Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αν υποθεσουμε οτι κοιμασαι κανονικα δηλαδη τις απαραιτητες ωρες και χωρις θορυβους και χωρις ανοιχτο παραθυρο η air condition κτλ....εγω θα έλεγα να τσεκαρεις το μαξιλαρι σου, μηπως πρεπει να το αλλαξεις...η θέση του κεφαλιου και του αυχένα (το οποιο σχετιζεται με το μαξιλαρι) κατα τη διαρκεια του υπνου συνδεονται με το πονοκεφαλο...απο κει και περα αν εισαι ολη νυχτα ποτα, τσιγρα και ξενυχτια ειτε λογω διασκεδασης , ειτε λογω παννεληνιων ...εκει ειναι άλλο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια....καθε φορα που ξυπναω με ποναει το κεφαλι μου !! τι λετε να φταει?

Hangover μήπως; :drunk:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
δεν ειναι αυτο ας που σημερα κοιμηθηκα γυρω στις 11κα30 και ξυπνησα 12 και παλι με πονουσε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Έχω κάποιες μέρες που κάνω πολύ ανήσυχο ύπνο.Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου έχω παραισθήσεις.Νομίζω ότι βλέπω φιγούρα και καταλήγω να φωνάζω και να τους ξυπνάω όλους. :Ρ Παλιότερα το πάθαινα σπάνια. Νόμιζα ότι έβλεπα αράχνες. Αυτό γίνεται πάντα τη στιγμή που ξυπνάω για λίγα δευτερόλεπτα . Μετά καταλαβαίνω ότι δεν τρέχει κάτι.
Το googlαρα και είδα ότι λέγεται Hypnagogic hallucinations.
Τόσα χρόνια κοιμόμουν πάντα ήσυχα.
Καμια συμβουλή για να κοιμάμαι πιο εύκολα και τι να αποφεύγω πριν κοιμηθώ για να μην έχω ταραγμένο ύπνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Δοκίμασε πριν ξαπλώσεις να πιεις κάποιο χαλαρωτικό αφέψημα πχ χαμομήλι, λουίζα, βαλεριάνα.... Βέβαια και καλοκαίρι τώρα, δεν ξέρω αν αντέχεις... Βαλεριάνα κυκλοφορεί και σε χάπι νομίζω (διότι έχει και πολύ άσχημη μυρωδιά διαφορετικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βραδυ και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κοιμάμαι σχεδόν όλη μετα και μετα ξανά τα ίδια. Συμβαίνει και σε κανένα απο σας, πως το αντιμετωπίζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βραδυ και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κοιμάμαι σχεδόν όλη μετα και μετα ξανά τα ίδια. Συμβαίνει και σε κανένα απο σας, πως το αντιμετωπίζετε?

Από τα 18 μου είχα το ίδιο θέμα, αλλά δε με ένοιαζε πολύ, ήταν επιλογή μου και ξενυχτούσα. Αν ήθελα κοιμόμουν από τις 12 το βράδυ που λέει ο λόγος. Απλά έχει συνηθίσει ο οργανισμός σου να κοιμάται πολύ αργά.
Δοκίμασε να μείνεις ξύπνια μια ολόκληρη μέρα για να κοιμηθείς το βράδυ και ξύπνα το επόμενο πρωί πολύ νωρίς και θα μπεις σε ρυθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
και εγώ το παθαίνω αυτό αρκετά συχνά..αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε την μέρα μετά/γενικά εμε΄να μου συμβαίνει όταν αγχώνομαι και δεν έχω ιδέα πως να το αντιμετωπίσω επειδή ακόμη και όταν είμαι κουρσασμένη και άυπνη μπορεί να μην κοιμηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια πριν 2 μηνες περιπου οταν επεσα να κοιμηθω το βραδυ με επιασε ταχυκαρδια τα ακρα μου ηταν κρυα και ετρεμα..απο τα συμπτωματα συνηδειτοποιησα οτι με ειχε πιασει κριση πανικου..τα συμπτωματα κρατησαν περιπου 3 ωρες....απο τοτε καθε φορα που πρεπει να σηκωθω νωρις το πρωι για την σχολη (στις 7 ) με πιανουν παλι αυτα τα συμπτωματα καθως δεν μπορω να κοιμηθω και αγχνωνομαι μηπως δεν κοιμηθω καθολου...χθες για παραδειγμα ξαπλωσα στις 11 και κοιμηθηκα στις 5 (τοτε περασαν τα συμπτωματα) και φυσικα δεν ημουν σε θεση να παω στην σχολη γτ δεν μπορουσα να περατησω απο την εξαντληση...πως μπορω να το αντιμετωπισω χωρις την βοηθεια ψυχολογου?

