Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιωργο σου ριξα και σενα θετικη αλλα δεν τρελαθηκα:P

απλα μια αληθεια υπαρχει σε αυτα που λεει η gilda τα εχω διαβασει και αλλου υπαρχει τετοια ταση

οποτε το καθε παραδειγμα μονο του δεν αναιρει την πιθανη ταση ή κανονα


και δεν θελω να γλυψω τις γυναικες περι φιλιας ή να τις χτυπησω
απλα προσπαθω να καταλαβω τη διαφορετικοτητα αναμεσα στην ανδρικη και γυναικεια φιλια
και υπαρχει..διαφορά,,συν και πλην,,
λογω της διαφορετικη ςφυσης και εγκεφαλου των δυο φυλων..

οποτε η σταμπα ,
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α
δεν μπορει να σταματησει το ψαξιμο για τις διοφορες..
και τα ουσιαστικα ερωτηματα περιδιαφορων των δυο φυλων..

(gilda γραψε μου και τιποτα αλλο να απαντησω να φτασω τα 9000 μηνυματα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιώργο αρχικά θα μπορούσες εσύ, και αρκετοί άλλοι, να είστε απλά η εξαίρεση. Και ο ισχυρισμός μου να μην είναι καθόλου ασταθής.
Εφόσον στην επιχειρηματολογία σου χρησιμοποίησες ή άφησες να εννοηθεί ότι κάνεις χρήση του ποσοδείκτη , δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Εάν θες να αφήνεις περιθώρια, να χρησιμοποιείς τον ποσοδείκτη , δηλαδή το "υπάρχει".
Δηλαδή:

  • "Υπάρχουν επιφανειακές αντρικές φιλίες", αντί του:
  • "Όλες οι αντρικές φιλίες είναι επιφανειακές", ή ισοδύναμα "Δεν υπάρχουν βαθιές αντρικές φιλίες".
Γιατί άφησες να εννοηθεί το δεύτερο.
Όπως μπορώ να πω κι εγώ ότι "υπάρχουν επιφανειακές γυναικείες φιλίες", κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταρρίψεις.

Να μάθουμε να διατυπώνουμε σωστά επιχειρήματα παρακαλώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εφόσον στην επιχειρηματολογία σου χρησιμοποίησες ή άφησες να εννοηθεί ότι κάνεις χρήση του ποσοδείκτη , δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Εάν θες να αφήνεις περιθώρια, να χρησιμοποιείς τον ποσοδείκτη , δηλαδή το "υπάρχει".
Δηλαδή:

  • "Υπάρχουν επιφανειακές αντρικές φιλίες", αντί του:
  • "Όλες οι αντρικές φιλίες είναι επιφανειακές", ή ισοδύναμα "Δεν υπάρχουν βαθιές αντρικές φιλίες".
Γιατί άφησες να εννοηθεί το δεύτερο.
Όπως μπορώ να πω κι εγώ ότι "υπάρχουν επιφανειακές γυναικείες φιλίες", κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταρρίψεις.

Να μάθουμε να διατυπώνουμε σωστά επιχειρήματα παρακαλώ. :)

Τί να σου πω βρε Γιώργο, βάλε μου απουσία, κόψε με στο εξάμηνο.
Έλεος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
, δηλαδή "ΓΙΑ ΚΑΘΕ", αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να καταρρίψει την επιχειρηματολογία σου. ΤΕΛΕΙΑ.-

Εάν θες να αφήνεις περιθώρια, να χρησιμοποιείς τον ποσοδείκτη
, δηλαδή το "υπάρχει".
Δηλαδή:

  • "Υπάρχουν επιφανειακές αντρικές φιλίες", αντί του:
  • "Όλες οι αντρικές φιλίες είναι επιφανειακές", ή ισοδύναμα "Δεν υπάρχουν βαθιές αντρικές φιλίες".
Γιατί άφησες να εννοηθεί το δεύτερο.
Όπως μπορώ να πω κι εγώ ότι "υπάρχουν επιφανειακές γυναικείες φιλίες", κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταρρίψεις.
αστους ποσοδεικτες..
απλα στατιστικα ειναι,,
λέεμε τωρα:worry:

μεσοι οροι τυπικες αποκλισεις ,,ετσι γινονται και οι διαφορες ερευνες και αυτα πρακτικα καταλαβαινουμε στην καθημερινη ζωη και στατιστικη με τα ματια και τις εμπειριες μας..

