Γυναίκες και θετικές επιστήμες

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω εχω να πω οτι το κακομοιρο το dna (ποιος ανακαλυψε τη δομη του ειπαμε??) πρεπει να εχει βαρεθει να του φορτωνονται τοσες ρατσιστικες/σεξιστικες αποψεις. Και τωρα που το ειπα επιστρεφω στην Επιστημη μου, γιατι εχω αφησει τους αντρες μονους τους και θα τα κανουν μπαχαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ρατσιστικες/σεξιστικες αποψεις

Τι σχεση έχουν αυτα με τις διαφορες των δυο φύλων?:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιαυτο οι μεγαλυτεροι και περισσοτεροι εφευρετες και μεγαλοι επιστημονες ήταν και είναι περισσοτερο άνδρες..Γιατι επιμενουν σε ένα συγκεκριμενο τομεα που τους ενδιαφερει πολυ περισσοτερο απο τις γυναικες....Αυτο εκνευριζει τις γυναικες συχνα...Το να ασχολουμαστε κολλημενα με κατι ,αλλα αυτο παει μπροστα την ανθρωποτητα και την επιστημη συχνα...έτσι είναι τι να κανουμε..
Το γιατί οι μεγαλύτεροι επιστήμονες ήταν άνδρες το είπαμε παραπάνω.
Και επίσης, ξέρω γυναίκες που ασχολούνται κολλημένα με κάτι και ενοχλούνται οι σύντροφοι τους από αυτό. Μην βλέπεις τι προβάλλουν οι ταινίες όπου όντως εκεί γίνεται μόνο στους άνδρες αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως [και διορθώστε με αν κάνω λάθος] αυτά που παρέθεσε η Neraida δεν λένε ότι "οι άντρες κάνουν αυτό καλύτερα από τις γυναίκες και οι γυναίκες καλύτερα από τους άντρες" για θέματα όπως μαθηματικά/λογική επιστήμες.

Εγώ διάβασα ότι οι γυναίκες κάνουν τα χ πράγματα γρηγορότερα από τους άντρες και οι άντρες τα ψ πράγματα γρηγορότερα από τις γυναίκες.

Οκ... το κοριτσάκι που θα κάνω [λέμε τώρα] θα μου πει πιο γρήγορα "μαμά τι κάνεις?" από ότι το αγοράκι που θα κάνω [ξαναλέμε τώρα], το οποίο όμως θα λύσει τον κύβο του ρουμπικ σε μικρότερη ηλικία από το κοριτσάκι.

Επαναλαμβάνω... So what?!?!?!??!?!

Μας αποδεικνύει αυτό στα 20-30-40 πώς θα εξελιχθεί το παιδί μου [το υποθετικό είπαμε!] και αν θα γίνει φιλόλογος ή φυσικός? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αγγελε, οι σεξιστικες αποψεις εχουν προφανη σχεση με το θεμα. Με παρομοιο τροπο (dna) αλλοι υποστηριζουν τις ρατσιστικες τους αποψεις σε αντιστοιχα θεματα, και γι'αυτο και το ανεφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
από ότι το αγοράκι που θα κάνω [ξαναλέμε τώρα], το οποίο όμως θα λύσει τον κύβο του ρουμπικ σε μικρότερη ηλικία από το κοριτσάκι.

Καλά, νομίζεις ότι θα κάνεις τον αινστάιν για γιό; Εγώ ακόμα να λύσω τον κύβο του ρούμπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά, νομίζεις ότι θα κάνεις τον αινστάιν για γιό; Εγώ ακόμα να λύσω τον κύβο του ρούμπικ

πφφφφφφ..... Εννοείται ότι τα παιδιά μου θα είναι ο νέος Αινστάιν και η νέα Κιουρί! :P

