Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,699 μηνύματα.
Χουζουρευω αλλα δεν μπορω για πολυ :P αμα ξυπνησω, ξυπνησα οποτε θα κατσω στο κρεβατι το πολυ κανενα 20λεπτο και μετα σηκωνομαι γιατι βαριεμαι. Ευχαριστω παντως :happy:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,699 μηνύματα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P

Andypro

Active member

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P
Κι εγώ έτσι ακριβώς είμαι αυτές τις μέρες. Μήπως, έχεις ταλαιπωρηθεί από αλλεργίες ή ανεπαρκή ύπνο για μεγάλο διάστημα, γιατί εγώ έχω πάθει και τα 2 και γι' αυτό είμαι έτσι. :)

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,015 μηνύματα.

Ας απαντησει καποιος σας παρακαλώ,ειμαι ετσι τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον :P
Μια συμβουλή, κατι που με βοήθησε σχετικα θα ελεγα, ειναι οτι έκοψα τον καφε και τουλάχιστον οι πονοκέφαλοι καθε πρωι που ξυπνάω έχουν μειωθεί σημαντικά. Προσπάθησε να μην πίνεις πολυ καφε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Ας απαντησει καποιος σας παρακαλώ,ειμαι ετσι τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον :P
Μια συμβουλή, κατι που με βοήθησε σχετικα θα ελεγα, ειναι οτι έκοψα τον καφε και τουλάχιστον οι πονοκέφαλοι καθε πρωι που ξυπνάω έχουν μειωθεί σημαντικά. Προσπάθησε να μην πίνεις πολυ καφε.

Δεν πίνω καθόλου καφέ! Πίνω βέβαια τσάι, τουλάχιστον δύο κούπες ημερησίως. Το ξέρω πως έχει κι αυτό καφεΐνη αλλά δεν πίνω ποτέ πριν πέσω για ύπνο, δεν νομίζω να με επηρεάζει τόσο :hmm:

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,040 μηνύματα.
Δεν πίνω καθόλου καφέ! Πίνω βέβαια τσάι, τουλάχιστον δύο κούπες ημερησίως. Το ξέρω πως έχει κι αυτό καφεΐνη αλλά δεν πίνω ποτέ πριν πέσω για ύπνο, δεν νομίζω να με επηρεάζει τόσο :hmm:

Δες σύμπτωση! Και εγώ πίνω τσάι μαύρο με λεμόνι αλλά τρεις φορές τουλάχιστον μες την μέρα (πρωι, μεσημερι, βράδυ). Και έχω επίσης μια υπνηλία μες τη μέρα αυτήν την περίοδο αλλά μου φεύγει συνήθως το βράδυ :P Νομίζω επειδή είναι διακοπές και δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα ασυνείδητα απλώς θέλουμε να μείνουμε ξαπλωμένοι. Δε βοηθάει και ο καιρός που εδώ πάνω είναι πολύ μουντός από την Κυριακή και δεν έχουμε ήλιο.

Stitchpunk

New member

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 558 μηνύματα.

Μπορεί να ευθύνεται ο θυρεοειδης, έλλειψη βιταμινης D ή ακόμα και ναρκοληψια και πολλά άλλα. Ναρκοληψια είναι μια ασθένεια που έχει αυτά τα συμπτώματα και ενώ είναι συνηθισμένη, είναι δύσκολο να διαγνωστει. Όπως και να έχει, απευθυνσου σε ενδοκρινολογο. Μπορεί να μην έχεις τίποτα, να είναι ψυχολογικό ή υπερκοπωση, αλλά μια εξέταση δεν βλαπτει.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,591 μηνύματα.
Μπορεί να ευθύνεται ο θυρεοειδης, έλλειψη βιταμινης D
Story of my life, both of them. 6 ng/ml στις τελευταίες μου εξετάσεις η πουτάνα η D.
Eχω δει θεαματική αλλαγή από τότε που έκοψα τον καφέ. Μέχρι πρόσφατα μάλιστα είχα φτιάξει εντελώς τον ύπνο μου πίνοντας λουίζα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τώρα τελευταία πάλι 4-5 το πρωί κοιμάμαι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..

Stitchpunk

New member

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 558 μηνύματα.
Story of my life, both of them. 6 ng/ml στις τελευταίες μου εξετάσεις η πουτάνα η D.
Eχω δει θεαματική αλλαγή από τότε που έκοψα τον καφέ. Μέχρι πρόσφατα μάλιστα είχα φτιάξει εντελώς τον ύπνο μου πίνοντας λουίζα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τώρα τελευταία πάλι 4-5 το πρωί κοιμάμαι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..
Να βγαινεις στον ήλιο δέκα λεπτά την ημέρα χωρίς αντηλιακα και με κοντομανικη μπλουζα. Βιταμίνη D παιρνεις? Να πινεις και γάλα για να απορροφάται καλύτερα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,591 μηνύματα.
Να βγαινεις στον ήλιο δέκα λεπτά την ημέρα χωρίς αντηλιακα και με κοντομανικη μπλουζα. Βιταμίνη D παιρνεις? Να πινεις και γάλα για να απορροφάται καλύτερα.
Έπαιρνα μέχρι πρόσφατα τις one alpha για ένα χρόνο αλλά δεν έκαναν κάτι και ξεκίνησα deltius ( σαν μουρουνέλαιο είναι, αηδία)

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,015 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω αυτά τα χαπάκια με την μελατονινη που βοηθάνε στον ύπνο... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανεις αν αυτά τα σκευάσματα γενικότερα είναι "εθιστικά"; Δεν έχω σκοπό να κάνω κατάχρηση προφανώς :P αλλά υπάρχει πιθανότητα να με επηρεάσουν κάπως και να με παίρνει δύσκολα ο ύπνος αν δεν τα παίρνω; Δεν θέλω να πάω να φτιάξω μια κατάσταση και να την κάνω χειρότερη :P

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,500 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...