Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε ή κάνατε παιδιά;

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν έχουν το θάρρος να πουν, κάναμε παιδιά γιατί κάναμε σεξ χωρίς προφύλαξη. Έτσι απλά, βιολογικά και σεξουαλικά. Δεν θέλαμε οικογένεια απλά μας προέκυψε. Αυτό δεν το έχω ακούσει από κανέναν οικογενειάρχη.

Την ανευθυνότητά τους μετά την διαφημίζουν ως "παράδειγμα" σωστού προορισμού για τον άνθρωπο. Μένουν στο γεγονός ότι είναι καρπεροί. Το παιδί μετά θα μεγαλώσει στον αυτόματο. Σημασία έχει να πέσει στο σόι η γραμμή ότι το ζεύγος κάνει παιδιά, ώστε το σόι να βρει με κάτι άλλο να ασχολείται.

Φταίει και η εκκλησία @Ariana2018 με το σκοταδιστικό λόγο που χρησιμοποιεί την οικογένεια ως θρησκευτικό όχημα πίστης επηρεάζοντας ανθρώπους χαμηλών αντανακλαστικών και ειδικά από ιερατικούς εκπροσώπους που δεν αποδέχονται την γυναίκα ως ιερωμένη, και καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση του Θεού. Άρα ο Θεός είναι άνδρας μάλλον, είναι Ο Θεός. Θεωρούν ότι η γυναίκα είναι αμαρτωλό πλάσμα δηλαδή πάμε 500 χρόνια πίσω αλλά η μέση Ελληνίδα μάνα ενώ τρώει την προσβολή από την πίστη, υποστηρίζει το έθιμο της πίστης, ότι η οικογένεια είναι ευλογημένη από τον παπά της ενορίας και αφού το είπε ο παπάς, ας κάνουμε παιδιά γιατί έκανε και η άλλη κοπέλα. Το άγιο πεύμα είναι άφυλο και η κατήχηση συνεχίζεται. Οπότε όποιος δεν κάνει οικογένεια είναι εχθρός της πίστης, της κοινωνίας, της τοπικής κοινωνίας, της κάθε θείτσας και του κάθε σαχλαμάρα μπυροκοιλιά που κάνει παιδιά γιατί το είπε ο παπάς της ενορίας και είπε να δοκιμάσει σεξ χωρίς καπότες με την Μαιρούλα έτσι για πλάκα. Η εκκλησία μιλάει για αύξηση και πληθυσμό χωρίς να αναφέρει ότι οικογένεια πρέπει να κάνουν μόνο όσοι άνθρωποι έχουν μια ενσυναίσθηση αυτής της κατάστασης. Το παιδί δεν είναι κάτι που απλά το φέρνουμε στον κόσμο. Θα ήθελα μια πιο υπεύθυνη και ειλικρινή θέση της εκκλησίας.
Δεν είμαι άθεη, χριστιανη Ορθόδοξη δηλώνω όλα αυτά που λες δεν τα έχω ψάξει δεν τα γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί, δε νομίζω πως η θρησκεία μου έχει τέτοιους πονηρους σκοπους για την εκκλησία δεν ξέρω δεν τους ξερω δεν ασχολουμαι,οπότε δεν μπορώ σε αυτό να σχολιάσω κάτι..
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εντάξει όπως επιθυμεί ο καθένας , εγώ αναφέρομαι στο ότι κάποιοι συγκρίνουν ένα ζώο με μια ανθρώπινη ψυχή ...
Πιστεψε με εχω γνωρισει ζωακι που με αγαπαγε τοσο δυνατα που δεν εχω νοιωσει τοση αγαπη απο ανθρωπο ποτε μου! Κανεις λαθος...οπως ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, δεν αγαπανε ολοι, ετσι και τα ζωακια. Μονο να ηξερες ποση αγαπη μπορουν να δωσουν!
Και το παιδι θα σε αγαπα γιατι εχει όφελος απο εσενα, γιατι το ταιζεις κλπ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεψε με εχω γνωρισει ζωακι που με αγαπαγε τοσο δυνατα που δεν εχω νοιωσει τοση αγαπη απο ανθρωπο ποτε μου! Κανεις λαθος...οπως ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, δεν αγαπανε ολοι, ετσι και τα ζωακια. Μονο να ηξερες ποση αγαπη μπορουν να δωσουν!
Και το παιδι θα σε αγαπα γιατι εχει όφελος απο εσενα, γιατι το ταιζεις κλπ.
Είναι πολύ κατανοητός ο τρόπος που το προσεγγιζεις αλλά σίγουρα δεν συγκρίνεται ένα ζώο με ένα άνθρωπο .

Σίγουρα παίρνεις πολύ αγάπη ειναι όμως πολλά που δεν μπορούν να στα δώσουν τα ζωάκια μας και όλοι ξέρουμε πως κάποιοι άνθρωποι εκτός από αγάπη θέλουν και συντροφικοτητα ,συζήτηση, κατανόηση,μια βοήθεια σε μια δύσκολη απόφαση.
Θέλουν τον έρωτα στην ζωή τους ,αυτό το όμορφο το απόλυτο !
Θέλουν να πάνε ένα ταξίδι μαζί να εξερευνήσουν τον κόσμο..

