Γονείς: Πόσο καλά τελικά ξέρουν τα παιδιά τους;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από garfield :
Πάντως δύσκολο να είσαι γονιός σήμερα.. Να μου πείτε πάντα έτσι ήταν αλλά...
Το δικό μου το πρόβλημα είναι το εξής: η μεγάλη μου η κόρη δεν διαβάζει. Δεν θέλει, βαριέται, δεν της αρέσουν τα μαθηματικα, όλο το πακετο. Προσωπικά πιστεύω (αν πάρω παράδειγμα κι απ' τον εαυτό μου) ότι η πίεση ποτέ δεν φέρνει αποτέλεσμα. Γι' αυτό εκτός απο τις κλασικές συζητήσεις τύπου "δε νομίζεις πως πρέπει να στρωθείς λιγάκι, εξετάσεις εχεις" και τις (μόνιμες πλέον απαντήσεις) "ναι μαμά", δεν πιέζω καθόλου τα πράγματα. Εξ άλλου με την παραμικρή πίεση εχουμε προβλήματα στο στομάχι (αμφότερες) οποτε καλύτερα γερό στομάχι παρά υψηλή βαθμολογία.
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου... Σημειωτέον βέβαια πως εν καιρώ εξετάσεων δε βγαίνει έξω και προσπαθεί να διαβάσει. Είναι ανάμεσα στα Friends, στον Stephen King, στα cd της και στα βιβλία....
Αχχχ...........
Συμφωνώ μάζι σου, Έτσι και δεν βρώ κάτι ενδιάφερον στο μάθημα που πρέπει να διαβάσω και 100.000 ευρώ να μου δώσουν εγώ δεν προκείται να το διαβάσω καλά, ευτυχώς που το 85% τον μαθημάτων που θα δώσω πανελλήνιες τουλάχιστον μου αρέσουν. Όσο για το αν θα σου ρίξει της ευθύνες σε εσένα δεν νομίζω , πιστεύω ότι απλώς οτι θα κατηγορεί τον ευατό της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Σήμερα η μητέρα μου μου εσπασε τα νεύρα γιατί φοβάται μηπως γίνει τπτ στη συναυλία Slayer...

Έλεος. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Λογικό είναι ρε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Λογικό είναι ρε... :P
Κάλα εμένα φοβόνταν μήπως μου την πέσει κανένας ναρκομανής και με χτυπήσει με καμία σύριγγα :tongue: :tongue: :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να μας καταλάβουν πλήρως οι γονείς μας γιατί υπάρχει το χάσμα γενεών το οποίο δεν γεφυρώνεται εύκολα. Το ότι οι γονέις μας μερικές φορές γίνονται προστατευτικοι σε υπεβολικό βαθμό είναι φυσιολογικό γιατί για αυτούς εμείς τα παιδιά τους είμαστε η ίδια η ζωή τους. Μερικές φορές πρέπει να μπαίνουμε λίγο στη δικιά τους θέση και να τους δίνουμε κάποιο δίκιο. Φυσικά η υπερπροστατευτικότητα μπορεί να φέρει αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα ιδιαίτερα στα κρίσιμα χρόνια της εφηβείας που είναι η περίοδος της πλήρους αντίδρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντος με τον πατερα μου εχουμε απολητη επικοινονια και τα βρησκουμε μεταξυ μας. Περναμε τελια, δλδ να φανταστητε καμια φορα μου λενε οι φιλοι μου να βγουμε και δεν βγαινω μαζι τους για να παω καπου με τον πατερα μου. Οσο για πιεση κτλ, αφτα τα τραβαω απο γιαγια-παπου και την θεια-νουνα μου. Βεβαια απο το ενδιαφερον τους το κανουν και τους καταλαβενω και ευτιχος δεν το παραξυλουν. Παντος και εγω χαρη στην επικοινονια μου με τον πατερα μου δεν εχω αυτα τα προβληματα με το σχολειο το διαβασμα κτλ

Οσο για την συναβλιες... Πιο πολυ θελει ο πατερας μου να παμε-παω παρα εγω. Αφου ελπιζει καμια βδομαδα εκει στης 18 Ιουλιου να μην δουλευει για να ανεβουμε αθηνα για scorpions και σημερα μου το σκασε, πηγε να δει τους Think Floyd! Μηλαμε ο πατερας μου ειναι και αυτος ενας εφηβος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από garfield :
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου...

