[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νιώθω πως μιλάτε κινέζικα αλλα οκ, ετσι κι αλλιως μονη μου βαφομαι; Η δουλα μου τα κανει
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αν σπάνε οι σκιές επειδή το βλέφαρο είναι λιπαρό, τότε απλά βάλτε translucent πούδρα 🤔
Εμένα μου αρέσει η ενυδατικη της laneige. Σε συνδιασμό με την νυχτερινή κρέμα είναι απίστευτη.
Η πούδρα δημιουργεί πιο συχνά ερεθισμούς και διαρκεί λιγότερο από το primer.


Α ξέχασα, εγώ βάζω foundation στο μάτι πριν βαφτω, ίσως λειτουργεί αυτό σαν primer.
Ναι είναι εναλλακτικό primer το να περάσεις foundation. Απλώς θέλει λίγο σεταρισμα με ουδέτερη σκιά συνήθως για να διευκολύνεις το blending. Εκτός κι αν είναι πολύ ματ η σύσταση του.
Αλλά αν το βλέφαρο είναι πολύ πολύ λιπαρό είναι μονόδρομος ένα καλό primer για να αντέχει η οποια σκιά πάνω από 3 ώρες. Βέβαια δεν έχουν ολ@ αυτή την «ανάγκη».
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Κοριτσια μου είμαι τυχερή, έχω φίλη μακιγιεζ
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Νιώθω πως μιλάτε κινέζικα αλλα οκ, ετσι κι αλλιως μονη μου βαφομαι; Η δουλα μου τα κανει

Καλά εσύ μ' ένα smoky eye καφέ προς μαύρο θα είσαι τοπ οφ δε τοπ.

8e1014cc71ffd8e3775783fd67f1d798.jpg



* ας βρω βαψιματα γι απόψε *
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τι εννοείς, είμαι αυτή η φίλη.

Ενταξει τα σέβη μου πραγματικά :superman:
Μιλάμε για απίστευτο χέρι, μπράβο βρε Αγάπη!
Για ερασιτέχνης -βέβαια δεν είμαι και σίγουρη αν το έχεις κυνηγήσει και πιο σοβαρά και απλώς δεν το γνωρίζω- είναι φανταστική δουλειά. Δηλαδή για επαγγελματία θα σε πέρναγα
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Εγώ δεν βάζω primer πριν τις σκιές. Κάνω κάτι λάθος; 🤣
Χρησιμοποιώ σκιές dior και μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο. Γενικά δεν βάζω primer πουθενά. Βαζω διάφορα serum, έπειτα ενυδατικη κρέμα, concealer κάτω από τα μάτια και αν έχω όρεξη θα βάλω και cc cream.
δεν ειναι λαθος
απλα βοηθαει στο να κρατησει το μακιγιαζ αμα ειναι πολλες ωρες ή αμα εχεις λιπαροτητα ή αμα δεν θες να αλλοιωθει καθολου η ενταση του κλπ
στις σκιες απλα θεωρω ειναι καλο να βαζεις γιατι βοηθαει στην αποδοση, οπως να γραψουν πιο ευκολα και εντονα which means οικονομια στο προιον

AA και για το blending αμα δεν γινεται φταιει η συσταση του συγκεκριμενου primer, το εχω εξακριβωσει
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
τι skincare προτεινετε για κοπελα 22 χρονων; δεν βαφομαι καθολου αλλα θελω να προσεχω για να εχω ;)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι skincare προτεινετε για κοπελα 22 χρονων; δεν βαφομαι καθολου αλλα θελω να προσεχω για να εχω ;)
Ο,τι προτείνουμε και σε μια 50 χρονών.

Μόνο αντηλιακό και δερματολογικούς καθαρισμούς.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
τι skincare προτεινετε για κοπελα 22 χρονων; δεν βαφομαι καθολου αλλα θελω να προσεχω για να εχω ;)

Τι επιδερμίδα έχεις; ξηρή, κανονική, λιπαρή ή μικτή; Νιώθεις το δέρμα σου να σε "τραβάει" στη διάρκεια της μέρας; Βλέπεις γυαλάδα και να βγάζει σαν λάδι; Το νιώθεις εντελώς κομπλέ χειμώνα/καλοκαίρι;

Σπυράκια βγάζεις καθόλου; Φακίδες/Πανάδες; Είσαι σκουρόχρωμη/ανοιχτόχρωμη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο,τι προτείνουμε και σε μια 50 χρονών.

Μόνο αντηλιακό και δερματολογικούς καθαρισμούς.