Αυτά αλήθεια στα προσφέρει ένα ζωάκι? ;)
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Είναι πολύ κατανοητός ο τρόπος που το προσεγγιζεις αλλά σίγουρα δεν συγκρίνεται ένα ζώο με ένα άνθρωπο .

Σίγουρα παίρνεις πολύ αγάπη ειναι όμως πολλά που δεν μπορούν να στα δώσουν τα ζωάκια μας και όλοι ξέρουμε πως κάποιοι άνθρωποι εκτός από αγάπη θέλουν και συντροφικοτητα ,συζήτηση, κατανόηση,μια βοήθεια σε μια δύσκολη απόφαση.
Θέλουν τον έρωτα στην ζωή τους ,αυτό το όμορφο το απόλυτο !
Θέλουν να πάνε ένα ταξίδι μαζί να εξερευνήσουν τον κόσμο..

Αυτά αλήθεια στα προσφέρει ένα ζωάκι? ;)
Συμφωνω αλλα για αυτά που ανέφερες χρειάζεσαι συντροφο, οχι παιδάκι.
Σαμπως και ειναι ευκολο να βρεις ανθρωπο να σε βοηθαει σε μια δυσκολη αποφαση, να θελει να συζητάτε, να δειχνει κατανόηση; Τρομερα δυσκολο ειναι ολοι την παρτη τους κοιτανε!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σου δωσω ενα προσωπικό παραδειγμα
Ήμουν σε άδεια δέκα μέρες. Ασχολήθηκα με τη λάντζα κ το συμμάζεμα του σπιτιου κι ενα σωρό που εδώ που τα λέμε θα μπορουσα να είχα αποφυγει γιατί δεν ήταν και μέγιστη ανάγκη να ασχοληθώ και ποσο μαλλον μέσα σε ένα δεκαήμερο που ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ(ΟΥΑΟΥ) και καθώς τελείωνε το δεκαήμερο συνειδητοποιησα ότι και έπαιξα λιγότερο με τα παιδια και σεξ δεν εκανα με τον άντρα μου και ουσιαστικά δεν ασχολήθηκα όσο μπορουσα. Γυρισα στη δουλειά και ξαναμπήκα στον αυτόματο. Πριν λίγο χόρευα με την κόρη, το απόγευμα ήμουν σε αγώνα μπάσκετ του γιου κ παει λέγοντας και χθες βράδυ βγήκα με τον άνδρα μου μόνοι μας και τη συνέχεια δεν την λέω. Θέλω να πω εμένα το καθισιό με κανει παθητικη. Πιθανόν να έχω μάθει μέσα σε ένταση να λειτουργώ καλυτερα. Η κόρη μου η μεγαλη στη καραντινα με τον γιο τον μεγάλο μου παν μια μέρα (που χα κλατάρει με τα webex τους κι αυτά το ειχαν πιο πολυ απο μενα) "ρε μαμα δεν πας για δουλειά καλυτερα μας ζάλισες " :P
Ταυτίζομαι και γενικά ταυτίζονται πολλές γυναίκες.

Ειναι αποδεδιγμενο πλέον πως μια ευτυχισμένη και δημιουργική γυναίκα ειναι πολύ καλύτερη μανούλα από μια που ειναι όλη μέρα στο σπίτι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και όχι φυσικά για τον πρώτο καιρό που είναι απαραίτητη η παρουσία της..


Και όσους γι αυτους που λένε πως η μητρότητα σταματά την εξέλιξη μιας γυναικας ας έρθουν να δούνε τι ωραία που συνδιαστηκαν σπουδές εργασία και καθήκοντα συζύγου..
Αυτό απλά είναι μια δικαιολογία και τιποτε άλλο ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνω αλλα για αυτά που ανέφερες χρειάζεσαι συντροφο, οχι παιδάκι.
Σαμπως και ειναι ευκολο να βρεις ανθρωπο να σε βοηθαει σε μια δυσκολη αποφαση, να θελει να συζητάτε, να δειχνει κατανόηση; Τρομερα δυσκολο ειναι ολοι την παρτη τους κοιτανε!
Μονο το κομμάτι του έρωτα είναι αυτό που δεν σου καλύπτει ένα παιδί.
Σε όλα τα άλλα μπορείς άνετα να τα κάνεις μαζί του σε διαφορετικά ηλικιακά στάδια βέβαια και χτίζοντας λιθαράκι λιθαράκι αυτή την σχέση ώστε από παιδί σου να γίνει η καλύτερη σου παρεουλα !!!

Και όχι το παιδί δεν καλύπτει την μοναξια γιατί αν μιλάμε για μοναξιά σε μικρές ηλικίες τότε μάλλον έχουμε χάσει το νόημα αυτής.

