Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Καλά, για εμένα ο γυναικοκτόνος είναι δολοφόνος και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος. Δεν έχει παραπάνω αξία το ένα φύλο από το άλλο. Τέλος πάντων, δεν θέλω να το πάω εκεί, γιατί δεν είναι αυτό το θέμα μου.
Το θέμα μου είναι όλα τα άλλα που γράφεις, στα οποία συμφωνώ. Πιστεύω ότι πρέπει να αυξηθούν οι τιμωρίες, γενικότερα κιόλας. Οι δυτικές κοινωνίες έχουν γίνει πολύ λάιτ, παπαγαλίζοντας συνέχεια τις θεωρίες περί σωφρονισμού και όχι τιμωρίας (κανένας σωφρονισμός δεν γίνεται) οι εγκληματίες όμως καθόλου και αυτό που πρέπει να μας νοιάζει στην τελική είναι η ασφάλεια του νομοταγούς πολίτη και όχι το πως θα σωφρονιστεί ένας στυγνός εγκληματίας, που αποτελεί απειλή για την κοινωνία. Έχουμε δει ότι όποιος μπαίνει μέσα βγαίνει χειρότερος. Το θέμα είναι να μας διασφαλίζει ο νόμος ότι όταν μπαίνει δεν θα ξαναβγαίνει, όταν μιλάμε για δολοφονία, βιασμό, παιδεραστία κ.λπ.
Είναι και άλλα θέματα, όπως το προφίλ του ατόμου που κατηγορείται. Βλέπουμε συχνά κάποιον απλώς να παίρνει τον δικηγόρο με τις καλύτερες διασυνδέσεις (Κούγιας) και να την σκαπουλάρει. Δεν είναι κατάσταση αυτό, αλλά το σύστημα είναι τόσο διαβρωμένο, που δεν ξέρω πως μπορεί να αλλάξει. Τέλος, για την αστυνομία που λέτε, οι αστυνόμοι αμείβονται πολύ λίγο για αυτό που κάνουν και δυστυχώς κάποιοι από αυτούς κατευθύνονται αλλού για εισόδημα. Επίσης, το όργανο της τάξης πρέπει να έχει μεγαλύτερη δικαιοδοσία από αυτή που έχει τώρα (και όχι να μιλάμε συνέχεια για περιστατικά αστυνομικής βίας) και να εκπαιδεύεται σωστότερα. Έχουμε να κάνουμε με οργανωμένο έγκλημα, πάρα πολλές συμμορίες που οπλοφορούν και σκοτώνουν για πλάκα, αποτελεί προδοσία κατά του λαού να ζητάνε λιγότερη εξουσία στην αστυνομία. Ποιος θα μας προστατέψει μετά;
Συμφωνώ απολύτως εκτός από την Γυναικοκτονια ...δεν είναι απλή δολοφονία...για μένα αγγίζει τα όρια της παράνοιας.. είναι αρρωστημένοι όλοι οι άντρες που διενεργούν μια τέτοια πράξη ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Βρέθηκε ο θύτης και δεν είναι καθόλου μετανιωμένος. Οπως έγραψα και χθές θλιβεροί άνθρωποι που δεν μπορούν να ξεπεράσουν εναν χωρισμό. Είναι τραγικό. Να μην σε θέλει η άλλη ή να σε κακοποιεί συναισθηματικά με ότι και αν αυτο συνεπάγεται και εσυ να κάθεσαι κολημένος ή κολημένη μαζί του επειδή σου δίνει μια συντρόφικοτητα και ένα σέξ.

Ποτέ να μην δέχεσαι να είσαι με κάποιον ή κάποια που σου κάνει τέτοια. Ξέγραψε τους επιτόπου και συνέχισε τη ζωή σου ήρεμα και ωραία. Απο το να κάθεσαι και να ακούς τη παπαριά του καθενός ή της καθεμίας που δεν θέλουν να αλλάξουν κάτι λάθος. Νόμος. Μην είσαι κοροϊδο.

