Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Σε άλλο άρθρο διάβασα ότι είναι 85 ετών. Θα πεθάνει στη φυλακή λογικά.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους γυναίκες είναι αυτές που τρώνε ξύλο
και κάθονται και τις σκοτώνουν.

Όσες γυναίκες έχω στο περιβάλλον μου, καμία δεν θα το δεχόταν.

Να μην σου πω το αντίθετο θα συνέβαινε 😛
Περίμενε μισό λεπτάκι γιατί κόμπλαρα εδώ, περίμενε.
Όχι 39 είναι, εντάξει. Τρόμαξα προς στιγμήν.
Να πεθάνει λοιπόν στην φυλακή ούτε και πρόκειται, γιατί θα βγει σε λίγα χρόνια, και λογικά θα συνεχίσει τις καθ' όλα νόμιμες δραστηριότητές του.
Για το αντίθετο δεν ξέρω, πάντως είναι κρίμα να αγνοούν τα όποια σημάδια και να έχουν τέτοια τραγική κατάληξη. Γιατί δεν πιστεύω έτσι ξαφνικά μια μέρα να αποφασίζουν οι άντρες που εμπίπτουν στη συγκεκριμένη κατηγορία να σκοτώσουν τις συντρόφους τους. Δηλαδή θα φαίνονταν ρε παιδάκι μου κάπως ότι είναι βίαιαοι, ότι δε θα δίσταζαν, κάτι. Ειλικρινά δεν ξέρω με τι σκεπτικό κάθονται. Και μιλάμε για νεαρές ηλικίες, που υποτίθεται δεν έχουν την αντίληψη ότι ο άντρας βαράει και δέρνει χωρίς να επιτρέπεται κάποια αντίδραση από εκείνες.
Ό,τι και να πούμε τώρα όμως είναι κρίμα. Μια ακόμη γυναίκα πέθανε.
Τέλος πάντων, η συζήτηση αυτή είναι για το θρεντ με τις γυναικοκτονίες, ας μας μεταφέρει εκεί η ΟΔ καλύτερα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Περίμενε μισό λεπτάκι γιατί κόμπλαρα εδώ, περίμενε.
Όχι 39 είναι, εντάξει. Τρόμαξα προς στιγμήν.
Να πεθάνει λοιπόν στην φυλακή ούτε και πρόκειται, γιατί θα βγει σε λίγα χρόνια, και λογικά θα συνεχίσει τις καθ' όλα νόμιμες δραστηριότητές του.
Για το αντίθετο δεν ξέρω, πάντως είναι κρίμα να αγνοούν τα όποια σημάδια και να έχουν τέτοια τραγική κατάληξη. Γιατί δεν πιστεύω έτσι ξαφνικά μια μέρα να αποφασίζουν οι άντρες που εμπίπτουν στη συγκεκριμένη κατηγορία να σκοτώσουν τις συντρόφους τους. Δηλαδή θα φαίνονταν ρε παιδάκι μου κάπως ότι είναι βίαιαοι, ότι δε θα δίσταζαν, κάτι. Ειλικρινά δεν ξέρω με τι σκεπτικό κάθονται. Και μιλάμε για νεαρές ηλικίες, που υποτίθεται δεν έχουν την αντίληψη ότι ο άντρας βαράει και δέρνει χωρίς να επιτρέπεται κάποια αντίδραση από εκείνες.
Ό,τι και να πούμε τώρα όμως είναι κρίμα. Μια ακόμη γυναίκα πέθανε.
Τέλος πάντων, η συζήτηση αυτή είναι για το θρεντ με τις γυναικοκτονίες, ας μας μεταφέρει εκεί η ΟΔ καλύτερα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω από το κινητό εικόνα από τα άρθρα που γράφουν 85χρονος και μέσα στο κείμενο γράφουν 39χρονος..ότι ναι..

