Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,969 μηνύματα.
Φιλίες μεταξύ γυναικών δεν υπάρχουν επειδή οι γυναίκες ξέρουν πως σκέφτονται οι άλλες γυναίκες.

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.
Oi φιλίες μεταξύ των γυναικών είναι ψεύτικές. Μόλις είναι σε σχέση παρατάνε τις φίλες τους και βγαίνουν μόνο με το boyfriend. Mόλις χωρίσουν τότε τις ξαναθυμούνται αλλά τότε είναι οι υπόλοιπες σε σχέση.

Evaki_555

Active member

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Για ποιο λογο πιστεύετε οτι μεταξυ γυναικών υπάρχει πολυ έντονη ακαγωνιστικοτητα ; ακομα και μεταξυ φίλων και κολλητών δηλαδη παρατηρείται αυτο. Πρόσφατα ξεκίνησα να το νιώθω και εγω αυτο για την κολλητή μου. Να την βλεπω ανταγωνιστικά και να θελω να προβάλω τα θετικά μου μπροστά της όσον αφορά τα κατορθώματα και τις επιτυχίες μου , που αποτελούν δικες τις ανεπάρκειες. Σα να θελω να την μειώσω δηλαδη και να την κανω να αισθανθεί μειονεκτικα και οτι εγω ειμαι καλύτερη και ανώτερη. Δεν ξερω γιατι συμβαίνει αυτο. Την αγαπω πολυ και ειναι πολυ σημαντική φιλη για εμενα. Μηπως λόγω έκλειψης αυτοεκτίμησης; μηπως επειδή πιστεύω οτι μειονεκτω παρα πολυ σαν κοπελα και δεν πιστευω στον εαυτό μου; Νιώθω οτι δεν αξίζω τίποτε, οτι ειμαι ασήμαντη και δεν αξίζω αγαπη. Μηπως της το κανω αυτο επειδή νιώθω οτι δεν πάνε καλα καποια πραγματα στη ζωή μου που σε εκεινη πάνε καλυτερα ; ειμαι πολυ μπερδεμένη.
Μαλλον το θεμα το εχω εγω που καποια πραγματα που λεει με εκνευρίζουν. Ισως εγω ειμαι το προβλημα που δεν αγαπάω τον εαυτό μου και το μονο που κανω ειναι να με συγκρίνω διαρκώς και για τα πάντα. Ας πούμε ενα παράδειγμα... εκεινη ειναι παρα παρα πολυ αδύνατη , 47-48 κιλά. Δεν εχει ίχνος λίπους. Και εγω ειμαι αδυνατουλα, 56 κιλά (εκ των οποίων 3-4 ειναι παραπανίσια ομως )... και εκεινη διαρκώς λεει "Αχ ποσο χοντρή ειμαι ! Ολο τρωω , σαν βόδι εχω γινει! Αν συνεχίσω ετσι δε θα χωράω απο την πόρτα ! Εχω κανει δίπλες στην κοιλιά" ... και Εν τω μεταξυ η κοιλιά της ειναι πλακα. Δηλαδη της λέω τι να πω κι εγω δηλαδη ρε συ, αν λες οτι εισαι εσυ χοντρή, εγω τι πρεπει να πω; Που ουτε εγω θεωρώ τον εαυτό μου χοντρή , αλλα μου τη δίνει να την ακουω να λεει τετοια πραγματα.

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,969 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα δικά σου, το λέει επίτηδες αυτό για να ζηλεύεις και να νιώσει καλύτερα. Μην δίνεις σημασία. Άλλες είναι 60 και είναι καλά.

Devil

Well-known member

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα δικά σου, το λέει επίτηδες αυτό για να ζηλεύεις και να νιώσει καλύτερα. Μην δίνεις σημασία. Άλλες είναι 60 και είναι καλά.

48 κιλά και λεει ότι είναι χοντρη. Ρε φιλε τι θεματάρες με την ανασφαλεια έχουν οι γυναικες. Πωπω και μετα αναρωτιέσαι εσυ γιατι έφαγες χυλοπιτα που της την έπεσες σε ένα μπάρ. Μπορει να σε θεώρησε ψυχοπαθη δολοφονο επειδή πηγες και της μιλησες χαχα

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,934 μηνύματα.
Μαλλον το θεμα το εχω εγω που καποια πραγματα που λεει με εκνευρίζουν. Ισως εγω ειμαι το προβλημα που δεν αγαπάω τον εαυτό μου και το μονο που κανω ειναι να με συγκρίνω διαρκώς και για τα πάντα. Ας πούμε ενα παράδειγμα... εκεινη ειναι παρα παρα πολυ αδύνατη , 47-48 κιλά. Δεν εχει ίχνος λίπους. Και εγω ειμαι αδυνατουλα, 56 κιλά (εκ των οποίων 3-4 ειναι παραπανίσια ομως )... και εκεινη διαρκώς λεει "Αχ ποσο χοντρή ειμαι ! Ολο τρωω , σαν βόδι εχω γινει! Αν συνεχίσω ετσι δε θα χωράω απο την πόρτα ! Εχω κανει δίπλες στην κοιλιά" ... και Εν τω μεταξυ η κοιλιά της ειναι πλακα. Δηλαδη της λέω τι να πω κι εγω δηλαδη ρε συ, αν λες οτι εισαι εσυ χοντρή, εγω τι πρεπει να πω; Που ουτε εγω θεωρώ τον εαυτό μου χοντρή , αλλα μου τη δίνει να την ακουω να λεει τετοια πραγματα.
Πρόσεχέ την τη "φίλη" γιατί αν όντως έτσι σκέπτεται, είναι υποψήφια για νευρική ανορεξία (και μ'αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε πες της) .

