Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Άλλο ένα θέμα που ξέρουμε τι θα διαβάσουμε προτού το διαβάσουμε :hmm:

Το ότι αναρωτιόμαστε αν "τώρα τελευταία έχουμε έξαρση στα εγκλήματα όπου άνδρας σκοτώνει γυναίκα και κύριο αίτιο είναι ο μισογυνισμός" είναι από μόνο του ένδειξη ανάγκης του όρου.
Αν δεν είχε γίνει και στα ελληνικά μέσα, σίγα-σιγά, η μεταστροφή από το "έγκλημα πάθους" (που απορώ για ποιο λόγο συνηθίζεται γενικά, σα να εγκληματοποιούμε το πάθος) στο "γυναικοκτονία", δεν θα είχαμε πάρει χαμπάρι.
Στατιστικά δεν κατέχω, αλλά έξαρση δε νομίζω να έχουμε. Έχουμε πληροφορία να κυκλοφορεί γρήγορα, έχουμε κόσμο να το διαδίδει όταν μαθαίνει κάποιο τέτοιο γεγονός γιατί σιχαίνεται τα αίτιά του, κι έχουμε τα μέσα να το προβάλλουν γιατί ενδιαφέρεται το κοινό.

Οπότε, σε κοινωνικό πλαίσιο, μια χαρά βολεύει ο όρος, το "άλλος ένας μαλάκας που έφαγε τη σύντροφό του επειδή δεν του άρεσε που δεν τον ήθελε" δεν το λες και εύηχο.

Θα στο εξηγήσω εγώ.
Μισανδρισμός λέγεται.
Και από συγκεκριμένα μέλη είναι πάρα πολύ έκδηλος
Να υποθεσω οτι θεωρεις οτι εχει μισανδρισμο και ο φιλος μας ο i_lie_us που απο την αρχη σε ολα τα θεματα αναλογου περιεχομενου υποστηριζει σθεναρα και αυτος τον ορο γυναικοκτονια,μισει το φύλο του δηλαδη ναι; Τι οχι; Μονο οσες γυναικες ειναι υπερ του ορου εχουν μισανδρισμο; :hmm:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μονο οσες γυναικες ειναι υπερ του ορου εχουν μισανδρισμο
Πες μου που ακριβώς είδες να λέω κάτι τέτοιο για τις γυναίκες.
Να υποθεσω
Γράφω πάρα πολύ ξεκάθαρα και δεν έχω αφήσει ποτέ χώρο για υποθέσεις όσον αφορά στο προσωπό μου και στο τι γράφω εδώ μέσα.
Παρόλα αυτά αν και όποιος αρέσκεται στο να κάνει υποθέσεις (και δεν μιλάω για εσένα προσωπικά) είναι κάτι που δεν (θέλω να) με απασχολεί.
Ευχαριστώ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε μιλάμε για πλασματικά ποσοστά ?🤔🤔🤔
Ενδιαφέρων οπτική προσέγγιση του συγκεκριμένου θέματος !

Όχι ότι αναιρεί το γεγονός ότι το ποσοστό των γυναικών είναι πολύ μεγαλύτερο ,αλλά σίγουρα αυτός ο παράγοντας μπορεί να θολώνει το τοπίο σε ανθρώπους που πλέον υποστηρίζουν τις απόψεις τους βάση των ποσοστών και μόνο ...

Ε ναι. Εδώ έχουμε και άσμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Πες μου που ακριβώς είδες να λέω κάτι τέτοιο για τις γυναίκες.

