[Γυναίκες] Αγαπημένα Καλλυντικά

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρε σείς, είμαι εγώ τρελή ή ποσά ύψους 60 και 70 ευρώ για μία πούδρα ή ένα μέικαπ είναι παράλογα πολλά;;;; Και πριν μου απαντήσετε, να πω πως κάποτε είχα πάρει ένα μέικαπ που έκανε 70 ευρώ (christian dior ήταν) - ναι ήταν πολύ καλό, κλπ κλπ κλπ, αλλά δεν είχε δα ΤΟΣΗ διαφορά που να αξίζει 40 και 50 ευρώ παραπάνω από πχ ένα μέικαπ της MAC ή κάποιο της max factor ή της maybelline. Και δεν είναι πως δεν μου περισσεύουν, σιγά, αγοράζω δύο μέικαπ τον χρόνο, είναι πως το θεωρώ κοροϊδία και δεν μου κανει καρδιά να τα δώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Έχεις δίκιο πως είναι πολλά τα χρήματα για μία πούδρα, αλλά αυτή δεν είναι σαν τις άλλες, αυτή είναι υπέροχη.
Προσωπικά, τα μόνα μου έξοδα είναι τα προσωπικά μου οπότε δεν έχω θέμα να ξοδέψω κάτι παραπάνω για κάτι που με ευχαριστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σίγουρα είνα πολλά χρήματα τα 60 ή 70 ευρώπουλα για μια πούδρα αλλά από την άλλη η πούδρα είναι κάτι που αφενός βάζει κάποια στο πρόσωπό της (κατά συνέπεια καλό θα ήταν να είναι καλής ποιότητας) και αφετέρου κρατάει αρκετό καιρό. Δηλαδή δεν την αγοράουμε και την άλλη βδομάδα λ.χ. χρειαζόμαστε άλλη- ευτυχώς!:) Επίσης νομίζω πως όλες και όλοι έχουμε κάποια 'αδυναμία' στην οποία έχουμε την τάση να επενδύουμε κάτι παραπάνω και παραταύτα να αισθανόμαστε ικανοποιημένοι και ότι δεν πετάμε τα χρήματά μας. Ευχαριστώ Enrose για την ενημέρωση για την πούδρα. Μόλις μου τελειώσει αυτή που'χω τώρα θα τη δοκιμάσω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mrs Middle

Νεοφερμένος

Η Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ έφαγα 2 κιβώτια κόλλας Ατλακόλ με ένα τέλειο Lipgloss απο MAC... Το χρώμα ήταν ψιλοβερυκοκι...Και θελω να το πάααααρω αλλα περιμένω τα Χριστουγεννα..Κλασσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
concealer...(για μαύρους κύκλους)
ακούω προτάσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μόνο μια φορά στη ζωή μου αγόρασα κονσίλερ (oriflame) και το έχω ήδη 4-5 χρόνια (ναι, και καλά έχει χαλάσει, αλλά είναι στικ και μια χαρά το βλέπω, οπότε το βάζω ακόμα). Αν και κατά τη γνώμη μου η άσπρη σκιά είναι καλυτερη...είναι η τσιφούτικη επιλογή (και σε όσες το έχω πει με κοροιδευουν) αλλά σε μένα τουλάχιστον έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το κονσίλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Γεια σας κορίτσια,είμαι καινούρια στην παρέα σας!! Εγώ μέχρι τώρα δεν βαφόμουν καθόλου,και σε λίγες μέρες μιας και μπαίνω στα 20 είπα να αρχίσω να κάνω κάτι!! Πήγα να ρίξω μια ματιά σήμερα στα hondos center,και για να μην σας στα πολυλογώ κατέληξα να πάρω μια πούδρα και μεικ απ μαζί, απλά δεν κατέληξα ακόμα στην μάρκα και θέλω να με βοηθήσετε! Μου πρότειναν της radiant (20 ευρώ),είδα και άλλες βέβαια πχ από erre due (16.50).. Επειδή είναι η πρώτη φορά που βάζω θέλω κάτι ελαφρύ και να μην το νιώθω πολύ πολύ..και να κρατάει φυσικά,να μη φεύγει με ένα δάκρυ πχ! :P Δεν θέλω να δώσω υπερβολικά λεφτά, γύρω στα 20 λέω,μιας και είναι πρώτη φορά.. Και ρωτώ εσάς λοιπόν, γιατί εκεί οι κοπέλες εκπροσωπούν την εταιρία,σε αυτά που είπα πως θέλω όλο ναι είναι καλή έλεγαν! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Μόνο μια φορά στη ζωή μου αγόρασα κονσίλερ (oriflame) και το έχω ήδη 4-5 χρόνια (ναι, και καλά έχει χαλάσει, αλλά είναι στικ και μια χαρά το βλέπω, οπότε το βάζω ακόμα). Αν και κατά τη γνώμη μου η άσπρη σκιά είναι καλυτερη...είναι η τσιφούτικη επιλογή (και σε όσες το έχω πει με κοροιδευουν) αλλά σε μένα τουλάχιστον έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το κονσίλερ.