Το οτι καππιοι αναφέρουν ότι έκανα παιδιά για τα γεράματα ειναι τουλάχιστον απαρχαιωμένη αντίληψη δεδομένων των τωρινών συνθηκών εφόσον όλοι εμειςβοι γονείς ξέρουμε οως οοτε δεν θα βάλουμε τα παιδιά μας σε αυτό το τρυπακι!

Άλλωστε εγώ το λέω, να μου βρείτε μόνο ένα καλό γηροκομείο να έχει και κανα δύο τρελές ακόμα σαν και εμένα να πίνω τον καφέ μου με χαμόγελο :P
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλώς που δεν σκέφτεσαι έτσι. Μπράβο σου.
Εδω δεν μπορω να συνεννοηθώ με άτομα λιγο μικρότερα μου ή και μεγαλύτερους ακόμα! Αφου απορω ωρες ωρες λεω να ναι χαζοι αραγε ή απλα το παιζουν. Ειναι δυνατον να μπορει ενα παιδακι να σε ακουσει και να κατανοήσει τα προβλήματα σου; Εκτος αν εχει τρομερά υψηλή ενσυναίσθηση...εγω παντα ειχα. Αλλα πχ η μανα μου εχει ελαχιστη...δεν σημαίνει πως επειδη εγω πχ ειμαι ευαίσθητη και εχω υψηλη ενσυναίσθηση θα κανω σωνει και καλα παιδι με υψηλη ενσυναίσθηση.
Τα παιδια θελουν βοηθεια απο εμας, οχι να μας βοηθανε εκεινα. Οποτε δεν μπορεις να τα κανεις αυτα με ενα παιδακι σιγουρα. Οπου και αν πατε θα πρεπει να φροντίζεις για το φαγητο του, τα ρουχα του, να σαι απο πισω του, να αγωνιάς, να τρεμεις μην παθει κατι. Να αγωνιάς να το κανεις σωστο ανθρωπο και επιτυχημένο!
Οσο για το ότι σας μενει χρονος για εσας αληθεια δεν το πιστευω..δεν λεω πως λετε ψέμματα αλλα ειναι υποκειμενικό! Αν πχ θες να κανεις γυμναστική 2 ωρες την μέρα, να ακους μουσικη μονη σου και να ονειροπολείς αλλες 2-3 ωρες και να διαβαζεις και κανα βιβλιο. Ε σιγα μην σας φτανει χρονος για αυτα!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς που δεν σκέφτεσαι έτσι. Μπράβο σου.
Εδω δεν μπορω να συνεννοηθώ με άτομα λιγο μικρότερα μου ή και μεγαλύτερους ακόμα! Αφου απορω ωρες ωρες λεω να ναι χαζοι αραγε ή απλα το παιζουν.
ή απλα δεν ετυχες ακομα στα καταλληλα ατομα ;)
κοιτα και εγω μικροτερη ειχα τρομερο θεμα με συνομηλίκους μου ..
τους θεωρουσα πολυ ανωριμους και ανοητους :redface:γι αυτο και αλλωστε ολες μου οι σχεσεις ηταν με μεγαλυτερους !
Ειναι δυνατον να μπορει ενα παιδακι να σε ακουσει και να κατανοήσει τα προβλήματα σου; Εκτος αν εχει τρομερά υψηλή ενσυναίσθηση...εγω παντα ειχα. Αλλα πχ η μανα μου εχει ελαχιστη...δεν σημαίνει πως επειδη εγω πχ ειμαι ευαίσθητη και εχω υψηλη ενσυναίσθηση θα κανω σωνει και καλα παιδι με υψηλη ενσυναίσθηση.
Ακριβως αλλα δεν νομιζεις οτι εσυ εχεις ενα προβαδισμα σε αυτο σε σχεση με την μαμα σου ?

Εχεις ενσυναισθηση απο μικρη λες ,αρα ειναι παιδεια σου ολο αυτο μεσα σου και σιγουρα απο καπου το πηρες γιατι αυτο δεν καλλιεργειται απο μονο του σε ενα παιδι ,δεν ειναι απο τα εμφυτα που λεμε ..
Καποιος απο το κοντινο σου περιβαλλον στο περασε ισως και ασυναισθητα ..

Οποτε εχεις τις βασεις να το μεταδωσεις ,ξεκαθαρο αυτο ...δεν βγαινει αναισθητο παιδι που λεμε απο μητερα που το διαθετει οσο ¨τοξικο ¨και αν ειναι το υπολοιπο περιβαλλον εφοσον η μητερα εχει την δυναμη να μεταδισει τα αναγνωρισμενα καλα της στοιχεια !

Ο μονος κυνδινος σε ολο αυτο ειναι να το μεταδισεις καμια φορα σε υπερβολικο βαθμο πραγμα που το εκανα εγω και ευτυχως το ανακαλυψα σε μια σχολη γονεων που πηγαινα και καπου το κοντρολαρισα με τα παιδια ..