Γράφω πάρα πολύ ξεκάθαρα και δεν έχω αφήσει ποτέ χώρο για υποθέσεις όσον αφορά στο προσωπό μου και στο τι γράφω εδώ μέσα.
Παρόλα αυτά αν και όποιος αρέσκεται στο να κάνει υποθέσεις (και δεν μιλάω για εσένα προσωπικά) είναι κάτι που δεν (θέλω να) με απασχολεί.
Ευχαριστώ.
Ξεχασες το ερωτηματικο μου,να στο θυμησω.
Μονο οσες γυναικες ειναι υπερ του ορου εχουν μισανδρισμο;
Σε ρωτησα ξεκαθαρα σε αυτο που εγραψες και οχι,δεν γραψεις ξεκαθαρα.Για αλλη μια φορα.Εχει επαναληφθει το φαινομενο και δεν μου απαντησες ποτε.Ισως το συνηθιζεις.
Οποτε σε ξαναρωτω.
Και ο φιλος μας παραπανω ειναι της μισανδριας που ειναι υπερ του ορου γυναικοκτονιας ή αυτο που εγραψες αφορα ΜΟΝΟ γυναικες;
Αν θες να εισαι ξεκαθαρη θα πρεπει να μου απαντησεις ξεκαθαρα.
Αν δεν θες να εισαι ξεκαθαρη σαφως δικαιωμα σου,αλλα να μη λες οτι γραφεις πολυ ξεκαθαρα,γιατι καμια σχεση.
Ευχαριστω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να μου θυμήσει το θέμα της συζήτησης;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ξεχασες το ερωτηματικο μου,να στο θυμησω.

Σε ρωτησα ξεκαθαρα σε αυτο που εγραψες και οχι,δεν γραψεις ξεκαθαρα.Για αλλη μια φορα.Εχει επαναληφθει το φαινομενο και δεν μου απαντησες ποτε.Ισως το συνηθιζεις.
Οποτε σε ξαναρωτω.
Και ο φιλος μας παραπανω ειναι της μισανδριας που ειναι υπερ του ορου γυναικοκτονιας ή αυτο που εγραψες αφορα ΜΟΝΟ γυναικες;
Αν θες να εισαι ξεκαθαρη θα πρεπει να μου απαντησεις ξεκαθαρα.
Αν δεν θες να εισαι ξεκαθαρη σαφως δικαιωμα σου,αλλα να μη λες οτι γραφεις πολυ ξεκαθαρα,γιατι καμια σχεση.
Ευχαριστω.
Γιατί οι άντρες δεν μπορούν να είναι μίσανδροι ; στις γυναίκες λένε συνέχεια για εσωτερικευμένο μισογυνισμό ..

Εν πάση περιπτώσει αυτά είναι για να φιμωθούμε κάθε φορά και εγώ λέω να το αποφεύγουμε
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αν ο δολοφόνος ήταν γκέι και σκότωνε τον άντρα του τί θα λέγαμε άραγε; Ότι τον σκότωσε επειδή είναι άντρας; Όχι βέβαια. Τον σκότωσε γιατί το αρρωστημένο μυαλό του δεν μπορεί να αποδεχτεί ότι ο άλλος ή η άλλη δεν είναι κτήμα του και θα έχει ζωή μετά από αυτόν. Και βασικά είναι λάθος να γίνεται μια δολοφονία και να καθόμαστε εμείς οι άσχετοι που δεν ξέρουμε τη δικογραφία και τις συνθήκες να την αναλύουμε και να βγάζουμε συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει μόνο ένας δικαστής. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι όροι θα υπάρχουν. Με ενδιαφέρει οι γονείς να μεγαλώνουν σωστά τα παιδιά και να υπάρχει ενημέρωση για τέτοιους ανθρώπους αλλά και τμήμα της αστυνομίας που θα δέχεται και θα αντιμετωπίζει καταγγελίες για κακοποίηση. Όσο δεν γίνονται αυτά τα τρία βασικά πράγματα η ορολογία είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

θα φανώ ενθουσιώδης! τι να κάνω; φταίει που συμφωνώ.

Το βραβείο ωριμότητας και λογικής πάει σε εσένα!.. δεν ξέρουμε και τι ηλικία έχεις. :happy: το γεγονός
οτι γράφει τα παραπάνω γυνάικα.. (γυναίκα δεν είσαι??) και τα συμμερίζονται και άλλες 3 γυναίκες
του νήματος, για την μικρή μας κοινωνία εδώ μέσα, το κάνει valid response συν οι απαντήσεις που
δώσατε ως τώρα στο poll, για μένα είναι ενα ικανοποιητικό δείγμα κοινής γνώμης και απαντάει
στους απορίες που είχα πριν κάνω το thread.