έχω δοκιμάσει στικ από το body shop και δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένη. Κάλυπτε πολύ καλά τους μαύρους κύκλους, αλλά άφηνε ίχνη πάνω στο δέρμα. Δεν έχω δοκιμάσει άλλες μάρκες σε μορφή στικ, ίσως να έχουν καλύτερα αποτελέσματα :hmm: Τα υγρά κάνουν καλύτερο blending με το δέρμα, αλλά έχουν 2 μειονεκτήματα: γυαλίζουν και δεν καλύπτουν καλά τους μαύρους κύκλους και πρέπει να βάζω ένα τόνο πούδρα από πάνω. Άσπρη σκιά δεν βάζω γιατί θα μοιάζω με ρακούν... μεταξύ μαύρων κύκλων και μάτια ρακούν, θα πάρω το 1ο :P

Γεια σας κορίτσια,είμαι καινούρια στην παρέα σας!! Εγώ μέχρι τώρα δεν βαφόμουν καθόλου,και σε λίγες μέρες μιας και μπαίνω στα 20 είπα να αρχίσω να κάνω κάτι!! Πήγα να ρίξω μια ματιά σήμερα στα hondos center,και για να μην σας στα πολυλογώ κατέληξα να πάρω μια πούδρα και μεικ απ μαζί, απλά δεν κατέληξα ακόμα στην μάρκα και θέλω να με βοηθήσετε! Μου πρότειναν της radiant (20 ευρώ),είδα και άλλες βέβαια πχ από erre due (16.50).. Επειδή είναι η πρώτη φορά που βάζω θέλω κάτι ελαφρύ και να μην το νιώθω πολύ πολύ..και να κρατάει φυσικά,να μη φεύγει με ένα δάκρυ πχ! :P Δεν θέλω να δώσω υπερβολικά λεφτά, γύρω στα 20 λέω,μιας και είναι πρώτη φορά.. Και ρωτώ εσάς λοιπόν, γιατί εκεί οι κοπέλες εκπροσωπούν την εταιρία,σε αυτά που είπα πως θέλω όλο ναι είναι καλή έλεγαν! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

αν το δέρμα σου είναι χωρίς ψεγάδια και σε καλή κατάσταση, γιατί θέλεις να το φορτώσεις με foundation;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βρε, δεν βάζεις την άσπρη σκια και μετά την αφήνεις έτσι...περνάς πούδρα από πάνω με σφουγγαράκι. Δεν ξέρω αμα σου κάνει "ρακουν", εμένα πάντως μου κάνει παραμυθένια ματάκια! :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
έχω δοκιμάσει στικ από το body shop και δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένη. Κάλυπτε πολύ καλά τους μαύρους κύκλους, αλλά άφηνε ίχνη πάνω στο δέρμα. Δεν έχω δοκιμάσει άλλες μάρκες σε μορφή στικ, ίσως να έχουν καλύτερα αποτελέσματα :hmm: Τα υγρά κάνουν καλύτερο blending με το δέρμα, αλλά έχουν 2 μειονεκτήματα: γυαλίζουν και δεν καλύπτουν καλά τους μαύρους κύκλους και πρέπει να βάζω ένα τόνο πούδρα από πάνω. Άσπρη σκιά δεν βάζω γιατί θα μοιάζω με ρακούν... μεταξύ μαύρων κύκλων και μάτια ρακούν, θα πάρω το 1ο :P

Λοιπόν.Τα καλύτερα concealer είναι τέτοιου τύπου

Το βάζεις ταμποναριστά με το δάχτυλο και όταν πια φτάνεις στο κόκαλο,πάνω από τα μαγουλάκια,το σβήνεις απαλά με το δάχτυλο.Μετά παιρνάς το foundation με σφουγγαράκι πάλι ταμποναριστά και την powder τη βάζεις αρκεά ελαφριά γιατί εκεί το δέρμα "σπάει" με τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
αν το δέρμα σου είναι χωρίς ψεγάδια και σε καλή κατάσταση, γιατί θέλεις να το φορτώσεις με foundation;