Στη προκειμένη περίπτωση θεωρώ με αυτα που διάβασα πως υπήρχαν σοβαρά προβλήματα σε αυτή τη σχέση αυτη επέλεξε εναν μανιώδη εγωϊστή που δεν δεχόταν την απόρριψη και ο άλλος καθόταν σε μια σχέση που είχε τελειώσει προ καιρού. Δεν κερατώνει μια γυναίκα στο μπάμ πρέπει να υπάρχουν λόγοι. Έπρεπε να μην υπάρχει σχέση εδω και καιρό.

Einai θέμα κριτηρίων.... ειναι σοβαρό ψυχικό θέμα να φαντάζεσαι οτι ένας άνθρωπος είναι για σένα ενω δεν είναι και σου κάνει ένα καρο μαλακίες πυο σε στεναχωρούν και έχει άδικο. Όταν ξέρεις τι προσφέρεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάθεσαι να δέχεσαι τα "λιγα¨του καθενός... αν θέλει να βελτιωθεί μαζί σου υπάρχει ευκαιρία... αν όχι. Τον αφήνεις και την κάνεις. Απλά τα πράγματα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι θλιβερά.

Φίλε devil, η επαρκία με το ψυγείο παγωτών πάνω στο πεζοδρόμιο είναι γεμάτη τέτοιους "εμένα που με βλέπεις, η άλλη κάθεται σούζα - της λέω δυο φωνήεντα και το βουλώνει". Λες και η άλλη είναι κάτι σαν ζώο. Μετά απορούμε γιατί πολλά πράγματα δεν είναι αυτονόητα και κάτι τέτοιοι άντρες παλαιάς κοπής εργάζονται με εγκληματική αμέλεια πολλές φορές επειδή γενικά οι δουλειές που κάνουν, είναι από σπόντα, χωρίς την απαραίτητη παιδεία, εκπαίδευση ή για να ρίξουν την γκόμενα που δεν τους κάθεται.

Ο τυπάς αυτός θα έλεγε αυτό το άσμα στους αστυνομικούς μάλλον...

Εμένα που με βλέπεις
περπάτησα σε δρόμους
Έξω από τους νόμους

και από τη λογική.


Κατά κάποιο τρόπο πιστεύω ότι η Ελληνική νοοτροπία επηρεάζεται από τη μουσική, καθώς πολλοί άνθρωποι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, χαμηλού κοινωνικού περίγυρου, στο επαγγελματικό περιθώριο της ζωής, ναυάγια της ζωής, κτλ ταυτίζονται με στίχους και τα παίρνουν όλα στα σοβαρά. Όταν ο άλλος είναι κλασικός μαλάκας από τότε που ενηλικιώθηκε, γιατί να μην είναι αρτηριοσκληρωτικός μαλάκας στα 70 του; Αυτό δεν βελτιώνει όσο μεγαλώνει κάποιος.

Η λογική είναι ένα σοβαρό ζητούμενο για την πλειονότητα ανθρώπων της Ελληνικής επαρκίας.

Το οτι αυτός ήταν 71 ετών και τί έκανε η νέα κοπέλα με τον γέρο, πώς και δε σχολιάστηκε;