Με αυτήν ακριβώς την ατάκα οι γονείς μου, μου έκαναν τη ζωή μαρτύριο μέχρι που πέρασα στο Πανεπιστήμιο και με βλέπουν τα βράδια πριν πέσω για ύπνο, άντε και καμιά Κυριακή. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι εύκολο να γίνεις ξένος με το παιδί σου και σ' αυτή την περίπτωση, πληγώνονται και οι δύο.
Μου λέγανε λοιπόν -για οτιδήποτε, όχι μόνο το σχολείο, που εκεί βασικά δεν τους έπαιρνε να πουν και πολλά γιατί ήμουν άριστη- ότι "δεν τα λέμε για σένα, τα λέμε για 'μας.. Για να μη γυρίσεις μια μέρα να μας πεις ότι δε στα λέγαμε"
Πραγματικά, ακόμα και τώρα που ακούω αυτή την ατάκα, φουντώνω!
Σιγά μη ζητήσω τα ρέστα από τον καθένα για τις επιλογές που έκανα.
Δηλαδή, θα νιώθουν καλύτερα οι γονείς μου αν μια μέρα γυρίσω και τους πω "μετανιώνω που σας άφησα να με εμποδίσετε να κάνω τα δικά μου λάθη και να τα πληρώσω εγώ και να μάθω;"

Φυσικά, δεν αναφέρομαι στην περίπτωσή σου garfield! Απλά διάβασα αυτό τον προβληματισμό σου και θυμήθηκα ομηρικούς καβγάδες στο σπίτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina21

Νεοφερμένος

Η katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμένα ειδικά ο μπαμπάς μου δεν ξέρει καθόλου τι :devil: δημιούργησε........η μαμά κάτι έχει πάρει χαμπάρι αλλά δεν μιλάει!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Σήμερα η μητέρα μου μου εσπασε τα νεύρα γιατί φοβάται μηπως γίνει τπτ στη συναυλία Slayer...

Έλεος. :/

Καλά ρε τους λες κανονικά πως είναι αυτές οι συναυλίες; :P Εγώ τους λέω θα πάω σε συναυλία και νομίζουν ότι πηγαίνω σε συναυλίες που κάθονται και κοιτάνε όπως στα εντεχνάδικα.. Ή το άλλο.. είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα) :P
:worship: :worship: :worship:γιαγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα)

όπα, πολύ progressive άποψη η γιαγιά. καλό ακούγεται \m/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Καλά ρε τους λες κανονικά πως είναι αυτές οι συναυλίες; :P Εγώ τους λέω θα πάω σε συναυλία και νομίζουν ότι πηγαίνω σε συναυλίες που κάθονται και κοιτάνε όπως στα εντεχνάδικα.. Ή το άλλο.. είπα στη γιαγιά μου ότι παίζω σε ένα συγκρότημα και με ρώτησε αν έχουμ ακκορτνεόν (σ.σ. metal συγκρότημα) :P

Της είπα για πλάκα πως θα γίνει καμμιά θυσία στο σατανά, σφαγή κλπ και τρόμαξε :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εεεε ρε κολλητέ, τι περίμενες μετά απο αυτά που της είπες? Απόλυτα φυσιολογική αντίδραση...

ps. εμένα κάποτε με είχε δει ο πατέρας μου στις ειδήσεις να βγένω απο ενα "παράνομο" παρτάκι...

ps2. γκαντέμης ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
ps. εμένα κάποτε με είχε δει ο πατέρας μου στις ειδήσεις να βγένω απο ενα "παράνομο" παρτάκι...

ps2. γκαντέμης ε???

