Διαγραφή φοιτητών που βανδαλίζουν τα ΑΕΙ

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Προφανώς θα έπρεπε να εφαρμόζεται αλλά δεν ξέρω τι συζητάμε.
Υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό σε όλα τα πανεπιστήμια που προβλέπουν διάφορες ποινές από επίπληξη ή αποκλεισμό από εξεταστική μέχρι και διαγραφή για πολλά παραπτώματα πχ αντιγραφή οχι για μόνο για βανδαλισμούς.

Που βέβαια είναι διαφορετική ποινή αν κάποιος γράψει κάτι στον τοίχο με το αν βάλει φωτιά στο κτίριο ή η ποινη αν κάποιος βρίσει έναν καθηγητή με το αν τον στείλει στο νοσοκομείο.
Αλλά τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζεται, δεν είναι μόνο για βανδαλισμούς που δεν εφαρμόζονται.
Πότε ακούσατε η τιμωρία κάποιου που πιάστηκε να αντιγράφει στις εξετάσεις ή να δίνει αγορασμένη εργασία να είναι κάτι μεγαλύτερο από μηδενισμό στην εξέταση του μαθήματος;

Ταυτόχρονα για το ερώτημα του τίτλου, η γραμμή είναι ότι σχεδόν όλοι οσοι κάνουν τους βανδαλισμούς είναι εξωπανεπιστημιακοί ή αώνιοι φοιτητές.
Ε τους πρώτους δεν έχεις να τους διαγράψεις από κάπου, οι δεύτεροι υποτίθεται διαγράφονται από ν+2.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Πότε ακούσατε η τιμωρία κάποιου που πιάστηκε να αντιγράφει στις εξετάσεις ή να δίνει αγορασμένη εργασία να είναι κάτι μεγαλύτερο από μηδενισμό στην εξέταση του μαθήματος;
Eχεις ακουσει εσυ καμια τιμωρια καθηγητη που δεν κανει σωστα τη δουλεια ή δεν την κανει καθολου (εξαιρουνται ακραια σκηνικα)?? Οχι βεβαια, γιατι τον προστατευει η κρατικη ασυλια. Το ιδιο ισχυει για τους φοιτητες. :hehe: :hehe: :hehe:
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Ισχύει αρκετά και η οπτική του back. Εδώ για άλλα και άλλα δεν γίνεται τίποτα εντός του Πανεπιστημίου θα γίνονταν για βανδαλισμούς. Στη περίοδο των καταλήψεων ξυλοκοπήθηκε ένα μέλος ΔΕΠ στη σχολή μου και το μόνο που έγινε ήταν μια καταγγελία της βίας από όπου και αν προέρχεται από την Γραμματεία.

Δεν ξέρεις από πού να πιάσεις αυτή τη παρακμή. Πάντως όπως είπα εμμένω πως όλα αυτά είναι συμπτώματα του προβλήματος και όχι το πρόβλημα το ίδιο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Μακάρι να εφαρμοστεί καθώς τέτοια άτομα δεν προσφέρουν τίποτα ούτε στα πανεπιστήμια ούτε στην κοινωνία γενικότερα.