Νομίζω ότι κάποιες γυναίκες βρίσκουν το λιμάνι τους, μια σταθερότητα (οικονομική, συναισθηματική, ρουτίνας) που δεν τη βρίσκουν με έναν νεότερο που είναι περισσότερο "καθημερινός" λόγω της εργασιακής πίεσης ή απορροφημένος λόγω καριέρας. Επίσης, δεν ξέρουμε με τι τρόπο ο 71χρονος μπορεί να κατάφερε την άτυχη γυναίκα να συνάψουν (ο θεός να το κάνει) σχέση. Πολλές φορές οι γυναίκες λόγω συναισθηματικής υποταγής δεν βλέπουν την πραγματικότητα. Μπλέκουν τη λογική, την ψυχρή αλήθεια, με 2-3 γλυκόλογα. Γενικά είναι μια αρκετά ντροπιαστική πλευρά της Ελληνικής κοινωνίας από άποψη εθιμικής κουλτούρας ανδρών γεννημένους της δεκαετίας του 1950. Ντρέπομαι που είμαι άνδρας και αυτό το είδος υποτίθεται ότι κουβαλάει κάποια σοφία ηλικίας άλλων εποχών. Είναι οι ίδιοι που ισχυρίζονται ότι ένας ομοφυλόφιλος προκύπτει αν κάποιος βιαστεί από άνδρα μικρός (το έχω ακούσει αυτό), ή και οι ίδιοι έχουν και τις μυστικές συναντήσεις τους με νεαρούς άντρες ενώ μπορεί για τα μάτια της κοινωνίας να είναι σοβαροί οικογενειάρχες, του μεροκάματου, που διπλοπαρκάρουν και το αυτοκίνητο σε γωνία στενού δρόμου για να μην μπορεί να περάσει κανείς άλλος. :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Φίλε devil, η επαρκία με το ψυγείο παγωτών πάνω στο πεζοδρόμιο είναι γεμάτη τέτοιους "εμένα που με βλέπεις, η άλλη κάθεται σούζα - της λέω δυο φωνήεντα και το βουλώνει". Λες και η άλλη είναι κάτι σαν ζώο. Μετά απορούμε γιατί πολλά πράγματα δεν είναι αυτονόητα και κάτι τέτοιοι άντρες παλαιάς κοπής εργάζονται με εγκληματική αμέλεια πολλές φορές επειδή γενικά οι δουλειές που κάνουν, είναι από σπόντα, χωρίς την απαραίτητη παιδεία, εκπαίδευση ή για να ρίξουν την γκόμενα που δεν τους κάθεται.

Ο τυπάς αυτός θα έλεγε αυτό το άσμα στους αστυνομικούς μάλλον...

Εμένα που με βλέπεις
περπάτησα σε δρόμους
Έξω από τους νόμους

και από τη λογική.


Κατά κάποιο τρόπο πιστεύω ότι η Ελληνική νοοτροπία επηρεάζεται από τη μουσική, καθώς πολλοί άνθρωποι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, χαμηλού κοινωνικού περίγυρου, στο επαγγελματικό περιθώριο της ζωής, ναυάγια της ζωής, κτλ ταυτίζονται με στίχους και τα παίρνουν όλα στα σοβαρά. Όταν ο άλλος είναι κλασικός μαλάκας από τότε που ενηλικιώθηκε, γιατί να μην είναι αρτηριοσκληρωτικός μαλάκας στα 70 του; Αυτό δεν βελτιώνει όσο μεγαλώνει κάποιος.

Η λογική είναι ένα σοβαρό ζητούμενο για την πλειονότητα ανθρώπων της Ελληνικής επαρκίας.

Δεν είναι μόνο η λογική ειναι και η ατολμία. Ο σύγχρονος άνθρωπος ζει στο κομφορτ ζοουν του δεν θέλει να ρισκάρει και να εξελίσσεται. Οταν εισαι τέτοιος θα βολεύεσαι με ότι σου σερβίρουν.

Οτι τους εξυπηρετεί να σου σερβίρουν.

ξέρεις ποσες σχέσεις κακες υπάρχουν σημερα.... η αλλη ή ο άλλος μένουν με την ελπίδα και τους έχουν στο περίμενε.

Δεν κάθομαι στο περίμενε... αντε γειά.

Τα ιδια και στις δουλειές. Ειναι ανεπίτρεπτο να χεις φτάσεις 35+ να εχεις κάποια εφόδια στα χέρια σου και να κάθεσαι να συζητάς για δουλειές κάτω των 1400-1500/ μήνα.

Κακοποιητικές σχέσεις με φωνές , με τσακωμούς με φασαρίες... δεν θές κούκλα ή κούκλε να είστε λίγο άνθρωποι και να φέρεστε σωστα... εγω έφυγα γειά σας.

Και αναλάμβανεις την ευθυνη να βρεις κάτι καλύτερο. Εγω την γυναικα που δυστυχως δολοφονήθηκε μια χαρα την ειδα εμφανισιακά... πηγε και έμπλεξε με εναν γύφτο ατιμέλητο , ψυχάκια , και με ενα κάρο προβλήματα για ποιο λογο ; και μαλιοστα για 7 χρονια και γέρος κιολας πανω απο 70.

