Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
επομενως, επιβεβαιώνεται το ρητό: << Ένας άντρας που κακοποιεί μια γυναίκα είναι ένας πρόστυχος, ένα κτήνος, ενώ μια γυναίκα που κακοποιεί άντρα, κάτι έχει κάνει αυτός για τα τις ....φάει>>. Δε συμφωνώ Ξέρω πολλές γυναίκες που κακοποιούν τους άντρες τους, ίσως περισσότερες απ΄όσους άντρες. Όμως όχι σωματικά, διότι δεν τις ....συμφέρει.
Ναι, αλλά γιατί δεν λες και το άλλο ; Για να ολοκληρωθεί το πακέτο...

Πόσες φορές μια γυναίκα σαν πει ότι την κακοποίησε/χτύπησε ένας άντρας, ακούει...το περίφημο, το ανεκδιήγητο : "Τί του είπες ; Τί του έκανες ;"...
Έχω δυο γιους και λατρευω το αντρικό φύλο. Πιστεύω πως ο Θεός ήταν σε μεγάλα κέφια, όταν κατασκεύαζε τον άντρα, αλήθεια.
Κι εγώ γιο έχω, αλλά έτσι δεν κάνω. Άλλο η αγάπη για τα παιδιά μου, άλλο η "λατρεία" για το φύλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,690 μηνύματα.
Βασικά και οι 2 όροι υπάρχουν και συμβαίνουν αρκετά συχνά σε όλον τον πλανήτη. Απλά στην Ελλάδα από το 2021 και μετά βλέπουμε μια έξαρση βίας κατά των γυναικών που πρέπει να μας ανησυχεί καθώς μιλάμε για ανθρώπινες ζωές που δεν φταίνε σε τίποτα, τα νούμερα είναι τρομακτικα υψηλά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν δολοφονίες αντρών από γυναίκες (εδώ υπάρχει και ολόκληρη σειρά στις ΗΠΑ η οποία προβάλεται και εδώ) ούτε σημαίνει ότι όλοι οι άντρες είναι δολοφόνοι που δεν σέβονται τις γυναίκες τους. Όμως εγώ θα μείνω στην ουσία και στο πρόβλημα της εποχής που δεν είναι άλλο από την τρομακτική έκρηξη της βίας στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια είτε είναι δολοφονίες γυναικών, είτε δολοφονίες αντρών είτε βία μέσα στα σχολεία. Πρέπει η κυβέρνηση και η κοινωνία γενικότερα να δει τι πάει λάθος και να λάβει αυστηρά μέτρα τόσο πρόληψης όσο και καταστολής καθώς δεν είναι φυσιολογικό να ακούμε καθημερινά για δολοφονίες, βιασμούς και bulling στους σχολικούς χώρους. Και προφανώς η αστυνομία πρέπει να σοβαρευτεί και να μην αγνοεί καταγγελίες των θυμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Όσο βλέπετε το πρόβλημα...ανταγωνιστικά (γιατί έτσι μοιάζει...), λύση δε θα υπάρξει. Ούτε πρόοδος. Είναι σαν το...μία σου και μία μου. Μα αφού δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε ; Μιλάνε τα νούμερα, κάθε μήνα, και στη χώρα μας και σε όλο τον κόσμο. Αυτό δεχθείτε.

Δεν είναι θέμα ανταγωνισμού. Γιατί εμείς και όχι εσείς ή γιατί εσείς και όχι εμείς...Υπάρχει μια πραγματικότητα που δεν μπορεί να αγνοηθεί...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,690 μηνύματα.
Όσο βλέπετε το πρόβλημα...ανταγωνιστικά (γιατί έτσι μοιάζει...), λύση δε θα υπάρξει. Ούτε πρόοδος. Είναι σαν το...μία σου και μία μου. Μα αφού δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε ; Μιλάνε τα νούμερα, κάθε μήνα, και στη χώρα μας και σε όλο τον κόσμο. Αυτό δεχθείτε.