Το ερώτημα είναι όντως οι οφειλές των ποινών θα εισπραχθούν. Αν πάνε μέσω taxisnet, τότε ναι θα δουν ότι η Ελλάδα δεν είναι χώρα της πλάκας.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Τι ναρκωτικο παιζει γτ και εγω παει σε παρτακια και καταληψεις και δεν εχω δει τιποτα (μη μου πεις χορτο σαν μπουμερ 60χρονο)
Χρήση έχω δει πολλά (μεθ, κόκα και lsd μπροστά μου), εσύ δεν έχεις δει τίποτα; Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα μέσα σε δέκα χρόνια;
Όσο για διακίνηση μόνο χόρτο, ναι, αλλά λίγο είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο βανδαλισμός και όλα τα παράγωγα είναι το σύμπτωμα και όχι το αίτιο του προβλήματος. Αυτό που χρειάζεται αυτή η χώρα είναι η επιστροφή του αισθήματος σεβασμού και εμπιστοσύνης. Τι εννοώ; Εάν θέλεις σεβασμό των δημοσίων κτιρίων φρόντισε να μην είναι ερείπια που η τελευταία ανακαίνιση έγινε προ 50ετιας και η κάθε νέα αλλαγή που γίνεται να είναι ένα πάρτυ από μίζες. Όταν θα τα έχεις όλα όπως πρέπει τότε θα απαιτείς από τους πολίτες να είναι και εκείνοι όπως πρέπει
Δεν πάει ακριβώς έτσι, Γιάννη. Το ότι οι εγκαταστάσεις είναι κακές και, σε κάποιες περιπτώσεις παρατημένες, δεν σημαίνει ότι θα τα κάνουμε ταναπού όλα. Ο Έλληνας είναι εν γένει κόπρος και απολίτιστος, αυτό είναι το πρόβλημα για πολλά πράγματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Χρήση έχω δει πολλά (μεθ, κόκα και lsd μπροστά μου), εσύ δεν έχεις δει τίποτα; Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα μέσα σε δέκα χρόνια;
Όσο για διακίνηση μόνο χόρτο, ναι, αλλά λίγο είναι;
Οχι μεθ κοκο και lsd δεν εχω δει μπροστα μου αλλα οκ ισως γινεται δεν αντιλεγω(πηγαινε ενα σαββατο βολτα κασπερ και στα λοιπα κλαμπ και εκει να δεις κοκα που γινεται).Τωρα ρε ηλια μεταξυ μας , σε 2-3 χρονια το πολυ, το χορτο θα γινει "νομιμο" και εδω . Οποτε δεν βρισκω το τοσο τρομερο θεμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Δεν πάει ακριβώς έτσι, Γιάννη. Το ότι οι εγκαταστάσεις είναι κακές και, σε κάποιες περιπτώσεις παρατημένες, δεν σημαίνει ότι θα τα κάνουμε ταναπού όλα. Ο Έλληνας είναι εν γένει κόπρος και απολίτιστος, αυτό είναι το πρόβλημα για πολλά πράγματα.
Δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό, συμφωνώ. Όμως προσωπικά καταλαβαίνω και την οπτική των άλλων (λες και είμαστε αθώοι 👀). Δεν γίνεται να λέμε να είμαστε Σουηδία, Ιαπωνία ή ο,τι άλλο τέλος πάντων που έχουμε ως πρότυπο κοινωνικής τάξης ενώ δεν έχουμε ούτε κατά διάνοια παρόμοιες υποδομές. Ο κόσμος εκεί προσέχει αυτά τα κτήρια γιατί θεωρεί πως οι φόροι του πάνε όντως υπέρ του. Εν αντιθέσει με εδώ που ο κόσμος τσακίζεται από φόρους για να βλέπει ερείπια και προχειροδουλειές γεμάτες μίζες. Δεν μπορείς να δείξεις σεβασμό υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Και ειδικά τα πανεπιστήμια είναι η απόλυτη απογοήτευση στο εσωτερικό τους. Μακάρι να ήταν μόνο τα μπάχαλα των παρακρατικών, τα μπάχαλα των "κρατικών" είναι τραγικά χειρότερα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Τώρα με τις "διαγραφές" των φοιτητών που παρανομούν θα υπάρχουν και καταδότες; Οι γερμανοί είναι φίλοι μας, μας αγαπάνε. Θέλουν το καλό μας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Τώρα με τις "διαγραφές" των φοιτητών που παρανομούν θα υπάρχουν και καταδότες; Οι γερμανοί είναι φίλοι μας, μας αγαπάνε. Θέλουν το καλό μας.
Τρομερή ιδέα πάντως. Ειδικά όταν πάνω απο τους μισούς δεν είναι καν φοιτητές των πανεπιστημίων και ακόμα και εαν είναι, δεν τους νοιάζει είτε υπάρχουν σε κάποιον κατάλογο είτε όχι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Τρομερή ιδέα πάντως. Ειδικά όταν πάνω απο τους μισούς δεν είναι καν φοιτητές των πανεπιστημίων και ακόμα και εαν είναι, δεν τους νοιάζει είτε υπάρχουν σε κάποιον κατάλογο είτε όχι.

