• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δημόσιες τουαλέτες

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Έχει τύχει κάποιες φορές να πάω σε δημόσιες τουαλέτες του εξωτερικού, με πιο πρόσφατη εμπειρία στη Γενεύη. Σχεδόν θεϊκές...μιλάμε για εντελώς δημόσιες στο δρόμο, κάτι σαν χημικές, αλλά πολύ πολύ μεγάλες...άνετα κάθεσαι χωρίς να συχαίνεσαι..από ό,τι κατάλαβα μόλις βγαίνεις (10 λεπτά έχεις με χρονόμετρο) γίνεται πλήρης απολύμανση, μέχρι και νερά στο πάτωμα πέφτουν, κάνει κανένα λεπτό να απολυμανθεί πλήρως...
Συνεχίζοντας σε άλλα θέματα.. :akkor:
Σε μια πόλη της Ολλανδίας είδα αυτό:
urine.jpg

Το κοιτάω από εδώ, το κοιτάω από εκεί και τελικά τι ήταν;;;
Ναι, όσοι απαντήσατε δημόσια ουρητήρια έχετε δίκιο!!! Μα είναι δυνατόν;; Πρέπει να είναι κανείς πολύ μεθυσμένος για να ουρήσει εκεί, σχεδόν δημοσίως δηλαδή, τι κρύβει αυτό; η χαρά του ματάκια!!

Βέβαια θα μου πει κανείς ότι εδώ στο κέντρο του Άμστερνταμ έχει μεγάλες πινακίδες στα αγγλικά που γράφουν αυτό:
dontpeeisign.jpg

Ποιος ξέρει τι κάνουν τα βράδια εκεί...
Και αφού ολοκλήρωσα τη διατριβή μου για τις δημόσιες τουαλέτες ας πιω ένα τσαγάκι... :morning1:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δοκιμάστε να πάτε σε δημόσια τουαλέτα σε κάποιο μικρό χωριό της Γερμανίας ή Αυστρίας και θα βρείτε:

- χαμηλό φωτισμό χαλάρωσης που σβήνει / ανάβει σταδιακά ανάλογα με την παρουσία του ατόμου
- απολυμαντικό χώρου με υπέροχη οσμή
- υλικά τουαλέτας άφθονα
- υλικά καθαρισμού μιας χρήσης αποστειρωμένα
- ...οι ανδρικές λεκάνες καθαρές όπως είναι το σαλόνι

Ξαναλέω σε χωριό! Σκεφτείτε τι γίνεται αν πάμε σε αστικό κέντρο. Ο εκάστοτε δήμος έχει αισθητή παρουσία αλλά επειδή είναι η γερμανική κουλτούρα, αυτό φτάνει. Η βρωμιά των δημοσίων τουαλετών στην Ελλάδα έχουν ως αιτία τη νοοτροπία του λαού της. Ό,τι έχουμε είναι ό,τι θέλουμε και επιλέγουμε να έχουμε με τις πράξεις μας καθημερινά. Πάμε παρακάτω...

* Κάποτε θα πρέπει να εξεταστεί το θέμα με τα κινητά τηλέφωνα στις πόρτες ή στα πλακάκια των δημοσίων τουαλετών με κάποιον: "Μπάμπης, τα πίνω όλα στο 69############". Εδώ και στο Πανεπιστήμιο βλέπεις τέτοια φαινόμενα επειδή η δημόσια λογική είναι η αναμενόμενη στην Ελλάδα.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Να σας πω ότι πάτησα τσόκαρο μετά από 10 χρόνια στο ΟΠΑ και είδα ότι η κατάσταση των τουαλετών είναι απίστευτα αναβαθμισμένη σε σχέση με παλιά! Αναφέρομαι στις τουαλέτες του υπογείου, οι οποίες και καθαρές ήταν, και σαπούνι είχαν και τα δοχεία των απορριμάτων της τουαλέτας δεν ήταν γεμάτα. Γενικά ήταν καθαρά.