Τους ελεγα μια φραση η οποια ομως οταν μου εξηγησε μια παιδοψυχολογος ποσο μπουμερανκ μπορει να τους γυρίσει πραγματικα ταρακουνηθηκα ..
Παντα τους ελεγα να μην κανετε πραγματα σε αλλα παιδακια που δεν θελετε να τα κανουν σε εσας ακομα και να σας στεναχωρουν ...ασυναισθητα εβαζα τους αλλους πανω απο την δικη τους εκρφαση συναισθηματος ..ενα ειδος καταπιεσης ...μεγαλη αναλυση τοτε ..

Μια φραση που ακομα και σημερα ακουω πολλους γονεις να την λενε πιστευωντας οτι ειναι για καλο τους ομως ....
Τα παιδια θελουν βοηθεια απο εμας, οχι να μας βοηθανε εκεινα.
Ποιος το ειπε αυτο ?
ή καλυτερα τι εννοεις βοηθεια ?

Ξερεις τι βοηθεια ειχα εγω απο τα μικρα μου καθε Σαββατο που ειχα καθιερωση την μερα οπου θα γινοταν η εβδομαδιαία καλη καθαριοτητα ?

Απο μικρα τ ειχα μαζι μου στα παντα και το εκανα σαν παιχνιδι γιατι αλλιως δεν εβγαινε ..΄ή επρεπε να τα αποβλακώνω στην τηλεόραση ή να φωνάζω σαν υστερική να καθονται ήσυχα.

Γινεται ?Τι μου φταινε αυτα που εγω ηθελα να εχω ενα σπιτι στην τσιτα μεχρι να ανακαλυψω πως οσο εχεις παιδια στο σπιτι ,καθαρο μπορεις να το εχεις και επιβάλλεται ,τακτοποιημενο ομως απο παιχνιδια και αλλα αποκλειεται εκτος και αν μεγαλωνεις στρατιωτακια

Διπλα μου εκει αρχικα μαζι να κανουμε καποιες δουλιτσες και μετα μονα τους, ηταν και δυο να δεις εκει ανταγωνισμο ποιος θα τα κανει πιο καλα τα παιχνιδια τους ,ποιος θα τα καθαρισει και τακτοποιηση σωστα στα κουτακια τους ...
αυτο δεν ηταν βοηθεια ?

και πολλα αλλα οπως και αργοτερα βοηθεια στο να λείψω για λιγο απο το σπιτι και η μεγαλη μου να προσεχει τον μικροτερο ..
Οποτε δεν μπορεις να τα κανεις αυτα με ενα παιδακι σιγουρα. Οπου και αν πατε θα πρεπει να φροντίζεις για το φαγητο του, τα ρουχα του, να σαι απο πισω του, να αγωνιάς, να τρεμεις μην παθει κατι. Να αγωνιάς να το κανεις σωστο ανθρωπο και επιτυχημένο!
Σιγουρα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι που λεμε αλλα οσο μεγαλωνει ενα παιδι μπορει οι αγωνιες σου να μεγαλωνουν παραλληλα ,αλλα η αυτοεξυπηρετηση τους γινεται πλεον με τετοιους ρυθμους που ανετα φτανουν δημοτικο και κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μονα τους και μαλιστα με χαρα και οχι σαν να κανουν αγκαρια ..

Συχνα εμεις οι γονεις κανουμε το λαθος τις δουλειες να τις περναμε σαν τιμωρια ,σαν καταναγκαστικη δραστηριοτητα .
Αυτο το εκανε και η μαμα μου ...συμμάζεψε δωματιο για να μπορεις να βγεις το απογευμα ας πουμε ..
Εκει καπου χανετε η μπαλα ..

Ακριβως επειδη το ειχα δει σαν τιμωρια προσπαθησα και εμαθα τροπο να μην το κανω και στα δικα μου ..
Περασε στο παιδι την σημασια της ταξης στα πραγματα σου ,στο να βοηθας τους υπολοιπους που ειναι μεσα στο σπιτι γιατι αυτοι παραλληλα κανουν πραγματα που βοηθουν και εσενα και πολλα αλλα ..
Οσο για το ότι σας μενει χρονος για εσας αληθεια δεν το πιστευω..δεν λεω πως λετε ψέμματα αλλα ειναι υποκειμενικό! Αν πχ θες να κανεις γυμναστική 2 ωρες την μέρα, να ακους μουσικη μονη σου και να ονειροπολείς αλλες 2-3 ωρες και να διαβαζεις και κανα βιβλιο. Ε σιγα μην σας φτανει χρονος για αυτα!
Οχι αγαπη μου φυσικα και εχεις δικιο και δειξε μου μια μωρομανα που λεει οτι εχει χρονο να αναπνευση οχι να κανει γυμναστικη ..
Ηταν μερες που με το που πηγαινε 8 κατευθειαν ξεκινουσε η βραδινη τους ρουτινα για να κοιμηθουν μπας και προλαβω να καθίσω λιγο στον καναπε,αν πρινβεβαια δεν με εχει παρει και εμενα ο υπνος οταν πηγαινα μαζι τους ..