Φαρ Ουέστ έχουμε καταντήσει.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω από το κινητό εικόνα από τα άρθρα που γράφουν 85χρονος και μέσα στο κείμενο γράφουν 39χρονος..ότι ναι..
Τα είδα και εγώ αυτά τα άρθρα που λες και μου προξένησαν τρομερή εντύπωση. Άλλα αντ' άλλων γράφουν ως συνήθως.
Φαρ Ουέστ έχουμε καταντήσει.
Αυτό ακριβώς. Μια μέρα που δε θα συμβεί κάτι τρελό δεν υπάρχει.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Σε άλλο άρθρο διάβασα ότι είναι 85 ετών. Θα πεθάνει στη φυλακή λογικά.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους γυναίκες είναι αυτές που τρώνε ξύλο
και κάθονται και τις σκοτώνουν.

Όσες γυναίκες έχω στο περιβάλλον μου, καμία δεν θα το δεχόταν.

Να μην σου πω το αντίθετο θα συνέβαινε 😛
85 χρόνων κ πήρε στον λαιμό του έναν άλλον άνθρωπο... μα είναι δυνατόν...
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
85 χρόνων κ πήρε στον λαιμό του έναν άλλον άνθρωπο... μα είναι δυνατόν...
Τελικά 39 ήταν, απλά μας παραπληροφορουν!🙂 Παρόλαυτα επειδή το έθεσες έτσι, να ξέρεις ότι και ο 85αρης έχει δικαίωμα στη ζωή. Δεν πρέπει να κρίνετε τους ανθρώπους από την ηλικία . Υπάρχουν ηλικιωμένοι με ψυχή που δουλεύουν ακόμα και έχουν πολλά χόμπυ ενώ αντίθετα βλέπεις νεαρούς που η μόνη τους δουλειά είναι να κάθονται μπροστά από μια οθονη Η/Υ όλη μέρα και that's it! γιατί τους έχουν λύσει το βιοποριστικο οι γονείς. Το mega λάθος των ελληνικων οικογενειών. Θρέφουν τεμπεληδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Τελικά 39 ήταν, απλά μας παραπληροφορουν!🙂 Παρόλαυτα επειδή το έθεσες έτσι, να ξέρεις ότι και ο 85αρης έχει δικαίωμα στη ζωή. Δεν πρέπει να κρίνετε τους ανθρώπους από την ηλικία . Υπάρχουν ηλικιωμένοι με ψυχή που δουλεύουν ακόμα και έχουν πολλά χόμπυ ενώ αντίθετα βλέπεις νεαρούς που η μόνη τους δουλειά είναι να κάθονται μπροστά από μια οθονη Η/Υ όλη μέρα και that's it! γιατί τους έχουν λύσει το βιοποριστικο οι γονείς. Το mega λάθος των ελληνικων οικογενειών. Θρέφουν τεμπεληδες.
Σωστά αλλά 85 χρόνος να αφαιρεί ζωή. Ενώ ο ίδιος θα πεθανει σύντομα.. ειναι ακραία εγωιστική πράξη.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Σωστά αλλά 85 χρόνος να αφαιρεί ζωή. Ενώ ο ίδιος θα πεθανει σύντομα.. ειναι ακραία εγωιστική πράξη.
Εσύ πιστεύεις ότι σκέφτεται την ώρα που την αφαιρεί? Εμβρασμω ψυχής..δεν σκέφτεται τίποτα. Μου την είπε η γυναίκα μου , βγάζω το όπλο και παρτην κάτω..απλά πράγματα 😂
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εσύ πιστεύεις ότι σκέφτεται την ώρα που την αφαιρεί? Εμβρασμω ψυχής..δεν σκέφτεται τίποτα. Μου την είπε η γυναίκα μου , βγάζω το όπλο και παρτην κάτω..απλά πράγματα 😂
Δεν είμαστε ζώα. Αν κάποιος έχει προβλήματα θυμου ας κάνει θεραπεια, ας πάει να ζήσει στην έρημο...αν δεν θέλει να δουλέψει με τον εαυτό του.. όχι να σκοτώνει κόσμο.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν είμαστε ζώα. Αν κάποιος έχει προβλήματα θυμου ας κάνει θεραπεια, ας πάει να ζήσει στην έρημο...αν δεν θέλει να δουλέψει με τον εαυτό του.. όχι να σκοτώνει κόσμο.
Γι'αυτό λέμε ότι η κοπέλα έπρεπε να είχε εξαφανιστεί από εκεί γιατί αποκλείεται να μην είχε δείξει δείγματα κακής συμπεριφοράς στο παρελθόν ο τύπος. Τι κάθονται ..απορώ!!! Αυτό λέγαμε με την @Kate1914 παραπάνω .
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Γι'αυτό λέμε ότι η κοπέλα έπρεπε να είχε εξαφανιστεί από εκεί γιατί αποκλείεται να μην είχε δείξει δείγματα κακής συμπεριφοράς στο παρελθόν ο τύπος. Τι κάθονται ..απορώ!!! Αυτό λέγαμε με την @Kate1914 παραπάνω .
Οι κακοποιημένοι ανθρωποι εγκλοβιζονται..συναισθηματικά οικονομικά.. οι κακοποιητες είναι πολύ χειριστικοι ξέρουν ακριβώς τι να πουν κ να κάνουν για να μην φύγει ο άλλος...

