Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εχμ..βλακεια ειναι να λεμε οτι οι γυναικοκτονιες αυξηθηκαν επειδη αυξηθηκε το μισος προς τις γυναικες σορυ,και δεν το λεω μονο εγω.Και ενας ανδρας το λεει παραπανω,εκει δεν σου εκανε εντυπωση.Λογικο.
Θα το ξαναπω,γυναιοκοκτονιες γινονται επειδη καποιοι ανδρες θεωρουν τις γυναικες κατωτερες σαν φυλο με λιγοτερα δικαιωματα απο τιυς ανδρες, και τις θελουν υποχειρια τους,και οχι επειδη τις μισουν.Ακομα και να γκουγκλαρεις αυτο θα το βρεις.

Αν αναφέρεσαι στο poll δεν γράφει οτι αυξήθηκαν, είναι σαφής ερώτηση και βασισμένη σε δημοσίευμα.

" Έγκλημα στη Ρόδο: Σοκαρισμένο το πανελλήνιο παρακολουθεί ακόμη μία υπόθεση γυναικοκτονίας, την 11η από τον Ιανουάριο"
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Οπότε δεν είναι γυναικοκτονιες οι περισσότερες από αυτές εφόσον το κίνητρο είναι έρωτας ,αγάπη ,ζήλια, εγκαταληψει και πουθενά η υποτίμηση και το μίσος ..

Ειναι δυνατόν ένας άντρας να αγαπάει παράφορα μια γυναίκα που υποτιμά ?
Οι περισσότερες ήταν ανώτερες από τους δράστες οπότε η ζήλεια τους για όλο αυτό και το δικό τους αίσθημα κατωτερότητας προς αυτές δεν όπλισαν τα χέρια τους ?

Που είναι εδώ τα βασικά χαρακτηριστικά που τέτοια εγκλήματα θα χαρακτηρίζονταν ΜΟΝΟ γυναικοκτονιες ?🤔🤔
Oτι δεν εχουν δικαιωμα να τους λενε οχι.Οτι δεν εχουν δικαιωμα να τους χωριζουν.Οτι δεν εχουν δικαιωμα να ζουν χωρις αυτους.Εξαλλου στην τελευταια γυναικοκτονια ο ιδιος το ειπε,ειμαι ανατολιτης.
Ειναι φονος λογο φυλου,επειδη θεωρουν οτι δεν εχουν δικαιωμα χωρισμου η να τους πουν ΟΧΙ.
Πιο ξεκαθαρη γυναικοκτονια δεν γινεται.
Δεν καταλαβαινω το προβλημα σας.Και τι συζηταμε τοσους μηνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν αναφέρεσαι στο poll δεν γράφει οτι αυξήθηκαν, είναι σαφής ερώτηση και βασισμένη σε δημοσίευμα.
Τρια πουλακια καθονταν.Συνεχα ετσι.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εχμ..βλακεια ειναι να λεμε οτι οι γυναικοκτονιες αυξηθηκαν επειδη αυξηθηκε το μισος προς τις γυναικες σορυ,και δεν το λεω μονο εγω.Και ενας ανδρας το λεει παραπανω,εκει δεν σου εκανε εντυπωση.Λογικο.

το poll δεν γράφει οτι αυξήθηκαν, είναι ερώτηση, σαφής.. και βασισμένη σε δημοσίευμα:

" Έγκλημα στη Ρόδο: Σοκαρισμένο το πανελλήνιο παρακολουθεί ακόμη μία υπόθεση γυναικοκτονίας, την 11η από τον Ιανουάριο"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
το poll δεν γράφει οτι αυξήθηκαν, είναι ερώτηση, σαφής.. και βασισμένη σε δημοσίευμα:
Ναι..ξαναγραψτο αλλες εκατο φορες.Στον κοσμο σου.
Το πολλ γραφει αυτο

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)​

Και θα ξαναπω.Το οτι καποιος διαπραττει γυναικοκτονια δεν σημαινει οτι μισει τις γυναικες/

Αυτο υπαρχει μονο στο δικο σου το μυαλο.
Η γυναικοκτονια γινεται τις περισσοτερες φορες επειδη ο αντρας θεωρει την γυναικα κατωτερη απο αυτον λογω φυλου,την θεωρει υποχειριο του και δενε χει δικαιωμα να του αρνηται.
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΙΣΕΙ με την κλασσικη εννοια του ορου.

Εχεις ταυτισει στο μυαλο σου την γυναικοκτονια με το μισος για τις γυναικες.γυναικοκτονια ομως δεν σημαινει αυτο.
" Έγκλημα στη Ρόδο: Σοκαρισμένο το πανελλήνιο παρακολουθεί ακόμη μία υπόθεση γυναικοκτονίας, την 11η από τον Ιανουάριο"
Γραφει για γυναικοκτονια.Λεει πουθενα οτι αυξηθηκε το μισος;
Τοση ωρα αυτο λεμε.Ειναι βλακωδες να λεμε οτι αυξηθηκε το μισος για τις γυναικες επειδη αυξηθηκαν οι γυναικοκτονιες.Το αρθρο που εβαλες πριν στα αγγλικα ακριβως αυτο λεει.Γυναικοκτονια ΛΟΓΩ ΦΥΛΟΥ.ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΜΙΣΟΥΣ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.
Πιο νιανιά δεν μπορω να το κανω.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
παραθέτω κάποιες απόψεις που μόλις διάβασα εδώ:

«Δεν πιστεύω ότι γίνονται πιο συχνά γυναικοκτονίες απ’ ότι παλιότερα. Απλά τώρα το μαθαίνουμε πιο γρήγορα. Το μαθαίνουμε αμέσως γιατί οι γυναίκες έχουν μάθει να αντιδρούν, να επαναστατούν, να προσπαθήσουν να ανακτήσουν το “εγώ” τους, να είναι αυτόνομες υπάρξεις κι όχι κτήματα κάποιου ανθρώπου. Οι γυναικοκτονίες κι η ενδοοικογενειακή βία στην Ελλάδα υπήρχαν πάντα»

«γιατί στην Ελλάδα είμαστε γιδοβοσκοί, δεν είμαστε κοινωνία, είμαστε φυλή. Οι άνθρωποι ζούσαν στα χωριά, σ’ ένα δωμάτιο όλοι. Όλοι έκαναν ό,τι έκαναν με τους άλλους κι ο άρχοντας πατέρας-αφέντης ήταν ο κτηματίας. Όπως είχε τα ζώα του είχε και τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Ήταν κτήματά του, δεν υπήρχε κανένας έρωτας. Και τώρα αυτός που σκοτώνει και λέει “τη σκότωσα γιατί ήμουν ερωτευμένος και δεν μπορούσα μακριά της” ,είναι βλακείες. Δεν υπάρχει έρωτας, υπάρχει κτήση».

«Δεν είμαστε κοινωνία, είναι φυλή. Είμαστε “εγώ κι η οικογένειά μου να είμαστε καλά κι όλοι οι άλλοι να πάνε να…”. Δεν περάσαμε Διαφωτισμό, το “Liberté, Égalité, Fraternité (Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφοσύνη)” δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Κρατάμε το σπίτι μας καθαρό και πετάμε τα σκουπίδια μας από το παράθυρο, γιατί δεν μας ενδιαφέρει τί θα γίνει στον δρόμο. Μας ενδιαφέρει εμείς να είμαστε καλά. Και το “εμείς” πηγαίνοντας στο θέμα μας είναι “εγώ ο αφέντης να έχω τα πράγματα υπό έλεγχο. Το παιδί μου θα είναι η συνέχειά μου, η κόρη μου θα είναι η συνέχειά μου και επειδή θα είναι και παιδί μου το κάνω κι ό,τι θέλω – ό,τι πάει να πει αυτό που λέω -, η γυναίκα μου είναι γυναίκα μου και είναι δικιά μου και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει γιατί αν φύγει θα μπει στο χώμα. Τελείωσε! Είναι δικιά μου” . Δεν υπάρχει έρωτας, είναι μόνο κτήση. Ο έρωτας είναι κάτι άλλο για μένα. Είμαστε τριτοκοσμικοί και στην Τουρκία έχει πολλούς σαν εμάς, είμαστε το Ιράν της Ευρώπης ως γνωστόν αλλά ας μην πάμε σ’ αυτό το κομμάτι».

:ermm:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ναι..ξαναγραψτο αλλες εκατο φορες.Στον κοσμο σου.
Το πολλ γραφει αυτο

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)​

Και θα ξαναπω.Το οτι καποιος διαπραττει γυναικοκτονια δεν σημαινει οτι μισει τις γυναικες/

Αυτο υπαρχει μονο στο δικο σου το μυαλο.
Η γυναικοκτονια γινεται τις περισσοτερες φορες επειδη ο αντρας θεωρει την γυναικα κατωτερη απο αυτον λογω φυλου,την θεωρει υποχειριο του και δενε χει δικαιωμα να του αρνηται.
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΙΣΕΙ με την κλασσικη εννοια του ορου.

Εχεις ταυτισει στο μυαλο σου την γυναικοκτονια με το μισος για τις γυναικες.γυναικοκτονια ομως δεν σημαινει αυτο.

Γραφει για γυναικοκτονια.Λεει πουθενα οτι αυξηθηκε το μισος;
Τοση ωρα αυτο λεμε.Ειναι βλακωδες να λεμε οτι αυξηθηκε το μισος για τις γυναικες επειδη αυξηθηκαν οι γυναικοκτονιες.Το αρθρο που εβαλες πριν στα αγγλικα ακριβως αυτο λεει.Γυναικοκτονια ΛΟΓΩ ΦΥΛΟΥ.ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΜΙΣΟΥΣ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.
Πιο νιανιά δεν μπορω να το κανω.

διάβασες το πρώτο ποστ καθόλου? τίποτα δεν ειναι δική μου άποψη..

γι'αυτο κάθομαι σαν το σπασικλάκι και βάζω πηγές σε οτι γράφω, δεν μου έχει μείνει
απο το πανεπιστήμιο το κάνω για να είναι ξεκάθαρο απο που προκύπτει κατι. :)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαινω το προβλημα σας.Και τι συζηταμε τοσους μηνες.
Να αντιστρέψω λιγάκι την ερώτηση ?

Ποιος ο δικός σου καθαρός λόγος που εθελοτυφλεις σε όλα τα άλλα βασικά στοιχεία των υποθέσεων όπως ψυχιατρικές γνωματεύσεις δραστών που πιστοποιούν την νοσηρότητα όλου αυτού ?
Ο ένας μάλιστα ήταν και με αγωγή που πιστοποιεί ακόμα πιο πολύ ότι δεν ήταν γυναικοκτονια ..

