[Διάβασμα] Βιβλίο ή υπολογιστής;

[Διάβασμα] Βιβλίο ή υπολογιστής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Βιβλίο

    Ψήφοι: 5 71.4%
  • Υπολογιστής

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Και τα δύο

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Η απάντηση που μου βγαίνει αυθόρμητα, είναι ΒΙΒΛΙΟ. Συναισθηματικά συμφωνώ με τους προπληκτρολογήσαντες που έγραψαν, για τη μυρωδιά την αφή και τον ήχο του χαρτιού. Θα προσθέσω ότι το βιβλίο είναι ο φίλος που μεγάλωσα κρατώντας τον στα χέρια μου, που παιδί διάβαζα κρυφά με το φακό κάτω από την κουβέρτα, ο δάσκαλος που με μόρφωσε, ο αντίπαλος που νικούσα στις εξετάσεις, οι σκέψεις που έγραφα στο περιθώριο, η συνήθειά μου. Ναι, θέλω να πω: "βιβλίο σ' αγαπώ και δεν θα σε εγκαταλείψω ποτέ". Όμως, πάντα υπάρχει ένα όμως...

Όμως λοιπόν, όπως λέει και ο ποιητής, "η ζωή αλλάζει, δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία, κι έρχεται η στιγμή για ν' αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θ' αφήσεις". Όταν πριν δύο δεκαετίες εμφανίστηκαν τα κινητά τηλέφωνα, οι περισσότεροι τα θεωρούσαν άχρηστα και δεν ήταν λίγοι αυτοί που τα σνόμπαραν και έλεγαν "εγώ ποτέ δεν θα πάρω κινητό". Ξέρετε πολλούς σήμερα που δεν έχουν κινητό; Όταν άρχισε η μουσική να γράφεται στο CD, πάλι κάποιοι έλεγαν ότι προτιμούν το πικάπ τους και είχαν επιχειρήματα όπως τη μυρωδιά, την όψη και την αφή του παλιού δίσκου ή και την ψευδαίσθηση της πιο "ζωντανής" απόδοσης. Κάποια στιγμή και αυτοί κατάλαβαν τα πλεονεκτήματα του CD, είτε έπαψαν να βρίσκουν τη μουσική τους στο μαύρο δίσκο και πέρασαν στην απέναντι όχθη. Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά, αλλά κάπου διάβασα ότι υπάρχουν ακόμα κάποιοι ρομαντικοί νοσταλγοί του βινύλιου, οι οποίοι πληρώνουν πανάκριβα μηχανήματα και δίσκους νομίζοντας ότι έτσι απολαμβάνουν καλύτερα τη μουσική τους.

Σε ότι αφορά το ηλεκτρονικό βιβλίο, στη χώρα μας νομίζω ότι βρισκόμαστε ακόμα σε αρχικό και μεταβατικό στάδιο. Σε άλλα κράτη το βιβλίο της οθόνης έχει σχεδόν επιβληθεί και μέρα με τη μέρα διώχνει στο περιθώριο τον παραδοσιακό χάρτινο πρόγονό του. Τα πλεονεκτήματα του ψηφιακού βιβλίου είναι πολλά και προφανή. Δε νομίζω ότι θα αργήσει η μέρα που η λογική, η ευκολία και το μάρκετινγκ θα νικήσουν το συναίσθημα και θα στείλουν τον Γουτεμβέργιο στο μουσείο μαζί με τον Έντισον που τον περιμένει εκεί. Ίσως για λίγα χρόνια απομείνουν κάποιοι ρομαντικοί κυνηγοί των χάρτινων ανεμόμυλων, όμως όπως (θα) έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι: "το πεπρωμένο της τεχνολογικής εξέλιξης φυγείν αδύνατον".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν θα χρειαστει να σπαταλαμε και χαρτι κιολας τσαμπα..Προτιμω υπολογιστη .. Το βιβλιο φερνει νύστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά, αλλά κάπου διάβασα ότι υπάρχουν ακόμα κάποιοι ρομαντικοί νοσταλγοί του βινύλιου, οι οποίοι πληρώνουν πανάκριβα μηχανήματα και δίσκους νομίζοντας ότι έτσι απολαμβάνουν καλύτερα τη μουσική τους