(ασε,,εχω φαει στη μαπα τοσα στατιστικα στη σχολη,,που χορτασα:P)



9000 μηνυματαααααααααααα:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:8):yahoo::yahoo::thumbsup::alljumpy::alljumpy::bot::bot::clapping::clapping::vroum::vroum::smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἄς μὴν εἴμαστε πάντως τόσο καταδικαστικοὶ στὰ στερεότυπα· μέχρις ἑνὸς βαθμοῦ παίζουν κάποιο ῥόλο γιατὶ μπορεῖς νὰ σχηματοποιήσῃς πιὸ εὔκολα μιὰ κατάσταση καὶ νὰ μὴ χαθῇς στὶς ἀτραποὺς τῆς πολυπλοκότητας τῆς ἀνθρώπινης φύσης. Αὐτὸ βέβαια μόνο ὅταν μιλοῦμε γιὰ μακροσκοπικὴ ἀνάλυση. Ὅταν ἀναφερώμαστε σὲ συγκεκριμένα ζητήματα τὰ ὁποῖα ἀφοροῦν συγκεκριμένους ἀνθρώπους, τότε σίγουρα ἡ κάθε περίπτωση εἶναι ξεχωριστή.

Τί ἔχω καταλάβει ἐγὼ γιὰ τὶς γυναικεῖες φιλίες (ἐνδεχομένως νὰ κάνω καὶ λάθος ἢ ἡ κρίση μου νὰ στηρίζεται στὶς δικές μου ἐμπειρίες οἱ ὁποῖες νὰ μὴν ἀντικατοπτρίζουν τὸ τί συμβαίνει συνολικά). Οἱ γυναῖκες ἔχουν μιὰ τάση νὰ παραγνωρίζωνται καὶ γι' αὐτὸ δημιουργοῦνται παρεξηγήσεις. Οἱ ἄντρες πιστεύω δύσκολα θὰ ὑπεισέλθουμε σὲ λεπτομέρειες οἱ ὁποῖες θὰ δημιουργήσουν ἐνδεχομένως κάποια ῥήξη. Ἀκόμα ἐμεῖς οἱ ἄντρες ἔχουμε μιὰ πιὸ «ἐλεύθερη» ἄποψη γιὰ τὴ φιλία. Δὲ γινόμαστε τόσο εὔκολα «αὐτοκόλλητοι» καὶ μπορεῖ νὰ τελειώσουμε μια φιλία «σιωπηλὰ» καὶ χωρὶς τσακωμοὺς ἢ ῥήξεις. Σίγουρα αὐτὰ εἶναι σχηματοποιήσεις, ἀλλὰ πιστεύω ἐμπεριέχουν τὴν ἀποτύπωση μιᾶς τάσης.

Σχετικὰ τώρα με τὸ τί συζητοῦν οἱ ἄνδρες καὶ οἱ γυναῖκες στὶς παρέες τους, αὐτὸ ἐξαρτᾶται πιστεύω ἀπὸ τὸν ἄνθρωπο καὶ τὰ ἐνδιαφέροντά του. Ἐνδεχομένως οἱ συζητήσεις ποὺ κάνω μὲ τοὺς φίλους μου στὶς περισσότερες γυναῖκες νὰ φανοῦν πολὺ βαρετές, ἀλλὰ αὐτὸ δὲ σημαίνει ὅτι εἶναι πάντοτε ἐπιδερμικὲς ἢ χαζές. Συνήθως ἐμεῖς συζητοῦμε εἴτε γιὰ πολιτική εἴτε γιὰ ἱστορία εἴτε γιὰ θέματα στρατιωτικοῦ ἐνδιαφέροντος εἴτε γιὰ μουσικὴ εἴτε γιὰ ταινίες εἴτε γιὰ θέματα τοῦ ἀντικειμένου μας ἂν βρεθῶ μὲ φιλολόγους φυσικὰ εἴτε γιὰ πιὸ ἀνάλαφρα θέματα. Ἂς μᾶς πῆτε ἐσεῖς οἱ γυναῖκες τί ἀκριβῶς συζητᾶτε μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnoDos

Νεοφερμένος

Η UnoDos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι και εγω μια κοπελα που οι καλοι μου φιλοι ειναι κυριως αγορια θα ελεγα, και αυτο γιατι πιστευω οτι οι αντρες ρε παιδια δεν ειναι τοσο ψιρες! θα σου πουν και την γυμνη αληθεια, ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΟΥΝ, θα σου πουν και "ανδρικες σκεψεις" ενω η γυναικα σε περναει ακτινοβολια απο την 1η τριχα που εβγαλες στο μαλλι σου μεχρι το τελευταιο ακρο των ποδιων σου.. Υπερβαλλω λιγο ναι αλλα το θεμα γυναικεια φιλια πολυ δυσκολο θα ελεγα και μπραβο σε οσες εχουν κατι δυνατο στο θεμα αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οι άντρες [...]αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????
ενω οι ανδρες τα πολυ προσωπικα μας θεματα [...]δεν τα λεμε ουτε στο φιλο..

για να δούμε τι λένε και τα λαϊκά άσματα ...










υγ. η χαρά της γενίκευσης είναι τούτο το θρεντ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι πολύ ευρύ θεμά και δεν ξέρω τι να πρωτογράψω...

Υπάρχει γυναικεία φιλία, αλλά είναι πολύ σπάνια.
Ημουν και είμαι ενα αρκετά επικοινωνιακό κι εξωστρεφές άτομο. Εξωστρεφές μόνο όπου αισθάνομαι εμπιστοσύνη. Κοντεύω στα 30 και κάνοντας τους απολογισμούς μου, επειδή έχουν περάσει αρκετές φίλες απο δίπλα μου, είτε ως απλές φιλεναδίτσες της παρέας, είτε ως κολλητές - ξημεροβραδιάσματα στα τηλέφωνα, ξενύχτια μέχρι πρωίας, ατελείωτες φιλοσοφικές συζητήσεις, κλάμματα και χαρές, συζητήσεις αγάπης με υποσχέσεις, έχω παρατηρήσει πώς οι περισσότερες υπήρχαν μόνο όταν αισθάνονταν ίσες ή ανώτερες και δεν απειλούνταν εμφανισιακά, επαγγελματικά, αισθηματικά. Με τους άνδρες φίλους δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα. Οι γυναίκες είναι πιο εγωίστριες απο τους άνδρες ή καλύτερα πιο ανασφαλείς, γι'αυτό και μεταξύ τους υπάρχει ο ανταγωνισμός, άμεσος -που σκάει η φιλία με την πρώτη σοβαρή σύγκρουση και έμμεσος που αργεί να σκάσει, κάτι ακόμα χειρότερο πιστεύω. Τα μέσα ενημέρωσης έχουν πάιξει πιστεύω σημαντικό ρόλο σε αυτη τη γυναικεία στάση. Εχω παρατηρήσει πως γυναίκες που έχουν δυνατή προσωπικότητα και είναι εμφανίσιμες, σπάνια έχουν αληθινές φίλες-αδερφικές δίπλα τους.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει μια δυνατή, ισότιμη φιλία. Και η αληθινή γυναικεία φιλία έχω διαπιστώσει πως είναι καλύτερη και δυνατότερη κι απο την ανδρική, διότι η γυναίκα εξωτερικεύεται απόλυτα και λειτουργεί ως τροφοδότης του έρωτα, της στοργής και καλύπτει όλα τα κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι γυναικες βγαζουν τον κακο εαυτο τους μεταξυ τους..
πολυ καλες μπορει να ειναι.
αλλα η ανασφαλεια τις κανεις να φερονται ασχημα μεταξυ τους

καλυτερα να εχετε φιλους ανδρες,,
και για μας τους ανδρες,,μαθαινουμε πραγματα και γινομαστε καλυτεροι
η ανδρικη φιλια δεν παει τοσο βαθια ψυχολογικα συχνα,,
ενω σε μια φιλη γυναικα μπορω να πω τα ψυχολογικα μου θεματα,να ανοιχτω-και σε ψυχολογους γυναικες αντιστοιχα-,και να με καταλαβει να μην με κοροιδεψει ,ενω με τον ανδρα,,το παιζεις ασυναισθητα σκληρος και σφίγγεσαι
η γυναικεια εμπαθεια τρυφεροτητα και μητρικη αγκαλια σχεδον κανει θαυματα..