Δεν είναι θέμα ανταγωνισμού. Γιατί εμείς και όχι εσείς ή γιατί εσείς και όχι εμείς...Υπάρχει μια πραγματικότητα που δεν μπορεί να αγνοηθεί...

Ποιος έκανε ανταγωνισμό εδώ μέσα;; Είναι δυνατόν να γίνει τέτοιο πράγμα όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές;;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Ποιος έκανε ανταγωνισμό εδώ μέσα;; Είναι δυνατόν να γίνει τέτοιο πράγμα όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές;;
Φώτη μου, συγγνώμη αλλά, έτσι το βλέπω στα λόγια πολλών. Ειδικά σαν βλέπω τον όρο..."ανδροκτονία" να φιγουράρει δίπλα στον όρο "γυναικοκτονία". Γι΄ αυτό μίλησα για μία σου και μία μου. Έτσι (μου) μοιάζει...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,690 μηνύματα.
Φώτη μου, συγγνώμη αλλά, έτσι το βλέπω στα λόγια πολλών. Ειδικά σαν βλέπω τον όρο..."ανδροκτονία" να φιγουράρει δίπλα στον όρο "γυναικοκτονία". Γι΄ αυτό μίλησα για μία σου και μία μου. Έτσι (μου) μοιάζει...

Κοιτά υπάρχουν και οι 2 όροι προφανώς και για αυτό τους αναφέρουν μερικοί όπως και εγώ, απλά στην Ελλάδα από το 2021 και μετά η μαζική πλειοψηφία εγκλημάτων είναι γυναικοκτονιες και αυτό δεν νομίζω να το αμφισβητεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Κοιτά υπάρχουν και οι 2 όροι προφανώς και για αυτό τους αναφέρουν μερικοί όπως και εγώ, απλά στην Ελλάδα από το 2021 και μετά η μαζική πλειοψηφία εγκλημάτων είναι γυναικοκτονιες και αυτό δεν νομίζω να το αμφισβητεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος.
Εμμέσως το αμφισβητούν...

Διαφορετικά δε θα ξεφύτρωνε τώρα, σαν κερασάκι, ο όρος...ανδροκτονία, τη στιγμή που γίνονται προσπάθειες να ξεχωρίσουν οι γυναικοκτονίες από τις ανθρωποκτονίες εν γένει...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,511 μηνύματα.
για μένα ο δεύτερος όρος που προέκυψε τώρα είναι προσπάθεια επισκίασης του όρου γυναικοκτονία
Κι αυτό δεν τιμάει κανέναν, ούτε και λύνει κανένα πρόβλημα παρά μόνο διχασμό, άσκοπο και κενό
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Μα αυτός που ασκεί εξουσία, που αντιλαμβάνεται εαυτόν στα πλαίσια της σχέσης ως ανώτερο στον οποίο πρέπει να υπακούει η σύντροφος, που λειτουργεί ως " Ιδιοκτήτης" Έχει από καιρό πάψει να σέβεται τις επιλογές της άλλης και θεωρεί ως κυρίαρχος πως έχει το δικαίωμα να κατευθυνει τη ζωή της κατά βούληση δική του. ( άρα τίθεται θέμα ανώτερου / κατώτερου)

Ναι αλλά καταλαβαίνεις πως παύει πλέον το κριτήριο του φύλου και το θέμα ανάγεται στην σχέση αφεντη-δουλου, γίνεται δηλαδή αντικειμενικόποιηση και πρόβλημα γύρω από την ιδιοκτησία. Δεν έχει θέση εδώ η έννοια γυναικοκτονια. Εγώ πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των φόνων ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακόμα χειρότερα...