[j/k] :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι : χωρις να δεις ερευνες, εσυ δε μπορεις απλα παρατηρόντας να δεις καποιες διαφορες στις επιδοσεις σε καποιους τομεις ; :confused:
Προφανώς βρε Λόριεν, διαφορές στις επιδόσεις σε κάποιους τομείς όμως.
Και αν δεις και το πρώτο μου ποστ στο θέμα παρατηρώ ότι σε κάποιους τομείς των θετικών επιστημών οι γυναίκες ενδεχομένως να είναι καλύτερες. Δεν ήμουν απόλυτη σε κάτι...
Και τη φράση μου αυτή προσπαθείτε με τόσα επιχειρήματα να καταρρίψετε. :)
Μου λέτε ότι είμαι δύσπιστη επειδή ζητάω αποτελέσματα ερευνών, όμως εσάς σας βλέπω λιγάκι προκατειλημένους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Resident :

Δεν ειναι μονο θεμα ταχυτητας, αλλα και ικανοτητας αντιληψης-κατανοησης σε καποια πραγματα. Και σε καποια αλλα, στυγης ικανοτητας. Πχ οι αντρες βλεπουν καλυτερα, οι γυναικες μυριζουν καλυτερα.

Δεν τα συζηταμε ολα αυτα για να μειωσουμε καποιο φυλλο. Τον τιτλο του τοπικ θυμηθειτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Lorien... προσωπικά δεν θα με πείσεις ποτέ ότι αποφθέγματα τύπου:
Οι άντρες κάνουν αυτό
Οι γυναίκες κάνουν αυτό
Έχουν βάση...

ΔΕΝ έχω 1.5 παιδί, ΔΕΝ είμαι 49% άντρας και 51% γυναίκα, ΔΕΝ είμαι 1.73 ΔΕΝ μοιαζω κατά τα 3/4 στο μπαμπά μου και κατά το 1/4 στη μαμά μου [κλέβω και πάλι τη διαφήμιση του ΟΤΕ :)]

Και όλες αυτές οι κατηγοριποίησεις μου φαίνονται [όχι όταν γίνονται πχ για ιατρικούς λόγους σαν αυτό που έλεγε η Νεράιδα σχετικά με την επικοινωνία των μερών του εγκεφάλου] αλλά για να αποδείξουμε ότι πχ. οι άντρες είναι σώνει και ντε καλύτεροι στα μαθηματικά ή ότι την περίοδο που η γυναίκα ήταν πιο κάτω και από τον πάτο κοινωνικά έβγαιναν ΜΟΝΟ άντρες επιστημόνες σημαίνει ότι οι άντρες είναι καλύτεροι στην επιστήμη και και και... σόρρυ... άλλα μου φαίνονται 1. ανούσιες 2. απίστευτα γενικόλογες

Το ξέρεις και το ξέρω ότι για κάθε 1 γυναίκα που θα σου δείξω με κλίση στις θετικές επιστήμες θα μου δείξεις έναν άντρα. Ή ας το πάμε αλλιώς.

Ας υποθέσουμε ότι το "σκαρί" μας είναι τέτοιο που συμφωνεί ότι εσύ [ως άντρας] τα πιάνεις πιο εύκολα τα των θετικών επιστημών σε σχέση με μένα. ΚΑΙ???