Έχω ανάμνηση από παλιά ότι όχι μόνο δεν είχαν σαπούνι και χαρτί, ούτε φως δεν είχε το μικρό δωματιάκι με τη λεκάνη τόοοοτε! (αναφέρομαι στις τουαλέτες της Αντωνιάδου, εκεί που είναι τα ασανσέρ στο ισόγειο).
Δεν ξέρω για άλλες τουαλέτες στο κτίριο του ΟΠΑ.

btw σε δημόσιες τουαλέτες και γενικά εκτός της τουαλέτας του σπιτιού μου πάω μόνο για κατούρημα, το έχω κανόνα και δεν μου βγαίνει κιόλας. :P

Πρέπει να μάθεις το ωράριο των καθαριστριών. Εγώ στο χειμερινό εξάμηνο είχα πολλά μαθήματα 9-11. Να ξέρεις ότι, τουλάχιστον στην Πτέρυγα Αντωνιάδου, οι καθαρίστριες τις καθαρίζουν στις 08:45.
Αυτό που με εκνευρίζει στις τουαλέτες του ΟΠΑ είναι ότι τα χαρτιά για να σκουπίζεις τα χέρια σου είναι κωλόχαρτα, και όταν έρχονται σε επαφή με το νερό, κολλάνε στα χέρια σου... -_-
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ξέρετε οτι αν μπεις στις τουαλέτες μιας καφετέριας της Κωνσταντινούπολης πρέπει να πληρώσεις μια λίρα; Το θεωρώ πολύ γυφτιά γιατί μιλάμε για φυσική ανάγκη. Χαζομάρα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Aυτός που κάνει χρήση της τουαλέτας πρέπει να πληρώσει και την καθαρίστρια ;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ξέρετε οτι αν μπεις στις τουαλέτες μιας καφετέριας της Κωνσταντινούπολης πρέπει να πληρώσεις μια λίρα; Το θεωρώ πολύ γυφτιά γιατί μιλάμε για φυσική ανάγκη. Χαζομάρα.

Kαι στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων και σιδηροδρόμου στο Μόναχο.

 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Προτιμω να πληρωσω και να παω σε τουαλετα της προκοπης, παρα σε τουαλετες χειροτερες και απο τους σταβλους του Αυγεια. Οι χειροτερες με διαφορα ειναι στον ΟΣΕ θεσσαλονικης πριν μια δεκαετια. Θεε μου. Λιμναζοντα νερα στο πατωμα, πορτες φουσκωμενες και μουχλιασμενες απο τα νερα, βρωμα και δυσοδια. Υγειονομικη βομβα. Με το που πηγα μου ηρθε αναγουλα και εφυγα και εβρισα και τον υπευθυνο για αυτο το χαλι. Το χειροτερο δε ειναι οτι στην περιοχη δεν υπαρχει καποιο αξιολογο μαγαζι ή καφετερια να πας.

Σε φερρυ δεν μου εχει τυχει βρωμικη τουαλετα. Στο ΚΤΕΛ Μακεδονια ηταν χαλια, αλλα φαινονταν σχετικα καθαρες. Απλα ασχημες και κακογουστες. Ισως να ηταν καθαρες επειδη πετυχα καθαριστρια. Μπορει σε αλλες ωρες να ειναι χαλια, δεν γνωριζω. Στο αεροδρομιο Μακεδονια ειναι μετριες. Με ενοχλει πολυ η σημανση που λεει να μη πεταμε χαρτια μεσα. Ποτε δεν ακολουθω αυτην την ηλιθιοτητα. Παιζει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που εχει καλαθι για τα χαρτια. Αηδια. Αρνουμαι να ανοιξω εκεινο το βρωμερο δοχειο. Αναγουλιασα μονο στην σκεψη, μπλιαχ :sick:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ξέρετε οτι αν μπεις στις τουαλέτες μιας καφετέριας της Κωνσταντινούπολης πρέπει να πληρώσεις μια λίρα; Το θεωρώ πολύ γυφτιά γιατί μιλάμε για φυσική ανάγκη. Χαζομάρα.
Γυφτιά είναι αυτό που κάνει στην Αθήνα, που στους σταθμούς μετρό/προααστιακού/ΟΣΕ δεν έχουν τουαλέτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτε δεν ακολουθω αυτην την ηλιθιοτητα. Παιζει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που εχει καλαθι για τα χαρτια. Αηδια. Αρνουμαι να ανοιξω εκεινο το βρωμερο δοχειο. Αναγουλιασα μονο στην σκεψη, μπλιαχ :sick:
Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το κάδο. Tα ρίχνω στη τουαλέτα και τραβάω το καζανάκι.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό (Πχ. Τσεχία, Γερμανία) δεν έχουν ούτε το βουρτσακι που καθαρίζεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γυφτιά είναι αυτό που κάνει στην Αθήνα, που στους σταθμούς μετρό/προααστιακού/ΟΣΕ δεν έχουν τουαλέτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το κάδο. Tα ρίχνω στη τουαλέτα και τραβάω το καζανάκι.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό (Πχ. Τσεχία, Γερμανία) δεν έχουν ούτε το βουρτσακι που καθαρίζεις.

