Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πρέπει η ισότητα να εμπεδοθει στην Ελλάδα επιτέλους.Πρεπει διαπαιδαγωγηθούν πρώτα απόλα οι ίδιες οι γυναίκες να πιστέψουν σ αυτη.Αισθάνομαι πολύ μεγάλη θλίψη όταν ακούω απαξιωτικά λογια για το φύλο μου απο το ίδιο το φύλλο μου..τι να πώ είναι κάτι που με αγγίζει πολύ προσωπικα..περιμένω σχόλια

Ακριβώς αυτό!!! Είσαι μέσα στο μυαλό μου!!
Απο τους άντρες μπορώ να το δικαιολογήσω, είναι λογικό (όχι βέβαια και σωστό) να μην θέλουν να χάσουν τα κεκτημένα αιώνων, αλλά απο τις γυναίκες ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ούτε να το δικαιολογήσω με κανένα τρόπο!! Αν τις χαρακτηρίσω θα μιλήσω πολύ άσχημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλησπερα michelle. Μπορω να πώ ότι έχω διαβάσει αρκετά post σου και μου έισαι πολυ συμπαθης..καλως σας βρηκα
:redface: Ευχαριστώ! Καλως σε βρήκαμε! :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
εχω δει σε ντοκιμαντερ οτι η ανατομια του αντρικου εγκεφαλου επιτρεπει καλυτερη μαθηματικη σκεψη και καλυτερη αντιληψη χωρου(αυτο αλλωστε φαινεται και απο το ποση ωρα κανουν οι γυναικες να παρκαρουν:P) και ταχυτερα ανακλαστικα.αντιθετα στις γυναικες παρατηρηθηκε μεγαλυτερη δυνατοτητα στην εκμαθηση ξενων γλωσσων καλυτερη αντιληψη της συναισθηματικης-ψυχολογικης καταστασης αυτου που παρατηρει(εστω και μονο απο τις εκφρασεις του προσωπου του) και αλλα που δε θυμαμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
τι είναι η εξέλιξη?προσαρμογη στις στις συνθήκες ώστε να επιβιώσεις.Έχει λογική αυτό που άκουσες.Σκέψου λίγο την π΄ρωτη εποχη της ανθρωπότητας.Η γυναίκα γεννάει και πρέπει να φροντίσει για την επιβίωση του μικρου το οποίο δεν εχει αναπτύξει γλώσσα για να διατυπώνει τι χρειαζεται και τι νοιώθει.Οπότε η γυναίκα με το πέρασμα των χρόνων αναπτύσει μια εξωλεκτική επικοινωνία με το μικρο, καλλιεργει ενα τμημα του εγκεφάλου της ώστε να επιβιώσει το μικρο..πρέπει να είναι σε θέση να κατ΄λάβει αν πεινάει, αν πονάει κλπ.Ο άνδρας πρέπει να φροντίσει την τροφή της μητέρας που με τη σειρά της τρέφει το μικρο.Πρέπει να κυνηγησει και μαλιστα για ώρες, να εξερευνησει περιοχες..η αίσθηση προσανατολισμου όπως και η μυικη δυναμη πρέπει να αναπτυχθει.είναι ζήτημα επιβίωσης..Ετσι με αδρές γραμμες ξεκινάει να παιρνει διαφορετικό δρόμο η ανάπτυξη και εξέλιξή τους...υπάρχει ένα παααρα πολυ ενδιαφέρον βιβλίο, το συνιστω ανεπιφύλακτα που λέγεται"γυναικα γυμνη" και έχει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τη διαφοροποίηση των δυο φύλλων στη διαρκεια του χρόνου και τους λόγους που την προκάλεσαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
παντα αντρας και γυναικα ειχαν ανατομικες διαφορες.δεν πηραν τυχαια αυτους τους δρομους που λες.αλλιως η γυναικα θα εβγαινε στο κυνηγι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παραδοσιακά όμως συμφωνα με την παραπάνω "βιολογική-εξελικτική" εξήγηση, όπως την περιγάφουν επιστημονικές θεωρίες η γυναίκα καθώς επιφορτιζόταν με την ανατροφή και επιβίωση των παιδιών και την οργάνωση του σπιτιου(..που τότε δεν ητσν ενα σκουπισμα, ενα σφουγγαρισμα..που και αυτο ειναι σκληρη δουλεια για μενα τουλαχιστον:whistle: )ανέπτυσσε μεθοδικότητα,προγραμματισμο και ταχυτητα.Δεξιότητες απαραίτητες αν το καλοσκεφτει κανεις και ιδανικές για την ενασχόληση με την επιστημη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
χαχαχα..τι θα πει πάντα?υπάρχουν θεωρίες, αναπόδεικτες αλλα αναγνωρισμένες από κομμάτι της επιστ.κοινοτητας που ισχυριζονται ότι στην αρχη οι άνθρωποι ήταν ερμαφρόδητοι.Μάλιστα χρησιμοποιουν ως απόδειξη την ύπαρξη θηλών στον άντρα που θεωρουν απομεινάρι εκείνης της εποχης και αλλα στοιχεια που δε θυμαμαι πολυ καλα...τώρα γιατι κάποιοο άνθρωποι εξελιχθηκαν έτσι και άλλοι αλλιως..?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χαχαχα..τι θα πει πάντα?υπάρχουν θεωρίες, αναπόδεικτες αλλα αναγνωρισμένες από κομμάτι της επιστ.κοινοτητας που ισχυριζονται ότι στην αρχη οι άνθρωποι ήταν ερμαφρόδητοι.Μάλιστα χρησιμοποιουν ως απόδειξη την ύπαρξη θηλών στον άντρα που θεωρουν απομεινάρι εκείνης της εποχης και αλλα στοιχεια που δε θυμαμαι πολυ καλα...τώρα γιατι κάποιοο άνθρωποι εξελιχθηκαν έτσι και άλλοι αλλιως..?:confused:

Βασικά, είχα διαβάσει οτι το έμβρυο, ακόμη και σήμερα, στην αρχή της ζωής του είναι ερμαφρόδιτο, ή μάλλον θηλυκό. Αργότερα, αν είναι αρσενικό, η "κλειτορίδα" μεγαλώνει και σχηματίζεται το πέος και οι "ωοθήκες" κατεβαίνουν και γίνονται όρχεις (και όταν δεν κατέβουν έχουμε κρυψορχία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
μπορει να εχεις και δικιο..απλως εγω απο πεντε πραγματα που εχω ακουσει και διαβασει και φυσικα απο απλη παρατηρηση του περιβαλλοντος πιστευω οτι αυτα που ειδα στο ντοκιμαντερ ισχυουν κατα ενα μεγαλο βαθμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Logotupo

Νεοφερμένος

Ο Logotupo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γυναίκες και θετικές επιστήμες είναι δύο πράγματα ταυτόσημα.
Οι γυναίκες αξιολογουν τι τους προσφέρεται τι θέλουν και πόσο λιγότερα μπορούν να δώσουν για να τα αποκτήσουν με ακρίβεια η/υ.
Το καταφέρνουν γιατί υπαρχουν άντρες που δίνουν ετσι στο βρόντο χωρίς να υπολογίζουν και ας γνωρίζουν και οικονομικά.
Το συναίσθημα τους ποθ είπατε πιο πάνω μπορούν να το βάλουν σε καλούπια και να το μετατρέπουν ανάλογα με οποιαδήποτε κατάσταση στην οποία βρίσκονται.
Πολύ καλό για αυτές και για την επιστήμη τους αλλά μέχρι εκεί.
Υσ:
Μακάρι να χα και γω λίγο από αυτό το ταλεντο.:clapup: :clapup: :clapup:
Μπράβο σας κυρες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μπορειτε να μου πειτε μια ωραια πετυχημενη θετικη επιστημονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
εμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μπορειτε να μου πειτε μια ωραια πετυχημενη θετικη επιστημονα?

1. Που κολλάει αυτό; Μια ωραία θετική επιστήμων είναι καλύτερη επιστήμων απο μια άσχημη;
2. Μπορείς να μου βρεις έναν ωραίο πετυχημένο θετικό επιστήμονα;
3. Αν το ψάξεις πολύ θα βρεις. Βρες το ποσοστό ωραίων πετυχημένων θετικών επιστημόνων (ανδρών) επι των επιτυχημένων θετικών επιστημόνων (ανδρών) και ανήγαγε το στις επιτυχημένες θετικές επιστήμονες (γυναίκες). Πιθανολογώ οτι θα σου βγει οτι αναλογεί σε κάτω της μίας ωραίας θετικής επιστήμονος. Τι θέλω να πω; Το ποσοστό είναι το ίδιο και στα δύο φύλα, απλά οι (πραγματικά) επιτυχημένες γυναίκες θετικές επιστήμονες είναι πολύ λιγότερες, άρα πολύ λιγότερες θα είναι και οι ωραίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και οπως ειχε πει καποτε σε εμενα ο ιδιος ο thorn "really where do you publish?"

