Γνώμες για αδικία σε δουλειά

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την αδικία σχετικά με τη προαγωγή ? Όταν σου κλέβει την ευκαιρία η τεμπέλα συνάδερφος που είναι γλειφτρα ενω εσύ κάνεις όλη τη δουλειά ?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Μην τρώγεστε για τη δουλειά άλλου. Εσείς θα τρώγεστε κι αυτός θα πλουτίζει. Κανείς δεν καθορίζει την αξία σας παρά μόνο εσείς.
Η ζωή είναι μικρή για να χαλιέστε για το μαγαζάκι άλλου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια αυτό που είπατε απλώς μου "κάθεται" λίγο βαρύ 😄
Αν είσαι ικανοποιημένη με τον εαυτό σου και έχεις αυτοπεποίθηση για τις δυνατότητες σου είναι το μόνο που μετράει και θα σε γεμίζει πραγματικά.
Έμαθα μετά απο κόπο πως δεν βρίσκονται όλοι στις κατάλληλες θέσεις στις εταιρείες ούτε είναι άξιοι για αυτές. Στο τέλος της μέρας είσαι ενας αριθμός, είτε εσύ είτε η άλλη, νύχτα φεύγετε και έρχεται ο επόμενος. Στην θέση σου θα κοιτούσα, για την δική μου ηρεμία, να μην χαλάσω καρδιές με τους υπαλλήλους, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζετε.
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το έχω καταλάβει αυτό περί αξίας των θέσεων . Δεν είναι εταιρία βέβαια πρόκειται για μεγάλο ξενοδοχείο και θέση προϊσταμένης αλλά είναι παρόμοια θέματα . Η κοπέλα είναι το είδος κάνω νάζια στους ανώτερους και είμαι παιχνιδιαρα οπότε αρέσει αυτό σε κάποιους με αποτέλεσμα να καλύπτονται οι θέσεις με τέτοιο τρόπο . Δεν είμαι άνθρωπος που θα δείξει ότι ενοχλήθηκα βέβαια στη δουλειά , δεν κόβω την καλημέρα, απλά είπα να το βγάλω από μέσα μου κάπου ! Εξάλλου έχω παρατηρήσει ότι εκεί μέσα περνάει πολύ η τεμπελιά και αν έχεις και τύχη ανεβαίνεις χαχα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την αδικία σχετικά με τη προαγωγή ? Όταν σου κλέβει την ευκαιρία η τεμπέλα συνάδερφος που είναι γλειφτρα ενω εσύ κάνεις όλη τη δουλειά ?
Αυτα υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα...
Ολοι οι αδυναμοι ανθρωποι μεταχειριζονται καποια τεχνασματα ή καποια πλαγια προτερηματα να ελιχθουν και να κερδισουν κατι..κυριοτερα ειναι... το σεξ, η υποστηριξη σε αδικες αποφασεις , χειροκροτιση ανεγκεφαλων καταστασων, ''νεροκοβαλημα'' , κλοπες κλπ
Ευτυχως αυτη κατασταση εχει κοντα ποδαρια.
Υπομονη και ηρεμια για να περνας εσυ καλυτερα.... και μην αλλάξεις
εσυ σταση ειναι μεγαλη ζημια
Οι παραπανω που οριζουν τις θεσεις ξερουν ποιος εινα ωφελιμος για την δουλεια και ποιος την βγαζει ,γιατι αν δεν ειξεραν δεν θα ηταν παραπανω..απλα προσπαθουν να κερδισουν το κατι τις τους..
και συνηθως χρησιμοποιουν το μοτιβο διαιρεί και βασιλευαι.
Να ξερεις οτι και οι ποιο ακραιες συμμοριες ζητανε την εσωτερκη αληθεια και την αξιοκρτατια ,διαφορετικα συντομα ανατιναζονται.

