Γυναίκες και γεωμετρία

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
βλεπω οτι ενω ολες εδω ειστε πολυ πανω απο το μεσο ορο στα μαθηματικα.δηλαδη εχετε ταλεντο.δε τα πηγατε καλα στη γεωμετρια.και ενω οντως εχω δει κοπελες που ειναι φοβερες στα μαθηματικα δεν ειναι τοσο φοβερες στη γεωμετρια. μηπως εχει καποια βαση τελικα ή ετυχε.εσεις ξερετε καμια πολυ καλη στη γεωμετρια?(απο περιεργεια ρωταω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
βλεπω οτι ενω ολες εδω ειστε πολυ πανω απο το μεσο ορο στα μαθηματικα.δηλαδη εχετε ταλεντο.δε τα πηγατε καλα στη γεωμετρια.και ενω οντως εχω δει κοπελες που ειναι φοβερες στα μαθηματικα δεν ειναι τοσο φοβερες στη γεωμετρια. μηπως εχει καποια βαση τελικα ή ετυχε.εσεις ξερετε καμια πολυ καλη στη γεωμετρια?(απο περιεργεια ρωταω)
Λολ και σε μένα ίσχυε αυτό. Η Γεωμετρία ήταν πάντα το αντικείμενο των μαθηματικών που μισούσα. Δεν ήξερα όμως ότι συμβαίνει και σε άλλες γυναίκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α.. κι εγώ, όσο πηγαινα σχολείο, ήμουν αστέρι στην Άλγεβρα, την Γεωμετρία δεν άντεχα ούτε να την δω! :D

(μετά πηγα Νομική και τα ξέχασα όλα, ούτως ή άλλως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Χμ, εγώ στην Ευκλείδια Γεωμετρία ήμουν αρκετά καλή απ'οτι θυμάμαι (εμείς ήμασταν μάλιστα η ευτυχισμένη χρονιά που την έδωσε και Πανελλαδικές στη Β λυκείου και έγινε αξέχαστη σφαγή αλλά τα είχαι πάει καλά). Δε θα μπορούσα βέβαια να πω ότι ήμουν και ΤΟ αστέρι, μην παραψωνιζόμαστε κιόλας!

(Στην αναλυτική γεωμετρία βέβαια, λόγω σχολής έγινα αναγκαστικά πολύ καλή αλλά δε μιλάμε για την αναλυτική εδώ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμ, εγώ στην Ευκλείδια Γεωμετρία ήμουν αρκετά καλή απ'οτι θυμάμαι (εμείς ήμασταν μάλιστα η ευτυχισμένη χρονιά που την έδωσε και Πανελλαδικές στη Β λυκείου και έγινε αξέχαστη σφαγή αλλά τα είχαι πάει καλά). Δε θα μπορούσα βέβαια να πω ότι ήμουν και ΤΟ αστέρι, μην παραψωνιζόμαστε κιόλας!

(Στην αναλυτική γεωμετρία βέβαια, λόγω σχολής έγινα αναγκαστικά πολύ καλή αλλά δε μιλάμε για την αναλυτική εδώ...)
Κι εγώ την είχα δώσει πανελλαδικά καλέ, δεν ήταν μόνο σε μια χρονιά.
Πάντως εκεί καλά τα είχα πάει, νομίζω 19.8 ή 20. Και γενικά, όταν λέω ότι τη μισούσα, δεν εννοώ γενικά, γενικά όλα τα μαθ/κα μου άρεσαν και ήμουν καλή σε αυτά (τότε, γιατί τώρα......), απλά σε σχέση με άλλους τομείς των μαθ/κων μου άρεσε πολύυ λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
βλεπω οτι ενω ολες εδω ειστε πολυ πανω απο το μεσο ορο στα μαθηματικα.δηλαδη εχετε ταλεντο.δε τα πηγατε καλα στη γεωμετρια.και ενω οντως εχω δει κοπελες που ειναι φοβερες στα μαθηματικα δεν ειναι τοσο φοβερες στη γεωμετρια. μηπως εχει καποια βαση τελικα ή ετυχε.εσεις ξερετε καμια πολυ καλη στη γεωμετρια?(απο περιεργεια ρωταω)

:jumpy:

Γενικότερα ότι έχει σχέση με τον χώρο, σχήματα, ζωγραφική τα καταφέρνω αρκετά :)
Και ακόμα και στο Πανεπιστήμιο κάποια μαθήματα που έχουν γεωμετρία μέσα μ' αρέσουν περισσότερο. Απλώς ότι μ' αρέσει και ότι δεν με δυσκολεύει λέω βέβαια. Δεν είμαι και κανά genius :hehe: (Δυστυχώς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ... Η σχέση μου με την Ευκλείδια Γεωμετρία...