Αυτο ομως οσο μεγαλωνουν μειωνεται ειδικα στην φαση που ειμαι εγω τα τελευταια χρονια ..
Ουτε νιοπαντρη δεν ειχα τοσο ελευθερο χρονο μετα την δουλεια για να κανω τα πραγματα που θελω πλεον !

Κοιτα εγω ειμαι της φιλοσοφιας πλεον πως για να απολαυσεις καρπους πρεπει να περασεις και απο το σταδιο του δεν προλαβαινω να ανπνευσω ..
Στα παντα ειτε αυτο λεγετε σπουδες ,ειτε δουλεια ειτε οικογενεια ..
Τιποτα δεν μας χαριζεται κακα τα ψεματα ,αλλωστε δεν θυμαμαι πιο δημιουργικα χρονια απο τα χρονια που στην κυριολεξια ημουν με 5 ωρες το πολυ υπνο την ημερα ...

Η αδρανεια σε οδηγει σε μια βαλτωδη κατασταση ,τουλαχιστον σε εμενα ..Δεν μπορω οταν δεν δουλευω και δνε ειμαι κολλημένη σε μια οθονη ,θελω να κινουμε να κανω πραγματα δημιουργικά αλλιως παει το εχασα το παιχνιδι .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Πιστεψε με εχω γνωρισει ζωακι που με αγαπαγε τοσο δυνατα που δεν εχω νοιωσει τοση αγαπη απο ανθρωπο ποτε μου! Κανεις λαθος...οπως ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, δεν αγαπανε ολοι, ετσι και τα ζωακια. Μονο να ηξερες ποση αγαπη μπορουν να δωσουν!
Και το παιδι θα σε αγαπα γιατι εχει όφελος απο εσενα, γιατι το ταιζεις κλπ.

Eδώ νομίζω γίνεται ένα λάθος. Ο άνθρωπος προσπαθεί να ερμηνεύσει την υποτακτικότητα του ζώου ως αγάπη και πάνω σε αυτό έχει φτιαχτεί μια ολόκληρη επιχείρηση πολλών δισεκατομμυρίων και θέσεων εργασίας. Η γάτα αν για παράδειγμα ήταν λίγο πιο εύσωμη, πιθανόν να σε έτρωγε. Ο λύγκας είναι επίσης χαριτωμένος αλλά δεν βλέπω κανέναν άνθρωπο να πάει να αγκαλιάσει έναν λύγκα. Το λιοντάρι είναι ίδια κατηγορία γάτας, αλλά δεν βλέπω κανείς να προσπαθεί να εξημερώσει ένα χαριτωμένο...λιοντάρι. Επειδή η αγάπη δεν έχει κατηγορία ζώου, τι θα έλεγες για την σμέρνα ή για το βατραχόψαρο; Αυτά δεν έχουν ψυχή; Οι άνθρωποι όντως δεν είναι ίδιοι, τα ζώα το ίδιο αλλά δεν θα ερμήνευα ποτέ τη συμπεριφορά ενός ζώου με βάση την ανθρώπινη επικοινωνία. Το ζώο χέζει χωρίς να σε ρωτήσει. Ένας χαριτωμένος κάστορας μπορεί να σου κάνει τα έπιπλα στο σπίτι...ξυλουργείο, αλλά τουλάχιστον σε αγαπά. Ή δεν πάει έτσι;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το παιδί με όλα τα θετικά, το ξεβολεμα, αλλά και τις ευθύνες που φέρνει είναι ένα μεγάλο στάδιο ωρίμανσης και εξέλιξης σε αυτό που λέμε ζωή.

Θα μου πεις είναι υποχρεωτικό όλοι να κάνουν?
Φυσικά και όχι όπως δεν είναι και υποχρεωτικό να φύγει κάποιος από το σπίτι των γονιών του.

Όλα είναι προσωπικές επιλογές και στάση ζωής.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ταυτίζομαι και γενικά ταυτίζονται πολλές γυναίκες.

Ειναι αποδεδιγμενο πλέον πως μια ευτυχισμένη και δημιουργική γυναίκα ειναι πολύ καλύτερη μανούλα από μια που ειναι όλη μέρα στο σπίτι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και όχι φυσικά για τον πρώτο καιρό που είναι απαραίτητη η παρουσία της..


Και όσους γι αυτους που λένε πως η μητρότητα σταματά την εξέλιξη μιας γυναικας ας έρθουν να δούνε τι ωραία που συνδιαστηκαν σπουδές εργασία και καθήκοντα συζύγου..
Αυτό απλά είναι μια δικαιολογία και τιποτε άλλο ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μονο το κομμάτι του έρωτα είναι αυτό που δεν σου καλύπτει ένα παιδί.
Σε όλα τα άλλα μπορείς άνετα να τα κάνεις μαζί του σε διαφορετικά ηλικιακά στάδια βέβαια και χτίζοντας λιθαράκι λιθαράκι αυτή την σχέση ώστε από παιδί σου να γίνει η καλύτερη σου παρεουλα !!!