Εγώ να δεχτώ ότι μπορεί να είναι και γυναικοκτονια αλλά αυτό θα γίνει μετά την απόφαση του δικαστηρίου ,δεν θα κάνω τον δικαστή ή τον κηδεμόνα σε υποθέσεις που μιλάω πάντα υποθετικά ..

Εσύ ποια ηθική ικανοποίηση θα λάβεις και ποιο προσωπικό σου γεγονός θα καλυφθεί αν έρθουμε όλοι εδώ μέσα και πούμε ΝΑΙ είναι μόνο γυναικοκτονια και παραβλέπουμε βασικά χαρακτηριστικά όπως είναι Η ΖΗΛΕΙΑ και το ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ που νιώθουν απέναντι στα θύματα τους ?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
διάβασες το πρώτο ποστ καθόλου? τίποτα δεν ειναι δική μου άποψη..

γι'αυτο κάθομαι σαν το σπασικλάκι και βάζω πηγές σε οτι γράφω, δεν μου έχει μείνει
απο το πανεπιστήμιο.. :)
Ακομα δεν καταλαβες.ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
«Δεν είμαστε κοινωνία, είναι φυλή. Είμαστε “εγώ κι η οικογένειά μου να είμαστε καλά κι όλοι οι άλλοι να πάνε να…”.
Μεγάλη αλήθεια, δυστυχώς. Οικογενειοκρατία, μια από τις μάστιγες της Ελλάδας.
Δεν περάσαμε Διαφωτισμό, το “Liberté, Égalité, Fraternité (Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφοσύνη)” δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
Δυστυχώς, ακόμα μια μεγάλη αλήθεια.
. Δεν υπάρχει έρωτας, είναι μόνο κτήση. Ο έρωτας είναι κάτι άλλο για μένα. Είμαστε τριτοκοσμικοί και στην Τουρκία έχει πολλούς σαν εμάς, είμαστε το Ιράν της Ευρώπης ως γνωστόν αλλά ας μην πάμε σ’ αυτό το κομμάτι».

:ermm:
Γενικότερα τα Βαλκάνια είμαστε ο σκουπιδότοπος της Ευρώπης.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Να αντιστρέψω λιγάκι την ερώτηση ?

Ποιος ο δικός σου καθαρός λόγος που εθελοτυφλεις σε όλα τα άλλα βασικά στοιχεία των υποθέσεων όπως ψυχιατρικές γνωματεύσεις δραστών που πιστοποιούν την νοσηρότητα όλου αυτού ?
Ο ένας μάλιστα ήταν και με αγωγή που πιστοποιεί ακόμα πιο πολύ ότι δεν ήταν γυναικοκτονια ..

Εγώ να δεχτώ ότι μπορεί να είναι και γυναικοκτονια αλλά αυτό θα γίνει μετά την απόφαση του δικαστηρίου ,δεν θα κάνω τον δικαστή ή τον κηδεμόνα σε υποθέσεις που μιλάω πάντα υποθετικά ..

Εσύ ποια ηθική ικανοποίηση θα λάβεις και ποιο προσωπικό σου γεγονός θα καλυφθεί αν έρθουμε όλοι εδώ μέσα και πούμε ΝΑΙ είναι μόνο γυναικοκτονια και παραβλέπουμε βασικά χαρακτηριστικά όπως είναι Η ΖΗΛΕΙΑ και το ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ που νιώθουν απέναντι στα θύματα τους ?
Εγω μιλαω γενικα για τον ορο γυναικοκτονια.Τωρα για ποια ψυχιατρικη γνωματευση μου μιλας δεν ξερω,μαλλον ακους τους δικηγορους τον γυναικοκτονων.
Αλλα οταν ο τελευταιος ΞΕΚΑΘΑΡΑ λεει ειναι ανατολιτης και οταν τον χωρισε δεν το δεχτηκε,οταν εχει καταδικαστει και σε φυλακιση για κακοποιηση της γυναικας του και μαλιστα την απειλησε με το οπλο του..εσυ λες οτι δεν ειναι γυναικοκτονος;Οτι δηλαδη το οτι θεωρει οτι η γυναικα δενε χει δικαιωμα να τον χωριζει δεν ΠΑΙΖΕΙ στο καδρο;
ΟΧΙ;
AΦΩΝΗ !!!!!!!!!!!!!

Και ξαναλεω,εδω ,μιλαμε ΓΕΝΙΚΑ για τον ορο γυναικοκτονια.Κατι επι αυτου θα πεις;Τα ψυχιατρικα αστα για τους δικηγορους των κτηνων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παραθέτω κάποιες απόψεις που μόλις διάβασα εδώ:

«Δεν πιστεύω ότι γίνονται πιο συχνά γυναικοκτονίες απ’ ότι παλιότερα. Απλά τώρα το μαθαίνουμε πιο γρήγορα. Το μαθαίνουμε αμέσως γιατί οι γυναίκες έχουν μάθει να αντιδρούν, να επαναστατούν, να προσπαθήσουν να ανακτήσουν το “εγώ” τους, να είναι αυτόνομες υπάρξεις κι όχι κτήματα κάποιου ανθρώπου. Οι γυναικοκτονίες κι η ενδοοικογενειακή βία στην Ελλάδα υπήρχαν πάντα»