Δεν είναι όλες τόσο τυχερές για να έχουν κανονική επιδερμίδα χωρίς ατέλειες... Εγώ αν βάζω μόνο αντηλιακό θα κολλάει και θα γυαλίζει η μάπα μου όλη μέρα (ναι, ακόμη και με τα ειδικά για ακμή).
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι όλες τόσο τυχερές για να έχουν κανονική επιδερμίδα χωρίς ατέλειες... Εγώ αν βάζω μόνο αντηλιακό θα κολλάει και θα γυαλίζει η μάπα μου όλη μέρα (ναι, ακόμη και με τα ειδικά για ακμή).
Καλά προφανώς αν εχεις δερματικά προβλήματα και θα παίρνεις οτι σου έχει πει ο δερματολόγος σου απο αγωγή.
Εγώ μίλησα γενικά για παράδειγμα παίζει τεράστιο scum με τα προϊόντα περιποίησης για γυναίκες.
Το μήνυμα που προσπαθώ να περάσω είναι πως το μόνο (μη ενέσιμο) που κάνει ουσιαστική δουλειά είναι το αντηλιακό.

Απο κει και πέρα ο δερματολόγος θα σου πει τι εχεις ανάγκη αν εχεις προβλήματα που χρειαάζονται αγωγή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλά προφανώς αν εχεις δερματικά προβλήματα και θα παίρνεις οτι σου έχει πει ο δερματολόγος σου απο αγωγή.
Εγώ μίλησα γενικά για παράδειγμα παίζει τεράστιο scum με τα προϊόντα περιποίησης για γυναίκες.
Το μήνυμα που προσπαθώ να περάσω είναι πως το μόνο (μη ενέσιμο) που κάνει ουσιαστική δουλειά είναι το αντηλιακό.

Απο κει και πέρα ο δερματολόγος θα σου πει τι εχεις ανάγκη αν εχεις προβλήματα που χρειαάζονται αγωγή.

Και η ενυδατική κάνει δουλειά όταν έχεις ξηρή ή γερασμένη επιδερμίδα (πχ η μάνα μου χωρίς να καπνίζει ή να αφυδατώνεται, αν δε βάλει κρέμα ημέρας και νυκτός νιώθει το δέρμα της πάρα πολύ ξηρό και την ενοχλεί). Το scum παίζει κυρίως στην αντιρυτιδική, που πέρα από μια αντιοξειδωτική δράση, η κρέμα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω όπως πχ σύσφιξη.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Και η ενυδατική κάνει δουλειά όταν έχεις ξηρή ή γερασμένη επιδερμίδα (πχ η μάνα μου χωρίς να καπνίζει ή να αφυδατώνεται, αν δε βάλει κρέμα ημέρας και νυκτός νιώθει το δέρμα της πάρα πολύ ξηρό και την ενοχλεί). Το scum παίζει κυρίως στην αντιρυτιδική, που πέρα από μια αντιοξειδωτική δράση, η κρέμα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω όπως πχ σύσφιξη.
Αυτός είναι ο λόγος που συνεχίζω να βάζω ενυδατική παρόλο που καταλαβαίνω και το αντεπιχείρημα ότι μάλλον απλά τρώνε τα λεφτά μας. Εγώ πάντως έχω ξηρή επιδερμίδα σε κάποια σημεία και χωρίς κρέμα, το δέρμα ξεφλουδίζει.
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τι επιδερμίδα έχεις; ξηρή, κανονική, λιπαρή ή μικτή; Νιώθεις το δέρμα σου να σε "τραβάει" στη διάρκεια της μέρας; Βλέπεις γυαλάδα και να βγάζει σαν λάδι; Το νιώθεις εντελώς κομπλέ χειμώνα/καλοκαίρι;

Σπυράκια βγάζεις καθόλου; Φακίδες/Πανάδες; Είσαι σκουρόχρωμη/ανοιχτόχρωμη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν είναι όλες τόσο τυχερές για να έχουν κανονική επιδερμίδα χωρίς ατέλειες... Εγώ αν βάζω μόνο αντηλιακό θα κολλάει και θα γυαλίζει η μάπα μου όλη μέρα (ναι, ακόμη και με τα ειδικά για ακμή).
λιπαρη και ειμαι ανοιχτοxρωμη με λιγα σπυρακια αλλα και στιγματα
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
λιπαρη και ειμαι ανοιχτοxρωμη με λιγα σπυρακια αλλα και στιγματα

Ωραία, τότε προτείνω ένα σαπούνι ήπιου καθαρισμού, μια ελαφριά ενυδατική και ένα αντηλιακό 30αρι εκτός αν έχεις φακίδες ή είσαι κάτασπρη και καίγεσαι πανεύκολα, που τότε καλύτερα 50αρι. Για τα στίγματα δυστυχώς μόνο ο καθαρισμός σε αισθητικό θα κάνει δουλειά, τα pore stripes και οι μαύρες μάσκες που υποτίθεται καθαρίζουν, δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό.

Το δικό μου skincare που είμαι όμοια περίπτωση με τη δική σου (με τοπική λιπαρότητα βέβαια, έχω και πιο ξηρά σημεία) είναι η εξής:

Το πρωί πλύσιμο με σκέτο κρύο νερό το πρόσωπό μου και την aqua beelicious light texture της apivita. Οταν έχω χρόνο βάζω στο πρόσωπό μου ένα παγακι (το απλώνω παντού) μέχρι να λιώσει και μετά την ενυδατική που είπα.

Επειδή εγώ βαφομαι, κάθε φορά με το που γυρίσω σπίτι ξεβαφομαι με νερό micellar και ξεπλένω με κρύο νερό.