Και όχι το παιδί δεν καλύπτει την μοναξια γιατί αν μιλάμε για μοναξιά σε μικρές ηλικίες τότε μάλλον έχουμε χάσει το νόημα αυτής.

Το οτι καππιοι αναφέρουν ότι έκανα παιδιά για τα γεράματα ειναι τουλάχιστον απαρχαιωμένη αντίληψη δεδομένων των τωρινών συνθηκών εφόσον όλοι εμειςβοι γονείς ξέρουμε οως οοτε δεν θα βάλουμε τα παιδιά μας σε αυτό το τρυπακι!

Άλλωστε εγώ το λέω, να μου βρείτε μόνο ένα καλό γηροκομείο να έχει και κανα δύο τρελές ακόμα σαν και εμένα να πίνω τον καφέ μου με χαμόγελο :P
Πάμε μαζί εκεί :D
Θα ραβουμε θα πλέκουμε θα κενταμε (τα δυο τελ δεν έχω ιδέα 😂😂 θα μάθω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eδώ νομίζω γίνεται ένα λάθος. Ο άνθρωπος προσπαθεί να ερμηνεύσει την υποτακτικότητα του ζώου ως αγάπη και πάνω σε αυτό έχει φτιαχτεί μια ολόκληρη επιχείρηση πολλών δισεκατομμυρίων και θέσεων εργασίας. Η γάτα αν για παράδειγμα ήταν λίγο πιο εύσωμη, πιθανόν να σε έτρωγε. Ο λύγκας είναι επίσης χαριτωμένος αλλά δεν βλέπω κανέναν άνθρωπο να πάει να αγκαλιάσει έναν λύγκα. Το λιοντάρι είναι ίδια κατηγορία γάτας, αλλά δεν βλέπω κανείς να προσπαθεί να εξημερώσει ένα χαριτωμένο...λιοντάρι. Επειδή η αγάπη δεν έχει κατηγορία ζώου, τι θα έλεγες για την σμέρνα ή για το βατραχόψαρο; Αυτά δεν έχουν ψυχή; Οι άνθρωποι όντως δεν είναι ίδιοι, τα ζώα το ίδιο αλλά δεν θα ερμήνευα ποτέ τη συμπεριφορά ενός ζώου με βάση την ανθρώπινη επικοινωνία. Το ζώο χέζει χωρίς να σε ρωτήσει. Ένας χαριτωμένος κάστορας μπορεί να σου κάνει τα έπιπλα στο σπίτι...ξυλουργείο, αλλά τουλάχιστον σε αγαπά. Ή δεν πάει έτσι;
Τι είναι ο Λίγκας; ο λυκος;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Πάμε μαζί εκεί :D
Θα ραβουμε θα πλέκουμε θα κενταμε (τα δυο τελ δεν έχω ιδέα 😂😂 θα μάθω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι είναι ο Λίγκας; ο λυκος;

Eίναι μεγαλόσωμη αγριόγατα προς λεοπάρδαλη. Λατρεύει να ανεβαίνει πάνω σε κάκτους. :upside:

1654521425679.png


χαριτωμένο ζωάκι για σπίτι...πολυκατοικία στην Κυψέλη στο μπαλκόνι, όπως θα έκαναν οι γνωστοί φιλόζωοι μέχρι να τους κάνει μπριζόλες! :bye2:Αλλά ξέχασα, ο φιλοζωισμός είναι ανα κατηγορία ζώου. Είμαστε ρατσιστές και με τα ζώα, τα ταξινομούμε σε φιλικά και εχθρικά για τον άνθρωπο. Λες και το ζώο έχει καμία σκασίλα να κάνει γνωριμίες με το ανθρώπινο ζωϊκό είδος. Εδώ άνθρωποι δεν γουστάρουν ανθρώπους πόσο μάλλον ένα τέτοιο ζώο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάμε μαζί εκεί :D
Θα ραβουμε θα πλέκουμε θα κενταμε (τα δυο τελ δεν έχω ιδέα 😂😂 θα μάθω)
Αντε έλα έχει ακόμα θέσεις είμαστε άλλες δύο, απαραίτητη προϋπόθεση όμως οι άντρες μας σε άλλο γηροκομείο μην μας κόβουν και τις τύχες, δεν βγανει με δύο συντάξεις πλέον :lol:
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Eδώ νομίζω γίνεται ένα λάθος. Ο άνθρωπος προσπαθεί να ερμηνεύσει την υποτακτικότητα του ζώου ως αγάπη και πάνω σε αυτό έχει φτιαχτεί μια ολόκληρη επιχείρηση πολλών δισεκατομμυρίων και θέσεων εργασίας. Η γάτα αν για παράδειγμα ήταν λίγο πιο εύσωμη, πιθανόν να σε έτρωγε. Ο λύγκας είναι επίσης χαριτωμένος αλλά δεν βλέπω κανέναν άνθρωπο να πάει να αγκαλιάσει έναν λύγκα. Το λιοντάρι είναι ίδια κατηγορία γάτας, αλλά δεν βλέπω κανείς να προσπαθεί να εξημερώσει ένα χαριτωμένο...λιοντάρι. Επειδή η αγάπη δεν έχει κατηγορία ζώου, τι θα έλεγες για την σμέρνα ή για το βατραχόψαρο; Αυτά δεν έχουν ψυχή; Οι άνθρωποι όντως δεν είναι ίδιοι, τα ζώα το ίδιο αλλά δεν θα ερμήνευα ποτέ τη συμπεριφορά ενός ζώου με βάση την ανθρώπινη επικοινωνία. Το ζώο χέζει χωρίς να σε ρωτήσει. Ένας χαριτωμένος κάστορας μπορεί να σου κάνει τα έπιπλα στο σπίτι...ξυλουργείο, αλλά τουλάχιστον σε αγαπά. Ή δεν πάει έτσι;
Oτι να ναι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ή απλα δεν ετυχες ακομα στα καταλληλα ατομα ;)
κοιτα και εγω μικροτερη ειχα τρομερο θεμα με συνομηλίκους μου ..
τους θεωρουσα πολυ ανωριμους και ανοητους :redface:γι αυτο και αλλωστε ολες μου οι σχεσεις ηταν με μεγαλυτερους !