«γιατί στην Ελλάδα είμαστε γιδοβοσκοί, δεν είμαστε κοινωνία, είμαστε φυλή. Οι άνθρωποι ζούσαν στα χωριά, σ’ ένα δωμάτιο όλοι. Όλοι έκαναν ό,τι έκαναν με τους άλλους κι ο άρχοντας πατέρας-αφέντης ήταν ο κτηματίας. Όπως είχε τα ζώα του είχε και τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Ήταν κτήματά του, δεν υπήρχε κανένας έρωτας. Και τώρα αυτός που σκοτώνει και λέει “τη σκότωσα γιατί ήμουν ερωτευμένος και δεν μπορούσα μακριά της” ,είναι βλακείες. Δεν υπάρχει έρωτας, υπάρχει κτήση».

«Δεν είμαστε κοινωνία, είναι φυλή. Είμαστε “εγώ κι η οικογένειά μου να είμαστε καλά κι όλοι οι άλλοι να πάνε να…”. Δεν περάσαμε Διαφωτισμό, το “Liberté, Égalité, Fraternité (Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφοσύνη)” δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Κρατάμε το σπίτι μας καθαρό και πετάμε τα σκουπίδια μας από το παράθυρο, γιατί δεν μας ενδιαφέρει τί θα γίνει στον δρόμο. Μας ενδιαφέρει εμείς να είμαστε καλά. Και το “εμείς” πηγαίνοντας στο θέμα μας είναι “εγώ ο αφέντης να έχω τα πράγματα υπό έλεγχο. Το παιδί μου θα είναι η συνέχειά μου, η κόρη μου θα είναι η συνέχειά μου και επειδή θα είναι και παιδί μου το κάνω κι ό,τι θέλω – ό,τι πάει να πει αυτό που λέω -, η γυναίκα μου είναι γυναίκα μου και είναι δικιά μου και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει γιατί αν φύγει θα μπει στο χώμα. Τελείωσε! Είναι δικιά μου” . Δεν υπάρχει έρωτας, είναι μόνο κτήση. Ο έρωτας είναι κάτι άλλο για μένα. Είμαστε τριτοκοσμικοί και στην Τουρκία έχει πολλούς σαν εμάς, είμαστε το Ιράν της Ευρώπης ως γνωστόν αλλά ας μην πάμε σ’ αυτό το κομμάτι».

:ermm:

ΑΥΤΟ.ΑΚΡΙΒΩΣ!

Αντρας το ποσταρε ναι;Σε αυτον τα πυρα παρακαλω!Πληηηηηηζ,πληηζ!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
.Ήταν κτήματά του, δεν υπήρχε κανένας έρωτας. Και τώρα αυτός που σκοτώνει και λέει “τη σκότωσα γιατί ήμουν ερωτευμένος και δεν μπορούσα μακριά της” ,είναι βλακείες. Δεν υπάρχει έρωτας, υπάρχει κτήση».
Υπάρχει και ο πραγματικός έρωτας που μπορεί να σε οδηγήσει σε ακραίες καταστάσεις ..
Οποίος αγάπησε έστω και λίγο πραγματικά μπορεί να αντιληφθεί τι μπορεί να κάνει όλο αυτό στο μυαλό ενός άνθρωπο που θέλει ένα πολύ μικρό ΕΠΙΠΛΕΟΝ ερέθισμα για να θολώσει και να ενεργήσει εν βρασμό ..
” . Δεν υπάρχει έρωτας, είναι μόνο κτήση. Ο έρωτας είναι κάτι άλλο για μένα
Ακριβώς ...όταν μιλάμε για καθαρό έρωτα δεν χωρά καμία άλλη κτητικοτητα ...

Ειναι και η άλλη πλευρά όλου αυτού και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με βία ,υποταγή ,υποτίμηση κ.α.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το αρθρο που εβαλες πριν στα αγγλικα ακριβως αυτο λεει.Γυναικοκτονια ΛΟΓΩ ΦΥΛΟΥ.ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΜΙΣΟΥΣ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.

Πιο νιανιά δεν μπορω να το κανω.

Η πηγή στο 1ο ποστ με τον ορισμό είδες οτι είναι απο wikipedia? να επαναλάβω οτι δεν λέω δικά μου
πράγματα? -- δεν λέω δικά μου πράγματα --

Αυτο υπαρχει μονο στο δικο σου το μυαλο.
ναι ε? θα πρέπει να δεχτώ οτι τα λέω εγώ? :P

Που ξερεις ειμαι εγκω.gif
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς ...όταν μιλάμε για καθαρό έρωτα δεν χωρά καμία άλλη κτητικοτητα ...