Το βινυλιο εχει επανελθει και μαλιστα με μεγαλη φορα. Ο ηχος του βινυλιου ειναι καλυτερος σε σχεση με αυτον του CD. Εξαλλου αρκετα συγκροτηματα εχουν ξαναρχισει να ηχογραφουν με αναλογικα μηχανηματα(προφανως καλυτερα απο τα αντιστοιχα εκεινης της εποχης). Το βινυλιο λοιπον ξαναζει ενδοξες στιγμες και για λογους συναισθηματικους(ρετρο) αλλα και για λογους ηχου.
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι με σχετικα μικρο χρηματικο ποσο μπορεις να ακουσεις σε καλη ποιοτητα ενα CD, κατι που δεν υφισταται για το βινυλιο και επισης το κοστος αγορας ενα βινυλιου ειναι συνηθως δυο φορες πανω σε σχεση με το CD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το βινυλιο εχει επανελθει και μαλιστα με μεγαλη φορα. Ο ηχος του βινυλιου ειναι καλυτερος σε σχεση με αυτον του CD. Εξαλλου αρκετα συγκροτηματα εχουν ξαναρχισει να ηχογραφουν με αναλογικα μηχανηματα(προφανως καλυτερα απο τα αντιστοιχα εκεινης της εποχης). Το βινυλιο λοιπον ξαναζει ενδοξες στιγμες και για λογους συναισθηματικους(ρετρο) αλλα και για λογους ηχου.
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι με σχετικα μικρο χρηματικο ποσο μπορεις να ακουσεις σε καλη ποιοτητα ενα CD, κατι που δεν υφισταται για το βινυλιο και επισης το κοστος αγορας ενα βινυλιου ειναι συνηθως δυο φορες πανω σε σχεση με το CD.
Λυπάμαι αν θα σε απογοητεύσω, όμως ο ...καλύτερος ήχος του βινύλιου είναι απλά ένας μύθος. Το αν ο μαύρος δίσκος, όπως λες, ξαναζεί ένδοξες στιγμές, δεν είναι παρά θέμα marketing. Η ηχογράφηση γίνεται ψηφιακά και δεν υπάρχει περίπτωση η ποιότητά της να είναι χειρότερη από οποιαδήποτε αναλογική. Στη συνέχεια, το ψηφιακό σήμα αφού επεξεργασθεί με τη βοήθεια υπολογιστή, μετατρέπεται σε αναλογικό και αποθηκεύεται στο δίσκο βινυλίου. Κατά την αναπαραγωγή, το αναλογικό σήμα μετατρέπεται ξανά σε ψηφιακό και μετά από νέα επεξεργασία και φιλτράρισμα, οδηγείται στα ηχεία. Έτσι, ο φαν του βινυλίου έχει απλά την ψευδαίσθηση του ...πιο ζεστού ήχου. Ο πατέρας μου ήταν από τους φανατικούς οπαδούς του βινύλιου, στο σπίτι μου υπάρχει μη πεπερασμένος αριθμός μαύρων δίσκων και μηχανήματα αναπαραγωγής διαφόρων τεχνολογιών. Κάποια στιγμή όμως και αυτός κατάλαβε την πλάνη του και ήρθε στην τεχνολογία του σήμερα. Επίσης, θα συμπληρώσω ότι, αν δεν κάνω λάθος, το κόστος του δίσκου βινυλίου είναι αρκετά περισσότερο από διπλάσιο σε σχέση με αυτό του CD. Έτσι μας μένουν μόνον οι συναισθηματικοί λόγοι, τους οποίους και δέχομαι. Το να αφήσω το αυτοκίνητό μου και να συνεχίσω για λίγο τη βόλτα μου με ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα, θα μου ήταν πολύ ευχάριστο.
Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, κάπως έτσι θα εξελιχθεί και η κατάσταση με το ηλεκτρονικό βιβλίο, το οποίο διαρκώς θα εκτοπίζει το χάρτινο, όμως θα υπάρχουν και αυτοί που για λόγους ρετρό, θα επιμένουν στο παραδοσιακό βιβλίο με την ωραία του μυρωδιά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι διαβάζεις και τι θέλεις να διαβάσεις!!!
Αν πρόκειται περί λογοτεχνίας για παράδειγμα, δηλαδή να διαβάσεις κάτι για να περάσεις δημιουργικά το χρόνο σου,τότε το βιβλίο είναι καλύτερη επιλογή.
Αν κάποιος αφιερώνει πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή λειτουργεί βλαπτικά για την υγεία, επηρεάζοντας τα μάτια, τον εγκέφαλο...
Επίσης,όταν θέλεις να διαβάσεις ένα μάθημα για να περάσεις εξετάσεις (κάθε λογής :P ) τότε και πάλι το βιβλίο είναι προτιμότερο. Δίνεται η δυνατότητα να σημειώσεις πάνω ό,τι θέλεις και να το ξαναδείς όποτε θέλεις και όπου θέλεις (μπορείς να το πάρεις οπουδήποτε μαζί σου---θα μου πείτε το ίδιο γίνεται και με τον υπολογιστή---Όχι,στην παραλία ΔΕΝ τον παίρνεις μαζί σου).
Ο υπολογιστής από την άλλη προσφέρει μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών πιο γρήγορα,άμεσα και οικονομικά.Βέβαια ενέχει κι ο κίνδυνος οι πληροφορίες που υπάρχουν να μην έγκυρες και αξιόπιστες.Οπότε, όταν διαβάζουμε κάτι καλύτερα να διασταυρώνεται από πολλές και διαφορετικές πηγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

