Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Συγνώμη βλέπω ότι δηλώνεις γιατρός αλλά θεωρείς ότι είναι επαγγελματικό να λες σε ένα άτομο να λαμβάνει τετοιου είδους χάπια που βαπτίζονται φυτικά?

Ως γνωστό όσα άτομα έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο ΠΡΩΤΑ οι γιατροι μας μας έκαναν κόσκινο στις εξετάσεις, μας παρεπεψαν σε εργαστήρια μελέτης ύπνου και μετά χορήγησαν φυτικό σκεύασμα και αυτό μόνο για ελάχιστο διάστημα γιατί αποδεδειγμένα πλέον είναι και αυτά εθιστικα.

Ρωταω με πολύ ήρεμο ύφος για να μην παρεξηγηθώ πρωτίστως και έπειτα με δυσαρεσκεια πως οι γιατροι δίνουν ελεύθερα πλέον κάτι τέτοιο σε νέα παιδιά ΧΩΡΙΣ να τα παραπέμπουν εκεί που πρέπει και μάλιστα διαδικτυακά :hmm:

Δυστηχως το τονίζω και τα βαπτισμενα φυτικά είναι άκρως εθιστικα πλην των βοτάνων και αυτα ΜΟΝΟ για ενα 10ημερο το πολύ..

Θα χαρώ να ακούσω την απάντηση σου ως προς την χορήγηση χαπιών σε νέα παιδιά που πλέον έχει γίνει μάστιγα και αυτό..

Εσυ θεωρεις ότι ειναι πρέπον να με κατηγορείς για πράγματα τα οποία νομιζεις εσυ ότι ισχύουν; Και την ρωτησα εάν έχει προηγηθεί αιματολογικός έλεγχος , αλλά και εάν έχει παύσεις στον υπνο η ροχαλητό. Ανοίγουμε τα ματια μας πριν απαντήσουμε.


Το σκεύασμα που ανέφερε περιέχει φυσικά στοιχεία και μπορεί να το λαμβάνει άφοβα. Δεν ούτε κάποια βενζοδιαζεπινη ούτε κάποιο αλλο ισχυρό ψυχοφάρμακο.


Η θεωρία σου περί φαρμάκων μου θυμιζει κάποιες γιαγιάδες της δεκαετίας του 60. Όταν τα φαρμακα λαμβάνονται με παρακολούθηση και την σωστη ένδειξη, τοτε και μονο τοτε μπορεί και ειναι ωφέλιμα, είτε το ατομο ειναι 20 είτε 50 είτε 100 χρόνων. Δεν ειναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα ένδειξης.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορείς να λαμβάνεις το σκεύασμα που ειπες όταν έχεις πρόβλημα. Ειναι φυσικό προϊόν και δεν πειραζει.

Έχεις παύσεις στην αναπνοη ή ροχαλίζεις;
Δεν μου έχουν πει ποτέ ότι ροχαλίζω, παύσεις στην αναπνοή δεν έχω παρατηρήσει ποτέ.
Δε ξέρω για αυτά που λες,εγώ πάντως έπαιρνα αυτά για 2 μήνες περίπου:
Με είχαν βοηθήσει πολύ,γιατί δε μπορούσα να κοιμηθώ καθόλου πριν 1,5 χρόνο λόγω τρομερού άγχους ενώ ήμασταν σε καραντίνα.Όταν τα σταμάτησα συνέχισα να κοιμάμαι σα πουλάκι.
Για ποιο λόγο όμως έχεις αϋπνίες;
Σ' ευχαριστώ, θα τα έχω υπόψιν αν και από ό,τι είδα μοιάζουν αρκετά με αυτά που αγόρασα κι εγώ.

Πιθανολογώ ότι είναι στρες. Πάντα εκεί με χτυπάει. Αργεί να με πάρει ο ύπνος, πάντοτε ξυπνάω 1-2 ώρες πριν το ξυπνητήρι και το μυαλό μου αρχίζει κατευθείαν να τρέχει λες και έχεις πατήσει διακόπτη.

Πρέπει να είμαι πιο συνεπής με το sleep routine μου. Όχι πολλή ακτινοβολία πριν τον ύπνο, σίγουρα έστω και 10' αναπνοές και όχι να παίζουν βίντεο όσο κοιμάμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν μου έχουν πει ποτέ ότι ροχαλίζω, παύσεις στην αναπνοή δεν έχω παρατηρήσει ποτέ.

Σ' ευχαριστώ, θα τα έχω υπόψιν αν και από ό,τι είδα μοιάζουν αρκετά με αυτά που αγόρασα κι εγώ.

Πιθανολογώ ότι είναι στρες. Πάντα εκεί με χτυπάει. Αργεί να με πάρει ο ύπνος, πάντοτε ξυπνάω 1-2 ώρες πριν το ξυπνητήρι και το μυαλό μου αρχίζει κατευθείαν να τρέχει λες και έχεις πατήσει διακόπτη.

Πρέπει να είμαι πιο συνεπής με το sleep routine μου. Όχι πολύ ακτινοβολία πριν τον ύπνο, σίγουρα έστω και 10' αναπνοές και όχι να παίζουν βίντεο όσο κοιμάμαι.