Νάσια21

Member

Η Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ πάλι από την εμπειρία μου έχω δεί πως υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών απλά όπως σε κάθε σχέση χρειάζεται να είναι άνθρωποι που ταιριάζουνε μεταξύ τους.
Θεωρώ όμως πως μπορεί να συναντήσεις και ζήλεια συχνά στις γυναικείες φιλίες.
Μεταξύ των δύο φύλων θεωρώ πως μπορεί να υπάρξει φιλία αν δεν έλκει ερωτικά ο ένας τον άλλο.

olivi@

Συντονίστρια

Η olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,400 μηνύματα.
Τι σπέσιαλ γνώμη θα έπρεπε να έχουμε δηλαδή για τις γυναικείες φίλιες; Είναι απλά φιλίες, λολ.
Όσες γυναίκες λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν παρέα με γυναίκες επειδή είναι δραματικές/ζηλιάρες/χ, συνήθως οι ίδιες είναι οι δραματικές/ζηλιάρες/χ και έχουν το σύνδρομο "I'm not like other girls". Σε κάθε περίπτωση, ευτυχώς που δεν κάνουν παρέα με γυναίκες, για τις υπόλοιπες.
Όσοι άντρες λένε το ίδιο, meh, τους ξεσκαρτάρεις επίσης εύκολα δόξα τω θεώ.

Ace of Spades

Active member

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μα αφου οι γυναικες ως γνωστον ειναι απο την Αφροδιτη, εχουν και τοσες ορμονες, πρακτικα ειναι τελειως διαφορετικα οντα απο τους ανθρωπους, βεβαια θα εχουν και ειδικου τυπου φιλιες. Ποιος να ξερει τι συμβαινει στο μικρο τους κεφαλι ετσι κ αλλιως. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ζηλιαρες, φλυαρες και ντιβες απο τη γυναικεια φυσικη τους φυση, και γι'αυτο δεν αντεχουν η μια την αλλη με.τι.πο.τα. Ας πουμε, ειδες ποτε ανταγωνισμο μεταξυ αντρων φιλων; Σχολιασαν ποτε ασχημα αντρες αλλους ανθρωπους; Προκαλεσε ποτε αντρας ανασφαλεια σε φιλο του; Ειναι η τεστοστερονη που ξεχειλιζει που τους κανει φιλικους, το λεει και η επιστημη.

edweimaste

Well-known member

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 817 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις περάσει πολλά και πλέον κάποια πράγματα να σου φαίνονται ασημαντα. Όμως ο υπολοιπος κόσμος δεν έχει τις ίδιες εμπειρίες με εσένα. Μπορεί για εκείνη η περίοδος της να είναι βασανο, όμως σε άλλα θέματα που έχει περάσει εκείνη να της φαίνονται ασημαντα. Γιατί να ξέρεις κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ξεχωριστή ιστορια και πάντα υπάρχει λόγος που είναι ένας άνθρωπος όπως είναι.
Επειδή είναι λίγο παλιό μήνυμα το συγκεκριμένο θα μιλήσω γενικά.
Συμφωνώ, ο κάθε άνθρωπος έχει ζήσει άλλες καταστάσεις. Κάποιος μπορεί να έχει ζήσει πολύ περισσότερα και άλλος λιγότερα. Επίσης παίζει ρόλο πως επεξεργαζεται ο κάθε άνθρωπος τα δεδομένα που εκλαμβανει από το περιβάλλον του. Θέμα και εγκεφάλου λοιπόν.
Και από κει λοιπόν ξεκινάμε να αξιολογούμε την κάθε φιλιά ή γενικα και σχέση. Οποία και αν είναι αυτή. Άνθρωπος που δεν έχεις ζήσει πολλά δεν μπορεί να μπει στην λογική ενός ανθρώπου που τα ζει στο πετσί του και έχει μια άλλη λογική. Όπως επίσης μπορεί να έχουν βιώσει διαφορετικά πράγματα.
Αυτό που μετράει είναι η όρεξη και η θέληση να καταλάβεις τον άλλον και να συγχρωτιστειτε.
Και ξαναερχομαστε στο θέμα εγκεφάλου.
Για να μην ξεφύγω από το θέμα. Η φιλία δεν έχει να κάνει με τα φύλα αλλά με τις εμπειρίες και το πως το κάθε άτομο τις επεξεργαζεται έτσι ώστε να καταφέρει να "κουμπώσει" με ένα άλλο άτομο.
Τοξικά άτομα που δεν συμβαδίζουν με τον τρόπο σκέψης μας και εμπειρίας μας δυστυχώς δεν ταιριάζουν με εμάς. Ίσως με κάποιον άλλον που μοιράζονται παρόμοιο τρόπο σκέψης.
Και κάτι ακόμα.. Το θέμα φιλια βασίζεται πάρα πολύ στον όρο" ενσυναισθηση" και η ενσυναισθηση προϋποθέτει ένα ικανοποιητικα αυξημένο συναισθηματικo iq. Να μπορείς δηλαδή ανά πάσα στιγμή να μπεις στη θέση του άλλου και να αντιληφθείς το πως μπορεί να νιώθει μια δεδομένη στιγμή.
Το φύλο λοιπόν δεν παίζει σημαντικό ρόλο στην έκβαση της φιλίας. Είναι θέμα εγκεφάλου και διαχείρισης συναισθημάτων.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια