Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η υποκρισία όλων μας εδώ και πολλές δεκαετίες είναι ότι ξέρουμε το είδος των σκουπιδιών αλλά αρκεί να μην τύχει ...σε μας, τους ξεχωριστούς, τους τέλειους, τους έτσι και αλλιώς. Έτσι δεν λέμε πάντα; :)
Πάντα και σε όλους τους τομείς

Ένα big YES από εμένα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Μεγάλο έγκλημα συνέβη για εμένα από την Τουρκία. Η ιστορία της 17χρονης ιρανής Μόνας σοκάρει. Την πάντρεψαν με το ζόρι στα 12 της, έγινε θύμα σκληρής ενδοοικογενειακής βίας, πήρε την μεγάλη απόφαση να το σκάσει, να διαφύγει στη Τουρκία για να γλιτώσει. Την έφεραν πίσω ο πατέρας της και ο αδερφός της με το έτσι θέλω και συμμετείχαν μαζί στο φόνο της. Για εμένα η Τουρκία φέρει ευθύνη, αυτή η χώρα δεν έχει πόλεμο, εφόσον είναι ασφαλής χώρα δεν δικαιολογείται να μη προστατεύει τέτοιους ανθρώπους που γλιτώνουν από τέτοιες καταστροφικές μοίρες που ορίζουν οι κοινωνίες τους και το Ισλάμ. Τόσο η Ευρώπη όσο και η και καλά φιλοευρωπαϊκή προοδευτική Τουρκία πρέπει να είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένες απέναντι στο δράμα ιδίως των γυναικόπαιδων.

Αυτά θέλουμε για την Ευρώπη; Καμαρώστε

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.

H φράση σκότωσε στο ξύλο εδώ είναι κυριολεκτικά. Κρίμα τη γυναίκα.
Γιατί ρε φίλε; Πάλι τα ίδια; :/:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Καινουργια γυναικοκτονια.Μην ξεχνιομαστε κιολλας.....την σκοτωσε στο ξυλο και ελεγε οτι χτυπησε.

 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
H 258η από το 2010 και μετά
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.

H φράση σκότωσε στο ξύλο εδώ είναι κυριολεκτικά. Κρίμα τη γυναίκα.
Γιατί ρε φίλε; Πάλι τα ίδια; :/:
εΡχΟνΤαΙ οΙ ξΕνΟι κΑι μΟλΥνΟυΝ τΟ πΟλΙτΙσΜο μΑς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Καινουργια γυναικοκτονια.Μην ξεχνιομαστε κιολλας.....την σκοτωσε στο ξυλο και ελεγε οτι χτυπησε.


Σημασία έχει ότι μετά από μια τέτοια είδηση, η κενωνία αλλάζει πλευρό στον ύπνο. :|
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.Θα ήθελα πολύ να απαντήσω στην ερώτηση που τέθηκε στο Poll.Για εμένα,θεωρώ ότι δεν υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών,απλά έχουμε μείνει 100 χρόνια πίσω.Με λίγα λόγια, λίγα βήματα έχουν γίνει ώστε η γυναίκα να θεωρείται ανεξάρτητη προσωπικότητα που δε χρειάζεται τον άντρα για να ορθοποδήσει και να μη σεξουαλικοποιείται το σώμα της μόνιμα.Αλλά δυστυχώς δε βοηθάει και η κοινωνία πολύ.Θα φανεί να κινδυνολογώ αλλά δε γίνεται να ακούγεται μουσική από παιδιά 12-13-14 χρονών,που ακόμα διαμορφώνουν προσωπικότητα,του στυλ

"Είμαι εγωιστής τη θέλω μόνο δική μου" -FY
Εδώ ένα παιδάκι στην εφηβεία άνετα μπορεί να σκεφτεί ότι του ανήκει η γυναίκα που έχει.Και αν εκείνη αποφασίσει να φύγει,τότε ξέρετε.
"Είναι gigi,αυτός ο κώλος πρέπει να κοστίζει,οι φίλες της σαν πόρνες είναι easy,αυτή η σκύλα κάθεται μαζί μου, αυτήν την σκύλα ποίος να την αγγίξει "
"Μπήκα μια φορά και θέλει πάλι, θέλει μόνο εμένα θέλω κιάλλη"-Leaderbrain
Κλασικά αναφορές περί ευκολίας,περί κώλου.Και μετά το κλασικό,αυτή θέλει εμένα εγώ θέλω κι άλλη γιατί ξέρω γω,είμαι άντρας και μπορώ να γουστάρω όσες θέλω;
"Είσαι μία κούκλα (Είσαι μία κούκλα) Θέλεις να σου μάθω όλο το Kama Sutra (Kama Sutra) Ο κώλος σου έχει κοκκινίσει απ' τα χαστούκια (Παλιοτσούλα) Γουστάρεις να σου δίνω μπάτσες μες τα μούτρα (Uh, uh)"-Bossikan-Light
Εδώ ένα παιδί στην εφηβεία ακόμα δεν έχει καταλάβει τι εστί σεξ και τι εστί kinkiness,με αποτέλεσμα να παρεξηγήσει όλα τα προηγούμενα.
Για να μην παρεξηγηθώ,οκ,να βγαίνει τέτοια μουσική αλλά αυτός ο στίχος δε νομίζω οτι βοηθάει και πολύ την κατάσταση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Yπαρχει λαθος για την Ανδραβιδα,ΔΕΝ το εκανε ο πατερας,αλλα αλλος και μαλλον ειναι ο σπιτονοικοκυρης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Πολυ καιρος μεχρι την νεα γυναικοκτονια,μπας και ξεφυγει καμια...