Νέα ειδικότητα: καταδότης καταστροφέα φοιτητή (ΚΚΦ) :hehe: :hehe: Βασικά, δεν τους απασχολεί να δουν πρώτα αν είναι φοιτητές ή επαγγελματίες άλλου είδους (παρακρατικοί, κομματικά σκουλήκια άλλων οργανώσεων κτλ). Δηλαδή, ο μέσος φοιτητής είναι δεδομένο ότι έχει στην κατοχή του υλικά πρόκλησης φθοράς ξένης περιουσίας. Αφού σαν τώρα το θυμάμαι ότι όταν γράφτηκα στη γραμματεία εκτός από τα απαραίτητα έγγραφα με ρώτησαν αν έχω μαζί μου κουκούλα, σφυριά, λοστούς, σπρέι πιπεριού κτλ για να μπορέσω να είμαι υπόδειγμα φοιτητή. :P Δεν πάμε καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Τι μου θύμισες τώρα Κυριάκο μου ! Το 1973 ο Παπαδόπουλος έβγαλε ένα "νόμο" που έλεγε ότι όποιος φοιτητής κάνει αποχή από τη Σχολή του, θα του διακόπτεται η αναβολή και θα πηγαίνει φαντάρος.

based nomos tbh
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκ, πες ότι εφαρμοστεί και διαγραφούν πέντε, δέκα, τριάντα άτομα που ''αποδεδειγμένα'' (μεγάλη συζήτηση πως και γιατί θα αποδειχτεί το οτιδήποτε) έκαναν ό,τι έκαναν.

Όμως ξέρουμε και πως λειτουργούν οι καθηγητές των αει, ο μέσος καθηγητικός ανθρωπότυπος είναι ''κάνω ό,τι γουστάρω, πάρε ένα τρία και μια διαγραφή επειδή δεν ξύπνησα καλά'.

Είναι επικίνδυνα τα παραπάνω για την Ελλάδα καθώς ο ένας θέλει να φάει τον άλλο.
Ο νόμος όπως γράφεται τώρα δεν αφήνει πολλά τέτοια περιθώρια γιατί συγκροτεί αυτοδικαίως επιτροπές ερευνών όπου συμμετέχουν κυρίως μη-πανεπιστημιακά μέλη.

Ουσιαστικά αυτό που λες (κάποιος δολιευτικά να εγείρει κατηγορίες εναντίον φοιτητή για να λύσει τις όποιες διαφορές του με αυτόν) περιορίζεται αισθητά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στους χώρους που κινδυνεύουν απο βανδαλισμούς είναι η μόνη ασφάλεια. Αλλωστε οι νομοταγείς πολίτες δεν ενοχλούνται απο τέτοιες καμερες ίσα ίσα, τις θέλουν για να μη κάνουν ότι θέλουν οι άλλοι που τα σπάνε ατιμώρητοι.
Δεν είναι τόσο απλή η λύση. Δυστυχώς και οι μεν και οι δε φαίνεται ότι είστε εκτός κοινωνίας και πανεπιστημίων από τον τρόπο που μιλάτε.

Αν εγώ θέλω να βανδαλίσω πχ έναν πίνακα του πανεπιστημίου αφενός ξέρω ότι έχει κάμερες άρα θα φοράω κουκούλα και αφετέρου ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ενοχοποιηθώ άμεσα από κάμερα (αφενός διότι οι βανδαλισμοί γίνονται βράδυ και άντε να πιάσεις εγκληματική δραστηριότητα στις 04:30 το χάραμα και αφετέρου γιατί τις περισσότερες φορές είναι δύσκολο εως αδύνατο να ταυτοποιήσεις κάποιον σε βαθμό ενοχοποίησης από την κάμερα).

Το επιχείρημα με τις κάμερες πιάνει μόνο στην εξής περίπτωση: έχω stand-by μια διμοιρία ΔΙΑΣ όλο το 24ωρο ώστε να επέμβει αυτεπαγγέλτως σε οτιδήποτε φαίνεται παράνομο. Όλα τα άλλα είναι σπατάλη χρημάτων, ηλεκτρισμού και εγκεφαλικών κυττάρων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλα εκει παει το πεγκινγ συννεφο. Τεσπα ναι υπαρχουν ακυροι και ανομια στα πανεπιστημια αλλα νομιζω οτι οι καμερες μεσα ενα χωρο που προωθει την ακαδημαικη ελευθερια και την ελευθερια της σκεψης εν γενει, ειναι μετρο δυσαναλογο και ασυμβιβαστο. Ας ειμαστε ρεαλιστες επικοινωνιακο σοου ειναι αυτο, οι 50 χασικληδες των εαακ δεν αποτελει μειζον προβλημα για κανεναν, η προσοχη της αστυνομιας και του κρατους πρεπει να στραφει σε πιο επειγοντα θεματα.
Το καλύτερο μέτρο για τα πανεπιστήμια, και το λιγότερο κοστοβόρο και πιο φιλικό στη δημοκρατία (αν μου επιτρέπεται ο όρος) είναι μια διμοιρία ΔΙΑΣ/ΜΑΤ/ΑΡΗΣ/οτιδήποτε σε standby, hit-and-run σε πιθανούς κινδύνους και απομάκρυνση.

Δοκιμασμένο σε πανεπιστήμια εξωτερικού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανώς θα έπρεπε να εφαρμόζεται αλλά δεν ξέρω τι συζητάμε.
Υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό σε όλα τα πανεπιστήμια που προβλέπουν διάφορες ποινές από επίπληξη ή αποκλεισμό από εξεταστική μέχρι και διαγραφή για πολλά παραπτώματα πχ αντιγραφή οχι για μόνο για βανδαλισμούς.

Που βέβαια είναι διαφορετική ποινή αν κάποιος γράψει κάτι στον τοίχο με το αν βάλει φωτιά στο κτίριο ή η ποινη αν κάποιος βρίσει έναν καθηγητή με το αν τον στείλει στο νοσοκομείο.
Αλλά τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζεται, δεν είναι μόνο για βανδαλισμούς που δεν εφαρμόζονται.
Πότε ακούσατε η τιμωρία κάποιου που πιάστηκε να αντιγράφει στις εξετάσεις ή να δίνει αγορασμένη εργασία να είναι κάτι μεγαλύτερο από μηδενισμό στην εξέταση του μαθήματος;

Ταυτόχρονα για το ερώτημα του τίτλου, η γραμμή είναι ότι σχεδόν όλοι οσοι κάνουν τους βανδαλισμούς είναι εξωπανεπιστημιακοί ή αώνιοι φοιτητές.
Ε τους πρώτους δεν έχεις να τους διαγράψεις από κάπου, οι δεύτεροι υποτίθεται διαγράφονται από ν+2.
Αυτό που λες ισχύει και ο λόγος ανάγεται στο καθεστώς των ΑΕΙ ως αυτοδιοίκητα.

Οι ίδιοι οι καθηγητές ΔΕΝ θέλουν να εφαρμόζονται οι διατάξεις.

Το άσυλο καταργήθηκε το 2019 αν δεν κάνω λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Ο νόμος όπως γράφεται τώρα δεν αφήνει πολλά τέτοια περιθώρια γιατί συγκροτεί αυτοδικαίως επιτροπές ερευνών όπου συμμετέχουν κυρίως μη-πανεπιστημιακά μέλη.

Ουσιαστικά αυτό που λες (κάποιος δολιευτικά να εγείρει κατηγορίες εναντίον φοιτητή για να λύσει τις όποιες διαφορές του με αυτόν) περιορίζεται αισθητά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ελπίζω μόνο να είναι ανεξάρτητες και σοβαρές επιτροπές. Γιατί στην Ελλάδα ξέρεις πως λειτουργεί το όλο πράγμα. Οκ, μπορεί να είμαι απαισιόδοξος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.
Εφόσον οι μπάτσοι θα κρίνουν (χωρίς καν να παρεβρίσκονται στο δικαστήριο πλέον) για το ποιος είναι ο βάνδαλος τα λόγια είναι περιττά.
Παίζει να μπαίνεις μέσα απλά επειδή έτυχε να περνάς απέξω.