Το βράδυ πριν κοιμηθώ χρησιμοποιώ το σαπούνι (έχω της apivita το purifying gel με lime και πρόπολη αλλά εξαιρετικό είναι και το σαπούνι με λεβάντα της ίδιας εταιρίας) και μετά την aqua beelicious rich texture.

Εάν για τον χψ λόγο νιώθω το δέρμα μου ξηρό, βάζω και λίγο απ' το booster της σειράς aqua beelicious.

Επειδή εμένα όμως κάποια μου τα πήραν δώρο και καταλαβαίνω ότι όλα μαζί έχουν ένα άλφα κόστος, θα σου έλεγα να πάρεις μόνο το σαπούνι και μια απ' τις δύο ενυδατικές. Η light texture ειναι διάφανη, σαν τζελ και έχει πιο υδάτινη μορφή, η άλλη είναι σαν κανονική κρέμα αλλά με πάρα πολύ ελαφριά σύνθεση. Η πρώτη είναι πιο δροσιστική, η άλλη κρατάει το δέρμα μαλακό για περισσότερη ώρα. Αλλά στις προτείνω γιατί εγώ που έχω θέμα με σπυράκια, είναι οι μόνες ενυδατικές που δε μου τα χειροτερεύουν.

Όσο για τον πάγο, έχει αντισηπτική δράση και προσωπικά με βοηθάει και με τα σπυράκια.

Το αντηλιακό το βάζεις πριν βγεις έξω και αν σκοπεύεις να εκτεθείς για ώρες στον ήλιο, το παίρνεις μαζί σου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το μόνο συστατικό που έχει αποτέλεσματα στις λεπτές ρυτίδες είναι το υαλουρονικο οξύ. Η μάσκα χειλιών που έχω με υαλουρονικο οξύ μου κάνει τα χείλη πιο φουσκωτά και δεν ξεφλουδίζουν πια. Έχω δει τεράστια διαφορά. Στο δέρμα δεν ξέρω, δεν έχω ρυτίδες αλλά το νιώθω πιο ενυδατωμενο. Το ξηρό δέρμα είναι πιο ευάλωτο στην δημιουργία ρυτίδων. Εγώ επίτηδες κάνω το πρόσωπο μου να γυαλίζει 😋
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο συστατικό που έχει αποτέλεσματα στις λεπτές ρυτίδες είναι το υαλουρονικο οξύ. Η μάσκα χειλιών που έχω με υαλουρονικο οξύ μου κάνει τα χείλη πιο φουσκωτά και δεν ξεφλουδίζουν πια. Έχω δει τεράστια διαφορά. Στο δέρμα δεν ξέρω, δεν έχω ρυτίδες αλλά το νιώθω πιο ενυδατωμενο. Το ξηρό δέρμα είναι πιο ευάλωτο στην δημιουργία ρυτίδων. Εγώ επίτηδες κάνω το πρόσωπο μου να γυαλίζει 😋
Δυστηχως τιποτα αλλο εκτος απο επεμβατικη γιατι ειναι θεμα δερματος,περιβαλλοντος και κληρονομικοτητας .

Οτι και να βαλεις επανω, τις ριτιδουλες εκφρασης δεν μπορεις να τις αποφυγεις ειδικα η περιοχη γυρω απο τα ματια ειναι η πιο ευαισθητη και θελει πολυ προσοχη ακομα και στον τροπο που αφαιρεις το μακιγιαζ .

Θα το ξαναπω ,μονο αν ξεκινησεις μεσοθεραπεια απο νωρις πετυχαινεις ενα αψογο αποτελεσμα ακομα και στην ηλικια που ειμαι εγω και ακομα βλεπω τρομερη διαφορα σε σχεση με αλλα δερματα της σειρας μου που δεν το κανουν αλλα χρησημοποιουν πολυ ακριβα προιοντα ..

Οσο εισαι νεα ο οργανισμος παραγει περισσοτερο κολλαγόνο οποτε και το πιο απλο προιον να βαλεις βλεπεις διαφορα .
Οσο μεγαλωνεις ομως και ειδικα η γυναικα μετα απο μια εγκυμοσυνη που χανει παρα πολλα ,αντιλαμβανεσαι την διαφορα στις θεραπειες και στα προιοντα που χρησημοποιεις ..

Νερακι ,αντιλιακη ακομα και τον χειμωνα και το καλοκαιρι ποτε κατω απο 30 μην σας πω και 50 κυριως στην παραλια ,ειδικα τα δερματα που εχουν παναδες και ακμη και φυσικα αλοη κοριτσια .
Οτι θεμα και να εχετε ,εστω και ενα σπυρακι ,βαζετε αλοη και δεν θα αφησει ουτε την παραμικρη κοκκινιλα.

Βαλτε ολες μια γλαστρουλα αλοης στα μπαλκονακια σας,δεν χρειαζεται καμια ιδιατερη συντηρηση και οταν μεγαλωσει χρησημοποιηστε το τζελ και θα δειτε απιστευτα αποτελεσματα !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top