Γιώργος Καπουτζίδης - Νέα Σειρά «Σέρρες»

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
«Οι τηλεθεατές θα δουν τη ζωή ενός πατέρα με τον γκέι γιο του»
«Φέτος επιστρέφω τηλεοπτικά με τη σειρά “Σέρρες”, που πραγματεύεται έναν πατέρα και τη σχέση με τον ομοφυλόφιλο γιο του» είπε, αρχικά, ο ταλαντούχος δημιουργός και συνέχισε: «κατά την εφηβεία μου, οι γκέι χαρακτήρες ήταν αντικείμενα χλευασμού ή αντικείμενα κακοποιητικών συμπεριφορών ή ξυλοδαρμού ή ήταν άνθρωποι στο περιθώριο. Αυτή τη φορά, είναι στο προσκήνιο και σε πρώτο ρόλο. Χαίρομαι πολύ γι' αυτό, γιατί ως έφηβος δεν είχα τι να δω στην τηλεόραση και ήμουν λίγο χαμένος και έλεγα είτε θα ζω το ένα είτε θα ζω το άλλο! Ένας έφηβος τώρα θα μπορεί να δει τη ζωή ενός πατέρα με τον ομοφυλόφιλο γιο του και είναι κάτι πρωτοποριακό για την ελληνική τηλεόραση. Οι άντρες, ασχέτως σεξουαλικότητας, που έχουν διαβάσει το σενάριο έχουν συγκινηθεί πολύ. Θα κάνω ένα μικρό πέρασμα στη σειρά μου, αν και δεν είχα σκοπό να παίξω».

Για να δούμε :hmm: Δεν τον έχω για άνθρωπο των επιφανειακών απαλείψεων, για να αποφάσισε να κάνει νέα σειρά μετά το παρά πέντε, λογικά κάτι ενδιαφέρον θα έχει να μας δείξει :hmm:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω αν αγγίξει αυτό το θέμα από την σωστή πλευρά του θα συγκινήσει πολύ κόσμο !!!

Ανυπομονώ για τις αντιδράσεις του κόσμου και πολύ περισσότερο αυτών που το παίζουν ανοιχτό μυαλοι αλλά μόλις όλο αυτό χτυπήσει και την δική τους πόρτα βγάζουν ένα άλλο εαυτό δυστυχώς ..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Και άλλες εκπομπές με πολιτική ορθότητα; Και άλλες;;;;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Είναι προσφορά στην ελληνική tv / στο υλικό της, να δείξουν κάτι τέτοιο!
Κοίτα για εμένα εξαρτάται καθαρά πως θα το φέρουν αυτό το θέμα. Αν το φέρουν σαν απλά μια επιταγή της πολιτικής ορθότητας χωρίς νόημα και ουσία τότε θα είναι αποτυχία. Αν το φέρουν σαν παρουσίαση ενός καθημερινού προβλήματος που βιώνουν οι σεξουαλικές μειονότητες θα είναι ωραίο γιατί πρέπει να ανοίγουμε τα μάτια μας επιτέλους. Είναι καθαρά πως και τι θα παρουσιάσουν. Μακάρι να είναι διδακτικό και όχι μια πολιτικά ορθή κλισέ σειρά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Εγώ πάντως ανυπομονώ να δω τι μας έχει ετοιμάσει ο Καπουτζίδης. Είμαι σίγουρος ότι δε θα απογοητεύσει.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Καμία πολιτική ορθότητα. Την επούλωση των πληγών που έχει αφήσει στη σχέση πατέρα και γιου το ότι ο δεύτερος είναι γκέι και ο πρώτος μάλλον δεν το είχε διαχειριστεί καλά αφηγείται το σίριαλ. Συνδυασμός κωμωδίας με λίγα στοιχεία δράματος, λογικά. Αν και ο Καπουτζίδης μάς έταξε ότι θα γελάσουμε πολύ με αυτήν του τη σειρά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To political correctness έχει κουράσει παγκόσμια. Αν δεν το έχει καταλάβει ο Καπουτζίδης θα έχει την τύχη της προηγούμενής του σειράς.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Τηρουμένων των αναλογιών είχε πάει μια χαρά η Εθνική Ελλάδος. Αλλά δεν ήταν τόσο εύπεπτη όσο το Παρά 5, για να σπάσει ρεκόρ τηλεθέασης.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τηρουμένων των αναλογιών είχε πάει μια χαρά η Εθνική Ελλάδος. Αλλά δεν ήταν τόσο εύπεπτη όσο το Παρά 5, για να σπάσει ρεκόρ τηλεθέασης.
Η Εθνική Ελλάδας δεν βλεπόταν. Σκέψου τι σειρές βγαίνανε τότε και μην τις συγκρίνεις με τις σημερινές.

Αυτός ο καθωσπρεπισμός του political correctness μας γυρίζει αιώνες πίσω. Όποιος δεν συμφωνεί με το ρεύμα γίνεται θύμα επιθέσεων στα social media και η πλειοψηφία το δέχεται.