οι γυναικες φιλες ειναι θησαυρος,ειτε καταληξουν σε ερωτα ειτε οχι..
τα διαφορετικα κανουν τις καλυτερες σχεσεις,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάνω παρέα με γυναίκες. Πρέπει να είναι κάποια που εμπιστεύομαι απόλυτα ή που με ξέρει πολύ καλά. Οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους (ή κοντά στην έννοια αυτή) είναι όλοι άντρες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Οι άντρες είναι πιο αθώοι, δεν έχουν τη γυναικεία πονηριά ή πουτανιά που σιχαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάνω παρέα με γυναίκες. Πρέπει να είναι κάποια που εμπιστεύομαι απόλυτα ή που με ξέρει πολύ καλά. Οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους (ή κοντά στην έννοια αυτή) είναι όλοι άντρες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Οι άντρες είναι πιο αθώοι, δεν έχουν τη γυναικεία πονηριά ή πουτανιά που σιχαίνομαι.
Ως συνηθως :P υπερβαλλεις κ εισαι απόλυτη... Δεν είναι όλες οι γυναικείες φιλίες σκάρτες. Σπάνιες μεν, αλλά όχι όλες σκάρτες. Θεωρώ πως άτομα ή του ύψους ή του βάθους έχουν τόσο ακραίες απόψεις και η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στη μέση. Όταν μια γυναίκα είναι εκ χαρακτήρος ηθική, όσο κι αν την προκαλέσεις δε θα σε βλάψει. Ίσως καλύτερα ναναρωτιόταν το θρεντ αν υπάρχει ηθική, ποιοσ ζει πραγματικά ταπεινά, καταννοεί κ αγαπά τον πλησίον του, νομίζω εκεί είναι η ρίζα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάνω παρέα με γυναίκες. Πρέπει να είναι κάποια που εμπιστεύομαι απόλυτα ή που με ξέρει πολύ καλά. Οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους (ή κοντά στην έννοια αυτή) είναι όλοι άντρες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Οι άντρες είναι πιο αθώοι, δεν έχουν τη γυναικεία πονηριά ή πουτανιά που σιχαίνομαι.

Συμφωνώ σ'αυτό που λες ότι οι άντρες είναι πιο αθώοι, ωστόσο δεν μπορείς να ισοπεδώνεις τα πάντα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες σκάρτες ξέρεις... Η Gilda έχει εν μέρει δίκιο σ'αυτά που λέει, ότι μερικές φορές οι σχέσεις μεταξύ ανδρών είναι επιφανειακές, και φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τις σχέσεις ανδρών-γυναικών. Εσύ δηλαδή θα κάτσεις να συζητήσεις όλα τα αισθηματικά σου με τους φίλους σου; ΑΝ το κάνεις, μπράβο σου, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα συνηθισμένο (έχω κι εγώ δύο άντρες- πολύ φίλους οπότε δικαιούμαι να μιλάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
λυκοφιλίες που λέει και η γιαγιά μου..............

οι περισσότερες γυναίκες είναι δυστυχώς κότες-ανασφαλείς-ψωνάρες-ζηλιάρες-γκρινιάρες-εκδικητικές και έτσι ψάχνουν κάποιες παρόμοιες για να κάνουν παρέα........ενώ έχουν χαράξει στους τοιχους τα ονόματα τους,έχουν δηλώσει στο φβ ότι είναι παντρεμένες...ξαφνικά κάτι γίνεται,πιάνονται μαλλί με μαλλί και χωρίζουν