Κάτι προβλημα υπάρχει εδω. Το οποίο δυστυχως έσκασε με τον χειρότερο τρόπο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Πριν κατηγορήσουμε τον 71χρονο, ας σκεφτούμε λίγο σε ποια κοινωνία "αντρώθηκε". Πολλοί άντρες της περιόδου 1950-1960 μεγάλωσαν σε οικογένειες διαλυμένες λόγω φτώχειας. Το κοινωνικό περιβάλλον ήταν μια από τα ίδια, μιζέρια. Η γυναίκα ήταν ένα είδος πλύστρας, και δούλας για το μαγείρεμα της οικογένειας. Τα σεξουαλικά ένστικτα ήταν έντονα αλλά λόγω της θρησκευτικής υποκρισίας γίνονταν όλα στα κρυφά ενώ τα αγόρια (μπορεί να μην είχαν να φάνε) πιέζονταν από τον πατέρα ή τον θείο, να περάσουν "περιοδεύων" από τα μπουρδέλα της εποχής για να νιώσουν άντρες με ό,τι αυτό σήμαινε και εκεί μετά, αποκτούσαν μια άποψη ότι η γυναίκα είναι σεξουαλικό κτήμα, ότι η γυναίκα εφόσον ανοίγει πόδια έτσι εύκολα, αυτοί έχουν το πάνω χέρι του επιβήτορα. Λόγω απουσίας παιδείας που να μαθαίνει τον σεβασμό, την προσωπικότητα, ότι τα προβλήματα πρέπει να τα συζητάμε κτλ, καθώς οι οικογένειες ήταν απασχολημένες με την επιβίωση (χωράφια, χαμαλίκι, μετανάστευση) ή τους διωγμούς λόγω ιδεολογίας (ΚΚΕ), τα παιδιά μάθαιναν μια ειδική κοινωνική παιδεία που δεν αποδέχεται συμβιβασμούς. Ή πιο απλά, τα πράγματα λύνονται με τη σωματική βία αφού ο διάλογος είναι άγνωστη βιωματική συνθήκη. Είναι γενιές ανδρών που μεγάλωσαν σε εποχές όπου η σωματική βία ήταν μια συνθήκη άποψης.

Προσωπικά, ρίχνω μεγαλύτερο ενοχικό μερίδιο ευθύνης σε μια μαζική γενιά ανθρώπων εποχών πριν το 1990 οι οποίοι διαμόρφωσαν τέτοιες εθιμικές συμπεριφορές. Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά το 2023. Η υποκρισία έχει και τα όρια της.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Πώς να εξαφανιστούν ; Ωραίο σενάριο αυτό, αλλά δεν είμαστε Αμερική (κάτι τέτοια τα έχω δει σε ταινίες...). Εδώ πας στο Α.Τ. και σου λένε "μην κάνεις μήνυση για το ένα, μην κάνεις για το άλλο, δε θα βγάλεις άκρη" (ίσως να μη φταίνε κι αυτοί, αυτή "τη γραμμή" έχουν...) και θα φτάσουμε στο σημείο, εμείς ως χώρα, να τις εξαφανίζουν κιόλας ; Πώς, πού ; Να τις κρύβουν σε όρη και βουνά, μέχρι να περάσει ο κίνδυνος ; Και για πόσο ; Δε μου φαίνεται και τόσο εφικτό αυτό που λες. Και όχι μόνο για τα δικά μας δεδομένα.

Εκτός αν εννοείς τις δομές φιλοξενίας για κακοποιημένες γυναίκες. Δεν ξέρω. Ακόμα και εκεί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μπορούν να μείνουν και κατά πόσο προστατευμένες μπορεί να είναι. Και εκεί θα βγαίνουν έξω. Δε θα είναι κλεισμένες, συνεχώς μέσα. Έξω, ποιός θα τις προσέχει ; Θα πηγαίνουν με συνοδεία ; Δε θα πρέπει να επιστρέψουν και στις δουλειές τους ; Όσες απ΄ αυτές δουλεύουν ;

Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουν οι νόμοι και οι διαδικασίες. Αυτό για τη "σκληρή αντιμετώπιση" που λέγαμε...
Ας προσπαθήσουν τουλάχιστον.
Με αλλαγές ονομάτων, χρήματα για αλλαγή περιβάλλοντος κτλπ. Έστω μέχρι να τους μπουζουριαζουν. Βεβαια εάν δεν έχει διαπραχθεί ακόμα κάποιο βαρύ έγκλημα πάλι δεν θα είναι αρκετό γιατί μόλις βγει ο άλλος από την φυλακή πάλι δεν τον αποτρέπει κάτι να πάρει ένα όπλο και να σκοτώσει.