Λυπάμαι αν θα σε απογοητεύσω, όμως ο ...καλύτερος ήχος του βινύλιου είναι απλά ένας μύθος. Το αν ο μαύρος δίσκος, όπως λες, ξαναζεί ένδοξες στιγμές, δεν είναι παρά θέμα marketing. Η ηχογράφηση γίνεται ψηφιακά και δεν υπάρχει περίπτωση η ποιότητά της να είναι χειρότερη από οποιαδήποτε αναλογική. Στη συνέχεια, το ψηφιακό σήμα αφού επεξεργασθεί με τη βοήθεια υπολογιστή, μετατρέπεται σε αναλογικό και αποθηκεύεται στο δίσκο βινυλίου. Κατά την αναπαραγωγή, το αναλογικό σήμα μετατρέπεται ξανά σε ψηφιακό και μετά από νέα επεξεργασία και φιλτράρισμα, οδηγείται στα ηχεία. Έτσι, ο φαν του βινυλίου έχει απλά την ψευδαίσθηση του ...πιο ζεστού ήχου. Ο πατέρας μου ήταν από τους φανατικούς οπαδούς του βινύλιου, στο σπίτι μου υπάρχει μη πεπερασμένος αριθμός μαύρων δίσκων και μηχανήματα αναπαραγωγής διαφόρων τεχνολογιών. Κάποια στιγμή όμως και αυτός κατάλαβε την πλάνη του και ήρθε στην τεχνολογία του σήμερα. Επίσης, θα συμπληρώσω ότι, αν δεν κάνω λάθος, το κόστος του δίσκου βινυλίου είναι αρκετά περισσότερο από διπλάσιο σε σχέση με αυτό του CD. Έτσι μας μένουν μόνον οι συναισθηματικοί λόγοι, τους οποίους και δέχομαι. Το να αφήσω το αυτοκίνητό μου και να συνεχίσω για λίγο τη βόλτα μου με ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα, θα μου ήταν πολύ ευχάριστο.
Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, κάπως έτσι θα εξελιχθεί και η κατάσταση με το ηλεκτρονικό βιβλίο, το οποίο διαρκώς θα εκτοπίζει το χάρτινο, όμως θα υπάρχουν και αυτοί που για λόγους ρετρό, θα επιμένουν στο παραδοσιακό βιβλίο με την ωραία του μυρωδιά.


Αυτο που ειπα για τις ηχογραφησεις το ειπα με βασει συνεντευξη συγκροτηματος που ειχα διαβασει.
Τωρα αυτο για τον ηχο δεν το ξερω 100% τι ισχυει.
Επειδη το βινυλιο αναβιωνει κυριως μεσω rock συγκροτηματων και ακομα περισσοτερο σε ποιο undergorund ηδη, ξερω οτι το κοστος του βινυλιου ειναι εκει γυρω στο χ2.