εγώ έχω βρεί δύο κοπέλες που δεν είναι καθόλου έτσι και τις θεωρώ κολλητές μου.Με όλους τους άλλους(αντρες και γυναικες) κάνω απλά παρέα και περνάμε καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Νομίζω πως οδηγούμαστε έτσι εύκολα σε επισφαλή και υπερβολικά γενικευμένα συμπεράσματα επειδή δεν έχουμε γνωρίσει πολλά αξιοπρεπή άτομα και το ανάγουμε ασυναίσθητα το φαινόμενο σε καθολικό επίπεδο. Προσπαθώ όσο γίνεται με όλους να μην είμαι προκατειλημμένη και να διακόπτω την φιλία όταν πάει κάτι στραβά.
Και άσχετο, μεν, αλλά ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί απλά δεν μπορούμε να φερόμαστε καλά μεταξύ μας. Πιο εύκολο δεν είναι από τα θαψίματα και τις μηχανορραφίες που τόσοι δυστυχώς σκαρφίζονται? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κάθε δεύτερος και διαφορετικός.Τι σημαίνει ''ανδρική'' ή ''γυναικεία'' φιλία? Η δυναμική της κάθε σχέσης εξαρτάται από τα συμβαλώμενα μέρη και εμείς είμαστε διαφορετικοί στο πως αναπτύσουμε,συντηρούμε ή διακόπτουμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ειτε αντρας ειτε γυναικα, αν ο αλλος ειναι σκαρτος και σε πληγωσει το ιδιο και το αυτο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι οι γυναικείες φιλίες έχουν χαλάσει πολύ!Ο ανταγωνισμός μεταξύ των γυναικών είναι πολύ αυξημένος πράγμα που είναι πολύ καταστροφικό σε υπερβολικό σημείο.Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ιδιαίτερα πως μπορεί να υπάρξει γυναικεία φιλία, λόγω του κλίματος ζήλιας, πονηριάς και ανταγωνιστικότητας που επικρατεί ανάμεσα στις γυναίκες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλες οι γυναικείες φιλίες είναι έτσι, ή πως ο άντρας ποτέ δεν θα στην κάνει, οι χαρακτήρες παίζουν τον πιο βασικό ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αυτό που λένε για τις γυναικείες φιλίες πως δεν μπορούν να κρατήσουν καιρό είναι απλά ένα τέρμα ηλίθιο στερεότυπο. Κατά πόσο θα κρατήσει μια φιλιά εξαρτάται από το τι άνθρωπος είναι ο καθένας, αν κολλάει η φιλία/παρέα και άλλα τέτοια. Επίσης θεωρώ ότι σε μια φιλιά δεν χωράει ζήλια (αν είναι δυνατόν να ζηλέψω την κολλητή μου) οπότε δεν στέκουν αυτά τα στερεότυπα που βγαίνουν σχετικά με τις φιλίες μεταξύ γυναικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μπορεί να γενικεύω, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότερες γυναίκες είμαστε πονηρές και ορισμένες φορές ζηλιάρες και ανταγωνιστικές. Όχι ότι οι άντρες είναι τέλειοι,αλλά για τις γυναίκες σίγουρα ισχύει αυτό. Βέβαια εξαρτάται φυσικά και από το τι άτομο είναι ο καθένας. Η φιλία μου με την κολλητή μου έχει αντέξει 9+ χρόνια γιατί ταιριάζουμε,είναι πολύ καλός άνθρωπος,δεν ζηλεύει η μία την άλλη και γενικά,περνάμε καλά μαζί. Όμως τις περισσότερες φορές που είχε τύχει να έρθω πιο κοντά και να κάνω παρέα με άλλα κορίτσια,στο τέλος ή άρχισαν να κάνουν παρέα με άλλα άτομα και ξεχνούσαν την ύπαρξή μου, ή ζήλευαν,μιλούσαν για εμένα πίσω από την πλάτη μου και το μάθαινα από τρίτους ή έβαζαν λόγια σε άλλους για εμένα, χωρίς να έχω κάνει κάτι. Γι'αυτό το λόγο προτιμώ να έχω λίγους και καλούς φίλους παρά πολλούς που όμως δεν είναι πραγματικοί φίλοι. Δεν είναι σίγουρο ότι καμιά γυναικεία φιλία δεν αντέχει,απλά δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top