1707265105142.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτα υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα...
Ολοι οι αδυναμοι ανθρωποι μεταχειριζονται καποια τεχνασματα ή καποια πλαγια προτερηματα να ελιχθουν και να κερδισουν κατι..κυριοτερα ειναι... το σεξ, η υποστηριξη σε αδικες αποφασεις , χειροκροτιση ανεγκεφαλων καταστασων, ''νεροκοβαλημα'' , κλοπες κλπ
Ευτυχως αυτη κατασταση εχει κοντα ποδαρια.
Υπομονη και ηρεμια για να περνας εσυ καλυτερα.... και μην αλλάξεις
εσυ σταση ειναι μεγαλη ζημια
Οι παραπανω που οριζουν τις θεσεις ξερουν ποιος εινα ωφελιμος για την δουλεια και ποιος την βγαζει ,γιατι αν δεν ειξεραν δεν θα ηταν παραπανω..απλα προσπαθουν να κερδισουν το κατι τις τους..
και συνηθως χρησιμοποιουν το μοτιβο διαιρεί και βασιλευαι.
Να ξερεις οτι και οι ποιο ακραιες συμμοριες ζητανε την εσωτερκη αληθεια και την αξιοκρτατια ,διαφορετικα συντομα ανατιναζονται.

Το καλύτερο νομίζω που έχω να κανω, όσο κι αν με ενόχλησε το γεγονός ότι δεν εκτιμάνε την δουλεια μου , είναι να συνεχίζω με υπευθυνότητα και σοβαρότητα αυτό που κάνω και ότι κάποια στιγμή θα δουν ότι έκαναν λάθος γιατί αργά η γρήγορα η δουλειά του καθενός ειδικά όταν έχεις περισσότερες ευθύνες φαίνεται .
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,631 μηνύματα.
Το καλύτερο νομίζω που έχω να κανω, όσο κι αν με ενόχλησε το γεγονός ότι δεν εκτιμάνε την δουλεια μου , είναι να συνεχίζω με υπευθυνότητα και σοβαρότητα αυτό που κάνω και ότι κάποια στιγμή θα δουν ότι έκαναν λάθος γιατί αργά η γρήγορα η δουλειά του καθενός ειδικά όταν έχεις περισσότερες ευθύνες φαίνεται .
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε άλλη δουλειά και να τους αφήσεις μόνους
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε άλλη δουλειά και να τους αφήσεις μόνους
Το θέμα είναι ότι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο τη συγκεκριμένη στιγμή . Στο μέλλον αν βρεθει καλύτερη ευκαιρία και συνεχίζω να νιώθω έτσι γιατί δεν θα έχουν αλλάξει τα πράγματα τότε ίσως ναι τους χαιρετήσω
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ποτέ δεν πρόκειται να ανέβεις όντας υπάλληλος, ιδίως αν μιλάμε για corporate setting.

Οι προαγωγές δεν συνεπάγονται αύξηση μισθού (ή αν πρόκειται για αύξηση, μιλάμε για πολύ μικρή).

Αν έχεις καύλα με την ιεραρχία, πάνε ΕΠΟΠ/Ειδικός Φρουρός γιατί εκεί οι προαγωγές γίνονται με επετηρίδα. Αλλιώς κάνε όσο λιγότερα μπορείς και κοίτα να μαζέψεις λεφτά στην άκρη.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω τώρα.
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ποτέ δεν πρόκειται να ανέβεις όντας υπάλληλος, ιδίως αν μιλάμε για corporate setting.

Οι προαγωγές δεν συνεπάγονται αύξηση μισθού (ή αν πρόκειται για αύξηση, μιλάμε για πολύ μικρή).

Αν έχεις καύλα με την ιεραρχία, πάνε ΕΠΟΠ/Ειδικός Φρουρός γιατί εκεί οι προαγωγές γίνονται με επετηρίδα. Αλλιώς κάνε όσο λιγότερα μπορείς και κοίτα να μαζέψεις λεφτά στην άκρη.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω τώρα.