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποιον άλλον ιδιοκτησία του, αυτόματα τον θεωρεί και κατώτερο. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...
Ναι! Αλλά παύει το κριτήριο του φύλου και η λέξη γυναικοκτονια πάει περίπατο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Ναι! Αλλά παύει το κριτήριο του φύλου και η λέξη γυναικοκτονια πάει περίπατο.
Όχι, δεν παύει. Απλά μίλησα πιο γενικά και δεν ήμουν τόσο ξεκάθαρη (αλλά νόμιζα ότι θα ήταν απόλυτα κατανοητό, ακόμη και έτσι...), σαν είπα :

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποιον άλλον ιδιοκτησία του, αυτόματα τον θεωρεί και κατώτερο. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...

Το σωστότερο/επικρατέστερο είναι το εξής :

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποια ιδιοκτησία του, αυτόματα την θεωρεί και κατώτερη. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Ναι αλλά καταλαβαίνεις πως παύει πλέον το κριτήριο του φύλου και το θέμα ανάγεται στην σχέση αφεντη-δουλου, γίνεται δηλαδή αντικειμενικόποιηση και πρόβλημα γύρω από την ιδιοκτησία. Δεν έχει θέση εδώ η έννοια γυναικοκτονια.
Δεδομένου πως οι περισσότερες σχέσεις στις οποίες εκδηλώνονται τέτοιες συμπεριφορές είναι ετεροφυλικες με τον άνδρα να θεωρεί τον εαυτό του σε θέση ισχύος και τη γυναίκα υποχείριο του , δικαίωμα που του δίνει ο προσδιορισμός της βάσει του φύλου της , θεωρείς άστοχο τον όρο γυναικοκτονια ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,690 μηνύματα.
Εμμέσως το αμφισβητούν...

Διαφορετικά δε θα ξεφύτρωνε τώρα, σαν κερασάκι, ο όρος...ανδροκτονία, τη στιγμή που γίνονται προσπάθειες να ξεχωρίσουν οι γυναικοκτονίες από τις ανθρωποκτονίες εν γένει...

Δεν ξεφύτρωσε τώρα ο όρος ανδροκτονια μην λέμε ότι θελουμε, επίσης κάθε λογικός άνθρωπος ξέρει και βλέπει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι πολύ πιο συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια άρα δεν νομίζω τίθεται θέμα αμφισβήτησης πάνω σε αυτό το θέμα. Επίσης, το ότι υπάρχουν μερικοί που σκοτώνουν και βιάζουν τις γυναίκες τους δεν σημαίνει ότι είμαστε όλοι οι άντρες το ίδιο, το λέω γιατί βλέπω στο internet κάτι συνθήματα του τύπου «όλοι οι άντρες είναι ίδιοι» που τέτοια ανόητα συνθήματα δεν λύνουν κανένα πρόβλημα ίσα ίσα αυξάνουν το μίσος μεταξύ των δυο φύλων.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Όχι, δεν παύει. Απλά μίλησα πιο γενικά και δεν ήμουν τόσο ξεκάθαρη (αλλά νόμιζα ότι θα ήταν απόλυτα κατανοητό, ακόμη και έτσι...), σαν είπα :

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποιον άλλον ιδιοκτησία του, αυτόματα τον θεωρεί και κατώτερο. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...

Το σωστότερο/επικρατέστερο είναι το εξής :