Εσύ δλδ θα χρειαστείς ... μισή ώρα για κάτι και εγώ μία ώρα για το ίδιο πράγμα. Οκ... so????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απο ο,τι εχω διαβασει το "μυριζει καλυτερα" δεν ισχυει:P...δεν εχει δειξει καποια ερευνα οτι καποια απο τις αισθησεις της γυναικας υπερτερει εναντι των υπολοιπων, οπως εχει αποδειχτει στους ανδρες για την οραση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ωραία τα στατιστικά αλλά εμένα ο μεγάλος μου γυιός στα 1.5 έκανε κανονικές προτάσεις ενώ η κόρη μου έφτασε τα 2,5 για να κάνει το ίδιο σωστά. Από την άλλη η μικρή παίζει πάζλ σαν τρελλή από πολύ μικρή ενω ο μεγάλος ούτε να τα βλέπει. Τι να τα κάνω τα στατιστικά όταν μιλάω για ανθρώπους. Ας εκμεταλλευτεί ο καθένας τις ικανότητες του για να γίνει ευτυχισμένος, κι ας μην του κόψει κανένας τον δρόμο λόγω στατιστικών..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βλέποντας την σήσομη αντίδραση του γυναικείου πληθησμού, σε όσα έγραψα, αποφάσισα να απολογηθώ. ΤΑ πέρνω όλα πίσω. ε ναί λοιπών, η γυναίκα είναι εξυπνώτερη απο τον άντρα,Υπερτερεί σε όλους τους τομείς, Εχει μεγαλύτερη υπομονή,αλλα καί επιμονή, διαθέτει υπερφυσικές δυνάμεις ,μα το πιό βασικό είναι οτι δέν αντιδρά υστερικά σε οποιονδήποτε διανοηθεί σε κάπιο φόρουμ το αντίθετο.
Ο φεμινισμός ζεί, Η γή είναι επίπεδη, και ο γάηδαρος πετεί. ΥΓ(έλεος κορίτσια, όοοχι αλλό κάρβουνοοοο..) :giveup::giveup::giveup::giveup::sorry::fool::no::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βλέποντας την σήσομη αντίδραση του γυναικείου πληθησμού, σε όσα έγραψα, αποφάσισα να απολογηθώ. ΤΑ πέρνω όλα πίσω. ε ναί λοιπών, η γυναίκα είναι εξυπνώτερη απο τον άντρα,Υπερτερεί σε όλους τους τομείς, Εχει μεγαλύτερη υπομονή,αλλα καί επιμονή, διαθέτει υπερφυσικές δυνάμεις ,μα το πιό βασικό είναι οτι δέν αντιδρά υστερικά σε οποιονδήποτε διανοηθεί σε κάπιο φόρουμ το αντίθετο.
Ο φεμινισμός ζεί, Η γή είναι επίπεδη, και ο γάηδαρος πετεί. ΥΓ(έλεος κορίτσια, όοοχι αλλό κάρβουνοοοο..) :giveup::giveup::giveup::giveup::sorry::fool::no::beating:


Θέτεις τις βάσεις για έναν υγιή, φρι από προκαταλήψεις και παραγωγικό διάλογο. Εύγε
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μπραβο Gaspar, το επιασες το νοημα! Μαλλον θα ειναι λογω της αστειρευτης υπομονης και επιμονης σου που τα καταφερες. Μια γυναικα στη θεση σου σαφως και θα δυσκολευοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lorien... προσωπικά δεν θα με πείσεις ποτέ ότι αποφθέγματα τύπου:
Οι άντρες κάνουν αυτό
Οι γυναίκες κάνουν αυτό
Έχουν βάση...
Φυσικα και δε θα σε πεισω γιατι....δεν εχω κανει ! :worry:

Το ξέρεις και το ξέρω ότι για κάθε 1 γυναίκα που θα σου δείξω με κλίση στις θετικές επιστήμες θα μου δείξεις έναν άντρα.
Αληθεια ; Που το ξερεις και που το ξερω ; Πρεπει να διαβαζουμε επιστημονικες ερευνες για να πουμε τι (φαινεται να) ισχυει.

Ας υποθέσουμε ότι το "σκαρί" μας είναι τέτοιο που συμφωνεί ότι εσύ [ως άντρας] τα πιάνεις πιο εύκολα τα των θετικών επιστημών σε σχέση με μένα. ΚΑΙ??? Εσύ δλδ θα χρειαστείς ... μισή ώρα για κάτι και εγώ μία ώρα για το ίδιο πράγμα. Οκ... so????
Ειπα και πριν οτι δεν ειναι μονο θεμα ταχυτητας. Αν ηταν τοτε οι επιστημονες που ασχολουνται την περισσοτερη ωρα/χρονια με κατι θα εκαναν ολες τις ανακαλυψεις. Μερικοι παλευουν μια ζωη και δεν..