Όπως λες το θέμα ειναι λόγω ψυχικής υπερκόπωσης. Εκτός από τα κλασσικά μέτρα, εάν το πρόβλημα ειναι τόσο εντονο, μπορείς να λαμβάνεις σαν τα παραπάνω σκευάσματα άφοβα για να ηρεμήσεις το διάστημα που έχεις την πίεση.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα πέρα από τα υπόλοιπα γνωστά στρες και τέτοια είναι το κατούρημα που διακόπτει βίαια τον ύπνο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θεωρία σου περί φαρμάκων μου θυμιζει κάποιες γιαγιάδες της δεκαετίας του 60.
επιστημονικη απαντηση και σε ευχαριστω θα το αναφέρω στους "συναδελφους σου "
Όταν τα φαρμακα λαμβάνονται με παρακολούθηση και την σωστη ένδειξη, τοτε και μονο τοτε μπορεί και ειναι ωφέλιμα, είτε το ατομο ειναι 20 είτε 50 είτε 100 χρόνων. Δεν ειναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα ένδειξης.
Ακριβώς και θα σταθώ μόνο σε αυτό και όχι στα προηγούμενα...

Ποια παρακολούθηση και ποια ένδειξη μπορεί να έχει μια διαδικτυακή διάγνωση ?

Εκεί θελω να καταλήξω και πουθενά από τα προηγούμενα που ανέφερες και πραγματικα λυπάμαι..

Δεν με νοιάζει η κάθε αυτου σύσταση σου ...ο καθένας εδώ μέσα ειναι υπεύθυνος αν θα εμπιστευτεί ένα διαδικτυακό άνθρωπο που μπορεί να δηλώνει ότι θέλει ή θα πάρει την γνώμη του γιατρού του .

ΔΕΝ συστήνουμε χάπια που ειναι βαπτισμενα φυτικά ΑΝ πρώτα δεν έχουμε πλήρως ιστορικό του ασθενή, νομίζω αυτο δεν κάνει ένας γιατρός?
Υπάρχει κάτι τέτοιο στην τυχαία περίπτωση που ήταν και η αφορμή για διευκρινήσεις και όχι για κάτι άλλο?

Όχι φυσικά οπότε από μόνο του νομίζω και σαν γιατρός έπρεπε να ληφθεί υπόψιν σου .

Λυπάμαι αλλά βλέπω πολύ συχνά στις ομάδες ψυχοθεραπείας που βρίσκομαι (και όχι πλέον σαν μελος) ατόμα να είναι εξαρτημένα από δήθεν φυτικά σκευάσματα γιατί ο γιατρός που επισκεφτηκαν χωρίς την πλήρη παρακολούθηση τους τους σύστησε ένα χάπι και τιποτε παραπάνω..

Πότε χρήση παραπάνω από ένα ορισμενο χρονικό διάστημα το τονίζω...

Τώρα αν αυτό σε κάνει να πιστεύεις ότι ασχολουμε μονο με γιαγιάδες ειναι προσωπικη σου άποψη και φυσικά μια επίθεση χωρίς βάση γιατί ΔΕΝ σε κατηγόρησα.

Απλά γνωρίζω πλέον λόγο της θέσης μου ποιες οι επιπτώσεις χαπιών σε άτομα που η αιτία της αϋπνίας τους είτε είναι άγχος είτε κάποιος άλλος ψυχολογικος παράγοντας.

Αν δεν λυθεί αυτός πρωτίστως ή αν δεν γίνουν πολυ ειδικευμένες εξετάσεις όπως θα οφειλες να γνώριζεις τα χάπια δεν βοηθούν πάρα μόνο για λίγες ημέρες..

Αυτά γιατί όντως μας διαβάζουν και παιδιά 20 χρόνων..
Έχει μιλήσει στην ομάδα μας ενδικρινικογος και μας έχει εξηγήσει πολύ αναλυτικά ποιες βιταμίνες και άλλα στοιχεία στον οργανισμό μας προκαλούν κόπωση, άγχος και αϋπνίες..
Οπως και ελαχιστοι γιατροι πριν δώσουν χάπια συστήνουν έλεγχο του θυρεοειδής αδένα που ειναι ο νούμερο ένας που μπορεί να επηρεαστεί και να αποσυντονιστει από το άγχος μας και να μας οδηγήσει σε πολλά..

Πιστευω σαν γιατρος τα ξερεις ακομα καλυτερα απο εμενα και θα περιμενα να αναφερθουν αλλα δυστηχως δεν το ειδα και καλο ειναι να ενημερωνεται ο κοσμος πριν παρει ακομα και καραμέλα..

Άλλο να δίνω χάπια σε ένα μεγάλο ανθρωπο και άλλο σε ένα ακόμα παιδί -νέο που μόνο με δύο ή τρεις επισκέψεις σε ένα ψυχολογο ή αιματολογο-ενδοκρινολογο μπορεί να του λύση το πρόβλημα εφορου ζωής...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι :bye2:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
επιστημονικη απαντηση και σε ευχαριστω θα το αναφέρω στους "συναδελφους σου "

Ακριβώς και θα σταθώ μόνο σε αυτό και όχι στα προηγούμενα...

Ποια παρακολούθηση και ποια ένδειξη μπορεί να έχει μια διαδικτυακή διάγνωση ?

Εκεί θελω να καταλήξω και πουθενά από τα προηγούμενα που ανέφερες και πραγματικα λυπάμαι..

Δεν με νοιάζει η κάθε αυτου σύσταση σου ...ο καθένας εδώ μέσα ειναι υπεύθυνος αν θα εμπιστευτεί ένα διαδικτυακό άνθρωπο που μπορεί να δηλώνει ότι θέλει ή θα πάρει την γνώμη του γιατρού του .