Ακριβως αλλα δεν νομιζεις οτι εσυ εχεις ενα προβαδισμα σε αυτο σε σχεση με την μαμα σου ?

Εχεις ενσυναισθηση απο μικρη λες ,αρα ειναι παιδεια σου ολο αυτο μεσα σου και σιγουρα απο καπου το πηρες γιατι αυτο δεν καλλιεργειται απο μονο του σε ενα παιδι ,δεν ειναι απο τα εμφυτα που λεμε ..
Καποιος απο το κοντινο σου περιβαλλον στο περασε ισως και ασυναισθητα ..

Οποτε εχεις τις βασεις να το μεταδωσεις ,ξεκαθαρο αυτο ...δεν βγαινει αναισθητο παιδι που λεμε απο μητερα που το διαθετει οσο ¨τοξικο ¨και αν ειναι το υπολοιπο περιβαλλον εφοσον η μητερα εχει την δυναμη να μεταδισει τα αναγνωρισμενα καλα της στοιχεια !

Ο μονος κυνδινος σε ολο αυτο ειναι να το μεταδισεις καμια φορα σε υπερβολικο βαθμο πραγμα που το εκανα εγω και ευτυχως το ανακαλυψα σε μια σχολη γονεων που πηγαινα και καπου το κοντρολαρισα με τα παιδια ..

Τους ελεγα μια φραση η οποια ομως οταν μου εξηγησε μια παιδοψυχολογος ποσο μπουμερανκ μπορει να τους γυρίσει πραγματικα ταρακουνηθηκα ..
Παντα τους ελεγα να μην κανετε πραγματα σε αλλα παιδακια που δεν θελετε να τα κανουν σε εσας ακομα και να σας στεναχωρουν ...ασυναισθητα εβαζα τους αλλους πανω απο την δικη τους εκρφαση συναισθηματος ..ενα ειδος καταπιεσης ...μεγαλη αναλυση τοτε ..

Μια φραση που ακομα και σημερα ακουω πολλους γονεις να την λενε πιστευωντας οτι ειναι για καλο τους ομως ....

Ποιος το ειπε αυτο ?
ή καλυτερα τι εννοεις βοηθεια ?

Ξερεις τι βοηθεια ειχα εγω απο τα μικρα μου καθε Σαββατο που ειχα καθιερωση την μερα οπου θα γινοταν η εβδομαδιαία καλη καθαριοτητα ?

Απο μικρα τ ειχα μαζι μου στα παντα και το εκανα σαν παιχνιδι γιατι αλλιως δεν εβγαινε ..΄ή επρεπε να τα αποβλακώνω στην τηλεόραση ή να φωνάζω σαν υστερική να καθονται ήσυχα.

Γινεται ?Τι μου φταινε αυτα που εγω ηθελα να εχω ενα σπιτι στην τσιτα μεχρι να ανακαλυψω πως οσο εχεις παιδια στο σπιτι ,καθαρο μπορεις να το εχεις και επιβάλλεται ,τακτοποιημενο ομως απο παιχνιδια και αλλα αποκλειεται εκτος και αν μεγαλωνεις στρατιωτακια

Διπλα μου εκει αρχικα μαζι να κανουμε καποιες δουλιτσες και μετα μονα τους, ηταν και δυο να δεις εκει ανταγωνισμο ποιος θα τα κανει πιο καλα τα παιχνιδια τους ,ποιος θα τα καθαρισει και τακτοποιηση σωστα στα κουτακια τους ...
αυτο δεν ηταν βοηθεια ?

