Δίπλωμα Οδήγησης

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε εγγραφεί για να ξεκινήσουμε για δίπλωμα οδήγησης αλλά η σχολή μας λέει ότι το υπουργείο δεν έχει εκδώσει κάποια κυα και φεκ σχετικά με τη διενέργεια των θεωρητικών μαθημάτων και ,ταυτόχρονα, δεν επιτρέπει ούτε τη διεξαγωγή των θεωρητικών εξετάσεων ενώ από σήμερα ουσιαστικά αίρεται το lockdown.... Ξέρει μήπως κανένας που είναι σε παρόμοια θέση καμία παραπάνω πληροφορία σχετικά με αυτό?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε εγγραφεί για να ξεκινήσουμε για δίπλωμα οδήγησης αλλά η σχολή μας λέει ότι το υπουργείο δεν έχει εκδώσει κάποια κυα και φεκ σχετικά με τη διενέργεια των θεωρητικών μαθημάτων και ,ταυτόχρονα, δεν επιτρέπει ούτε τη διεξαγωγή των θεωρητικών εξετάσεων ενώ από σήμερα ουσιαστικά αίρεται το lockdown.... Ξέρει μήπως κανένας που είναι σε παρόμοια θέση καμία παραπάνω πληροφορία σχετικά με αυτό?
Καλημερα 👍😊
Αυτα βρηκα
https://www.ethnos.gr/ellada/155395...ai-ta-ex-apostaseos-mathimata-theoritikis?amp

https://www.cnn.gr/ellada/story/262...-deytera-mathimata-kai-exetaseis-odigisis/amp

https://www.dimokratiki.gr/12-05-2021/epanaleitoyrgoyn-oi-scholes-odigon/

https://www.ieidiseis.gr/ellada/ite...-metra-ti-allazei-gia-to-diploma-odigisis?amp

Γνωμη μου πηγαινε ρωτα ενα αλλο γραφειο σχολης οδηγων να δεις τι θα σου πουν.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τα άρθρα! Αυτό έκανα τώρα πήρα 6 σχολές και ρώτησα, 2 από αυτές μου είπαν ότι έχουν ξεκινήσει διαδίκτυακα μαθήματα αλλά δεν γίνονται οι θεωρητικές εξετάσεις ακόμα, ενώ, οι άλλες 4 μου είπαν ότι και για τα εξ αποστάσεως μαθήματα δεν έχουν ακόμα σαφείς πληροφορίες από το υπουργείο και ότι αναμένουν διευκρίνησεις καθώς και ότι ενδέχεται εν τέλη να γίνουν δια ζώσης, αλλά ακόμα δε ξέρει κανένας τίποτα και σίγουρα... Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να ξεκάθαρισει το τοπίο και να αρχίσουμε. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τα άρθρα! Αυτό έκανα τώρα πήρα 6 σχολές και ρώτησα, 2 από αυτές μου είπαν ότι έχουν ξεκινήσει διαδίκτυακα μαθήματα αλλά δεν γίνονται οι θεωρητικές εξετάσεις ακόμα, ενώ, οι άλλες 4 μου είπαν ότι και για τα εξ αποστάσεως μαθήματα δεν έχουν ακόμα σαφείς πληροφορίες από το υπουργείο και ότι αναμένουν διευκρίνησεις καθώς και ότι ενδέχεται εν τέλη να γίνουν δια ζώσης, αλλά ακόμα δε ξέρει κανένας τίποτα και σίγουρα... Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να ξεκάθαρισει το τοπίο και να αρχίσουμε. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!
Ναι πιστευω θα βγαλουν ανακοινωση και Φεκ οδηγιων οπως τις βγαζουν τελωσπαντων γιατι το εχουν αφησει χωρις να το ορισουν τι γινεται τωρα με το ανοιγμα.
Δες και το Υπουργειο
Capture.PNG

και ενημερωνεσαι απο την κεντρικη σελιδα του Υπουργειου

Να σαι καλα και καλη επιτυχια!!!Ολα καλα θα πανε και καλο καλοκαιρι να εχεις! :clapping: :worship:
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ναι πιστευω θα βγαλουν ανακοινωση και Φεκ οδηγιων οπως τις βγαζουν τελωσπαντων γιατι το εχουν αφησει χωρις να το ορισουν τι γινεται τωρα με το ανοιγμα.
Δες και το Υπουργειο
View attachment 80861
και ενημερωνεσαι απο την κεντρικη σελιδα του Υπουργειου

Να σαι καλα και καλη επιτυχια!!!Ολα καλα θα πανε και καλο καλοκαιρι να εχεις! :clapping: :worship:
Σε ευχαριστώ πολύ και επίσης καλό καλοκαίρι!:D
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Ακόμα δεν εχουν βγάλει καμία ανακοίνωση και είμαστε ολοι στο περίμενε εδω και μηνες.
 