θέλω να δώ όμως που θα φτάσει αυτή η συζήτηση, μακάρι να είχαμε και μερικές/κους
αρθρογράφους απο το LIFO να απαντάνε. :popcorn:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες;:P

Γιατί οι άντρες δεν μπορούν να είναι μίσανδροι ; στις γυναίκες λένε συνέχεια για εσωτερικευμένο μισογυνισμό ..

Εν πάση περιπτώσει αυτά είναι για να φιμωθούμε κάθε φορά και εγώ λέω να το αποφεύγουμε
Ναι καρδουλα μου αλλα εγω δεν ρωτησα ουτε εσενα,ουτε αυτο.Ρωτησα τη φιλεναδα παραπανω που πεταξε μπηχτουλα και ποτέ δεν θα την ξεκαθαρισει διοτι δεν την συμφερει.
Κατα τα αλλα το θεμα δεν τιθεται σωστα,διοτι αυτος που κανει γυναικοκτονια δεν σημαινει οτι μισει με την κλασσικη εννοια του ορου τις γυβναικες.
ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Το μισος ειναι αλλο πραγμα.
Το οτι απαντησαμε εδω δεν σημαινει οτι συμφωνουμε με αυτη τη βλακεια,σορυ.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; οι πρόσφατες περίπτωσεις ήταν κατα την
γνώμη σας γυναικοκτονίες?
Όχι, η αιτία των πρόσφατων περιπτώσεων δεν είναι ότι υπάρχει μίσος κατά των γυναικών «επειδή είναι γυναίκες».* Επίσης, η θέση ότι υπάρχει «έξαρση μίσους κατά των γυναικών» είναι ανόητη και δεν νομίζω να χρειάζεται αιτιολόγηση γι'αυτό.

Η πραγματική αιτία των δολοφονιών/γυναικοκτονιών (ας γίνω λίγο ισαποστάκιας) είναι η βαθιά ριζωμένη στην ελληνική κοινωνία άποψη για τη θέση του άνδρα και της γυναίκας, η οποία (δυστυχώς) δεν θα φύγει έτσι εύκολα. Αυτή είναι η αιτία. Δευτερογενείς παράγοντες μπορεί να είναι ο μισογυνισμός, η αρρωστημένη ζήλεια (έως και ψυχική διαταραχή) κάποιου, η μεγαλύτερη σωματική διάπλαση του άντρα και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε.

*μισογυνισμός σαφώς και υπάρχει, δεν είναι όμως αυτός που οπλίζει το χέρι του δράστη, αλλά οι βαθιά ριζωμένες αντιλήψεις που επικρατούν από χιλιετίες για τις σχέσεις των δύο φύλων, από τις οποίες πηγάζει και ο μισογυνισμός.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Πες μου που ακριβώς είδες να λέω κάτι τέτοιο για τις γυναίκες.

Γράφω πάρα πολύ ξεκάθαρα και δεν έχω αφήσει ποτέ χώρο για υποθέσεις όσον αφορά στο προσωπό μου και στο τι γράφω εδώ μέσα.
Παρόλα αυτά αν και όποιος αρέσκεται στο να κάνει υποθέσεις (και δεν μιλάω για εσένα προσωπικά) είναι κάτι που δεν (θέλω να) με απασχολεί.
Ευχαριστώ.
Σε ευχαριστω για την ΜΗ απαντηση σου για αλλη μια φορα,διοτι ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. :hug:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι, η αιτία των πρόσφατων περιπτώσεων δεν είναι ότι υπάρχει μίσος κατά των γυναικών «επειδή είναι γυναίκες».* Επίσης, η θέση ότι υπάρχει «έξαρση μίσους κατά των γυναικών» είναι ανόητη και δεν νομίζω να χρειάζεται αιτιολόγηση γι'αυτό.