Εξετααστική επιτροπή ΕΜΕ για τον Αρχιμήδη στην 3η Λυκείου αφού είχαν βγει τα αποτελέσματα:
"****** ναι, το 3ο θέμα είναι ολόσωστο, αλλά πήρες 18 (στα 20) γιατί πρέπει επιτέλους κορίτσι μου να μάθεις να λύνεις τα προβλήματα γεωμετρίας με ευκλείδια [το εν λόγω έβγαινε σε 1 σελίδα] και όχι με αναλυτική! (το εν λογω μου είχε πάρει 5 σελίδες)"

:hehe::hehe::hehe:

Νομίζω σας απάντησα ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χμμμ... Η σχέση μου με την Ευκλείδια Γεωμετρία...

Εξετααστική επιτροπή ΕΜΕ για τον Αρχιμήδη στην 3η Λυκείου αφού είχαν βγει τα αποτελέσματα:
"****** ναι, το 3ο θέμα είναι ολόσωστο, αλλά πήρες 18 (στα 20) γιατί πρέπει επιτέλους κορίτσι μου να μάθεις να λύνεις τα προβλήματα γεωμετρίας με ευκλείδια [το εν λόγω έβγαινε σε 1 σελίδα] και όχι με αναλυτική! (το εν λογω μου είχε πάρει 5 σελίδες)"

:hehe::hehe::hehe:

Νομίζω σας απάντησα ε? :P
Έλεγαν τότε και βαθμούς;; :confused:
Μήπως αναφέρεσαι στους προκριματικούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έλεγαν τότε και βαθμούς;; :confused:
Μήπως αναφέρεσαι στους προκριματικούς;

Δεν τους ανακοίνωναν. Απλά στην 3η Λυκείου [έχοντας ήδη υπάρξει μέλος της Εθνικής Ομάδας στην Β' Λυκείου με διάκριση] με γνώριζαν [καλά όχι μόνο εμένα και καμιά 10αριά ακόμα-που θεωρούμασταν οι πιο πιθανοί να αποτελέσουμε τη νέα εξάδα που θα έστελναν στις Ολυμπιάδες] οπότε την ημέρα της απονομής μιλώντας είχα αναρωτηθεί που είχα κάνει το λάθος (είχα πάρει το 2ο βραβείο τότε) μιας και είχα βγει θεωρώντας ότι τα έχω γράψει και τα 4 σωστά, και για το μόνο που δεν ήμουν σίγουρη ήταν μήπως έκανα καμιά πατάτα στις 5 σελίδες πράξεων του θέματος της Γεωμετρίας. Οπότε η απάντηση που έλαβα ήταν αυτή [ε, τα βραβεία 3 ήταν δεν ήταν και δύσκολο να θυμούνται τους 3 μεγαλύτερους βαθμούς και το γιατί ήταν αυτοί που ήταν :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμένα πάντως η Γεωμετρία ήταν το μάθημα μου :redface:
είχα πάντα τον υψηλότερο βαθμό και έγραφα και τους καλύτερους βαθμούς
Παρόλο που ήμουν μαθήτρια του 15 απ την τεμπελιά μου, στη Γεωμετρία ξεπερνούσα τον απουσιολόγο και τον τσίτωνα :P
Τη λάτρευα και τη λατρεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
[εδώ υπήρχε κείμενο που αφορούσε το θέμα με τους διαγωνισμούς ΕΜΕ]


@XRZ: Το υποψιάστηκα μετά αυτό, γιατί θυμάμαι ότι όταν πήγαινα σε κάποια μαθήματα που έκανε η ΕΜΕ τα ΣΚ, οι καθηγητές ήταν πολύ πιο familiar με κάποια συγκεκριμένα άτομα απο εκεί, τα οποία όπως έμαθα αργότερα είχαν πάει σε βαλκανιάδα κάποια χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ τι ωραία που ήταν η γεωμετρίαααα...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τρέλα κι εγώ με τη γεωμετρία.
μου την έδινε η ανάλυση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η Γεωμετρία ήταν απ' τα καλύτερά μου μαθήματα! Μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί δεν την έβρισκα πεζή όπως την άλγεβρα...
Αυτή ήθελε φαντασία, όχι ξερούς υπολογισμούς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η Γεωμετρία ήταν απ' τα καλύτερά μου μαθήματα! Μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί δεν την έβρισκα πεζή όπως την άλγεβρα...
Αυτή ήθελε φαντασία, όχι ξερούς υπολογισμούς! :P