Ειναι και η άλλη πλευρά όλου αυτού και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με βία ,υποταγή ,υποτίμηση κ.α.
Αυτό. Αυτός που είναι αληθινά ερωτευμένος ποτέ δεν θεωρεί τον άλλον κτήμα του. Ειδάλλως μιλάμε για καψούρα, καύλα ή όπως αλλιώς θες πες το. Ο έρωτας είναι (για εμένα) το ανώτατο συναίσθημα και δεν πρέπει να τον ξεφτυλίζουμε μπερδεύοντάς τον με τέτοια κατώτερα συναισθήματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω μιλαω γενικα για τον ορο γυναικοκτονια.Τωρα για ποια ψυχιατρικη γνωματευση μου μιλας δεν ξερω,μαλλον ακους τους δικηγορους τον γυναικοκτονων.
Αλλα οταν ο τελευταιος ΞΕΚΑΘΑΡΑ λεει ειναι ανατολιτης και οταν τον χωρισε δεν το δεχτηκε,οταν εχει καταδικαστει και σε φυλακιση για κακοποιηση της γυναικας του και μαλιστα την απειλησε με το οπλο του..εσυ λες οτι δεν ειναι γυναικοκτονος;Οτι δηλαδη το οτι θεωρει οτι η γυναικα δενε χει δικαιωμα να τον χωριζει δεν ΠΑΙΖΕΙ στο καδρο;
ΟΧΙ;
AΦΩΝΗ !!!!!!!!!!!!!

Και ξαναλεω,εδω ,μιλαμε ΓΕΝΙΚΑ για τον ορο γυναικοκτονια.Κατι επι αυτου θα πεις;Τα ψυχιατρικα αστα για τους δικηγορους των κτηνων.
Γενικά δεν μιλάς όταν φωτογραφίζεις δράστη που δεν έχει προλάβει ακόμα το δικαστήριο να βγάλει απόφαση και όταν φυσικά εθελοτυφλεις ή υποτιμάς ψυχιατρικές γνωματεύσεις που τις έφεραν στο φως οι συγγενείς της κοπέλας που δολοφονήθηκε για να αποδείξουν ότι Παρ όλο που υπήρχαν καταγγελίες από αυτούς για παραβατικές συμπεριφορές , παρόλο που ο τύπος έπρεπε να λαμβάνει αγωγή και να νοσηλεύεται κυκλοφορούσε ελεύθερος ..
Φασκεις και αντιφασκεις συνέχεια και οπότε σε βολεύει για το πώς πρέπει να εξελίσσεται μια συζήτηση και ποια επιχειρήματα πρέπει να χρησιμοποιούνται 😉

Ποιο πάνω κατηγορισες μέλος ότι δεν απαντα ξεκάθαρα γιατί αποφεύγει ή δεν μπορεί κάτι που έρχεσαι και το κάνεις τώρα εσύ ..
Άλλη μια συμπεριφορά που δεν μπορεί να τεκμηριώσει την άποψη σου λοιπόν ..

Δεν ρώτησα να μου απαντήσεις για ποια στοιχεία βλέπεις εσύ και ακυρώνεις όλα τα άλλα με την αστεία δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν ..

Ρώτησα ποιο ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ θα ικανοποιηθεί αν έρθουμε όλοι εμείς και παραβλέψουμε όλα τα στοιχεία και πούμε ναι στην γυνοκτονια πριν ακόμα δεν έχει αποφάσεις η ίδια η δικαιοσύνη ?

Αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό χωρίς επιφωνήματα και χαρακτηρισμούς που παραπέμπουν σε άλλους είδους διαλόγους ίσως μπορούσαμε και όλοι εμείς να καταλάβουμε το μενος που βγάζεις σε όποιον κρατεί μια ουδέτερη στάση και δεν ειναι απόλυτος ..

Αν πάλι δεν μπορείς να απαντήσεις ξεκάθαρα και προσωπικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο ,εγώ τις απαντήσεις μου τις έχω πάρει 🙂
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Για μένα, δεν είναι δυνατόν κάποιος που σκότωσε όχι εν βρασμώ τον/την σύντροφό του να μην μισεί (κι όπου μισεί = δε σέβεται), κατά βάθος, ανθρώπους τουλάχιστον του ίδιου φύλου με αυτό που προτιμάει σεξουαλικά.
Ο Μπάμπης (τυχαίο όνομα) που θα σκοτώσει τη σύντροφό του τη Σούλα, είναι μισογύνης.
Η Μικαέλα που θα σκοτώσει το σύντροφό της τον Εμπεδοκλή, είναι μίσανδρη.
Ο Κίμωνας που θα σκοτώσει το σύντροφό του τον Αχιλλέα, είναι μίσανδρος.
Η Γιώτα που θα σκοτώσει την Καλλιόπη, είναι μισογύνισσα.
Και κατ' επέκταση, όλοι μαζί, είναι γενικότερα μισάνθρωποι.

Οι παραπάνω ανθρωποκτόνοι, αν δεν το έκαναν στους Χ συντρόφους τους, θα το έκαναν στους Y σε μία αντίστοιχη κατάσταση. Oι X απλά έτυχε να 'ναι οι σύντροφοι τους. Κι όπως αν δεν είσαι ευγενικός με τη σερβιτόρα είσαι γενικότερα σκατάνθρωπος, έτσι κι αν δε σέβεσαι το σύντροφο σου, δε σέβεσαι στην πραγματικότητα και τους εν δυνάμει συντρόφους σου.
Το αν και κατά πόσο εκφράζεις με πράξεις αυτή την έλλειψη σεβασμού, στην καθημερινότητα, είναι άλλο θέμα.
Το αν αυτή σου η στάση γίνεται αντιληπτή και επηρεάζει άτομα για τα οποία δε νιώθεις κάποια σεξουαλική έλξη, είναι άλλο θέμα.