1. Που κολλάει αυτό; Μια ωραία θετική επιστήμων είναι καλύτερη επιστήμων απο μια άσχημη;
κολαει στο πρωτο σου ποστ:

Ορμώμενη (και τσατισμένη θα έλεγα) απο μια συζήτηση σε άλλο φόρουμ όπου οι μεν άνδρες υποστήριζαν οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες, κι ότι όσες το καταφέρουν είναι μπάζα εμφανισιακά και κοινωνικά-πολιτιστικά αμόρφωτες.
και οχι δεν ειναι καλυτερη (επιστημονας that is). Οχι a priory σε καθε περιπτοση

2. Μπορείς να μου βρεις έναν ωραίο πετυχημένο θετικό επιστήμονα;
οχι δεν μπορω (βασικα μπορω να βρω μερικους, αλλα το τι ειναι ωραιο και τι οχι...τεσπα, επιστημονες που να ειναι σουλουπομενοι τουλαχιστον, ομως οπως λες στο επομενο τμημα του ποστ σου:)
3. Αν το ψάξεις πολύ θα βρεις. Βρες το ποσοστό ωραίων πετυχημένων θετικών επιστημόνων (ανδρών) επι των επιτυχημένων θετικών επιστημόνων (ανδρών) και ανήγαγε το στις επιτυχημένες θετικές επιστήμονες (γυναίκες). Πιθανολογώ οτι θα σου βγει οτι αναλογεί σε κάτω της μίας ωραίας θετικής επιστήμονος. Τι θέλω να πω; Το ποσοστό είναι το ίδιο και στα δύο φύλα, απλά οι (πραγματικά) επιτυχημένες γυναίκες θετικές επιστήμονες είναι πολύ λιγότερες, άρα πολύ λιγότερες θα είναι και οι ωραίες.
μαζι σου, αλλα αυτο λεω, για να γινεις πολυ πετυχημενος θετικος επιστημονας πρεπει να εισαι λιγακι κουζουλος, δηλαδη πρεπει να εισαι κοινωνικα "πισω" αν θες ωστε απο αντιδραση να αφιερωσεις οσο χρονο χρειαζεται στο διαβασμα που απαιτει.

οι περισοτεροι "ωραιοι" ανθρωποι (και αυτο ισχυει πολυ περισοτερο στις γυναικες) τρωνε πολυ χρονο κανοντας σεξ (και δεν κανω καθολου πλακα) για να μαθουν τον τεραστιο ογκο πληροφοριων που η θετικη επιστιμη απαιτει για να γινεις ικανου επιπεδου επιστημονας

και κατι τελευταιο:

που στατιστικά κρατούν και τις πρωτιές στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια

φυσικα και οι γυναικες κρατουν την πρωτια στην εισαγωγη στη τριτοβαθμια. Αφου η εκπαιδευση ειναι ΚΑΘΑΡΑ γυναικιας φυσης. Καμια αισθηση ανταγωνισμου, καμια αναγκη για χωρικη αντιλιψη, καμια προοθηση επιθετικοτητας και αφαιρετικης σκεψης. Χαρακτηριστικα τα οποια κλασικα ανδρικα (λογο της αναγκης να κυνηγαμε, η οπως αλλιως θες πεστο).

κοιτα τα μαθηματα, τα περισοτερα εκτος απο τη φυσικη και τα μαθηματικα απαιτουν αποστιθηση και γλωσσικες ικανοτητες, πραγμα κλασικα γυναικιο.

απο την αλλη, οι ανδρες κατεχουν την πρωτια στις πανεπηστιμιακες θεσεις, στα νομπελ κτλ κτλ. Τι λεει αυτο?

κατα βαση οτι οι γυναικες απο καποια ηλικια και μετα σταματα να τις νοιαζει τοσο πολυ το τι θα καταφερουν στο επαγκελμα τους και σκεφτονται περισοτερο παιδια, οικογενια και ολα τα σχετικα. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ! Ετσι ειμαστε βιολογικα φτιαγμενοι, αν δωσεις ανδρικες ορμονες σε μια γυναικα γινεται αντρας, γινεται ανταγωνιστικη, επιθετικη, αντιστοιχα αν δωσεις γυναικιες ορμονες σε ενα αντρα γινεται συναισθηματικος και οργανοτικος.

I would know, για διαφορους λογους εχω περασει φαση στην οποια οι γυναικιες ορμονες μου ηταν περισοτερες απο τις ανδρικες και ημουν ακριβως ετσι.

αυτο που ειναι πολυ πιο εκνευριστικο ειναι οτι για καποιο λογο σας εχει περασει η ιδεα οτι για να ειναι μια γυναικα ευτυχησμενη ΠΡΕΠΕΙ να βγαζει τουλαχιστον οσα λεφτα οσα ο αντρας της, να ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το ιδιο πετυχημενη επαγκελματικα, να κουμανταρει εταιρια, να εχει 200 γκομενους, κατα βαση να ειναι ενα στεροτυπο, αλλα λεμε τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω σαφώς ότι δεν ισχύει πως οι άνδρες είναι καλύτεροι στις θετικές επιστήμες.