ΔΕΝ συστήνουμε χάπια που ειναι βαπτισμενα φυτικά ΑΝ πρώτα δεν έχουμε πλήρως ιστορικό του ασθενή, νομίζω αυτο δεν κάνει ένας γιατρός?
Υπάρχει κάτι τέτοιο στην τυχαία περίπτωση που ήταν και η αφορμή για διευκρινήσεις και όχι για κάτι άλλο?

Όχι φυσικά οπότε από μόνο του νομίζω και σαν γιατρός έπρεπε να ληφθεί υπόψιν σου .

Λυπάμαι αλλά βλέπω πολύ συχνά στις ομάδες ψυχοθεραπείας που βρίσκομαι (και όχι πλέον σαν μελος) ατόμα να είναι εξαρτημένα από δήθεν φυτικά σκευάσματα γιατί ο γιατρός που επισκεφτηκαν χωρίς την πλήρη παρακολούθηση τους τους σύστησε ένα χάπι και τιποτε παραπάνω..

Πότε χρήση παραπάνω από ένα ορισμενο χρονικό διάστημα το τονίζω...

Τώρα αν αυτό σε κάνει να πιστεύεις ότι ασχολουμε μονο με γιαγιάδες ειναι προσωπικη σου άποψη και φυσικά μια επίθεση χωρίς βάση γιατί ΔΕΝ σε κατηγόρησα.

Απλά γνωρίζω πλέον λόγο της θέσης μου ποιες οι επιπτώσεις χαπιών σε άτομα που η αιτία της αϋπνίας τους είτε είναι άγχος είτε κάποιος άλλος ψυχολογικος παράγοντας.

Αν δεν λυθεί αυτός πρωτίστως ή αν δεν γίνουν πολυ ειδικευμένες εξετάσεις όπως θα οφειλες να γνώριζεις τα χάπια δεν βοηθούν πάρα μόνο για λίγες ημέρες..

Αυτά γιατί όντως μας διαβάζουν και παιδιά 20 χρόνων..
Έχει μιλήσει στην ομάδα μας ενδικρινικογος και μας έχει εξηγήσει πολύ αναλυτικά ποιες βιταμίνες και άλλα στοιχεία στον οργανισμό μας προκαλούν κόπωση, άγχος και αϋπνίες..
Οπως και ελαχιστοι γιατροι πριν δώσουν χάπια συστήνουν έλεγχο του θυρεοειδής αδένα που ειναι ο νούμερο ένας που μπορεί να επηρεαστεί και να αποσυντονιστει από το άγχος μας και να μας οδηγήσει σε πολλά..

Πιστευω σαν γιατρος τα ξερεις ακομα καλυτερα απο εμενα και θα περιμενα να αναφερθουν αλλα δυστηχως δεν το ειδα και καλο ειναι να ενημερωνεται ο κοσμος πριν παρει ακομα και καραμέλα..

Άλλο να δίνω χάπια σε ένα μεγάλο ανθρωπο και άλλο σε ένα ακόμα παιδί -νέο που μόνο με δύο ή τρεις επισκέψεις σε ένα ψυχολογο ή αιματολογο-ενδοκρινολογο μπορεί να του λύση το πρόβλημα εφορου ζωής...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι :bye2:
Ωπ κοπελιά, έχεις ένα μεγάλο λάθος εδώ.
Υπάρχουν υπνωτικά που προορίζονται για βραχυχρόνια θεραπεία όπως σωστά και είπες, ΑΛΛΑ υπάρχουν και φάρμακα για μακροχρόνια θεραπεία για ανθρώπους που το έχουν ανάγκη.

Εννοείται και οι δύο κατηγορίες πρέπει να παρακολουθούνται από ψυχίατρο. Ο οποίος θα γράψει αιματολογικές για να δει όπως λες τον θυρεοειδή κτλ κτλ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πιο εύκολη περίπτωση και ξεμπερδευεις άμεσα όταν ρυθμίσεις τα θέματα με τον θυρεοειδή.

Η αϋπνία δεν είναι πράγμα καθόλου αστείο, είναι μια κατάσταση που προκαλεί ΑΠΕΙΡΑ προβλήματα όχι μόνο ψυχολογικά, αλλά και σωματικα.

Εάν βέβαια υπάρχει διαταραχή άγχους που για μήνες δεν αφήνει τον άνθρωπο να κοιμηθεί, ε τότε θα πάρει το αντίστοιχο σχήμα θεραπείας.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι, υπάρχουν άτομα που παίρνουν χρόνια θεραπεία γιατί πολύ απλά έχουν τόσο θέμα που δεν μπορούν να κλείσουν μάτι, το οποίο φαίνεται από νεαρή ηλικία (στο λέω παρακολουθώντας την μάνα μου η οποία παίρνει τα τελευταία 15 χρόνια αγωγή). Δεν είναι ντροπή, ούτε είναι λάθος.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η βαλεριάνα δεν προκαλεί εθισμό. Γενικά αυτά όλα τα φυτικά σκευάσματα που δεν απαιτούν συνταγογράφηση από τον ιατρό, όταν τα διακόψεις δεν θα εμφανίσεις στερητικά συμπτώματα. Μπορείς να λαμβάνεις περισσότερες της 1ας κάψουλες την μέρα άφοβα, προτιμάται κι όλας προς το απόγευμα και 1-2 ώρες πριν τον ύπνο.

Προσωπικά δεν με βοήθησαν ποτε τα φυτικά σκευάσματα, ορισμένο κόσμο τον βοηθούν (ίσως κάποιους λόγω αυτοεκπληρούμενης προφητείας)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωπ κοπελιά, έχεις ένα μεγάλο λάθος εδώ.
Υπάρχουν υπνωτικά που προορίζονται για βραχυχρόνια θεραπεία όπως σωστά και είπες, ΑΛΛΑ υπάρχουν και φάρμακα για μακροχρόνια θεραπεία για ανθρώπους που το έχουν ανάγκη.

Εννοείται και οι δύο κατηγορίες πρέπει να παρακολουθούνται από ψυχίατρο. Ο οποίος θα γράψει αιματολογικές για να δει όπως λες τον θυρεοειδή κτλ κτλ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πιο εύκολη περίπτωση και ξεμπερδευεις άμεσα όταν ρυθμίσεις τα θέματα με τον θυρεοειδή.

Η αϋπνία δεν είναι πράγμα καθόλου αστείο, είναι μια κατάσταση που προκαλεί ΑΠΕΙΡΑ προβλήματα όχι μόνο ψυχολογικά, αλλά και σωματικα.

Εάν βέβαια υπάρχει διαταραχή άγχους που για μήνες δεν αφήνει τον άνθρωπο να κοιμηθεί, ε τότε θα πάρει το αντίστοιχο σχήμα θεραπείας.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι, υπάρχουν άτομα που παίρνουν χρόνια θεραπεία γιατί πολύ απλά έχουν τόσο θέμα που δεν μπορούν να κλείσουν μάτι, το οποίο φαίνεται από νεαρή ηλικία (στο λέω παρακολουθώντας την μάνα μου η οποία παίρνει τα τελευταία 15 χρόνια αγωγή). Δεν είναι ντροπή, ούτε είναι λάθος.
Καλημερα !

Καταρχήν δεν μίλησε κανείς ούτε για ντροπή ούτε για εθισμο και έπειτα που ακριβώς είναι λάθος όταν λέμε ακριβώς τα ίδια πραγματα ?

Ακόμα και ψυχολογικος να είναι ο παράγοντας που σου προκαλεί την αϋπνία κάνεις δεν σου εγγυάται το αποτέλεσμα ότι θα ξεπεραστεί ειδικά όταν μιλάμε για πολύ άσχημες κακοποιητικες περιπτώσεις ή περιπτώσεις που προκαλούνται σωματικά τραύματα ή ακόμα και αναπηρίες.

Μπροστα σου έχεις μια περιπτωση που για ένα τρίμηνο λόγο σοβαρού ατυχήματος και καθηλωσης στο κρεβάτι μέχρι να επανέλθει πλήρως ο ύπνος του πέρασε από σαραντα κυματα και μάλιστα με την βοήθεια χαπιών κατά την νοσηλεία του και μόνο..

Οπότε ας αφήσουμε το αίσθημα της ντροπής ειδικά όταν μιλάμε για ψυχολογικούς παράγοντες :)

Συμφωνούμε σε όλο αυτό ότι ΠΡΩΤΑ εξετάζουμε τα πάντα και μετά καταφεύγουμε σε αυτές τις λύσεις και όχι τόσο εύκολα να περνουμε χάπια ?

Αυτό προσωπικά έχει ουσία για εμένα και τιποτε άλλο..
Και το κυριότερο να μην ρωτάμε αγνωστους ,ΜΟΝΟ τον φαρμακοποιών μας ή τον προσωπικό γιατρό μας που έχει πληρως το ιστορικό μας .

Έπειτα να διευκρινησουμε ότι μπορεί να βαπτίζεται φυτικό αλλά οτιδήποτε έχει υποστεί χημικη επεξεργασία ΔΕΝ ειναι φυτικό..
Είναι απλά ένα παιχνίδι μάρκετινγκ ολο αυτο και δινει το πατημα σε πολλους να τα προωθουν πιο ευκολα .

Να μιλουσαμε για ένα βότανο να κάνει ένα ωραίο ρόφημα να συμφωνήσω ότι εκεί ναι φυσικά και μιλάμε για καθαρό φυτικό προϊόν..
Πήγαινε πάρε βαλεριάνα από ένα κατάστημα με βιολογικά..
Φτιαξε ενα ωραιο ροφημα ,τι πιο απλο ..

Ακόμα όμως ΚΑΙ σε αυτο ο γιατρός σου συστήνει όχι συστηματική χρήση και αποχή τουλάχιστον για εύλογο χρονικό διάστημα ;)

Γιατί το λένε αυτό?
Να αμφισβητησουμε τώρα και τους γιατρούς που έχουμε δίπλα μας τόσα χρόνια?

Καποια πραγματα δηλαδη φωναζουν απο μακρυα και εμείς στην προσπάθεια μας να δώσουμε μια επιπόλαιη λύση στο θέμα μας ίσως παρασυρθουμε .

Επειτα πως συστήσεις επεξεργασμενο σκευασμα οταν λειπει η βασικη αιματολογικη εξεταση και οχι μια γενικη ?


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω φυσικά και τον παράγοντα placebo στο θέμα των χαπιών...

Υπάρχουν ουκ ολίγα άτομα που νομίζοντας ότι λαμβάνουν κάποιο σκεύασμα ότι τα συμπτώματα τους εξαφανιζονται ενω στην ουσία ο εγκέφαλος λειτουργει τελείως διαφορετικά σε αυτές τις περιπτώσεις..;)

Λιγο περισσότερο ψάξιμο μονο αυτο και όχι στην εύκολη λύση πραγνατικα θα σας κάνει πολύ καλό!

Έπειτα να πω και κατι το οποίο μας έχει πει ίδιος ιατρικός επισκέπτης ..
Οι γιατροι είναι και πωλητές σκευασματων ,αυτό να μην το ξεχνάτε ποτέ..