Εννοείται πως δεν υπάρχει τεράστια αύξηση στο μισθό , ούτε έχω κόλλημα στο να ανέβω ντε και καλά χωρίς να αξίζω . Ειναι το γαμωτο που η άλλη όλη την ώρα τσιγαρακι και τα γράφω όλα , κάνω επιλεκτικά πράγματα και φορτώνω τα υπόλοιπα στους άλλους γιατί κανείς δεν θα το καταλάβει και μετά της γίνεται και η πρόταση να ανέβει επειδή ο ένας υπεύθυνος την συμπαθει και του αρέσει το παιχνίδι που κάνει .
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Αν έχεις καύλα με την ιεραρχία, πάνε ΕΠΟΠ/Ειδικός Φρουρός γιατί εκεί οι προαγωγές γίνονται με επετηρίδα. Αλλιώς κάνε όσο λιγότερα μπορείς και κοίτα να μαζέψεις λεφτά στην άκρη.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω τώρα.

Κι εγώ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν υπάρχει τεράστια αύξηση στο μισθό , ούτε έχω κόλλημα στο να ανέβω ντε και καλά χωρίς να αξίζω . Ειναι το γαμωτο που η άλλη όλη την ώρα τσιγαρακι και τα γράφω όλα , κάνω επιλεκτικά πράγματα και φορτώνω τα υπόλοιπα στους άλλους γιατί κανείς δεν θα το καταλάβει και μετά της γίνεται και η πρόταση να ανέβει επειδή ο ένας υπεύθυνος την συμπαθει και του αρέσει το παιχνίδι που κάνει .
Sorry ρε κοπέλα μου, αλλά όταν βλέπεις τέτοια πράγματα ακόμη και σε μεγάλες πολυεθνικές (με συστήματα διαχείρισης τύπου anti-bribery κ.λπ.) τι περίμενες ότι θα συμβεί σ' ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα που το μόνο που ενδιαφέρει τους managers είναι να γ@μήσουν καμιά ωραία γυναίκα από το προσωπικό;
Φυσικά και θα πάρει προαγωγή αυτή που «γλύφει» (ειδικά αν το κάνει κυριολεκτικά και στον κατάλληλο άνθρωπο:rolleyes:) κι εσύ θα κάθεσαι σαν κορόιδο να δουλεύεις ΚΑΙ για εκείνη...
Δεν είσαι ούτε 18 ούτε 20 για να έχεις τέτοιες απορίες, τα 'χεις τα χρονάκια σου!
Ποτέ δεν πρόκειται να ανέβεις όντας υπάλληλος, ιδίως αν μιλάμε για corporate setting.

Οι προαγωγές δεν συνεπάγονται αύξηση μισθού (ή αν πρόκειται για αύξηση, μιλάμε για πολύ μικρή).

Αν έχεις καύλα με την ιεραρχία, πάνε ΕΠΟΠ/Ειδικός Φρουρός γιατί εκεί οι προαγωγές γίνονται με επετηρίδα. Αλλιώς κάνε όσο λιγότερα μπορείς και κοίτα να μαζέψεις λεφτά στην άκρη.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω τώρα.
Ζούμε την περίοδο (μέχρι την επόμενη που θα 'ναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα) όπου βλέπουμε το χειρότερο πρόσωπο του οικονομικού μας συστήματος όσον αφορά το θέμα «υπαλληλίκι»...το 99% των θέσεων εργασίας παγκοσμίως είναι πλέον «dead end»!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Sorry ρε κοπέλα μου, αλλά όταν βλέπεις τέτοια πράγματα ακόμη και σε μεγάλες πολυεθνικές (με συστήματα διαχείρισης τύπου anti-bribery κ.λπ.) τι περίμενες ότι θα συμβεί σ' ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα που το μόνο που ενδιαφέρει τους managers είναι να γ@μήσουν καμιά ωραία γυναίκα από το προσωπικό;
Φυσικά και θα πάρει προαγωγή αυτή που «γλύφει» (ειδικά αν το κάνει κυριολεκτικά και στον κατάλληλο άνθρωπο:rolleyes:) κι εσύ θα κάθεσαι σαν κορόιδο να δουλεύεις ΚΑΙ για εκείνη...
Δεν είσαι ούτε 18 ούτε 20 για να έχεις τέτοιες απορίες, τα 'χεις τα χρονάκια σου!