Θρήνος στην Καβάλα: Το κίνητρο της άγριας δολοφονίας της 43χρονης – Νέες πληροφορίες

Οικογενειακή τραγωδία στις Πηγές Νέστου στην Καβάλα. Η νέα γυναικοκτονία σοκάρει την τοπική κοινωνία. Ο 50χρονος σκότωσε την 43χρονη μέσα στο φαρμακείο και στη συνέχεια κάλεσε την αστυνομία.


Σύμφωνα με πληροφορίες του enikos.gr, το κίνητρο του φονικού είναι ότι πρόσφατα η 43χρονη του είχε ζητήσει να χωρίσουν, κάτι που δεν έβρισκε σύμφωνο τον 50χρονο άνδρα και αντιδρούσε έντονα. Τα πρώτα στοιχεία κάνουν λόγο για παθολογική ζήλεια του 50χρονου.


Το ζευγάρι είχε δύο παιδιά.

Το χρονικό της τραγωδίας

Ο δράστης αυτοτραυματίστηκε με μαχαίρι στον λαιμό και στο σώμα και νοσηλεύεται φρουρούμενος στο νοσοκομείο Καβάλας.


Όπως μετέδωσε νωρίτερα το enikos.gr, όλα συνέβησαν χθες το απόγευμα όταν ο άνδρας πήγε στο φαρμακείο της εν διαστάσει συζύγου του. Την οδήγησε με την βία στο κουζινάκι που βρίσκεται στο πίσω μέρος του φαρμακείου και εκεί την σκότωσε. Στο κουζινάκι υπάρχει και ένα κρεβάτι που χρησιμοποιούσε η γυναίκα για να ξεκουράζεται στις εφημερίες. Σε αυτό το κρεβάτι την βρήκαν νεκρή οι αστυνομικοί που έσπευσαν στο σημείο.

Την αστυνομία για την άγρια δολοφονία ενημέρωσε ο ίδιος ο δράστης, ο οποίος είπε “έκανα κακό στην γυναίκα μου και τραυματίστηκα και ο ίδιος”.
Ο θάνατος της 43χρονης ήταν ασφυκτικός και αναμένεται η νεκροψία – νεκροτομή για να διευκρινιστεί αν την στραγγάλισε ή αν της έφραξε το στόμα και την μύτη.


Οποιος ξαναπει οτι δεν χρειαζεται να υφισταται ο ορος γυναικοκτονια,να αυτομουτζωθει και μετα να αυτοκαταστραφει.
ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΑ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ακολούθησε τις συμβουλές του Μπαλάσκα ότι αν πει ότι το έκανε εν βρασμώ θα κάτσει μέσα 3 χρόνια.
Υπενθυμίζεται ότι το πρωί της Παρασκευής ο συνδικαλιστής της Ελληνικής Αστυνομίας ήταν καλεσμένος στο Mega με αφορμή την ομολογία του Μπάμπη Αναγνωστόπουλου. Εκεί υποστήριξε ότι αν ο 32χρονος είχε πάρει τηλέφωνο την αστυνομία μετά την πράξη του μπορεί να καθόταν στη φυλακή λιγότερο από πέντε χρόνια, γιατί το έγκλημα θα θεωρείτο εν βρασμώ ψυχής

Ευχαριστούμε κύριε Μπαλάσκα για τις συμβουλές.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.