Θα συμφωνησω. Ας επανλθουμε στο ηλεκτρονικο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι διαβάζεις και τι θέλεις να διαβάσεις!!!
Αν πρόκειται περί λογοτεχνίας για παράδειγμα, δηλαδή να διαβάσεις κάτι για να περάσεις δημιουργικά το χρόνο σου,τότε το βιβλίο είναι καλύτερη επιλογή.
Αν κάποιος αφιερώνει πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή λειτουργεί βλαπτικά για την υγεία, επηρεάζοντας τα μάτια, τον εγκέφαλο...
Επίσης,όταν θέλεις να διαβάσεις ένα μάθημα για να περάσεις εξετάσεις (κάθε λογής :P ) τότε και πάλι το βιβλίο είναι προτιμότερο. Δίνεται η δυνατότητα να σημειώσεις πάνω ό,τι θέλεις και να το ξαναδείς όποτε θέλεις και όπου θέλεις (μπορείς να το πάρεις οπουδήποτε μαζί σου---θα μου πείτε το ίδιο γίνεται και με τον υπολογιστή---Όχι,στην παραλία ΔΕΝ τον παίρνεις μαζί σου)..
Αν βρεθείς σε μια πόλη της Μ. Βρετανίας, θα δεις όλους στο δρόμο, στο πάρκο, στο λεωφορείο, στην καφετέρια, να διαβάζουν, όχι όμως παραδοσιακά χάρτινα βιβλία, αλλά ebooks με τη βοήθεια του ebook reader. Τα βιβλία, λογοτεχνικά, επιστημονικά και οποιοδήποτε άλλο είδος, ακόμα και εφημερίδες ή περιοδικά, εκτός από την έντυπη μορφή τους, βγαίνουν και σε ηλεκτρονική μορφή, οπότε μπορεί κάποιος να τα αγοράσει και να τα κατεβάσει στο reader του. Οι συσκευές αυτές έχουν πολλές δυνατότητες, μπορείς να σημειώνεις ότι θέλεις και ότι άλλο μπορείς με το χάρτινο βιβλίο, αλλά και πολύ περισσότερες επιλογές. Για βλάβες στα μάτια και τον εγκέφαλο δεν γνωρίζω. Δεν έχω ebook reader, είμαι ακόμα οπαδός του παραδοσιακού βιβλίου, όμως δεν μπορώ να μη βλέπω το μέλλον, ας μην είμαι προφήτης. Όπως στο εξωτερικό, πολύ γρήγορα και στην Ελλάδα, το χάρτινο βιβλίο θα παραγκωνίζεται διαρκώς και θα φτάσουμε στο σημείο τα βιβλία να εκδίδονται μόνο σε ηλεκτρονική μορφή. Έτσι όλοι θα είμαστε με το ebook reader στο χέρι, είτε διαβάζουμε τα μαθήματά μας, είτε μυθιστόρημα στην παραλία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν βρεθείς σε μια πόλη της Μ. Βρετανίας, θα δεις όλους στο δρόμο, στο πάρκο, στο λεωφορείο, στην καφετέρια, να διαβάζουν, όχι όμως παραδοσιακά χάρτινα βιβλία, αλλά ebooks με τη βοήθεια του ebook reader. Τα βιβλία, λογοτεχνικά, επιστημονικά και οποιοδήποτε άλλο είδος, ακόμα και εφημερίδες ή περιοδικά, εκτός από την έντυπη μορφή τους, βγαίνουν και σε ηλεκτρονική μορφή, οπότε μπορεί κάποιος να τα αγοράσει και να τα κατεβάσει στο reader του. Οι συσκευές αυτές έχουν πολλές δυνατότητες, μπορείς να σημειώνεις ότι θέλεις και ότι άλλο μπορείς με το χάρτινο βιβλίο, αλλά και πολύ περισσότερες επιλογές. Για βλάβες στα μάτια και τον εγκέφαλο δεν γνωρίζω. Δεν έχω ebook reader, είμαι ακόμα οπαδός του παραδοσιακού βιβλίου, όμως δεν μπορώ να μη βλέπω το μέλλον, ας μην είμαι προφήτης. Όπως στο εξωτερικό, πολύ γρήγορα και στην Ελλάδα, το χάρτινο βιβλίο θα παραγκωνίζεται διαρκώς και θα φτάσουμε στο σημείο τα βιβλία να εκδίδονται μόνο σε ηλεκτρονική μορφή. Έτσι όλοι θα είμαστε με το ebook reader στο χέρι, είτε διαβάζουμε τα μαθήματά μας, είτε μυθιστόρημα στην παραλία.