Για αυτό λέω ότι μόνο μια μακροπρόθεσμη λύση μπορεί να βοηθήσει πραγματικά. Τα άλλα θα δουλέψουν ως έναν μικρό βαθμό μόνο και για κάποιες περιπτώσεις πάντα. Εάν ο άλλος έχει σκοπό μετά να αυτοκτονήσει ή είναι πιωμενος καθημερινά, δεν πρόκειται να νοιαστει για καμία ποινή.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι κάποιες γυναίκες βρίσκουν το λιμάνι τους, μια σταθερότητα (οικονομική, συναισθηματική, ρουτίνας) που δεν τη βρίσκουν με έναν νεότερο που είναι περισσότερο "καθημερινός" λόγω της εργασιακής πίεσης ή απορροφημένος λόγω καριέρας. Επίσης, δεν ξέρουμε με τι τρόπο ο 71χρονος μπορεί να κατάφερε την άτυχη γυναίκα να συνάψουν (ο θεός να το κάνει) σχέση. Πολλές φορές οι γυναίκες λόγω συναισθηματικής υποταγής δεν βλέπουν την πραγματικότητα. Μπλέκουν τη λογική, την ψυχρή αλήθεια, με 2-3 γλυκόλογα.
Το πατρικο προτυπο ?
Απουσια αυτου και μετέπειτα αναζητηση για καλυψη αυτου του κενου ?

Συχνο φαινομενο σε τετοιες διαφορες !
Ναι υπαρχουν συναισθηματα και μαλιστα στο βαθμο της αγαπης και του ερωτα εφοσον υποβοσκουν και τετοιες περιπτωσεις ..


Δεν ειναι ολα "λεφτα " αισθηματα οταν υπαρχει διαφορα ηλικιας ..

Αλλωστε τα συμπλεγματα ειναι πολλες φορες υπαίτια με το ειδους του συντροφου που επιλεγουμε ,ακομα και με ενα κακοποιητικο συντροφο μπορει να ειναι επιλογη μας εφοσον πολλοι εχουν μαθει πως ο ερωτας και η αγαπη λαμβανουν χωρα μεσα απο την υποτιμηση τον χλευασμο πολλες φορες και τον υποβιβασμο αξιων ,εφοσον μεγαλωσαν με την πεποιθηση οτι ειναι ο μονο τροπος "για να γινεις ανθρωπος "
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Τον τάιζαν κιόλας.... απλά η άτυχη γυναίκα δυστυχως ανηκει στην κατηγορία όσων γυναικων την βρίσκουν με κακοποιητές σε μια σχέση δεν εξηγειται αλλιώς.

Και οπως λέει και η Μαργαριτα ειναι καθαρα θέμα του πως έχεις μεγαλώσει. Οταν βιώνεις απορριψη στο σπιτι σου ή νομιζεις οτι την βιώνεις αυτα θα βγάζεις στο μέλλον και δεν θα μπορεί ενας ποιοτικός συντροφος να κάτσει μαζι σου γιατι οι ποιοτικοί συντροφοι δεν προσφέρουν τέτοια δεν ειναι μύγες ειναι μέλισσες δίνουν ποιοτικά πράγματα και απαιτουν το ίδιο πίσω.

Συνεισφορά και απο τον αλλον συντροφο... οχι χορηγειες και εκμεταλλεύσεις , και βεβαια οταν βιώσουν κακη συμπεριφορά πχ να ειναι απότομη η άλλη να βριζει να λέει ψέμματα... τη φωνάζουν μια φορά και της λένε με ευγενικο τρόπο οτι αυτά εδω δεν...... αμα καταλαβει καλκώς... στο επομενο ειναι σουτάρισμα με φάλτσο ... ον οφφ οτι συναισθημα υπάρχει και λάντε γειά.