Η πραγματική αιτία των δολοφονιών/γυναικοκτονιών (ας γίνω λίγο ισαποστάκιας) είναι η βαθιά ριζωμένη στην ελληνική κοινωνία άποψη για τη θέση του άνδρα και της γυναίκας, η οποία (δυστυχώς) δεν θα φύγει έτσι εύκολα. Αυτή είναι η αιτία. Δευτερογενείς παράγοντες μπορεί να είναι ο μισογυνισμός, η αρρωστημένη ζήλεια (έως και ψυχική διαταραχή) κάποιου, η μεγαλύτερη σωματική διάπλαση του άντρα και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε.

*μισογυνισμός σαφώς και υπάρχει, δεν είναι όμως αυτός που οπλίζει το χέρι του δράστη, αλλά οι βαθιά ριζωμένες αντιλήψεις που επικρατούν από χιλιετίες για τις σχέσεις των δύο φύλων, από τις οποίες πηγάζει και ο μισογυνισμός.
Οτι ακριβως ειπα πιο πανω απο σενα.
Συμφωνουμε απολυτα εδω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασες το ερωτηματικο μου,να στο θυμησω.

Σε ρωτησα ξεκαθαρα σε αυτο που εγραψες και οχι,δεν γραψεις ξεκαθαρα.Για αλλη μια φορα.Εχει επαναληφθει το φαινομενο και δεν μου απαντησες ποτε.Ισως το συνηθιζεις.
Οποτε σε ξαναρωτω.
Και ο φιλος μας παραπανω ειναι της μισανδριας που ειναι υπερ του ορου γυναικοκτονιας ή αυτο που εγραψες αφορα ΜΟΝΟ γυναικες;
Αν θες να εισαι ξεκαθαρη θα πρεπει να μου απαντησεις ξεκαθαρα.
Αν δεν θες να εισαι ξεκαθαρη σαφως δικαιωμα σου,αλλα να μη λες οτι γραφεις πολυ ξεκαθαρα,γιατι καμια σχεση.
Ευχαριστω.
Δεν σου απάντησα επειδή το αρχικό μου ποστ ήταν ήδη πολύ ξεκάθαρο.
Ο μισανδρισμος οπως και ο μισογυνισμος είναι χαρακτηριστικό ΚΑΙ των δύο φύλων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε ευχαριστω για την ΜΗ απαντηση σου για αλλη μια φορα,διοτι ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. :hug:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Πουπουλίνα, δεν είμαι πάνω απο το κινητό και περιμένω πότε θα με ρωτήσεις κάτι για να απαντήσω ασαπ.
Έχουμε και δουλειές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Δεν σου απάντησα επειδή το αρχικό μου ποστ ήταν ήδη πολύ ξεκάθαρο.
Ο μισανδρισμος οπως και ο μισογυνισμος είναι χαρακτηριστικό ΚΑΙ των δύο φύλων.
Τσου...υπουλα τα βαζεις και τα δυο και ετσι παλι ξεφευγεις.Δεν μιλαω εδω για τον μισογυνισμο.
Ο μισανδρισμος αφορα μονο τις γυναικες που θεωρουν σωστο τον ορο γυναικοκτονια; Ή και τους αντρες που θεωροηυν σωστο τον ορο γυναικοκτονια;Αυτο σε ρωτησα και απαντηση ξεκαθαρη δεν παιρνω,αν και παιρνω εμμεση.
Για λεγε ακριβως στο ερωτημα που πραγματικα εθεσα και οχι σε αυτο που τενιεντως εσυ απαντας τωρα.
Δεν ειναι τοσο δυσκολο ερωτημα ειλικρινια θελει απλα και οχι υπεκφυγες.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τσου...υπουλα τα βαζεις και τα δυο και ετσι παλι ξεφευγεις.Δεν μιλαω εδω για τον μισογυνισμο.
Ο μισανδρισμος αφορα μονο τις γυναικες που θεωρουν σωστο τον ορο γυναικοκτονια; Αυθτο σε ρωτησα και απαντηση ξεκαθαρη δεν παιρνω,αν και παιρνω εμμεση.
Για λεγε ακριβως στο ερωτημα που πραγματικα εθεσα και οχι σε αυτο που τενιεντως εσυ απαντας τωρα.
Να βλέπεις; Παλι πιαστηκες απο τα λογια μου για να βγαλεις δικα σου συμπρασματα.
Και μετα κλαιγεσαι γιατι δεν σου απαντάω.
Ο,τι ναναι.
Τέλος συζήτησης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Να βλέπεις; Παλι πιαστηκες απο τα λογια μου για να βγαλεις δικα σου συμπρασματα.
Και μετα κλαιγεσαι γιατι δεν σου απαντάω.
Ο,τι ναναι.
Τέλος συζήτησης.
Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες αγαπουλα ξεκαθαρα για αλλη μια φορα!Ηταν απολυτα αναμενομενο!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ναι καρδουλα μου αλλα εγω δεν ρωτησα ουτε εσενα,ουτε αυτο.Ρωτησα τη φιλεναδα παραπανω που πεταξε μπηχτουλα και ποτέ δεν θα την ξεκαθαρισει διοτι δεν την συμφερει.
Κατα τα αλλα το θεμα δεν τιθεται σωστα,διοτι αυτος που κανει γυναικοκτονια δεν σημαινει οτι μισει με την κλασσικη εννοια του ορου τις γυβναικες.
ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Το μισος ειναι αλλο πραγμα.
Το οτι απαντησαμε εδω δεν σημαινει οτι συμφωνουμε με αυτη τη βλακεια,σορυ.