Φυσικά δεν μιλάμε για σοβαρές παθήσεις αλλά σε περιπτώσεις ψυχολογικών περιπτώσεων συχνά ακούμε" δεν έχεις τίποτα όλα στο μυαλό σου είναι πάρε αυτό το χάπι" και κάπου εκεί ξεκινά ένας ατελείωτος Γολγοθάς για τον άνθρωπο που δυστηχως έψαχνε να βρει λύση σε λάθος μέρος...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Καλημερα !

Καταρχήν δεν μίλησε κανείς ούτε για ντροπή ούτε για εθισμο και έπειτα που ακριβώς είναι λάθος όταν λέμε ακριβώς τα ίδια πραγματα ?

Ακόμα και ψυχολογικος να είναι ο παράγοντας που σου προκαλεί την αϋπνία κάνεις δεν σου εγγυάται το αποτέλεσμα ότι θα ξεπεραστεί ειδικά όταν μιλάμε για πολύ άσχημες κακοποιητικες περιπτώσεις ή περιπτώσεις που προκαλούνται σωματικά τραύματα ή ακόμα και αναπηρίες.

Μπροστα σου έχεις μια περιπτωση που για ένα τρίμηνο λόγο σοβαρού ατυχήματος και καθηλωσης στο κρεβάτι μέχρι να επανέλθει πλήρως ο ύπνος του πέρασε από σαραντα κυματα και μάλιστα με την βοήθεια χαπιών κατά την νοσηλεία του και μόνο..

Οπότε ας αφήσουμε το αίσθημα της ντροπής ειδικά όταν μιλάμε για ψυχολογικούς παράγοντες :)

Συμφωνούμε σε όλο αυτό ότι ΠΡΩΤΑ εξετάζουμε τα πάντα και μετά καταφεύγουμε σε αυτές τις λύσεις και όχι τόσο εύκολα να περνούσε χάπια ?

Έπειτα να διευκρινησουμε ότι μπορεί να βαπτίζεται φυτικό αλλά οτιδήποτε έχει υποστεί επεξεργασία χημική ΔΕΝ ειναι φυτικό..

Να λέγαμε να πάρεις ένα βότανο να κάνεις ένα ωραίο ρόφημα να συμφωνήσω ότι εκεί ναι φυσικά και μιλάμε για καθαρό φυτικό σκεύασμα..
Ακόμα και αυτο όμως ο γιατρός σου συστήνει όχι συστηματική χρήση και αποχή τουλάχιστον για εύλογο χρονικό διάστημα ;)
Κάνεις λάθος χρήση της λέξης φυτικού και χημικού. Στην επιστήμη είναι πολύ διαφορετικά απ'ότι νομίζει ο κοσμος.
Τα βότανα έχουν μέσα χημικές ουσίες. Τα οποία αν δεν κάνεις σωστή χρήση μπορεί να είναι τρεις χειρότερα από ένα συνθετικό (χημικό στην λαϊκή γλώσσα) φάρμακο.

Αυτά που δεν χρειάζονται συνταγή στα φαρμακεία, τα λεγόμενα συμπληρώματα μελατονίνης, ΔΕΝ είναι "χαπακια" και θεωρούνται "φυτικά" στην λαϊκή γλώσσα γιατί η μελατονίνη που έχει μέσα σε μικρή δόση, είναι μια ουσία που παράγεται φυσικά από τον οργανισμό, και σε άτομα με αϋπνίες έχει αποδειχθεί η μειωμένη παραγωγή της. Δεν είναι δηλαδή σαν τα σκευάσματα (ενέσεις) ορμονών που πρέπει να δίνονται με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή και πάντα με συνταγή γιατί μια διαταραχή της ισορροπίας ειδικά στις γυναίκες μπορεί να της προκαλέσει ακόμη και καρκίνους.


Από την στιγμή που κάποιος πάρει αυτά τα σκευάσματα μελατονίνης με προσοχή και σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Σε πολλούς ανθρώπους δεν έχουν και δράση. Και εννοείται δεν πρέπει να τα μασούν κάποιοι σαν τσιχλες όταν δεν τους κάνει δουλειά η προτεινόμενη δόση. Σε αυτό το σημείο πας σε ψυχίατρο για να σου δώσει φάρμακο.


Για βαριά ψυχιατρικά περιστατικά που αναφέρεις, εκεί προφανώς πρέπει να αντιμετωπίσεις και το πρόβλημα αυτό, με κάποιο ηρεμιστικό μαζί πάντα με ψυχοθεραπεία. Αλλη περίπτωση αυτή και άλλη περίπτωση νεαρού ατόμου που δεν μπορεί να κοιμηθεί από το άγχος της εξεταστικής/σχολής.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνεις λάθος χρήση της λέξης φυτικού και χημικού. Στην επιστήμη είναι πολύ διαφορετικά απ'ότι νομίζει ο κοσμος.
Τα βότανα έχουν μέσα χημικές ουσίες. Τα οποία αν δεν κάνεις σωστή χρήση μπορεί να είναι τρεις χειρότερα από ένα συνθετικό (χημικό στην λαϊκή γλώσσα) φάρμακο.
Γι αυτό και ανέφερα ότι και εκεί σου συστήνουν ελεγχόμενη χρήση ,ξεκάθαρα μάλιστα το τονισα κιόλας, οπότε συμφωνούμε..
Αυτά που δεν χρειάζονται συνταγή στα φαρμακεία, τα λεγόμενα συμπληρώματα μελατονίνης, ΔΕΝ είναι "χαπακια" και θεωρούνται "φυτικά" στην λαϊκή γλώσσα γιατί η μελατονίνη που έχει μέσα σε μικρή δόση, είναι μια ουσία που παράγεται φυσικά από τον οργανισμό, και σε άτομα με αϋπνίες έχει αποδειχθεί η μειωμένη παραγωγή της. Δεν είναι δηλαδή σαν τα σκευάσματα (ενέσεις) ορμονών που πρέπει να δίνονται με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή και πάντα με συνταγή γιατί μια διαταραχή της ισορροπίας ειδικά στις γυναίκες μπορεί να της προκαλέσει ακόμη και καρκίνους.
Έχει υποστεί επεξεργασία?
Έχει προστεθεί ουσία που δεν θεωρείτε φυτική?