Δεν διαφωνώ μαζί σου!Αλλά το να είσαι ολημερίς μπροστά από μια οθόνη ή έναν υπολογιστή δεν είναι και το καλύτερο.Αποχαυνώνεται ο οποιοσδήποτε...Επίσης,δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις (κάθε χώρα έχει τα δικά της χαρακτηριστικά,τον δικό της πολιτισμό και τη δική της ανάπτυξη.Οπότε,άλλο Μ. Βρετανία και άλλο Ελλάδα.Προσωπική μου άποψη πάντα).Δεν λέω,τα καλά και τα ωραία από μια χώρα,κατάσταση ό,τι κι αν είναι τέλος πάντων πρέπει να κοιτάμε,να τα εξετάζουμε κι αν ταιριάζουν σε μας να τα ενστερνιστούμε,πάντα όμως προσαρμόζοντάς τα στα δικά μας μέτρα και σταθμά.Το να κάνουμε κάτι που κάνει κάποιος άλλος κι όπως το κάνει επειδή μας αρέσει (ή για κάποιον άλλο λόγο) δεν βοηθάει πάντα γιατί μπορεί να μην έχουμε τις δυνατότητες ή τις δεξιότητες που απαιτούνται.Και μπορεί στο τέλος αυτό να μας βλάψει.(μιλάω γενικά κι όχι απλά για τον e-book reader)
Σκέψου πόσο ο άνθρωπος είναι πλέον αποξενωμένος,απομονωμένος,κλεισμένος στον εαυτό του λόγω της κυριαρχίας του υπολογιστή!!!
Πόσο οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν υποκατασταθεί.Μείνε μια βδομάδα χωρίς υπολογιστή,ή βασικά μια μέρα χωρίς το PC,χωρίς να μπεις σε κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης (ούτε από το κινητό),σε καμία ιστοσελίδα,πώς θα αισθανθείς???
Δεν γνωρίζω και πολλά όσον αφορά τον e-book reader,αλλά ο τρόπος που μπορείς να σημειώσεις πάνω σε ένα βιβλίο είναι τελείως διαφορετικός...Έχει άλλη αίσθηση.Είμαι fan του βιβλίου!!!
Υ.Γ. Μην παρεξηγείς αυτά που είπα στην αρχή.Δεν σου επιτίθεμαι σε προσωπικό επίπεδο,απλά εκφράζω μια προσωπική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση γιατί η απάντησή της εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Αν το διάβασμα αφορά σημειώσεις για τη σχολή οι οποίες υπάρχουν σε .pdf/.doc κτλ, θα τις εκτυπώσω οπωσδήποτε για να μπορώ να υπογραμμίζω και να σημειώνω. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να διαβάζω μεγάλα κείμενα (πάνω από 20σελίδες) στον υπολογιστή, αφαιρούμαι και σχεδόν πάντα τα παρατάω στη μέση.

Αν το διάβασμα αφορά λογοτεχνικό βιβλίο, το ερώτημα μετατρέπεται σε έντυπο vs. reader, επειδή έχω ένα kindle από το 2013 (τον υπολογιστή δεν τον βάζω καν, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να διαβάσω λογοτεχνία μπροστά από το laptop). Πάλι προτιμώ βιβλίο, κυρίως δε όταν πρόκειται για πολλές σελίδες. Στο kindle έχω διαβάσει κυρίως διηγήματα κι όχι μυθιστορήματα. Γενικά δεν μπορείς να σημειώνεις με ευκολία, η μορφοποίηση τις περισσότερες φορές είναι άστα να πάνε, ενώ προσωπικά κατεβάζω δωρεάν μόνο έργα των οποίων τα πνευματικά δικαιώματα έχουν λήξει οπότε, αν και γενικά διαβάζω κλασσική λογοτεχνία, η ποικιλία είναι αρκετά περιορισμένη. Εκεί που το παραδέχομαι είναι οι διακοπές, αφού το βάρος του είναι αμελητέο.

Δεν ξέρω πόσο διαδεδομένο είναι στο εξωτερικό, γενικά όπου έχω ζήσει έβλεπα γεμάτα τα βιβλιοπωλεία και γενικά τον κόσμο στο δρόμο είτε να διαβάζει έντυπα βιβλία είτε να διαβάζει εφημερίδες/περιοδικά από το κινητό κι όχι τόσο από το reader.