Απο ο,τι εχω διαβασει το "μυριζει καλυτερα" δεν ισχυει:P...δεν εχει δειξει καποια ερευνα οτι καποια απο τις αισθησεις της γυναικας υπερτερει εναντι των υπολοιπων, οπως εχει αποδειχτει στους ανδρες για την οραση:P
https://news.bbc.co.uk/1/hi/health/1796447.stm

Aλλα και :

"Limbic size: females, on average, have a larger deep limbic system than males. This gives females several advantages and disadvantages. Due to the larger deep limbic brain women are more in touch with their feelings, they are generally better able to express their feelings than men. They have an increased ability to bond and be connected to others . Females have a more acute sense of smell, which is likely to have developed from an evolutionary need for the mother to recognize her young. Having a larger deep limbic system leaves a female somewhat more susceptible to depression, especially at times of significant hormonal changes such as the onset of puberty, before menses, after the birth of a child and at menopause. Women attempt suicide three times more than men. Yet, men kill themselves three times more than women, in part, because they use more violent means of killing themselves (women tend to use overdoses with pills while men tend to either shoot or hang themselves) and men are generally less connected to others than are women. Disconnection from others increases the risk of completed suicides."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Lorien: (για να μην κάνω παραθέσεις)

Άρα κατά τη γνώμη σου αφού ΔΕΝ κάνεις γενικεύσεις (είπες) αλλά λες ότι ΔΕΝ είναι θέμα ταχύτητας αλλά ___(συμπληρώστε το κενό), μάλλον έχω χάσει αυτό που προσπαθείς να πεις οπότε θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
οι γυναίκες, μπορεί τα πάνε στο σχολείο καλήτερα απο τους άντρες, μόνο και μόνο γιατί είναι καλήτερες στην αποστήθηση. απο εκεί και πέρα όμως για την ανακάλυψη μία νέας θεωρίας, ή μίας μεγάλης ανακάληψης, το αντρικό μυαλό υπερτερεί κατα πολύ.για την ιστορία να αναφέρω οτι το 99% των σύνχρονων επιστημών επινοήθηκε, τεκμηριώθηκε, και αποδείχτηκε απο άντρες.επομένως στον τομέα των επιστημών, ΑΝΤΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ σημιώσατε άσσο.:smoke::smoke::smoke::smoke::pc:

Δεν ήμουν ποτέ καλή στην αποστήθηση. Στο δημοτικό δε που ήταν ψιλο-αναγκαία υπέφερα ώρες ολόκληρες σβουρίζοντας στην καρέκλα μου και ροκανίζοντας μολύβια, φτιάχνοντας σαϊτες και πίνοντας νερό.Σε ένα μάθημα δε είχα μάθει να κουνάω και τα αυτιά μου απ τη βαρεμάρα (το είχα κάνει εξάσκηση). Όταν δεν κοιτούσε δε καν το κείμ,ενο παρέδιδα λευκές κόλλες με άνεση και χάρη περισσή.

Δευτέρα γυμνασίου, πρώτη λυκείου και δευτέρα λυκείου είχα περάσει τα 2 πρώτα στάδια της μαθηματικής εταιρίας. Χωρις να παπαγαλίζω έγραφα 18 και άνω στα θεωρητικά. Λες να αρχίσω να ψάχνω τα εσώρουχά μου μπας και βρω κιανένα ανδρικό μόριο; Ή μάλλον να πάρω τηλ τον αμορεμίο να του πω ότι τα έχει με τον Νίνο* και όχι με την Νίνα.