Εχινατσεα σκεύασμα υποτίθεται λάμβανα και ήταν μέσα σε πλαστικό και με χρώμα μάλιστα...
Αυτό μπορεί να βαπτιστεί φυτικό?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που λες και συμφωνώ.

Από την στιγμή που κάποιος πάρει αυτά τα σκευάσματα μελατονίνης με προσοχή και σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Σε πολλούς ανθρώπους δεν έχουν και δράση. Και εννοείται δεν πρέπει να τα μασούν κάποιοι σαν τσιχλες όταν δεν τους κάνει δουλειά η προτεινόμενη δόση. Σε αυτό το σημείο πας σε ψυχίατρο για να σου δώσει φάρμακο.
Τέλεια χαίρομαι που το λες και εσύ..

Οπότε τι λες, ποιον θα εμπιστευτούν σε αυτό, τον γιατρό μας ή μια φίλη ή φίλο τυχαίο όπου και να τον βρούμε?
Για βαριά ψυχιατρικά περιστατικά που αναφέρεις, εκεί προφανώς πρέπει να αντιμετωπίσεις και το πρόβλημα αυτό, με κάποιο ηρεμιστικό μαζί πάντα με ψυχοθεραπεία. Αλλη περίπτωση αυτή και άλλη περίπτωση νεαρού ατόμου που δεν μπορεί να κοιμηθεί από το άγχος της εξεταστικής/σχολής.
Να σου αναφέρω περίπτωση νεαρού ατόμου το οποίο τώρα παρακολουθειτε από ψυχολογο ψυχίατρο γιατί τα φυτικά δεν τον βοηθησαν στην εξεταστική και φιλαράκια του του προτειναν ζαναξ για να βγάλει την εξεταστική επειδή από το άγχος του είχε μπλοκάρει και θα έχανε ολόκληρο εξάμηνο και τώρα παλεύει με άλλα?

Αντιλμβανεσαι πιστεύω το point όλου αυτού ;)

Αντιλαμβανομαστε ο πανικός και ο φόβος μας καμία φορά μας παρασέρνει?

Νομίζω μέσα από την οποία διαφωνία μας νομίζεις ότι υπάρχει ότι συμφωνούμε σε αυτά που αρχικά είπα -είπαμε!
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
επιστημονικη απαντηση και σε ευχαριστω θα το αναφέρω στους "συναδελφους σου "

Ακριβώς και θα σταθώ μόνο σε αυτό και όχι στα προηγούμενα...

Ποια παρακολούθηση και ποια ένδειξη μπορεί να έχει μια διαδικτυακή διάγνωση ?

Εκεί θελω να καταλήξω και πουθενά από τα προηγούμενα που ανέφερες και πραγματικα λυπάμαι..

Δεν με νοιάζει η κάθε αυτου σύσταση σου ...ο καθένας εδώ μέσα ειναι υπεύθυνος αν θα εμπιστευτεί ένα διαδικτυακό άνθρωπο που μπορεί να δηλώνει ότι θέλει ή θα πάρει την γνώμη του γιατρού του .

ΔΕΝ συστήνουμε χάπια που ειναι βαπτισμενα φυτικά ΑΝ πρώτα δεν έχουμε πλήρως ιστορικό του ασθενή, νομίζω αυτο δεν κάνει ένας γιατρός?
Υπάρχει κάτι τέτοιο στην τυχαία περίπτωση που ήταν και η αφορμή για διευκρινήσεις και όχι για κάτι άλλο?

Όχι φυσικά οπότε από μόνο του νομίζω και σαν γιατρός έπρεπε να ληφθεί υπόψιν σου .

Λυπάμαι αλλά βλέπω πολύ συχνά στις ομάδες ψυχοθεραπείας που βρίσκομαι (και όχι πλέον σαν μελος) ατόμα να είναι εξαρτημένα από δήθεν φυτικά σκευάσματα γιατί ο γιατρός που επισκεφτηκαν χωρίς την πλήρη παρακολούθηση τους τους σύστησε ένα χάπι και τιποτε παραπάνω..

Πότε χρήση παραπάνω από ένα ορισμενο χρονικό διάστημα το τονίζω...

Τώρα αν αυτό σε κάνει να πιστεύεις ότι ασχολουμε μονο με γιαγιάδες ειναι προσωπικη σου άποψη και φυσικά μια επίθεση χωρίς βάση γιατί ΔΕΝ σε κατηγόρησα.

Απλά γνωρίζω πλέον λόγο της θέσης μου ποιες οι επιπτώσεις χαπιών σε άτομα που η αιτία της αϋπνίας τους είτε είναι άγχος είτε κάποιος άλλος ψυχολογικος παράγοντας.

Αν δεν λυθεί αυτός πρωτίστως ή αν δεν γίνουν πολυ ειδικευμένες εξετάσεις όπως θα οφειλες να γνώριζεις τα χάπια δεν βοηθούν πάρα μόνο για λίγες ημέρες..