Δεν θα βάζω και κάθε μέρα,σε καμιά έξοδο πχ..!!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γυαλίζει? Γιατί αν δεν έχεις λιπαρότητα και το δέρμα σου είναι χωρίς ατέλειες, δεν καταλαβαίνω τι διαφορά θα σου κάνει η πούδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ναι είναι λιπαρό και γυαλίζει.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κατάλαβα, κι εγώ ετσι είμαι. Αν δεν ντρέπεσαι, μπορείς να ζητήσεις να τις δοκιμάσεις και τις δύο...μία στην μια μερία του προσώπου και μια στην άλλη και αφού τελειώσεις τα υπόλοιπα ψώνια σου ή κάνεις καμιά βόλτα και χαζέψεις, να δεις ποιά σου έχει κρατήσει καλύτερα. Αν πάλι ντρέπεσαι να το κάνεις αυτό, πάρε μια που να είναι για λιπαρά/μικτά δέρματα και...πόσο χάλια μπορεί να είναι? Εγώ παλιότερα έπαιρνα φτηνές πούδρες (Maybelline, Oriflame, L'oreal, Seventeen, Bourjois κλπ) και δεν κοίταζα καν για τι δερμα είναι. Oλες τις χρησιμοποίησα μέχρι τέλος και ήμουν ικανοποιημένη. Γενικά σε αυτές τις εταιρείες βρίσκεις πολύ ελαφριες πούδρες με ελάχιστη καλυπτικότητα, άρα δεν έχεις το caked on αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Χαχα καλά τα λες! Και επειδή ντρέπομαι αυτό θα κάνω,θα πάρω μια έτσι στην τύχη (αν και εκεί που ρώτησα δεν μου είπαν τύπο δέρματος-ξηρή κτλ- απλά το χρώμα!) και βλέπω,αν δεν μου αρέσει παίρνω άλλη την επόμενη φορά! thanks a lot christinelle! (btw πολύ ωραίο το blog σου!!! :clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Χαχα καλά τα λες! Και επειδή ντρέπομαι αυτό θα κάνω,θα πάρω μια έτσι στην τύχη (αν και εκεί που ρώτησα δεν μου είπαν τύπο δέρματος-ξηρή κτλ- απλά το χρώμα!) και βλέπω,αν δεν μου αρέσει παίρνω άλλη την επόμενη φορά! thanks a lot christinelle! (btw πολύ ωραίο το blog σου!!! :clapup:)
Ε ναι βρε, αφού πάνω κάτω ίδιες είναι. Και οι κοπέλες στις εταιρείες θα σου πουν για μεταξωτές κορδέλες για να πουλήσουν. Θυμάμαι όταν ήμουν στα καλλυντικά (στο Χόντο, Γκαλερί και συνοικιακά) το τι βλακείες μας βάζανε να λέμε για να πουλήσουμε δε λέγεται.
Thanks για το blog! :)


Α, επίσης μια πολύ καλή ιδέα για κονσίλερ (και οικονομική) είναι αντιηλιακό υψηλής προστασίας. Σε όλες περισσευουν αντιηλιακά και τα πετάμε, αλλά λίγο αντιηλιακό κάτω από τα μάτια όχι μόνο κρύβει τους μαύρους κύκλους αλλά ενυδατώνει και προστατεύει από τις ακτίνες του ήλιου που προκαλούν ρυτίδες. Με λίγο πούδρα από πάνω γίνεται οποιόμορφο το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Α, επίσης μια πολύ καλή ιδέα για κονσίλερ (και οικονομική) είναι αντιηλιακό υψηλής προστασίας. Σε όλες περισσευουν αντιηλιακά και τα πετάμε, αλλά λίγο αντιηλιακό κάτω από τα μάτια όχι μόνο κρύβει τους μαύρους κύκλους αλλά ενυδατώνει και προστατεύει από τις ακτίνες του ήλιου που προκαλούν ρυτίδες. Με λίγο πούδρα από πάνω γίνεται οποιόμορφο το αποτέλεσμα.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω! :eek:
Το έχεις όντως δοκιμάσει; Γιατί εγώ όταν πάω στην παραλία, που δεν βάφομαι, δεν υπάρχει διαφορά πριν το αντιηλιακό και μετά! Τους ίδιους μαύρους κύκλους έχω! Πφφφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω! :eek:
Το έχεις όντως δοκιμάσει; Γιατί εγώ όταν πάω στην παραλία, που δεν βάφομαι, δεν υπάρχει διαφορά πριν το αντιηλιακό και μετά! Τους ίδιους μαύρους κύκλους έχω! Πφφφ!
Ακόμα και με SPF +50? Εμένα αυτό μου τους εξαφανίζει! Ισως έχεις καλό αντιηλιακό που απλώνεται χωρίς να αφήνει ασπρίλες, εγώ ένα L'oreal που έχω είναι σαν κονσίλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ακόμα και με SPF +50? Εμένα αυτό μου τους εξαφανίζει! Ισως έχεις καλό αντιηλιακό που απλώνεται χωρίς να αφήνει ασπρίλες, εγώ ένα L'oreal που έχω είναι σαν κονσίλερ.

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω αντιηλιακό με δείκτη προστασία 50, αλλά το επόμενο καλοκαίρι θα το δοκιμάσω! Μακάρι να πιάνει και σε εμένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Για ντεμακιγιάζ ματιών (επειδή έχω ευαίσθητα μάτια και θέλω να πάρω ένα ειδικά για μάτια και όχι 2 σε 1), είμαι ανάμεσα στης loreal και της garnier, έχετε δοκιμάσει κανένα απ'τα δύο; Πώς σας φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top