Παρ'όλα αυτά λόγω επαγγέλματος είμαι καταδικασμένη να δουλεύω με τεράστια κείμενα μπροστά από μία οθόνη. Λάθος εποχή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Φυσικά το βιβλίο! Τίποτα δε συγκρίνεται με το πατροπαράδοτο, πρακτικό και πορωτικό ξεφύλλισμα των σελίδων. Πέρα από την κούραση που προκαλεί ο υπολογιστής, ειδικά όταν πρόκειται για πολλές σελίδες, στο βιβλίο κάνεις χειρόγραφες σημειώσεις-υπογραμμίσεις κτλ που σε βοηθούν να θυμάσαι καλύτερα τα σημεία εκείνα.
Εκείνοι που λέτε ότι σας αρέσει η μυρωδιά, όντως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Το βιβλίο!! Όσα χρόνια και να περάσουν όσο και να αναπτυχθεί η τεχνολογία , το βιβλίο είναι μια αξία στη ζωή μας δεν χάνεται εύκολα!
Η μαγεία του βιβλίου δεν είναι τυχαίο που αναφέρουν πως βρίσκεται μέσα στις σελίδες του!!:P
Άσε που η οθόνη κουράζει τρομερά τα μάτια και δεν μπορείς να σημειώσεις και πάνω της kι αμα δε κολλήσει και το σύστημα ... χάθηκες!!!:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
διαβάζοντας κανείς από την αρχή, διαπιστώνει πόσο έχει εξελιχτεί η τεχνολογία των μόνιτορσ. Καμιά σχέση με τις ηρωικές εποχές των crt και το κλάμα της αρκούδας μετά το πρώτο δίωρο μαξ. Κι άμα κουβαλάμε και κανα σοβαρό αστιγματισμό...τραγωδία σκέτη.
Χωρίς να μπορεί να αντιτάξει κανείς τίποτε ισάξιο με την πώρωση του χαρτιού και του εντύπου, ε, και πρακτικό είναι να έχει μαζί του μιά βιβλιοθήκη σε ένα φλασάκι αλλά και σαφώς πιο οικονομικό, ακόμα και τώρα με τους περιορισμούς του σκριμπντ. Άσε αυτή η ανεκτίμητη σιγουριά πως δεν θα ξεμείνεις από ανάγνωσμα στις 3-4 το πρωί. Πλούσιο το είχα κάνει εκείνο το περίπτερο-πολυκατάστημα κηφισίας και φειδιπίδου το πάλαι ποτέ με τα εξ ανάγκης μπελλ. Ή κάτι βιβλιοπωλεία στην μέση του πουθενά σε διακοπές).
Ίσως να ήταν σκόπιμο να ανοίγαμε ένα νήμα με τα καλύτερα μόνιτορσ για διάβασμα, τα πιο ξεκούραστα. Αλλά μην πλακώσουν οι παιχνιδάδες και τα γειώνουν με τους χρόνους απόκρισης και τα fps
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Καλά και χρήσιμα τα e-books, άλλα σαν το παραδοσιακό, το χάρτινο, δεν έχει!
Είναι έρωτας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Σεβασμός στο περιβάλλον. Ψηφιακή μορφή βιβλίου. Για κάθε έντυπο βιβλίο που αγοράζετε ένα δεντράκι πεθαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σεβασμός στο περιβάλλον. Ψηφιακή μορφή βιβλίου. Για κάθε έντυπο βιβλίο που αγοράζετε ένα δεντράκι πεθαίνει.

Θα σου απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου, οτι ο υπολογιστής απαιτεί κατανάλωση ρεύματος και η
παραγωγή της ηλεκτρικής ενέργειας, επίσης βλάπτει το περιβάλλον, αφού το ρυπαίνει (ακόμα κι η ανεμογεννήτρια).
Όμως αυτή η συζήτηση απαιτεί μια τεράστια ανάλυση, προκειμένου να σταθμίσει κανείς ποιο από τα δυο είναι το χειρότερο, οπότε κινδυνεύουμε να βρεθούμε εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου, οτι ο υπολογιστής απαιτεί κατανάλωση ρεύματος και η
παραγωγή της ηλεκτρικής ενέργειας, επίσης βλάπτει το περιβάλλον, αφού το ρυπαίνει (ακόμα κι η ανεμογεννήτρια).
Όμως αυτή η συζήτηση απαιτεί μια τεράστια ανάλυση, προκειμένου να σταθμίσει κανείς ποιο από τα δυο είναι το χειρότερο, οπότε κινδυνεύουμε να βρεθούμε εκτός θέματος.