Και εγω ποτε δεν χρησιμοποιω καδο. Το καταλαβαινω να μη ριξεις σερβιετες μεσα και μωρομαντηλα, αλλα το χαρτι διαλυεται με το που τραβας το καζανακι.

Θεε μου! Μου θυμησες τις τουαλετες στα σχολεια που πηγα στην ελλαδα. Το απολυτο αισχος. Δεν ειχαν καθισματα, οι πορτες σπασμενες, χαρτι υγειας και σαπουνι ουτε για δειγμα. Εμπαινες και βρωμουσε ο τοπος.

Επισης δεν μπορω να μην εχει ζεστο νερο στις βρυσες. Το καλοκαιρι δεν με πειραζει, αλλα τον χειμωνα να πλενεις τα χερια σου με παγωμενο νερο ειναι χαλια.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Απλα ασχημες και κακογουστες. Ισως να ηταν καθαρες επειδη πετυχα καθαριστρια. Μπορει σε αλλες ωρες να ειναι χαλια, δεν γνωριζω. Στο αεροδρομιο Μακεδονια ειναι μετριες. Με ενοχλει πολυ η σημανση που λεει να μη πεταμε χαρτια μεσα. Ποτε δεν ακολουθω αυτην την ηλιθιοτητα. Παιζει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που εχει καλαθι για τα χαρτια. Αηδια. Αρνουμαι να ανοιξω εκεινο το βρωμερο δοχειο. Αναγουλιασα μονο στην σκεψη, μπλιαχ :sick:
Και να φανταστείς στο ΚΤΕΛ Μακεδόνια είναι οι πιο καθαρές δημόσιες που έχω δει στην Ελλάδα (πέρα από αεροδρόμια)...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Kαι στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων και σιδηροδρόμου στο Μόναχο.

Μην δείχνεις το εξωτερικό, δείξε τι παίζει μέσα. Οι δημόσιες τουαλέτες στους σταθμούς της Γερμανίας είναι υγειονομική βόμβα. Ειδικα στα κεντρικά Hauptbahnhof Σάββατο και Κυριακή είναι......
Προτιμω να πληρωσω και να παω σε τουαλετα της προκοπης, παρα σε τουαλετες χειροτερες και απο τους σταβλους του Αυγεια. Οι χειροτερες με διαφορα ειναι στον ΟΣΕ θεσσαλονικης πριν μια δεκαετια. Θεε μου. Λιμναζοντα νερα στο πατωμα, πορτες φουσκωμενες και μουχλιασμενες απο τα νερα, βρωμα και δυσοδια. Υγειονομικη βομβα. Με το που πηγα μου ηρθε αναγουλα και εφυγα και εβρισα και τον υπευθυνο για αυτο το χαλι. Το χειροτερο δε ειναι οτι στην περιοχη δεν υπαρχει καποιο αξιολογο μαγαζι ή καφετερια να πας.