Αλλά δεν μου κάνει καμία εντύπωση το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, ιδίως άνδρες που το πιστεύουν. Υπάρχουν διάφορα στερεότυπα γύρω από τις επιμέρους επιστήμες και τους ανθρώπους που τις ακολουθούν, καθώς επίσης και γύρω από τα διάφορα επαγέλματα και τους αντίστοιχους επαγγελματίες. Είναι απλά ένα ακόμη από όλα αυτά.
Άλλες τέτοιες στερεότυπες αντιλήψεις είναι ότι πχ
οι θετικές επιστήμες είναι πιο δύσκολες και πιο σημαντικές από τις θεωρητικές ή ότι υπάρχουν "θετικά" και "θεωρητικά" μυαλά( λες και γεννιέσαι ας πούμε με καμιά ταμπέλα στο κεφάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ή ότι υπάρχουν "θετικά" και "θεωρητικά" μυαλά( λες και γεννιέσαι ας πούμε με καμιά ταμπέλα στο κεφάλι)

Για το θετικές vs θεωρητικές επιστήμες δεν θα σχολιάσω γιατί θα ξεκινήσει flame... Όσο για αυτό που παρέθεσα, τότε πως εξηγείς οτι κάποια άτομα, χωρίς προφανή λόγο παρουσιάζουν κάποια στιγμή σε μικρή ηλικία μεγάλη έφεση πχ στα μαθηματικά, χωρίς καν να έχουν ασχοληθεί περισσότερο απο τα άλλα μαθήματα και παράλληλα μεγάλη αδυναμία στα θεωρητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όσο για αυτό που παρέθεσα, τότε πως εξηγείς οτι κάποια άτομα, χωρίς προφανή λόγο παρουσιάζουν κάποια στιγμή σε μικρή ηλικία μεγάλη έφεση πχ στα μαθηματικά, χωρίς καν να έχουν ασχοληθεί περισσότερο απο τα άλλα μαθήματα και παράλληλα μεγάλη αδυναμία στα θεωρητικά;

Εντάξει, υπάρχουν κάποιες τέτοιες περιπτώσεις, όμως πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων μπορεί να ανταπεξέλθει και στα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εντάξει, υπάρχουν κάποιες τέτοιες περιπτώσεις, όμως πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων μπορεί να ανταπεξέλθει και στα δύο.

Μπα, οι περιπτώσεις αυτές είναι πάρα πολλές, άλλες λιγότερο έντονες κι άλλες περισσότερο. Μια απο αυτές ήμουν κι εγώ :) Πίστεψε με, δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβω αρχαία, με την καμία, ενώ τα μαθηματικά τα έπιανα αμέσως, όσο δύσκολα κι αν ήταν για τα άλλα παιδιά. Επίσης έχω δει και το αντίστροφο, να μην καταλαβαίνει κάποιος γρι απο μαθηματικά, αλλά να τα πηγαίνει πολύ καλά με τα θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Απλά είναι πιο μεγάλο το ποσοστό των γυναικών που καταλαβαίνουν καλύτερα τα θεωρητικά και αντίστροφα. Αυτό όμως δεν αποκλείει μια γυναίκα από το να είναι καλή στον τομέα της αν αυτός υπάγεται στις θετικές επιστήμες. Το ενδεχόμενο η κλίση των γυναικών στα θεωρητικά να είναι placebo λόγω απόψεων της κοινωνίας ανά τα χρόνια είναι επίσης πολύ πιθανό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μπα, οι περιπτώσεις αυτές είναι πάρα πολλές, άλλες λιγότερο έντονες κι άλλες περισσότερο. Μια απο αυτές ήμουν κι εγώ :) Πίστεψε με, δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβω αρχαία, με την καμία, ενώ τα μαθηματικά τα έπιανα αμέσως, όσο δύσκολα κι αν ήταν για τα άλλα παιδιά. Επίσης έχω δει και το αντίστροφο, να μην καταλαβαίνει κάποιος γρι απο μαθηματικά, αλλά να τα πηγαίνει πολύ καλά με τα θεωρητικά.


Παιδιά τα αρχαία, όπως και οι ξένες γλώσσες δεν είναι ακριβώς θεωρητικά μαθήματα. Η γλώσσα γενικά είναι σύστημα που διέπεται από κανόνες. Απλά είναι λίγο διαφορετικό από τα μαθηματικά. Θεωρητικά μαθήματα είναι η ιστορία, τα θρησκευτικά, κλπ. Αν καταλάβεις τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος τότε δεν έχει καμία δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top