Ο Λιάγκας για παράδειγμα ενώ στο παρελθόν πήγαινε κόντα στο ρεύμα αρκετές φορές, τώρα ούτε σκέφτεται να κανει το ίδιο. Δεν υπάρχει ελευθερία απόψεων και έκφρασης που στο παρελθόν υπήρχε.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Καλά, η εθνική ελλάδος καλά τα είχε πάει γενικά τότε απλά το κανάλι βούλιαζε.
Δεν περίμενα να ασχοληθεί με αυτό το θέμα πάντως αφού χοντρικά το είχε θίξει και τότε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλά, η εθνική ελλάδος καλά τα είχε πάει γενικά τότε απλά το κανάλι βούλιαζε.
Δεν περίμενα να ασχοληθεί με αυτό το θέμα πάντως αφού χοντρικά το είχε θίξει και τότε.
Και η βλακεία των Ράππα - Παπαθανασίου που προβλήθηκε την Παρασκευή καλά τα πήγε. Δεν αμφιβάλω ότι η σειρά του Καπουτζίδη θα έχει αποτυχία αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή σειρά.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ο Λιάγκας για παράδειγμα ενώ στο παρελθόν πήγαινε κόντα στο ρεύμα αρκετές φορές, τώρα ούτε σκέφτεται να κανει το ίδιο. .
Ίσως από τα σοβαρότερα επιχειρήματα υπέρ της πολιτικής ορθότητας.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αν το δοκίμαζε κάποιος που είναι εκτός του προβλήματος, ίσως να το πήγαινε πολύ σέιφ και επιφανειακά, αλλά εδώ έχουμε έναν άνθρωπο που από ό,τι φαίνεται θα μοιραστεί ουσιαστικά κάτι που έχει ζήσει (δεν ξέρω αν θα το παρουσιάσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά σίγουρα γνωρίζει καλύτερα πως είναι). Έχοντας δει και τις προηγούμενες δουλειές του, νομίζω ότι μπορεί να το προσεγγίσει αξιοπρεπώς και να το συνδυάσει με την κωμωδία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Κοίτα για εμένα εξαρτάται καθαρά πως θα το φέρουν αυτό το θέμα. Αν το φέρουν σαν απλά μια επιταγή της πολιτικής ορθότητας χωρίς νόημα και ουσία τότε θα είναι αποτυχία. Αν το φέρουν σαν παρουσίαση ενός καθημερινού προβλήματος που βιώνουν οι σεξουαλικές μειονότητες θα είναι ωραίο γιατί πρέπει να ανοίγουμε τα μάτια μας επιτέλους. Είναι καθαρά πως και τι θα παρουσιάσουν. Μακάρι να είναι διδακτικό και όχι μια πολιτικά ορθή κλισέ σειρά.
Ναι, άρα μην προεξοφλείς ότι θα είναι πολιτικώς ορθή η προσέγγιση και ότι δεν θα δείξει τα προβλήματα των μειωνοτήτων ;)

Εγώ πιστεύω ότι θα είναι και εξορκισμός της κακής σχέσης πατέρα - gay γιού που συναντάμε συχνά. Προσωπικά περιμένω από κάπου να ξεκινήσει (ας πούμε στην μη αποδοχή από τον πατέρα) και κάπου, σε κάτι λυτρωτικό να φτάσει (συνειδητοποίηση του πατέρα) κι άρα ουσιαστικά να βάλει σε προβληματισμό τους τηλεθεατές / πατεράδες με γκει γιους.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Να γράψω και κάτι που αφορά στο αμιγώς καλλιτεχνικό κομμάτι. Ο Γιώργος Γάλλος στον ρόλο του πατέρα λογικά θα τα σπάει υποκριτικά. Έχω επιφυλάξεις για τον Πάνο Νάτση που παίζει τον γιο, καθώς τον θεωρώ λίγο άχρωμο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Την επούλωση των πληγών που έχει αφήσει στη σχέση πατέρα και γιου το ότι ο δεύτερος είναι γκέι και ο πρώτος μάλλον δεν το είχε διαχειριστεί καλά αφηγείται το σίριαλ. Συνδυασμός κωμωδίας με λίγα στοιχεία δράματος, λογικά. Αν και ο Καπουτζίδης μάς έταξε ότι θα γελάσουμε πολύ με αυτήν του τη σειρά.
Την αυτοβιογραφία του έκανε σειρά;:shifty:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Προφανώς και έχει αυτοβιογραφικά στοιχεια, εξ ου και διαδραματίζεται στις Σέρρες. Πολλοί δημιουργοί το κάνουν αυτό, όπως όλοι ξέρουμε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Συμφωνείτε που ξεκίνησε η σειρά τόσο σύντομα μετά τον τόσο άδικο θάνατο του πρωταγωνιστή της; Εγώ θα ήθελα από σεβασμό στους δικούς του να περιμένουν κάνα χρόνο...
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά ούτε στις Σαββατογεννημένες ούτε στο Παρά πέντε υπήρχαν γκέι χαρακτήρες. Μάλιστα για το πρώτο είχε εγκαλεσει τον... εαυτό του για τρανςφοβικα αστεία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top