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποια ιδιοκτησία του, αυτόματα την θεωρεί και κατώτερη. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...
Ξαναλέω και εγώ ότι αυτό δεν έχει σχέση με το φύλο, ο άνθρωπος αυτός θεωρεί ότι όλοι είναι ιδιοκτησία του, έχει άλλο θέμα, δεν μισεί την γυναίκα επειδή είναι γυναίκα. Πόσο πιο λιανα να το κάνουμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεδομένου πως οι περισσότερες σχέσεις στις οποίες εκδηλώνονται τέτοιες συμπεριφορές είναι ετεροφυλικες με τον άνδρα να θεωρεί τον εαυτό του σε θέση ισχύος και τη γυναίκα υποχείριο του , δικαίωμα που του δίνει ο προσδιορισμός της βάσει του φύλου της , θεωρείς άστοχο τον όρο γυναικοκτονια ;
Μα δεν διαφώνησα ότι το αίσθημα της ιδιοκτησία επί των μελών της οικογένειας προέρχεται από την πατριαρχική εποχή και δει την Ρωμαϊκή (pater familias/μτφ: αφέντης δούλων) αλλά δεν έχει να κάνει με το φύλο του άλλου ατόμου, αλλά στην επιβίωση μιας αρχαίας αντίληψης του τι εστί ιδιοκτησία.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Δεν ξεφύτρωσε τώρα ο όρος ανδροκτονια μην λέμε ότι θελουμε, επίσης κάθε λογικός άνθρωπος ξέρει και βλέπει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι πολύ πιο συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια άρα δεν νομίζω τίθεται θέμα αμφισβήτησης πάνω σε αυτό το θέμα.
Κι εγώ σου λέω ότι τίθεται. Πώς να το κάνουμε ; Απλά πιο κεκαλυμμένα. Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε, λοιπόν.

Τώρα...αναφορικά με τον όρο ανδροκτονία και κατά πόσο υπάρχει και το τί ακριβώς είναι, δε θα πω κάτι. Το θεωρώ τελείως ανόητο να συγκρίνονται οι δυο όροι μεταξύ τους. Και μάλιστα τώρα. Στο σημείο που έχουν φτάσει, ανά μήνα, οι δολοφονίες των γυναικών.
Επίσης, το ότι υπάρχουν μερικοί που σκοτώνουν και βιάζουν τις γυναίκες τους δεν σημαίνει ότι είμαστε όλοι οι άντρες το ίδιο, το λέω γιατί βλέπω στο internet κάτι συνθήματα του τύπου «όλοι οι άντρες είναι ίδιοι» που τέτοια ανόητα συνθήματα δεν λύνουν κανένα πρόβλημα ίσα ίσα αυξάνουν το μίσος μεταξύ των δυο φύλων.
Αυτό κι αν είναι παράλογο. Μιλάμε για το θέατρο τού παραλόγου...

Εννοείται, λοιπόν, ότι όλοι οι άνδρες ΔΕΝ είναι το ίδιο !!! Εννοείται. Όπως εννοείται ότι και όλες οι γυναίκες δεν είναι ίδιες. Όπως, πάλι εννοείται, και το ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι...

Δεν είπε κανείς/καμιά το αντίθετο. Τώρα αυτά τα συνθήματα που αναφέρεις, εεε εντάξει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Ξαναλέω και εγώ ότι αυτό δεν έχει σχέση με το φύλο, ο άνθρωπος αυτός θεωρεί ότι όλοι είναι ιδιοκτησία του, έχει άλλο θέμα, δεν μισεί την γυναίκα επειδή είναι γυναίκα. Πόσο πιο λιανα να το κάνουμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μα δεν διαφώνησα ότι το αίσθημα της ιδιοκτησία επί των μελών της οικογένειας προέρχεται από την πατριαρχική εποχή και δει την Ρωμαϊκή (pater familias/μτφ: αφέντης δούλων) αλλά δεν έχει να κάνει με το φύλο του άλλου ατόμου, αλλά στην επιβίωση μιας αρχαίας αντίληψης του τι εστί ιδιοκτησία.
Ναι αλλά στη σύγχρονη εποχή ο κακοποιητης βάσει φύλου θα κινηθεί κυρίως και θα το σηματοδοτήσει ως ιδιοκτησία πχ ακούς συχνά κάποιον να εκδηλώνει τέτοια συμπεριφορά στα αρσενικά της οικογένειας;στις γυναίκες θα στοχεύσει.
Το αίσθημα ανωτερότητας απέναντι στα θηλυκά κυριαρχεί στον θύτη.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Ξαναλέω και εγώ ότι αυτό δεν έχει σχέση με το φύλο, ο άνθρωπος αυτός θεωρεί ότι όλοι είναι ιδιοκτησία του, έχει άλλο θέμα, δεν μισεί την γυναίκα επειδή είναι γυναίκα. Πόσο πιο λιανα να το κάνουμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Διαφωνώ...