Νηπενθή

Νεοφερμένος

Η Νηπενθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε εγγραφεί για να ξεκινήσουμε για δίπλωμα οδήγησης αλλά η σχολή μας λέει ότι το υπουργείο δεν έχει εκδώσει κάποια κυα και φεκ σχετικά με τη διενέργεια των θεωρητικών μαθημάτων και ,ταυτόχρονα, δεν επιτρέπει ούτε τη διεξαγωγή των θεωρητικών εξετάσεων ενώ από σήμερα ουσιαστικά αίρεται το lockdown.... Ξέρει μήπως κανένας που είναι σε παρόμοια θέση καμία παραπάνω πληροφορία σχετικά με αυτό?
Γειά σας και από εμένα! Ήθελα κάποιος να μου πει κάποια πολύ καλή σχολή οδήγησης στην Αθήνα και τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω γενικώς... ❤️
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γειά σας και από εμένα! Ήθελα κάποιος να μου πει κάποια πολύ καλή σχολή οδήγησης στην Αθήνα και τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω γενικώς... ❤️
Καλημέρα! Εγώ ξέρω μια πολύ καλή σχολή (προχθές μάλιστα πήρα το δίπλωμα), αλλά είναι στο δάσος Χαϊδαρίου οπότε δε ξέρω αν σε βολεύει. Για τα βήματα πηγαίνεις στη σχολή ενημερώνεσαι και αν σου κα ει η σχολή και ο δάσκαλος προχωράτε βγάζετε τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζεται, κανείς τα θεωρητικά μαθήματα (πολλοί τα διαβάζουν μόνοι τους εγώ τα έκανα και μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά), δίνεις σήματα, ξεκινάς τα πρακτικά δίνεις και είσαι έτοιμη με το δίπλωμα μετά.
 

Νηπενθή

Νεοφερμένος

Η Νηπενθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα! Εγώ ξέρω μια πολύ καλή σχολή (προχθές μάλιστα πήρα το δίπλωμα), αλλά είναι στο δάσος Χαϊδαρίου οπότε δε ξέρω αν σε βολεύει. Για τα βήματα πηγαίνεις στη σχολή ενημερώνεσαι και αν σου κα ει η σχολή και ο δάσκαλος προχωράτε βγάζετε τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζεται, κανείς τα θεωρητικά μαθήματα (πολλοί τα διαβάζουν μόνοι τους εγώ τα έκανα και μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά), δίνεις σήματα, ξεκινάς τα πρακτικά δίνεις και είσαι έτοιμη με το δίπλωμα μετά.
Είχες κάποια εμπειρία πριν πας? Είχες οδηγήσει ποτέ πχ με τον μπαμπά σου? Γιατί εγώ δεν έχω καμία εμπειρία
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Είχες κάποια εμπειρία πριν πας? Είχες οδηγήσει ποτέ πχ με τον μπαμπά σου? Γιατί εγώ δεν έχω καμία εμπειρία
Οχι ούτε κι εγώ είχα καμία εμπειρία, δεν είχα πιάσει ποτέ τιμόνι (ούτε ποιο είναι το φρένο και ποιο το γκάζι δεν ήξερα 😂) αλλά μη σε απασχολεί αυτό τα μαθαίνεις μια χαρά από τη αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,987 μηνύματα.
Σκέφτομαι τέλη μαϊου να ξεκινήσω μαθήματα οδήγησης...
Κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω, τι ιατρικές εξετάσεις ζητάνε; Οφθαλμίατρο και παθολόγο;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,987 μηνύματα.
Σκέφτομαι μετά την εξεταστική, κάπου στον Μάρτιο, να γραφτώ σε σχολή οδήγησης γιατί έχω φτάσει 22 πλέον, το έχω κωλοβαρέσει αυτό το κομμάτι.
Θεωρείτε ότι είναι γενικά δύσκολο; Το γραπτό δεν με αγχώνει γιατί έχω τέλεια μνήμη, αλλά στο πρακτικό.;🥺
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Σκέφτομαι μετά την εξεταστική, κάπου στον Μάρτιο, να γραφτώ σε σχολή οδήγησης γιατί έχω φτάσει 22 πλέον, το έχω κωλοβαρέσει αυτό το κομμάτι.
Θεωρείτε ότι είναι γενικά δύσκολο; Το γραπτό δεν με αγχώνει γιατί έχω τέλεια μνήμη, αλλά στο πρακτικό.;🥺
Να παρεις διπλωμα καλο ειναι εριφυλη...και να το παρεις τωρα ...οχι μετα,
Εσυ δεν θα εχεις καποιο προβλημα στο τεστ οδηγησης και παρκαρισματος διοτι εχεις πολυ καλη αντιληψη του χωρου και ευελιξια στα χερια .
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Στο πρακτικό γίνονται κατά κανόνα τα ίδια πράγματα που θα έχεις κάνει εξάσκηση 48 φορές στα μαθημάτα, με το ίδιο αμάξι, τα ίδια σημάδια και χοντρικά στην ίδια περιοχή που θα σεργιανίζεις στα μαθήματα.
Άμα δεν λαλήσεις από το άγχος εκείνη τη στιγμή (και σε αυτό είναι που χρειάζεσαι έναν δάσκαλο που θα καταφέρει να στο διώχνει), είναι σχεδόν muscle memory η φάση.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,987 μηνύματα.
Στο πρακτικό γίνονται κατά κανόνα τα ίδια πράγματα που θα έχεις κάνει εξάσκηση 48 φορές στα μαθημάτα, με το ίδιο αμάξι, τα ίδια σημάδια και χοντρικά στην ίδια περιοχή που θα σεργιανίζεις στα μαθήματα.
Άμα δεν λαλήσεις από το άγχος εκείνη τη στιγμή (και σε αυτό είναι που χρειάζεσαι έναν δάσκαλο που θα καταφέρει να στο διώχνει), είναι σχεδόν muscle memory η φάση.
Κι αν πάω να παρκάρω και τα κάνω χάλια;🥲
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
You won't.
And even if you do, ρίξε ένα iban εδώ να σου τσοντάρουμε τα 50-70-100-δεθυμάμαιπόσα της επανεξέτασης.