Αρκετα... δεν χρωσταμε σε κανεναν ουτε τα νιάτα ουτε την ενεργεια μας... σε κανεναν που δεν τα εκτιμάει. Όποιος δεν εκτιμάει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά... στείλτε τον να ψάχνεται και ότι του έρθει.

Και στοπ στις κουβεντες περι μαλακομαγνητών ... έχουν κουράσει κοπέλα μου ή κουκλε μου.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Και εγώ όταν το διάβασα σοκαρίστηκα. Τι είδους άνθρωπος μαχαιρώνει μια γυναίκα 200 φορές;
24 γυναικτονιες μόνο το 2023
Μέχρι στιγμής. Ποιος μας διαβεβαιώνει ότι δε θα έχουμε και άλλες έως να ολοκληρωθεί το έτος;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Και εγώ όταν το διάβασα σοκαρίστηκα. Τι είδους άνθρωπος μαχαιρώνει μια γυναίκα 200 φορές;

Μέχρι στιγμής. Ποιος μας διαβεβαιώνει ότι δε θα έχουμε και άλλες έως να ολοκληρωθεί το έτος;
Αυτό το ο δράστης "συνεχίζει να μαχαιρώνει απλά για εκτόνωση, για την ευχαρίστηση του μαχαιρωματος".. Που είπε ο ψυχίατρος είναι το άκρως σοκαριστικό
Τι είδους άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Αυτό το ο δράστης "συνεχίζει να μαχαιρώνει απλά για εκτόνωση, για την ευχαρίστηση του μαχαιρωματος".. Που είπε ο ψυχίατρος είναι το άκρως σοκαριστικό
Τι είδους άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας;
Άστο, απ' όπου και να το πιάσεις είναι τραγικό. Ανακατεύομαι μόνο στη σκέψη του τι έκανε. Όπως το είπες, τι άνθρωποι ζουν ανάμεσά μας...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
FB_IMG_1703165571331.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

Αυτό το ο δράστης "συνεχίζει να μαχαιρώνει απλά για εκτόνωση, για την ευχαρίστηση του μαχαιρωματος".. Που είπε ο ψυχίατρος είναι το άκρως σοκαριστικό
Τι είδους άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας;

Ολικά ασθενείς ηθικής συνείδησης. Έχουν απουσία λογικής που σημαίνει ότι θα πρέπει να ζουν υπό μόνιμη καταστολή συνείδησης. Όμως σε μια κοινωνία ποιος θα αναλάβει το κόστος της υποχρεωτικής χημικής καταστολής συνείδησης ή δημιουργία ασύλων γηπεδικών διαστάσεων, για τέτοιους ανθρώπους; :hmm:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ολα αυτα ειναι αποτελεσμα των beta weak ανδρων οι οποιοι δε μπορουν να τιθασευσουν τα αισθηματα τους. Μεγαλωσαν μεσα στην ελευθεριοτητα, αποτοκο της αποδυναμωσης του πειθαρχημενου πατρικου προτυπου.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Και άλλη απόπειρα υπανθρώπου

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Το Ισλάμ τον μάρανε τον σκουπιδάνθρωπο (αναφέρομαι στα ποσταρίσματα του). Τα ίδια με αυτούς που κράζει είναι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ανούσιο το βρίσκω. Ίσως και δειλό υπό την έννοια οτι βγάζει λίγο νοοτροπία του τύπου : "δεν θα θέλαμε να φαίνεται οτι η υπόλοιπη κοινωνία των καλών ανθρώπων λερώνει τα χέρια της, ενώ μπορούμε να αφήσουμε τα σκουπίδια να εξαλείψουν το ένα το άλλο".