Προφανώς το ότι εμπλέκεσαι σεξουαλικά με ένα άτομο ενισχύει το κίνητρό σου για να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά η βάση είναι ίδια, δε σέβεσαι. Και πιθανότατα θα υπάρχουν κι άλλα τέτοια δείγματα στην προσωπικότητα σου, κι άλλες όχι αθώες σκέψεις που περνάνε απ' το μυαλό σου. Απλά με κάποιες παραμέτρους πράττεις, με άλλες όχι.

Υπό αυτό το πρίσμα, ναι, εγώ αποδέχομαι και τον όρο "ανδροκτονία" για τις αντίστοιχες παραμέτρους.
Η τύπισσα που σκοτώνει το σύντροφό της επειδή την απάτησε/παράτησε/οτιδήποτε, είναι ανδροκτόνος.
Όπως και ο γυναικοκτόνος, έτσι και η τύπισσα θεωρεί τον τυπά κτήμα της. Και στις δυο περιπτώσεις τα θύματα δε θα ήταν θύματα αν δεν είχαν το φύλο που είχαν. Και οι δύο φονιάδες πιθανότατα μεγάλωσαν σε ένα τοξικό περιβάλλον και για κάποιο λόγο πιστεύουν ότι μόνο και μόνο επειδή έχουν αυτό το φύλο τα πράγματα θα κυλούν με τον τρόπο που εκείνοι θέλουν και δεν μπορούν να αποδεχτούν κάτι το διαφορετικό.

Το ότι καταλαβαίνω τον όρο "ανδροκτονία" δε σημαίνει όμως ότι θεωρώ και εξίσου χρήσιμο να χρησιμοποιείται στην καθομιλούμενη όσο το "γυναικοκτόνια".
Έχω ξαναδηλώσει ότι βρίσκω χρήσιμο το "γυναικοκτονία" στα πλαίσια "awareness" που λέμε και στο χωριό μου. Και το awareness, προσωπικά, το βρίσκω αναγκαίο γιατί ο Μπάμπης ο γυναικοκτόνος είναι μισογύνης, και ενδεχομένως πολλές γυναίκες με τις οποίες έχει interaction ο Μπάμπης να μην περνάνε/περάσουν καλά.
Γιατί έτσι μεγάλωσε ο Μπάμπης και γιατί πολλοί μεγαλώνουν έτσι. Δε θα γίνουν όλοι κατ' ανάγκη γυναικοκτόνοι Μπάμπηδες, αλλά δεν βοηθάει να τους ανατρέφουμε σε συνθήκες όπου και αυτό είναι μια πιθανή εξέλιξη.

Και δεν το θεωρώ χρήσιμο γιατί στα δικά μου τα μάτια ο "για τις ανδροκτονίες δε λέτε τίποτα" μου θυμίζει τον "για τη μαρφίν δε λέτε τίποτα" και τον "γιατί τώρα είπε ότι βιάστηκε". Και οι παραπάνω, συνήθως, σκοπό έχουν να κατευνάσουν όποιο σούσουρο πάει να γίνει γιατί δε βρίσκουν κάτι το λάθος στην τρέχουσα κατάσταση.

Όπου χρήση όρου αναφέρομαι γενικά στον κοινό λόγο. Το αν νομικά έχει λόγο ύπαρξης ο όποιος όρος άπτεται, well, στους νομικούς.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Υπάρχει ειδική κατηγορία όμως για αυτά τα εγκλήματα και υπάγονται στις φυλετικές διακρίσεις που είναι όρος ομπρέλα και περιλαμβάνει και τις γυναικοκτονίες(όπως την εννοούν την λέξη όσοι την χρησιμοποιούν) και τις ανδροκτονίες(με αντίστοιχο σκεπτικό) και απο όλα. Ένα λογικό σφάλμα που βλέπω προσωπικά στην χρήση του όρου είναι πως αν κάποιος σκοτώσει γυναίκα είναι μισογύνης, και το έγκλημα του έχει με απόλυτη βεβαιότητα κίνητρο που βασίζεται στον φυλετικό ρατσισμό. Προφανώς υπάρχει λογικό άλμα εδώ.
Συμφωνουμε, αλλα κανεις το λαθος να προσπαθεις να βρεις λογικη σε κατι περισσοτερο λειτουργει βασει της φρασης if all you have is a hammer, everything looks like a nail.
Δεν αποδεικνύεται πιστεύω σε όλες τις περιπτώσεις εύκολα αυτό. Σε κάποιες ναι ίσως είναι ξεκάθαρο, αλλά σε άλλες πολύ δύσκολα. Καλό είναι όμως που υπάρχει σαν μέρος του νόμου γιατί όταν διακρίνεται τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να αυξάνεται η ποινή. Κατά τα άλλα σε περιπτώσεις που είναι κάπως θολό το τοπίο, είναι προτιμότερο απλά να αφήνεται στην άκρη το θέμα και να μην αποδίδονται παραπάνω κατηγορίες από όσες είναι αποδείξιμες.
Μπορεις να το αποδειξεις με σιγουρια στις ακραιες περιπτωσεις, απο κει και περα αρχιζει η ερμηνεια που δινει ο καθενας, το οποια καταληγει στην ιδεολογικη κοσμοθεωρια. Για μενα ειναι αρκετο το οτι ο νομος κανει διακριση αναμεσα στο αν οντως ειχες προθεση να κανεις το εγκλημα και οχι πχ κατα λαθος. Το αν εγινε λογω διακρισεων ή οχι, καταρχας θα καταχραστει, κατα δευτερον γιατι να τιμωρεις επιπλεον αυτες τις συμπεριφορες, πως γινεται πιο δικαια αυτη η ποινη?
(επειδη η κουβεντα παει σε κατι πολυ πιο γενικο και αοριστο, αν θες το αφηνουμε)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ποιος ο δικός σου καθαρός λόγος που εθελοτυφλεις σε όλα τα άλλα βασικά στοιχεία των υποθέσεων όπως ψυχιατρικές γνωματεύσεις δραστών που πιστοποιούν την νοσηρότητα όλου αυτού ?
Ο ένας μάλιστα ήταν και με αγωγή που πιστοποιεί ακόμα πιο πολύ ότι δεν ήταν γυναικοκτονια ..