*όχι τον γνωστό-απόπατο ντροβαδούρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Lorien: (για να μην κάνω παραθέσεις)

Άρα κατά τη γνώμη σου αφού ΔΕΝ κάνεις γενικεύσεις (είπες) αλλά λες ότι ΔΕΝ είναι θέμα ταχύτητας αλλά ___(συμπληρώστε το κενό), μάλλον έχω χάσει αυτό που προσπαθείς να πεις οπότε θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο? :)
Στο 249 ειπα κατι οπως και στο 239. Και ειναι κι αλλα. Σε καποια πραγματα φαινεται πως ο ενας εγκεφαλος ειναι φτιαγμενος για να τα κανει πιο ευκολα ή καλυτερα, εχει πιο πολυ δυναμικο, και σε αλλα ο αλλος. :)

Δεν τα βαζουμε σε ζυγαρια να πουμε ποιος "νικαει". Λεμε οτι υπαρχουν διαφορες ομως γιατι τις παρατηρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mιάς και δεν απαντά κανείς στο θέμα π θέλω, ας τρολλάρω λίγο κ εδώ.


Λοιπόν... Ιστορίες για αγρίους.

Κάποτε λέγανε πως οι γυναίκες είναι πιο χαζές από τους άντρες επειδή έχουν μικρότερο εγκέφαλο (χωρίς να σκεφτούν πως οι αλεπούδες είναι πιο έξυπνες από τα μοσχάρια).

Ύστερα βγήκαν τα τεστ της νοημοσύνης, και σιγά σιγά άρχισαν οι πολιτικοί άνδρες να καταλαβαίνουν πως και έξυπνες είναι οι γυναίκες, και οργανωτικές, και είναι πολύ καλύτερο να τις έχεις στις επιτροπές και να τις χαίρεσαι, παρά να έχεις να κάνεις με τους ξενέρωτους και αξύριστους άντρες επιστήμονες ( σχόλιο: αυτό δεν είναι κακό, το παθαίνουν όλοι μετά τον "γάμο", και οι εν προκειμένω παντρεύτηκαν την επιστήμη τους).

Το ένα έφερε το άλλο, και έφτασαν οι γυναίκες να γίνουν και αυτές πολιτικοί (προσοχή στη λεπτή ειρωνία του μοναδικού γένους στο ουσιαστικό). Άρχισαν τότε, να προσλαμβάνουν αυτές και άλλες γυναίκες για να έχουν κάποιον να συζητούν για τα γκομενικά τους την ώρα που θα έπρεπε να εργάζονται (:P), με αποτέλεσμα να φτάσουμε σήμερα στις ποσοστώσεις και της ρήτρες φυλετικής ισορροπίας, κάτι που ακούγεται τέλειο στα αυτιά μου, μα κακοχρησιμοποιείται συνεπαγόμενο μείωση των σταθμών ποιότητας για επιτυχία της ποσόστωσης. Έφτασαν λοιπόν οι γυναίκες και στο Διάστημα, και γιατί να μην φτάσουν;

Και λιγότερο οξυγόνο χρειάζονται, και το σώμα τους διατηρείται θερμότερο από των αντρών, και είναι και ανθεκτικότερες στις συνθήκες ατροφίας των μυώνων. Και πραγματικά, το Διάστημα είναι γυναικεία υπόθεση, το λέω και το πιστεύω.

Επειδή όμως η γυναίκα πρώτα χάνει την ψυχή και μετά την φύση της, δεν πρόκειται να μαζευτούν και να φύγουν όλες μαζί για άλλους πλανήτες --- κάτι που θα μας αφήσει τους άντρες ολομόναχους, περίλυπους, πληγωμένους, και το χειρότερο πεινασμένους. Δεν πρόκειται να φύγουν στο διάστημα, το ξαναλέω.

Γιατί, μπορεί να πληκτρολογούν στο κομπιούτερ μιλώντας στο τηλέφωνο παράλληλα και παρακολουθώντας και τηλεόραση ταυτοχρόνως, μα όταν πάνε να βιδώσουν μια βίδα... Θα τα κάνουν θάλασσα. Στη Γη και στο διάστημα, ανεξαιρέτως.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top