[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο καλό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά??
Έχει ο korres κάτι πολύ ωραία σαμπουάν. Με τσουκνίδα (μην σε ξενίζει, μυρίζει πολύ όμορφα...). Και μάλιστα θα τα βρεις, online, σε προσφορά 1+1 (200+200 ml). Γύρω στα 7 ευρώ θα σου έρθει...

Κοίταξε και στην KLORANE. Είναι πολύ καλά. Ό,τι πρέπει για λιπαρά μαλλιά. Δίνουν και όγκο...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,105 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο καλό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά??
Επειδή το έχω ψάξει, δεν υπάρχει.

Όλα όσα λένε οτι είναι για λιπαρά μαλλιά, απλά όταν τα λούζεις αφαιρούν τη λιπαρότητα και ο οργανισμός θεωρεί οτι λείπει λιπαρότητα και παράγει περισσότερη κι έτσι το μαλλί λαδώνει ξανά. Το να λούζεσαι κάθε μέρα είναι επίσης καταστροφικό. Εγώ έχω παραιτηθεί από το να θεωρώ οτι ένα σαμπουάν θα κάνει θαύματα. Πιο πολύ θα έλεγα οτι θα μου κάνει καλό να βάλω ένα σαμπουάν που "λιπαίνει" τα μαλλιά, παρά ένα που ξηραίνει το κεφάλι κι ο οργανισμός παράγει τέρμα λιπαρότητα.

Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε οτι από τότε που βγήκαν τα σαπούνια και όλα τα καθαριστικά προσώπου, καταστρέψαμε το δέρμα μας. Έλεγε οτι παλιότερα που οι άνθρωποι δεν πλένονταν με σαπούνι παρά μόνο με νερό, υπήρχε το φυσικό ph του οργανισμού και μας προστάτευε. Τώρα τί κάνουμε; Αφαιρούμε όλη την ευεργετική επίστρωση της επιδερμίδας με το σαπούνι και μετά βάζουμε κρέμα ενυδάτωσης για να διορθώσουμε το κακό που κάναμε στο δέρμα.

Netflix - Explained: Your skin
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,338 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο καλό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά??
Επειδή απο την προσωπική μου εμπειρία τα σαμπουάν είναι 90% μαρκετινγκ, θα σου προτεινα να τα αφήσεις άλουστα 3-4 μέρες, διάλεξε κάποιες μέρες που θασαι πιο πολύ μέσα αν νιώθεις άβολα.
Όσο πιο συχνά τα πλένεις τόσο πιο πολύ λαδώνουν
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έχει ο korres κάτι πολύ ωραία σαμπουάν. Με τσουκνίδα (μην σε ξενίζει, μυρίζει πολύ όμορφα...). Και μάλιστα θα τα βρεις, online, σε προσφορά 1+1 (200+200 ml). Γύρω στα 7 ευρώ θα σου έρθει...

Κοίταξε και στην KLORANE. Είναι πολύ καλά. Ό,τι πρέπει για λιπαρά μαλλιά. Δίνουν και όγκο...
Αυτό σκεφτόμουν , ευχαριστώ πολύ :) του κορρε δίνει όγκο ;
Επειδή το έχω ψάξει, δεν υπάρχει.

Όλα όσα λένε οτι είναι για λιπαρά μαλλιά, απλά όταν τα λούζεις αφαιρούν τη λιπαρότητα και ο οργανισμός θεωρεί οτι λείπει λιπαρότητα και παράγει περισσότερη κι έτσι το μαλλί λαδώνει ξανά. Το να λούζεσαι κάθε μέρα είναι επίσης καταστροφικό. Εγώ έχω παραιτηθεί από το να θεωρώ οτι ένα σαμπουάν θα κάνει θαύματα. Πιο πολύ θα έλεγα οτι θα μου κάνει καλό να βάλω ένα σαμπουάν που "λιπαίνει" τα μαλλιά, παρά ένα που ξηραίνει το κεφάλι κι ο οργανισμός παράγει τέρμα λιπαρότητα.

Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε οτι από τότε που βγήκαν τα σαπούνια και όλα τα καθαριστικά προσώπου, καταστρέψαμε το δέρμα μας. Έλεγε οτι παλιότερα που οι άνθρωποι δεν πλένονταν με σαπούνι παρά μόνο με νερό, υπήρχε το φυσικό ph του οργανισμού και μας προστάτευε. Τώρα τί κάνουμε; Αφαιρούμε όλη την ευεργετική επίστρωση της επιδερμίδας με το σαπούνι και μετά βάζουμε κρέμα ενυδάτωσης για να διορθώσουμε το κακό που κάναμε στο δέρμα.

Netflix - Explained: Your skin
Μα το έχω δοκιμάσει κι αυτό,να βάζω δηλαδή ενυδατικο σαμπουάν και λαδωνουν ακόμα πιο γρήγορα...
Επειδή απο την προσωπική μου εμπειρία τα σαμπουάν είναι 90% μαρκετινγκ, θα σου προτεινα να τα αφήσεις άλουστα 3-4 μέρες, διάλεξε κάποιες μέρες που θασαι πιο πολύ μέσα αν νιώθεις άβολα.
Όσο πιο συχνά τα πλένεις τόσο πιο πολύ λαδώνουν
Τόσο κάνω ... αλλά στη δεύτερη μέρα πάλι ...:'(
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν , ευχαριστώ πολύ :) του κορρε δίνει όγκο ;

Μα το έχω δοκιμάσει κι αυτό,να βάζω δηλαδή ενυδατικο σαμπουάν και λαδωνουν ακόμα πιο γρήγορα...

Τόσο κάνω ... αλλά στη δεύτερη μέρα πάλι ...:'(
Και εμένα το ίδιο.
Μπορείς να βάζεις ξηρό σαμπουάν ή κορν φλάουερ που απορροφάει τη λιπαρότητα τη δεύτερη μέρα να δείχνουν πιο ωραία.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και εμένα το ίδιο.
Μπορείς να βάζεις ξηρό σαμπουάν ή κορν φλάουερ που απορροφάει τη λιπαρότητα τη δεύτερη μέρα να δείχνουν πιο ωραία.
Κορν φλαουερ? Έχω μαύρα μαλλιά, αυτό δεν θα τα δείχνει γκρι ? Με ταλκ που είχα δοκιμάσει παλιά πάντως αυτό έπαθα 😂
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κορν φλαουερ? Έχω μαύρα μαλλιά, αυτό δεν θα τα δείχνει γκρι ? Με ταλκ που είχα δοκιμάσει παλιά πάντως αυτό έπαθα 😂
Εγώ βάζω μέσα μια σκιά ματιών καφέ γιατί είμαι καστανή, να μην είναι και καραμπάμ άσπρο. Μπορεί να βάλεις μαύρο.

Αλλιώς ξηρό σαμπουάν αλλά δεν έχω ασχοληθεί , δεν ξέρω.

Είχα κάποια αλλά ασπρίζανε , οπότε το ίδιο πράγμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικά τώρα που το ψάχνω οι χρήστες λένε το ψεκάζεις από μακρυά αλλιώς ασπρίζει :cool2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έβαλα βλεφαρίδες extension και πραγματικά το μετάνιωσα... Το αποτέλεσμα ήταν ωραίο μόνο τις πρώτες μέρες τώρα πρέπει να τις χτενίζω συνέχεια γιατί χαλάνε συνέχεια !! Επίσης δεν έχουν διάρκεια , ήδη έχουν αρχίσει να μου πέφτουν κάποια τουφακια(τις έχω ,2 εβδομάδες)! Και είναι κ πανάκριβες δεδομένου ότι διαρκούν τόσο λίγο ...
Μόνο μασκαρα!!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,937 μηνύματα.
Έβαλα βλεφαρίδες extension και πραγματικά το μετάνιωσα... Το αποτέλεσμα ήταν ωραίο μόνο τις πρώτες μέρες τώρα πρέπει να τις χτενίζω συνέχεια γιατί χαλάνε συνέχεια !! Επίσης δεν έχουν διάρκεια , ήδη έχουν αρχίσει να μου πέφτουν κάποια τουφακια(τις έχω ,2 εβδομάδες)! Και είναι κ πανάκριβες δεδομένου ότι διαρκούν τόσο λίγο ...
Μόνο μασκαρα!!
Μπορείς να δοκιμάσεις το lash lift.
Αλλά απο άποψη υγείας, δεν είναι τόσο καλό για το μάτι, χρησιμοποιούν βαριά συστατικά για να τις κάνουν να κάθονται έτσι.
Χρησιμοποίησε μάσκαρα καλύτερα (με μέτρο).
Να κοιτάξεις και τα φυσικά λαδακια που μπορείς να βάλεις για να σου μακρύνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή το έχω ψάξει, δεν υπάρχει.