Αν καποιος δεν εχει βρεθει σε κακοποιητικη σχέση είναι δύσκολο να καταλάβει ακριβώς επειδή δεν ειναι λογικό..ειναι σαν τα ναρκωτικά..

Σε καταστρέφουν αλλά υπάρχει εθισμός χημικός όχι ψυχολογικος..

Για αυτό και υπάρχει μετατρευματικο στρες.. και υποτροπές.. δεν είναι τρελοί η αδύναμοι ,εθισμένοι είναι, και οι δύο πλευρές συνήθως

Οι Κακοποιητες φτιάχνουν τις συνθήκες σιγά σιγά έτσι ώστε να νιώθει το θύμα πως δεν έχει που να πάει κ πως θα καταστραφεί αν φύγει.. καθαρή πλύση εγκεφαλου.
Μην μας τυχει.μακρια!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Οι κακοποιημένοι ανθρωποι εγκλοβιζονται..συναισθηματικά οικονομικά.. οι κακοποιητες είναι πολύ χειριστικοι ξέρουν ακριβώς τι να πουν κ να κάνουν για να μην φύγει ο άλλος...

Αν καποιος δεν εχει βρεθει σε κακοποιητικη σχέση είναι δύσκολο να καταλάβει ακριβώς επειδή δεν λογικό..ειναι σαν τα ναρκωτικά..

Σε καταστρέφουν αλλά υπάρχει εθισμός χημικός όχι ψυχολογικος..


Συνήθως οι Κακοποιητες φτιάχνουν τις συνθήκες σιγά σιγά έτσι ώστε να νιώθει το θύμα πως δεν έχει που να πάει κ πως θα καταστραφεί αν φύγει.. καθαρή πλύση εγκεφαλου.
Μην μας τυχει.μακρια!
Ναι.. μάλλον είναι θέμα χαρακτήρα! Εγώ πάντως θυμάμαι σε νεαρή ηλικία με ενά παλληκάρι που έβγαινα ...ήρθε σπίτι μια φορά μεθυσμένος και τον πέταξα έξω με συνοπτικές διαδικασίες.. ούτε ευκαιρία του έδωσα ούτε τίποτα .

Από αυτά μακρυά..., ποτό, ναρκωτικά κλπ . όταν τα παίρνεις αλλάζει όλη σου η ψυχοσύνθεση.

Επειδή δεν είμαι άνθρωπος που θα συναινουσα σε μια τέτοια κατάσταση, δεν μπορώ να την κατανοήσω απόλυτα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Δεν πρέπει να κρίνετε τους ανθρώπους από την ηλικία . Υπάρχουν ηλικιωμένοι με ψυχή που δουλεύουν ακόμα και έχουν πολλά χόμπυ ενώ αντίθετα βλέπεις νεαρούς που η μόνη τους δουλειά είναι να κάθονται μπροστά από μια οθονη Η/Υ όλη μέρα και that's it! γιατί τους έχουν λύσει το βιοποριστικο οι γονείς. Το mega λάθος των ελληνικων οικογενειών. Θρέφουν τεμπεληδες.
Έχεις τα προβλήματά σου κι εσυ.

Δε θα πρεπε να κρίνουμε ανθρωπους γενικώς αν δεν ξέρουμε λεπτομέρειες θα έλεγα.

