας ενώ έχουμε μια τάχαμου απελευθέρωση και πρόοδο παραμένει το ζήτημα της οικογένειας ως κριτήριο ολοκληρωτικότητας κάποιου σαν προσωπικότητα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα είναι η χρησιμοποίηση των παιδιών ως συναισθηματικές καλύπτρες των ενηλίκων που θέλουν ένα παιδί ως αντάλλαγμα για κάτι δικό τους, προσωπικό. Δεν βλέπουν το παιδί ως μια νέα ύπαρξη, έναν νέο άνθρωπο με δική του προσωπικότητα αλλά ως μια μελλοντική κατάσταση εξυπηρέτησης των γηρατειών και διαφόρων συμπλεγμάτων. Λόγω των κοινωνικών δικτύων όπου ο άνθρωπος μπαίνει σε βιτρίνα, το παιδί αποτελεί μια μορφή απόδειξης για πολλούς αποτυχημένους να φανούν στο κοινωνικό δίκτυο ότι κάτι έκαναν στη ζωή τους, ότι ζουν μια τέλεια ζωή κάνοντας και παιδιά-τρόπαια. Ειδάλλως δεν τους δίνει κανείς σημασία. Δεν έχουν κάτι να μας πουν, και σπέρνουν παιδιά αφού αυτό είναι εύκολο. Για την ανατροφή παιδιών δεν μιλάει κανείς.

Τελευταία δέχομαι ερωτήσεις αν θα κάνω οικογένεια περισσότερο για το πως πάει η καριέρα μου ή για το πως είμαι σαν άνθρωπος, η υγεία μου. Θεωρούμαι πιο "φυσιολογικός" αν επιλέξω να ανήκω στο ίδιο άρμα ότι αφού και οι άλλοι έκαναν οικογένεια, στην ηλικία σου, πρέπει και εσύ για να μην ξεχωρίζεις και φαινόμαστε εμείς οι υπόλοιποι που κάναμε οικογένεια ηλίθιοι.
Ναι κατάλαβα τι λες και δεν έχεις άδικο
Εχω παραδειγματα γυρω μου για άτομα που έκαναν παιδια απλά για να κάνουν. Η μια έκανε γιατί έκαναν οι φίλες της, η άλλη γιατί έπιασε τα 50 κι έπρεπε να κάνει. Είναι συχνό δυστυχώς..
Τέτοια άτομα ασχετο βέβαια δεν τα κανω παρέα δεν ξέρω ότι έχει σχέση με παιδια και εκμετάλλευση σε εισαγωγικά με απωθεί δεν τις αντεχω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Δεν έχουν το θάρρος να πουν, κάναμε παιδιά γιατί κάναμε σεξ χωρίς προφύλαξη. Έτσι απλά, βιολογικά και σεξουαλικά. Δεν θέλαμε οικογένεια απλά μας προέκυψε. Αυτό δεν το έχω ακούσει από κανέναν οικογενειάρχη.

Την ανευθυνότητά τους μετά την διαφημίζουν ως "παράδειγμα" σωστού προορισμού για τον άνθρωπο. Μένουν στο γεγονός ότι είναι καρπεροί. Το παιδί μετά θα μεγαλώσει στον αυτόματο. Σημασία έχει να πέσει στο σόι η γραμμή ότι το ζεύγος κάνει παιδιά, ώστε το σόι να βρει με κάτι άλλο να ασχολείται.

Φταίει και η εκκλησία @Ariana2018 με το σκοταδιστικό λόγο που χρησιμοποιεί την οικογένεια ως θρησκευτικό όχημα πίστης επηρεάζοντας ανθρώπους χαμηλών αντανακλαστικών και ειδικά από ιερατικούς εκπροσώπους που δεν αποδέχονται την γυναίκα ως ιερωμένη, και καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση του Θεού. Άρα ο Θεός είναι άνδρας μάλλον, είναι Ο Θεός. Θεωρούν ότι η γυναίκα είναι αμαρτωλό πλάσμα δηλαδή πάμε 500 χρόνια πίσω αλλά η μέση Ελληνίδα μάνα ενώ τρώει την προσβολή από την πίστη, υποστηρίζει το έθιμο της πίστης, ότι η οικογένεια είναι ευλογημένη από τον παπά της ενορίας και αφού το είπε ο παπάς, ας κάνουμε παιδιά γιατί έκανε και η άλλη κοπέλα. Το άγιο πεύμα είναι άφυλο και η κατήχηση συνεχίζεται. Οπότε όποιος δεν κάνει οικογένεια είναι εχθρός της πίστης, της κοινωνίας, της τοπικής κοινωνίας, της κάθε θείτσας και του κάθε σαχλαμάρα μπυροκοιλιά που κάνει παιδιά γιατί το είπε ο παπάς της ενορίας και είπε να δοκιμάσει σεξ χωρίς καπότες με την Μαιρούλα έτσι για πλάκα. Η εκκλησία μιλάει για αύξηση και πληθυσμό χωρίς να αναφέρει ότι οικογένεια πρέπει να κάνουν μόνο όσοι άνθρωποι έχουν μια ενσυναίσθηση αυτής της κατάστασης. Το παιδί δεν είναι κάτι που απλά το φέρνουμε στον κόσμο. Θα ήθελα μια πιο υπεύθυνη και ειλικρινή θέση της εκκλησίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top