ΠΟΟ! Τελείως γκαντέμης... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αστα να πάνε... οι "καλοί δημ(ι)οσιογράφοι" εν το μεταξύ κατέβαζαν ότι παπάρα μπορούσαν να σκεφτούν και όπως καταλαβένεις υπήρχε ένα κλίμα λίγο κάπως!!! όχι οτι δεν έπαιζαν μέσα τα πάντα αλλά ΟΚ δεν ήταν και τόσο τραγικά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ρε φίλε εγώ είμαι σίγουρος πως η μητέρα μου θα είναι όλη μέρα στην τηλεόραση και πάνω στο τηλέφωνο μήπως συμβεί κάτι. Στάνταρ οι μεσημεριανές-χριστιανικές εκπομπές θα δείξουν κάτι και θα την αγχώσουν. Εδώ έδειξαν στους Slipknot... Βγαίνει ο τραγόπαπας: "θα σφάξουν ζώα, θα ψάλλουν τα άσματα του διαβόλου" ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Πές της αυτό που της είχα πεί εγώ κάποτε...
"Παρακάλα να σου λέω αλήθεια και να ξέρεις που πάω... trust me!"

ps. Αυτό της το είχα πέι πριν 11 χρόνια μέσω τηλεφώνου απο τα Μάλγαρα. Απο τις πρώτες μου εκδρομές με την ομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε αυτό το ζήτημα έχω να καταθέσω την εμπειρία μου από τους δικούς μου γονείς. Όταν ήμουν 15-16 ήμουν πεπεισμένη ότι κανείς από τους 2 τους δεν καταλαβαίνει ούτε στο ελάχιστο πως νιώθω εγώ. Πίστευα ότι η εικόνα που είχαν για μένα και για πράγματα που κάνω/ μου αρέσουν απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Αυτό που συνειδητοποιώ μέσα από συζητήσεις τώρα, καμιά 10αριά χρόνια μετά είναι πόσο απίστευτα μεγάλο λάθος έκανα και πόσα πράγματα για μένα που εγώ πίστευα ότι δεν είχαν πάρει χαμπάρι ότι τα πιστεύω ήξεραν. Και πως σε κάποια πράγματα με το να το παίξουν ανήξεροι με οδήγησαν σε σωστές αποφάσεις, αφήνοντας με να πιστεύω ότι της πήρα μόνη μου (διαφορετικά λόγω αντίδρασης ίσως να είχα κάνει κάτι άλλο)... Εν τέλει λοιπόν, πιστεύω ότι οι γονείς που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους,όσο και αν δεν μπορούμε να το δούμε εμείς, μας καταλαβαίνουν πολύ καλά και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μας καθοδηγούν προς την σωστή κατε'θυνση... Εγώ αυτό εισπράττω πάντως τώρα, κοιτάζοντας πίσω και βλέποντας κάποιες από τις αποφάσεις που πήρα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι κανείς δε σε ξέρει τόσο καλά όσο οι γονείς σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.

Oι περισσότεροι τουλάχιστον, νομίζω πως τα ξέρουν πολύ λίγο, για να μην πω καθόλου και θεωρηθώ υπερβολική...

Εδώ όμως, θα πρέπει να σταθούμε και σε κάτι ακόμα, το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό.
Δεν πρέπει να παραβλέψουμε, πως οι περισσότεροι νέοι και όχι μόνο..., δεν έχουν καταφέρει να γνωρίσουν καλά, ούτε τον ίδιο τον εαυτό τους, ήτε γιατί δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το θέμα, ήτε γιατί και ο ίδιος ο εαυτός μας, περνάει από πολλές μεταβολές.., στην πάροδο των χρόνων και δεν είναι λίγες οι φορές, που αργούμε αρκετά να το συνειδητοποιήσουμε...

Ίσως λοιπόν, να ήταν καλό, να τους βοηθάμε και εμείς λίγο σ΄αυτό, εάν θέλουμε πραγματικά να μας ξέρουν καλά..., ώστε να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες, να κάνουμε την επικοινωνία μας μαζί τους, κάπως καλύτερη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top