Αυτά γιατί όντως μας διαβάζουν και παιδιά 20 χρόνων..
Έχει μιλήσει στην ομάδα μας ενδικρινικογος και μας έχει εξηγήσει πολύ αναλυτικά ποιες βιταμίνες και άλλα στοιχεία στον οργανισμό μας προκαλούν κόπωση, άγχος και αϋπνίες..
Οπως και ελαχιστοι γιατροι πριν δώσουν χάπια συστήνουν έλεγχο του θυρεοειδής αδένα που ειναι ο νούμερο ένας που μπορεί να επηρεαστεί και να αποσυντονιστει από το άγχος μας και να μας οδηγήσει σε πολλά..

Πιστευω σαν γιατρος τα ξερεις ακομα καλυτερα απο εμενα και θα περιμενα να αναφερθουν αλλα δυστηχως δεν το ειδα και καλο ειναι να ενημερωνεται ο κοσμος πριν παρει ακομα και καραμέλα..

Άλλο να δίνω χάπια σε ένα μεγάλο ανθρωπο και άλλο σε ένα ακόμα παιδί -νέο που μόνο με δύο ή τρεις επισκέψεις σε ένα ψυχολογο ή αιματολογο-ενδοκρινολογο μπορεί να του λύση το πρόβλημα εφορου ζωής...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι :bye2:



Απαντας απλα για να κανείς το σόου σου. Για τελευταία φορά, εφόσον δεν συντρέχει κάποια άλλη παθολογική αιτία- η οποία θα μπορούσε ν ανακαλυφθεί με αιματολογικό έλεγχο ή σ εργαστήριο ύπνου- όπως πρότεινα, δεν τίθεται αλλο ζήτημα διερεύνησης.



Το σκεύασμα ειναι φυσικό και άκρως ακίνδυνο όταν λαμβάνεται ενδεδειγμένα καί στην δοσολογία που πρέπει.



Από κει και περα, μπορείς να χτυπιέσαι όσο θελεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Γι αυτό και ανέφερα ότι και εκεί σου συστήνουν ελεγχόμενη χρήση ,ξεκάθαρα μάλιστα το τονισα κιόλας, οπότε συμφωνούμε..

Έχει υποστεί επεξεργασία?
Έχει προστεθεί ουσία που δεν θεωρείτε φυτική?

Εχινατσεα σκεύασμα υποτίθεται λάμβανα και ήταν μέσα σε πλαστικό και με χρώμα μάλιστα...
Αυτό μπορεί να βαπτιστεί φυτικό?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που λες και συμφωνώ.


Τέλεια χαίρομαι που το λες και εσύ..

Οπότε τι λες, ποιον θα εμπιστευτούν σε αυτό, τον γιατρό μας ή μια φίλη ή φίλο τυχαίο όπου και να τον βρούμε?

Να σου αναφέρω περίπτωση νεαρού ατόμου το οποίο τώρα παρακολουθειτε από ψυχολογο ψυχίατρο γιατί τα φυτικά δεν τον βοηθησαν στην εξεταστική και φιλαράκια του του προτειναν ζαναξ για να βγάλει την εξεταστική επειδή από το άγχος του είχε μπλοκάρει και θα έχανε ολόκληρο εξάμηνο και τώρα παλεύει με άλλα?

Αντιλμβανεσαι πιστεύω το point όλου αυτού ;)

Αντιλαμβανομαστε ο πανικός και ο φόβος μας καμία φορά μας παρασέρνει?

Νομίζω μέσα από την οποία διαφωνία μας νομίζεις ότι υπάρχει ότι συμφωνούμε σε αυτά που αρχικά είπα -είπαμε!
Ο λόγος που είχαν τα συμπληρώματα σου εχινατσεας πλαστική συσκευασία είναι ξεκαθαρα για λόγους διατήρησης, όσο για τις χρωστικές είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα, όπως δεν παθαίνεις τίποτα από την βαφή αυγών το Πάσχα 😂.

Μα και όταν παίρνεις το φυτό από τον κήπο σου και το βραζεις χημικη επεξεργασία κάνεις και λέγεται εκχύλιση. Μάλιστα χρησιμοποιείς και διαλύτη, το νερακι.

Για το περιστατικό με τον νεαρό που ανέφερες είναι απλώς απαράδεκτο, το ότι πήρε ζαναξ χωρίς να τον δει γιατρός. Για όνομα του θεού και σε γιατρό να πήγαινε και να του έδινε κάτι, ζαναξ δεν θα του έδινε για αρχή.... Και αν ναι στην ελάχιστη δόση. Το ζαναξ είναι φάρμακο βραχείας θεραπείας. Άλλο που πολλοί το παίρνουν χρόνια.
Συμφωνώ απολύτως ότι για τέτοια πράγματα γιατρό και μόνο γιατρό. Δεν παίρνουμε ποτέ συνθετικά φάρμακα σύμφωνα με ότι μας λέει η Γιαννούλα, η Θειά η Ελένη κτλ
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο λόγος που είχαν τα συμπληρώματα σου εχινατσεας πλαστική συσκευασία είναι ξεκαθαρα για λόγους διατήρησης, όσο για τις χρωστικές είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα, όπως δεν παθαίνεις τίποτα από την βαφή αυγών το Πάσχα 😂.

Μα και όταν παίρνεις το φυτό από τον κήπο σου και το βραζεις χημικη επεξεργασία κάνεις και λέγεται εκχύλιση. Μάλιστα χρησιμοποιείς και διαλύτη, το νερακι.