Ευχαριστω εκ των προτερων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Φίλε μου είχα περάσει και εγώ απο την ίδια φάση. Είναι τρομακτικό να μην μπορείς να κοιμηθείς. Εγώ βέβαια δεν είχα κρίσεις πανικού αλλά μόνο στην ιδέα οτι εφτάνε ώρα να κοιμηθώ αγχωνόμουν. Για περίπου 5 μέρες πήγαινα στη σχολή σαν ζόμπι, ήμουν τόσο κουρασμένη αλλά και πάλι το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ήταν και γενικά δύσκολη φάση, είχα και θεματάκια με τη σχολή οπότε αστα να πάνε! Τεσπα, εγώ είχα προμηθευτεί ένα τσαγάκι με λεβάντα και βαλεριάνα και κάτι φυτικά χαπάκια της lanes, quiet life λέγονται. (είναι 100% φυτικά εννοείται χωρίς συνταγή γιατρού). Γενικά προσπαθούσα να πάω για ύπνο την ίδια ώρα κάθε βράδυ και να μην κοιμάμαι μεσημέρι. Μπορώ να σου πω οτι με βοήθησαν σχετικά. Ύπνος δεν με πήρε κατευθείαν αλλά οι βασανιστικές ώρες που στριφογύριζα στο κρεβάτι είχαν μειωθεί αρκετά. Ελπίζω να σου περάσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ γιωτα...μπορεις να μου δωσεις αν μπορεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το τσαι και τα χαπια (δοσολογια κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ γιωτα...μπορεις να μου δωσεις αν μπορεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το τσαι και τα χαπια (δοσολογια κλπ)

Το τσαι δεν θυμάμαι καν πως το λένε...ένα απλό τσαγάκι βαλεριάνας απ το φαρμακείο ήταν.
Τώρα για τα χαπάκια μπορείς να δεις εδώ λίγες πληροφορίες. https://laneshealth.gr/products/categories/quiet-life/quiet-life
Εγώ για τις αυπνίες έπαιρνα 2 χαπάκια μια ώρα πριν τον ύπνο. Κάποιες φορές και 3 μαζί με λίγο νερό. Αα και ποτέ δεν έπινα και το τσάι και τα χαπάκια μαζί. Συνήθως απογευματάκι το τσαι και το βράδυ τα quiet life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις διαλογισμ-οδηγό ύπνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το σεξ παντως ειναι μεγαλο αγχολυτικο, εστω και self service. Κατι υπαρχει που σε αγχωνει παντως....:hmm:
Μηπως εισαι τελειομανης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εγινε ευχαριστω πολυ ..να δουμε αμα θα κοιμηθω καλα σημερα :hmm: δεν ξερω τι με αγχωνει παντως οταν πεφτω στο κρεβατι με πιανει ταχυκαρδια κατευθειαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
πριν πέσεις στο κρεβάτι, δοκίμασε να πιεις μια κούπα χλιαρό γάλα, βοηθάει στη χαλάρωση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
το εχω δοκιμασει αλλα δν ειδα διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δοκίμασε να πιείς μιά κούπα -μεγάλη- απο χαμομήλι ζεστό ,λίγο πρίν πέσεις στο κρεβάτι και θα δείς φοβερή διαφορά!!!!:D
Για αρχή βάλε δύο φακελάκια στο ποτήρι!!!
Θεωρείται ένα απο τα καλύτερα φυσικά χαλαρωτικά-ημεριστικά!!!
Βέβαια, αν η κατάσταση είναι τραβηγμένη τότε μπορείς να κάνεις ένα ζεστό ντούζ και μετά να πιείς το ζεστό χαμομήλι στο κρεβάτι σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
το ντουζ παντα με βοηθουσε 100% δηλαδη εκανα μπανιο και μετα απο 30λεπτα κοιμομουν..αλλα επειδη δεν εχει καλο καιρο τωρα πρεπει να ανοιγω θερμοσιφωνα και δεν γινεται καθε μερα να καιω ρευμα γιατι λεφτα (δεν) υπαρχουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
εγώ όταν περνούσα φάση με αϋπνίες με βοήθησε πολύ το λογοτεχνικό βιβλίο..μυθιστόρημα κατά προτίμηση..διάβαζα και προσπαθούσα να συγκεντρωθώ στην ιστορία του βιβλίου..μέχρι που τα μάτια μου άρχιζαν να κλείνουν..τότε το άφηνα.. έκλεινα φώτα και συνέχιζα την ιστορία του βιβλίου στο μυαλό μου..:P προσπαθούσα να σκέφτομαι μόνο αυτό και όχι άλλα πράγματα της καθημερινότητας που μπορεί να με άγχωναν..

νομίζω ότι το θέμα είναι ψυχολογικό πιο πολύ..εμένα προσωπικά μου ερχόταν όλες οι σκέψεις -οι πιο πολλές δυσάρεστες- εκείνη την ώρα που πήγαινα να κοιμηθώ κι έτσι αγχωνόμουν..προσπαθούσα να κοιμηθώ γιατί έπρεπε αλλά δεν τα κατάφερνα και αυτό με άγχωνε ακόμα περισσότερο :P με αποτέλεσμα να έχει ξημερώσει κ εγώ να μην έχω κοιμηθεί ούτε 5 λεπτά..


προσπάθησε να χαλαρώσεις γενικά και να κάνεις θετικές σκέψεις πριν κοιμηθείς..αν πάρεις βιβλίο κοίτα να είναι κάτι χαλαρό και ευχάριστο..μην πάρεις ιστορίες τρόμου ή φιλοσοφικά κείμενα ξερωγω.. :upside:

PS: τα ροφήματα προσωπικά δεν με βοηθούσαν ποτέ γιατί μετά με έπιανε συχνουρία :redface: και εκνευριζόμουν χειρότερα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top