Σε φερρυ δεν μου εχει τυχει βρωμικη τουαλετα. Στο ΚΤΕΛ Μακεδονια ηταν χαλια, αλλα φαινονταν σχετικα καθαρες. Απλα ασχημες και κακογουστες. Ισως να ηταν καθαρες επειδη πετυχα καθαριστρια. Μπορει σε αλλες ωρες να ειναι χαλια, δεν γνωριζω. Στο αεροδρομιο Μακεδονια ειναι μετριες. Με ενοχλει πολυ η σημανση που λεει να μη πεταμε χαρτια μεσα. Ποτε δεν ακολουθω αυτην την ηλιθιοτητα. Παιζει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που εχει καλαθι για τα χαρτια. Αηδια. Αρνουμαι να ανοιξω εκεινο το βρωμερο δοχειο. Αναγουλιασα μονο στην σκεψη, μπλιαχ :sick:
Weeze και Σάββατο μετά από ποδοσφαιρικό αγώνα στη Γερμανία σε κεντρικό σταθμό οι χειρότερες που έχω επισκεφθεί.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μην δείχνεις το εξωτερικό, δείξε τι παίζει μέσα. Οι δημόσιες τουαλέτες στους σταθμούς της Γερμανίας είναι υγειονομική βόμβα. Ειδικα στα κεντρικά Hauptbahnhof Σάββατο και Κυριακή είναι......

Weeze και Σάββατο μετά από ποδοσφαιρικό αγώνα στη Γερμανία σε κεντρικό σταθμό οι χειρότερες που έχω επισκεφθεί.
Για τις τουαλετες στην Γερμανια θα συμφωνησω. Στα αεροδρομια ειναι αισχος. Σε αλλες εκτος αεροδρομιων δεν εχει τυχει να παω, αλλα στην Φρανκφουρτη τελευταια φορα που πηγα βρωμουσαν.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παιδιά να μιλήσω εγώ παρακαλώ για τις τουαλέτες του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, α σόρρυ γίναμε πανεπιστήμιο :P , που εκτός ότι σπάνια υπάρχει γυναίκα που τις καθαρίζει μπαίνουν αδέσποτα σκυλιά τα οποία όταν η πόρτα της τουαλέτας είναι ανοιχτή, σκορπάνε τα χαρτιά καί τίς σερβιετες στο διάδρομο της σχολής όπου βρίσκονται και οι αίθουσες διδασκαλίας? Ωραία, ευχαριστώ
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεμα παιδειας και σωστης συμπεριφορας ειναι ολα! Απο εκει και μετα,η παραπανω αναλυση,δεν εχει νοημα!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θεμα παιδειας και σωστης συμπεριφορας ειναι ολα! Απο εκει και μετα,η παραπανω αναλυση,δεν εχει νοημα!
Οχι παντα, αν δεν καθαριζεις συχνα καποια στιγη θα βρωμισουν, θα τελειωσει το χαρτι υγειας, το σαπουνι, κοκ
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι παντα, αν δεν καθαριζεις συχνα καποια στιγη θα βρωμισουν, θα τελειωσει το χαρτι υγειας, το σαπουνι, κοκ
Συμφωνω.. Αλλα εγω μιλησα τους ανθρωπους δεν σεβονται,τις κοινοχρηστες τουαλεττες και βρωμιζουν τα παντα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για τις τουαλετες στην Γερμανια θα συμφωνησω. Στα αεροδρομια ειναι αισχος. Σε αλλες εκτος αεροδρομιων δεν εχει τυχει να παω, αλλα στην Φρανκφουρτη τελευταια φορα που πηγα βρωμουσαν.

Όπως και του αεροδρομίου της Στοκχόλμης. Γενικά το εν λόγω αεροδρόμιο όπως και όλες οι συγκοινωνίες των ανεπτυγμένων Σουηδών έχουν βρώμικες τουαλέτες αλλά και υποδομές όχι και τόσο καλά συντηρημένες. Η Σουηδία έχει καλό marketing στην ψεύτικη δημόσια εικόνα σαν χώρα. Φαντάζει τουλάχιστον 10 χρόνια πίσω από την Γερμανία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top