Εγώ να δεχτώ ότι μπορεί να είναι και γυναικοκτονια αλλά αυτό θα γίνει μετά την απόφαση του δικαστηρίου ,δεν θα κάνω τον δικαστή ή τον κηδεμόνα σε υποθέσεις που μιλάω πάντα υποθετικά ..

Εσύ ποια ηθική ικανοποίηση θα λάβεις και ποιο προσωπικό σου γεγονός θα καλυφθεί αν έρθουμε όλοι εδώ μέσα και πούμε ΝΑΙ είναι μόνο γυναικοκτονια και παραβλέπουμε βασικά χαρακτηριστικά όπως είναι Η ΖΗΛΕΙΑ και το ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ που νιώθουν απέναντι στα θύματα τους ?

και εγώ αυτό θέλω να ξέρω στην τελική...

εχουν πάρει φόρα και οπου υπάρχει δολοφονία με θύμα γυναίκα αντί να αποφανθούν οι αρμόδιοι
(τμήμα ανθρωποκτονιών και ψυχολόγοι) και να κάνουν οι ίδιοι, την σχετική ανακοίνωση με τα αίτια,
καταλήγουμε την απόφαση να την παίρνουν τα media και να βαπτίζουν "γυναικοκτονία" όσες περιπτώσεις
θέλουν αυτοί.

εγώ δέχομαι οτι υπάρχουν γυναικοκτονίες (σύμφωνα με 2-3 απο τους 10αδες ορισμούς που διάβαζα
σήμερα οτι έχουν δωθεί σε αυτή την λέξη) όμως πιο είναι το τελικό αποτέλεσμα? να γίνουν πιο
αυστηροί οι νόμοι σε περίπτωση κακοποίησης ή δολοφονίας γυναίκας προκειμένου να ξεριζωθεί οτι
"τρέφει" τέτοιες καταστάσεις?

ΑΥΤΟ θέλω να ξέρω...

όμως αρκετές φορές φταίνε άλλες γυναίκες που κακοποίησαν τον θύτη, όπως λεει εδώ:

https://health4u.gr/psyxiki-ygeia/misoginismos-psihologia-gineka/

δεν είναι λοιπόν μονοπαραγοντική η αιτία πχ πατριαρχικά πρότυπα, είναι και άλλοι λόγοι
που μπορεί να οδηγηθεί κάποιος στο έγκλημα.


νωρίτερα θα εκανα ποστ τι λεει το Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων (EIGE)
https://eige.europa.eu/el/taxonomy/term/1128https://eige.europa.eu/el/taxonomy/term/1128 που
δίνει εναν γενικό ορισμό και απο κάτω ενα κάρο και μάλιστα το γενικεύει σε βαθμό που
κάθε βία απο άντρα σε γυναίκα με αποτέλεσμα την δολοφονία να θεωρείται γυναικοκτονία, δεν ξέρω
που βασίζονται και βγάζουν ολους αυτούς τους ορισμούς, όμως δεν ήθελα να δώσω τροφή στην
πουπουλίνα που πάει να πιαστεί απο κάπου για να περάσει το δικό της σκεπτικό και ετσι έδωσα
τον ορισμό απο το oxford dictionary που είναι επίσης έγκυρη πηγή ειδικά για την Αγγλική
γλώσσα. :sly: :sly: σκοπός μου δεν είναι να δικαιώσω την πουπουλίνα που θέλει να βγεί απο πάνω,
αλλά την αλήθεια πάνω στο θέμα θα την πώ.

Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων (EIGE) βγάζει κάθε βια σε γυναίκα που
οδηγεί σε δολοφονία σαν γυναικοκτονία!
σωστό ή λάθος αυτό λεει και διαβάστε και κρίνετε
μόνοι σας.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εγώ αυτό θέλω να ξέρω στην τελική...

εχουν πάρει φόρα και οπου υπάρχει δολοφονία με θύμα γυναίκα αντί να αποφανθούν οι αρμόδιοι
(τμήμα ανθρωποκτονιών και ψυχολόγοι) και να κάνουν οι ίδιοι, την σχετική ανακοίνωση με τα αίτια,
καταλήγουμε την απόφαση να την παίρνουν τα media και να βαπτίζουν "γυναικοκτονία" όσες περιπτώσεις
θέλουν αυτοί.