Αν βλέπει τη γυναίκα σαν ιδιοκτησία του, αν την βλέπει όπως ένα πράγμα (δηλαδή, σαν το αυτοκίνητό του, το σπίτι του, το σκυλί του ακόμα - ακόμα...) δε σημαίνει ότι θα δει και κάποιον άλλον έτσι (σαν ιδιοκτησία...). Εσύ το γενικεύεις, εγώ το συγκεκριμενοποιώ.

Και ξαναλέω...αν την δει σαν ιδιοκτησία, αυτόματα την θεωρεί και κατώτερη. Και, συνήθως, ό,τι θαυμάζουμε/αγαπάμε δεν το θεωρούμε κατώτερο, ούτε υποδεέστερο...
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν ξεφύτρωσε τώρα ο όρος ανδροκτονια μην λέμε ότι θελουμε, επίσης κάθε λογικός άνθρωπος ξέρει και βλέπει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι πολύ πιο συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια άρα δεν νομίζω τίθεται θέμα αμφισβήτησης πάνω σε αυτό το θέμα. Επίσης, το ότι υπάρχουν μερικοί που σκοτώνουν και βιάζουν τις γυναίκες τους δεν σημαίνει ότι είμαστε όλοι οι άντρες το ίδιο, το λέω γιατί βλέπω στο internet κάτι συνθήματα του τύπου «όλοι οι άντρες είναι ίδιοι» που τέτοια ανόητα συνθήματα δεν λύνουν κανένα πρόβλημα ίσα ίσα αυξάνουν το μίσος μεταξύ των δυο φύλων.
Δεν έχει καταντήσει λίγο κουραστικό και για εσάς να επαναλαμβάνουμε συνέχεια τις ίδιες συζητήσεις; Πχ το notallmen. Δε το λέω με διάθεση επίκρισης, αλλά χαίρω πολύ, ναι, notallmen. Αφού δε συγκαταλέγεσαι σε αυτούς, τι κάνεις; Μιλάς, αντιδράς; Σαν άντρας εσύ δε γνωρίζεις άλλους γύρω σου που να έχουν τέτοιες πεποιθήσεις; Δεν έχει βρεθεί ΕΝΑΣ στο διάβα σου; Εγώ σα γυναίκα στο μετρό μπαίνω και έχω ήδη εντοπίσει 5. Δηλαδή, για το Θεό ρε παιδιά, δίπλα μας γίνονται, δε ζουν κάπου αποκλεισμένοι όλοι αυτοί. Τι κάνετε λοιπόν; Έρχεστε απλά εδώ να πούμε πάλι τα αυτονόητα για γυναικοκτονιες και ανδροκτονιες και άντε να πάψουμε πια γιατί είμαστε υπερβολικές και σας πρηξαμε τα ωα; Επαναλαμβάνω, δε τα γράφω με διάθεση επίκρισης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,690 μηνύματα.
Δεν έχει καταντήσει λίγο κουραστικό και για εσάς να επαναλαμβάνουμε συνέχεια τις ίδιες συζητήσεις; Πχ το notallmen. Δε το λέω με διάθεση επίκρισης, αλλά χαίρω πολύ, ναι, notallmen. Αφού δε συγκαταλέγεσαι σε αυτούς, τι κάνεις; Μιλάς, αντιδράς; Σαν άντρας εσύ δε γνωρίζεις άλλους γύρω σου που να έχουν τέτοιες πεποιθήσεις; Δεν έχει βρεθεί ΕΝΑΣ στο διάβα σου; Εγώ σα γυναίκα στο μετρό μπαίνω και έχω ήδη εντοπίσει 5. Δηλαδή, για το Θεό ρε παιδιά, δίπλα μας γίνονται, δε ζουν κάπου αποκλεισμένοι όλοι αυτοί. Τι κάνετε λοιπόν; Έρχεστε απλά εδώ να πούμε πάλι τα αυτονόητα για γυναικοκτονιες και ανδροκτονιες και άντε να πάψουμε πια γιατί είμαστε υπερβολικές και σας πρηξαμε τα ωα; Επαναλαμβάνω, δε τα γράφω με διάθεση επίκρισης.