Eίσαι ο νέος Μπαμπινιώτης? τι ορισμό θές να δώσεις εσύ? :P

αν λές τον ορισμό βλακεία ποιος τον έδωσε τον ορισμό?


Femicide : the crime of killing a woman or girl because she is female


Πηγή:

"The Oxford English Dictionary (OED) is the principal historical dictionary
of the English language.
"

 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσο πλασματικα και λιγοτερα απο το πραγματικο ειναι τα ποσοστα για τους αντρες, αλλο τοσο ειναι και για τις γυναικες...
Οποτε ποιος λόγος και ποιο επιχείρημα μπορεί να βασιστεί σε πλασματικά ποσοστά ?
Οι αντρες συνηθως δεν μιλανε λόγω στιγματος, το οποιο δεχονται κυριως απο αλλους αντρες tho, INCEPTION.
Εδώ λέω ότι οι άντρες δεν μιλάνε απλά γιατί φεύγουν και το κάνουν με περισσότερο ευκολία από ότι μια γυναικα .
Βλέπεις είναι και οικονομικοί οι λόγοι που μια γυναίκα δεν μπορεί να φύγει από μια κακοποιητικη σχέση και μάλιστα είναι και ο ποιο σύνηθες λόγος πλέον..
Στις γυναικες επισης ομως ειναι πλασματικο ποσοστο γιατι τελικα λιγες μιλανε, ή μιλανε αλλοι για εκεινες. Παρα πολλες υποθεσεις γυναικων ειναι στην αφανεια επισης και η ντροπη υπαρχει ακομα και στις γυναικες, ωστοσο μαζι με την ντροπη υπαρχει και ο φοβος μηπως της συμβει κατι χειροτερο αμα μιλησει.
Οι γυναίκες όπως αποδεικνύεται στις τελευταίες ανθρωποκτονίες έχουν μιλήσει και μάλιστα όχι μία αλλά πολλές φορές απλά το ίδιο το κράτος είναι ανίκανο να τις προστατεύσει.
Οπότε έχουν ΚΑΙ μια κατάσταση ανικανότητας να διαχειριστούν .
Άρα ο φόβος στο να πάει μια γυναίκα να κάνει καταγγελία μεγαλώνει ακόμα περισσότερο γιατί θα βρεθεί ακόμα πιο εκτεθειμένη στην μανία του οποιοδήποτε ...
Α μια αποδειξη γι αυτο, το ποσες ανωνυμες καταγγελιες και εξομολογησεις ειδαμε μετα απο το σκηνικο με την Μπεκατωρου, τη Δουκα, τα θυματα του Φιλιππιδη και παει λεγοντας.
Αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι τελείως ξεχωριστό και αν θέλεις να αναπτυχθεί θα γίνει σε άλλη βάση πλέον ...
Εκει τα κίνητρα νομίζω είναι καθαρά βιοποριστικά που έκαναν μια γυναίκα να φοβάται να μιλήσει .