και για να συμπληρώσω και κάτι...
αν ήσουν τεμπέλης όπως εγώ :P και είχες και φαντασία όπως εγώ :P και ήξερες και 2-3 βασικούς τύπους και θεωρήματα όπως εγώ :P μπορούσες να λύσεις την πλειοψηφία των ασκήσεων (έστω και μέσω τρικάλων και με λίγο μπακαλίστικους τρόπους αλλά... την έλυνες!)
ενώ στην άλγεβρα... πακέτο αν ήσουν αδιάβαστος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Πάντα μου άρεσε η Γεωμετρία. Ο τρόπος σκέψης που απαιτεί, η "παρατήρηση" βοηθά ιδιαίτερα και στην Άλγεβρα. Με σχήμα όλα λύνονται πιο εύκολα και πιο έξυπνα. Κατά βάθος ξεχωρίζω την Άλγεβρα και διαφωνώ με το "είναι θέμα διαβάσματος". Αν σ'ενδιαφέρει κάτι γιατί να μην το διαβάσεις? Είναι πιο ξεκάθαρη και πολυδιάστατη,κατά τη γνώμη μου. Λέτε να παίζει ρόλο το ότι είμαι γυναίκα?

Δεν νομίζω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Χάλια η γεωμετρία, ειδικά στη Β' Λυκείου που τη δίναμε και Πανελλαδικά με νευρίαζε ακόμα περισσότερο. Ήμουν σίγουρη ότι θα έγραφα χάλια αλλά έγραψα 20 ευτυχώς. Παρόλα αυτά ποτέ δεν τη συμπάθησα σε αντίθεση με την άλγεβρα και γενικά τους υπόλοιπους τομείς των μαθηματικών που λάτρευα. Αφού ο καθηγητής στο φροντιστήριο εκείνη τη χρονιά είχε απελπιστεί. Μάλλον δεν έκανα και καμία προσπάθεια να τη συμπαθήσω (ναι ναι, καλά καταλάβατε. Είμαι ξεροκέφαλη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα ότι στο πρώτο έτος στη σχολή μας είχε πει ένας καθηγητής "Οι περισσότεροι εδώ μέσα πρέπει να ήσασταν πολύ καλοί στη Γεωμετρία και όχι τόσο καλοί στην Άλγεβρα", κοιτάζω τριγύρω και όλοι χαμογελούσαν. :redface: Και φίλες μου από Νομική, Παιδαγωγικά κλπ. παραδέχονται ότι στη Γεωμετρία ήταν για κλάματα, ενώ στην Άλγεβρα τα κατάφερναν πολύ καλύτερα, επειδή είχε μεθοδολογία. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η Γεωμετρία κυρίως της πρώτης Λυκείου και πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάναμε περισσότερη ειδικά στερεομετρία!!! Και η άλγεβρα μου άρεσε πάρα πολύ! ήταν κάτι τελείως διαφορετική ενώ η γεωμετρία ήθελε φαντασία, η άλγεβρα ήταν καθαρά λογική! Γενικά με τα μαθηματικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα!

Πάντως το αν κάποιος είναι καλός στα μαθήματα αυτά δεν έχει να κάνει πιστεύω με το αν είναι άντρας ή γυναίκα αλλά με το άτομο, που έχει κλίση!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ενώ, επί εποχής σχολείου, στα μαθηματικά γενικά ήμουν άριστη και τα αγαπούσα, στη γεωμετρία μπορεί πάλι να ήμουν το ίδιο, αλλά τη μισούσα!:mad:
Με κούραζαν πολύ οι ασκήσεις της και τις έκανα καθαρά από αγγαρεία!
Επίσης είχα παρατηρήσει από φίλες μου, που τότε ήταν θεωρητικής κατεύθυνσης, πως τους φαινόταν πιο εύκολη από την άλγεβρα. :worry: Αναρωτιόμουν ειλικρινά..

Τώρα λόγω αντικειμένου, έχω εξοικειωθεί κάπως μαζί της, αλλά δείχνει να μου το κρατά μανιάτικο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top