Εσυ δε θες να κρινουν αυτο που δε σε συμφέρει γιατι έχεις πατήσει τα 50 (που κακο δεν ειναι καθολου αυτό, το οτι εχεις τετοια συμπεριφορά ειναι το κακό), αλλά τους αλλους τους κρίνεις γι αυτο στο οποίο θεωρεις πως έχεις αρετή και ηθικό πλεονέκτημα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Έχεις τα προβλήματά σου κι εσυ.

Δε θα πρεπε να κρίνουμε ανθρωπους γενικώς αν δεν ξέρουμε λεπτομέρειες θα έλεγα.

Εσυ δε θες να κρινουν αυτο που δε σε συμφέρει γιατι έχεις πατήσει τα 50 (που κακο δεν ειναι καθολου αυτό, το οτι εχεις τετοια συμπεριφορά ειναι το κακό), αλλά τους αλλους τους κρίνεις γι αυτο στο οποίο θεωρεις πως έχεις αρετή και ηθικό πλεονέκτημα.
Όταν το έγραφα σκεφτόμουν τον πατέρα μου και όχι την ηλικία μου.

Δεν κρίνω ποτέ κανέναν , δεν έχω δικαίωμα να το κάνω , απλά κάποια πράγματα που λέγονται δεν μου αρέσουν και τα λέω..δεν νομίζω πως είναι κακό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Όταν το έγραφα σκεφτόμουν τον πατέρα μου και όχι την ηλικία μου.

Δεν κρίνω ποτέ κανέναν , δεν έχω δικαίωμα να το κάνω , απλά κάποια πράγματα που λέγονται δεν μου αρέσουν και τα λέω..δεν νομίζω πως είναι κακό.
Και πιο πάνω τι έκανες, που γυρισες και τσουβαλιασες τη νεολαια οτι τους τα παρεχει ολα η οικογένεια και καθονται όλη τη μέρα μπροστα απο εναν Η/Υ;

Κι εκει τον πατερα σου σκεφτόσουν; Κι εκεί δεν εκρινες και δεν γενικευες;

ΠΟΥ ΛΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 16 ΣΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΣΕΖΟΝ στα κωλόνησα για πενταροδεκάρες, κι εσυ πουλας μουρη στην ιδια εταιρια ριζωμενη απο το 1992 που ουτε κριση ειχες ουτε τιποτα, και εδινες ενα φύλλο συκής για βιογραφικο και σε προσλαμβάνανε;

ΠΟΥ ΖΗΣΑΜΕ ΚΡΙΣΗ 2010-2024 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ (γιατι αν για σας ηρθε η αναπτυξη κομματούληδες, για μας δεν ήρθε), και μας πήρε την καλύτερη 10ετια μας να βρουμε στον ηλιο μια μοιρα να χαμογελάσουμε λίγο;


Δεν μπορώ να ακούω άλλες μαλακίες και μετα να τα μαζεύεις σα να μην ειπες τίποτα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Και πιο πάνω τι έκανες, που γυρισες και τσουβαλιασες τη νεολαια οτι τους τα παρεχει ολα η οικογένεια και καθονται όλη τη μέρα μπροστα απο εναν Η/Υ;

Κι εκει τον πατερα σου σκεφτόσουν; Κι εκεί δεν εκρινες και δεν γενικευες;

ΠΟΥ ΛΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 16 ΣΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΣΕΖΟΝ στα κωλόνησα για πενταροδεκάρες, κι εσυ πουλας μουρη στην ιδια εταιρια ριζωμενη απο το 1992 που ουτε κριση ειχες ουτε τιποτα, και εδινες ενα φύλλο συκής για βιογραφικο και σε προσλαμβάνανε;

ΠΟΥ ΖΗΣΑΜΕ ΚΡΙΣΗ 2010-2024 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ (γιατι αν για σας ηρθε η αναπτυξη κομματούληδες, για μας δεν ήρθε), και μας πήρε την καλύτερη 10ετια μας να βρουμε στον ηλιο μια μοιρα να χαμογελάσουμε λίγο;


Δεν μπορώ να ακούω άλλες μαλακίες και μετα να τα μαζεύεις σα να μην ειπες τίποτα.
Δεν μίλησα γι'αυτα τα παιδιά που αναφέρεις, αυτά είναι άξια συγχαρητηρίων!!

Για τα υπόλοιπα που γράφεις πίστευε ότι θέλεις.. 😂
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top