[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αυτό που θα πάρω: https://www.pharmaboots.gr/index.php...=15&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=162
Έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια,απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να σου πώ σίγουρα,
πάντως πιστεύω θα είναι καλό. :redface:

Επίσης έχω χρησιμοποιήσει αυτό,που ήταν καλούλι.

Είχα πάρει και ένα ακόμα της Apivita πιο παλιά αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν το βρίσκω σε όλα τα φαρμακεία που πάω,αυτό εδώ. Ήταν πολύ καλό.

Eπίσης έχω χρησιμοποιήσει 2 -3 μπουκάλια από σαμπουάν που ήταν με tea tree oil και ήταν απλά εξαιρετικό!
Αλλά δυστυχώς το προιόν είναι από Αγγλία και τα μεταφορικά ακριβά για το τελευταίο.
Εγώ το είχα βρεί από ένα e shop,αλλά δυστυχώς δεν τα φέρνει πλέον. :/:

Γενικά για τα λιπαρά μαλλιά να δίνεις βάση στα συστατικά του κάθε σαμπουάν.
Π.χ. tea tree oil,δεντρολίβανο κλπ,είναι εξαιρετικά. :)
Επίσης μην αμελείς να βάζεις μάσκα μαλλιών. Γιατί π.χ. πολλές λένε "α έχω λιπαρά μαλλιά,δεν βάζω μάσκα".
Εγώ πιστεύω πως χρειάζεται. Ενυδάτωση/ενδυνάμωση,πολύ σημαντικό.
Απλά να προσέχεις πολύ την ποσότητα και να βάζεις κυρίως στις άκρες. Αυτά. :redface:
Δές και αυτό το άρθρο. Είναι πολύ βοηθητικό. :)

αν δεν βαλω μασκα στα μαλλια μου θα καταστραφω :P εκανα 5 χρονια ντεκαπαζ στο μαλλι μου και τωρα το εκανα παλι καστανο και οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ ταλαιπωρημενο..βαζω σε καθε λουσιμο..

απλα η βλακεια ειναι οτι γενικα λαδωνε το μαλλι μου στη 4η μερα, εδω και 2-3 χρονια(δεν ξερω αν φταιει η βαφη γι αυτο) στις 2 μερες το μαλλι θελει λουσιμο..τα ισιωνω κι ολας οποτε δεν γινεται αυτο να το κανω καθε 2η! προσπαθω να λουζομαι καθε 4η και να κανω υπομονη με τη λιπαροτητα αλλα φτανει να με τρωει το κεφαλι μου στο τελος λες κι εχω να λουστω καμια βδομαδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
@Δαλιδά, Dry Shampoo έχεις βρει σε καταστήματα εδώ, ή μόνο online; Θυμάμαι στο pll που την είπε η CeCe στην Hanna για τα μαλλια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Dry shampoo έχει καλό η Klorane. Ένα με άσπρο καπάκι (που στα λιπαρά μου μαλλιά δεν έκανε διαφορά) κι ένα με πράσινο.


Σαν αποτέλεσμα φέρνει πολύ καλό, γιατί ψεκάζεις, αφήνεις για λίγο να απορροφήσει (βγαίνει σαν άσπρη σκόνη), και βουρτσίζεις. Και είσαι σα φρεσκολουσμένη, οπτικά.
Το χρησιμοποιούσα επί χρόνια, μέχρι που μου έκανε τριχόπτωση, και να σας πω και γιατί...
Μάλλον έβαζα πολλή ποσότητα (μη φανταστείτε κάτι υπερβολικό) και μάλλον το παραέκανα συχνά, μία με δύο φορές την εβδομάδα. Επειδή ενδιάμεσα έβαζα σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά, αφαιρούσα τελείως το σμίγμα του δέρματος, και ξεραίνονταν τόσο οι ρίζες που έπεφτε η τρίχα (οκ αν το δει δερματολόγος θα με χαστουκίσει με τους όρους που χρησιμοποιώ :P )

Σημασία έχει να καλύπτουμε μόνο με το σπρέι ελαφρά τα προβληματικά σημεία, κι ας μη δείχνουν τα μαλλιά φρεσκολουσμένα... και ενδιάμεσα ένα δυναμωτικό σαμπουάν, απαλό... Προσωπικά πλέον έχω το ξηρό σαμπουάν μόνο για ώρες ανάγκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
@Δαλιδά, Dry Shampoo έχεις βρει σε καταστήματα εδώ, ή μόνο online; Θυμάμαι στο pll που την είπε η CeCe στην Hanna για τα μαλλια! :D

Hahahaha τότε που έκαναν σούπερ διαφήμιση της treseme :P
Είχα πάρει από ένα κομμωτήριο στην Αθήνα το Dirty Secret Dry shampoo της Tigi Bedhead, αλλά επειδή πια μου φαίνεται ακριβό για το χρόνο που διαρκεί, παίρνω αυτό της klorane.

Καλά ε, γελάω κάθε φορά που μου λέει κάποιος τι ωραία που μυρίζουν τα μαλλιά σου, φρεσκάδα :P και έχω βάλει dry shampoo :hehe:

Γίδι εγώ ένα σπριτζ στη χωρίστρα κάνω αριστερά δεξιά και λίγο πίσω για όγκο. Ένα τρικ για μαλλιά 2ης και 3ης μέρας είναι οι μπουκλίτσες που μετά τις "διαλύεις" με λίγο πηλό.

Αν με δείτε ποτέ έτσι (που και να με δείτε σιγά μη με καταλάβετε) είμαι στην 3η μέρα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
eyeliner χάλια. ίσως αν το βάζετε πιο σωστά δείτε διαφορά.


δεν είμαι εγώ απλά το βρήκα ως παράδειγμα:

εδώ εγώ:



καλύτερα εξαντλείστε το make up ματιών και μετά οι εγχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια χαρά σωστά το βάζω και από κοντά δεν φαίνομαι τόσο χάλια... Μην με βγάλουν όμως καμιά φωτογραφία, είμαι για κλάμματα.
Επίσης οι φωτογραφίες που έχεις βάλει είναι η μια της Jolie που έχει το ακριβώς αντίθετο μάτι από εμάς και η άλλη είναι ενός μοντέλου που έχει επίσης ανοδικό μάτι. Εμείς δεν είναι πως έχουμε απλό ίσιο μάτι και σκάμε που δεν είναι ανοδικό...είναι πως πέφτει κατω λες και ασκείται στη μούρη μας βαρύτητα τόννων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
αν το σχεδιάσετε ανοδικά το eyeliner? το make up κάνει θαύματα ρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
αν το σχεδιάσετε ανοδικά το eyeliner? το make up κάνει θαύματα ρε

Σου λέω, με το eyeliner το μόνο που καταφέρνω είναι να φαίνεται απλά λίγο πιο ίσιο το μάτι (ανοδικό δεν γίνεται με τίποτα). Για να καταλάβεις, αμα κλείσεις τα μάτια σου και βγάλεις μια φωτογραφία, θα δεις πως εκεί που ενώνονται οι βλεφαρίδες σου είναι ίσιο (τα μάτια σου φαίνονται έτσι - - ) Εμένα φαίνονται προς το έτσι / \ (όχι τόσο πολύ, αλλά κάνει μπαμ πως πέφτουν προς τα κάτω. Δεν πα να έχω βάλει ο,τι θες, δεν φτιάχνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα δικά μου είναι ανοδικά πάντως.. :P
Σοβαρά τώρα πέρα από το eye liner, ίσως με τις σκιές κάτι καλύτερο γίνει? Με τις γωνίες δηλαδή..? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μ' αρέσει που αντί για την κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα, κάθομαι και κλαίγομαι εγώ.
Το eyeliner πάντα το βαζω σε συνδυασμό με σκιές, προσπαθώντας να τραβήξω το φως αλλού, αν όμως είναι τόσο "κλαμμένα" δεν μπορείς να το κρύψεις. Εντάξει, όπως είπα στην καθημερινή ζωή δεν φαίνεται τόσο, σε φωτοφραφίες είναι άστα να πάνε. Για αυτό γουρλώνω τα μάτια στις περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
απλά εγώ είπα για το make up γιατί θυμήθηκα το θέμα με την άλλη που ήθελε να γίνει καρτούν :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γενικά οι εξής "αρχές" υπάρχουν στο μακιγιάζ για το "πρόβλημα" αυτό :

1. Σωστή τοποθέτηση eyeliner όπως έδειξαν και τα κορίτσια πριν
2. Σχηματισμός φρυδιών με αρκετά ψηλό τόξο και τοποθέτηση ανοιχτής σκιάς στο κόκαλο του φρυδιού
3. Ανάμειξη της πιο σκούρης σκιάς στην εξωτερική γωνία του ματιού με κλίση προς τα πάνω
4. Demi whispies, δηλαδή βλεβαρίδες μισές που έχουν ελαφρώς μια κλίση και αυτές προς τα επάνω, όπως αυτές που φορά η Αngelina, οι οποίες δεν είναι κραυγαλέες.

Οι σκιές πρέπει να τοποθετούνται τονικά έτσι όπως δείχνει το διάγραμμα.


Συνεπώς είναι έγκλημα να βάζεις τη σκούρη σκιά στο βαθύτερο σημείο του βλεφάρου γιατί εκεί δεν κάνει τίποτα. Η πιο σκούρη σκιά πρέπει να μπαίνει εξωτερικά.

Επίσης ένα τρικ ακόμη για να είναι πιο τονισμένη η εξωτερική γωνία είναι αφού έχεις βάλει τις σκιές σου όπως στο διάγραμμα, να παίρνεις με ένα πινελάκι ελάχιστον κονσίλερ και να το τραβάς από τη γωνία του ματιού και προς τα πάνω ώς την άκρη του φρυδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κορίτσια, έχετε ακούσει για το σίδερο ισιώματος με ατμό?
Το έχετε δοκιμάσει? Πώς σας φάνηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
3ερετε καποιο καλο ορο η σερουμ για βλεφαριδες???θελω ενα καλο για να γινουν οι βλεφαριδες μ πιο πυκνες και μακρυες:)

https://woman.pathfinder.gr/beauty/2555910.html σκεφτομουν να παρω αυτο αλλα ειμια μολις 17:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
https://woman.pathfinder.gr/beauty/2555910.html σκεφτομουν να παρω αυτο αλλα ειμια μολις 17:worry:

Οι οροί δεν κάνουν τίποτα :P

Ένα τρικ φοβερό είναι να κάνεις απαλό μασάζ προσεκτικά στις βλεφαρίδες κάθε βράδυ με Αμυγδαλέλαιο και έλαιο καρύδας. Κάνει θαύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το αμυγδαλέλαιο για τις βλεφαρίδες. Μια εποχή που έβαζα κάθε βράδυ είχα δει τεράστια διαφορά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε όλο σου το πρόσωπο.

Κατά τα άλλα όσον αφορά τις σκιές, ναι μεν οι σκούρες σκιές συνήθως φαίνονται καλύτερες στις εξωτερικές γωνίες των ματιών, αλλά αν έχετε μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα μάτια το να τις τοποθετείτε στην εσωτερική γωνία δημιουργεί την ψευδαίσθηση πως τα μάτια είναι πιο κοντά. Επίσης ένα άλλο τρικ για να φαίνονται πιο ανοδικά τα μάτια είναι να βάζετε σκιά στην κάτω εξωτερική γωνία των ματιών (προσοχή μόνο στην εξωτερική γωνία, όχι κατά μήκος του ματιού από κάτω) και να κόβετε την γραμμή του αιλάινερ λίγο μετά την μέση του βλεφάρου και να την ανυψώνετε ελαφρά.

(δείγμα για την σκιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Από πού μπορούμε να προμηθευτούμε αμυγδαλέλαιο και έλαιο καρύδας?
Δεν έχω βρει πουθενά στον Πειραιά, ούτε σε ένα μαγαζάκι που φέρνει βιολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αμυγδαλέλαιο βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία, κάνει περίπου 9 ευρώ τα 100mL. Εγώ πχ πήρα της Apivita το Μάιο και έχω ακόμα το μισό.
Για λάδι καρύδας θέλει πιο πολύ ψάξιμο, είναι αρκετά δύσκολο, κυρίως αν θες να είναι καλό (δηλαδή βιολογικό και 100% καρύδα), κι όχι αυτό που κάνει μόνο για μαγειρική. Δεν έχω πάρει αλλά βρίσκεις λέει στο amazon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
παιδιά τα προϊόντα της Apivita τα βρίσκετε μόνο διαδυκτιακά ή υπάρχουν και καταστήματα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
παιδιά τα προϊόντα της Apivita τα βρίσκετε μόνο διαδυκτιακά ή υπάρχουν και καταστήματα? :confused:
Στα φαρμακεία υπάρχουν!

Απλά μέσω διαδικτύου να ξέρεις έχει καλές προσφορές. Σε online φαρμακεία,κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top