Σοβαρά όμως, αν το παίρνεις από φόβο, προσπάθησε (όσο γίνεται) να διαλέξεις δάσκαλο που σου ταιριάζει. Κρίνε από γνωστούς, κρίνε από όταν θα πας εσύ στη σχολή να τα πείτε, κατάλαβες.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Κι αν πάω να παρκάρω και τα κάνω χάλια;🥲

Πριν 12 χρονια που εδωσα για δίπλωμα, κόπηκα στο παρκάρισμα για 3 εκατοστά. Αν θυμάμαι καλά το μέγιστο όριο από το πεζοδρόμιο ήταν 30 και εγώ ήμουν 33 (στο μεταξύ τα άλλα αυτοκίνητα στον δρόμο ήταν χάλια παρκαρισμένα, πάνω απο 40 εκατοστά απόσταση). Κατέβηκε κάτω, μέτρησε με τη μεζούρα και με έκοψε. Την δεύτερη φορά, λάδωσα και το πήρα :whistle:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,987 μηνύματα.
Και κάτι άλλο να ρωτήσω. Επειδή σχεδόν όλοι μου οι φίλοι το έχουν πάρει, εκτός από εμένα την άχρηστη, μου λένε ότι στην πρακτική εξέταση πρέπει να λαδωσεις κάνα 100-150ευρο για να σε περάσουν. Ισχύει; αλλιώς δεν σε περνάνε;

Δεν έχω πρόβλημα με τα χρήματα, αλλά με την νοοτροπία, θέλω να περνάω με την αξία μου, όσο γελοίο κι αν ακούγεται
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Και κάτι άλλο να ρωτήσω. Επειδή σχεδόν όλοι μου οι φίλοι το έχουν πάρει, εκτός από εμένα την άχρηστη, μου λένε ότι στην πρακτική εξέταση πρέπει να λαδωσεις κάνα 100-150ευρο για να σε περάσουν. Ισχύει; αλλιώς δεν σε περνάνε;

Δεν έχω πρόβλημα με τα χρήματα, αλλά με την νοοτροπία, θέλω να περνάω με την αξία μου, όσο γελοίο κι αν ακούγεται

Θες να αποδείξεις την αξία σου σε ένα σάπιο σύστημα όπως αυτό των εξετάσεων οδήγησης; Κι εγώ την ίδια νοοτροπία με 'σενα έχω, αλλά την αξία μου την αποδεικνύω καθημερινά στις σχέσεις με τους συνανθρώπους μου, στις σπουδές μου και πλέον στη δουλειά μου. Αν έχεις λεφτά για το λάδι, αλλά είσαι σίγουρη ότι ξέρεις να οδηγάς και δε θα πέσεις σε κανένα περίπτερο, δώσε τα 100-150-200-οσα ειναι να ξεμπερδεύεις.
Αθήνα-Θεσσαλονίκη ξέρω οτι το λάδι ειναι must γιατί αν θέλουν θα σε κόψουν, κάτι θα βρουν, εκτός αν είσαι τέλειος σε όλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top