Πέφτω από τα σύννεφα. Τέτοια συμβαίνουν στον ροζ κόσμο μας; :P
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Sorry ρε κοπέλα μου, αλλά όταν βλέπεις τέτοια πράγματα ακόμη και σε μεγάλες πολυεθνικές (με συστήματα διαχείρισης τύπου anti-bribery κ.λπ.) τι περίμενες ότι θα συμβεί σ' ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα που το μόνο που ενδιαφέρει τους managers είναι να γ@μήσουν καμιά ωραία γυναίκα από το προσωπικό;
Φυσικά και θα πάρει προαγωγή αυτή που «γλύφει» (ειδικά αν το κάνει κυριολεκτικά και στον κατάλληλο άνθρωπο:rolleyes:) κι εσύ θα κάθεσαι σαν κορόιδο να δουλεύεις ΚΑΙ για εκείνη...
Δεν είσαι ούτε 18 ούτε 20 για να έχεις τέτοιες απορίες, τα 'χεις τα χρονάκια σου!

Μα φυσικά και ξέρω τι συμβαίνει στο κόσμο μας έχω δει αρκετά τέτοια ωραία παράδειγματα. Το ωραία γυναίκα από το προσωπικό βέβαια δεν ανταποκρίνεται και πολύ στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 100 plus κιλά κοπέλα . Να ήταν καμια οπτασία να το καταλάβω αλλά όλοι έχουν τα βίτσια τους τι να πω 🙄
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,631 μηνύματα.
Μα φυσικά και ξέρω τι συμβαίνει στο κόσμο μας έχω δει αρκετά τέτοια ωραία παράδειγματα. Το ωραία γυναίκα από το προσωπικό βέβαια δεν ανταποκρίνεται και πολύ στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 100 plus κιλά κοπέλα . Να ήταν καμια οπτασία να το καταλάβω αλλά όλοι έχουν τα βίτσια τους τι να πω 🙄
Να ήσουν εσύ ωραία. Έχει νόημα αυτή η συζήτηση.
Αν θες σκύψε το κεφάλι και συνέχισε χωρίς να γκρινιάζεις. Αν όχι, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
Αλλά θα πρέπει να ξεβολευτείς.