Για το περιστατικό με τον νεαρό που ανέφερες είναι απλώς απαράδεκτο, το ότι πήρε ζαναξ χωρίς να τον δει γιατρός. Για όνομα του θεού και σε γιατρό να πήγαινε και να του έδινε κάτι, ζαναξ δεν θα του έδινε για αρχή.... Και αν ναι στην ελάχιστη δόση. Το ζαναξ είναι φάρμακο βραχείας θεραπείας. Άλλο που πολλοί το παίρνουν χρόνια.
Συμφωνώ απολύτως ότι για τέτοια πράγματα γιατρό και μόνο γιατρό. Δεν παίρνουμε ποτέ συνθετικά φάρμακα σύμφωνα με ότι μας λέει η Γιαννούλα, η Θειά η Ελένη κτλ
Δυστηχως μια σύντομη έρευνα θα δεις ότι το ζαναξ έχει γίνει καραμέλα στις εξεταστικές των παιδιών και όχι μόνο και το τραγικό της υποθέσεις είναι ότι πλέον αν έχεις γνωστό φαρμακοποιό στα προμηθευει με πολύ ευκολία ..

Ένα καθ όλου αθωω σκευασμα όπως το πλασάρουν εφόσον απαγορεύεται η συστηματική χρήση τουε γιατι εκτός από εθιστικα ευθύνονται ώστε να βγάζουν στην επιφάνεια πολλά θεματακια ..

Αυτό και κλείνω γιατί το point αυτού έγινε κατανοητό σε αντίθεση με το σόου που αστοχος πλέον αναφέρθηκε από ανθρώπους το λιγότερο τραγικό όταν μιλάμε για ψυχισμό, που δεν ξέρουν γιατί είδους σκευάσματα μιλάμε και πραγματικα λυπάμαι οταν συστήνονται σαν γιατροι και δεν προτείνουν μια απλή εξέταση που θα γλυτωσει ακόμα και από κάποιο φυτικό σκεύασμα..


Λιγο περισσοτερη ευθυνη και ευγενεια θα βοηθουσε σε πολλα νομιζω ..



Καλή συνέχεια!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λέει ένας ιατρός στο φορουμ και μάλιστα που δουλεύει Γερμανία την συμβουλή του για ένα θέμα και προσπαθείτε να τον φάτε.
Επίσης το να λέει καποιος ψυχοθεραπεία πρεπει να υπάρχει ένας στόχος για αυτή οποτε αντι να λετε ψυχοθεραπεία πείτε τον στόχο της

πχ σταθερό ωράριο ύπνου, μείωση τροφών το βράδυ, μείωση στρεσογόνων διαδικασιών

Η μελατονίνη στόχο της είναι να έχεις ένα σωστό ύπνο ούτε βλαβερή είναι ούτε κάτι βλαβερή και αν ο άνθρωπος έχει σοβαρό θέμα καλό είναι να παίρνει μελατονίνη τουλάχιστον για καποιο χρονικό διάστημα (Δε μπορεις να αλλαξεις το πρόγραμμα σου από την μία μέρα στην άλλη). Δηλαδή να έχεις έναν ασθενή και να σου λεει οτι υποφέρει απο κεφαλαλγίες το βράδυ, ξυπνάει συνέχεια δε μπορείς να του δώσεις συμβουλες που βρίσκει καποιος απο το ιντερνετ πρεπει να κάνεις κάτι άμεσα μέχρι να επιτεχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μελέτη ύπνου είναι μια νευροφυσιολογική εξέταση που μπορεί να δείξει αιτία για μια διαταραχή υπνου.... πρεπει να γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις.

Πολύ βοηθητικό ειναι συσκευές τύπου applewatch που συλλέγουν καποια δεδομένα στον ύπνο και φυσικά με ειδικά προγράμματα βοηθάνε στη σωστή οργάνωση του ύπνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λέει ένας ιατρός στο φορουμ και μάλιστα που δουλεύει Γερμανία την συμβουλή του για ένα θέμα και προσπαθείτε να τον φάτε.
Μια διευκρίνηση απλά χωρίς ιδιαίτερο νόημα πλέον εδώ μέσα αλλά πραγματικά έχουμε μπερδέψει λίγο την εικονική ζωη με την πραγματική..

Αν το φόρουμ ήταν ιατρικό και ο κάθε " γιατρός " που θα απαντούσε υπεύθυνα-επώνυμα είχαν διαπιστωθεί τα πτυχία του από τους υπεύθυνους τότε να εισια σίγουρος ότι θα μιλούσαμε κάτω από άλλες συνθήκες..

Το γεγονός και μόνο ότι ένας "γιατρός " χειρουργουσε σε κλινικές δίπλα σε "συναδέλφους " του ΧΩΡΙΣ πτυχίο ιατρικής και μάλιστα τους ακυρωνε κιόλας προκαλώντας το θάνατο πολλών ανθρώπων μας δίνει το δικαιούμαι του λόγου μας εδώ μέσα..

Αυτό και μόνο αρκεί για να δεις πως και αυτό που λες δεν έχει καμία τεκμηρίωση και φυσικά κανενανς εδώ μέσα δεν είναι υποχρεωμένος να δείξει τα πτυχια του για να μιλά όταν ξέρει και ΘΕΛΕΙ να προφυλαξει..

Και στην τελική συζήτηση γίνεται απλά με κάποιους όμορφα και με κάποιους εριστικα γιατί το προκαλούν :bye2:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ναι τωρα εγώ και ο φοκος δεν έχουμε τι να κάνουμε και λεμε ας παιξουμε τους διαδικτυακούς ιατρούς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top