Νομίζω ότι κάθε μήνα κάπου 2-3 γυναίκες δολοφονούνται. Κάτι δεν πάει καλά. :no:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
O δολοφόνος λένε ότι είχε σπάσει τα γυαλιά με μπουνιά στο πρόσωπο πρώην συντρόφου του πάνω σε καβγά όταν την έσυρε έξω από το αμάξι για να συζητήσουν πολιτισμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι ακριβώς βρίσκουν οι γυναίκες σε τέτοια αρρωστημένα άτομα; Τελικά η σεξουαλική πείνα και η χαζομάρα τυφλώνει με ολέθρια αποτελέσματα. Κρίμα. Σαν να υπνοτίζονται από τις ερωτικές συμπεριφορές τέτοιων υποκείμενων. Λυπάμαι τα θύματα αλλά ρε παιδί μου, να βράσω τα πρότυπα ανδρών που κυκλοφορούν εκεί έξω που καταφέρνουν να ρίχνουν τις γυναίκες τόσο εύκολα, τις πείθουν και τους ερωτεύονται σε βαθμό ψύχωσης και στον πρώτο καυγά τις σαπίζουν στο ξύλο μετά. Πραγματικά απορώ. Μπορεί η επιστήμη να μας δώσει απάντηση για την ανθρώπινη ψυχολογία απέναντι στην σεξουαλική έλξη ενός ψυχάκια; Γιατί ένας φυσιολογικός άνδρας που σέβεται μια γυναίκα να θεωρείται συνήθως ξενέρωτος, βαρετός και καλό παιδί; Γιατί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O δολοφόνος λένε ότι είχε σπάσει τα γυαλιά με μπουνιά στο πρόσωπο πρώην συντρόφου του πάνω σε καβγά όταν την έσυρε έξω από το αμάξι για να συζητήσουν πολιτισμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι ακριβώς βρίσκουν οι γυναίκες σε τέτοια αρρωστημένα άτομα; Τελικά η σεξουαλική πείνα και η χαζομάρα τυφλώνει με ολέθρια αποτελέσματα. Κρίμα. Σαν να υπνοτίζονται από τις ερωτικές συμπεριφορές τέτοιων υποκείμενων. Λυπάμαι τα θύματα αλλά ρε παιδί μου, να βράσω τα πρότυπα ανδρών που κυκλοφορούν εκεί έξω που καταφέρνουν να ρίχνουν τις γυναίκες τόσο εύκολα, τις πείθουν και τους ερωτεύονται σε βαθμό ψύχωσης και στον πρώτο καυγά τις σαπίζουν στο ξύλο μετά. Πραγματικά απορώ. Μπορεί η επιστήμη να μας δώσει απάντηση για την ανθρώπινη ψυχολογία απέναντι στην σεξουαλική έλξη ενός ψυχάκια; Γιατί ένας φυσιολογικός άνδρας που σέβεται μια γυναίκα να θεωρείται συνήθως ξενέρωτος, βαρετός και καλό παιδί; Γιατί;
Ο συγκεκριμενος ειχε θεματα και οπως παντα η γυναικα φοβοταν ...
Καμια προστασια ...
Παλι θεματα και παλι η πολιτεια απων ..

Γυναικοκτονιες πολλες αλλα παντα ολοι εμεις στο ιδιο εργο θεατες γιατι φτασαμε σε αυτο ...

Το γιατι ειναι γνωστο πλεον ,η λυση αργεί
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Δεν το δέχομαι ότι μια γυναίκα φοβάται το 2022, όταν είναι δυναμική, φτιάχνει τη ζωή της και μπορεί να βιοπορίζεται. Το πρόβλημα ξεκινάει από το είδος Μπάμπηδων που πάνε και τα φτιάχνουν. Αυτό δεν έχει να κάνει με φόβο. Το υποκείμενο φαίνεται από την πρώτη βδομάδα. Όχι όταν πέσει η πρώτη μπουνιά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο δυναμισμος μιας γυναικας δεν ειναι ικανος να την προστατευει οταν αυτος που την απειλη παρα τις καταγγελειες της γινεται η σκια της και με την πρωτη ευκαιρια ξερει οτι θα την σκοτωσει ..

Ειχε δυναμισμο η συγκεκριμενη και μαλιστα φανηκε σε αλλα θεματα ..
Οπως ηταν και μητερα 2 παιδιων και φοβοταν ΚΑΙ γι αυτα ..
Παραγοντας που καταπατα τον οποιο δυναμισμο θελουν να βλεπουν καποιοι ...



Αν παλι εδω ειχε επεμβει η πολιτεια με τους νομους που πρεπει να αλλάξουν επιτελους, οταν ενας ανθρωπος κανει καταγγελεια για τετοια περιστατικα ,τοτε θα μπορουσαμε να μιλησουμε για το τι δεχεται καποιος ή οχι ..

Μεχρι τοτε απλα σιωπη και καμια παραμικρη ευθυνη σε οποιαδηποτε γυναικα λαμβανει τετοιες συμπεριφορες ..

Ο δυναμισμος φανταζει μικροσκοπικος μπροστα στο μεχρι τωρα συστημα...;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Τι ακριβώς φοβάται; :hmm: Μα εδώ σου λέει ότι ήταν απλή σύντροφος. Περίμενε να φάει τη μπουνιά για να δει ότι ο τύπος ήταν για το ψυχιατρείο; Η εμμονή δεν φαίνεται αμέσως; Νομίζω φαίνεται στη συμπεριφορά κάποιου για το πως ορίζει τη σχέση ή λειτουργεί στο σεξ με κυνικό τρόπο. Πολλοί γουστάρουν το σεξ που αναδεικνύει φετίχ και βίτσια, άσχετα αν κρύβουν ανωμαλάρες από πίσω. ;) Μην το παίζουμε τόσο ηθικιστές ξαφνικά το 2022.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορεί η επιστήμη να μας δώσει απάντηση;
ΑΝ θελήσεις να διαβάσεις τι λέει η επιστήμη, θα καταλάβεις. Αν όχι, θα συνεχίσεις τα σεξιστικά παραλληρήματα ότι οι γυναίκες είναι χαζές και πεινασμένες από σεξ και γι' αυτό μπαίνουν σ' αυτές τις σχέσεις.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top