Και εδω να σκεφτουμαι και ποσες γυναικες ακομα και ανωνυμα δεν προκειται να μιλησουν ποτε.
Είπαμε ότι πρώτα πρέπει να φτιαχτεί ένα νομικό πλαίσιο που από την πρώτη στιγμή της καταγγελίας θα υπάρχει προστασία και μετά θα δεις πόσες θα βρουν το θάρρος να το κάνουν.

Και εδώ κολλάει και η υπόθεση Μπεκατώρου που λες .
Από την στιγμή που αυτές οι γυναίκες ήξεραν ότι θα αντιμετωπιστεί το θέμα τους όπως έπρεπε βρήκαν την δύναμη και το έκαναν .
Πριν τι να τολμήσουν να κάνουν με όλο αυτό που ίσχυε και που για χρόνια ακούγεται ότι υπάρχει στον εν λόγο χώρο αλλά κανένας δεν μπορούσε να το αποδείξει ?

Στο χώρο του αθλητισμού και ιδιαιτερα του επαγγελματικού πρωταθλητισμού ισχύουν πολύ χειρότερα πράγματα και όλοι όσοι έχουμε περάσει από αυτό το κομμάτι δεν ξαφνιάστηκα με με πίστεψέ με ...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
είσαι ο νέος Μπαμπινιώτης? τι ορισμό θές να δώσεις εσύ? :P

αν λές τον ορισμό βλακεία ποιος το έδωσε τον ορισμό?

"Oxford dictionary The Oxford English Dictionary (OED) is the principal historical dictionary
of the English language.
"

Femicide : the crime of killing a woman or girl because she is female


Εχμ..βλακεια ειναι να λεμε οτι οι γυναικοκτονιες αυξηθηκαν επειδη αυξηθηκε το μισος προς τις γυναικες σορυ,και δεν το λεω μονο εγω.Και ενας ανδρας το λεει παραπανω,εκει δεν σου εκανε εντυπωση.Λογικο.
Θα το ξαναπω,γυναιοκοκτονιες γινονται επειδη καποιοι ανδρες θεωρουν τις γυναικες κατωτερες σαν φυλο με λιγοτερα δικαιωματα απο τιυς ανδρες, και τις θελουν υποχειρια τους,και οχι επειδη τις μισουν.Ακομα και να γκουγκλαρεις αυτο θα το βρεις.
Φιλια.
ΥΓ Εγω απο οτι βλεπω και το αρθρο αυτο λεει.Τις σκοτωνουν επειδη ειναι γυναικες.Οχι επειδη τις μισουν.
Το καταλαβες τωρα;
Femicide : the crime of killing a woman or girl because she is female
Γυναικες... δηλαδη κατωτερες λογω φυλου.Αυτο εννοει.Που λεει για μισος;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε δεν είναι γυναικοκτονιες οι περισσότερες από αυτές εφόσον το κίνητρο είναι έρωτας ,αγάπη ,ζήλια, εγκαταληψει και πουθενά η υποτίμηση και το μίσος ..

Ειναι δυνατόν ένας άντρας να αγαπάει παράφορα μια γυναίκα που υποτιμά ?
Οι περισσότερες ήταν ανώτερες από τους δράστες οπότε η ζήλεια τους για όλο αυτό και το δικό τους αίσθημα κατωτερότητας προς αυτές δεν όπλισαν τα χέρια τους ?

Που είναι εδώ τα βασικά χαρακτηριστικά που τέτοια εγκλήματα θα χαρακτηρίζονταν ΜΟΝΟ γυναικοκτονιες ?🤔🤔
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top