Διατροφικές συνήθειες και ευεξία

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Χαίρετε χαίρετε Τι κάνετε? Λοιπόν πρώτη φορά αγόρασα πάπια θέλω τη γνώμη σας για όσους την έχετε φτιάξει πώς να την κάνω και να γίνει πολύ νόστιμη? Καταρχάς είναι νόστιμη? Να τι μαρινάρω ή να τη βάλω κατευθείαν φούρνο ?Μήπως να την κάνω κοκκινιστή ή καλύτερα ψητή? Θέλω γνώμες να γίνει ζουμερή μαλακή και νόστιμη! Έχω διαβάσει 500 συνταγές στο internet αλλά δεν είμαι σίγουρη ποια πρέπει να ακολουθήσω. . Για αυτό ρωτάω εσάς Όσοι την φτιάχνετε...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το ειδα μολις
Καλο!! Παραλλαγή γεμιστων με στραπατσαδα και λίγο από όλα αυτά... Καλο!! Οι βολβοί που λέει τι είναι? Σα φρέσκο κρεμμυδάκι μου φάνηκε εμένα
Πάντως ότι θες μπορείς να βάλεις και φέτα θα του πήγαινε. Μετά θα χαμε και λίγο από καγιανα μέσα! :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι ,οταν λεμε οτι το κρεας μας θελουμε να ειναι ζουμερο πρεπει να κανουμε αλατονερο με μυρωδικα μεσα ..ουσιαστικα αρωματιζεις το νερο ειτε με δεντρολιβανο ,δυοσμο ,ριγανι ,αναλογα τι σου αρεσει και προσθετεις το αλατι ..Ολο αυτο το νερο το ρουφαει σαν σφουγγαρι και το κραταει μεσα του θωρακιζοντας το με λαδακι ή βουτυρο που βαζεις συνηθως κατω απο την πετσα απο το κοτοπουλο ..

Τωρα αν ψησεις στα καρβουνα ή στο σχαροτηγανο που το λεω εγω, τοτε κανεις την μαριναδα που λες γιατι ειναι φετες αυτα που θα ψησεις ..Σε αυτη την μαριναδα να προτιμας να βαζεις και κατι οξινο παντα ,αναλογα ή ξυδι ή λεμονι γιατι ¨ψηνει ¨το κρεας οσο καθετε και θελει λιγοτερο ψησιμο ...

Το αλατονερο το κανεις οταν ψηνεις μεγαλα κρεατα ...οπως κοτοπουλο ,σπαλα ,χοιρινο και γενικα εγω την κανω και οταν φτιαχνω κατσικακι στο φουρνο και γινεται λουκουμι ...

Αν θες δες το βιντεο του Πετρετζικη που κανει μαριναδα με αλατονερο για την γαλοπουλα ..Ιδια λογικη ειναι ακριβως!
Λοιπόν κάποιος μου πε ότι το αλάτι σφίγγει. Σκληραίνει το κρέας.. Τελικά τι ισχυει δεν ξέρω... Αμα δεν κάνω πειραματα, δε θα μάθω... Να τώρα ας πουμε με την πάπια, θα τη μαριναρω. Είδα μια μαριναδα με θυμάρι αλάτι ζάχαρη λάδι δε θυμάμαι τι άλλο..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εεε. Εβανεσενς.που πήγε η εβανεσενς??:'( γιατι λέει guest?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
ΛΟΙΠΟΝ τη Μαρίναρα την παπια και... Αναμένω να την μαγειρέψω αυριο...
Η θα τρώγεται η.... θα κάνω την παπια!
Εγώ νηστευω υπόψην, είναι για τους υπόλοιπους.... Θα χω μεγάλη περιέργεια αλλά θα ξανακάνω αν πετυχει
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα το κρέας της πάπιας δεν μαρεσει και τόσο να πω την αλήθεια.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εμένα το κρέας της πάπιας δεν μαρεσει και τόσο να πω την αλήθεια.
Αυτό μυρίζει κάπως...
Ενώ εχω βάλει 500 πραγματα πανω...
Τα παιδια μου περιμενουν να κρυωσει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

10 κοπάδια πάπιες μόλις αυτοκτόνησαν.
:lol:
Πλάκα έχετε εσείς που τρώγεστε σαν το σκυλο με τη γάτα :lol:
Αρκεί να μην στεναχωριέστε:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Λοιπόν το παπί αυτό μυρίζει απαίσια ..Εγώ δηλαδή και να μην νηστευα Πάλι δεν θα το έτρωγα ...έχει πάρα πολύ έντονη μυρωδιά παρόλο που το μαρινάρα και με σκόρδο και με κόκκινο κρασί και με πορτοκάλι... τα παιδιά μου το καταβροχθίζουν περιμένω και τον άντρα μου να μου πει σχόλια...πάντως είναι πολύ μαλακό ζουμερο και καλοψημένο. ..Εγώ πάντως δεν μπορώ να το φάω, μου βρωμάει. Μυρίζει λες και έχω πάει στο ζωολογικό κήπο με τις πάπιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τίποτα κοτοπουλάκι και πάλι κοτοπουλάκι...Το θέμα είναι αυτό....ότι υπάρχουν πολλά φαγητά που τα τρώει η υπόλοιπη οικογένεια και εγώ δεν .....οπότε δεν τα φτιάχνω .αλλά αυτό δεν είναι σωστό! Ασ πουμε εμένα δεν μου αρέσουν τα ρεβίθια αλλά τα παιδιά μου και όλοι τα τρώνε και εγώ η χαζή δεν τα φτιάχνω. θα αρχίσω να τα φτιάχνω και ας μην τα τρώω .Πάντως σήμερα θα τη βγάλω με παντζαρια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top