Όλα όσα λένε οτι είναι για λιπαρά μαλλιά, απλά όταν τα λούζεις αφαιρούν τη λιπαρότητα και ο οργανισμός θεωρεί οτι λείπει λιπαρότητα και παράγει περισσότερη κι έτσι το μαλλί λαδώνει ξανά. Το να λούζεσαι κάθε μέρα είναι επίσης καταστροφικό. Εγώ έχω παραιτηθεί από το να θεωρώ οτι ένα σαμπουάν θα κάνει θαύματα. Πιο πολύ θα έλεγα οτι θα μου κάνει καλό να βάλω ένα σαμπουάν που "λιπαίνει" τα μαλλιά, παρά ένα που ξηραίνει το κεφάλι κι ο οργανισμός παράγει τέρμα λιπαρότητα.

Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε οτι από τότε που βγήκαν τα σαπούνια και όλα τα καθαριστικά προσώπου, καταστρέψαμε το δέρμα μας. Έλεγε οτι παλιότερα που οι άνθρωποι δεν πλένονταν με σαπούνι παρά μόνο με νερό, υπήρχε το φυσικό ph του οργανισμού και μας προστάτευε. Τώρα τί κάνουμε; Αφαιρούμε όλη την ευεργετική επίστρωση της επιδερμίδας με το σαπούνι και μετά βάζουμε κρέμα ενυδάτωσης για να διορθώσουμε το κακό που κάναμε στο δέρμα.

Netflix - Explained: Your skin
Κάποτε είχα ακούσει εναν κομμωτή να εξηγεί γιατί οι σύγχρονες βαφές μαλλιών δεν είναι κατάλληλες.
Είπε ότι οι βαφές αυτές αναπτύχθηκαν τον 19ο- αρχές 20ου αιώνα, όπου οι γυναίκες δεν έπλεναν τα μαλλιά τους, αλλά βουρτσιζαν εντατικά για να "σκουπίσουν την βρώμα" μακριά. Σήμερα σαφώς αυτό δεν ισχύει, και γι'αυτο αναγκάζονται οι γυναίκες να βάφουν μαλλιά κάθε μήνα.
Επίσης να ξέρετε όσες τα βάφεται, πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσετε σαμπουάν δέσμευσης μετάλλων.

Όσο για τα λιπαρά μαλλιά που λες, ισχύει αυτό. Τα σαμπουάν κατά της λιπαρότητας είναι ΠΟΛΥ δυνατά για την λιπαρή τρίχα και οδηγεί σε ακόμη πιο γρήγορη παραγωγή της λιπαρότητας, γιατί την υπερ ξηραίνουν.
Instead, να προτιμάτε σαμπουάν για "κανονικα" μαλλιά. Μια λιπαρή τρίχα δυστυχώς ποτέ δεν θα γίνει κανονική όσο και να προσπαθούμε.
Λιγάκι loose powder όταν βλέπετε ότι λαδωνει η ρίζα (ανακατεμένη με σκιά για τις μελαχρινές), αν και προσωπικά κάθε 2 ημέρες χρειάζεται λούσιμο το μαλλί μου😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
Έβαλα βλεφαρίδες extension και πραγματικά το μετάνιωσα... Το αποτέλεσμα ήταν ωραίο μόνο τις πρώτες μέρες τώρα πρέπει να τις χτενίζω συνέχεια γιατί χαλάνε συνέχεια !! Επίσης δεν έχουν διάρκεια , ήδη έχουν αρχίσει να μου πέφτουν κάποια τουφακια(τις έχω ,2 εβδομάδες)! Και είναι κ πανάκριβες δεδομένου ότι διαρκούν τόσο λίγο ...
Μόνο μασκαρα!!
Bρε κοριτσάκια μου, γιατί ; Γιατί τα κάνετε αυτά ;

Οτιδήποτε ψεύτικο δεν είναι και καλό. Φυσικά πράγματα και μόνο...