Του το δίνω, τέλεια διαφήμιση για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Εφόσον οι μπάτσοι θα κρίνουν (χωρίς καν να παρεβρίσκονται στο δικαστήριο πλέον) για το ποιος είναι ο βάνδαλος τα λόγια είναι περιττά.
Παίζει να μπαίνεις μέσα απλά επειδή έτυχε να περνάς απέξω.

Του το δίνω, τέλεια διαφήμιση για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Το προσπαθούσαν για χρόνια. Άρθρα, ρεπορταζ με το πόσο επικίνδυνος χώρος στον οποίο φεύγουν σφαίρες είναι τα ελληνικα αει. Οι 2,5 εκ συνταξιούχοι που τους ψήφισαν και ενημερώνονται από Αυτιά, προφανώς δεν έχουν πατήσει σε αει ή αν έχουν πατήσει ξέρουμε τι έκαναν (δαπ, σημειώσεις, όλα τα ωραία), επομένως το κλίμα διαμορφώθηκε εδώ και δεκαετίες και πλέον είμαστε έτοιμοι και για ιδιωτικά αει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Εφόσον οι μπάτσοι θα κρίνουν (χωρίς καν να παρεβρίσκονται στο δικαστήριο πλέον) για το ποιος είναι ο βάνδαλος τα λόγια είναι περιττά.
Παίζει να μπαίνεις μέσα απλά επειδή έτυχε να περνάς απέξω.

Του το δίνω, τέλεια διαφήμιση για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Δηλαδή τα πανεπιστήμια είναι τσίλικα; Εκεί καταλήγουμε;

Να ξέρω σε ποιό επίπεδο να σου απαντήσω.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.
Δηλαδή τα πανεπιστήμια είναι τσίλικα; Εκεί καταλήγουμε;
Όχι δεν είναι τσίλικα, είναι far from that.
Τσίλικος δεν θα είναι ο τρόπος διαλογής αυτών των «βάνδαλων», και αυτό μας το επιβεβαιώνουν πάρα πολλά γεγονότα της επικαιρότητας ξανά και ξανά.

Αυτό έγραψα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
οι τύποι έχουν βανδαλίσει μια ολόκληρη χώρα, ένα ολόκληρο λαό και τώρα κόπτονται για τα πανεπιστήμια.

δε λέω, να σεβόμαστε την δημόσια περιουσία, δικιά μας είναι, οι γονεις μας (σας) την χτίσανε.

αλλά να μην είμαστε και χάπατα. μια τους φταίνε τα πανεπιστήμια, μια τα εξάρχεια, μια το luben (λολ) και το παραμύθι συνεχίζεται. στοχοποιούν χώρους με συγκεκριμένο πολιτικό πρόσημο. είναι προφανές.

κόψτε τους την ασυλία γαμώ. :mpinelik:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
• Η κυβέρνηση ανακοινώνει ότι θα διαγραφεί τους φοιτητές που βανδαλίζουν τα πανεπιστήμια ώστε να προστατευτεί η δημόσια περιουσία.

• Leftists voters after this announcement would be like:

IMG_4058.jpeg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Δηλαδή τα πανεπιστήμια είναι τσίλικα; Εκεί καταλήγουμε;

Να ξέρω σε ποιό επίπεδο να σου απαντήσω.
Είναι τσιφλίκια αλλά όχι μόνο από φοιτητές, είναι και απο καθηγητές. Το να εξαφανιστεί ό,τι αριστερό υπάρχει δεν σημαίνει ότι αυτό που θα μείνει (μέσος βλαχοελληνας καθηγητής αει) θα είναι καλύτερο.

Εχουμε δει καθηγητές γνήσια κομματόσκυλα χωρίς να το κρύβουν, αυθαιρεσίας από εδώ μέχρι την άλλη άκρη κ.α.

Στα αει επικρατεί ό,τι συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία. Ο ένας θελει να φάει τον άλλον, λογικό βέβαια, το κοινωνικό κεφάλαιο έχει πέσει στα τάρταρα με τα μνημόνια, το πολιτικό προσωπικό και τις ανισότητες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top