εγώ δέχομαι οτι υπάρχουν γυναικοκτονίες (σύμφωνα με 2-3 απο τους 10αδες ορισμούς που διάβαζα
σήμερα οτι έχουν δωθεί σε αυτή την λέξη) όμως πιο είναι το τελικό αποτέλεσμα? να γίνουν πιο
αυστηροί οι νόμοι σε περίπτωση κακοποίησης ή δολοφονίας γυναίκας προκειμένου να ξεριζωθεί οτι
"τρέφει" τέτοιες καταστάσεις?

ΑΥΤΟ θέλω να ξέρω...

όμως αρκετές φορές φταίνε άλλες γυναίκες που κακοποίησαν τον θύτη, όπως λεει εδώ:

https://health4u.gr/psyxiki-ygeia/misoginismos-psihologia-gineka/

δεν είναι λοιπόν μονοπαραγοντική η αιτία πχ πατριαρχικά πρότυπα, είναι και άλλοι λόγοι
που μπορεί να οδηγηθεί κάποιος στο έγκλημα.


νωρίτερα θα εκανα ποστ τι λεει το Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων (EIGE)
https://eige.europa.eu/el/taxonomy/term/1128https://eige.europa.eu/el/taxonomy/term/1128 που
δίνει εναν γενικό ορισμό και απο κάτω ενα κάρο και μάλιστα το γενικεύει σε βαθμό που
κάθε βία απο άντρα σε γυναίκα με αποτέλεσμα την δολοφονία να θεωρείται γυναικοκτονία, δεν ξέρω
που βασίζονται και βγάζουν ολους αυτούς τους ορισμούς, όμως δεν ήθελα να δώσω τροφή στην
πουπουλίνα που πάει να πιαστεί απο κάπου για να περάσει το δικό της σκεπτικό και ετσι έδωσα
τον ορισμό απο το oxford dictionary που είναι επίσης έγκυρη πηγή ειδικά για την Αγγλική
γλώσσα. :sly: :sly: σκοπός μου δεν είναι να δικαιώσω την πουπουλίνα που θέλει να βγεί απο πάνω,
αλλά την αλήθεια πάνω στο θέμα θα την πώ.

Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων (EIGE) βγάζει κάθε βια σε γυναίκα που
οδηγεί σε δολοφονία σαν γυναικοκτονία!
σωστό ή λάθος αυτό λεει και διαβάστε και κρίνετε
μόνοι σας.
Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε 🙂

Όπως βλέπεις δεν θα μάθεις ποτέ γιατί όλη αυτή η αδικαιολόγητη και γεμάτη μένος συμπεριφορά δεν έχει το θάρρος να απαντηθεί με το καθαρό προσωπικό κίνητρο του κάθε ανθρώπου και πάλι γίνονται αναφορές σε τρίτους και εξωγενής παράγοντες αποφεύγοντας έτσι να εκθέσουν ποιο τραυματικό προσωπικό γεγονός τους οδήγησε σε όλο αυτό .
Ει άι βέβαια καθαρό δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να μην θέλει να παρουσιάσει μια τέτοια δύσκολη προσωπική πλευρά αλλά εχει δικαίωμα και όποιος λαμβάνει το μένος- απωθημένο που πηγάζει από αυτό να αντιδρά .

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνεται "διάλογος " με ανθρώπους που για εμένα όλο αυτό κρύβει προσωπικά δύσκολα παιδικά βιώματα αλλά δυστηχως δεν έχουν βρει το θάρρος να αναγνωρίσουν τι πραγματικά τους συμβαίνει και έχουν βρει διέξοδο στο να το εξωτερικευουν με πολύ λάθος τρόπο όλη αυτή την καταπίεση και ίσως την υποβάθμιση που δέχτηκαν κάποτε είτε αυτοί ήταν από γονείς είτε από κάποιον σύντροφο...

Κανένας άνθρωπος είτε είναι άντρας είτε ειναι γυναίκα που έχει μεγαλώσει σε ένα υγιές και ασφαλές οικογενειακό περιβάλλον ,που οι γονείς του είχαν τον απαιτούμενο σεβασμό ο ένας για τον άλλον ,που δεν κυριαρχούσε η κτητικότητα ακόμα και στο θέμα του έρωτα και της αγάπης,που δεν δέχτηκαν ποτέ στην ζωή τους βία είτε λεκτική είτε σωματική μεγαλώνοντας υιοθετεί τόσο ακραίες και απόλυτες απόψεις .
Όλες αυτές οι συμπεριφορές έχουν πολύ βαθιές ρίζες και δυστηχως χωρίς την κατάλληλη βοήθεια ούτε τα ίδια τα άτομα αντιλαμβάνονται πόσο τους έχουν δηλητηρίαση την ζωή τους αλλά και τον λόγο τους απέναντι σε άλλους ανθρώπους που ταλαντεύονται σε διάφορες απόψεις μέχρι να που οι ΕΙΔΙΚΟΙ τι ισχύει τελικά ...

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που άλλοι άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι είναι γυναικοκτονια ,είναι πολύ πιο προσιτοί σε ένα διάλογο πολιτισμένο χωρίς χαρακτηρισμούς, εμπάθειες και πολλά άλλα χαρακτηριστικά .

Ας αρκεστουμε σε αυτούς που είναι ικανοί να υποστηρίξουν την άποψη τους και μάλιστα ο τρόπος που την διατυπώνουν είναι ικανός να σε κάνει να σκεφτείς ποια από τις ς δύο απόψεις σου είναι περισσότερο βάσιμη 😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top