Δεν πειράζει. Το πήρες "το μάθημα" τί να μην ξανακάνεις...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έχετε εταιρείες/προϊόντα skincare να προτείνετε για λιπαρές επιδερμίδες σε προσιτές τιμές; :)
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,338 μηνύματα.
Έχετε εταιρείες/προϊόντα skincare να προτείνετε για λιπαρές επιδερμίδες σε προσιτές τιμές; :)
Skincare,δηλαδή;

Προσωπικά τα μόνα που χρησιμοποιώ είναι αντιηλιακό, βιταμίνη C, ρετινόλη, ντεμακγιάζ και αφρό καθαρισμού απο την La Rosche Posay.
Δεν είναι η πιο οικονομική αλλά θεωρώ πως αξίζει έστω και ενα απο αυτά να πάρεις.
Έχω κανονική προς λιπαρή επιδερμίδα.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και τίποτα δεν είναι εδώ ακούω μέχρι και 15 steps morning routine :P
Που δεν είναι καλό, αναλόγως και τους συνδυασμούς προϊόντων αλλά σαν γενικός κανόνας από όσο ξέρω το skincare δεν δουλευει αθροιστικά.

Ένα σερουμ (κι εγώ vitamin c χρησιμοποιώ συνηθως ), Ρετινόλη, Ενυδατική, Cleanser, Αντιηλιακό, και είσαι πένα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
Έχετε εταιρείες/προϊόντα skincare να προτείνετε για λιπαρές επιδερμίδες σε προσιτές τιμές; :)
La Rosche Posay...Είναι καλή, όπως λέει και η @amarelia. Πολύ καλή. Μοιάζει αρκετά και με την Vichy, η οποία έχει και καλά προϊόντα και, σχετικά, προσιτές τιμές...

Εγώ τα τελευταία χρόνια (έχω λιπαρή προς κανονική επιδερμίδα...) είμαι στη Nuxe και στην Lierac. Δεν τις λες και πολύ προσιτές τις τιμές, αλλά έχουν καλά προϊόντα. Για όλες τις ηλικίες. Ρίξε μια ματιά, αν το θες...

Βασικά θεωρώ τα εξής, σε καθημερινή βάση : Αφρό καθαρισμού, serum (αλλά το βράδυ βιταμίνη C) και κρέμα (αντηλιακή το πρωί, "κανονική" το βράδυ...). Μπορείς να δεις και για micellar water (απομακρύνει υπολείμματα, είναι καλό και πολύ πιο απαλό από τις λοσιόν...). Από εκεί και πέρα, μια μάσκα και ένα scrub για μία ή δύο φορές την εβδομάδα...

Ρετινόλη θεωρώ ότι δε χρειάζεσαι. Είσαι πολύ μικρή ακόμη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
La Rosche Posay...Είναι καλή, όπως λέει και η @amarelia. Πολύ καλή. Μοιάζει αρκετά και με την Vichy, η οποία έχει και καλά προϊόντα και, σχετικά, προσιτές τιμές...

Εγώ τα τελευταία χρόνια (έχω λιπαρή προς κανονική επιδερμίδα...) είμαι στη Nuxe και στην Lierac. Δεν τις λες και πολύ προσιτές τις τιμές, αλλά έχουν καλά προϊόντα. Για όλες τις ηλικίες. Ρίξε μια ματιά, αν το θες...

Βασικά θεωρώ τα εξής, σε καθημερινή βάση : Αφρό καθαρισμού, serum (αλλά το βράδυ βιταμίνη C) και κρέμα (αντηλιακή το πρωί, "κανονική" το βράδυ...). Μπορείς να δεις και για micellar water (απομακρύνει υπολείμματα, είναι καλό και πολύ πιο απαλό από τις λοσιόν...). Από εκεί και πέρα, μια μάσκα και ένα scrub για μία ή δύο φορές την εβδομάδα...

Ρετινόλη θεωρώ ότι δε χρειάζεσαι. Είσαι πολύ μικρή ακόμη...
Η βιταμίνη c σε τι βοηθάει ?
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top