Η κατάσταση δεν θα σε αγνοήσει. Αποδέξου την και συνέχισε.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μα φυσικά και ξέρω τι συμβαίνει στο κόσμο μας έχω δει αρκετά τέτοια ωραία παράδειγματα. Το ωραία γυναίκα από το προσωπικό βέβαια δεν ανταποκρίνεται και πολύ στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 100 plus κιλά κοπέλα . Να ήταν καμια οπτασία να το καταλάβω αλλά όλοι έχουν τα βίτσια τους τι να πω 🙄
Πρώτον, οι «οπτασίες» (οι γυναίκες του «10», άντε «9» εμφανισιακά) συνήθως δε δουλεύουν σε ξενοδοχεία...και δεύτερον, δε μιλάμε για σοβαρούς άντρες που ψάχνουν γυναίκα να κάνουν μια σοβαρή σχέση μαζί της κ.λπ. αλλά για λιγούρηδες προϊσταμένους που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη θέση εξουσίας την οποία κατέχουν στο εργασιακό τους περιβάλλον (έναντι γυναικών όπως π.χ. εσύ) για να τον χώσουν κάπου μπας και πάρουν λίγη ικανοποίηση ή/και επιβεβαίωση!
Αν ο προϊστάμενος γουστάρει χοντρές ή/και η χοντρή κάνει καλό κρεβάτι κ.ο.κ. μια χαρά θα γίνει και μια χαρά θα κάνει τη «δουλειά» της και η χοντρή και ο λιγούρης προϊστάμενος!:rolleyes:
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πρώτον, οι «οπτασίες» (οι γυναίκες του «10», άντε «9» εμφανισιακά) συνήθως δε δουλεύουν σε ξενοδοχεία...και δεύτερον, δε μιλάμε για σοβαρούς άντρες που ψάχνουν γυναίκα να κάνουν μια σοβαρή σχέση μαζί της κ.λπ. αλλά για λιγούρηδες προϊσταμένους που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη θέση εξουσίας την οποία κατέχουν στο εργασιακό τους περιβάλλον (έναντι γυναικών όπως π.χ. εσύ) για να τον χώσουν κάπου μπας και πάρουν λίγη ικανοποίηση ή/και επιβεβαίωση!
Αν ο προϊστάμενος γουστάρει χοντρές ή/και η χοντρή κάνει καλό κρεβάτι κ.ο.κ. μια χαρά θα γίνει και μια χαρά θα κάνει τη «δουλειά» της και η χοντρή και ο λιγούρης προϊστάμενος!:rolleyes:

Επομένως ας πούμε πως υπάρχουν λύσεις η φεύγεις και βρίσκεις αν είσαι τυχερός ένα καλύτερο εργασιακό περιβάλλον που δεν υπάρχει προφανώς το τέλειο η κάθεσαι συνεχίζεις τη δουλειά σου και το ξεπερνας χωρίς να σε ενοχλεί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Σε πιο προηγμένες χώρες μπορεί ο προϊστάμενος να γουστάρει να φοράει σουτιέν στο σπίτι, ή λουκέτο στα γεννητικά του ή να έχει βίτσια με σκύλο. Οπότε καταλαβαίνετε ότι πολλές φορές υπεράνω υποψίας φύλου και αισθητικής, μπορεί κάποιος να ευνοηθεί επαγγελματικώς όταν μπλέκονται οι επαγγελματικοί και οι προσωπικοί ρόλοι. Όλα ξεκινάνε από την αδυναμία του ανθρώπου ως χαρακτήρας. Ο άνθρωπος γίνεται χαλί την ώρα του οργασμού και εκεί χειραγωγείται εύκολα, αν είναι χαρακτήρας τρία πουλάκια κάθονταν. Τι είναι μια ξεπέτα με μια εύσωμη κοπέλα όταν θα υπάρχει το όφελος;
 

Greenstar

Νεοφερμένος

Η Greenstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σε πιο προηγμένες χώρες μπορεί ο προϊστάμενος να γουστάρει να φοράει σουτιέν στο σπίτι, ή λουκέτο στα γεννητικά του ή να έχει βίτσια με σκύλο. Οπότε καταλαβαίνετε ότι πολλές φορές υπεράνω υποψίας φύλου και αισθητικής, μπορεί κάποιος να ευνοηθεί επαγγελματικώς όταν μπλέκονται οι επαγγελματικοί και οι προσωπικοί ρόλοι. Όλα ξεκινάνε από την αδυναμία του ανθρώπου ως χαρακτήρας. Ο άνθρωπος γίνεται χαλί την ώρα του οργασμού και εκεί χειραγωγείται εύκολα, αν είναι χαρακτήρας τρία πουλάκια κάθονταν. Τι είναι μια ξεπέτα με μια εύσωμη κοπέλα όταν θα υπάρχει το όφελος;

Τι κακό να έχεις αξιοπρέπεια και να ζητάς να εκτιμηθεί η δουλειά σου μέσω της προσπάθειας ενώ θα μπορούσες να γλύφεις τον καθένα χαχαχα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top