και πολλα αλλα οπως και αργοτερα βοηθεια στο να λείψω για λιγο απο το σπιτι και η μεγαλη μου να προσεχει τον μικροτερο ..

Σιγουρα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι που λεμε αλλα οσο μεγαλωνει ενα παιδι μπορει οι αγωνιες σου να μεγαλωνουν παραλληλα ,αλλα η αυτοεξυπηρετηση τους γινεται πλεον με τετοιους ρυθμους που ανετα φτανουν δημοτικο και κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μονα τους και μαλιστα με χαρα και οχι σαν να κανουν αγκαρια ..

Συχνα εμεις οι γονεις κανουμε το λαθος τις δουλειες να τις περναμε σαν τιμωρια ,σαν καταναγκαστικη δραστηριοτητα .
Αυτο το εκανε και η μαμα μου ...συμμάζεψε δωματιο για να μπορεις να βγεις το απογευμα ας πουμε ..
Εκει καπου χανετε η μπαλα ..

Ακριβως επειδη το ειχα δει σαν τιμωρια προσπαθησα και εμαθα τροπο να μην το κανω και στα δικα μου ..
Περασε στο παιδι την σημασια της ταξης στα πραγματα σου ,στο να βοηθας τους υπολοιπους που ειναι μεσα στο σπιτι γιατι αυτοι παραλληλα κανουν πραγματα που βοηθουν και εσενα και πολλα αλλα ..

Οχι αγαπη μου φυσικα και εχεις δικιο και δειξε μου μια μωρομανα που λεει οτι εχει χρονο να αναπνευση οχι να κανει γυμναστικη ..
Ηταν μερες που με το που πηγαινε 8 κατευθειαν ξεκινουσε η βραδινη τους ρουτινα για να κοιμηθουν μπας και προλαβω να καθίσω λιγο στον καναπε,αν πρινβεβαια δεν με εχει παρει και εμενα ο υπνος οταν πηγαινα μαζι τους ..

Αυτο ομως οσο μεγαλωνουν μειωνεται ειδικα στην φαση που ειμαι εγω τα τελευταια χρονια ..
Ουτε νιοπαντρη δεν ειχα τοσο ελευθερο χρονο μετα την δουλεια για να κανω τα πραγματα που θελω πλεον !

Κοιτα εγω ειμαι της φιλοσοφιας πλεον πως για να απολαυσεις καρπους πρεπει να περασεις και απο το σταδιο του δεν προλαβαινω να ανπνευσω ..
Στα παντα ειτε αυτο λεγετε σπουδες ,ειτε δουλεια ειτε οικογενεια ..
Τιποτα δεν μας χαριζεται κακα τα ψεματα ,αλλωστε δεν θυμαμαι πιο δημιουργικα χρονια απο τα χρονια που στην κυριολεξια ημουν με 5 ωρες το πολυ υπνο την ημερα ...

Η αδρανεια σε οδηγει σε μια βαλτωδη κατασταση ,τουλαχιστον σε εμενα ..Δεν μπορω οταν δεν δουλευω και δνε ειμαι κολλημένη σε μια οθονη ,θελω να κινουμε να κανω πραγματα δημιουργικά αλλιως παει το εχασα το παιχνιδι .
Πολύ ωραίο το μήνυμα σου
Μια μικρή διόρθωση-παρατήρηση ήθελα να κανω. Οι λεγόμενοι emphaths έγιναν λόγω του ότι μεγάλωσαν σε κακοποιητικό τραυματικό περιβάλλον! Οχι το αντίθετο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Συμφωνω αλλα για αυτά που ανέφερες χρειάζεσαι συντροφο, οχι παιδάκι.
Σαμπως και ειναι ευκολο να βρεις ανθρωπο να σε βοηθαει σε μια δυσκολη αποφαση, να θελει να συζητάτε, να δειχνει κατανόηση; Τρομερα δυσκολο ειναι ολοι την παρτη τους κοιτανε!

Και αυτοι το ίδιο μπορει να πούν για σένα... οτι εισαι απόμακρη κ κοιτάς τη πάρτη σου.

Γενικά κοσμος μονος του μένει επειδη δεν θέλει να βάλει νερό στο κρασί του κ δεν ειναι έτοιμος να εκτιμήσει και να πάρει ζεστά μια νέα γνωριμία. Απλά τα πράγματα.
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Και αυτοι το ίδιο μπορει να πούν για σένα... οτι εισαι απόμακρη κ κοιτάς τη πάρτη σου.

Γενικά κοσμος μονος του μένει επειδη δεν θέλει να βάλει νερό στο κρασί του κ δεν ειναι έτοιμος να εκτιμήσει και να πάρει ζεστά μια νέα γνωριμία. Απλά τα πράγματα.
Το έγραψα αυτο σκεπτόμενη όσα άτομα έχω γνωρίσει και μπορώ να εκφέρω άποψη. Όχι για άτομα που δεν ξέρω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top