Δεν καταλαβαίνω το παραλήρημα σου ούτε σε αυτό το thread ούτε σε κανένα άλλο. Συγγνώμη που σε στενοχωρώ αλλά όχι δεν έχω συναντήσει κανέναν άντρα που βαράει την γυναίκα του ούτε κάνω παρέα με δολοφόνους γυναικών. Τώρα εσύ που μπαίνεις στο μετρό και συναντάς τους γυναικοκτονους και μάλιστα τους μέτρησες ότι είναι 5 να τους σταματήσεις. Προφανώς και θα λέμε ότι όλοι οι άντρες δεν είμαστε το ίδιο όταν βλέπουμε άρθρα και δημοσιεύσεις που υποστηρίζουν αυτό το ανόητο επιχείρημα. Αν είναι δυνατόν να κατηγορούμε το ανδρικό φύλο έτσι γενικά επειδή μερικοί άντρες είναι δολοφόνοι.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ναι αλλά στη σύγχρονη εποχή ο κακοποιητης βάσει φύλου θα κινηθεί κυρίως και θα το σηματοδοτήσει ως ιδιοκτησία πχ ακούς συχνά κάποιον να εκδηλώνει τέτοια συμπεριφορά στα αρσενικά της οικογένειας;στις γυναίκες θα στοχεύσει.
Το αίσθημα ανωτερότητας απέναντι στα θηλυκά κυριαρχεί στον θύτη.

Φυσικά και το έχω ακούσει το αίσθημα ιδιοκτησίας και σε άλλα μέλη της οικογένειας. Πόσοι φόνοι έχουν γίνει από άνδρες των παιδιών τους;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ...

Αν βλέπει τη γυναίκα σαν ιδιοκτησία του, αν την βλέπει όπως ένα πράγμα (δηλαδή, σαν το αυτοκίνητό του, το σπίτι του, το σκυλί του ακόμα - ακόμα...) δε σημαίνει ότι θα δει και κάποιον άλλον έτσι (σαν ιδιοκτησία...). Εσύ το γενικεύεις, εγώ το συγκεκριμενοποιώ.

Και ξαναλέω...αν την δει σαν ιδιοκτησία, αυτόματα την θεωρεί και κατώτερη. Και, συνήθως, ό,τι θαυμάζουμε/αγαπάμε δεν το θεωρούμε κατώτερο, ούτε υποδεέστερο...

Μπορεί και να βλέπει και άλλους ετσι, δεν το ξέρεις πχ μπορεί να είναι απόλυτο και καταδυναστευτικο αφεντικό η να έχει σκυλιά και να τους συμπεριφέρεται άσχημα, δεν αποκλείει το ένα το άλλο. Όμως ακόμα και αν δεν βλέπει τους άλλους ετσι, το τι εστί ιδιοκτησία σου και τι όχι είναι κάτι που συγκεκριμενοποιείται. Πχ αν έχεις ένα αυτοκίνητο πόλο, το θεωρείς δικό σου, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θεωρείς δικά σου όλα τα αυτοκίνητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Φυσικά και το έχω ακούσει το αίσθημα ιδιοκτησίας και σε άλλα μέλη της οικογένειας. Πόσοι φόνοι έχουν γίνει από άνδρες των παιδιών τους;
Και πάλι αυτό παραπέμπει σε παλιότερες κοινωνίες/εποχές ή και σε κάποιες περιπτώσεις πιο σπάνιες πια ακόμη και σήμερα, όπου η κεφαλή της οικογένειας ασκεί άλλη συμπεριφορά, βάσει φύλου κυρίως ,στο κάθε παιδί με κύριο αποδεκτή της εξουσιαστικής συμπεριφορά ς τις κόρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top