To βιβλίο απαιτεί μεταφορά από την παραγωγή στην κατανάλωση με φορτηγά κ.λπ. κάτι που επιβαρύνει πολύ περισσότερο το περιβάλλον από τη μια φόρτιση μιας ηλεκτρονικής συσκευής που αντισταθμίζεταιι από το ανοικτό φως που είναι απαραίτητο σε ένα κλασσικό βιβλίο.

Στο τομέα διάβασμα πλέον προτιμώ να διαβάζω βιβλία στο iPad μου από ότι σε ένα κλασσικό βιβλίο. Η άνεση να το μεταφέρεις και όπου και όπως θες όλη τη βιβλιοθήκη σου χωρίς πρόθσθετο βάρος δεν αντισταθμίζεται με τίποτα. Επίσης η δυνατότητα να έχεις πάντοτε τη τελευταία έκδοση του βιβλίου (ως πληροφορία) δεν προσφέρεται σε ένα έντυπο κλασσικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Καλά και χρήσιμα τα e-books, άλλα σαν το παραδοσιακό, το χάρτινο, δεν έχει!
Είναι έρωτας.


για συναισθηματικά γούστα μιλώντας και μόνο, την αίσθηση και την μυρωδιά, να το δεχτώ. Αλλά πρακτικά μιλώντας, τα η μπουκσ κερδίζουν έδαφος. Αν αποφασίσει κανείς να διαθέσει ένα ποσό αγοράς καμιά εικοσαριά βιβλίων λογοτεχνίας κατά μ.ο., όχι κάτι υπερβολικό, για ένα μόνιτορ προσανατολισμένο στην ανάγνωση κειμένου. Καμιά σύγκριση στο πόσο πιο ξεκούραστο το διάβασμα σε σχέση με κάποια βιβλία τουλάχιστον. Κι ας μην ξεχνάμε κι αυτό που πέρασε ντούκου :
Επίσης η δυνατότητα να έχεις πάντοτε τη τελευταία έκδοση του βιβλίου (ως πληροφορία) δεν προσφέρεται σε ένα έντυπο κλασσικό βιβλίο.
Για βιβλία που ξεπερνάνε το 200άρι και που ανά 2ετία επανεκδίδονται με εντελώς εξελιγμένο περιεχόμενο και που όταν τα αγοράζεις σε μορφή η_μπουκ σου δίνουν συνήθως και τις 2 επόμενες επανεκδόσεις φρη, ε, πια μιλάμε για μονόδρομο. Allά και χωρίς τις επανεκδόσεις ακόμα, απλά δείτε τις διαφορές. (για το ίδιο βιβλίο από άμαζον. Και μάλιστα το κομ, όχι το γιου κέη. Που σημαίνει πως η έντυπη έκδοση, αν δεν έχει πραηόριτυ λάιν, θα επιβαρυνθεί πέραν κούριερ- δεν είναι σίππιν' φρη- και με τελωνείο)
eTextbook
$53.83
Hardcover
$178.00
Paperback
$190.33
Other Sellers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα καθώς συζητιέται να υπάρχει η δυνατότητα να διαμένοντας τα πανεπιστημιακά συγγράματα ψηφιακά.

Όπως και πριν 4 χρόνια είμαι υπέρμαχος του αποκλειστικά ψηφιακού βιβλίου. Το έντυπο έχει σοβαρούς περιορισμούς που κρατάνε και την αντίστοιχη ψηφιακή έκδοση να εξελιχθεί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα καθώς συζητιέται να υπάρχει η δυνατότητα να διαμένοντας τα πανεπιστημιακά συγγράματα ψηφιακά.

Όπως και πριν 4 χρόνια είμαι υπέρμαχος του αποκλειστικά ψηφιακού βιβλίου. Το έντυπο έχει σοβαρούς περιορισμούς που κρατάνε και την αντίστοιχη ψηφιακή έκδοση να εξελιχθεί.
Εγώ τελευταίο έτος πέρασα μόνος μου στον ημιψηφιακο κοσμο

Σημειώσεις τα πάντα μόνο στο κινητό .Απορούσε ο καθηγητής γιατί δεν γράφω και πήγαινα με ένα κινητό απλά .....που να ήξεραν ότι το κινητό είναι θαύμα
 

makis999

Νεοφερμένος

Ο makis999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λατρεύω το διάβασμα και τελευταία διαβάζω όλο και πιο πολύ σε ηλεκτρονική παρά σε έντυπη μορφή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top