Για ποιον λόγο να μην εγκρινόταν απλά η θανατική ποινή για αυτά τα εγκλήματα;
Το φαίνεσθαι είναι το πρόβλημα ; Εαν ναι, τότε πάλι θα οδηγούμασταν σε κοινωνία που άλλα λέει και άλλα κάνει στην πράξη. Ακριβώς το πρόβλημα που μας έφερε εδώ που είμαστε σήμερα.
λες ; Λογικό ακούγεται. Όμως η επαναφορά της θανατικής ποινής οδηγεί σε απολυταρχικά καθεστώτα. Νομίζω ο Ερντογαν ήθελε κάτι τέτοιο και τον έκραξαν. Τι έγινε αλήθεια, την επανέφερε; Νομίζω σαν ευρωπαϊκή χώρα δεν μπορούμε να το κάνουμε, ενώ το άλλο, που σου λέω, είναι πιο ακίνδυνο. Ναι, όπως το λες, τα σκουπίδια καθαρίζουν τον τόπο, χαχα ,,,, ανακύκλωση, αλλά τι πειράζει; Αυτό τους αξίζει, αυτό παίρνουν. Οι νόμοι των φυλακών έχουν μια ...τσίπα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
λες ; Λογικό ακούγεται. Όμως η επαναφορά της θανατικής ποινής οδηγεί σε απολυταρχικά καθεστώτα. Νομίζω ο Ερντογαν ήθελε κάτι τέτοιο και τον έκραξαν. Τι έγινε αλήθεια, την επανέφερε; Νομίζω σαν ευρωπαϊκή χώρα δεν μπορούμε να το κάνουμε, ενώ το άλλο, που σου λέω, είναι πιο ακίνδυνο. Ναι, όπως το λες, τα σκουπίδια καθαρίζουν τον τόπο, χαχα ,,,, ανακύκλωση, αλλά τι πειράζει; Αυτό τους αξίζει, αυτό παίρνουν. Οι νόμοι των φυλακών έχουν μια ...τσίπα
Κοίτα, θα μιλήσω ανοιχτά και ειλικρινά.
Όταν ακούς οτι ο άλλος ας πούμε είδε μια τυχαία στον δρόμο, του άρεσε, την βίασε και μετά την έκαψε ή την διαμέλησε κτλπ...Δεν θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά περιθώρια να φτιάξει, ακόμα και με τον καλύτερο ψυχολόγο να τον βάλεις να κάνει συνεδρίες για δεκαετίες. Αυτός εαν βγει ποτέ απο την φυλακή θα αποτελεί δημόσιο κίνδυνο, οπότε και σε ένα νορμάλ κράτος, δεν θα έβγαινε και ποτέ απο την φυλακή.

Κατά τα άλλα μάλλον υπάρχει λόγος που η θανατική ποινή καταργήθηκε απο τα περισσότερα κράτη και πρόκειται να καταργηθεί σταδιακά και απο τα υπόλοιπα. Το μόνο θετικό της είναι οτι προσφέρει κάποια ευχαρίστηση, υπό την έννοια της απόδοσης δικαιοσύνης για τους συγγενείς και τους κοντινούς ανθρώπους του θύματος. Απο όσο ξέρω όμως αποτρεπτικά δεν λειτουργεί καθώς οι βιασμοί/γυναικοκτονίες κτλπ. εξακολουθούν να συμβαίνουν(όπως μπορούμε να δούμε και στην Αμερική). Το θέμα είναι οτι ένα κράτος δεν μπορεί να την υιόθετήσει γιατί πηγάζει απο εκδικητική διάθεση. Τους παιδόφιλους/βιαστές κτλπ. τους βάζουν όλους μαζί στις ίδιες πτέρυγες ή σε διαφορετικές φυλακές(π.χ. Κέρκυρας) για να αποφεύγονται αυτοί οι κινδύνοι.

Πολύ δύσκολο ερώτημα γενικά, αλλά ναι, ίσως να ήταν χρήσιμο να υπήρχε σαν επιλογή για πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις τρομερά ιδεχθών εγκλημάτων. Οι πιο αρμόδιοι να μιλήσουν για αυτό όμως θα ήταν ένας νομικός, κάποιος ψυχολόγος και ένας ψυχίατρος που ειδικεύονται συγκεκριμένα σε εγκληματικές συμπεριφορές έτσι ώστε να αποκαλύψουν απο στοιχεία του παρελθόντος απο ποιο σημείο και μετά φαίνεται να μην υπάρχει επιστροφή ή θεραπεία στην πράξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top